Het amateurtoneel streeft naar steeds hogere prestaties TZhcVi Mevrouw, u krijgt het beete! kunst kcXleiöoscoQp Hermann Hesse-85-in Montagiiola overleden Betere smaak der DAAN LADAN Bij NATU-voorzitter mr. P. Cleveringa d! massa dwingt ertoe Liefhebberij in zèlf-spelen j neemt in sterke mate toe Mr. Waage is teleurgesteld over de ontwikkeling Leiding in een hand is catastrofaal ALLES OP VERFGEBIED Prof. Muntendam waarschuwt tegen anti - conceptie - tabletten Groot schrijver en dichter met onoverzienbaar oeuvre Jpgericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 augustus 1962 Derde blad no. 30726 Advertentie Es- W. Niveau om hoog l DE conclusie, welke uit het ge sprek getrokken kan worden is, dat op alle mogelijke manie- 1 ren en met grote energie getracht wordt 't niveau omhoog te brengen, vooral omdat de massa, mede door toedoen van de t.v., een zoveel be- tere smaak heeft gekregen en zich zeker niet meer tevreden kan en wil stellen met voorstellingen, waarin het dilettantisme er al te dik op ligt. Mag dat vroeger al het geval ge weest zijn, daartoe is thans geen en kele mogelijkheid meer. En om dat te bereiken doet de N.A.T.U., onder de volijverige leiding van mr. Cleveringa en gesteund door een aanzienlijke subsidie van het Rijk, haar uiterste best. De resultaten van dit ernstige streven zijn bij menige vereniging in de laatste jaren gelukkig al sterk merkbaar! H. U krijgt beslist het- beste, als u Knorr bouillontabletten vraagt. Nieuw en modern, samengesteld van 't fijnste vlees en voor zien van heerlijke kruiden. Neem Knorr bouillontabletten voor uw eigengemaakte soep, voor uwdrinkbouillon of als smaakverfijner voor uw gerechtenl Dubbeltablet Vleesbouillon 35 ct Dubbeltablet Kippenbouillon 40 ct I Sfi N Ti\lt wéét *t: onze oud-stadgenoot mr. P. Cleveringa is in rnJ*l zijn studententijd een enthousiast amateur-acteur en regis- leur geweest. NWij hebben hem in die jaren zien spelen en 't was steeds goéd, wat hij deed. Die liefde voor het amateurtoneel is hem bijgebleven. I Vandaar vermoedelijk, dat dit amateurtoneel in hem een ver- vJwoed bevorderaar heeft in zijn functie van voorzitter der Ned. oqAmateur Toneel Unie. Naast zijn drukke werkzaamheden als -^chef van de afdeling politie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken weet hij daarvoor nog wel de tijd te vinden. •N Vermoedelijk zal de „thriller" hem wel het meest interesseren! Maar nu iets anders, wat men Hnischien niet weet. Ni! De amateurtoneelspelers, over wie mr. Cleveringa zijn zorgen s'1aat gaan, zijn in onvoorstelbaar ""grote aantallen over het ganse land verspreid. Men zou haast geneigd zijn te •rjjdenken. dat het ..toneelspelen" ar de Nederlanders in het bloed zit. H Zo is het evenwel stellig niet, ii maar toch kent iedere stad en i IJ welhaast ieder dorp, hoe klein idijook, zijn amateurtoneêlvereni- ging(-en). En zó komt het, dat W de N.A.T.U. niet minder dan ongeveer 1400 afdelingen telt 63. het Werkverband Katholiek ""Amateurtoneel wel 2000. Als we in het Jaarboekje 1962 bladeren, zien we dat alleen al de afdeling Leiden 34 verenigin gen omvat, waarvan patuurlijk "Litteris Sacrum" de belangrijk ste is. Kortom: er gebeurt hèèl wat in die wereld der dilettant-tone listen, voor wie het „staan-op- de planken" een ware hobby is, een levensvervulling in optima forma! Taak "J T t ANDAAR, dat we eens met mr. J \I Cleveringa zijn gaan praten, 3 om te horen hoe het met de t<4 zaken staat. 5 '„Nu het met de toneelspreiding tj? weer minder gunstig verloopt en dus 2f. vele plaatsen van goed toneel versto- M ken zijn, ligt er misschien op den duur voor de amateurverenigingen !een taak om in deze leemte te voor zien?". „Het is nooit onze bedoeling ge weest om met het beroepstoneel te concurreren en we zullen dat ook in de toekomst niet doen. Ik zie dan ook geen reden, dat een erkend goede 1 amateurvereniging het land moet gaan rireizen". „Hoe staat 't eigenlijk met de pu blieke belangstelling voor het ama teurtoneel, nu men zoveel beroeps toneel en dikwijls góed beroeps toneel op de beeldbuis te zien krjjgt?". „De belangstelling neemt op het ogenblik af. maar het eigenaardige is, dat de liefhebberij om zélf toneel te spelen, er sterk door groeit. Daar om is het onze opgave en zetten wij alles op alles, om de prestaties zo boog ir. >gelijk op te voeren. Daar zijn w« al enige Jare a mee bezig". Adviseurs Iedere provincie heeft thans een toneeladviseur (enkele reeds twee), die de verenigingen met raad en daad bij staat. De adviseurs hebben een „full time job". Zij geven leiding aan verbetering van het spelpeil en de repertoire-keuze. Zij geven voorts al gemene vormingscursussen van drie jaar 'voor amateurtoneelspelers en -regisseurs en steunen ook de ver enigingen bij de opzet van een voor stelling door een z.g. „raamrêgie" van vijf avonden, waarin van alles onder het oog gezien wordt: keuze van het stuk, rolverdeling, leesrepetities, mise- en-scène enz.). Als landelijk adviseur is werkzaam Arend Hauer. Deze geeft o.m. leiding aan het regelmatig con tact van de provinciale adviseurs. Dat de basisopleiding voor ama teurregisseur geen sinecure is, be wijst het feit, dat in het eerste jaar aandacht wordt gewijd aan de ont leding van het toneelstuk, elemen taire spel- en regievorming en aan beweging en ruimte. In het tweede cursusjaar houdt men zich bezig met Mr. P. CLEVERINGA: Prestaties omhoog!" (Foto Leidsch Dagblad) de opbouw van de scène, elementaire regie, stijlbeweging, taalritmiek en -melodiek, in het derde leerjaar wordt aandacht gewijd aan praktische re gie, toneelaankleding en -belichting. In totaal worden 87 lessen gegeven. Daarmee wordt de grondslag gelegd voor een volkomen zelfstandige -groei en ontplooiing van de amateurregis seur. Ook de jeugd MET ingang van 1 september zal ook een technische toneeladvi seur de verenigingen bijstaan bij ae voorbereiding van voorstellin gen, o.a. in kleine zalen en dorpshui zen. Deze krijgt de beschikking over een autobusje met een volledige tech nische apparatuur (voor belichting, geluid enz.) geschonken door het Prins Bernhahrdfonds. Belangrijk vooral is ook, dat de jeugd voor het amateurtoneel geïn- tereesseerd wordt. Daarom zal bin nenkort ook de aanstelling komen van een adviseur voor school- en jeugdtoneel, waarmee een aparte sec tie zich sterk zal bezighouden. „Is het niet bijzonder moeilijk de beschikking te krijgen over dergelijke adviseurs?". „Inderdaad, zo is het. De meeste acteurs willen zélf op het toneel staan. De adviseurs moeten echter deels acteur, deels ook pedagoog zijn. Er zal dan ook niet te ontkomen zijn aan een opleiding van beroepskrach ten, die hun werk willen vinden in het regisseren van amateurtoneel. Een zodanige opleiding zou het beste onder te brengen zijn bij een van de toneelscholen". Tenslotte wijst de heer Cleveringa nog op de Ned. Bibliotheek voor het amateurtoneel. Deze grote uitleen bibliotheek bevat, behalve talrijke to neelstukken, ook veel boeken over to neel. Bovendien wordt het uitgeven van geschikte manuscripten sterk ge stimuleerd, teneinde tot een verbete ring van het reportoire te komen. Deze verbetering is sedert de oorlog overigens al frappant geweest. Sir Laurence Olivier directeur VAN HET ENGELSE NATIONALE THEATER (Van onze Londense correspondent) Sir Laurence Olivier zal de eerste directeur worden van het op te rich ten Engelse Nationale Theater. Hij blijft echter voorlopig directeur-re gisseur van het nieuwe Festival theater in Chichester. Er is meer dan een halve eeuw voor nodig ge weest om het denkbeeld van een door de regering te subsidiëren Na tionale Theater te verwezenlijken. Het zal worden gebouwd op de zuidoever van de Theems tussen het Londense graafschapsgebouw en de Rond het nationale Ballet Een teleurstellende ontwikkeling, maar een rijke ervaringal dus heeft de op verzoek van het bestuur van de Stichting ..Het Nationale Ballet" teruggetreden zakelijke leider van deze ballet formatie. mr. H. J. Waage. zijn commentaar samengevat over de moeilijkheden in de leiding van „Het Nationale Ballet". Zoals bekend is hebben deze moeilijkheden ertoe geleid, dat mevr. Sonia Gaskell sinds half juli belast is met zowel de artistieke als zakelijke leiding van Het Nationale Ballet. De heer Waage zijn nieuwe taken toebedeeld, die het bestuur evenwel nog nader moet concretiseren. ren, niet als een raad van commissa rissen, die eenmaal per jaar bijeen komt om te vernemen hoe goed allet wel is gegaan, doch ais een college met groot gevoel voor eigen verant woordelijkheid in deze, dat constant zijn stempel op het beleid en het be heer zal drukken in het belang van dansers en instelling". Royal Festival Hall, Londens mo derne concertgebouw. Het Nationale Theater zal bestaan uit een schouw burg en een aangrenzend operage bouw. Dit laatste zal het oude ope ragebouw van Sadler's Wells vervan gen, terwijl de beroemde „Old Vic" een onderdeel zal worden van het nationale theater, welks bouw zal worden gefinancierd met een rege ringstoelage van 10 miljoen gulden en een toelage van de Londense graafschapsraad van 13 miljoen gul den en verder door de opbrengst van de verkoop van het Sadler's Wells- theater. De regering zal het Nationale The ater een jaarlijkse subsidie geven van 3 miljoen gulden, terwijl de Lon dense graafschap jaarlijks 1 miljoen Teleurgesteld is mr. Waage, omdat naar zijn mening alle goede voor nemens, die tot uiting zijn gekomen bij de met hem gevoerde bespre kingen met de vertegenwoordiger van het ministerie van O. K. en W., met de voorzitter en penningmeester van het voorlopige stichtingsbestuur en met mevrouw Gaskell en ondanks de duidelijke geest en tekst van de sta- J tuten, die een verdeling van artis- j tleke en zakelijke leiding dwingend voorschrijft, op niets zijn uitgelopen. Een rijke ervaring meent mr. Waa- i ge te hebben opgedaan -„omdat ik een segment van het culturele leven heb leren kennen, waarin met veel élan J en groot enthousiasme wordt ge werkt en waarin vooral op sociaal gebied nog van alles dient te worden geregeld". De artistieke en pedagogische ca- pariteiten van mevrouw Gaskell zijn volgens de heer Waage boven alle twijfel verheven. „Daar ligt haar gro te kracht en die hebben dan ook vele grote artistieke successen tengevolge gehad". Van organisatie, overeen komsten en verbintenissen en per soneelsbeleid „om maar enige voorbeelden te noemen" heeft mevrouw Gaskell volgens de heer Waage „geen kaas gegeten". „Het besluit van het bestuur om ook de zakelijke leiding aan mevrouw Gaskell te geven, vind ik geheel los van mijn persoon èn voor de instel ling, èn voor de dansers, maar ook voor mevrouw Gaskell persoonlijk catastrofaal", zo meent de heer Waa ge. Juist om haar grote capaciteitèn geldt volgens de heer Waage voor mevrouw Gaskell in het bijzonder: „in der Beschrankung zeigt sich der Meister". De heer Waage spreekt de wens uit, „dat het bestuur in deze moei lijk omstandigheden een wjjs, maar vooral ook krachtig beleid zal voe- (Advertentie) gulden zal bijdragen. De graafschap Londen wordt gevormd door de 28 gemeenten waaruit Londen bestaat. Verwacht wordt dat het Nationale Theater op den duur een soortgelij ke betekenis zal krijgen als de Co- médie Fran^aise in Parijs. Verffabr. en grossier NIEUWSTRAAT 11 - LEIDEN Tel. (01710) 23156. Na 18 uur: (01717) 31772. Official dealer PIETER SCHOEN VERFCHEMIE Teraardebestelling prof. Charles Roelofsx Velen hebben gistermiddag op de begraafplaats Zorgvlied In Amster dam een laatste groet gebracht aan prof. Charles Roelofsz, de zondag op 65-jarige leeftijd ln Laren overleden j beeldende kunstenaars. Tot hij een j jaar geleden ziek werd was prof. i Roelofsz hoogleraar aan de Amster damse Rijksakademle van Beelden de Kunsten. Het waren voornamelijk beelden de kunstenaars, jongeren zowel als I ouderen, die op de dodenakker af scheid waren komen nemen van hun vriend, collega of leermeester. In de aula sprak eerst namens de vrien- den van de overledene prof. J. C. j Engelman, die Roelofsz een moeilijk man voor anderen, maar nog moei- lijker voor zichzelf noemde. Prof. Engelman vond Roelofsz niet alleen een begaafd, maar ook een intelli gent beeldend kunstenaar met een scherpe pen. Dat zal volgens hem j nog eens blijken als zijn pennq- vruchten uit kunst en cultuur wor» j den gebundeld. j Prof. jhr. A. E. de Savornin Lob man voerde het woord namens het I college van hoogleraren en leerlin- j gen van de Akademie van beelden de kunsten. I Als vriend en als vertegenwoordi ger van de aquarellistenkring waar van Roelofsz voorzitter was, sprak tenslotte prof. O. B. De Kat. De zoon van de overledene be dankte voor de belangstelling. ln bepaalde gevallen trombose-gevaren Geen maatregelen voor verder onderzoek De directeur-generaal van de Volksgezondheid prof. dr. P. Mun tendam heeft een waarschuwing la ten horen met betrekking tot de ziektegevallen na het gebruik van anti-conceptionele middelen, welke in tabletvorm door de mond worden ingenomen. Deze middelen worden onder ver schillende namen in de handel ge bracht zoals: Enavid, Anovlar, Cono- vid, Intex, Protex en Lyndiol. Tot voor kort waren geen schadelijke nevenwerkingen bekend. Uit mededelingen in de buiten landse medische pers bleek onlangs echter, dat in enkele gevallen bij vrouwen, die vroeger oen aderont steking hebben gehad, zich deze aan doening tijdens het gebruik van de zwangerschap-voorkomende tablet ten opnieuw voordoet en soms met ernstige complicaties, zoals trombose, Nobelprijswinnaar ging heen (Van onze kunstredactie) In zijn huis in Montagnola bij Lugano in Zwitserland is gis teren de Duitse romanschrijver en dichter Hermann Hesse op 85-jarige leeftijd aan een hersenbloeding overleden. Nog kort geleden, op 2 juli van dit jaar, vierde hij onder grote belangstel ling zijn 85ste verjaardag. In 1947 kreeg Hesse de Nobelprijs voor de literatuur, in 1955 verleenden de Duitse boekhandelaren hem de Vredesprijs. Amateurs op het podium tijdens de opvoering van een historisch spel te Zwammerdam. (Foto Leidsch Dagblad) Hermann Hesse de laatste ridder der romantiek zoals Hugo Ball hem noemde werd in 1877 in Cahv (Wiirtemberg) geboren als zoon van een zendeling, een Duits-Rus uit Est land. Zelf begon hij zijn carrière als leerling in een boekhandel. Sinds 1902 leefde hij als vrij auteur. Al in 1923 liet h(j zich tot Zwitsers staats burger naturaliseren. Zijn beroemdste werken wafen „Demian" (1919), „Der Steppenwolf" (1927), „Narziss und Goldmund" (1930) en „Glasperlenspiel" (1943). Hesse's werk was aanvankelijk sterk romantisch getint. Nadat de auteur tijdens de eerste wereldoorlog een psychische crisis had doorge maakt, waarbij hij in contact was ge komen met de psycho-analyse, werd zijn werk echter psychologischer. Vooral de gespletenheid der mense lijke natuur, het duivelse tegenover het heilige, vaak ook het lichamelijke tegenover het geestelijke, speelde een grote rol. In Hesse, die een felle af keer had van het veilige burgerlijke leven der 19de eeuw, leefde een ro- mantiscne vagebondennatuur naast een neiging tot pessimistische terug getrokkenheid. In het boek „Glas perlenspiel" vatte Hesse zijn gerijpt humanisme samen. Het boek, dat speelt in een orde ascetische monni ken in een toekomstige wereld, pre dikt een humanisme, dat zich in de wereld begeeft en niet genoegen neemt met een verstarde bloedeloze reine geestescultuur. In het Duitse cultuurgebied werd door velen Hesse gezien als dc laatste grote schrijver uit de beroemde generatie van Hugo von Hoffmansthal. Thomas Mann, Robert Musil en Hermann Broch. Er was echter ook wel twijfel te vernemen aan de blijvende waarde van Hesse's werk. Hesse zelf noemde trouwens zjjn werk eens ontoereikend en onoorspronkelijk. Bij een heruit gave van het boek „Narziss und Goldmund" in 1953, zei hij nog, dat hjj zich steeds bewust was van zijn gebrek aan werkelijk grote begaafd heid. Tegen het doden Het werk van Herman Hesse is welhaast onoverzienbaar. Het omvat gedichten, vertellingen en essays over het tijdsgebeuren zoals „Der Euro pa er" en een verzameling onder de titel „Krieg und Frieden" Als het meest typerende werk van Herman Hesse, waarin zijn groot dichterschap in alle facetten tot volle uiting kpmt, wordt over het algemeen „Das Glasperlenspiel" geschouwd. In de eerste wereldoorlog weigerde Hesse dienst op grond van gewetens bezwaren. Na de oorlog verwelkomde de Duitse jeugd hem als haar leider. Maar na zich tegen het Duitse mili tarisme te hebben uitgesproken en zijn bewonderaars gewaarschuwd te hebben dat zij moesten werken voor een wedergeboorte van hun land, trok hij zich in afzondering terug om I te schrijven. Tijdens de tweede we- I reldoorlog schreef hij vele gedichten tegen Hitler, die hij onder vrienden overal ter wereld liet circuleren on der de titel „Gedachten tegen de dwaasheid van het doden". Onderscheidingen Hermann Hesse werd op zijn 85ste verjaardag het ereburgerschap van Montagnola verleend. Hij was voorts doctor houoris causa van de univer siteit van Bern cn in 1937 onder scheiden met de Gottfried-Keller- prijs van Zürich, in 1946 met de Goetheprjjs van Frankfcr', in 1950 met de Wilhelm Raabeprijs. In 1955 I werd hij cok tot de vredesklasse van 1 de orde „Pour le merite" verheven. aldus prof. Muntendam. Hoewel het verband tussen gebruik van het mid del en de opgetreden afwijkingen nog niet wetenschappelijk bewezen is. wordt het door verschillende des kundigen aannemelijk geacht. Dezer dagen is gebleken dat zich ook in Nederland enkele ziektegeval len hebben voorgedaan bij vrouwen die deze tabletten innamen. Mede naar aanleiding hiervan heeft de Nederlandse farmaceutische indus trie Organon zich tot de Neder landse artsen gewend met het ad vies de tabletten niet aan te raden voor die vrouwen, die op grond van vroeger doorgemaakte aderontsteking of van bestaande spataderen gepre disponeerd zouden kunnen zijn voor complicaties bij het gebruik van de ze tabletten. De geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid heeft zich tot de Nederlandse artsen gewend om nadere inlichtingen te verkrij gen over complicaties die zich bij het gebruik van de anti-conceptio nele tabletten hebben voorgedaan. Intussen stelt de farmaceutische 'hoofdinspecteur een onderzoek in naar de in het buitenland getroffen maatregelen, welke op het ogenblik nog niet hebben geleid tot een uit de omloop brengen van deze midde len. Van de resultaten van deze onder zoeken zal afhangen of hier te lan de nadere maatregelen getroffen zullen worden. Het gebruik van de ze middelen zonder medische voor lichting is bij de thans vermoedt gevaren niet verantwoord, aldus prof. Muntendam. Proefneming wordt voortgezet Het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Her vorming deelt mee dat het zich ernstig heeft beraden over het voort zetten van de verstrekking van de betrokken anti-conceptieve pillen naar aanleiding van de berichten over complicaties. Het heeft overleg gepleegd met de bij het onderzoek ingeschakelde medici. In een weten schappelijke mededeling in het British Medical Journal van zater dag jl. wordt de mogelijkheid geop perd dat er een samenhang zou zijn tussen het gebruik van deze pillen en het optreden van trombose bij vrouwen die reeds vroeger aan ader aandoeningen hadden geleden. Met inachtneming van extra voorzorgen oordeelt de NrV.S.H. het verantwoord een gecontroleerde ver strekking van de verschillende pre paraten in het kader van een lopend onderzoek voort te zetten, aldus het communiqué van het hoofdbureau. Op 1 februari j.l. is de N.V.S.H. op haar consultatiebureaus in Am sterdam. Den Haag en Rotterdam- Noord bij wijze van proef begonnen met deze nieuwe vorm van geboor teregeling. De geneeskundige raad van deze vereniging van 185.000 le den had zich op 23 september 1961 al uitgesproken voor dc orale anti conceptie-methodiek en de proefne- jming. Vijfhonderd vrouwen van 21 tot 35 jaar werden voor de ongeveer een jaar durende proefneming uitge- I kozen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5