Oostduitsers dringen aan op vredesverdrag Plezier komt pas voor na zeilers afloop Lady Baden-Powell stormachtig begroet Verkiezingscampagne Algerije aanstaande begint woensdag Overdracht van „oliereus" bij Verolme Niet alleen Sof tenon? Bos aan Rivièra blijft branden Schlieker nog i Wnd. gouverneur Cli. Winkel van Nederlandse Antillen overleden in geldnood fjr5- VIJZELFLAT IN JANUARI GESLOOPT Betuwestrand bij Beesd Hoogtepunt rustige bal na „LICHTGEVEND" ZAND BIJ STUDIE VAN ZEEBODEM Zeer demonstratie in Hollandia KSG bestaat tien jaar Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 augustus 1962 Tweede blad no. 30726 (Van onze Amsterdamse correspondent) Met een drumband, een ere haag en een fluitconcert van honderden padvindsters en wel pen is de 73-jarige Lady Baden- Powell, weduwe van de oprichter van de padvinderij en thans nog actief als World Chief Guide, gis termiddag op Schiphol aange komen voor een tweedaags bezoek aan ons land. Doel van de reis was het internationale kamp in Dwingeloo (Drente), waar 250 Nederlandse padvindsters met eenzelfde aantal padvindsters uit o.a. West-Europa, Afrika, de Ver enigde Staten, Canada, Nieuw- Zeeland en Ceylon samen zijn. Lady Baden-Powell (grijs-blauw uniform, grijs haar, bruine ogen en een levendig gezicht), is een sterke persoonlijkheid, die onmiddellijk na de ontvangst door een comité, on der leiding van de vice-presidente van het Nederlands Padvindstersgil- de, mevr. J. J. van der Dussen, het heft in handen nam. Zij beklom een vrijstaande vliegtuigtrap, wenk te de op het platform verzamelde padvindsters en welpen naderbij en sprak hun vriendelijk toe, uit dank voor de ontvangst. Terwijl op het Stationsplein een dichte haag van geüniformeerde meisjes werd gevormd, om de hoog ste leidster opnieuw hulde te brengen, hield mevr. Baden-Powell een pers conferentie, waar zij duidelijk maak te, dat de padvindersbeweging nog steeds in opmars is en zich over steeds meer landen uitbreidt. Verle den jaar zijn padvindersorganisaties ontstaan in tien landen, waaronder Argentinië, Korea en Ghana. In to taal zijn ca. 14.5 miljoen meisjes en jongens in landelijke padvindersor ganisaties verenigd. De bejaarde Chief Guide zei, dat velen van de padvinderij slechts de Britse studenten onschuldig aan kunstdiefstal De twee Britse studenten, die dins dag na het ontdekken van de dief stal van enkele middeleeuwse kunst werken uit een kerk in de Beierse plaats Volkach werden aangehouden, zijn weer vrijgelaten. Zij hebben niets met de diefstal te maken, al dus de politie. Wel maakten zij een tocht door Beieren om speciaal wer ken van Tilman Riemenschneider, zoals de gestolene, te bekyken. De Algerynse uitvoerende raad heeft gisteren bekendgemaakt dat aanstaande woensdag de verkiezings campagne voor het Algerijnse par lement zal beginnen. Verwacht wordt dat ongeveer zes miljoen Algerijnen aan de verkiezingen op 2 september zullen deelnemen. De verkiezingscampagne zal vijf tien dagen duren en eindigen op 30 augustus. Het Algerijnse parlement zal gevormd worden door 196 afge vaardigden. Zestien zetels zullen, vol gens de overeenkomst van Evian, door Europeanen worden bezet. Mohammedaanse arbeiders zijn gisteren begonnen met herstel werkzaamheden aan het voormalige gemeenteraadsgebouw in Algiers waar het parlement zijn intrek zal nemen. De letters „R.F." op dit ge bouw (République Frangaise) zullen waarschijnlijk voor de eerste bijeen komst van het parlement op 6 sep tember zijn verwijderd. Omdat een systeem van een meer derheidspartijlijst wordt toegepast, zal het Nationale Bevrijdingsfront FLN) met zijn overweldigende aan hang ongetwijfeld de absolute meer derheid in het parlement verkrijgen. Zodra de kandidatenlijsten bekend worden gemaakt, zijn de verkiezings- I uitslagen automatisch bekend, om- I dat geen enkele andere politieke partij genoeg aanhang heeft om het bij de verkiezingen tegen de FLN tc kunnen opnemen. Verwacht wordt, dat de communisten met hun kleine aanhang de FLN-kandidaten zullen steunen. Vermoed wordt dat veel Algerijn se oorlogshelden en de voornaamste nationalistische politieke leiders tot parlementslid zullen worden geko zen Het politieke bureau van de FLN zal dan ook een overwegende rol spelen bij het bepalen van de Algerijnse politiek. Advertentie Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Woldendorp c.a. J. Hoekert. kand. te Leiden naar Parrega (toez.) B. J. Riemersma te 8ta voren. GEREF. KERKEN Beroepen te Schoonebeek G. A. Wes- terveld te Dussen te Ternaard M. Htensch, kand. te Haarlem. Aangeno men naar Hilversum (als hulpprediker voor de evangelisatie) W. A. Wiersinga, a s. emeritus evangelisatiepredikant ln algemene dienst) te Baarn. Wereldraad wil Bezinning in Montreal De Wereldraad van Kerken wil volgend jaar van 12 tot 26 juli in Montreal een conferentie over de eenheid van de kerk houden, aldus heeft dr. Robert Bilheimer, Ameri kaans presbyteriaan, op de conferen tie van het centrale comité _van de raad in Parijs meegedeeld. Meer dan vijfhonderd vooraanstaande protes' tantse, anglicaanse en orthodoxe theologen uit alle werelddelen zullen aan die conferentie in Montreal deel nemen. Landelijk centrum Jehova's Getuigen in Amsterdam De Jehova's getuigen gaan in Am sterdam een gebouw vestigen, dat het landelijk religieus centrum van dit genootschap in Nederland zal worden. Van het gebouw, waarvoor rijks goedkeuring reeds werd aangevraagd, zal tweederde deel bestaan uit een parterre en drie verdiepingen. Het aan de straatzijde liggende deel zal een parterre met een vergaderzaal bevatten. Bij het gemeentebestuur werd een terrein aangevraagd en B. en W. stellen de raad voor een ter rein van 19 a 22 m2 in de tuinstad Overtoomse Veld aan het genoot schap in voortdurende erfpacht uit te geven. Prof. A. Geyser in lioger beroep De Zuidafrikaanse theoloog prof. Albert Geyser heeft het hoogge rechtshof in Pretoria verzocht het besluit van de Nederduitse Hervorm de kerk om hem wegens ketterij uit het ambt te onteetten, te vernietigen De 43-jarige hoogleraar is een uit gesproken tegenstander van de apartsheidspolitiek. Hij was aanvan kelijk hoogleraar in Pretoria, doch doceert nu aan de universiteit van Witwatersrand. buitenkant, het uniform kennen, maar niet weten hoe waardevol de binnenkant van de padvinderij is. Steeds meer meisjes en jongens zul len in de toekomst in de padvinderij dingen leren, die hen later, wanneer zij volwassen zijn, profijt zullen ge ven, aldus mevr. Baden-Powell, die de indruk geeft geen gelegenheid over te slaan, om de idealen van de in 1941 overleden Lord Baden-Powell uit te dragen. Trekken Om de groei van de padvinderij te bevorderen trekt zij vrijwel voort durend over de wereld: Canada, Zwe den, Zwitserland, Mexico. Korea, In dia etc. Ook Nederland bezocht zij ver scheidene malen, voor het eerst in 1933, later in 1937 tijdens de grote Jamboree in Vogelenzang, terwijl zij m 1946 de tijd nam om ons land beter te leren kennen. Zij zei voorts zeer prettige herinneringen te heb ben aan de Wereldconferentie die in 1954 te Woudschoten is gehouden. Lady Baden-Powell was vergezeld van de leidster van de girl-scouts uit de Verenigde Naties, mevr. W. Linn, die eveneens een bezoek aan het kamp in Dwingeloo brengt. Het parlement zal buiten het nor male werk een grondwet voor Alge rije moeten opstellen en aarinemen. Wanneer het daarin niet binnen een jaar slaagt, zullen nieuwe verkiezin gen worden gehouden. Aan de kiezers zal slechts worden gevraagd „ja" of „nee" te stemmen vooi de voorgestelde kandidatenlijs ten. Moslims en Europeanen, zowel mannen als vrouwen, hebben op 21- jarige leeftijd stemrecht Hierbij wordt voor Europeanen de eis ge steld dat zij in Algerije geboren zijn en daar tien jaar hebben gewoond, of twintig jaar wanneer zij buiten het land zijn geboren. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke gouden verlovingsringen V. d. WATER. Haarl.straat 207, heeft het Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Humanisten gaan steun verlenen aan anti-honger-actie De Internationale Humanistische en Ethische Unie gaat bestuderen of zy aan de werelclcampagne tegen de honger daadwerkelijke steun kan verlenen. Dat is besloten op het 3de congres van de „International Hu manist and Ethical Union", dat van 2 tot 7 augustus te Oslo is gehouden. Het congres nam ook een resolutie aan over de wereldpolitiek, waarin werd aangedrongen op internationale samenwerking, waar dat maar mo gelijk blykt en op hulp aan de on derontwikkelde gebieden door mid del van supra-nationale organen. De beide onderwerpen welke opliet congres werden bestudeerd waren ontleend aan de doeleinden op lange termijn van het humanisme nl. de rype persoonlijkheid en vrijheid in een georganiseerde wereld. Wat de rijpe persoonlijkheid betreft werd de nadruk gelegd op zelfstandig den ken, verdraagzaamheid en innerlijke onafhankelijkheid van het gezag van kerk of politieke partij. Bij het onderwerp „vrijheid in een georga niseerde wereld" werd gesproken van noodzaak van geboorteregeling. Elke onderdrukking op grond van ras. Godsdienst, sekse of bezit werd als onjuist verworpen. Verder werd naar voren gebracht dat scheiding van kerk en staat, in sommige landen nog een groot probleem, wenselijk is. Van Ameri kaanse zijde werd in dit verband gewezen op de beslissing van het Hooggerechtshof waarbij het bidden op de openbare school ongrondwet tig werd verklaard. De Noorse overheid toonde belang stelling voor het congres. Zowel de burgemeester van Oslo als de mi nister voor kerkelijke aangelegenhe den en opvoeding verwelkomden het congres waaraan ongeveer 400 perso nen deelnamen. Verolmes werf op Rozenburg zal op 23 augustus afstand doen van het grootste schip, dat ooit in Europa is gebouwd: de oliereus „Esso Lybia" met een draagvermogen van 86.000 ton, die op die dag officieel wordt toegevoegd aan de vloot van de Standard Oil Company (New Jersey), de opdrachtgeefster. Men gaat bij Verolme van deze overdracht een extra feestelijke ge beurtenis maken, temeer omdat drie maanden <op 19 mei) geleden de af sluiting van de eerste bouwfase, de tewaterlating (in dit geval: het uit dokken) zonder enige luister is ge schied. De „Esso Lybia" is in record tijd gebouwd: elf maanden. Inmiddels is men bij Verolme ook al flink opgeschoten met de bouw van het zusterschip „Esso Den Haag". Deze tanker wordt het eigen dom van de Esso-Nederland NV en daarmee het grootste schip van de Nederlandse koopvaardijvloot. De bouw van de „Esso Den Haag is voor Verolme het laatste project van de enorme order tot een bedrag van 150 miljoen gulden, die de Esso al jaren geleden bij het scheeps- bouwconcern plaatste. Dat gebeurde in een tijd, waarin de werf op Ro zenburg alleen nog maar op papier bestond De „Esso Den Haag" wordt begin volgend jaar opgeleverd. Eind no vember gaat zij uit het dok. Twee Britse artsen, dr. M. P. Car ter te Lowestoft en dr. F. Wilson te Nottingham, hebben in een brief aan de British Medical Journal hun col legae gewaarschuwd voor de gevaren van het voorschrijven van antibiotica van de tetracyclinegroep aan vrou wen in het begin van de zwanger schap. Volgens de brief is nog niet definitief bewezen dat tetracycline misvorming van de ledematen van de mens kan veroorzaken maar er zijn wel sterke aanwijzingen in dit rich ting. De thans reedsb eschikbare ge- gegevens duiden volgens dr. Carter en dr. Wilson op de noodzaak van de grootste voorzichtigheid met deze medicamenten. Het is mogelijk dat een aantal van de thans aan thalidomide (Softenon) toegeschreven misvormingen in feite door andere medicamenten is veroor zaakt, aldus de twee artsen. 't Werd tijd t i Een slijpsteen, die door een gezin in Bunbury West-Austra- lië) in 1898 bij een Engelse fir- f ma was besteld, is gisteren be zorgd. Het schip waarmee de steen werd vervoerd, verging 64 jaar geleden voor de Austra lische westkust. Het wrak werd onlangs leeggehaald. Nadat de oude documentatie van de firma was doorzocht, werd de met mosselen begroeide steen afge leverd aan de 77-jarige W. Gib son, een zoon van de man die de steen bestelde. Bij het tekenen van het ontvangstbriefje zei deze: ,,'t Werd tijd". Nadat de uitgeputte brandweerlie den en militairen dachten de strijd tegen de bosbranden aan de Rivièra gewonnen te hebben zjjn gister avond drie nieuwe branden uitge broken. Ongeveer twaalfhonderd militai ren en brandweerlieden waren er na lange strijd in geslaagd een brand, die in de omgeving van St. Maxime en St. Raphael, grote stukken bos in as legde, te blussen. Door het draai en van de wind ontstonden er ech ter fe Le Muy op enkele kilometers afstand, opnieuw bosbranden. Een andere bosbrand, die in de omgeving van Marseille woedt wordt door brandweerlieden van de marine en soldaten bestreden. (Van onze correspondent in Bonn) Het ziet er naar uit, dat de schuld eisers van het Willy H. Schlieker- concern in Hamburg dezer dagen een firma zullen oprichten, die het mogelijk maakt de ultra-moderne Schlieker-werf in Hamburg voort te laten werken. In deze nieuwe firma blijkt echter geen plaats te zijn voor De waarnemende gouverneur van de Nederlandse Antillen, de heer Christiaan Winkel G.A.zn. is hedenmorgen vroeg overleden. De heer Winkel, die 63 jaar is ge worden, was zondag opgenomen in 't St.-Elisabeth Gasthuis wegens een ziekte, die zich vrij plotseling heeft geopenbaard, want hij heeft nog de gehele reis van de Prinsessen Irene Willy Schlieker zelf. de dynamische en Margriet meegemaakt. De ziekte arbeiderszoon, die zelf een miljoenen- werd aanvankelijk niet als concern van staalbedrijven, plette- rijen," handelsfirma's, een rederij en een werf uit de grond stapte. Schlieker keerde gisteren uit Zwit serland terug, waar hij besprekin gen had gevoerd met de Griekse re der Onassis, die hem eventueel uit ernstig aangemerkt doch dinsdagavond- werd de toestand van de heer Win kel kritiek en woensdagmorgen werd in een communiqué van het kabinet van de gouverneur gesproken van „ernstige bezorgdheid". Nadat de heer Winkel sedert ja- zijn liquiditeitsmoeilijkheden zou kun- nuari 1958 verschillende malen deze in de Ned. Antillen verslagenheid te- weeg gebracht, omdat hij zeer alge- j meen gezien was, ook door zijn be- j minnelijkheid en vriendelijkheid. De begrafenis is, daar de heer I Winkel plaatselijke Antilliaanse tijd te donderdag middernacht overleed, vastgesteld op vanmorgen. HAZEWIND JACKS In prachtige changeant kleuren Voortreffelijke popeline, met puchon nen redden. Deze besprekingen had den kennelijk weinig opgeleverd, want Schlieker zei gisteravond tegen de pers: „Ik zie reen reden om langer de optimist te spelen". Voor het eerst sinds de betalings moeilijkheden in zijn bedrijf sprak Schlieker gisteren voor de arbeiders van zijn werf, het onderdeel van zijn concern dat hem zo na aan het hart lag dat hij er zijn hele bedrijf mee in gevaar bracht. Tegen zijn werfarbeiders zei hij: „Ik zal tot het uiterste vechten voor mijn werknemers en mijn bedrijf: laat mij niet in de steek". Dat laatste is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Het is namelijk verre van zeker of er de volgende week nog lonen op de werf kunnen worden uitbetaald. De vakvereniging heeft haar leden dan ook al gemaand dat men nu voor de beslissing staat, het nog aan te zien bij Schlieker of in te gaan op een van de aanbiedingen die de an dere Hamburgse werven overvloedig over de Schlieker-arbeiders uitstrooi functie had vervuld, werd hij na het vertrek van gouverneur Speeken brink op 20 mei 1961 in een plech tige bijeenkomst van de staten be ëdigd tot waarnemend gouverneur, hetgeen hij tot nu toe is gebleven. Algemeen werd verwacht, dat de heer Winkel, als eerste Antilliaan, zou worden benoemd tot gouverneur. Het bericht van zijn overlijden heeft Raket-proeven Een drietraps-Minuteman-raket, die voorzien was van een nieuwe en krachtiger tweede trap, is een mi nuut na de lancering op Cape Cana veral in de lucht ontploft. Functio narissen zeiden dat de raket zichzelf opblies nadat een onbekende fout was opgetreden. Er werd geen schade aangericht. Twee internationale „Atlas"-raket- ten hebben zich gisteren korte tyd na elkaar verheven van hun startblok ken op de basis Vandenberg. de Ame rikaanse raketbasis aan de Califor- nische kust. Het. doelwit van de ra ketten lag op ongeveer 8000 km. af stand in de Stille Oceaan. Dit is de eerste maal dat de Amerikanen een dergelijke dubbele lancering hebben uitgevoerd. Het Noorse instituut voor defensie onderzoek heeft meegedeeld dat Noor wegen volgende week woensdag zijn eerste ruimteraket zal lanceren. Het is de bedoeling dat een tweetraps Nike-Cajun-raket van 750 kg. een hoogte bereikt van ongeveer 100 km. en dan in zee neerkomt. Belastingverlaging in VS op komst? President Kennedy heeft zijn voor naamste economische adviseurs uit genodigd vandaag met hem een be spreking in het Witte Huis te voeren om te overleggen of hij een onmid dellijke belastingverlaging dient aan te bevelen ter stimulering van de economie. De woordvoerder van het Witte Huis, Pierre Salinger, verklaarde, dat de president en zijn adviseurs enige van de economische indicators zullen bestuderen om te beslissen of aan 't Congres belastingmaatregelen moe ten worden aanbevolen. Salinger deelde voorts mee, dat het minstens enkele dagen zal duren voordat Kennedy zijn besluit zal be kendmaken. Hij zei, niet te verwach ten, dat na de conferentie van van daag een verklaring zou worden af gelegd. Het in 1929 gebouwde flatgebouw (vijf etages 72 woningen en 17 win kels) aan de Vijzelstraat in Amster dam zal in januari 1963 gesloopt zijn. Om de beneden-etage met de winkels te laten staan, is onverant woord. Algehele sloping. zodat er een nieuw pand op de plaats kan wor den opgetrokken, is de enige moge lijkheid. De sloping waarmee binnen enkele weken wordt begonnen, wordt een moeilijke zaak, waarbij bouw en woningtoezicht van de gemeente Amsterdam steeds zal adviseren en controleren. Dit heeft de wethouder van volkshuisvesting, de heer A. in 't Veld tijdens een persconferentie in het Amsterdamse stadhuis be kend gemaakt. De verantwoording van deze spec taculaire en moeilijke sloping blijft, ondanks de gemeentelijke adviezen en controle bij de eigenares van het pand, de N.V. Amstelstein en de slooponderneming. Waarschijnlijk zal de Vijzelstraat niet geheel worden afgesloten Mocht dit echter uit vei ligheidsoverwegingen toch nodig blij ken dan zal men geen moment aar zelen. „Op volle kracht" naar de vrijheid Een 20-jarige Oostduitse soldaat heeft zich gisteren met een zware militaire trekker door de grensver- sterkingen bij Fulda een weg naar West-Duitsland gebaand. De militair was bezig met werkzaam heden aan de grensversterkingen, toen hij plotseling zijn voertuig op volle snelheid naar het Westelijke deel van het grensgebied liet rij den. De bemanning van een Oost- Duitse mitrailleurpost, die het gro te voertuig recht op zich af zag ko men, rende alle kanten heen. Zij zagen hoe de trekker door de prikkeldraadversperringen brak en over de van diepe ploegvoren voor ziene gevaarzone naar West-Duits land verdween. De bestuurder vroeg hier om politiek asiel. Kort daarna kwam een Oostduitse officier bij de Westduitse grensbe^ Hogere Westduitse O defensie-begroting West-Duitsland verwacht volgend jaar drie miljard mark (ongeveer 2,7 miljard gld> meer te besteden aan zijn defensie dan dit jaar, zo is gis teren in defensiekringen in Bonn ver nomen. De begroting voor defensie voor 1963 zou een eindbedrag van 18 miljard mark te zien geven. Ge noemde drie miljard mark zou no dig zijn om de omvang van de strijd krachten te verhogen van 75.000 man tot 500.000 man. Van de zijde van het ministerie van Defensie weigerde men commen taar op dit bericht te leveren. Een recreatiecentrum is in wor ding bij het plaatsje Beesd aan de rijksweg Utrecht—Den Bosch. Op het punt waar deze weg de spoorlijn GorinchemGeldermalsen kruist, is als gevolg van ontgrendingswerk- zaamheden voor de verbreding van de rijksweg, een grote watervlakte ontstaan. Er is een plan opgesteld, dat nu tot uitvoering wordt gebracht en dat o.m. voorziet in de aanleg van een zwembad, een speeltuin en tennisba nen en de bouw van aanlegsteigers, eer paviljoen met badhokjes, een motel en een aantal zomerhuisjes. Er wordt ook een groot strand opge spoten. Hiermee zal de naam van het recreatiecentrum verband houden, nl. „Betuwestrand". Het zwembad is inmiddels gereed gekomen en reeds in gebruik geno men. Men verwacht, dat het gehele recreatiecentrum in het voorjaar van 1963 voltooid is. tot 6 [aar, normaal 49.96", 7-10 jaar, normaal-23r9(£ni511.90 11-16 jaar, normaal-ST^O^nd 13.90 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 VLAARDINGEN: liesveld 7.0 T De gebeurtenissen van de laat ste weken hebben steeds duidelijker ons volk getoond, dat het onmogelijk is de sluiting van een vredesverdrag en het maken van de basis West- Berlijn tot 'n gedemilitariseerde stad uit te stellen". Dit heeft de eerste- vice-premier van Oost-Duitsland Wil ly Stoph gisteravond in het Russishe partyblad Prawda geschreven in een artikel ter herdenking van het feit dat op 13 augustus van het vorige jaar de „muur" tussen Oost- en West-Berlijn werd opgericht. Stoph maakt deel uit van het ge zelschap van president en partij leider Walter Ulbricht, die sinds vo rige week in de Sowjet-Unie verblijft en volgens het Oostduitse persbureau ADN een onderhoud met Chroesjt- waking om teruggave van het i sjow zou hebben gehad, voertuig verzoeken. Amerikaanse Volgens Westelijke kringen in Mos instanties hadden echter inmid- kou zou de ontmoeting van de Rus- dels de trekker in beslag genomen. Tall ship race sische en de Oostduitse leiders hoofd zakelijk het bespreken van de Duit se kwestie en het vraagstuk-Berlijn ten doel hebben. In de Russische pers en radio is echter tut dusver in 't geheel geen melding van de be sprekingen gemaakt. Stoph geeft in zijn artikel als zijn mening te kennen, dat de oprichting j? 5? Rotterdam gaat de 719 deel nemers aan de internationale "Tall Ships" zee-zeilwedstrijd Delta-metingen hij Katwijk Op het ogenblik wordt voor en op de kust van de Noordzee bij Katwijk wij schreven hier al eerder over een waarnemings station ingericht voor het meten van de gedragingen van zee en zeebodem. Dezer dagen is door een compagnie van het Van Heutz-regiment een drietal meetkolommen geplaatst op ongeveer 5, 3.5 en 2.5 meter diepte in zee. Deze kolommen meten het vertikale en hori zontale gedrag van het water alsmede hoogte en snelheid ervan. Het instrumentarium brengt langs telegrafische weg" de opge vangen gegevens over naar de kust. Deze gegevens worden in ponsbanden vastgelegd ten behoeve van berekeningen met behulp van een elektronische rekenmachine. De metingen ,die ten behoeve van de deltawerken geschieden, vullen de resultaten aan van een aantal reeds voor de kust staande golfhoogte meters, o.a. voor Katwijk, het Ha ringvliet en Schouwen. Vanuit de kust voor Katwijk is een pijpleiding gelegd, die met speciale bestanddeeltj'-s vermengd geklemd zand de zee in stuwt. Deze bestand deeltjes lichten op onder ultra-vio lette bestraling. Men hoopt cr deze manier «chter te komen hoe de zandbeweging op de zeebodem zich gedraagt. Door middel van lodingen zal regelmatig zand van de bodem worden opgepikt om te kijken waar het speciale zand is terechtgekomen. Een enkel spoortje van deze b- itand- deeltjes in een kilo zand is reeds dui delijk aanwijsbaar. Bij het waarnemingscentrum is voorts een radartorentje geplaatst, waarmee het golfpatroon kan worden bestudeerd. Het waarnemingscentrum is tot stand gekomen door samenwerking van de studiedienst Deltawerken van de Rijkswaterstaat met de afd. Oea- nografie van het KNMI in De Bilt, het Waterloopkundige Laboratorium van de Delftse T.H., het Geografisch Instituut en van de betrokken studie afdeling van de universiteiten van Amsterdam en Utrecht. Landmacht en marine verlenen technische hulp bij het plaatsen, verplaatsen en in richten van het instrumentarium aan en in zoe. van Torbay naar Hoek van Hol land hartelijk ontvangen met of ficiële recepties op het stadhuis, een dansavond in de Rivièrahal, muziekuitvoeringen, openlucht bals, trips door de westelijke provincies en vaartochten door de havens. De jonge cadetten zullen dus, na hun zware race, zonder twij fel enkele prettige dagen in Nederla'nd hebben. De eerste schepen worden volgen de week donderdag in Rotterdam verwacht vijf dagen nadat de Her tog van Edinburgh, prins Philip, in Torbay vanaf het Britse koninklijke jacht het startsein voor de zware race heeft gegeven. Maar enkele schepen komen pas vrijdag aan. o.a. de grote Duitse driemaster „Gorch Fock", het zeilende opleidingsschip van de Westduitse marine. Tegelijk met de aankomst van de wedstrijdzeilers zullen, op uitnodi ging van de Nederlandse regering, verscheidene buitenlandse oorlogs schepen in Rotterdam zijn: de „For- bin" uit Frankrijk, de Britse fregat ten „Keppel" en „Brearly", het Noorse opleidingsschip Haakon VII" en de Belgische mijnenveger „Truffaut". De Koninklijke Marine wordt vertegenwoordigd door ,X>e Zeeuw" en „Onverdroten". Hoogtepunten voor dé marine knapen en andere jonge zeelieden worden ongetwijfeld de muziekuit voeringen. die de Rotterdamse har moniekorpsen zaterdag, zondag en maandag op de Parkkade zullen ge ven. Want als extra attractie daar aan is verbonden een openluchtbal, dat vanzelfsprekend ook vele Rotter damse schonen naar het havenfront zal lokken. Behalve de muziekkorp sen zal ook een Amsterdams piere ment voor gezelligheid op de Park haven zorgen. De zeil- en oorlogsschepen zullen dagelijks vijf uur ter bezichtiging voor het publiek worden opengesteld. Waarschijnlijk zijn de schepen des avonds geïllumineerd Rotterdam krijgt daarmee een vlootfeest, dat het zelden heeft beleefd. (Van onze reisredacteur) Ongeveer 1500 Papoea's zijn van ochtend in Hollandia op de been ge komen om handhaving van hun zelf beschikkingsrecht te eisen De demonstratie was georganiseerd door het „Front Nationaal Papoea", dat de afgelopen dagen nieuw leven was ingeblazen door het overleg tus sen de linkse en rechtse partijen. Partijleiders als Bonai van Parna, en Kaisiepo, maken geen deel uit van het. comité, maar zij spraken de de monstranten wel toe. In zeer matige termen overigens. Zij hielden vast aan het zelfbeschikkingsrecht, maar dreigden niet met verzet tegen het Indonesische bestuur. Kaisiepo zei nog, dat het Nederlandse verdriet oprecht is en dat de Papoea's de Nederlandse tranen moeten accepte ren. Op twee Volkswagenbusjes werden tableaus vivants meegevoerd. Daar achter volgden Papoea's met span doeken, vlaggen en borden met leu zen als „Wij willen de communist Soekarno niet" en „Wy zijn geen koopwaar, maar mensen". Voor het gebouw van de Nieuw-Guinearaad werd het volkslied gezongen. De betoging nam geen moment een anti-Nederlands karakter aan. s Middags was het weer rustig in de stad. „Ongemanierd" Een week gevangenis voor Ierse zeeman De Bredase politierechter heeft de Ierse zeeman, die zoals gemeld zondagavond met een stukgeslagen bierglas een kelner in het Bredase Oranjehotel aanviel, omdat de man hem er op wees. dat hij geen meege brachte maaltijd in het hotel mocht nuttigen, conform de eis van de of ficier van Justitie, veroordeelde tot een week gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangennem'ng. van „een muur van de anti-fascis tische verdediging" een eind heeft gemaakt aan „de pogingen van de imperialisten en de Westduitse mi litaristen om de opbouw van het so cialisme in de Duitse Democratische Republiek te verhinderen". Hierdoor is z.i. de atmosfeer in de D.D.R. ge zuiverd, „nu de bevolking zich daar vrijer voelt en beter ademhaalt en met nieuwe geestdrift werkt om de schade welke imperialisten van West-Berlijn aan de Oostduitse eco nomie hebben aangericht, te herstel len". Ook spreekt Stoph van „uitdagen de acties" welke de laatste tijd aan de Oostduitse grenzen zijn onder nomen. Hij onderschrijft het stand punt van de Sowjet-Unie, dat het Westen weigert de kwestie-Berlijn „realistisch" te benaderen, „Daarom zal een vredesverdrag worden gete kend met de landen die daartoe wel bereid zyn", aldus de Oostduitse eer ste vice-premier. Vandaag is het tien jaar ge leden dat het eerste supranatio nale Europese gezagsorgaan, de ,,Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal", in Luxemburg werd geinstalleerd. De zes landen van de gemeenschap (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) zet ten op dat ogenblik de eerste stap op de weg naar boven nationale economische integratie, die in 1958 leidde tot oprichting van de Europese Economische Gemeenschap (EEG) en de ge meenschap voor kernenergie (Euratom). Bovendien begonnen dit Jaar de onderhandelingen over uitbreiding van de drie gemeenschappen met Engeland, Denemarken, Noorwegen en Ierland als lid en Zweden, Zwit serland, Oostenrijk en Turkije als ge associeerden. De Hoge Autoriteit heeft bij mon de van een haar negen leden, Albert Wehrer (Luxemburg), gewezen op de positieve resultaten van de afgelopen tien jaar. De staalproduktie is van 42 miljoen ton in 1952 tot 73 miljoen ton in 1962 toegenomen, het handels verkeer tussen de zes gemeen- schapslanden heeft zich sterk ont wikkeld. Men heeft gemeenschappe lijke maatregelen genomen om het hoofd te bieden aan de kolencrisis. Op sociaal gebied zijn maatregelen genomen om de mijnwerkers te be schermen tegen de consequenties van de sluiting der onrendabele schach ten. Er zijn financiële bijdragen ge leverd voor de bouw van meer dan 70 000 arbeiderswoningen en daar naast is een uitgebreid program van onderzoek op het gebied van veilig heid en arbeidshygiëne uitgevoerd. Een Duits lid van de Hoge Auto riteit, Heinz Potthoff, verklaarde dat men voor dj eerste maal heeft ge probeerd de voordelen van de markt economie te verbinden niet een mate van planning, die nodig is gebleken als gevolg van de structurele wijzi gingen. Volgens hem betekent dit een eerste belangrijke stap naar oplos sing van het politiek-economlsche probleem, dat zich aan onze genera tie in het midden van de 20-ste eeuw voordoet.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3