Zwitsers wereldconcern bouwt in EUROPOORT Dode en vermiste „Medisch paspoort" kan gevallen mensenlevens in vele redden AGENDA Investering van vele honderden miljoenen uoeneetitMw (Esso) F. WAREMAN MAX TAILLEUR in LEXI-TIME ESSO BENZINESTATION PRIMA SERVICE DOOR VAKKUNDIG PERSONEEL Initiatief in Californie voncl in andere landen navolging Meisje (14) verdronken Ontsnapte gegrepen MET EEIN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962 CVan onze Rot'damse correspondent) De Zwitsers zijn naar Rotterdam gekomen, omdat zij hier een terrein In Rotterdams Botlekgebied zal naar men hoopt nog dit jaar de eerste paal worden geslagen voor de bouw van een metallurgisch-che- misch bedryf, dat een van de groot ste vestigingen in het Waterwegge bied wordt. De aluminiumindustrie Aktien Gesellschaft te Zurich heeft van de gemeente een terrein van 80 ha aan de zuidelijke arm van de der de petroleumhaven gehuurd voor de bouw van een complex van fabrie ken en voor de aanleg van een erts overslagbedrijf. De bouw zal over tien tot twaalf jaar worden uitge smeerd en vergt een investering van vele honderden miljoenen guldens. In omvang en belangrijkheid is de ves tiging van de Aiag te vergelijken met die van de ICI naast het Bot- lekgebied in Europoort-oost, die dit jaar Is gaan bouwen en in de loop van de komende tien jaar rond een miljard zal investeren. De Zwitserse aluminiumindustrie heeft in het Botlekgebied de beschik king gekregen over het laatste grote terrein, dat er nog voor vestiging beschikbaar was. Dit 1300 ha grote industriegebied is nu, op enkele klei ne percelen na. geheel uitverkocht. Ten behoeve van de ICI moest het al worden vergroot met Europoort oost. waarvoor Rozenburgs buurt schap Blankenburg moet wijken. Het is niet de bedoeling, dat deze Zwitserse industrie hier een alufhi- niumfabriek gaat vestigen. Het zal in het Rotterdamse gebied zijn acti viteiten bepalen tot de bouw van een metallurgisch-chemisch bedrijf. De fabriek wordt zoveel mogelijk ge automatiseerd. Ertsen zullen van hier worden doorgevoerd naar andere Europese vestigingen van de Aiag. Flesje met zwaai' vergif vermist Na een inbraak, die tussen 6 en 9 augustus in een schuurtje op een volkstuin aan de Fruitweg in Den Haag is gepleegd, mist de eigenaar uit het schuurtje een flesje, dat naar zijn zeggen zwaar vergif bevat. Vol gens zijn aangifte aan de politie is het flesje ongeveer 15 cm hoog en was het voor driekwart gevuld met een witte vloeistof, zwaar vergif dat de volkstuinder gebruikte voor 't be strijden van plantenluis. Advertentie BIJ 2IJN NAAM Bij scheepsbotsiiig op Westerschelde Bij een aanvaring, die gistermor gen op de Westerschelde ter hoogte van Terneuzen heeft plaats gehad tussen de 398 brt metende kustvaar der „Vrede" uit Groningen en het Amerikaanse stoomschip „Hurricane" (6214 brt) is de 27-jarige machinist van de „Vrede" B. Schlosser uit En schede, omgekomen. Zijn stoffelijk overschot moet zich nog in de ma chinekamer; bevinden. Een opva rende van het Amerikaanse schip werd vermist. De 62-jange eerste stuurman van de „Vrede" de heer Hotskes uit Rotterdam, is bij de aan varing vrij ernstig gewond. Hij liep een hersenschudding op en brak zijn linkerarm en drie ribben. De „Vre de" die zware schade heeft opgelo pen, wordt thans in een geïmprovi seerd dok van de Rijkswaterstaat te Terneuzen drooggepompt. Aanvan kelijk was de kustvaarder met een groot gat in het achterschip aan de grond gezet, maar later is de „Vre de" door de sleepboten uit Terneu zen naar deze haven versleept. Een bergingsvaartuig van Van der Tak heeft gezorgd, dat de Nederlandce kustvaarder drijvende bleef. De „Hurricane" kreeg assistentie van sleepboten uit Antwerpen. De „Vre de" (zes opvarenden, gebouwd in 1930 en gezagvoerder, tevens een der eigenaars, de heer A. Vast uit Lop- persum) was „in ballast" op weg van Rotterdam naar Antwerpen, evenals de ..Hurricane". De o «rzaak van de aanvaring is nog onuekend. De Rijkspolitie te wa ter .telt een onderzoek in. konden krijgen aan diep vaarwater schepen tot 50.000 ton kunnen hier meren en over goede verbindingen met het achterland kunnen beschik ken. Dat is van belang, omdat grote hoeveelheden grondstoffen zullen moeten worden aangevoerd en half fabrikaten worden verzonden. Met deze belangrijke vestiging na dert een van de meest imponerende haven- en industrieuitbreidingen van Rotterdam zijn voltooiing. Ruim tien jaar geleden was de aanleg van het Botlekgebied nog maar een plan. In recordtijd werden weilanden opge spoten tot industrieterrein en wer den havens gegraven. Vijf jaar gele den nam Verolme er het eerste ter rein in gebruik, een scheepswerf, die nu een van de grootste in het Wa terweggebied is. Snel volgden an dere bedrijven: de Esso-raffinaderij, erts- en graanoverslagbedrijven en een aantal petro-chemische in dustrieën. die Pernis en Botlekgebied samen tot het grootste olieverwer- kende centrum van Europa maken. Advertentie elke zaterdagavond 18.15 op Radio Veronica N Haagweg 65 - Leiden Tegen inlevering van deze advertentie voor iedere cliënt een leuke verrassing. In Libanon: 178 x doodstraf geëist De Libanese openbare aanklager Mallat heeft gisteravond te Beiroet de doodstraf geëist tegen 178 perso nen die ervan worden beschuldigd te hebben deelgenomen aan de misluk te staatsgreep van december jl. Van dezen worden 74 bij verstek berecht Tegen 20 andere beklaagden eiste Mallat gevangenisstraffen van 10 jaar tot levenslang. In nog 17 andere gevallen achtte hij niet voldoende bewijs aanwezig. Dr. M. C. Collins uit Californié heeft in Utrecht voor een klein gezelschap artsen een uiteenzetting gegeven over de werkzaamheden van de „Medic Alert Foundation", een instelling die poogt te voorkomen, dat bepaalde patiënten (bijvoorbeeld na een verkeersongeluk) een verkeerde medische behandeling krijgen omdat men niet op de hoogte is van hun specifieke afwijkingen. Dr. Collins werd ingeleid door de heer W. J. Quarles van Ufford, secretaris van het Europees Genootschap voor Allergie, dat dr. Collins heeft gevraagd zijn ervaringen ter beschikking te stellen. De heer Quarles noemde een medische identificatie onmisbaar als er bij onbekende patiënten een urgentie ingreep moet worden verricht. Mensen die aan een bepaalde allergische ziekte lijden bijvoorbeeld, kunnen ernstig en soms levensgevaarlijk ziek worden van overigens onschuldige geneesmiddelen. Het Europees Genoot schap voor Allergie is bezig met de ontwikkeling van een „paspoort" waarop onaangename of gevaarlijke allergische reacties van de eigenaar kunnen worden aangetekend. mensen buitenlandse reizen maken acht dr. Collins het gewenst, dat het embleem internationaal wordt en ook bij de ziekenhuizen. E.H.B.O.-dien- sten en dergelijke in alle landen be kend wordt. Velerlei situaties Dr. Collins verklaarde, dat in de Verenigde Staten vele sterfgevallen het gevolg zijn van een verkeerde be handeling van onbekende patiënten. Iedere vijf dagen overlijdt er ge middeld één Amerikaan tengevolge van een penicilline-injectie, die fa taal kan zijn voor mensen die er allergisch op reageren. Er zijn hart patiënten, voor wie bepaalde injec ties of medicijnen levensgevaar op leveren. Dr. Collins haalde ook het voorbeeld aan van een man die na een operatie alleen nog adem kon halen door een gat in zijn keel. By de eerste hulpverlening na een on geluk werd hij zorgzaam warm toe gedekt tot aan zyn kin Epilep tici en diabetici vallen soms bewus teloos neer op straat en lopen de kans. beticht te worden van openba re dronkenschap! Stalen bandjes Dr. Collins is op het idee geko men. een „waarschuwings-embleem" in te voeren, nadat zijn dochtertje voor een onbelangryk wondje een tetanusinjectie kreeg en daar zeer slecht op reageerde. Daarna droeg zij in haar kleren altyd een briefje met de waarschuwing, dat zij by een eventueel ongeluk in geen geval met anti-tetanusserum mocht worden in gespoten. By het huidige systeem zijn de briefjes vervangen door sta len armbanden met 'n plaatje, waar in aan de voorzijde de aesculaap en de woorden „medic alert" zijn gegra veerd en aan de achterkant de aard van de afwijking, zoals „diabetys". „allergisch voor penicilline", „draagt contactlenzen", en dergelijke. Reeds 18 landen Het stalen plaatje vermeldt ook het telefoonnummer van 'n centraal bu reau en het serienummer waaron der de patiënt daar is geregistreerd. Momenteel dragen meer dan 85.000 mensen in achttien landen een arm band of ketting met een dergelijk plaatje. Dr. Collins zei dat er zeker veel tyd zou vergen als men voor inlichtingen over een byvoorbeeld in Italië verongelukte Nederlander naar het Nederlandse bureau moet bellen. Gepleit werd voor een „paspoort" van stevig plastic, waarop zowel in het latijn als in de eigen taal uitvoeri ger de nodige gegevens kunnen wor den vermeld. Men kan dit „paspoort" altyd by zich dragen en als het systeem een maal bekendheid heeft, zal er bü een ongeluk ook wel naar worden gezocht. Dr. Collins merkte op. dat het de politie en het ambulancepersoneel in Californië verboden is, in de porte feuilles van verkeersslachtoffers te te kijken. Waneer ze het toch doen lopen ze de kans. als zakkenroller worden bestraft. Een kettinkje wordt altyd zichbaar gedragen, zo zei hy, of men nu zwemt, in een vreemd hotel slaapt of danst op een bal. Het is bovendien duurzaam en heeft niet zoals plastic te lyden van hitte en vocht. De American Medical Asso ciation, die deze zaak heeft bestu deerd. is tot de conclusie gekomen. dat een kaart niet voldoet. De kosten van het Amerikaanse systeem vallen erg mee en vormen maar een fractie Bezwaren en andere van de bedragen die men de dokter, moaeliikheden de apotheker Of de verzekering be- mogeii|Kneaen In de loop der jaren is geble_ ken. dat het vooral de voorlichting aan het publiek is, die de grootste financiële offers vraagt. Overigens zou het mogelyk zyn, het armband en het kaartsysteem te combineren. By de discussie bleek, dat bij de oprichting van een efficient werkend centraal bureau moeilijkheden te ver wachten zijn in verband met het ambtsgeheim en ook, dat het veel te Ernst en luim (van onze t.v.-medewerker) De KRO heeft gisteren het beste beentje voorgezet! In „Woord en beeld" gaf Neumann een verhelderende uiteenzetting over de Engelse cn Franse standpunten ten aanzien van de uitbreiding van de EEG. een problematiek, waarin de krantelezer zich langzamerhand als in een doolhof voelen moest. Hy schetste achtergronden en ontwikke lingen duidelijk. In „Kijk op kunst" viel bijzonder de reportage over Cha gall te roemen! Zijn werk, onwezen lijk, maar werkelijk is van een' diepe wijding en het is ook zo bedoeld. Hij licht zijn arbeid zelden toe, was ook nu wat stroef, maar in alle terug houding naar onze smaak veelzeg gend. Een interessante blik op het werk van een beiaardier en zijn ca rillon sloot deze rubriek waardig af. rDaarop was de beurt aan een gek 200 afwykingen zijn, die een toepas- Engels blijspel, dat voortreffelyk ver sing van dit systeem noodzakelijk maken, zodat er miljoenen mensen zijn die op deze wijze bescherming behoeven. Zo zijn er alleen al in de Verenigde Staten 2.500.000 diabetici en 1.500.000 epileptici. Nu steeds meer taald was door de Amsterdamse bal letleraar Van Oosterum. Men kan tegen dit stuk bezwaren aanvoeren. Het was bijvoorbeeld niet terzake, dat de dames van adel waren, maar dat was niet het ergste. Het ding hing van onwaarschijnlykheden aan el kaar. Nu was het o.i. de verdienste zowel van spelers als vaïi regie, dat al die eventuele bezwaren er niets toe deden. Het was onder de bekwame hand van Frits Butzelaar een vlotte en dwaze historie geworden, waaraan talrijke kijkers veel plezier zullen hebben beleefd. Het kwam uit de zo- merreserve, was dus telerecording. Daarvan was goed gebruik gemaakt door wisseling van kleding tussen de verschillende scènes, iets wat van zelfsprekend uiterst moeilyk is te ver wezenlijken in een „live"-uitzending. We hebben de vertaling reeds ge roemd, maar dienen aan het alge meen gunstige oordeel daarover nog iets toe te voegen.* De typisch En gelse humor was gehandhaafd naar aard, maar was toch geheel Neder landse in zegwijze of zoals men dat in toneeljargon noemt ..goed- gebekt". Het was een bewerkelijk stuk, maar er was veel zorg en bekwaamheid in gestoken. Het kwam er duidelijk uit en dat stemt tot tevredenheid! In zee bij Noordwijk Marjan Smit, 14 jaar, wonende te Berkel by Tilburg, is gistermiddag omstreeks vier uur tijdens het zwem men in zee verdronken. Het meisje, dat enkele dagen in Noordwijk vakantie hield, was samen met haar 19-jarig nichtje, mej. P. Bijveld, wonende te Oisterwyk, ter hoogte van hotel „Noordzee" aan het zwemmen. Ze zyn daarbij te ver in zee gegaan. Bij de bank geraakte Marjan in een mui en dreef weg. Mej. Bijveld wist haar nog te grijpen, maar moest door de kracht van de stroming loslaten, waarop het meisje in het water verdween. Haar lichaam is nog niet aange spoeld. De 25-jarige ongehuwde Duitser H. D. J. Klaber uit Essen is gisteravond ter hoogte van Scheveningen in zee verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. VOOK HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA: 18.00 Nws., 18.15 Politieke lezing, 18.25 Dansorkest met zangsol., 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Instru mentaal trio. VPRO: 19.30 Klass. muz. (gr 19.50 Weekend agenda, 20.00 Nws.. 20.05 Venetië 1962. impressies van de Blennale, 20.20 Leven op ABC. klankbeeld over het dagelijks leven op Aruba. Bonaire en Curacao. 20 40 Vlaanderen ls vlakbij: Volksmuz. In Vlaanderen. VARA: 21.00 Vlieg er eens uit. gev. progr., 21.45 Zonder blind doek. openbare zitting van ons bijzon der rechtscollege, 22.15 Bultenl. week- overz 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Medita tie VARA: 23.00 Socialistisch nieuws ln Esperanto. 23.10 Lichte grammo- foonmuziek, 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV: 18.00 Christelijke muzlekver.. 18.20 De hangmat, een progr. dat schommelt. 18 50 Regeringsuitzending: Geven en nemen III Nuttige wenken om met de zebra op goede voet te leven. Een serie uitzendingen voor voetgangers. 19.00 Nws en weer- praatje, 19.10 In de Muzeval, muzikale luisterwedstrijd. 19.30 Radiokrant, 19.50 Geestelijke liederen. 20.20 Wiener Pestwochen 1962: Symfonie-orkest, en Instrumentaal octet: klass. muz., 21.40 Lichte grammofoonmuz., 22.00 Mod. muz. (gr). 22.15 Viool en plano (gr.) lichte muz.. 22.30 Nws. en SOS-ber.. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen, 23.00 Strijkkwartet (gr.): mod. muz. 23.55-24.00 Nws. VOOK ZATERDAG 11 Al'G. Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws 7 10 Ochtendgym., 7.20 Soc. stfijdlied. 7.23 Lichte och tendklanken (gr.) (Om 7 30 Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijdlied. 8.19 Muzikale ochtendpost (gr.) Voor de kinderen, 8 50 Wegwijzer, tips voor trips en vakantie. 9.00 Och tendgym voor de vrouw. 9 10 Klass. muz. (gr.), 9.35 Waterstanden, 9.40 Tokkelorkest. VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Bybeloverdenklng. Doopsgez. kerk: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia", 8 uur nm. ZATERDAG Doopsgez.kerk. Adventkerk, bij belstudie. 10 tot 11 uur vm, prediking Voorganger dhr J. Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen, 4.30 en 6.30 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen 10.30 uur vm. (Van onze Enschedese correspondent) De Enschedese politie heeft gister middag omstreeks half zes op aan wijzing van een meisje een van de uit de Leeuwarder strafgevangenis ont snapte gevangene aangehouden. Hy bevond zich nabij de haven van En schede en zat aan de kant van de weg. Hij was doodop. Hij vertelde dat hy met de andere ontsnapte woensdagmorgen vroeg de trein had genomen naar Zwolle en vandaar een kaartje gekocht naar Easchede. Beide mannen waren omstreeks half elf in Enschede aangekomen. Zy hebben geruime tyd in de stad gelopen en bij enkele winkeliers kleren gekocht. In deavond zyn ze uit elkaar ge gaan. De thans gepakte heeft toen een inbraak gepleegd by een tand arts, dichtbij het politiebureau. Gis termorgen heeft hij zijn kleren neer gelegd in het Volkspark te Enschede. Toen er gistermorgen bij de politie een melding van de inbraak binnen kwam, alsmede een van het vinden van de kleren, heeft de politie alles gedaan om de man te arresteren. Dit gelukte gistermiddag om half zes. Premier Brazilië wil de president meer maelit geven De Braziliaanse premier, Da Ro- cha, heeft gisteren zijn hervormings program aan het parlement voor gelegd. Hy stelde het lot van zyn regering afhankelijk van de uitspraak over dit program, waarvan het be- langrykste punt is een vervroegde volksstemming over terugkeer naar de presidentiële regeringsvorm. Toen de huidige president. Goulart, vorig jaar ex-president Quadros op volgde. werd het parlementaire stelsel ingevoerd en de bevoegdheden van de president drastisch beknot. De kan sen op aanvaarding van het program door het Congres worden gering ge acht. Kleine Burcht: Volle Evang. Zending Spr. dhr. Zijlstra. 10 uur vm. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Film over Arable: Qatar, land van dn dauw De film wordt Ingeleid door de heer J. Th, P. de Bruijn, conservator van de afdeling Voor-Azié van het mu seum. 2.30 uur n.m. MAANDAG StadhuispleinCarlltonbespellng, 8 tot 9 uur nm. DINSDAG Hogewoerd 175: Dienst vergadering van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. WOENSDAG Beestenmarkt- Openluchtsamenkomst: Volle Evang. Zending, 7.45 uur nm. Pieterskerk: Avondstilte, 7.30 u. nm. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienst vergadering van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Het tul penmotief ln de Turkse kunst". Werk dagen 10-4 uur; zond. 1-4 uur (tot 20 augustus). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dae 10-5 uur zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling ..Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur: s zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober) Rijksmuseum van Oudheden. Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid", (t/m 15 augustus). Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur zondag 1-4 uur. Li(lo: „El Cid". 14 Jr. Dag. 2.30 en 7.30 uur (ook zondag). Luvor: „Ramona". Al. Dag 2.30. 7 en 9 15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Drie is teveel". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Follow that dream". A l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rev: „Rekruut tegen wil en dank". A.l. Dag. 2 30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Salomo en de Koningin van Sheba". 14 jr. Dag. 7 en 9.15 uur; 's middags 2.30 uur „Doornroosje". Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur; zat. en zond. 7 en 9.15 uur ..Gezworen kameraden" (Battle Cry). 14 jr. Ma. en dl. 8 uur „Blanke vrouw in de Jungle". 14 jr. Wo. en do. 8 uur „Morgen zijn zij volwas sen". 18 Jr. Zo. en wo. 2.30 uur (bij regenweer ook ma. en do. 2.30 uur) ..Marina". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Tot en met vrijdag zijn voor spoed- vcur spoedeisende gevallen geopend: Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7. tel. 23553 De dienst van apotheek R. van Breest. Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door de Zuider Apotheek. Bij geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. (Advertentie) BINNENLAND In het staatsblad van vandaag is opgenomen de wet tot wyziging van de arbeidswet 1919 Deze wyziging be treft de z.g. broodbakkerijparagraaf en heeft ten gevolge, dat nvi.v. 30 aug het verkoopuur van brood wordt ver vroegd van tien uur tot half tien op de eerste vyf werkdagen van de week en tot negen uur op de zaterdag. Met ingang van 30 augustus is het mogelijk om na verkregen vergunning in brood- bakkerijen ln ploegen te werken. De Stichting Coevorden centrum houdt zaterdag 18 augustus een In ternationale taptoe. Vyf buitenlandse korpsen zullen hun medewerking aan dit festijn verlenen. Voor het eerst na 1945 zal een muziekkorps van de Duitse Bundeswehr ln Nederland optreden Het hoogtepunt van de dag zal zyn de een uur durende finale van 250 muzikanten. De stichting heeft zich verzekerd van de medewerking van de llchtexperts van de Taptoe-Delft. De korpsen zullen optreden op de Pam- pert en by het kasteel. De 75-jarige heer Jansen uit Hoensbroek ls gisteravond, toen hij on der de gem. Nleuwstadt per fiets de Rijksweg Slttard-Roermond overstak, gegrepen door een personenauto. Hy werd op slag gedood. Bij een verkeersongeval in de buurt van Laon, in noord-Frankrijk, is gistermiddag mevrouw J. Boshuizen uit Zandvoort om het leven gekomen. De door haar man bestuurde auto kwam ln botsing met een lorry. De heer Boshuizen liep lichte verwondin gen op. In Xanten. even over de Neder landse grens bij Nijmegen, is gisteren een Nederlandse personenauto met vijf bouwvakarbeiders uit Groesbeek by een verkeersongeluk betrokken ge raakt. De bestuurder van de auto. de 29-jarige metselaar W. Peters uit Groesbeek. werd op slag gedood. De vier andere Inzittenden zyn opgeno men in het ziekenhuis ln Xanten Een van hen werd ernstig, de andere licht gewond. De Haagse „Ban-de-bomgroep" heeft gisteravond in samenwerking met het „Comité 1962 voor de vrede" een protestdemonstratie gehouden naar aanleiding van de zondag door de Sowjet-Unie begonnen nieuwe serie proefnemingen met kernwapens. Circa 50 a 60 demonstranten, voornamelijk jongeren, verzamelden zich tegen acht uur voor het Vredespaleis. In optocht trokken z(J. voorzien van spandoeken naar de Russische ambassade aan de Andrles Bickerweg. waar een manifest werd aangeboden, waarin de Russische regering met de meeste klem wordt verzocht de kernproeven te staken. BUITENLAND Een Amerikaans vrachtschip sein de gisteren dat het een SOS had op gevangen van het Britse motorschip „Saymanla". Het 731 ton metende schip dat zeventien mensen aan boord had. seinde dat het zinkende was ln de Caraïblsche Zee .op ongeveer vijf tien mijl westelijk van het Panama kanaal. Het zou uit Kingston, op Ja maica, zijn vertrokken. De Zweedse generaal-majoor Carl Klintberg ls door de Verenigde Naties aangesteld als vlce-bevelhebber van de strijdmacht der volkerenorganisatie ln Kongo. Klintberg ls zestig Jaar. Een Super-Constellation van de Amerikaanse marine die werd gebruikt bij het patrouilleren langs de Ameri kaanse oostkust, is gisteravond op de basis Patuxent In Maryland veronge lukt. Van de achttien Inzittenden kwamen er drie om het leven. Van de overlevenden hebben enkele brand wonden opgelopen Scandinavian Airlines System (SAS) ls bezig haar organisatie te mo derniseren. In verband hiermee heeft zij tot een vorm van technische sa menwerking met de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swiss Air besloten Onder meer zullen sommige reparaties en inspecties aan toestellen van de SAS voortaan ln de werkplaatsen van Swiss Air In Zurich worden verricht. Het technisch personeel van de Scan dinavische luchtvaartmaat5chappy ln Denemarken, Noorwegen en Zweden zal worden verminderd. De „commissie van honderd", de Engelse vereniging van bestrijders van kernbommen die massale „sit-down"- demonstratles heeft georganiseerd, wordt met bankroet bedreigd. De com missie heeft een schuld van 1.500 pond (f 15.000). De secretaris. John Tremaln. heeft gezegd dat de schuldeisers hun geld binnen een week betaald willen zien. Wanneer het geld er niet komt. zal de organisatie failliet worden ver klaard. zo zei hij. De vereniging heeft geen lidmaatschapsgelden en steunt op giften van aanhangers. De oud-secretarls-generaal van het verboden Afrikaanse Nationale Con gres in Zuld-Afrlka. Nelson Medela, is gearresteerd De Zuldafrlkaanse politie zocht hem al twee Jaar lang. Hij is beschuldigd van ondermijnende acti viteit en in verzekerde bewaring ge steld De Britse farmaceutische industrie heeft een commissie Ingesteld, die alle geneesmiddelen moet onderzoeken die ln Engeland te koop zijn. Hiertoe ls besloten naar aanleiding van berich ten over geneesmiddelen met gevaar lijke nevenwerking. Bij gelegenheid van de zevende Olympische Spelen van het Britse im perium en Gemenebest ln november aanstaande In Perth (Australië) zal de Australische regering op 1 november twee speciale postzegels en een lucht postbriefkaart uitgeven. Een 21-jarige Estlander, Fredo Ellam, heeft zijn Russische schip „Ja- rensk" in de Engelse haven Preston verlaten en om asiel in Engeland ver zocht De politie van New York heeft deze week een bende opgerold die han delde ln verdovende middelen. Zy ar resteerde elf mannen, die ervan wor den beschuldigd van 1950 tot 1959 vier honderd kilo zuivere heroïne de Ver enigde Staten te hebben binnenge smokkeld en verhandeld De waarde wordt geschat op honderdmiljoen dol lar. Op het Japanse eiland Hokkaido heeft gisteren een taifoen gewoed waarbij twee personen zijn omgekomen en negen gewond. Spoorwegverbindin gen werden door de begeleidende he vige regenval verbroken en 900 hulzen hadden van het water te lijden. De voorlopige hechtenis van de vijf beklaagden ln de zaak van de kin dermoord te Luik zal voor drie maan den worden verlengd. De beklaagden zullen ln oktober voor het assisenhof ln Luik verschijnen. Zoals bekend gaat het ln deze zaak om een (waarschijn lijk tengevolge van het gebruik van eer verdovend middel door de moedert misvormde pasgeboren baby, die met medeplichtigheid van een dokter, de ouders en andere familieleden door middel van een Inspuiting gedood zou zyn. VARA: 10.20 Melodieën-Expres. 10.50 De wilde vaart, cabaret, 11.20 Sport nieuws. 11.45 Jacht op geluld, klank beeld, 12.00 Instrumentaal licht trio, 12.15 Van de wieg tot het graf. vra- genbeantwoording, 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw, Daarna: Postduivenber., 12.34 Jazz band, 13.00 Nws.. 13.15 VARA-Varla, 13.20 Voor de Jeugd, 14.10 Voor de Jeugd, 14.45 De bonte wereld van Su riname. lezing. 15 00 Operaprogr. (gr.), 1640 Boekenwijsheid. 17.00 Radio Jazzclub, 17.30 Actualiteiten. VARA: 18.00 Nws. en commentaar, 18.20 Lichte grammofoonmuz., 19.00 Artistieke Staalkaart, VPRO: 19.30 Op de helling, klankbeeld, 19.45 Grammo foonmuz., 19.55 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nws., 20.05 Promenade orkest en koor, 20.55 Nederlandse ca- baret-artiesten op de plaat, 21.10 Soc. commentaar, 21.25 Zomeravondcontras ten, schakelprogramma, 22.00 Muzlek- mémolres, 22.20 Sportnws, 22.30 Nws., 22 40 Tango-Rumba-orkest en zangsol., 23.10 Lichte grammofoonmuz., 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nws, 7.15 Geestel. liede ren, 7.30 Grammofoonmuz., 7.45 Mor gengebed en overweging, 8.00 Nws., 8.15 Lichte grammofoonmuz., 8.50 Voor de huisvrouw, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Klass. muz. (gr.). 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons, 12.00 Middagklok - noodklok, 12.04 Licht lunchconcert (gr.), 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Lichte gram mofoonmuz., 13.00 Nieuws. 13.15 Pla- tennieuws. 13.25 "Musicerende dilet- tanten. 13.50 Symfonische dansen (gr.). 14.30 Voor de jeugd, 15.30 Plano- spel a quatre mains: klas. muz., 15.50 iopraan en plano (gr.). 16.10 Als de da^ van gisteren, klankbeeld. 16 40 Llehte grammofoonmuz.. 17.10 Instru mentaal octet: lichte muz., 17.30 Boek- KRO: 18.00 Lichte grammofoonmuz., 19.00 Nws., 19.10 Actualiteiten, 19.25 Sopraan en plano (gr.)opera-aria's, 1 19.45 Lichtbaken, lezing, 19.55 Popu laire klass. (gr.), 21.00 De Platenkof- fer, gev. progr., 2145 Lichte grammo foonmuz.. 22.05 Pianospel, 22.20 22 25 Boekbespr.. 22.30 Nws 22 40 W(j lulden de zondag ln, godsdienstig progr., 23.00 Mod. muz. (grr), 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 15.00 Folkloristisch progr., 15.15 Waddeneiland, een Impressie van het eiland Ameland. 15.55 Muzikale roeten uit Kopenhagen, 16.15 TV- ilm, 16.35 Dier in 't vizier, maande- i lijks programma over dieren, 17.00 Voor de kinderen. (17.30). 19.30 TV- film, 19.55 Morgen ls het zondag, NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo, 20.30 Muz. voor U, 21.00 Rep. van een internationaal rolschaats- programma van de rolschaatsclub Ma rathon te Den Haag. 21.25 Ha. die Paul!, amusementsprogr.. 22.10 Docu mentaire film over de Londense parken 22.35 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Automobilistenkroniek, 12.30 Interviews, 12.55 Weerber., 13.00 Nws., 13.10 Hoorspel, 13.40 Gev. grammofoon muz., 14.10 Hoorspel, 15.10 Hoogtepunt uit de programma's van de afgelopen week. 16.00 Orkestconcert, 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Weerber., 18.00 Nws., 18.15 Sportprogramma. 18.45 Amuse- mentsmuz.. 19.30 Gev. muz. progr., 20.30 Hoorspel, 22.00 Nws., 22.10 Boek bespreking. 22.45 Avondgebeden. 22.59 Weerber.. 23.00 Nws., 23.02-23.35 Mod. kamermuziek. bespreking. 17.40 Zang en plano. 12.00 Grammofoonmuz., 12.31 Lichte muz., 13.20 Cricket, 13.35 Cricketuit slagen, 13.45 Latyns-Amerikaans orkest 14.3014.35 Sportnieuws en uitslagen races. 14.45 Orkestmuz., 15.30 Sport nieuws en uitslagen races, 15.35 Gev. progr., 16.30 Sportnieuws en uitslagen races, 16.35 Gev. muz., 17.30 Sport nieuws en uitslagen races, 17.40 Piano spel. 18.00 Lichte muz., 18.30 Jazz muziek. 19.00 Nieuws en Journaal, 19.18 Sportjournaal, 19.31 Henry Wood Promenade concert: Operamuz, mod. en klass. muz. I. d. pauze: 20.4021.00 Interview, 22.00 Lichte muz., 22.30 Nieuws en sport, 22.40 Dansmuz., 23.55 tot 24.00 Nieuws. NDR/V/DR 309 m. 12.00 Lichte muz., 13.00 Nws., 13.15 Hammondorgelspel, 13.30 Jazzmuziek, 14.00 Grammofoonmuz., 15.30 Koorzang en sol., 16.30 Lichte muz., 17.30 Duitse topliedjes. 19.00 Nws., 19.30 Koorzang. 20.00 Cabaret: Daarna: dansmuz., 22.10 Mod. orkestmuz.. 22.30 Gev. muz. (gr.) 24.00 Nws., 0.10 Dansmuz.. 1.00 Jazz- muz., 2.00 Weerber. en gev. muziek. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws., 12.10 Symfonieconcert: mod. muz., 13.05 Klass. kamermuz., 13.42 Grammofoonmuz., 14.40 Klassie ke kamermuz., 15.45 Holland Festival: Le Forza del destlno, opera, 18.30 Grammofoonmuz., 19.00 Nws., 19.26 Moderne kamermuz. (gr.). 20.00 Klas sieke en mod. orkestmuz., 21.05 Hoor spel. 22.35 Mod. pianomuz.. 23.04 Svm- fonieconcert (gr.), 23.33 Mod. kamer muz. (gr.) 23.52-24.00 Nieuws. 12.00 Nws., 12 03 Lichte orkestmuz., 12.30 Weerber., 12.35 Lichte grammo foonmuz.. 13.00 Nws., 13.15 Lichte Èrammofoonmuz. voor de Jeugd, 14.00 ichte grammofoonmuz. 14.30 Symfo nisch concert (gr.), 15.30 Broer en zus en zo. 16.00 Amusementsmuziek. 17.00 Nws., 17.15 Dagklapper, 17.20 Lichte muz.. 18.00 Orgelrecital, 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nws., 19.40 Lichte orkestmuz. (gr.). 20.00 Gev. muz. progr., 22.00 Nws 22.15 Populair avondconcert (gr.). 23.00 Nws., 23.05 Dlxlelandmuz., 23.35 Dansmuz., 23.55- 24.00 Nieuws. 484 in.: 12.18 Nieuwe grammofoonplaten, 13.00 Nws., 13.30 Lichte grammofoon- muziek, 14.45 Festival van Edinburgh: Mod. orkestmuz., 16.03 Operamuziek. 17.00 Nws., 18.03 Lichte grammofoon- muziek voor de teenagers. 18.38 Popu laire grammofoonmuz., 19.30 Nieuws, 20.30 Hoorspel. 21.00 Lichte grammo foonmuz.. 22 00 Wereldnieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55 Nws.. 23.00 Klassieke en modn. muz., 23.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenpiorgen 7 uur) a Is Si i s si Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhager Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Ztlrlcb Genéve Locarno Wenen fnnsbru BelgTado Athene Come Maccto Madrid Mallorcu Lissabon regen motregen zwaar bew regen regen regen regen regen zwaar bew half bew licht bew regen geh bew half bew zwaar bew regen zwaar bew zwaar bew onbewolkt zwaar bew onbewolk' zwaar bew geh bew onbewolk i onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolk zwaar bew jnbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolk i onbewolkt rnbewolki onbewolkt w.stil w stil nno z vXzw wzw nnw w.sttl w.stil nnw w wnw w.stil w.stil 12 18 6 19 8 18 6 19 4 19 6 20 6 20 6 20 5 17 5 20 3 20 8 18 6 13 5 19 6 19 4 20 3 20 6 23 5 24 4 19 2 22 2 21 1 22 23 2 25 2 24 1 28 35 32 3 27 31 30

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2