Politie van Aken neemt Rembrandt in ontvangst ZWART Duitser Sigmar Grafe heeft nu ook bekend ZWARE BRAND IN HAAGS CENTRUM Minimum-plan"voor Katanga van EngelandBelgië en V.S. VERLIES VAN 56,6 MILJOEN Indonesië numeriek in de meerderheid (9ud GJÏÏe GESTOLEN SCHILDERIJEN TERECHT Mosiey is te gematigd 99 Spanning in Elisabethstad neemt nog voortdurend toe WEERBERICHT Conferentie in Washington Gesneuveld teuws Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962 No. 30726 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Haarlemse correspondent) 1 Het kostbare zelfportret van Rembrandt en de drie andere schilderijen, die in de nacht van 27 op 28 juli uit de villa „Koe- i koeksduin" in Aerdenhout werden qestolen, zijn terecht. Zij be- vinden zich in het politiebureau in Aken. Het resultaat van on- J derhandelingen tussen de Akense politie en advocaten, optredend voor Akense onderwereldfiguren, die de geroofde schilderijen in hun bezit hadden, was dat de Akende politie de kunstwerken gisteren midden op de dag in ontvangst kon nemen in een auto in het centrum van Aken. De schilderijen zijn onbeschadigd. Meegedeeld is, dat niet werd ingegaan op eisen van de helers om losgeld. Uit Bloemendaal vertrok gisteren r.og de rechercheur A. de Ligt naar Aken om ingeschakeld te worden bij het opsporen van de gestolen schil- der ij en. Toen hij in Aken aankwam waren de onderhandelingen van de Akense politie met de helers reeds met succes bekroond. Hoewel het daarna de bedoeling was dat de heer I De Ligt die samenreisde met de heer W. van Essen uit Bioemendaal, vertegenwoordiger van de verzeke ringsmaatschappij de schilderijen mee terug zou nemen naar Bloemen- daal, is dat niet gebeurd. De officier van justitie in Haarlem verlangde namelijk dat de schilde rijen naar Nederland terug zouden worden gebracht met een schrifte lijke verklaring van de eigenaar, jhr. mr. J;. H. Loudon, dat daartegen geen bezwaar was. De recherche in Bloemendaal heeft ervoor zorggedragen, dat zo'n verkla ring vanmorgen in Aken was. Waar schijnlijk zullen de schilderijen nu door hoofdinspecteur J. Voerman mee terug genomen worden als hij per auto terugkeert naar huis. De hoofd inspecteur zal waarschijnlijk pas morgen in Bloemendaal terugkeren. Nasi Rockwell: De Engelse fascistenleider Mosley is „niet extreem genoeg". Dit heeft de Amerikaanse nazi-leider Rock well gisteravond laat in zijn hoofd kwartier te Arlington, niet ver van Washington, tegen verslaggevers gezegd. Rockwell, die door Engeland was uit gewezen, kwam gisteravond per vliegtuig in Boston aan. waar hij ontkent nog steeds, door de douane werd behandeld, Het staat vast, dat het drietal aldus de neo-nazi, alsof hij de I het niet op schilderijen voorzien had. Begraven De schilderijen werden, nadat zij gestolen waren, eerst in Zuid-Lim burg dicht bij de grens begraven dooi de dieven, zo is door de politie in Aken meegedeeld. In de nacht van 30 op 31 juli werden de schilderijen door figuren uit de Akense onderwereld opgegra ven en naar Aken overgebracht. De politie zei, dat de schilderijen ge wikkeld waren in een oude jas, een zak en een deken, toen zij donder dagmiddag in het centrum van Aken aan haar werden overhandigd. De ringen, die in de nacht van 8 op 9 juli in Heerlen werden gestolen, zijn nog steeds niet terecht. Dc helers waren, evenmin als de dieven, op de hoogte van de grote waarde van de schilderijen. Men kan aannemen dat zij, voordat de kran ten melding maakten van de dief stal niet wisten dat zij o.m. een Rembrandt gestolen hadden, omdat dit doek slechts gesigneerd was RHL 1630. Nadat de waarde van de buit hen bekend was geworden, moeten zij besloten hebben de schilderijen de politie in handen te spelen. Het da genlang gemarchandeer met de Akense politie wijst daarop. Maar voor alles was het de politie er om te doen de doeken onbeschadigd in han den te krijgen. In Bern legde gistermoigen de 31- jarige Sigmar Grafe, die eerder door de Nederlandse speurhond Cas na sorteerproeven was aangewezen als de man, die in de nacht van de dief stal in de villa „Koekoeksduin" in Aerdenhout was geweest, een beken tenis af tegen de hoofdinspecteur J. Voerman. Grafe blijft echter ont kennen iets te maken te hebben met de ringendiefstal in Heerlen, waar van hij door de Nederlandse politie wordt verdacht. De derde Duitser, Herbert Stöhr, Amerikaanse spion Soblen was. Bij zijn aankomst in Washington werd Rockwell begroet door twaalf aan hangers in het uniform van Hitiers bruinhemden, compleet met haken kruisemblemen. De nazi's brachten de Hitler-groet en riepen „Sieg Heil". In zijn hoofdkwartier aangekomen, gaf Rockwell een persconferentie. Achter hem was een hakenkruis- vlag aangebracht met aan de ene kant een portret van Washington en aan de andere een van Hitier. Rockwell vertelde, dat hij het niet de moeite waard had gevonden met Mosley in contact te treden. Beter was hij te spreken over Jordan, de leider van de Britse nazi-partij. Hij beweerde met Jordan zekere regelingen te hebben getroffen, die de wereld over een half jaar een schok zullen geven. Hij zei, dat hij elk ogenblik weer Engeland vanuit Ierland heimelijk zou kunnen bin nenkomen. Zij zochten in de eerste plaats naar geld en waardevolle voorwerpen. Ze vonden echter niets van hun gading. Toen hebben zij maar de schilderijen meegenomen zonder overigens de waarde de beseffen. Na de ontdekking van de diefstal had de politie slechts de beide ste nen, die voor het inslaan van de vensters waren gebruikt, de revolver, die de inbrekers aanvankelijk ge pakt hadden, maar tenslotte toch maar lieten liggen en een op de op rijlaan gevonden gordijnkoord voor hei opsporingswerk ter beschikking. De eerste sporen leidden naar Heerlen, waar de juwelendiefstal had plaats gehad onder gelijke omstan digheden. In Aken waren daarvan ringen verkocht. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de verko pers van deze ringen in een blauwe Opel op weg waren gegaan naar Zwitserland. In Aken werd ook een beschrijving bekend van de wagen, waarmede de schilderijen vervoerd werden. Hoe de politie aan die tip kwam. wil zij niet zeggen. Het leek dezelfde auto. Inbraak Deze wagen werd vervolgens gesig naleerd in Preudenstadt. een plaats in zuid-Duitsland bij de Zwitserse grens, waar de inzittenden van de auto hadden ingebroken in een bak kerswinkel. Getuigen hadden de wa gen voor de winkel zien staan. Men is hier ook het kentekennummer van de auto en de naam van de bestuurder gezet. Horst Fritz Nelde te weten gekomen, aldus de Akense politie. Dankzij deze gegevens was het in Interlaken de ambtenaar van de kantonale politie Hans-Rudi Wyss mogelijk, nauwelijks 48 uur na het doorkomen van de politiemelding over de radio, ondanks het zeer druk ke toeristenverkeer op de weg de ge zochte wagen te signaleren, zo deelde commissaris Spoerri op de perscon ferentie in Bern mede. De moedige politieman, aldus de commissaris, wierp zijn fiets voor de auto en verzocht de drie inzittenden zich te identificeren. De hem getoon de papieren gaf Wyss de overtuiging, dat hij met de drie gezochten te doen had. Met getrokken wapen begaf hij zich in de wagen en verzocht de be stuurder naar het politiebureau te rijden. Nelde deed dit, maar bij aan komst bij het politiebureau gelukte het Grafe de vlucht te nemen. De beide anderen werden verhoord en Nelde deelde hierby de plaats mede, waar de drie hun tenten hadden op geslagen. Dit was buiten Interlaken, op de weg naar Spiez en men trof hier de ontsnapte Grafe slapend aan. Nelde en Grafe hebben dus bekend. Het verhoor van Stöhr wordt voort- Brussel verzoekt opheffing van de maatregelen In officiële Britse kringen hoopt men dat een „minimum"" plan" voor een vreedzame rege ling van de Kongolese kwestie, opgesteld door Engeland, Bel gië en Amerika, tegen het eind van deze week aan Oe Thant kan worden voorgelegd. Dwangmaatregelen zou het plan niet bevatten. Het zou wel voorzien in diplomatieke pres sie, zowel op de regering in In een uur tijds werd vannacht woont, kon zich niet indenken hoe I in het Haagse Achterom een deel van de brand ontstaan zou kunnen zijn. het Passagecomplex een cafétaria I Hij heeft enige weken geleden de Advertentie gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair TEL. 23951 ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk meest matige later krachtige en langs de kust harde wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRAND VERWACHTING Nieuwe depressie nadert via Ier land en brengt morgen later op de dag weer enige regen. Krachtig tot harde z.w.-wind Overdag koel en slecht strandweer. In de middag 15 tot 17 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Onbestendig strand weer door te grote depressieactivi .teit 11 AUGUSTUS Zon op: 5.16; onder: 20.13 uur, Maan op: 16.44: onder: 0.40 uur. Hoogwater te Katwijk: 11.04 en 23.35 uur; laagwater te 6.30 en 19.03 uur. met daar boven gelegen dubbel woonhuis door brand verwoest. De Brandweer heeft onder moeilijke omstandigheden weten te voorkomen, dat belendende percelen, het KLM- passagekantoor en een onlangs ver bouwd groot modemagazijn, door het laaiende vuur werden aangetast. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brand werd omstreeks halfvier ontdekt door een voorbijganger in het nauwe Achterom, welk straatje door een hoge poort op de Hofweg uitmondt. Via het politiebureau aan het Buitenhof werd de brandweer gewaarschuwd. Deze rukte, gezien de gevaarlijke situatie ter plaatse, met groot materieel uit. Obstakel Voordat een spuit en een ladder wagen het nauwe straatje konden in rijden moest eerst een oude auto met veel moeite verwijderd worden. Daarna werd het vuur aan de straat zijde en via de aangrenzende pan den, een handel in aardewerk en een fietsenbewaarplaats, ingesloten en ook van de hoge ladder af va:i boven aangepakt. De hitte van het fel brandende perceel, dat volgens ooggetuigen in tien minuten tijds van kelder tot dak in lichterlaaie stond, was zeer groot. De bewoners van de bovenverdiepingen, onder wie een hulpbehoevende oudere vrouw, kon den na het eerste alarm in veiligheid gesteld worden. Zekerheidshalve ver lieten ook de bewoners van het naastgelegen bovenhuis de straat. Allen vonden een voorlopig onderdak op het politiebureau. zaak overgenomen en van een nieuwe installatie en meubilair voorzien. Daarbij was een oven voor het bak ken van patates frites, die naar zyn zeggen, aan alle stringente veilig heidsvoorschriften voldeed. De in ventaris was verzekerd. Of het pand en de bovenbewoners verzekerd wa ren kon nog niet worden nagegaan. De schade bedraagt vele tienduizen den guldens. De brandweer is in storm en regen nog geruime tijd met nablussings- werkzaamheden bezig geweest. Leopoldstad als op die in Elisa bethstad. Engeland en België voelen niet voor economische sancties tegen Katanga. In officiële Amerikaanse kring Iaat men een minder optimistisch geluid horen. Men zegt daar dat er nog geen overeenstemming over een plan in zicht is. Intussen ifeemt in Elisabethstad de spanning toe. De VN-soldaten vrezen incidenten met de Katange- zen. Volgens een bericht uit goede bron wordt een 60-tal wagons met goederen voor het VN-leger te Sa- kania en Dilolo vastgehouden door Katangese militairen. Het pas onafhankelijk geworden en aan Kongo grenzende voormalige Belgische mandaatgebied Boeroendi «het vroegere Oeroendi) heeft de te lefonisch en telegrafische verbindin gen met de Katangese hoofdstad Elisabethstad verbroken. Boeroendi is het eerste land dat gehoor heeft gegeven aan de order van de centra le Kongolese regering, dat alle ver bindingen tussen Elisabethstad en de buitenwereld via Leopoldstad moeten lopen. Alle andere verbindingen van de Katangese hoofdstad met andere staten en plaatsen, die voor Europa via Brussel lopen, waren gisteren geheel normaal. De Belgische regering heeft de premier van de centrale Kongolese regering, Adoela, voorgesteld de te gen Katanga uitgevaardigde maat regelen op te heffen. De Belgische senatoren hebben in een bijeenkomst achter gesloten deuren deze Belgische stap goedgekeurd. De Belgische re gering beschouwt het besluit van Adoela alle vluchten van en naar Katangese vliegvelden te verbieden en alle verre verbindingen met Eli sabethstad over Leopldstad te laten lopen, evenals gelijksoortige maat regelen, „niet bevorderlijk voor een verzoening" tussen de centrale rege ring en Katanga. De centrale Kongolese regering heeft in een uitzending van Radio- Leopoldstad de Belgische regering laten weten, dat zij zich niet moet bemoeien met het streven een einde te maken aan de afscheiding van Ka- tanga. Dit werd gezegd in een offi cieel communiqué naar aanleiding van het verzoek van Brussel de te gen Katanga gerichte maatregelen ongedaan te maken. „Zij vragen ons maatregelen op te heffen, die wij hebben genomen om een einde te maken aan een toestand, welke in alle hoofdsteden, waaronder Brussel, gevaarlijk is genoemd. Dit is een wezenlijke inmenging in onze bin nenlandse zaken", aldus het Kongo lese communiqué. De politiehond Cas, die in Zu rich zijn vaardigheid bewees bij het oplossen van de schilderijen diefstal in Aerdenhout, is giste ren met zijn begeleider Karsten op Schiphol teruggekeerd. Rusland verwerpt nieuw Amerikaans controle voorstel De Sowjet-Unie heeft gisteren bij de besprekingen over een verdrag tot verbod van kernproeven in Genève. nieuwe Amerikaanse voorstellen van de hand gewezen. Volgens de Russi sche gedelegeerde, Zorin, waren zij een herhaling. De Amerikaanse afgevaardigde, Arthur Dean, stelde de volgende pun ten vo&r: 1 Aanvaarding van het verplichte karakter van inspectie ter plaatse. 2. Bereidheid, wanneer punt 1 wordt aanvaard, tot vermindering van het aantal inspecties ter plaatse. 3. Bereidheid over een netwerk vat» opsporingsstations te spreken, echter op voorwaarde dat punt 1 wordt aanvaard. Dit netwerk zou een aanzienlijk geringer aantal stations bevatten dan eerder was voorgesteld. Een belangrijk deel van deze ver mindering zou voor de Sowjet-Unie gelden. Deze stations zouden met mensen van het land van vestiging worden bemand en onder interna tionaal toezicht staan. De centrale Kongolese regering heeft besloten voormalige huurlin gen uit het leger van Katanga te berechten, zo deelt het ministerie van Voorlichting in Leopoldstad mee. Het zou gaan om vijf man drie Belgen, een Zwitser en een Ameri kaanse neger die dc gevangenen van de V.N. in Leopoldstad zyn. Het is voor het eerst dat de Kon golese regering spreekt van uitleve ring van huurlingen door de V.N. Tot dusver werden zij door de V.N. het land uitgezet met stilzwijgende toestemming van Leopoldstad. De resoluties van de V.N.-assemblee la ten de V.N.-autoriteiten ter plaatse de keus tussen uitzetting en uitleve ring aan de centrale regering. KLM in <le eerste helft van dit jaar Uit het thans verschenen verslag over 1961 van de K.L.M. blijkt, dat in dat jaar een verlies werd geleden van 77 miljoen gulden. «De winst over 1960 bedroeg f 10.329.000 waar uit 5 procent dividend werd uitge keerd). Blijkens het inmiddels ver schenen verslag over de eerste helft van 1962 werd in die periode een verlies geboekt van 56.6 miljoen gulden tegen 37.2 miljoen in de eerste helft van 1961. Het verlies in het tweede kwartaal van 1962 bedroeg 16.2 miljoen gul den of 3 miljoen minder dan vorig jaar en 24.2 miljoen minder dan in het eerste kwartaal van 1962. Het verlies over 1961 is afgeboekt ten laste van voorzieningen en reserve, waardoor de reserves, welke vol gens de balans per einde 1960 nog bijha 94 miljoen gulden bedroegen, in de balans per einde 1961 zijn verminderd tot 12.2 miljoen gulden, n.l. 2.1 miljoen als agioreserve en 10.1 miljoen als restant algemene reserve. De kentering in de bedrijfsuitkom- sten is in hoge mate het gevolg van de ontwikkeling van het ver voer. dat op vrijwel het gehele net, in het bijzonder op de noordatlan- tische routes by de verwachtingen is achtergebleven, alsmede van een lagere gemiddelde opbrengst ten gevolge van een verdere verschui ving van het vervoer naar de cate gorieën met de laagste tarieven. Hoewel met begonnen bezuinigingen wordt voortgegaan mag wel worden aangenomen, dat ook het tweede halfjaar geen winst zal opleveren en aan het einde van 1962 niet al leen de reserves verdwenen zullen zijn, maar de balans met een ver lies zal moeten worden afgesloten. Eerst na twee a drie jaar kan een tastbare verbetering worden ver wacht. Valt Nieuw-Guinea voor de K.L.M. weg, dan zal het nog meer moeite kosten om tot een sluitende rekening te komen. Kan echter als gevolg van herstelde betrek kingen met Indonesië Nieuw- Guinea voor de KLM behouden blijven en ook Indonesische weer worden ingeschakeld, dan zou dit voor de maatschappij uiteraard een belangrijk voordeel zijn. De beurs heeft met een koers van goed 50 pet. voor de aandelen da helft van het kapitaal ad f 145 mil joen reeds afgeschreven, maar het blijft voorlopig de vraag of de we derhelft van het kapitaal op het eind van dit Jaar nog aanwezig zal zijn. Maar dat er aan een herstel van de bedrijfsrentabiliteit hard wordt ge werkt is wel zeker. Op Schiphol arriveerde giste ren lady Baden Powell, die in Dwingeloo het internationale padvindsterskamp Stop-Contact zal bijwonen. Op de luchthaven werd zij begroet door een aantal welpen. Raadsel Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De exploitant van de cafetaria, de heer Th. Vos, die elders in de stad „De Indonesische vlag zal vóór het begin van 1963 in westelijk-Nieuw-Guinea wap peren", voorspelde gisteren de Indonesische minister van De fensie, Nasoetion. „De militaire landingen In Nieuw- Guinea zullen ophouden, zodra er een overeenkomst tussen Nederland en Indonesië tot stand is gekomen", wist de Indonesische ambassadeur in Australië, Saoedi, te vertellen. Vol gens hem zal Indonesië echter door gaan met het bevoorraden van de para's. De heer Saoedi verwachtte wel, dat er zich enige incidenten zul len voordoen by de overdracht, maar belangrijk zouden zy volgens hem niet zyn. Dr. Soebandrio, de Indonesische de legatie, is vanmorgen per viegtuig op weg gegaan naar New York voor de formele onderhandelingen. Voor zijn vertrek gaf hij weer uiting aan zijn optimistische gevoelens. „Maar ondanks dit optimisme, de maatre gelen tot bevrijding van het gebied moeten worden voortgezet. Het In donesische volk moet altijd waak zaam blijven", aldus de minister. De minister wordt op zijn reis vergezeld door diverse medewerkers, onder wie I de Papoea Frits Kirihio, thans poli tiek adviseur. Een uit veertien personen bestaan de voorhoede van de Indonesische delegatie was Soebandrio een dag te voren al voorafgegaan. Ook vijf journalisten en twee studenten uit Nieuw-Guinea maakten deel uit van dit gezelschap. Het ziet er naar uit. dat de Indo nesische delegatie bij de formele conferentie, die maandag begint, aanzienlijk groter zal zyn dan de Nederlandse. De twee groepen Indo nesiërs. die nu onderweg zijn,zul - len zich voegen bij de onderhande laars en deskundigen, die reeds in Washington vergaderen. Voor Nederland zullen van de con ferentie deelnemen de ambassadeurs Van Roijen en Schürmann, alsmede jhr. Huydecoper. Daarenboven zijn acht Nederlandse deskundigen al in Amerika. Het is mogelijk, dat ook in de Nederlandse groep enige Papoea's zullen worden opgenomen. Drie le den van de Nieuw-Guinearaad, on der wie Nicolaas Jouwe, logeren thans in Washington. Gisteren had den zy een gesprek met de Ameri kaan Bunker. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat gisteren de 20-jarige dienstplichtige korpo raal G. M. Derks tijdens een actie nabij Kaimana in Nieuw- Guinea is gesneuveld. Zijn stof felijk overschot is vandaag te Kaimana ter aarde besteld. Korporaal Derks was afkom stig uit Raalten. vrijetijdsverf kwaliteifsverf Een produkt van de Silclcens groep Uit het Leidsch Dagblad van 11 Aug. 1862: AdvertentieEen fatsoenlijk jongeling wenscht bij burger lieden alhier te huren een gemeubileerde achterkamer van slaap- en stookplaats voorzien, de prijs van f50 of f 60 's jaars niet te boven gaande. Adv. Bur. dagbl. letter Z. De pauselijke regering heeft het dragen van den naam van Napoleon verbo den.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1