was Tucholskys Lottchen" Herinnering aan Ernst Rowohlt, de glaseter RIJNSBURG BRACHT HULDE AAN ORGANIST SCHONEVELD Bier- en wijn verbruik in 7 jaar verdubbeld Berlijns leven in de jaren twintig Hoofd Deltadienst vraagt ontslag Lisa Matthias onthult Beroep van V.N. op PORTUGAL Waardering voor zijn werk is overtuigend gebleken Openluchtspel te Buren „Maria van Nassau" 350 jaar in de geschiedenis terug VOORLOPIG GEEN FRANSE HULP AAN ALGERIJE Nieuwe kernproef Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 augustus 1962 Vierde blad no. 3072S (Van onze correspondent te Bonn) KURT Tucholsky, de joodse Berlijnse schrijver, die in 1935 op 45-jarige leeftijd in Zweden zelfmoord pleegde, is sinds een tiental jaren het object van een Westduitse Tucholskycultus. Pocketboeken met keuze uit zijn werk horen tot de verkoopssucces sen van de Duitse boekhandel, een verzamelde werken-uitgave is bezig te verschijnen voor een prijs, die alleen door industrie- kapitalen te betalen is, overal ..Tucholskiet" het in lezingen, voor drachten, cabarets etc. Deze cultus heeft langzamerhand vormen aangenomen, die ronduit onsmakelijk zijn. vooral als men bedenkt dat de achtergrond ervan de in West-Duitsland veel geziene po ging is, het Naziverleden te vergeten door te dwepen met de democratische figuren uit de Weimarrepubliek. Anti-„cultus t immer genoeg is er in de Bonds- I republiek geen Kurt Tucholsky, J die met zijn vlijmscherpe, geestige pen de Tucholskycultus aan de kaak kan stellen. Een minder puntige pen heeft zich daar nu aan gewaagd, nl die van de journaliste Lisa Mat thias. De weg, die zij daarvoor heeft cekozen leidt via Kurt Tucholsky zelf. Haar boek: ..Ich war Tucholskys Lottchen", waarin zij haar eigen in tieme betrekkingen met Tucholsky in de jaren 1927 tot 1931 onthult, gaat de cultus rond haar vroegere min naar te lijf door te betogen dat Kurt helemaal niet de sociaal voelende nazi-emigrant was, die zijn aanbid ders van hem gemaakt hebben. Deze opzet is misschien weinig intelligent. Boeiend is echter dat men sterk de indruk krijgt dat List Matthias gelijk heeft. Geniaal journalist Tucholsky was een geniale jour nalist. een voortreffelijke ver zenschrijver en een humorist van hoge klasse. Zijn courantenar tikeltjes waren niet alleen satirisch, maar ook altijd gefundeerd in een weemoedige glimlach. Weemoed om de beperktheid van de mens naast vlijmscherpe hoon voor de kitsch, het dikke gebaar, de holle frasen van het rancuneuze kleinburgerlijke minderwaardigheids complex, die door de Nazi's als hoog ste filosofie werden gepredikt. „De mens heeft twee benen en twee over tuigingen: één als het hem goed gaat en één als het hem slecht gaat. De laatste heet religie". Die zin typeert de atheïst Tucholsky. In zijn stukken, die vooral in de Vissische Zeitung en die Weltblihne verschenen, liet hij terugkerende fi guren optreden, van wie Lottchen en Herr Wendriner de bekendste en beste zijn. Dat Lottchen bestond en in het dagelijkse leven Lisa Matthias heet te was velen in Berlijn bekend. Zwart op wit staat het evenwel nu pas te lezen in haar boek. Het motto, waaronder zij naar de pen gegrepen heeft is een citaat van Henri de Montherlant: „In de jeugd moet men liefhebben, als rijp mens moet men boek enschrijven en in de ouderdom moet men eindelijk de waarheid spreken". „Haar waarheid Nu, liefgehad heeft zij al£ men haar boek mag geloven, of zij als rijp mens boeken heeft geschreven is mij onbekend, dat zij nu als 68-jarige de waarheid spreekt staat als een paal boven water. Maar natuurlijk is het hair waarheid. De hele Tu- Geen stadionspel ran Caret Uriels Is het plan van Carel Briels voor een nieuw groots stadion- spel onuitvoerbaar gebleken? Sinds hij na zijn terugkomst uit Amerika in april j.l. op Schip hol mededeelde de keuze op het Feijenoordstadion in Rotterdam te hebben laten vallen heeft nie mand er meer iets van gehoord. „One world or none"..(Een wereld of geen) ging de heer Briels zijn nieuwe manifestatie „de grootste show ooit in Europa gegeven", noe men. Maar het lijkt er op alsof er helemaal geen „One world or none" zal komen, aangezien Briels volgens de directeur van het Feyenoord sta dion, de heer B. van Krimpen, er niet in zou zijn geslaagd voldoende geldschieters te vinden, die voor dit kostbare massaspel vereist zijn. Het spel zal dan ook beslist niet door gaan in het Feyenoord stadion. „Trouwens, .er is nooit een contract voor getekend" aldus de heer Van Krimpen. Destijds deelde Briels mede, dat hij in Amsterdam te weinig mede werking ondervond en daarom in Rotterdam het Feyenoord stadion had gereserveerd van 4 tot en met 8 september. Vijf avonden lang zou daar de show worden gegeven. Hij hoopte in de Maasstad voor zijn spel vrijstelling te krijgen van vermake lijkheidsbelasting, maar dit werd hem geweigerd. Briels zelf, wellicht met vakan tie is niet te bereiken. Zijn te lefoon thuis in Amsterdam wordt niet beantwoord. Hij heeft in het begin van dit jaar enige maanden hard aan de voorbereidingen voor zijn nieuwe stadionspel gewerkt en ging er o.a. enkele malen voor naar New York, waar hij naar hij ver klaarde de wereldberoemde zangeres Marian Anderson en de danseres Carmen de Lavallade met 60 Gospel zangers voor zijn manifestatie enga geerde. In het verleden heeft Briels met enkele andere stadionspelen naam gemaakt, o.a. met „het drama der bezetting" en „De Waterweg her overd" die kort na de bevrijding in Amsterdam resp. Rotterdam in het stadion zijn opgevoerd. cholsky vindt men niet terug Lottchens herinneringen. Maar wel de vaak wat treurige, soms onzeg- baar komische Daddy" of „Der Dicke", die veel ziek was, veel jam merde, geen vrouw met rust kon la ten, besluiteloos was en rusteloos. Nergens hield de man, die zich beur telings Peter Panter, Ingnaz Wrobel, Kaspar Hauser en Theobald Tiger noemde en die bijna voor elk van zijn vrienden weer een andere naam voerde, het langer dan een aantal maanden uit. Geen emigrant Het Berlijn van de twintiger ja ren, door zovelen bemind en be zongen, hing hem al vroeg de keel uit. Hij was dan ook geen emi grant, die Duitsland verliet omdat de Nazi's er het roer in handen hadden gekregen. Al bijna tien jaar eerder vertrok hij, eerst naar Parijs, later naar Zweden. Door hier de nadruk op te leggen prikt Lisa Matthias door een belangrijk cultusbestanddeel heen: Tucholsky zogenaamde emi gratie voor de Nazi's. Ook uit literair historisch oogpunt is „Ich war Tucholskys Lottchen" interessant, doordat men bijv. hoort van de geringe waardering van „Daddy" voor Bertolt Brecht. en Carl von Ossietzky, die de schrijfster aan de hand van brieven weet te docu menteren. Typerend voor Tucholsky is ook dat hij over de Weltblihne, het onovertroffen blad der Duitse in- telligentla in de Weimarrepubliek schrijft als „Das Kaseblattchen". Lisa Matthias' boek is natuurlijk eenzijdig, vaak gewichtig doenerig en lang niet altijd sympathiek. Vooral niet. als zij zich laat leiden door haar ergernis als minnares door Tucholsky aan de lopende band bedrogen te zijn. Weliswaar geeft zij toe ook zelf „van haar vrijheid gebruik te hebben gemaakt", maar het optreden van Kurtchen, wiens vriendinnen in de tientallen liepen, vindt zij smakeloos. Haar nijd op Mary Gerold, Tu cholskys tweede vrouw, van wie hij weliswaar weer scheidde maar die hij toch tot enig erfgenaam benoemde, dringt ook op meer dan een plaats door de drukinkt heen. Authentiek Toch Is het boek authentiek. Zoals Hermann Kesten in een nawoord schrijft: de lezer wordt een liefdesverhouding uit de twinti ger jaren verteld met alle schaamte loosheid, maar ook levensvreugde, de cadentie en vitaliteit, gecompliceerd heid en oppervlakkigheid, die die ja ren eigen waren. De belijders van de Tucholskycultus kunnen zich gewel dig over het boek van Lisa Matthias opwinden, dat neemt niet weg dat de Berlijnse intellectuelen en kunste naars in de jaren twintig zo leefden als zij beschrijft. Zij doet dat trou wens vaak met brieven en aanteke ningen uit de tijd zelf, zodat men niet aan kan komen met het argument dat het beeld achteraf vertekend is. Natuurlijk is het boek niet delicaat. Lisa Matthias klapt onvervaard uit de alkoof. Onomwonden geeft zij toe dat haar bedoeling steeds is geweest met Tucholsky een „luchtige liaison" Een speciale commissie van de V.N. heeft gisteren een rapport aanvaard, waarin op Portugal een beroep wordt gedaan onverwijld onafhankelijkheid te verlenen aan al zijn overzeese gebieden. De Portugese politiek in deze gebieden heeft, volgens het rap port. geleid tot een toestand „welke zonder twijfel een ernstige bedreiging van de internationale vrede en vei ligheid betekent". Aanbevolen wordt een volledig embargo af te kondigen op militaire leveranties aan Portu gal die wellicht tegen de bevolking van genoemde gebieden kunnen wor den gebruikt. De commissie waarin zeven landen zijn vertegenwoordigd, eist voorts dat ,aan de ..onderdrukkingsmaatregelen" in de Portugese gebieden een eind wordt gemaakt en dat een politieke amnestie wordt afgekondigd, waar na de politieke partijen vrije lijk moeten kunnen optreden. Bij de [Algemene Vergadering v%ordt er op i aangedrongen passende maatregelen te treffen teneinde er voor te zor- ge: „Vader van het pocketboek Grootste auteurs waren zijn vrienden (Van onze kunstredactie) ALS men spreekt over Duitse pocketboeken, spreekt men ovef ro-ro-ro". Deze drie lettergrepen zijn tot een begrip ge* worden, dat waar maakt, wat eens de auteur Kurt Tucholsky zo gedecideerd eiste: ..Maak onze boeken goedkoper, opdat de mensheid er kennis van kan nemen!" Ernst Rowohlt was de vadef van ..ro-ro-ro", de vader van het moderne pocketboek. Als geniaal vernieuwer in het uitgeversbedrijf en als energiek takenman vorm- de hij gedurende vele tientallen jaren zoiets als een bolwerk van goede literatuur. HHij sprong in de bres voor vele gen, dat PortugaT zich "houdt aan zeer begaafde consciëntieuze auteurs. het handvest van de V.N. en aan nam ze in groten getale bij zich de resoluties welke de Algemene Ver gadering op het stuk van niet-zelf- besturende gebieden heeft aangeno men. Volgens het rapport beantwoord den de hervormingen welke Portu gal zegt te hebben ingevoerd niet aan de voornaamste verlangens van de inheemse bevolking. Ook zouden zij niet tot een verbetering van enige betekenis op politiek, economisch sociaal en onderwijsgebied hebben geleid. te hebben zonder emotionele impli- Tucholsky met „Lottchen caties. Dat haar dat niet gelukt is r' -t- blijkt overigens uit de vrij schrijnen- i san de thee in het Zweedse de afloop van de relatie In 1931. plaatsje Laggesta tegenover het I kasteel Gripsholm. Juli 1929. op, daar men hun kunst hoonde of geen aandacht aan hen schonk. Hij behoort tot de mensen, die uit hun tijd niet weg te denken zijn, hoewel zij in ieder willekeurig tijd perk uit buitenstaanders zijn: vitale eenlingen, vreemdelingen tegenover de grote massa, succesvolle pioniers. Ernst Rowohlt hij stierf in 1960 en zou onlangs 75 jaar gewor den zijn, gaf niets om methodiek, om een starre ideologie, om het accen tueren van bepaalde krachten en het Scliloss Gripsholm Kort voordien had Tucholsky zijn luchtige erotische reisverhaal Prof. Ir. P. Ph. Jansen, hoofd van jblemen in de Waddenzee en de uit- de Deltadienst van de Rijkswater- voering van de werken tot het wa- staat heeft om gezondheidsredenen tervrijmaken van west-noord-Bra- j per 1 november van dit jaar eervol bant. ontslag gevraagd. Daarna werd hij belast met de lei I Prof. ir. P. Ph. Jansen werd op 111 augustus 1902 te Dordrecht gebo- op de voorgrond plaatsen van eet* tendens. Hij zette zich echter volko men in voor mensen, waarin hij ta lent en karakter ontdekte. Voor ve len was dat een geestelijk onwaar dige methode. Rowohlt negeerde z*n critici echter en dat maakte van hem een „persoonlijkheid". 99 Ro-ro-ro 99 In 1887 werd „vadertje Rowohlt* zoals men hem noemde, geboren. In z'n geboorteplaats Bremen bracht hij het tot bankbediende. Toen ging hij op uitnodiging van de beroemde muziekuitgeverij Breitkopf en Hartel naar Leipzig. Van dat ogenblik af ging de wereld der boeken voor Ro wohlt open. München, Parijs en weer Miln- chen verblijfplaatsen uit zijn jeugd. Op twintigjarige leeftijd is hij be drijfsleider van een dagblad. Rowohlt is nog maar nauwelijks eenentwintig als hij een uitgeversmaatschappij opent: dat was in 1908. Max Dau- thendav, Herbert Eulenberg, Hugo Ball, Mechthild Lichnowsky en Ar nold Zweig. bekende Duitse auteurs, .e schreven voor hem. In 1912 wordt Iding van de droogmaking van het hij bedrijfsleider bij de uitgeverij in het jaar 1944 overstroomde eiland van Fischer. Na 1919 begint Rowohlt plaats zit is niet mals. Zij vindt „Schloss Gripsholm" geschreven. De het boekje te makkelijk geschreven hoofdfiguur „Die Prinzessin" is voor met te veel kunstgrepen en te wei- 60rc Lisa Matthias, aangelengd met nig originaliteit. En dat is een oordeel, dat ook de door het boekje gecharmeerde lezer zal kunnen delen, als hij Schloss Gripsholm plaatst naast Tucholskys meesterlijke satirische werk: „Deutschland Deutschland über al les", „Mit 5 PS", „Das Lacheln der Mona Lisa", „Lerne lachen ohne zu weinen", enz. eigenschappen en hebbelijkheden van andere vriendinnen. Het boekje is opgedragen aan „IA 47 407", naar Lisa Matthias nu heeft onthuld: haar autonummer. Haar kritiek op het bestsellertjc en daaraan kan men toch zien dat haar oordeelsvermogen op de juiste ren. Hij studeerde aan de Techni sche Hogeschool te Delft, waar hij in maart 1926 het diploma van ci- viel-ingenieur verwierf. Achtereenvolgens was hij werk zaam bij: de bouw van de grote sluis in IJmuiden, die van de grote sluizen in de Afsluitdijk van de Zui derzee, de werken tot verbetering van de Maas voor grote afvoeren v aaronder de bouw van de stuw te Walcheren. In 1946 volgde zijn be noeming tot gewoon hoogleraar in de waterbouwkunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Hij bleef echter als adviseur aan de Rijkswa terstaat verbonden. Van 1956 af is hij hoofd van de Deltadienst en bui tengewoon hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool. Prof. Jansen is om. Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ridder in Lith), de bestudering van de Rot- van de Nederlandse Leeuw rirnAfAfflAlfll. IV, vIa l^VAAnAV^A terdamse Waterweg en de Wester- schelde en van de hydraulische pro- Grootofficier in de Kroonorde van België en Grootofficier in de Orde van Verdienste van Oostenrijk. Hij is voorts ereburger van Mid delburg. Prof. Jansen zal verbonden bljj- van als buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, terwijl hij voorts incidenteel beschikbaar zal blijven voor het in ternationaal uitbrengen van advie zen op waterbouwkundig gebied. ZO is te Rijnsburg de ..grote" avond geslaagd en verstreken in het leven van een man die standvastig is gebleven, geloofd heeft, natuurlijke levensweerstanden door noeste en zelf- vergetende liefdevolle volharding wegbrak en door dit alles even wicht en vrede vond. Het is niet dat wij de wijze van leven en werken van de organist Dirk Schoneveld ooit van nabij volgden om dit aldus te omschrijven, maar een half dozijn orgelconcerten en een enkel gesprek zijn ons genoeg geweest voor onze zekerheid. Op Schoneveld's programma van gisteren, jubileumprogramma we gens zijn 25-jarig organistenschap stond ook het zwierige Allegro uit Handel's 10de Orgelconcerto. Dit is nu juist een van die composities, waarin een vertolker zijn ganse ijdel- heid kan uitstallen en als een pauw de staartveren opzetten. Wat we hoorden was daarentegen een uit puren van de stille poëtische waar den, de grootst denkbare versobering. Wij wensen hem hiermee hartelijk geluk. Ongeveer 450 luisteraars zijn op gekomen en gaven beneden ongeveer het aspect van een volle kerk. Laat enkele rouline-kanttekeningen, maar ze hebben maar zo weinig gewicht, dat we er zeker ditmaal geen behoefte aan hebben. Wanneer we aan een balans denken en in de ene schaal de vertolkingswaarde en in de andere de compositie-rechten leggen, dan is er tussen die beide een vrjj onge stoord evenwicht en een innige vrede. TENTOONSTELLING TE NIEUWKOOP Door de Vereniging voor Vreemde lingen Verkeer te Nieuwkoop wordt van 11-25 augustus in het Oude Raadhuis werk geëxposeerd van de Nieuwkoopse kunstenaars P. A. H. v. d. Harst, Elly HesemansVan Beek, Toon Koster, H. Rol en wijlen A. Se- gaar. Deze expositie zal iedere dag te be zichtigen zijn van 10-12 en van 2-5 uur, 's zondags van 2-5 uur. Tussen de uitgekozen werken stond er maar een. dat gerust door een an der vervangen had mogen worden, een behaagziek stuk dat al te opzich- men zich nu beijveren, dit te besten- j tig met andermans veren pronkt ve- digen bij volgende orgelconcerten! 1 ren van Wagner»: Toccata van Drif- Deze organist houdt echt rekening1 fel. Laten we stellen dat dit stuk ,„Ccatci met zijn concertbezoekers en hun be- „voor de mensen" was en de andere jubilaris feliciteerde vattingsvermogen. D.w.z. hij komtterdege het aan de kop van het pro hen halverwege tegemoet. Een Fuge gramma geschreven „Soli Deo Glo- Psalm 150, met een waardig voor spel en door allen meegezongen, be sloot het programma. De heer Noote- boom van Rijnsburgs fanfare „Wil- helmina", bevond zich tijdens dit zingen op de galerij om met een ko peren tegenstem de gemeentezang te overwelven en te overglanzen en al dus letterlijk te vervullen wat in deze lofpsalm geschreven staat: „Looft Hem met geklank der bazuin!" Toespraken en geschenken Er is ook nogal wat gesproken. Vooraf door Schoneveld's regis trant De Best, die ook naam heeft als voorzitter van Rijnsburgs Jeugdge- meenteraad, door mej. van Delft en mevr. Star als afgevaardigden van een huldigingscomité dat er in slaag de om de jubilaris met een band recorder te verrijken, terwijl mevr. Schoneveld prachtige bloemen ver wierf. Door ds. Bijleveld namens de kerkeraad, onder overreiking van een couvert. Door een lid van de kerke raad van Katwijk-Rijn, waar Scho neveld 12 jaar lang het orgel destijds bediende, met boekenbon als stof felijk huldeblijk. Door de heer Tim- mers namens het gereformeerd kerk koor. met toezegging van een nog ko mend geschenk. Tenslotte volgde een druk bezochte receptie met burge meester Koomans als eerste die de van Buxtehude. Toccata et Fuga in d van Bach en Premier Choral van Hendrik Andriessen geven hun con structieve wonderschoonheid niet zo maar bloot voor een oppervlakkig luisterend oor. Hier moest ook wil zijn tot geestelijke toeëigening. Even n icht Dit orgelrecital laat een kleine speelruimte toe tot het opstellen van ria" rechtvaardigden Jan Zwart's Elegisch Voorspel voor Ps. 51 en de als trio gebouwde Toc cata tot Ps. 105 zijn stukken waar aan, functioneel in de eredienst toe gepast, een gerechte plaats toekomt. De koraalbewerkingen „Wohl mir" en .Erbarm dich mein' van Bach wa ren verder bijzonder geschikt om te gen de gewoonte in aan het begin geplaatst te worden, omdat ze nu, stukken zijnde vrij van elke inge wikkelde gekunsteldheid, aan deden als geloofsgetuigenis. Bij weeshuisjubileum „Van het weer hangt zo niet alles dan toch wel veel af"Zo zijn op het ogenblik de onverdeelde meningen in het eeuwenoude stadje Buren, waar men binnenkort op drie avonden vrijdag 2-1, zaterdag 25 en maandag 27 augustus) een openluchtspel gaat opvoeren. De Vereniging „Oranje en Buren" organiseert dit ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van het plaatselijk weeshuis. De bekende pater Th. van Westing is de auteur van het spel dat Maria van Nassau. Prinses van Oranje zal heten. Ruim 100 inwoners van Buren wer ken er in historische kostuums aan mee, waarbij de actrice Miep de Leeuw de regie voert. Verder ver le al het vierde openluchtspel in Bu ren. In de jaren 1948, 1953 en 1957 werden er ook opgevoerd en met suc- nen de landelijke ruiters uit Beusi- ces. Maria van Oranje was de oud chem en Drumpt hun medewerking. ste dochter Prins Willem I uit het V. Vele geschenken werden aan geboden, o.a. een bandrecorder. weer een eigen uitgeverszaak en dan breekt het eigenlijke „Rowohlt-tijd- perk" pas aan. Door „Flinke Ernst" zoals hij in uitgeverskringen heet. maken Walter Hasenclever, Carl Sternheim, Kurt Tucholsky, Emil Ludwig, Robert Musil en Joachim Ringelnatz naam. In de dertiger ja ren zijn het vooral de Amerikaanse romanciers, met name Wolfe en Faulkner, die Ernst Rowohlt in zijn uitgaven opneemt. Dan breekt er weer een oorlog uit, opnieuw moet hij ophouden en na 1945 geeft hij weer een bewijs van ongebroken wil. Sinclair Lewis, Lax- ness, Albert Camus nieuwe na men, een geweldige verrijking van het programma. „Ro-ro-ro" wordt ge boren. En dan wordt in 1950 de ba lans opgemaakt: 277 banden met een totale oplage van 28,5 miljoen exem plaren, een geweldig resultaat! Ro wohlt is de ongekroonde boekenko- ning. Persoonlijk contact Ze hielden allen van hem, als een kind, welks ziekten men kent: zijn hoogmoedige landgenoot Boschardt, de gevoelige Oostenrijker Musil, de eigenzinnige Henry Miller, de ener gieke Lewis, al de Nobelprijswinnaars en onderscheidenen van het culture le leven. Hij was voor hen een va der, omdat hij wist, wat zij in hun mars hadden. En wanneer hij dan samen met hen rond de tafel zat en genietend van een heerlijk glas wijn, zoals zakelijke als particuliere gesprekken voerde, gebeurde het wel eens, dat hij plotseling opstond en een wijn- of borrelglas tussen zijn tanden fljnmaalde. Een zonderling over wie men eigenlijk niet mag treuren, omdat hij voortleeft, tezamen met zijn vrienden: met Fallada, Tucholsky, Ceram, Camus en Kreuder, wier wer ken hij wereldbekendheid gaf. Ook de „Rowohlt-Verlag" leeft voort, die komen, als Frankrijk een staat voor I gedreven door erven vóór en zich heeft die precies zijn behoeften na waarde hecht aan levende per kan becijferen", aldus de woord- soonljjke contacten met auteurs uit voerder. de gehele wereld. De woordvoerder van de Franse re gering, Alain Peyrefitte, heeft giste ren verklaard, dat het kabinet pas verzoeken om financiële hulp van de zijde van Algerije in overweging kan nemen, als de nieuwe staat zelf orde op zaken heeft gesteld. Hij zei dit in antwoord op een vraag naar aanlei ding van een bericht, dat het hoofd van het voorlopige uitvoerende be wind in Algerije, Abderrahmane Fa res, dezer dagen bij een bezoek aan Parijs om een krediet van 360 miljoen franken (270 miljoen gulden) heeft gevraagd. Peyrefitte zei dat Frankrijk geen voorschotten kan geven, als het niet weet op welke basis dit geschiedt en aan wie zij moeten worden verstrekt. „De kwestie zal opnieuw aan de orde In 1961 werd in Nederland per hoojd van de bevolking ruim vijf liter alcoholhoudende dranken Het fraaie plantsoen in Buren is de plaats, waar men door het openlucht spel 350 jaar in de historie terug gaat. Daarvan zullen elke keer 2.000 toeschouwers getuige kunnen zijn. Voor vele medewerkenden wordt dit huwelijk met gravin Anna van Bu ren. Gedurende de jaren dat haar broer Philips Willem in Spaanse ge vangenschap was, beheerde zij de goe deren der Oranjes, waartoe ook het graafschap Buren behoorde. Een be langrijk motief tot het stichten van het weeshuis moet voor Prinses Ma ria hebben gelegen in haar verlan gen niet al haar bezittingen te laten overgaan naar haar broer Prins Mau- rits. Op 25 mei 1612 ondertekende zij de stichtingsakte van het wees huls. Op 25 april 1613 legde Maria zelf de eerste steen daarvoor. De stichteres overleed voor de voltooiing van het gebouw. Het weeshuis werd in een opmerkelijke stijl gebouwd. Het is een van de zuiverste staaltjes van Hollandse renaissance. De voor gevel heeft in de loop van de tijd slechts enkele onbetekenende repa raties ondergaan. Het interieur van het huis werd in 1952 echter geheel gewijzigd in het kader van de reor- I ganisatie die het weeshuis in Buren in het geheel van de particuliere kin- i derbescherming in ons land plaat- I ste. Regisseuze Miep de Leeuw, die ook de opvoeringen van de drie vorige openluchtspelen heeft geleid, wist de j inwoners weer tot veel enthousiasme te brengen. Men is er eensgezind aan het werk gegaan. Velen waren spontaan bereid de benodigde kos tuums zelf te vervaardigen. De hoofd- rol wordt gespeeld door de directrice I van het bejaardencentrum in Bu ren, mevrouw Scholte. Ds. Scheffer uit de buurtschap Erlchera beeldt Prins Maurits uit. De opvoeringen zullen elk drie uur duren. I (gedistilleerd, bier en wijn) ge nuttigd. Op de wereldranglijst neemt Nederland, op een totaal van 45 landen, met deze hoeveel heid van vijf liter per persoon de 29ste plaats in. Dit blijkt uit het nieuwe statis tiekboekje Hoeveel alcoholhou dende dranken worden er in de wereld gedronken", dat werd sa mengesteld door het Produkt- schap voor Gedistilleerde dran ken. De consumptie van gedistilleerde dranken in ons land bedroeg per hoofd van de bevolking 2,38 liter, waarmee Nederland op de 14de plaats komt op de ranglijst van in totaal 28 landen. Het hoofdzakelijk gebruik van bier bedroeg het vorig jaar in Nederland ruim 26 liter en dit verbruik bracht ons land op de 21ste plaats in een totaal van 49 landen. De consumptie van wijn per hoofd van de bevolk!) was ruim 2 liter, waarmee ons Iking land op de 34ste plaats kwam op een to taal van 44 landen. Het boekje van de Produktschap vermeldt voorts, dat de consumptie van alcoholhoudende dranken in ons land sinds 1954 is gestegen, met name voor zover het bier en wijn betreft. Het verbruik van bier nam toe van ruim 13 liter per hoofd der bevolking (in, 19541 tot ruim 26 liter (in 1961). De stijging van de wijnconsumptie steeg in deze jaren van 0,92 liter tot 2.34 liter per hoofd van de bevolking. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren in Wash ington bekendgemaakt dat de Sow- j jet-Unie opnieuw een kernproef in de atmosfeer heeft genomen. De ont ploffing zou gisteren zijn geweeg- gebracht op het proefterrein in Mid- den-Siberië en zou een kracht van enige duizenden tonnen TNT hebben gehad.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7