eenvoudig B-voudig beter! mooi oefenterrein bij ongezelligste dorp van Frankrijk HET IS WEER EENS WAT ANDERS dag Achtervolging van lialve H. H. Wemmers treedt af als pres.-direeteur Staatsmijnen sterren Bosbrand aan de Rivièra MARILYN MONROE BEGRAVEN ^Opgericht 1 maart 1860 La Courtine Luitenant F. Bijlsma van de stoottroe ppen lag languit in de heide van de zon te genieten. Je ei kon nauwelijks ziendat hij luitenant was, want hij v droeg alleen een zwembroek en daarop plegen zelfs officieren van het Nederlandse leger geen sterren te dragenzeker reserve-officieren niet. „We zitten toch Wijn hier?" vroeg hij, al bij voorbaat van onze instem ming overtuigd. Zijn pub-tentje stond midden tussen honderd andere in het bivak „Spinazie", acht kilometer ^buiten het Franse dorp, waar deze zomer vijftiendui zend jongemannen op vriendelijke, maar onafwijsbare uitnodiging van het departement van Defensie een soort van betaalde vakantie doorbrengen. Een sportieve, soms nogal ver foeiende vakantie, dat wèl. j Want zoals dat gaat in het tleger, meestal wordt erop een in itpurgerogen onfatsoenlijk vroeg "^tijdstip reveille geblazen. Vaak '•met geen ander doel dan om ver- n[volgens enige uren geduldig te achten tot de commandant :egt, wat er zal gaan gebeuren. Die dag was dat echter hele- t-ijnaal niets voor de „Spinazie :ompagnie. Dus werd er gerust, [eluierd in de blakerende zon, lie het kwik in de niet-aanwezi- jqe thermometer tot aan de 42- Donderdag 9 augustus 1962 Derde blad no. 30725 k gradenstreep opjoeg. De .her halers" van de Vijfde Divisie het er even van nemen. I Maar zo is het niet aïle dagen in nla Courtine. De generale, staf bood .trtie Frankrijkreis van één maand al leen aan op voorwaarde, dat de jon gemannen van 23, 24 jaar, die na «juin- militaire kennis over was. En Jiaren burger en „meneer" waren, als lsloldaat, sergeant of officier eens zou- ;:öen komen laten zien wat er nog van -Juin militaire kennis over was. Zen jïooral: wat de tirailleur, de mortie- t, de chauffeur, de kok en de ra- -telegrafist nog van zijn eigen ge- cialiseerde taak in het leger af- »t. Of de infanterist nog binnen vastgestelde aantal minuten een schuttersputje kan graven en of de nog beseft, hoe hij aan Mtojn kanon van die heel grote, heel ;-ïware dreunen kan ontlokken. Op de been l Daarom werd de nog niet zo lang leleden, op papier geformeerde, vijf- Ie Divisie, een in dreigende tijden iel te mobiliseren reserve-divisie iet alles erop en eraan", maar ns op de been gebracht en met ;n na opkomst in Budel, Mill of Ol- tnbroek doorgestuurd naar midden- jFrankryk, waar het bij langjarig contract afgehuurde oefenkamp La «Courtine anders renteloos zou liggen, omdat de parate troepen er dit jaar tengevolge van de legeringen in i Duitsland niet heen zullen gaan. Dat was wel een experiment. Aan zo'n verplaatsing van een divisie komen 2500 voertuigen te pas. trucks en Jeeps die jaren „in de motteballen" thebben gestaan. Onder de chauf feurs zijn er wel, die in de burger- jDiaatschappij ook op zware vracht wagens rijden, maar de meesten toch niet. Zij maakten eerst een ritje jdoor Nederland om weer even aan het grote stuurwiel te wennen. Toen moesten zij, de bak volgeladen met, soldaten, toch maar op pad, in een ;monstertocht van drie dagen over (duizend kilometer smalle, in Frank- Wjk meest provinciale weg. Wat zouden de mensen en het ma teriaal daarvan terecht brengen? [Niet alleen in Nederland-, maar ook 1 'n de NAVO-hoofdkwartieren keek ,men met belangstelling naar het ex periment. Maar we hebben weer eens reden om trots te zyn, want (het fantastisch gegaan. Schouwspel vroegte het gevecht losbrandt, praat de reserve-kapitein per radioverbin ding over ondersteuningsvuur, in schieten en pelotonsbestorming, als of het zijn dagelijks werk was. En zijn sergeants, korporaals en soldaten volgen hem met een op merkelijke snelheid en soepelheid. Scheidsrech Iers De aan witte vlaggen op de jeep en witte cirkels op de helm te her- I kennen scheidsrechters, meest be roepsofficieren, kijken of alles goed gaat en beoordelen de beslissingen j van de commandanten en de uitwer- j king ervan. Zy verklaren het doel al I of niet veroverd, bepalen, dat die en I die tank als vernietigd moet worden beschouwd en sturen soldaten in „krijgsgevangenschap" of bevelen I hem als „gewonde" te blijven liggen i tot d? mee-oefenende hospitaalsolda- ten met de brancard aankomen- sjouwen. Neemt een commandant I een verkeerde beslissing, dan laten zij hem rustig begaan, hy zal zijn fout zelf wel ontdekken en al doende leert hy. Juist daarom was het be gonnen. Over het algemeen hebben de her- j halers het in La Courtine best naar hun zin. De kameraadschap pleegt in een bivak te velde hoog op te bloeien en in elk peloton zit wel een grappenmaker, die de lach aan brengt. Zij kamperen liever in „Sla- boon", „Sp. nazie" of „Speenkruid", zo als de verspreide kampementen met militaire fantasie worden aangeduid, dan in de „Hots" van het uitgestrek- j te kazernecomplex in La Courtine. In het dorp is weinig te beleven, maar in het veld moeten ze tenten opzetten, greppels graven voor de veldkeuken, piepers jassen en tele foonverbindingen aanleggen, kort om ze zijn bezig en dan schiet, de tijd beter op. Is er een uurtje pauze dan verandert de groene tentenko lonie op slag in een soort nudisten- kamp. want in midden-Frankrijk schünt de zon uitbundig. De dokters moeten voortdurend op matiging aandringen. Al menig zon nebader is met een pijnlijk vel en een rood hoofd by het hospitaal ko- De beroepsofficieren van de vas- te-kampstaf, die de herhalers moe- men aankloppen. ten opvangen en bystaan. willen best toegeven, dat hun collega's- reservisten het er niet slecht af brengen. Feitelijk is het verbazingwekkend om te zien hoe snel uit- een paar duizend van her en der bijeenge roepen burgers een soepel bewegen de gevechtsgroep kan worden ge smeed. „Vijf Div." begint al een eigen korpsfeer te krijgen. Generaal Christan heeft ons op een middag in de generaalssuite van de officiers-mess aan de lunch ge nood. Bij die gelegenheid zei hij: „De Nederlandse soldaat is een goed soldaat. Hy gaat altijd met je mee, als je hem maar een taak geeft en hem van het nut van die taak over tuigt". De herhalers van deze zomer heb ben wel begrepen, dat het Neder lands NAVO-plicht is hun geoefend heid op peil te houden. Daarom wordt er daar in La Courtine stevig aangepakt. Honderd, pub-tentjes in het gelid: kamp „Spinazie" in de La Courtinese heide. De Vijfde Divisie heeft niet de eigen tanks meegenomen. Het overbren gen van een tank vergt meer tijd dan voor een herhalingsoefening doelmatig zou zyn. Daarom staan vijf tanks van een eskadron Huza ren van Sytzama permanent ter be schikking van de oefenplanningstaf. „We zijn een soort demonstratie- en oefeneskadron", zei tankcomman- De eerste gevechtsgroep, die op 12 dant kornet I. M. V. A. Graaf de juli vertrok, is inmiddels zonder veel kleerscheuren teruggekeerd, de twee de groep van vijfduizend man komt begin augustus naar huis en dat is tevens het vertreksein voor het der de en laatste convooi een slang van honderden auto's, die drie uur nodig heeft om voorbij te trekken. Het is voor vele dorpsbewoners een machtig schouwspel. Zy vinden het wel jammer, dat de soldaten niet altijd terugzwaaien, gevolg van het simple feit, dat die zitten te slapen. Marchant et d'Ansembourg die met zijn mannen in kleine tentjes naast de bakbeesten van Centurions be- vakkeert. De huzaren, meest Lim burgers, hebben het best naar hun zin. De heuvels en dalen van de Ne derlandse oefenterreinen kunnen zij wel dromen, maar hier zijn tenmin ste nog „tjotjes", die zij niet kennen en die wel driemaal zo hoog zijn als de Hollandse, ,,'t Is weer eens wat anders" is daarom een vaak ge hoorde conclusie, die men wel als lllllilliiiiiiilHIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll worpen met namen als „Arbre Bou- le", „Averechte", „Vagevuur" en voor de tweede oefenweek op gevechts groepniveau „Kwinto Max", waarin de Vijfde Divisie zijn maximaal be reikbare resultaten aantoont. De compagniescommandanten krijgen opdrachten als deze: de Alpha-com- pagnie bewaakt een denkbeeldig vliegveld, de Charliecompagnie gaat het veroveren. Of deze: op de glooi ing van de „Font Rouge" zit een voorpost detachement als verdedi ging van de op de volgende heuvel ingegraven compagnie. Bravo-compagnie gaat met onder steuning van tanks beide heuvels innemen. 's Avonds buigen de kapiteins en luitenante, die veertien dagen gele den nog vertegenwoordiger, gymna stiekleraar of bedrijfsleider in een nette burgerbaan waren zich over de stafkaarten, krabben zich eens onder de groene iielm en slaan aan het wikken en wegen. Zullen we door dat bos optrekken of in een flank beweging over deze heuvel komen? Als de volgende ochtend in alle illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Want elf uren in de bak van een legerwagen, drie dagen achtereen, zijn moeilijk onder het begrip „joy riding" te brengen. Maar goed, alle wagens en alle mannen zijn er ge komen, volgens het door de Franse autoriteiten tot op de minuut vast gestelde tijdschema. De „veegploe- gen" aan het eind van elk convooi kregen de enkele tientallen wagens, die het onderweg lieten afweten, al le weer op gang. En tot nu toe zijn er maar twee ernstige ongelukken gebeurd, allerlei „blikschade" daarge laten. Een jeep uit het eerste trans port raakte met drie man aan boord op 75 kilometer voor de pleis terplaats Bourges van de weg, sloeg over de kop en ramde een partij brandhout, opgestapeld tegen de muur van een huis. Twee militairen kwamen zonder schrammen uit de berg hout te voorschijn, de derde, de chauffeur, had een pols en een sleu telbeen gebroken en een hoofdwond opgelopen. Met bekwame spoed werd hij naar het eigen veldhospitaal in het naast La Courtine gelegen Gratta- dour gebracht. Bij een soortgelijk ongeluk met een DAF-drietonner, die van de weg raakte omdat de cnauf- feur een personenauto moest ontwij ken, werd een vaandrig van het by de divisie geplaatste luchtmachtde tachement ernstig aan beide benen gewond. Gecompliceerde breuken zul len hem een langdurig, maar niet hopeloos ziekbed kosten. Heuvelgebied La Courine zelf is ongeveer het naarste en ongezelligste dorp van heel Frankrijk, maar het oefenter rein is prachtig. Over een breedte van dertig kilometer kunnen de mi litairen hun gang gaan in een met heide, bossen en een opmerkelijk soort varens begroeid heuvelgebied. De kanonnen kunnen er daveren naar alle windstreken, de mitrailleurs werpen op honderden meters afstand een sputterend spoor -van wolkjes in het zand, de infanteristen mogen bivaks inrichten en opbreken, zoveel zij willen en wat vooral belangrijk is: de tanks mogen overal door open delen van het terrein ploegen. motto aan dezë hele operatie van de Vijfde Divisie zou kunnen meege ven. Ook de infanterie maakt een dank baar gebruik van de nooit eindigen de reeks variaties, die het oefenter rein mogelijk maakt. Dat is ook het grote voordeel van La Courtine bo ven Nederland: in Frankrijk kan de compagniescommandant zijn troe pen precies zo door het veld sturen als hem voor het uitvoeren van een gegeven opdracht het beste voor komt. Hij mag door de bossen, hy mag over de hei, hij kan heuvels be sluipen en in dalen rondwoelen en hij kan de tanks bestellen om samen met zijn infanteristen een doel in te nemen, een combinatie, die in Ne derland vrywel onmogelijk is. Officiersoefening De commandant van de ondersteu ningsstrijdkrachten, waartoe de Vijf de Divisie behoort, generaal-majoor G. H. Christan, is het erom begon nen deze zomer vooral de officieren en de onderofficieren in de lagere bevelsvoering te oefenen. Er is daarom een reeks in omvang steeds toenemende oefeningen ont- In een bivak te velde knort de maag harder dan thuis, maar voor de voeding van de Vijfde Divisie wordt goed gezorgd. Soldaten eersteklasse f. J. XV. Wels uit 's-Hertogenbosch en J. J. Verhoeven uit Nederwetten zorgen in kamp „Slaboon" voor een stevige pot. Foto rechts: ,,'t Is weer druk op de weg"zei chauffeur Bert Bekkers uit Amstenrade telkens als hij zijn jeep om een hooi wagen of een schaapskudde heen moest laten zwenken. Veel ander verkeer is er in La Cour tine niet. Schiet me muur doodals je mij moet hebben (Van onze Venlose correspondent) Na een achtervolging, die meer dan een halve dag heeft geduurd, heeft de Rijkspolitie te Middel beers in Noord-Brabant een-19jange machi nebankwerker uit die plaats gearres teerd. Deze was op 22 juli j.l. ont vlucht uit een Rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort. Men veronder stelde, dat de ontvluchte zich in of nabij zijn woonplaats ophield, temeer omdat er in de buurt telkens dief stallen werden gepleegd. Een speur hond werd ingeschakeld. Op de aan wijzingen van het dier besloot men een bezoek te brengen aan de ouder lijke woning van de ontsnapte. Toen de politie de woning betrad, sprong de jongeman pardoes door een raam naar buiten en zette het meteen op een lopen. Met twee speurhonden zetten toen twee politiemannen de achtervolging in, doch de vluchteling kon telkens ontkomen, doordat hij enkele malen een kanaal overstak. Eenmaal waren de politiemannen de vluchteling zeer dicht genaderd en losten zy een tweetal waarschuwings schoten. „Schiet me maar dood als je mij moet hebben", riep de man en zette het andermaal op een lopen. De achtervolgers gaven het niet op. Na enige opschudding in een nabij gelegen camping te hebben veroor zaakt tijdens de achtervolging, kon de vluchteling tenslotte in een koren veld door een der speurhonden tot staan worden gebracht. De man zou op transport worden gesteld. Een Russisch schip is gisteren met de eerste „hulpzending voor het Algerijnse Volk" in Algiers aangeko men. Met het lossen van de 6.500 ton graan uit dit schip werd onmiddellijk begonnen. De komende veertien dagen worden nog zendingen vis in blik, melk in blik, suiker en olie verwacht. De heer H. H. Wemmers treedt per 1 november af als president-di recteur van de Staatsmijnen in Lim burg. De minister van Economische Zaken heeft de heer Wemmers op diens verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dank betuiging voor de zeer belangryke diensten door hem bewezen. De heer Wemmers zal met ingang van de zelfde datum worden opgevolgd door drs. A. C. J. Rottier uit Heerlen. De heer Rottier wordt in zyn functie van hoofddirecteur opgevolgd door ir. W. E. van Os, eveneens uit Heer len. De heer Van Os vervult thans de functie van directeur commer ciële zaken. Hendrlcus Hermanus Wemmers werd op 1 oktober 1897 in Rotter dam geboren. Op 19-jarige leeftijd trad hij in dienst van de Staatsmij- Advertentie Een zeer grote bosbrand bij Draguig- nan aan de Franse Rivièra heeft gisteravond tot gevolg gehad dat 'n springstoffenfabriek in de lucht is gevlogen. Een villa en verscheidene auto's gin gen in vlammen op. Omstreeks middernacht was naar schatting al 000 hectare bos verloren gegaan. Een groot aantal kampeerders heeft in allerijl de wijk moeten nemen. Verscheidene van hen liepen ver wondingen op. De brand nadert de dorpen Les Is- sambres en Roquebrune. Een kin dertehuis, een bejaardencentrum en een klooster zyn ontruimd, evenals een vijftigtal huizen. De scheidende president directeur van de Staatsmijnen in Heerlen de heer H. H. Wem mers (links) en zijn opvolger drs A. C. J. Rottier, de huidige hoofdingenieur van de Staats mijnen. nen in Limburg. Daar was hij werk zaam op verschillende afdelingen van het hoofdbureau, totdat hy in 192* als bureauchef werd overge plaatst naar het verkoopkantoor van de Staatsmijnen in Den Haag. In 1937 werd hij daar belast met de verkoop van huisbrandkolen en co kes in Nederland en met de afwik keling van financiële aangelegenhe den, die met de verkoop zowel in binnen- als buitenland verband hiel den. In 1940 werd de heer Wemmers benoemd tot waarnemend directeur van het verkoopkantoor en in 1946 volgde zijn benoeming tot directeur. Van 1940 af had hij tevens de lei ding van het Rijkskolenbureau. In deze functie was hy ook lid van het college van Handel en Nijverheid. Op 1 januari 1949 werd de heer Wemmers benoemd tot directeur van de Staatsmijnen. Zijn benoeming tot directeur-voorzitter volgde op 1 april 1953. Laatstgenoemde titel werd bij K.b. van 1 juni 1959 met ingang van 14 juni van dat jaar gewijzigd in pre sident-directeur. Tijdens de periode van 15 maart 1951 tot 1 septem ber 1952 trad de heer Wemmers op als minister van Verkeer en Water staat. Ir. 1946 werd hij benoemd tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw, in 1952 tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en in 1962 tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Wemmers is tevens officier in het Legioen van Eer, commandeur in de Koninklijke Orde van Wasa «Zweden» en com mandeur in de Kroonorde van Bel gië De Deense premier Vlggo Kamp- mann, die begin mei ziek werd, is gisteren uit het ziekenhuis ontslagen en geheel hersteld verklaard. Volgende week zal hy zyn werkzaamheden weer opnemen. Slechts vyftien vrienden van Mari lyn Monroe hebben gistermiddag in de kleine kapel van de begraaf plaats van Westwood, een weste lijke voorstad van Los Angeles, een korte plechtigheid bijgewoond voor de begrafenis van de filmster, die zondag tengevolge van een te grote hoeveelheid verdovende middelen was overleden. Terwijl buiten de kapel zich duizen den mensen verdrongen, van wie sommigen al de avond tevoren wa ren gekomen, hield Lee Strasberg, de toneelleraar van Marilyn Mon roe, een korte rede, waarin hij haar „het symbool van het eeuwig vrou welijke" noemde. Fet stoffelijk hulsel werd bygezet in een muur van roze marmer op de begraafplaats. Onder de vijftien vrienden, die waren uitgenodigd, bevonden zich geen personen uit de filmwereld. Dit werd Joe di Maggio, de tweede echtgenote van de filmster die de lijst had opgesteld, door Hollywood bijzonder kwalyk genomen. Een Lutherse predikant, ds. Soldan, heeft een korte dienst geleid waar in hij o.m. de 23ste psalm las.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5