„ZOMERZORG" VERDWIJNT fns* SUNIL Speurhond wijst Duitser bij proef als dader aan Nederlandse militairen blijven para's opjagen en neutraliseren Bekend café-restaurant sluit op zaterdag a.s. zijn deuren f Vliegtuigwrak gevonden bij Wisselmeren Brouwerij besluit tot liquidatie Naam dateerde uit vorige eeuw DAF- TRUCKS De schilderijendiefstal GEBR. YAN ULDEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 augustus 1962 Tweede blad no. 30725 De commandant der strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht Reeser heeft op zijn wekelijkse persconferentie medegedeeld, dat van het hoofd van plaatselijk be stuur van Enarotali, nabij de Wis selmeren, een bericht is ontvan gen, dat de plaatselijke bevolking op ongeveer 100 kilometer ten noordoosten van de Wisselmeren het uitgebrande wrak van 'n vlieg tuig heeft gevonden. Een Cessna- vliegtuig van de missie, dat on middellijk voor een onderzoek was opgestegen, is na lang zoeken zon der resultaat teruggekeerd. Men veronderstelt, dat het 't wrak is van de Dakota van de Nederland se luchtmacht, die sedert 28 juni wordt vermist. De Dakota raakte zoek tijdens een vlucht van Merau- ke naar Biak. Aan boord bevon den zich, behalve vijf leden van de bemanning, de echtgenote van een militaire arts en haar baby en een gevangen genomen Indonesi sche infiltrant. Inbraak grossierderij Hedennacht is ingebroken bij de tabaksgrossierderij van de firma Dekker aan de Oude Vest. Door aan de achterzijde van het perceel naar boven te klimmen en een ruit van een dakraam uit de sponning te lich ten, wist men zich toegang te ver schaffen. Uit het kantoor is een sta len kast medegenomen, waarin zich de gehele boekhouding bevond plus een bedrag van circa f 40 k f 50 aan zilvergeld. Advertentie Zoekt C een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen Ruime keuze in alle prijzen. De heer Reeser zeide, er niet zeker van te zijn, dat het waargenomen wrak dat van de Dakota der lucht macht is. Een patrouille is naar het wrak op zoek gegaan, maar zal wegens de onherbergzaamheid van het gebied minstens vier weken no dig hebben om de aangegeven plaats te bereiken. Gouden echtpaar in P. Krugerstraat o „Eigenlijk zijn w® vijftig jaar to vroeg geboren", zegt de heer W. Re geer (72), die op 21 augustus 1912 met de toenmalige mej. P. Hamer- ling in het huwelijk trad. Dat is vijf tig jaar geleden. „Toen moesten we vijftien a zeventien uur per dag wer ken en van vakantie hadden ze toen blijkbaar nog nooit gehoord". De Jubilaris is 43 jaar (vanaf 1918) als flessensorteerder in dienst ge weest bij de coöperatieve zuivelfa briek „De Landbouw". Toen hij ze ventig werd heeft de heer Regeer no de afscheid genomen van zijn colle ga's en van zijn werk. <..Ik had nog best een tijdje door willen werken, maar ja, je moet toch eens een keer ophouden"). Het echtpaar heeft vier kinderen, die allen getrouwd zijn. Ze hebben samen met de zeven kleinkinderen van het gouden echtpaar voor een prachtige versiering gezorgd voor het huis aan de Paul Krugerstraat 44. Bruid en bruidegom genieten nog van een zeer goede gezondheid en gaan dan ook zonder vrees de ko mende feestdagen tegemoet. In het Leidse horeca-bedrijf wordt het stil. Werd onlangs „Het Gulden Vlies" gesloten en zal binnenkort ook „In den Ver gulden Turk" van de Breestraat verdwijnen, thans vernemen wij, dat zaterdag a.s. ook het bekende café-restaurant „Zomerzorg" aan de Stationsweg zijn „poorten" zal sluiten. De N.V. Heinekens Brouwerij, die dit pand in eigendom heeft, zal eind van deze week tot liquidatie van dit bedrijf overgaan. Pogingen om „Zo merzorg" In particuliere handen onder te brengen, zyn tot op dit moment mislukt.; fZomerzorg" is een café-restau rant, waarvan de naam reeds teruggaat tot het midden der vorige eeuw. Bladerend in de oude jaargan gen van het Leidsch Dagblad, kan men in die van het jaar 1860 plotseling een advertentie tegen komen, waarin zomer concerten worden aangekondigd die in Zo merzorg loerden gegeven. Gedu rende een schier eindeloze reeds van jaren hebben deze concerten in Zomerzorg tot „de" evenemen ten van het Leidse muziekleven behoord, todat zij eindelijk door gebrek aan belangstelling en de veranderde tijdsomstandigheden opgeheven moesten worden. Die zomeravondconcerten zullen bij vele stadgenoten niettemin voort leven in een warme, vreugdevolle herinnering. Zij werden bezocht dooi de „elite" van de burgerij. In Zomer zorg zat men dan genoeglijk bijeen. Eerst werd een kopje thee gepresen teerd, dan een glaasje wijn. Men doste zich er op zijn mooist voor uit. De dames pronkten er met haar kos telijke zijden sjaaltjes en haar 2ak- j doekjes geurden naar welriekende lavendel. Men babbelde er niet altijd in het bijzonder geïnteresseerd in de muzikale prestaties gezellig over alle kleine en grote voorvallen, die het leven van de negentiende i eeuw zo boeiend maakten, of over de Leidse schandaaltjes In later jaren is aan dit knusse Zomerzorg een geheel ander karakter gegeven. Op de hoek van het voor malige Stationsplein verscheen een voor die dagen modern pand. waarin velen zullen zich dit nog herinne ren de heer Batenburg lange tijd de scepter zwaaide, totdateen brand het bedrijf totaal verwoestte. De heer Batenburg was er echter de man niet naar om bij de pakken in dit geval de verkoolde resten van zijn pand neer te zetten. Een nieuw en modern „Zomerzorg" ver rees. Het oude ..Zomerzorg waar in de vorige eeuw zo vele concerten werden gegeven. Ook dit „Zomerzorg" moest weer verdwijnen. Ditmaal waren het de Leidse spoorwegplannen de heer Kanis voerde toen de directie waaraan „Zomerzorg" ten offer viel. Een nieuw „Zomerzorg", het tegen woordige horeca-bedrijf, zou weer verrijzen. Gedurende enkele jaren stond dit bedrijf nog onder leiding van de heer Kanis. Bij zijn vertrek uit de Sleu telstad was de heer Zwart gedurende korte tijd met de directie belast. De tegenwoordige directeur, de heer H. Hollander, kwam in 1955 in de zaak. Zaterdag kan men er voor het laatst „een kleintje koffie" be stellen, want daarna gaan voor goed de deuren dicht en komt aan een Zomerzorg-traditie een einde. Na de sluiting vertrekt de heer Hollander naar Gorkum, waar hij een wijnhandel heeft overgenomen. Zomerzorg IV. Het huidige horeca-pand. dat a.s. zaterdag wordt gesloten. Zomerzorg III dat met het oog op de Leidse spoor weg werken moest verdwijnen. Schout-bij-nacht L. E. H. Reeser heeft vanochtend op zijn wekelijkse persconferentie medegedeeld, dat het militaire beeld in Nieuw-Guinea de afgelopen week geen spectaculaire gebeur tenissen heeft getoond. Het beleid van Nederlandse zijde blijft gericht op het opjagen en neutraliseren van de Indonesische parachutisten. Het zal. zei de schout-bij-nacht, niet worden ge wijzigd totdat van de Nederlandse regering bericht zal zijn ont vangen over een officieel akkoord met de Indonesiërs. Geen nieuwe landingen Bij de jongste landing te Kaimana zijn ongeveer 50 parachutisten neer gelaten. Zoals gemeld, is dit geschied tijdens een nieuwe bevoorrading op 31 juli. Nabij andere plaatsen, die ir. dezelfde nacht bevoorraad werden, zjjn geen nieuwen landingen waar genomen. De heer Reeser deelde voorts mede. dat gedurende de afgelopen weken „een enkele maal" in de wateren rond Nieuw-Guinea onderzeeboten van onbekende nationaliteit zijn ge signaleerd. Een der laatste meldingen hierover kwam binnen van de com mandant der politie te Manokwari. Nasporingen hiernaar met schepen en vliegtuigen hebben evenwel geen resultaat opgeleverd. De heer Reeser is van mening dat „indien er inder daad onderzeeboten zijn geweest maar daarvan ben ik niet overtuigd deze thans in elk geval zijn ver dwenen". Desgevraagd sprak de commandant der strijdkrachten geruchten tegen, die vandaag te Hollandia de ronde deden, als 'zouden in de nacht van woensdag op donderdag nabij FakFak opnieuw Indonesische parachutisten zijn neergelaten. Evacuatie Volgens schout-by-naeht Reeser heeft „ruim de helft" van de vrou wen en kinderen van militairen zich thans opgegeven voor vertrek naar Nederland. De gezinnen vertrekken in een gestage stroom. De financiële maatregelen voor de militairen lopen 1 parallel met de maatregelen voor de I burgerambtenaren. Tot eind oktober hoopt de KLM 'de vluchten met de Super-Constalla- tions in totaal 36 extra vluchten naar het oosten te maken met een I DC-8. Rond 5000 vrouwen en klnde- I ren kunnen met deze vluchten naar j Nederland gebracht worden. Tussen de chefs van staven in Ne derland en het commando der strijd krachten in Nieuw-Guinea is thans een nauw overleg gaande over de toe komstige afwikkeling van het militai re apparaat in Nieuw-Guinea. Schout-bij-nacht Reeser verklaarde, dat "t tempo, waarin deze afwikkeling zou geschieden, afhangt van de wen sen der andere party. Hij verwacht te niet, dat de Nederlandse troepen zich slechts zo snel mogelyk dienen terug te trekken, doch dat de aflos sing ordeiyk in haar werk zal gaan. Oefenprogramma Roodenburg Het oefenprogramma van Rooden burg ter voorbereiding van de ko mende voetbalcompetitie luidt als volgt: 12 augustus: SJCRoodenburg '2 30 uur). Opstelling: Keereweer, N.N., De Jonge, Van Rooyen, Van Kooperen. Van Weerlee, De Klerk, De Roode, Den Osch, Hensen, Jong- man. 18 augustus: ADO 2-Roodenburg 1 I 26 augustus: ONARoodenburg. 2 september: RoodenburgQSG (Wormerveer). Advertentie MEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL rijen, waarbij de Rembrandt, Intussen al uit Aken zyn verdwenen. Volgens andere berichten zouden enkele ad vocaten contact hebben gehad met de Akense politie. Zy handelden in op dracht van diegenen, die de gestolen schilderyen in bezit hebben. De prys, die de verzekeringsmaatschappij of de eigenaar zou moeten betalen voor de gestolen kunstwerken zou onder werp van dit contact zyn geweest. De politie zou weten, waar de schilde rden zyn, doch niets durven onder- I nemen omdat de „bezitters" van de I schilderyen hebben gedreigd in dat geval zeker de Rembrandt te vernie- i tigen. Het inschakelen van de I Nederlandse speurhond Cas bij het onderzoek inzake de Aer- denhoutse schilderijendiefstal heeft succes opgeleverd. Uit Bern, waar de drie ge arresteerde Duitsers Nelde. Grafe en Stöhr nog steeds door Kerkelijk Leven de Bloemendaalse rechercheur- hoofdinspecteur J. Voerman en brigadier C. Baas worden ver hoord. wordt bericht dat de hond tijdens een sorteerproef Grafe. die één van de hoofd daders is. heeft aangewezen als de man, die een pistool uit de wapenverzameling van jhr. J. H. Loudon in zijn handen heeft ge had. By de caféhouder is ïuiszoeking verricht zonder resultaat. Berichten uit Bern spreken voorts nog over twee andere mannen, die zich reeds in verbinding zouden hebben gesteld met de verzekeringsmaatschappy. Naar die mannen wordt gezocht. De politie in Aken houdt rekening met de mogeiykheid dat de schilde- De Duitser Grafe (tweede van links) temidden van recher cheurs in Bern op weg naar de sorteerproef. waarbij de speur hond Cas hem als een van de daders van de schilderijenroof in Aerdenhout zou aanwijzen. Dat wapen hoorde thuis in een wa- penkast. die in de nacht van de in braak werd geforceerd. Het lag. na dat de diefstal was ontdekt, op een tafeltje. Door deze sorteerproef is dus vast komen te staan, dat Grafe in de nacht van 27 op 28 juli in de villa „Koekoeksduin" in Aerdenhout is ge weest. Di bericht uit Ber. werd van morgen door de recherche in Bloe- mendaal' die geregeld contact heeft met Bern, bevestigd. DEALER VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Franclscus Leonardus Maria, z. G. v. d. Wiel en J. M. van Dlemen; Hendrik, z. v. H. Slngerllng en J. M. Schouten; V/alter Hendrik, z. v. W. Stuifzand en C. J. Buitelaar; Jacoba Beatrix, d. v. A. Matze en F. J. B. Donkers; Arle, z. v. L. Lens en E. C. van Zoen; Elizabeth, d. v. P. Bekooy en C. Heruer; Marja, d. v. J. C. Ver- «telle en A. Kuljper; Robertus Eric, z. v. A. P. Smittenaar en E. v. d. Heijden: Marljana, d. v. V. Majdandzic en M. C. Bos; Helena Maria Clazlna, d. v. P. J. Rietveld en A. E. Loomans; Rolf Martin, z. v. H. L. Keimllng en D. Barneveld Blnkhuysen; Maria Louise Clara, d. v. T. F. W. Warmenhoven en T. M. van Seggelen; Margaretha R1- garda, d. v. R. J. van Llerop en M. T. Ponsloen; Margreet, d. v. J. A C. Al- blas en G. H. Termeulen. Gunstige situatie op arbeidsmarkt in Leiden e.o. De situatie op de arbeidsmarkt in Leiden blyft zeer gunstig. Het werk- loosheidscyfer in het rayon, dat res sorteert onder het Gewestelijk Ar beidsbureau aan de Doezastraat, be draagt uitgedrukt per 1000 be roepsbeoefenaren thans 3,7. Voor Zuid-Holland komt men op zes, ter wijl voor Nederland zelfs een gemid delde van 9 geldt. Toch is de geregistreerde arbeids reserve in juli 1962 iets toegenomen n.l. met 22. Men moet daarby niet vergeten, dat thans een deel van de geboortegolf van vlak na de tweede (Foto L.D./Holvast) wereldoorlog voor het eerst geld gaat verdienen. Toch is deze stijging slechts ten dele veroorzaakt door een toeneming van het aanbod van jeug digen. die de schoolopleiding hebben afgerond. De bemiddeling van het aanbod werd bovendien nog ver traagd door de vakanties. De vraag daalde in juli. Aan niet minder dan 136 aanvragen om jeugdige arbeids krachten kon worden voldaan door jeugdigen in te schakelen, die de technische en andere scholen hebben verlaten. Maar nog altyd staan er 810 aanvragen open. De geregistreerde vrouweiyke ar beidsreserve is belangrijk toegenomen, eveneens door een toeneming van het aantal ingeschreven jeugdigen. Eind juli stonden er 60 meisjes in geschreven tegen 10 eind juni. Maar men verwacht, dat deze grote groep jeugd'gen spoedig aan werk zal zyn geholpen. CHR. GEREF. KEKKEN Beroepen te Chatham (Ontario. Ca nada) (Free Chr. Geref. Churches) M. Vlietstra te IJmulden te Schiedam G. Leendertse, kand. te Haarlem. VRIJE EVAKG. GEMEENTEN Beroepen te Zaandam J. Moerland te Gorlnchem. WAARNEMERS VAN WERELDRAAD NAAR CONCILIE? De secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, dr. W. A. Vis ser 't Hoogt, heeft te Parys tot het centrale comité van de Wereldraad van Kerken gezegd, dat waarnemers op het tweede Vaticaanse concilie „de openbare plechtige zittingen en de besloten algemene vergaderin gen" zullen kunnen bfjwonen. Zij zullen echter niet mogen spreken of hun stem uitbrengen. Het uitvoerende comité heeft aan bevolen, dat de Wereldraad een uit nodiging van de Paus om waarne mers naar het concilie te zenden, aanneemt. Het centrale comité zal tydens zijn huidige zitting in Parys een beslissing nemen. In antwoord op een vraag van de Lutherse bisschop van Hannover, Lilje, zei dr. Visser 't Hooft dat de aard van het tweegesprek tussen de R.-K. Kerk en andere kerken zal af hangen van de besluiten, die het Vaticaanse concilie neemt op het teirein van de betrekkingen tussen kerken. NED. HERV. KERK Beroepen te Ouwsterhaule-Schar- sterbrug (toez.) H. Gort Jr., kand. te trecht te Westmaas (toez.) J. B. v. Heerde. kand te Amsterdam. Bedankt voor Eindhoven J. Walstra te Surhuisterveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Een (Gr.) en te Wlt- marsum M. Hlensch, kand te Haarlem te Lewcdorp H. J. Diekema. kand. te Amsterdam. Een van drie Het pistool was één van de drie voorwerpen, die de begeleider van de speurhond, de heer Karsten uit Ber gen (N.-H.) meenam naa. Bern. De twee andere voorwerpen waren een steen, die in de Aerdenhoutse villa werd gevonden en waarby een ruit was stukgegooid en een yzeren staaf, waarmee de daders van de eerder ge- i pleegde ringendiefstal in Heerlen een etalageruit stuksloegen. Sorteerproe- j ven met de steen en de yzeren staaf leverden geen succes op, zodat in de ringendiefstal geen klaarheid is ge- j komen. Grafe biyft evenwel nog steeds hardnekkig ontkennen iets j met de schilderijendiefstal te maken te hebben, evenals de andere hoofd- verdachte Stöhr. De derde gearres teerde Duitser Nelde schynt met de eigenlyke diefstal niets te maken te hebben gehad en inderdaad alleen maar als chauffeur te hebben ge fungeerd. Inmiddels is de politie in Aken met het opsporen van de gestolen schilde ryen nog niet veel verder gekomen. De schilderyen zouden door de die ven op hun reis van Aerdenhout naar Interlaken, waar zy werden aange houden. zyn achtergelaten by een caféhouder in Aken. Deze caféhouder is door de Akense politie gearres teerd. Hij zou de man zyn, dl« met de verzekeringsmaatschappy in Neder land had moeten onderhandelen over een losprys.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3