Is nationalisme Papoea Nederlandse schepping? Schroder waarschuwt neutrale landen: maak geen gemene zaak AGENDA HAAGSE AGENDA IN Russisch-Oostduits vredesverdrag Verdeeldheid in Nieuw-Guinea Nederlaag voor uiterst rechts in Italië MET EEN ENKEL WOORD (Van onze correspondent in Bonn) De Bondsrepubliek zal het als een onvriendelijke daad be schouwen indien derde landen zich zullen aansluiten bij een even tueel Russisch-Oostduits vredesverdrag, zo zei gisteren de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder, in een interview met het Westduitse persbureau DPA. Schroder waarschuwde met deze uitlating vooral de neutrale naties, die er over zouden denken na een vredesverdrag tussen Moskou en Oost-Berlijn het Oostduitse regime-Ulbricht te erkennen. LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG I AUGUSTUS 1962 Een nog krassere waarschuwing, meer een dreigement, was al uit de mond van de christen-democratische afgevaardigde Majonica vernomen, die xei dat het uit Is met de ontwik kelingshulp uit de Bondsrepubliek voor die landen, die Bonn voor het hoofd stoten, door Oost-Duitsland te erkennen. Schroder zei gisteren verder dat een zeer ernstige internationale situatie zou ontstaan, indien de Sowjet-Unie aan haar vredesverdrag met Oost-Duitsland belemmeringen voor het verkeer naar West-Berlijn gepaard zou laten gaan. De minister noemde een dergelijk vredesverdrag overigens juridisch nul en van gener lei waarde, omdat het regime in Oost Duitsland onmogelyk volkenrech telijk subject kan zijn en geen be voegdheid bezit voor Duitsland, het Duitse volk of een deel ervan verdra gen af te sluiten. Schroder meende dat er twee mo gelijkheden zijn: óf Moskou sluit een vredesverdrag met Oost-Berlijn en neemt daarin een speciaal voorbe houd op .oor de toegang naar West- Berlijn, óf er komt eer verdrag, dat ook consequenties heeft voor het ge allieerde militaire verkeer naar het vrije deel van de stad. In het eerste geval wint Chroesjt- sjow te weinig en laadt hij alleen 't odium op zich het zelfbeschikkings recht van de Oostduitse bevolking met voeten te treden, aldus Schroder. In het tweede ge"al daarentegen zou een situatie ontstaan, die de wereld aan de rand van een vernietigings oorlog brengt. En dat kan de bedoe ling van Chroesjtsjow, mag men zijn meest recente uitlatingen geloven, toch niet zijn. Op alles voorbereid Schröder zei dat het Westen op al les voorbereid is. De doeleinden van de Russische politiek zijn en blijven expansief en offensief en daarom is de toestand ernstig, aldus de minister die zichzelf realistisch en daarom op timistisch noch Dessimistisch wilde noemen. Niet alleen uit de woorden van minister Schroder blijkt dat de regeringskringen in Bonn er rekening mee houden, dat het nu al zo vaak aangekondigde vredesverdrag bin nenkort werkelijkheid zal worden. Ook Schröders partijgenoot Majo nica liet dat in een artikel in het christen-democraiische partij-orgaan blijken. Volgens Majonica kan de Sowjet Unie uit prestige-overwegin- gen nauwelijks meer terug en moet zij wel een dezer dagen het verdrag afsluiten. Uit de liberale partij, die ook aan het Westduitse kabinet deelneemt, zijn ook steeds meer stemmen te ver nemen. die aanraden hun politiek van actie in het aangezicht des ge- vaars te voeren. Partijvoorzitter Mende zei gisteravond voor de radio, dat het nodig is de kwestie-Berlijn weer aan de orde te stellen als onder deel van de hele Duitse herenigings- problematiek. Ook zou het Westen de ontwapening weer in het'middelpunt der Oost-West-onderhandelingen moeten plaatsen door nieuwe voor stellen. SOBLEN VRAAGT DODEN in verkeer OM GRATIE I Dr. Robert Soblen, de in Amerika veroordeelde spion, heeft gisteren door tussenkomst van anderen pre sident Kennedy om gratie of am nestie verzocht. Soblen moet nu En geland vrijdag middernacht hebben verlaten. Een functionaris van het Israëli- scht ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren, dat de Is raëlische luchtvaartmaatschappij El Al het verbod heeft gekregen het passagebiljet van Soblen aan een an der land over te dragen. Dit volgde op een bericht, dat Amerika aan El Al had gevraagd het passagebiljet aan de Pan American Airlines over te dragen. Lyndon Johnson naar Europa Lyndon Johnson, vice-president van de Verenigde Staten, zal eind deze maand naar Europa vertrekken voor een bezoek aan Italië, Grieken land, Turkije en Cyprus. Hij zal ook naar Perzië reizen. Dit is gisteren door het Witte Huis bekendgemaakt. Vice-president Johnson, die verge zeld zal worden door zijn echtgenote, brengt deze bezoeken op uitnodiging van de regeringen van deze landen. De tocht zal ongeveer twee weken duren. Bij een verkeersongeluk in Beek- bergen is gistermiddag de 60-jarige mevrouw H. C. G. Veldkamp-Van Ingen uit Huis ter Heide om het leven gekomen. Zjj zat in een per sonenauto, die bestuurd werd door haar dochter. Deze verleende geen voorrang aan een vrachtauto, toen zü een voorrangsweg opreed. De vrachtauto drukte de personen auto tegen een winkelpand en ver nielde hem volkomen. De bestuurster kreeg een shock. Een van haar vier kinderen die ook in de auto zaten, werd ernstig gewond. De andere drie kinderen kregen lichte verwondingen. De 63-jarige mevrouw C. Reedijk- Klemann kwam gistermiddag om he.t leven, toen de auto, waarvan zy een der inzittenden was. in Milsbeek in botsing kwam met een vrachtauto. De heer C. Reedijk, die de auto be stuurde liep een shock op. By Laag-Soeren verdronk de 68- jarige heer H. J. Regour. toen hij, vermoedelijk door een rukwind, met zijn bromfiets in het Apeldooms ka naal terecht kwam. De 62-jarige heer D. J. Anbeek uit Veenendaal die op 19 juli by een on geluk betrokken was is in een zieken huis aan zijn verwondingen overle den. Vijf personen raakten gisteravond zwaar gewond bij een frontale auto botsing op Rijksweg 55 onder de ge meente Nuland. De botsing ontstond bij een inh aal-man oeuvre. Twee van de gewonden verkeren in levensge vaar. De 54-jarige ambtenaar bij het ge meentelijk elektriciteitsbedrijf te Am sterdam, de heer H. P. Guldenaar, zijn vrouw en zijn veertienjarige zoon zijn gistermiddag bij Rangersdorf (O.) zwaar gewond, toen hun auto door de leuning van een brug reed en drie meter naar beneden viel. De drie mensen werden opgenomen in een ziekenhuis te Lienz. Geen gesprek tussen N.S.-directie en „rijdend personeel" De president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohman heeft de Vakvereniging Rijdend Personeel NS laten weten, dat de N.S.-directie niet kan voldoen aan het verzoek van het verenigingsbestuur om een gesprek. De vakvereniging had de directie om mondeling contact gevraagd, on der meer omdat haar leden geen voorlichting ontvingen over de resul taten van de herziening van het reglement dienstvoorwaarden. De drie erkende bonden, die aan het overleg hadden deelgenomen, kon den hun leden uiteraard wel inlich ten. De heer Lohman merkt in zyn antwoordbrief op, dat alleen erken ning van de vakvereniging tot een gesprek kan leiden. Die erkenning kan, volgens hem, slechts worden overwogen als aan een aantalvoor- waarden is voldaan. Deze voorwaar den heeft de directie van de N.S. al in april van dit jaar gesteld. Ze hou den onder meer in, dat de vereni ging zich belangenbehartiging van het gehele personeel ten doel stelt, dat zij in relatie tot de erkende vakverenigingen een belangrijk deel van het personeel uit de ver schillende geledingen vertegenwoor digt en dat zij toont voldoende le vensvatbaarheid te hebben. De N.S. directie vraagt van de vakvereniging ook, dat zij een duidelijke bereidheid toont om in constructieve zin aan het overleg inzake de algemene be langenbehartiging van het spoor wegpersoneel deel te nemen en daar voor de volledige medeverantwoor delijkheid aanvaardt, terwijl zij voorts onomstotelijk zal moeten be wijzen, in alle opzichten loyaal en betrouwbaar te zijn ten aanzien van het totale bedrijfsgebeuren. Weer jachtopziener geweer afgenomen In oostelijk Noord-Brabant is op nieuw een jachtopziener het geweer afgenomen. Jachtopziener A. van der Heyden, trof in het gebied van Wintelre, waar hij toezicht moet uitoefenen, drie mannen aan, die hij verdacht van stroperij. Toen deze mannen in een wagen stapten en wilden wegrijden, sprong de jachtopziener voor de wagen, om het wegrijden te beletten. De be stuurder stopte en de inzittenden stormden hevig verantwaardigd op de heer Van der Heyden af. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij de mannen in een sloot be landden. Toen pas achtte de jachtopziener het moment gekomen om zich als ambtenaar bekend te maken. On middellijk daarop gaven de drie mannen zich gewonnen en gaven toen het geweer, dat zij de jacht opziener hadden weten te ontfutse len, weer terug. Het waren broers uit het woonwa genkamp te Vessem. Zij zijn thans ingesloten. Advocaat krijgt hartverlamming tijdens pleidooi De Amsterdamse advocaat, mr. R. J. Arnoldi is gistermiddag tijdens een pleidooi voor de Amsterdamse politierechter onwel geworden en vrijwel onmiddellijk overleden. Hij was bezig met de verdediging van een Belgische chauffeur, die zich we gens oplichting meermalen gepleegd voor de politierechter moest verant woorden Nadat mr. Arnoldi te ken- had gegeven, dat een psychiatrisch (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Marcus Kaisiepo heeft zich neergelegd bij een overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië en wel languit. De vurige voorman- Papoea van het nationalisme zei mij gisteravond, dat verzet tegen het Indonesisch bestuur slechts tot een bloedvergieten tussen pro- en anti-Indonesische Papoea's zou leiden. Hij verklaarde zich voorstander van een nationale verzoening van de Papoea leiders inclusief Frits Kirihio en het opstellen van een gemeen schappelijk program. De grijze calvinist Kaisiepo, die na hel voorlopig akkoord tussen Van Roijen en Malik een aantal wilde uitspraken deed, die volgens hem verdraaid zijn weergegeven, zei niet te zullen deelnemen aan de stille protestdemonstratie op morgen. Toen hem gevraagd werd tegen wat of wie deze stille ommegang, waarvoor de Papoea-ambtenaren vrijkrijgen, eigenlijk gericht is, zei Kaisiepo „Dat weet ik niet. Zy is meer bedoeld om de reactie van het volk te zien". Eerlijk Kaisiepo zei, dat vijf jaar Indo nesisch bestuur hem feitelijk wei nig kan schelen, mits het referen dum inzake de zelfbeschikking in 1969 eerlijk zal toegaan. De Papoea- (Van onze Romeinse correspondent) De poging van de uiterst rechtse partijen in Italië om door middel van obstructie zo lang mogelijk te verhinderen, dat de wet op de natio nalisering van de elektrische centra les zou worden aangenomen, is mis lukt. De parlementsleden van de fascis tische, de royalistische partij en helaas ook van de liberalen hebben allen zonder uitzondering het woord gevoerd, maar tenslotte moesten zij hun obstructie toch beëindigen, ook al omdat het in Rome zo ontzettend warm is, dat iedereen naar vakantie verlangt, ook de leden van de Kamer. Er is gisteren gestemd over een voorstel om zonder meer over te gaan tot de behandeling der artikelen van de nieuwe wet. hetgeen dus in houdt, dat de wet in hoofdzaak reeds zou zyn aangenomen. Bij die stem ming bleek, dat er 47 personen te gen de nationalisering waren en 440 vóór. Dit is een dermate overweldigende meerderheid, dat het vooral voor de liberalen uiterst pijnlyk is zich thans uitsluitend in het "gezelschap van fascisten te bevinden, terwijl alle andere partyen zich vóór de natio nalisering hebben uitgesproken, die trouwens by de grondwet is voodzien. De Italiaanse grondwet zegt zeer duidelijk, dat de staat recht heeft die industrieën te nationaliseren, die industriële kracht verwekken. Dus in de allereerste plaats de elektrische bedryven. Het wetsvoorstel zal nu in het na jaar, waarschynlyk half september, verder in behandeling komen en zal dan zonder veel moeite worden aan genomen, eerst in het parlement en dan in de Senaat. leiders moeten nu slechts proberen garanties daarvoor in het akkoord tussen Nederland en Indonesië ver ankerd te krijgen. Hij zou een refe rendum tydens het half jaar V.N.- bestuur prefereren, maar beseft de onhaalbaarheid hiervan. Pas als In donesië het akkoord zou saboteren, ontstaat er kans op een gewapend verzet van de Papoea's, aldus Kai siepo. die hieraan toevoegde: „Ten minste als het Papoea-nationalisme werkelyk sterk genoeg blijkt". Dit veelbetekenend voorbehoud draagt bij tot de indruk, dat het Papoea-nationalisme eerder een Ne derlandse schepping is. Kaisiepo gaf toe, dat de Papoea's sterk verdeeld zijn, en dat daarom een nationale verzoening een eerste noodzaak is. Anders dreigt er burgeroorlog of kan Indonesië de Papoea's tegen el kaar uitspelen. Geschenken Hoewel uiteindelijke zelfbeschik king voor Kaisiepo primair is, gaf hy toe, dat eenheid der Papoea's ook noodzakelyk is om Indonesië ver vulling der sociaal-economische wensen af te dwingen. Kaisiepo zei, dat hy na de emo ties de eerste dagen aarom in stad en binnenland zyn invloed had aan gewend om de Papoea's te bewegen af te zien van de ordeverstoringen. Ter. bewyze van zijn invloed toonde hij mij een adatgeschenk uit het binnenland, een bosje paradysvogel- veren en een stenen byl. De veren beduiden eerbetoon aan de leider en de byl betekent trouw aan de gege ven belofte. Kaisiepo kon niet ont kennen, dat Den Haag op het ont vangen van een soortgelijk geschenk weinig kans maakt. De gryze emi nentie der Papoea-politici uitte wel zyn bezorgdheid, dat Soekamo na de overdracht met een grootscheeps charme-offensief in Nieuw-Guinea succes zou hebben. Weduwe Aernouts gaat trouwen De weduwe Aernouts, bekend uit de zaak Aernouts van Java, gaat op maandag 20 augustus weer in het huwelijk treden. Mevrouw H. J. Aer- nouts-Rooijaards wordt dan op het raadhuis van Bussum in de echt ver bonden met de heer H. Slim uit Bus sum. De heer Slim is zoon van een hoofdingenieur van Publieke Werken te Amsterdam en zelf psycholoog en leraar (onderdirecteur) van de Rijks kweekschool in Apeldoorn. Enige we ken geleden werd reeds gemeld, dat mevrouw Aernouts had afgezien van verdere activiteiten in de zaak rond de geheimzinnige dood van haar man in het voormalig Nederlandsch Indië. Ongetwijfeld moet het bericht van haar a.s. huwelyk gezien worden in verband met dit laatste bericht. Eerst overleg, clan Europese „topconferentie" Bondskanselier Adenauer en presi dent De Gaulle gaan akkoord met het Italiaanse standpunt, dat er eerst voorbereidende besprekingen moeten worden gehouden alvorens de staats lieden elkander in een zogenaamde topconferentie zullen ontmoeten om te spreken over de Europese politieke unie. Deze voorbereidende besprekin gen zullen door de minister van Bui tenlandse Zaken van de Euromarkt- landen worden gevoerd. Bondskanse lier Adenauer deelde dit dinsdag mee in een brief aan de Italiaanse pre mier, Fanfani, en president De Gaul le zou dit reeds zondag hebben ge daan. zo is van gezaghebbende zijde in Rome verklaard. VUIIK HEDENAVOND Hilversum I 402 m. AVRO: 18.00 Nieuws, 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Licht trio, 18.40 Trom petspel, 18.55 Gesproken brief. 19.00 Carrousel, licht programma, 19.55 Sportpraatje. 20.00 Nws, 20.05 Omroep orkest. groot koor en sol.: mod. muz.. 21.10 Kurt Tucholsky de man met de vijf namen, klankbeeld. 21.30 Cabaret, 22 00 Licht trio. 22.30 Nws.. 22 40 Ac tualiteiten. 23.00 Sportactualitelten, 23.10 Discotarla: nieuwe grammofoon platen, 23.55—24.00 Nws. Hilversum II 298 m. NCRV: 18.10 Sportagenda. 18.15 Pro menade-orkest, 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Zendtijd politieke partijen: Uitzending van de Anti- Revolutlonalre Partij, 20.00 Ensemble Parade. 20.45 De Zevensprong, vakan tiewedstrijd. 21.00 Muziek ln miniatuur (opn.). 20.30 Kerkorgelconcert, 22.00 Muz. voor miljoenen (gr.): beroemde ouvertures, 22.30 Nieuws en SOS-ber., 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Boekbe spreking. 23.00 Mod. muz. (opn.) 23.25 Max Elskamp. Frans dichter uit Ant werpen. lezing, 23.45 Planorecital (gr.), 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Woord en beeld. 20 30 Kunstkroniek. 21.00 Al te bont, blijspel. VOOR VRIJDAG 10 AUG. Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws.. 7.10 Ochtendgym., 7 20 Soc. Strljdl.. 7.23 lichte ochtend klanken (gr.). (Om 7.30 Van de voor pagina. praatje). 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.), 8.30 V. d. Jeugd, 9.00 Ochtend- gvm. voor de vrouw, 9.10 Mod. muz., (Om 9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte grammofoonmuz., 10.30 Licht ensem ble. 11.00 Voor de kleuters, 11.15 Blaas- trio: Klass. en mod. muz., 11.40 Orgel spel. AVRO: 12.00 Licht ensemble met zangsollsten, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Sport en prognose. 12 50 Draaiorgelmuz. (gr.). 13 00 Nws.. 13.15 Mededelingen, event, actueel of grammofoonmuz.. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble met zangsollst. 14.00 Meisjeskoor, 14.25 Jeugdboekenshow. 1445 Piano duo. 15.15 Dieren in en rondom het huls. VARA: 16.00 Klass. muz (gr.) 16.50 Voor de zieken. 17.00 Vragenbe- antwoording voor de Jeugd, 17.Ï5 In strumentaal kwintet, 17.50 Actualitei ten. VARA: 18.00 Nws.. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Dansorkest met zangsol., 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Instru mentaal trio. VPRO: 19.30 Klass. muz. (gr.). 19.50 Weekend agenda. 20.00 Nws.. 20.05 Venetië 1962. Impressies van de Biennale. 20.20 Leven op ABC. klankbeeld over het dagelijks leven op Aruba. Bonaire en Curacao. 20.40 Vlaanderen is vlakbij: Volksmuz. in Vlaanderen. VARA: 21.00 Vlieg er eens uit. gev. progr., 21.45 Zonder blind doek, openbare zitting van ons bijzon der rechtscollege, 22.15 Bultenl. week- overz 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Medita tie. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws ln Esperanto, 23.10 Lichte grammo- foonmuzlek, 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 798 m. NCRV: 7 00 Nws., 7.10 Gew. muz., (gr) 7 30 Lichte grammofoonmuzlek, 7.50 Meditatie. 8.00 Nws., 8.15 Radio krant. 8.35 Lichte grammofoonmuz., 9 00 Voor de zieken. 9.35 Grammofoon- muzlek. 9.40 Voor de hulsvrouw. 10.10 Grammofoonmuz, 10.15 Morgendienst, 10.45 Vlooi en piano: moderne muziek. 11 15 Progr. voor oudere luisteraars, 12 00 Verpozingsmuzlek rond de der tiger Jaren. 1230 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht en semble. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten, 13.00 Nieuws. 13.15 Per plaat door Wenen, 13.45 Lichte grammofoonmuz., 13.55 Zuld- afrlkaanse volksmuziek, 14.15 Radio- filharmonisch orkest en solist: mod. Jeugd en ervaring (Van onze t.v.-medewerker) De VPRO bood gisteren de kykers een naar onze gevoelen gave ver toning. Men kan stellen, dat zulks 'n koud kunst je is, omdat deze kleine omroep een derde deel heeft van wat de anderen aan zendtyd hebben en dus kieskeurig kan zijn. Daartegen zouden wij dan willen aanvoeren; eerstens, dat men steeds achterblyft by de rest in zenderervarin en twee- dens, dat de groten met ruimer mate riele en personele middelen een gro ter kans hebben de leuke dingen weg te pikken. Het begin van de uitzen ding stond in het teken van de jeugd. Begonnen werd met de reis der jon geren op een schip om hen bekend te maken met enige trekjes van het zeemansleven, zulks teneinde de be- reinheid tot verdere kennismaking en tenslotte gerichte beroepskeus te sti muleren. Het was zonder meer een goed. niet te gaaf, doch natuurlyk verslag. De verslaggeving uit Enkhuizen had iets verrassends, Een origineel initiatief van Amsterdamse studen ten had vorm gekregen en dat kwam aardig over. Dit alles was inleidend gescher- mutsel voor hetgeen komen zou: de eenacter „Zonnige morgen" een licht voetig. écht Spaans geval, door Dixon uit het Engels vertaald en met twee sterren van eerste grootte en onver flauwde helderheid geregisseerd. WjJ hebben er bijzonder van genoten en dat genot was vermengd met diepe eerbied. Twee mensen, samen veruit boven de 1% eeuw oud, traden voor het moderne medium om een stukje oude glans erin te brengen. Ze slaag den er volledig is. Dr. Van Swol had prof. Jongkees. die we ons herinneren uit vroeger optreden met heldere uiteenzettingen, wederom onder de lampen genood om zijn licht te laten schynen over de menselyke, de sociale aspecten van de doofheid. Een lastig te ver werken gebrek, omdat het gehoor een sociaal contactorgaan bij uitstek is. Bovendien worden taal- en daardoor denkvermogen erdoor bepaald. Maar van een dovenkarakter wilde de spre ker niet weten. De vrouwenarts adviseerde de aan staande moeders, die voor de eerste keer in verwachting zijn en reeds te gen de 40 jaar lopen, zich in een ziekenhuis te doen opnemen. Deze serie heeft een prettig, natuurlijk verloop en lykt ons leerzaam. Tegen het moment, dat we ons er sterk aan zyn gaan hechten, zal ze een eind nemen. Tot slot een Vietnamdocumentaire. waarin Engeland een fraaie rol speelde en Amerika maar dom deed. Deskundigen mogen zeggen waar de waarheid ligt, maar het geheel maak te niettemin wel een betrouwbare in druk en was zeker boeiend van op zet en uitwerking. Dwars door alle vredige tafreeltjes heen speelde een koloniale oorlog en de geboorteweeën van een jonge staat een grimmige rol. VRIJDAG 10 AUGUSTUS Kurzaal: 20.15 uur. Residentie-orkest o.l.v Georges Prétre met o.a. Poulencs „Les Biches". ZATERDAG 11 AUGUSTUS Kurzaal: 20J5 uur. Hoofdstad Ope rette met „Das Dreimaderlhaus". MAANDAG 13 AUGUSTUS KuVzaal20.15 uur. Georges Prétre dirigeert het Residentie-orkest. Solist Gabriel Tacchlno (plano). DINSDAG 14 AUGUSTUS Kurzaal: 20.15 uur. De wereld van Chilli Wang. BUITENLAND In de Franse Staatscourant ls bekend gemaakt dat op 23 september verkiezingen voor de Franse Senaat zullen worden gehouden. De helft van de Senaat zal worden vernieuwd. De kiescolleges zullen op 2 september worden ge', ozen. De Australische gezondheidsautori teiten achten het buitensporig gebruik van het geneesmiddel Phenacetin ge- „-ovaarlijk. Aldus heeft de minister van rapport over verdachte noodzakelykvolksgezondheid. Harrie Wade. mee- was, zakte hy in elkaar. Een arts gedeeld. Het middel zou verscheidene van' het huis van bewaring en een i neveneffecten hebben. Hoewel het medicus van de G G en GD. konden i reeds vyftig laar over de gehele we- meaicus van ae reld wordt gebruikt, ls er pas onlangs slechts de dood constats en. Mr Ar verdenklng tegen gerezen. Er is een noldi, die hartpatiënt was, bereikte 0fficieel rapport ln voomerelding. de leeftyd van 61 jaai\ He ge ®uren Met gen paraChUtesprong van veroorzaakte in de rechtszaal grote 150Q leden van de 82.ste luchtian- verslagenheid. De zitting wera ge- dingsdivisie zijn gisteren de grootste schorst. De zaak zal over 14 dagen iegeroefeningen na de tweede wereld met een nieuwe raadsman worden oorlog onder de naam „Swift Strike 2" voortgezet. in de Verenigde Staten begonnen. De kspolltie zijn dinsdagavond Westduitse Bondsrepubliek schijngevechten spelen zich af in de Staten Noord- en Zuid-Carollna en hebben ten doel de kracht van het nieuwe „aanvalscommando". bestaande vit samengevoegde eenheden van leger de luchtmacht, te beproeven. Het aan valscommando moet overal ter wereld bij oorlogshandelingen op kleinere schaal kunnen optreden. Twee onderofficieren van de Oost duitse volksj naar uitgeweken. In Parys is officieel bekendge maakt dat president De Gaulle voor nemens ls ln september een staatsbe zoek aan West-Dultsland te brengen. In het communiqué wordt gezegd dat „de president van de republiek en mevrouw De Gaulle een officiële uit nodiging van de president van de fe derale republiek Duitsland hebben aanvaard en voor een officieel bezoek van 4 tot 9 september naar Duitsland zullen gaan". WOENSDAG 15 AUGUSTUS Kurzaal: 20.15 uur. Roberto Benzl dirigeert het Residentie-orkest. Solist Boris Goetnikow. DONDERDAG 16 AUGUSTUS Kurzaal: 20.15 uur. Optreden van Spaanse danspaar Susana Y José. Strand: 22.30 uur. Vuurwerk. DAGELIJKS Win Kan. Corry Vonk en hun ABC- cabaret met „Herexamen", 20 uur. Circusgebouw: 20 uur. Circus Strass burger. TENTOONSTELLINGEN Gemeentemuseum: Belgische schil derkunst na 1945. Breltner, schilder en fotograaf. Haagse kunstenaars. HAAGSE BIOSCOPEN Apollo: Houten koppen, a.l. Dag. 12.15, 2.30, 4.45, 7, en 9.15 uur. Asta: Mr. Hobbs gaat met vakantie, a.l. Dag. 2.30, 7. 9.15, Zon. 1.30, 4. 7 en 9.15 uur. B(jou: La belle Americalne, a.l. Dag. 2, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. Camera: De Dictator. 14 J. Dag. 2.30, 6:45 en 9.15 uur. Zon. 2, 4.30, 6.45 en 9.15 uur. Capitol: De klaine kolonel, aj. Dag. 2 en 8 uur. Zon. 4, 6.30 en 9.15 uur. Cineac: Actualiteiten. Dag. 924 uur. Zon. 11.30 tot 24 uur. City: Ik bemin. JIJ bemint. 14 J. Dag. 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Zat. en zon. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Corso: De dolle generaal, a.l. Dag. 2.15 en 8.15 uur. Zat. 2..5, 6.45 en 9.18. Zon. 2, 4.30, 6.45 en 9.15 uur. Du Midi: Een pyjama voor twee. 14 J. Dag. 2.30 en 8 uur. Zat. 7 en 9.30 u. Zon. 2.30, 4.45, 7 en 9.30 uur. Flora: Flitsende degens, 14 j. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon. 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Hollywood: De volmaakte bankroof, 14 J. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zat. en zon. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Krlterion: Jules en Jim, 18 J. Dag. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zat. en zon. 1.45, 4, 7 en 9.15 uur. Kurzaal: La Notte, 18 J. Donderdag 9 augustus, 20.15 uur. Metropole Tuschlnski: West Side Story 14 J. Dag. 2 en 8 uur. Muslca: Kolder op zolder, a.l. Dag. 2.15 en 8 uur. zat. 8. Zon. 3, 7 en 9.30 uur. Odeon: Operatie Petticoat, a.l. Dag. 2.30 en 8 uur. Zat. 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Zon. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur, Olympla: The Outsider, 18 J. Dag. 2 en 8 uur. Zon. 2, 5 en 8 uur. Passage: Een fijn stel dochters, a.l. Dag. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: Ontwakende driften, 18 J. Dag. 2 en 8 uur. Zat. 2. 6.45 en 9.15 uur. Zon. 4. 6.45 en 9.15 uur. Rex: El Cid, 14 J. Dag. 10.15, 2 en 8 U. Zon. 2 en 8 uur. Roxy: Boeven op de brug. 14 J. Dag, 2.30, 7 en 9.5 uur. Zat. en zon. 2.3(A 4.30, 7 en 9.15 uur. Seinpost»» De kanonnen van Navarone, 14 J. Dag. 8.15 uur. Studio: Misdaad uit wanhoop, 18 J. Dag. 2, 4, 7 en 9.15 uur. Thalla: Zorro, het teken aan de wand, 14 J. Dag. 230, 7 en 9.15 uur. zon 3. 5. 7 en 9.15 uur. De Uitkijk: Marlbel. 14 J. Dag. 2. 7 en 9.15 uur, zon. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur DONDERDAG Hogewoerd 175Dienstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. VRIJDAG Doopsgez. kerk: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia", 8 uur nm. ZATERDAG Doopsgez.kerk. Adventkerk, bij belstudie. 10 tot 11 uur vm, prediking 11-12 uur vm. Voorganger dhr J. Voerman. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen, 4.30 en 6.30 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen 10.30 uur vm. MAANDAG StadhuispleinCarillonbespellng. 8 tot 9 uur nm. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte, 7.30 u. nm. TENTOONSTELLINGEN De Lakennal: Dag 10-4 uur .zondag 1-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling „Het tul penmotief in de Turkse kunst". Werk dagen 10-4 uur; zond. 1-4 uur (tot 20 augustus). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1: tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober) Rijksmuseum van Oudheden: Dage- lilks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid', (t/m 15 augustus). Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Studio: „Schep vreugde ln het leven". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Iedere mor gen 10.30 uur. behalve zond., „Dik Trom en het circus". Luxor: „The young ones". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „De drie dolle tantes". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Europa by nacht". 18 Jr. Dag. 7 en 9.13 uur; „Doornroosje". A.l. Dag. 2.30 uur. Trianon: „De drie Stooges en Hercu les". A.l Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Tarzan en de Meerminnen". 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „Onstuimige driften". Astra Theater - Wassenaar: Maandag en dinsdag 8 uur „Blanke vrouw ln de Jungle". 14 Jr. Wo. en do. 8 uur „Morgen zijn zij volwassen". 18 Jr. Zondagmiddag en woensdag middag 2.30 uur en bij regenweer ook ma. en do. half drie Marina". AJ. Avond- en nachtdienst der Apotheken Tot en met vrijdag zijn voor spoed- vcor spoedeisende gevallen geopend Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7. tel. 23553 De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door de Zuider Apotheek. By geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. muziek. 15.15 Vocaal ensemble. 15.30 Licht ensemble, 16.00 Kinderkoor, 16.15 Duizendschoon, wenken voor de tuin, 16.30 Viool en plano: klass. muz., 17.00 Voordracht. 17.20 Instrumentaal licht septet, 17.40 Beursberichten, 17.45 Lichte grammofoonmuziek. NCRV: 18.00 Christelijke muzlekver., 18.20 De hangmat, een progr. dat schommelt, 18.50 Regeringsuitzending: Geven en nemen III Nuttige wenken om met de zebra op goede voet te leven. Een serie uitzendingen voor voetgangers, 19.00 Nws en weer- praatje. 19.10 In de Muzeval, muzikale lulsterwedstrijd, 19.30 Radiokrant. 19.50 Geestelijke liederen, 20.20 Wiener Festwochen 1962: Symfonie-orkest, en instrumentaal octet: klass. muz., 21.40 Lichte grammofoonmuz., 22.00 Mod. muz. (gr 22.15 Vlooi en plano (gr.) lichte muz., 22.30 Nws. en SOS-ber., 22.40 Wijd als de wereld, lezingen, 23.00 Strijkkwartet (gr.): mod. muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) I. Chrlstoph Willlbald von Gluck. 1. uit „Alceste". a. Ouverture. Londens Symphonie Ork. o.l.v. Royalton Klsch. b. Divlnltés du Styx. Teresa Berganza, Orkest van het Royal Opera House, Covent Garden o.l.v. Alexander Gib son. 2. uit „Elena e Parlde". O del mlo dolce ardor. Teresa Berganza, Orkest y van het Royal Opera House. Covent Garden o.l.v. Alexander Gibson. II. Antonio Sacchinl. Ouverture 1 „Edipo a Colono". Orchestra Allessan- dro Scarlatti o.l.v. Franco Caracciolo. III. Lulgi Cherubinl. „Medea" (le bedrijf)Opera ln 3 bedrijven. Libretto van FranQois Benolt Hoffmann (naar Euripides). Italiaanse vertaling van Carlo Zangarini. Maria Callas (Medea); Mlrto Picchl (Jason); Renata Scotto (Glauce); Giuseppe Modestl (Creon); Miriam Plrazzlnl (Nerls); Lldia Ma- rlmpletrl (le dienstmaagd): Elvira Ga- lassl (2e dienstmaagd): Alfredo Gia- commottl (kapitein van de wacht). Orkest en Koor van het Teatro alla Scala te Milaan, Dirigent: Tulllo Sera- fin. IV.Gasparo Spontlnl. 1. uit „La Ve6- tale". a. Tu che lnvoco con orrore; b. O Nume tutelar degli lnfellce; c. Caro oggetto, 11 dl cul nome. Maria Callas. Orkest van het Teatro alla Scala te Milaan o.l.v. Tulllo Serafin. 2. uit „Agnes von Hohenstaufen". O Re del Clell. Anita Cerquettl, Orkest van de Maggio Musicale Florentlno o.l.v. Gia- nandrea Gavazzenl. V. Gaetano Donizetti uit „Lucia dl Lammermoor". 11 dolce suono ml corpi dl sua vocel Ardon gl'incensl. Joan Sutherland, leden van het Koor van de Parljse Opera, Orkest van het Pa- rljse Conservatorium o.l.v. Nello Santl. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Flits, maandelijkse TV- kronlek, 21.00 Volksdansen. 21.30-22.20 Daar ls maar één land, een liederen- programma gewijd aan het Vlaamse BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Cricket, 12.15 Vragenbeanwoor- ding. 12 45 Mededelingen. 12.55 Weer bericht.. 13.00 Nws., 13.10 Hoogtepun ten uit de programma's van de afge lopen week, 14.00 Gev. muz., 14.40 Voordracht. 15.00 Lichte muz., 15.30 Cricket, 16 00 Moderne en klassieke orkestmuziek, 17.00 Voor de Jeugd, 17.55 Weerber.. 18.00 Nws.. 18.15 In the South-Eastregion, progr., 19.00 Gev. progr., 19.30 Henry Wood Promenade concert: Klass. muz. I. d. pauze: 20.10- 20.30 Lezing. 22.00 Nws., 22.30 Reis verhalen, 22.59 Weerber., 23.00 Nws., 23.02 Voordracht, 23.15-23.35 Cello- recital. Engeland. BBC Light Programme 1500 en 247 m 12.31 Gev. progr.. 13.00 Nws., 13.30 Nws., 13.35 Cricketuitsl., 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voordracht. 14.15 Gram mofoonmuz., 15.00 Lichte orkestmuz., 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Da- les, dagboek, 16.31 Uitslagen races, 16.35 Grammofoonmuz. vöor de jeugd, 17.00 Gev. progr., 17.31 Dansmuz., 18.33 Sportoverzicht. 18.45 Hoorspel, 19.00 Nws. en Journaal. 19.25 Sport. 19.31 Hoorspel, 20.00 Gev. progr., 20.31 Vra- genbeantwoordlng. 21.00 Amusements muziek. 22.00 Oude liedjes. 22.30 Nws, sport en actualiteiten. 22.41 Ouder wetse dansmuziek, 23.31 Orgelspel, 23.55-24.00 Nws. NDR/WDR 309 m. 12.00 Klass. kamermuz., 13.00 Nws., 13.15 Mod. orkestmuz., 14.00 Lichte orkestmuz.. 16.00 Orgelrecital. 17.45 Lichte grammofoonmuz.. 19.00 Nws.. 19.15 Die verkaufte Braut. opera. 21.45 Nws., 23.20 Hedendaagse planomuz, 24.00 Nws., 0.20 Dansmuz., 1.00 Weer bericht en gev. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws., 12.10 Klass. muz. (gr.), 13.35 Klass. kamermuz. (gr.), 14.10 Mod. kamermuz., 15.00 Hedendaagse orkestmuziek, 15.50 Klass. kamermuz. (gr.). 16.15 Weense muz. (gr.), 18.30 Nieuwe grammofoonplaten. 19.00 Nws. 19.20 Am. muz. (gr.), 20.00 Festival van Aix-en-Provence: Les Malheurs d'Orphée, opera, 22.45 Grammofoon muziek. 23.10 Vlooi en piano: moderne muz., 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Nws., 12.03 Am. operettemuz., 12.30 Weerber.. 12.35 Lichte grammo foonmuz.. 12.50 Beursberichten. 13.00" Nws., 13.15 Orgelspel en vocaal-ensem ble, 14.00 Zangrecital: klass. liederen, 14.30 Lichte orkestmuz., 16.00 Beurs- ber., 16.06 Klass. kamermuz., 17.00 Nws., 17.15 Lichte muz., 18.00 Vlaamse liederen, 18.20 Voor de soldaten, 18.50 Lichte orkestmuziek. 19.00 Nws., 19.40 Amusementsmuz., 20.00 Omroep Sym fonie-orkest en zangsollste: Opera fragmenten, 21.15 Romantische piano muziek, 21.30 Negro-Spirituals. 22.00 Nws.. 22.15 Jazzmuz., 22.5523.00 Nieuws. 13.00 Nws., 13.15 ncnte grammoroonmuz., 14.03 Opera concert. 15.03 Populaire grammofoon muz., 16.08 Lichte grammofoonmuz., 17.00 Nws., 17.15 Promenade-concert (gr.), 18.30 Populaire grammofoonmuz. 19.30 Nieuws. 20.00 Pianorecital. 21.30 Klassieke kamermuziek. 22.00 Wereld nieuws. 22.15 Kamermuz. (gr.). 22.55 Nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) K a a "3 g'S 4) 5 S SbC S3 Amsterdam half bew z 3 16 0 Den Helder zwaar bew z 2 16 0 Ypenburg Vllsslngen mist onbewolkt z zzw 4 5 17 16 0.5 19 Eelde licht bew zzw 2 16 5 De Bilt half bew W.Stl'l 16 6 Twente onbewolkt z 2 17 02 Eindhoven zwaar bew zzw 2 17 0.1 Z.-Limburg onbewolkt z 5 15 10 Helsinki zwaar bew zzw 6 18 9 Stockholm half bew wzw 6 15 5 Oslo zwaar bew. w.stll 14 4 Kopenhagei licht bew w 8 17 2 Aberdeen zwaar bew zw 2 17 5 Londen zwaar bew z 1 18 0 Brussel onbewolkt zzw 2 17 1 Luxemburg onbewolkt wnw 16 2 Parijs onbewolkt w.stll 20 0 Bordeaux mist w.stil 23 0 Grenoble licht bew. w.stll 25 0 Nice onbewolkl n 6 26 0 Berlhn Frankfort licht bew z 2 20 0.1 mist w.stil 20 0 MOnchen zwaar bew W.stll 21 2 Zürlch onbewolkt wnw 2 20 0 Genéve zwaar bew w.stll 23 0 Locarno zwaar bew w.stll 27 0 Wenen half bew nnw 4 23 0 Innsbruci zwaar bew ozo 2 19 3 Belgrado onbewolkt wzw 3 30 0 Athene onbewolki nnw 2 35 0 Rome onbewolkt w.stll 32 0 Alacclo onbewolkt nno 3 27 0 Madrid zwaaT bew n 3 31 0 MallorCa onbewolkt w.stil 31 0 Lissabon onbewolkt n 4 25 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2