Oe Thants ook basis memorandum gesprek voor Washington bereid tot minder controleposten Staatsmijn Beatrix" gesloten Geweldloze opstand in Argentijnse leger Horn naar Z-Amerika Wonderlijke houding van de secr.-generaal Dankzij verbeterde registratiemiddelen Weer een depressie Jackie Kennedy met vakantie in Italië NEDERLAND WEET VAN NIETS Nieuw schot naar Venus WEERBERICHT ROCKWELL GEPAKT Vrouw van 70 vliegt oceaan over teuws Opgericht 1 maart I860 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 No. 30725 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR i-LIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tot gisteren wist de Nederlandse regering (althans officieel) niets af van het bestaan van een memorandum, dat Oe Thant op 31 juli meegaf aan dr. Soebandrio, toen deze uit Amerika ver trok om Soekarno in te lichten over de resultaten van het voor overleg met dr. Van Roijen. En toch zei Soekarno zaterdag, dat hij formeel met Nederland wilde onderhandelen op basis van het voorlopig getroffen ak koord en op basis van Oe Thants missieve! Hoewel Soekarno dus zaterdag zijn verklaring aflegde, zei een woord voerder van de regering maandag middag na afloop van de minister raad tegen onze Haagse correspon dent: ..Bij de regering is van bestaan noch inhoud van een missieve van Oe Thant aan Soekarno iets be kend". Gisteravond kwam echter van het ministerie van Buitenlandse Za ken de volgende verklaring: „Eerst heden is aan de Nederland se regering gebleken, dat inderdaad de waarnemend secretaris van de Verenigde Naties, Oe Thant, op 31 juli de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio een memorandum heeft overhandigd. Van het bestaan daarvan noch van de inhoud was tevoren aan de Neder- r De Verenigde Staten zullen volgende week hun tweede po ging doen om een Mariner- ruimteschip naar Venus te zen den, aldus is van onofficiële zijde te Cape Canaveral, de Ameri kaanse raketbasis in Florida, vernomen. De eerste proef met een Ma riner mislukte 22 juli doordat de raket uit de koers geraakte en moest worden vernietigd. De minister van Economische Za ken heeft na advies te hebben ingewonnen van de Mijnraad goed keuring gehecht aan het voorstel van de Staatsmijnen om geen verdere uit gaven meer te doen ten behoeve van de exploratie van het Beatrix- mijnenveld. De goedkeuring werd verleend, om dat het niet langer gerechtvaardigd bleek te zijn, te verwachten, dat bin nenkort een rendabele exploitatie mogelijk zal zijn. De minister van Economische Za ken heeft in zijn overwegingen even eens betrokken de belangrijke vondst van aardgas in de provincie Gro ningen. De exploratie van het betrokken mijnenveld heeft rond 70 miljoen ge kost. De thans in de „Beatrix" te werk gestelde arbeidskrachten kunnen op korte termijn worden overgeplaatst naar de bestaande mijnzetels in Zuid-Limburg. Advertentie SFEERVOL DINEREN in Het Oude Koningshuys van 1628 Hongaarse Shaslick - 6 soorten vlees met karaf wijn f 6.50 Kinder diner f3.25 SASSENHEIM MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust later mo gelijk af en toe harde zuidwestelijke wind en over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Zwak front van depressie bij Schot land kan morgenochtend met wat lichte regenval passeren. Overdag vrij veel bewolking met vochtige lucht. Matige, tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Overdag 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: zachte luchtstroom met slechts enkele opklaringen. 10 AUGUSTUS Zon op: 5.14 uur; onder: 20.15 uur. Maan op: 15.38; onder: 00.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.55 en 22.26 uur; laagwater te 5.22 en 17.49 uur. landse regering iets bekend. De in houd van het memorandum zal waarschijnlijk in het nader overleg met Indonesië nog aan de orde wor den gesteld". Men kan aannemen, dat de rege ring thans wel op de hoogte is van de inhoud van het memorandum, maar het doet op zijn zachtst uit gedrukt toch wel vreemd aan, wanneer de heer Oe Thant bood schappen aan Soekarno gaat sturen, waarvan de inhoud belangrijk is voor de onderhandelingen en de Neder landse regering krijgt daar niets van v T....T.T... te horen. Het werpt een onplezierig en""ïndönèsischê delegaties, een gesprek gehad met Harriman, die de zaken in het Verre Oosten behar tigt en zich bijzonder voor de oplos sing van het conflict Nieuw-Guinea heeft ingespannen. Ongetwijfeld zal de Nederlandse ambassadeur Harri man op de hoogte gebracht hebben van de houding van de Nederlandse regering ten aanzien van het voorlo pige akkoord, dat vorige week werd bereikt. Na afloop van dit bezoek in het State Department ging dr. Van Roijen naar de American Universi ty in Washington, waar de Neder- licht op de wijze, waarop de secre taris-generaal meent „onpartijdig heid" te moeten belijden. Geen problemen In Washington gaat men inmid dels met de besprekingen door. Gis termiddag heeft dr. Van Roijen in 't ministerie van Buitenlandse Zaken bijgestaan door deskundigen, onder handelen over administratieve, fi nanciële en militaire aspecten, die bij de uitvoering van het akkoord aan de orde komen. Tot dusver zijn geen ernstige moeilijkheden gerezen, al be tekent dat nu ook weer niet dat alles van een leien dakje gaat. Een serieus beraad over sommige pun ten was te voorzien en blijkt inder daad noodzakelijk. Rusk had gesprek met Dobrinin Amerika is bereid het aantal controleposten voor het opspo ren van kernexplosies te ver minderen tot tachtig. Totnutoe hadden de Verenigde Staten, op basis van een rapport van geleerden uit Oost en West uit 1958, vastgehouden aan een ge tal van 180. De Amerikaanse onderhandelaar Arthur H. Dean deelde dit gisteren mede op de zeventien-landen-conferentie over 't ontwapeningsvraagstuk in Genève. Washington is hier toe bereid gezien de verbeterde registratiemethoden, al is er bij de identificatie van explosies niet zoveel vooruitgang geboekt als ten aanzien van de ontdek- kinq daarvan. De Sowjetrussische ambassa deur in Washington, Dobrinin, heeft gisteren een onderhoud ge had met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. De ontwapening en het stopzetten der kernproeven wer den uitvoerig besproken, terwijl het vraagstuk-Berlijn vluchtig was aangeraakt. Rusk zette op nieuw het Amerikaanse stand punt uiteen. Het onderhoud, dat een uur en een kwartier duurde, ivas een voortzetting van de be sprekingen, die Rusk onlangs in Genève met de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko heeft gevoerd. De Amerikaanse oud-ambassadeur in Moskou, Llewellyn E. Thompson, woonde het eind van het gespr k tus sen Rusk en Dobrinin by en bracht vervolgens rapport uit aan president Kennedy. Vervolgens deelde hij jour nalisten mede erop te vertrouwen, dat Amerika en de Sowjet-Unie hun problemen op vreedzame wyze zou den kunnen oplossen. Aan de voor avond van zijn vertrek uit Moskou had hy een lang gesprek gehad met president Chroesjtsjow .waarvan hij Washington uitvoerig op de hoogte had gebracht. Dit verslag had hy gisteren mondeling aangevuld. De leider van de Amerikaanse na- tionaal-socialistisehe beweging, Geor ge Lincoln Rockwell, die kortge leden naar Engeland was gekomen en tegen wie de Britse minister van Binnenlandse Zaken' een uitwyzings- bevel had uitgevaardigd, is gister avond in Londen aangehouden. Hy werd gearresteerd in het bureau van het dagblad „Daily Mirror". Volgens de politie zou de 44-jarige Rockwell vanochtend worden gede porteerd. Rockwell, die „führer" is van een kleine groep nazi's met een hoofd kwartier te Arlington in Virginia, was naar Engeland gekomen om de deelnemers aan een oefenkamp van de Britse nationaal-socialistische be weging toe te spreken. Engeland zal nooit toestemmen in afschaffing van alle raketten met atoomkoppen in het eerste stadium van ontwapening, zoals de Sowjet- Unie heeft voorgesteld, aldus ver klaarde de Engelse vertegenwoordiger bij de ontwapeningsbesprekingen in Genève, Godber, gisteren mede. De Sowjet-Unie heeft niet ernstig gepoogd aan te tonen hoe deze af schaffing volledig kar worden ge controleerd en doet absoluut géén moeite zekerheic" te krijgen, dat de Verenigde Staten deze raketten ook afschaffen. „Is er één afgevaardigde di, er een ogenblik aan denkt dat de Sowjet-Unie alle raketten met atoomkoppen in het stadium zal afschaffen als zy nie'; over af doende bewijs beschikken dat de Amerikanen hetzelfde doen", aldus Godber. „Zolang er nog geen vredesmacht van de Verenigde Naties is gevormd hebben de landen geen enkel ander fysiek verdedigingsmiddel dan dat van afschrikking. Daarom kunnen wij nooit een schema aannemen waar bij wij de afschaffing van alle raket' ten met atoomkoppen op een z< vroeg tijdstip moeten aanvaarden". f f f I Een 70-jarige pilote en een 49-Jarige vriendin zijn gisteren de Oceaan overgevlogen van New Foundland naar Shannon in een éénmotorig vliegtuigje. „Het was een zeer plezierige vlucht, hoewel wij enige tijd op instrumen ten moesten vliegen", zei de 70- jarige mevrouw Marion Hart uit New York, die de Bonzanza be stuurde. De 1.828 mijl lange vlucht werd in elf uur afgelegd. Mevrouw Hart die in 1953 reeds een dergelijke vlucht maakte, had dit maal Louise Sacchi (49) uit Jenkin town meegenomen. Zij vlogen van Boston naar Gander, New Found land, waar zij geen toestemming kregen om te landen, waarna zij koers zetten naar St.-Pierre, een Frans eiland voor de kust van New Foundland. Vandaar vlogen zij non stop naar Shannon. ..Wij hadden geen angstige momen ten", zei mevrouw Hart, „en we waren niet bang toen wij het con tact met de verkeerstoren in Gan der enige tyd verloren". De 21-jarige Joost van Zon neveld en zijn 19-jarige verloof de Trudy Mostertman, beiden uit Haarlemdie aanspraak maken op de door de verzekering uitge loofde 25.000 gulden beloning, omdat zij de politie van Bloe- mendaal een tip hebben gegeven. welke geleid heeft tot de op sporing van de Duitsers, die be trokken zijn geweest bij de schil derijendiefstal in Aerdenhout. De politie erkent echter hun eisen niet. Combinaties achter- af". zegt zij. Weer gevaarlijke pillen verloren Een vrouw in Nieuwer-Amstel heeft daar gisteren een kokertje met 33 blauwe sedibainepillen verloren. De leidster van een groepje kinderen, dat met vakantie in Nieuwer-Amstel is, heeft de pillen, die bij gebruik in een te grote dosis gevaarlijk en zelfs zeer gevaarlijk kunnen zijn, ge vonden en ze in een sloot geworpen. De politie is er niet in geslaagd de pillen terug te vinden. De Bilt kan de vakantiegangers nog geen betere berichten brengen. Bij Ierland en Engeland zijn de ba rometers gaan dalen op de nadering van een nieuwe oceaandepressie, waarvan het hoofdcentrum ten zui den van IJsland naar^ het oosten koerst. De frontale storing bereikte van ochtend vergezeld van regen de Ierse kust. Verwacht wordt, dat het front in de komende nacht ons land zal berei ken. Voor de frontpassage neemt de wind toe, uit richtingen tussen zuid en zuidwest, aan de kust wellicht tot krachtige of hard. Na de frontpassage draait de wind naar zuidwest en stroomt tamelijk vochtige zeelucht ons land binnen. Over het algemeen houdt het weer de komende paar dagen een onbe stendig karakter. (Van onze Romeinse correspondent) Gistermiddag arriveerde in Italië Jacqueline Kennedy, de echtgenote van de president der Verenigde Staten, die een va kantie van ongeveei een maand komt doorbrengen in het stadje Ravello. op het Sorrenteinse schiereiland, in een villa waar in 1959 ook de Nederlandse Ko ninklijke familie haar vakantie heeft doorgebracht. De Villa di Sangro is geen grote villa, maar mevrouw Kennedy komt alleen met haar dochtertje Caroline, terwyl reeds een paar dagen eerder Een geweldloze rebellie in het Ar gentijnse leger heeft wel biizunuer snel tot resultaten geleid. Gistermid dag kwam generaal Monlero, de be velhebber van de troepen in de noor delijke provincie Salta. in opstand tegen generaal Loza, minister èn op perbevelhebber van het Argentijnse leger. Gisteravond trad Loza af. En vanochtend maakte Cantilo, de mi nister van Landsverdediging, bekend dat hij voorlopig Loza's portefeuille onder zyn beheer had genomen en Dit nummer bestaat alt 14 pagina's later op de dag een bijeenkomst zou hebben met de hoogste legerleiders. Al spoedig bleek dat generaal Mon tero, die zichzelf tot opperbevelheb ber uitriep, de steun had van de meeste bevelhebbers van het Argen tijnse legers. De garnizoenen van Mendoza, Cordoba, Comodore, Ri- vadavia en La Plata zouden hem zijn toegedaan, evenals de militaire aca demie in Buenos Aires. De opstandige officieren in Bue nos Aires en de provincies hebben duidelijk gemaakt, dat de opstand niet tegen de regering van president Guido is gericht, doch dat het hier uitsluitend een interne zaak van het leger betreft. Zij zeiden van Loza onder meer: „Hij raadpleegde de commandanten niet en wilde zelfs aan generaals geen audiëntie verle nen". „Verlanglijst" Generaal Montero en de zijnen zouden het volgende willen bereiken: Zoals wij gisteren meldden heeft Leo Horn van de Zuidamerikaanse Voetbalbond de vererende uitnodiging gekregen de over te spelen wedstrijd SantosPenarol om het Zuidame rikaanse kampioenschap te komen fluiten. Naar Leo Horn ons bij informatie in zijn vakantieverblijf in italië mee deelde, zal hij van de invitatie gaar ne gebruik maken. In Wa'trop West falen wordt binnenkort de grootste scheeps- lift van Europa in gebruik ge nomen. Deze lift zal schepen tot 1350 ton bijna veertien meter omhoog of omlaag kunnen brtt* gen. Ontslag van peronistische officieren, die ex-minister Loza weer had aan gesteld. Scheiding van functies van minister van het leger en opperbevelhebber. Deze twee functies waren beide in de persoon van generaal Loza verenigd, nadat de Argentijnse mi litaire leiders in maart jl. presi dent Frondizi hadden afgezet. De legerleiding moet de eisen van de plaatselijke bevelhebbers inwil ligen. De opbouw van het leger moet wor den gewijzigd. De inwilliging van uiteenlopende eisen, die door verschillende leger afdelingen zyn gesteld. In een vanochtend door hem uit gegeven verklaripg zegt Montero niet te zullen toestaan, dat de portefeuille van minister van het leger door iemand zal worden beheerd die als vertegenwoordiger van een bepaal de politieke stroming kan worden be schouwd. Aan generaal Loza getrouwe troe pen hebben gisteravond ondanks het succes waarmee de opstand van Mon tero c.s. klaarblijkelijk is bekreund, het hoofdpostkantoor en twee radio stations in Buenos Aires bezet. Aanslag op Soekarno Doodstraf voor 3 Indonesiërs Een speciale krijgsraad heeft gis teren drie Indonesiërs ter dood ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan de aanslag op president Soekarno van 14 mei j.l. In verband met deze aan slag waren eerder reeds twee dood vonnissen geveld. Alle veroordeelden waren aanhangers van de Daroel Islam. FRED KAPS in Ed-Sullivan Show De drievoudige wereldkampioen goochelen Fred Kaps zal begin ja nuari als gast optreden ir. de Ed- Sull'van Television Show in de Ver enigde Staten Hij zal tien a vyf- tier- minuten lang zyn giocheltoeren voor de kijkers brengen. Kaps zal zijn werkzaamheden by het cabaret- ensemble van Rens van Dorth, waar aan hij de komende winter is ver bonden, voor dit optreden drie da ten onderbreken. haar zuster is aangekomen. Prinses Radziwill, met haar man, Prins Rad- ziwill, om het vakantieverbiyf in or de te brengen voor de hoge gast. Men is zo onverstandig geweest reeds maanden van tevoren het ge rucht over deze vakantie te versprei den. Het gevolg daarvan is, dat ve le tientallen journalisten, Amerikaan se en nog veel meer Italiaanse, zich naar Amalfi en Ravello hebben be geven, en vooral, dat er kudden pers fotografen in die richting zijn ver trokken, in de hoop daar „het plaat je van hun leven" te knippen: me vrouw Kennedy in badkostuum. Natuurlyk heeft men daar maat regelen tegen moeten nemen en gis teravond zyn niet minder dan 200 Italiaanse politie-agenten naar Ra vello vertrokken, die daar nu gedu rende het verblyf van mevrouw Ken nedy dienst zullen hebben, zy wor den verdeeld in vier groepen van 50 en zullen dag en nacht de villa be waken, om te zorgen dat er geen journalisten in de buurt komen en tevens om eventuele aanslagen te voorkomen. Ook zyn reeds een tiental dagen geleden een dozyn Amerikaanse agenten van de F.B.I. aangekomen. Een van de meest zonderlinge maat regelen, die de Amerikanen genomen hebben, is de volgende. Een van de Amerikaanse agenten had gehoord, dat er in de baal, waar mevrouw Kennedy van plan Is te gaan zwem men, wel eens haaien gezien zyn. Dit is inderdaad waar, maar de haaien aan de kunst van Amalfi zyn van een zeer kleine soort en heb ben nog nooit mensen aangevallen. In ieder geval zyn de Amerikaanse agenten dermate benauwd geworden, dat zy een geweldig net hebben la ten maken van nylon, waarmee nu de gehele baai is afgezet. Het net is in zee neergelaten op een afstand van 50 m. van de kust, zodat Jackie Kennedy slechts een betrekkeiyk gering stukje water tot haar beschikking heeft. En dat ter wyl bekend is, dat zy een groot lief hebster is van de watersport. Men is in Italië natuurlyk buiten gewoon ingenomen met dit hoge bezoek en men verwacht, dat dit een nog grotere toeloop van Amerikaan se toeristen tot gevolg zal hebben. De Amerikanen staan, wat het toe risme betreft, hier op de allereer ste plaats, gevolgd door de Engelsen, terwyl de Duitse toeristen hier de derde plaats innemen. De Amerika nen zyn dus degenen, die men uiter aard het liefst in het land ziet. 1 n \9UC/ f Uit het Leidsch Dagblad van f t 9 Aug. 1862: I Men verneemt, dat de Re geering eenig egelden beschik baar heeft gesteld tot behoud der ruïne van Brederode, on der de gemeente Bloemen- daal nog aanwezig. De stads-dansmeester te Middelburg is door den Ge meenteraad ontslagen, uit hoofde hij niet terugge keerd is van een maand ver lof

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1