Dirk Sehoneveld (Rijnsburg) is morgen de zilveren organist kunst kalei öoscqqp Dubbelleven op grens ^an liet beroepsvlak 1 Mr. Waage afgetreden als zakelijk leider Davis Cup sensatie Half miljoen voor sportaccommodaties Ilsa Konrads gewond Het Nationale Ballet met Sonia Gaskell Na ru. CURSUS KUNSTHISTORIE WERD EEN GROOT SUCCES Kunstijsbaan in Rotterdam Sportsplinters Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 7 augustus 1962 Derde blad no. 30723 Morgenavond geeft Dirk Sehoneveld een jubileumconcert op het Iem zeer dierbaar geworden orgel van de Rijnsburgse Geref. Aaranatha-kerk. Verleden week dinsdag, 31 juli dus. was het 25 Bar geleden dat er een benoeming tot kerkorganist kwam. Deze unctie is voor hem altijd bij-beroep gebleven, want Sehoneveld is akenman, een zakenman die het contact met mensen tot het gret igste deel rekent van zijn zakendoen. Hij leidt derhalve, zou men kunnen zeggen, een ..dubbelleven", in op dubbele wijze is het hem om klanten te doen. Een verlangen ichter om een van de twee levens af te stoten is bij hem nooit op- [ekomen. Er is, meent hij, een gezond evenwicht tussen het een en iet ander. Opvoeden Wil men, dan is Sehoneveld als orgelman amateur, maar dan toch een die op de grenslijn leeft en ze ker met een stevig been in het be roepsvlak staat. Ware dat niet zo, dan zouden wij voor deze beschou wing geen reden zien, opzettelijk vóór de jubileumsuitvoeringsdag. Want we zouden het een plezierig feit vinden als „heel Rijnsburg" naar die uitvoering toeging. Een paar maal per jaar concer- eert de jubilaris. Dan verenigt en boeit hy twee honderdtallen luiste raars. Daarover is hij zelf zeer te vreden. In Katwijk zou dit vergelij kenderwijs 1000 toehoorders zijn en in Leiden 3200! Weliswaar doet Sehoneveld een concessie, hij ISieuw Rotterdams Toneel actief Het „Nieuw Rotterdams To- ieel" wil een in alle opzichten lieuwe periode van het Rotter- lamse toneelleven beginnen. Om leze reden ook heeft het gezel schap zijn 7laam gekozen. Robert de Vries, de nieuwe al- \emeen directeur van het gezel- \chap, dat als vaste bespeler de lotterdamse schouwburg zal meetrekken, heeft dit gistermiddag lerklaard toen hij op de Earo- iiasf. zijn medespelers en -speel- Iters voorstelde. De heer De Vries meente dat mede- rerking van leden van het gezelschap n televisieprogramma's en televi- ivoorstellingen het bezoek aan de ihouwburg stimuleert, omdat het ibliek de toneelspelers, die het van t.v. heeft leren kennen, in le- ;nden lijve wil zien. Per seizoen zullen negen premières •geven worden. In totaal zullen in it komend seizoen 150 voorstellin- in worden gespeeld in Rotterdam i rond 250 buiten de Maasstad. De emière op 7 september is „De Keu- jn" van Arnold Wenker onder re- Ie van John Dexter, een Engels re- seur, die als de beste regisseur van .geland werd uitgeroepen. Pim Dik- ;rs voert de regie van „De Guilty irty" van George Ross en Camp- ill Singer, dat op 14 september zijn •emière beleeft. Op het repertoire aan verder „De nacht van de Le- piaan" van Tennessee Williams, LCymbeline" van Shakespeare (ver- ialing Gerrit Kouwenaar), dat nog ^nimmer in ons land is gespeeld, en ndlLBolomba" van de Nederlandse ;n Schrijver D. Frenkel Frank. Ook de musical „Kiss me Kate" zal in de ïjoop van het seizoen ten tonele wor den gebracht. Het gezelschap omvat 38 acteurs en Ictrices. FILIP DE PILLECIJN 71 OVERLEDEN De Belgische schrüver en taalge leerde dr. Filip de Pillecijn Ls van daag op 71-jarige leeftijd in het Aca- ^e,demisch Ziekenhuis te Gent over leden. Hü was daar eec week geleden inet longontsteking opgenomen. Filip de Pillecijn was op 25 maart 1891 te Hammc geboren. Hij verwierf in 1926 de doctorsgraad in de Ger maanse filologie op een proefschrift over Hugo Verrkot. Enkele van zyn werken, waarvan er vele zyn vertaald, zijn „Blauw baard", „mijnheer Hawarden", „Ha.is van Malmedy", „Schaduwen", „De soldaat Johan", „De veerman en de ^jonkvrouw" en „Rochus". Jeugdige Israëliërs Hl in Kerkrade Succes voor het J Londens Philh. Orkest Bijzonder hartelijk ie Kerkrade vai gistermiddag de leden van het Na tionaal Jeugdorkest van Israël ont- vangen. Deze jeifgdige Israëliërs, ver- overden in 1958 iijdens he' derde we- reldmuziekconcou-s te Kerkrade de hoogste lauweren. Zü verwierven de f wisselprijs van het YV.ivï.C., een zil- veren lier, beschikbaar gesteld door Koningin Juliana, die zij thans der- f halve komen verdedigen. Hiertoe tre den zij zondag 12 august" aan in de concourswedstrijd. In de concourswedstryd voert het Jeugdorkest van Israël de ouverture „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber, „Le Carnaval Romain" van Hector Berlioz en de Plutossuite van de lederlander Ton de Leeuw uit. Naast de ruim 80 Israëliërs, arri veerden gisteren ook it Kerkrade de 100 musici van het Londense Phil- harmonisch Orkest, die gisteravond onder leiding van Edward Britchard zo. t.roegen voor een nieuw hoogte punt met de uitvoering an compo sities van ^ichard Strauss, Ben ja mii, Britten en Brahms voor rond 3.000 toehoorders. Het Concertge bouworkest, d^ Bamberger Sympho- n'ker, de Wienei Philhariuoniker, het Domkoor uit Straatsburg en de Wie ner Sangerknab treden ook nog op. Vandaag concerteert het 45 leden tellende artsenkoor uit Barcelona. plaatst Jan Zwart en Asma op z'n programma's en komt er rond voor uit, dat hij dit doet om „ze" in de kerk te lokken. Hij zet geen muziek voor „die niet begrepen wordt". „Hoewel" Sehoneveld is ook opgenomen in de groep concertgevers in de Kat- wijkse Nieuwe Kerk. Een Rijnsburgse melkboer trok er laatst naar toe om eens aan te horen wat hij er daar van terecht zou brengen: deze vond Hendrik Andriessen's „Premier Choral" het mooist, met voorbügaan van As- ma, Zwart, Bach, Buxtehude, Han del. De jubilaris gelooft er dan ook aan: „het publiek is toch op te voeden Familietraditie In de huiskamer zagen we een famieliewapen aan de wand, zwarte adelaar met blauwe dwars balk, getekend door Dirk's zoon. De Schoneveld's zijn oorspronkelijk Schönfeldt's, uit verre oostelijke gouwen hierheen geimmigreerd. De naam duikt al op in de 16de eeuw in Rijnsburgs historie. Dirk's kin deren zijn echter niet muzikaal, maar hogerop was men dat terdege. Les kreeg Dirk allereerst van plaatselijke organisten Op z'n ne gende van wijlen Dirk Sehone veld van de Rapenburgkerk. —ver re familie. Later, met theorie erbij, van wijlen Jan Sehoneveld. die de diensten begeleidde van de Voor houterwegkerk, waar nu de Petra- kerk staat. Van een conservatorium was in dertijd wel sprake, maar zonder een mogelijkheid ertoe: er waren 13 kinderen in het gezin. Zelfs moest de lerende jongen nog muzieklessen geven om de eigen, studiekosten te bekostigen. Maar het zijn niet alleen Schonevelders geweest, die hem vormden. Daar hebben ook de Sas- senheimse organist Keuning en de grote Katwijker Johan Zweers aan deel gehad. Gelukkig man Het orgelen in de eredienst begon bij de Gereformeerden in Katwijk- Rijn en dat duurde 12 jaar, waar op 5 jaar Rapenburgkerk volgden en vervolgens tot heden 8 jaren Maranathakerk. Het concerteren nam een aanvang in 1955, eerst voor een vriendenkring, allengs voor echt „publiek" en dit trcuw blyven- de publiek heeft nij van Bach, Han del en César Franck leren houden. Sinds vorig jaar is Sehoneveld eveneens organist van de aula (met pijporgel) op de begraafplaats aan de Sandtlaan. Eén organistenwens is inmiddels onvervuld gebleven: het staatsdiploma lees: tijd ter voorbereiding in de avonduren). Een gelukkig man niettemin, naar de feiten schijnen uit te wijzen. Moge Rijnsburg morgenavond z'n groot-verdienstelijke plaatsgenoot royaal huldigen en extra-gelukkig maken! DIRK SCHONEVELD aan zijn geliefd orgel. De Australische zwemster en vroe gere wereldrecordhoudster Ilsa Kon- rads, werd gisteren gewond bij een auto-ongeluk in de buitenwijken van Sydney. Volgens de doktoren is het mogelijk dat Ilsa Konrads haar lin kerpols heeft gebroken. Dit zou haar kansen bij de komende common- wealth-spelen, die in november in Perth worden gehoudeiti, zeer on gunstig beïnvloeden. Het Australische meisje hoopte een gouden medaille op de 110 yards vlinderslag te win nen. Russen zeer sterk op schoolslag Tijdens de finale 200 meter school slag bij de Russische zwemkampioen- sohappen, die in Kharkov worden gehouden zijn Ivan Karetnikov en Georgy Prokopenko beiden onder het Europees record gekomen. Ivan Karetnikov zegevierde in 2 min 32.8 sec en bleef daarmede 1.2 sec onder het record van zün land genoot Prokopenko <2.34) Georgy Prokopenko werd tweede in 2 min 33 sec. Ook 4 x 200 m ploeg naar Leipzig De Koninklijke Nederlandse Zwem- bond heeft alsnog besloten een 4 x 200 meter vrije slag-ploeg af te vaar digen naar de Europese kampioen schappen. die van 18 t m 25 augus tus as. in Leipzig worden gehouden. De ploeg bestaat uit Johan Bonte koe <HPC), Peter Vroegop ('t IJ), Gerrit Korteweg <DZV» en Ronnie Kroon (ZARi. Peter Vroegop is te vens aangewezen als vierde man voor de 4 x 100 meter vrije slag estafette ploeg. Nederland heeft nu in Leipzig een vrijwel volledige bezetting op alle zwemnunutiers. Slechts op de 200 meter vlinderslag start één Neder landse zwemmer. VOETBAL Oranjeteam tegen Brazilië! Het Braziliaanse voetbalelftal, dat wereldkampioen is, zal volgend jaar naar Nederland komen en op don derdag 2 mei een interlandwedstrijd spelen tegen het Oranjeteam. De wedstrijden NederlandNed. Antillen <5 september» en Neder land—Zwitserland (11 november) zullen in Amsterdam worden gespeeld en Nederland—Frankrijk (17 april 1963) in Rotterdam. NSF tast in de geldbuidel Het bestuur van de Neder landse Sportfederatie heeft voor het eerste halfjaar 1962 een be drag van f. 571.750.— aan ren teloze voorschotten uit de toto- gelden beschikbaar gesteld. Dit bedrag wordt geïnvesteerd in de bouw van een achttal pro jecten, waarbij als streêfdatum j 1 januari 1964 wordt genoemd, I een datum waarop de uitvoe- ring van het werk begonnen moet zijn. I Bij de uitvoering zal uiteraard met i de sport t echnische eisen, opgesteld door de afdeling Sportaccommodaties I van de N.S.F. rekening dienen te worden gehouden. Een algemene voorwaarde bij de uitkering van de renteloze voorschot ten is, dat het gebruik van het ob ject, voor de sport blijft gewaar borgd. De acht projecten zijn: een sport hal aan de linker Maasoever in Rot terdam, waarvan de bouwkosten twee ënhalf miljoen bedragen. De N.S.F. heeft hiervoor een voorschot van f250.000 uitgetrokken. Voorts een sporthal in Zutphen van 40 x 58 x 7 9 meter, met toeschouwersaccom modatie. Bouwkosten f 670.000. Voor schot N.S.F. f 120.000. een gymnastiek lokaal en een sporthal in Borculo bouwkosten f 300.000. voorschot N.S.F. f60.000), een sportzaal in Oisterwfjk. Moeilijkheden in de leiding van ,,Het Nationale Ballet" hebben ertoe geleid, dat mr. H. J. Waage niet langer is belast met de zakelijke leiding. De tegenstellingen tussen hem en de artistieke leidster mevrouw Sonia Gaskell bleken onoverbrugbaar. Mevrouw Gaskell is nu belast met zowel de artistieke als zakelijke leiding van het Nationale Ballet, dat daardoor na korte tijd weer een een hoofdige leiding heeft. Het bestuur van de stichting ,,Het Nationale Ballet" zoekt nu naar een bepaalde formule waardoor de heer Waage toch bepaalde taken bij de Nationale Balletgroep kan blijven vervullen. Het be stuur zal deze taken in overleg met de heer Waage binnenkort concretiseren, nadat mevrouw Gaskell van de Spaanse tournee met het Nationale Ballet in ons land is teruggekeerd. Spanningen De spanningen tussen mevrouw Gaskell en mr. Waage manifesteer den zich reeds vrij spoedig nadat de I mevrouw Gaskell door het bestuur van de Stichting „Het Nationale Bal- I let" ook met de zakelijkel eiding be last. Mr. Waage die voordien zakelijk I leider van het Concertgebouw Orkest I was, werd vorig jaar oktober op voor dracht van het ministerie van O.K. en W. en het gemeentebestuur van Amsterdam, die het Nationale Ballet (kosten f. 1.3 miljoen per jaar) sub sidiëren, tot zakelijk leider van de Nationale Ballet formatie benoemd. De voorstanders van het Nationale Ballet zagen in hem de krachtige figuur, waaraan de nieuwe formatie behoefte had. Met het verdwijnen van mr. Waage als zakelijk leider van het Nationale Ballet is volgens onze zegslieden ook een van de pij lers verdwenen, waarop het plan voor ballet concentratie onder een een hoofdige leiding steunt. door een fusie van het Nederlands Ballet en het Amsterdams Ballet ge formeerde Nationale Ballet groep op 8 november jl. zijn eerste voorstel ling in de Amsterdamse stadsschouw burg had gegeven. Mr. Waage wenste niet dat mevrouw Gaskell zich met de zakelijke leiding van het ballet bemoeide, omdat in de statuten nadrukkelük taak en functie van bei de leiders was geformuleerd. Wat de heer Waage betreft hield dit ojn. in de leiding van de dage lijkse organisatorische gang van za ken, het financieel beheer en per soneelszaken (schorsing en ontslag). Toen de spanningen een hoogtepunt bereikten werd het bestuur erin ge mengd dat te vergeefs trachtte de partijleden tot elkaar te brengen. Half juli is de bom gebarsten en is Referaten over oude en moderne kunst De negende internationale zomercursus, van het Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie in Den Haag is gesloten. „Deze cursus werd, mede gezien het stijgend aantal deelnemers, weer een groot succes", zo verklaarde de leider en directeur van genoemd bureau, dr. H. Gerson. Dit jaar zijn er 61 cursisten geweest, niet alleen afkomstig uit Europese landen vóór en achter het ijzeren gordijn (Polen. Bul garije, Hongarije, Joego-Slavië, T'sjecho-Slowakije en Rusland), maar eveneens uit de V.S.. Zuid-Afrika, Brits-Guinea en Japan. Het aantal docenten was 19. Zij bestonden, wat Nederland betreft, uit stafleden van het Rijks bureau voor kunsthistorische documentatie, hoogleraren in de kunstgeschiedenis aan Nederlandse universiteiten en stafleden van Nederlandse musea. Als gastdocenten traden o.m. op de heer Frits Lugt, president van de „Institut Neerlandais" in Parijs en prof. Seymour Slive, hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de Harvard University, Cambridge (Mass.). De laatste, die een groot aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de cursus, heeft ook een referaat ge houden over Frans Hals. De onder werpen waren gewijd aan de oude en de moderne Nederlandse schilder kunst, architectuur en kunstnijver heid. Hoewel het op deze cursussen een traditie is enkele onderwerpen te behandelen, die de naar Nederland komende buitenlanders in de eerste plaats interesseren dit jaar zijn beschouwingen gewijd aan Lucas van Leyden, Rembrandt. Mondriaan en Van Gogh heeft men evengoed aandacht geschonken aan recente studies van Nederlandse kunsthisto rici. Zo heeft de onderdirecteur van het Rijksmuseum voor kunsthistori sche documentatie, dr. S. J. Gud- laugsson, een voordracht gehouden over „Emblemen in de Hollandse 17de eeuwse genre-kunst". Het aantal le zingen met lichtbeelden beliep circa dertig. De cursisten zijn ook in de gele genheid gesteld om bezoeken te bren gen aan grote Nederlandse musea in Amsterdam, Delft, Haarlem (de Frans Hals-expositie), Leiden, Rotterdam, Utrecht, Otterloo en vanzelfsprekend Den Haag. Verder werden excursies gemaakt naar Arnhem, waar men de Zadkine-tentoonstelling in ogen schouw nam, naar Edam, Enkhuizen, Hoorn, waar, evenals in Rotterdam zuid en in de nieuwe wijken van Utrecht, de moderne architectuur be zichtigd werd. In Gouda werden de beroemde glazen in de Grote Kerk bewonderd en in Dordrecht bezocht men de Grote Kerk alsmede de ten toonstelling „het stilleven". Onts[ spanning De cursisten hebben zich kunnen ontspannen op een receptie, hun aangeboden door B. en W. van Den Haag in het oude stadhuis en tijdens een avondrondvaart door de Amster damse grachten en op de Kagerplas- sen. Zeer gewaardeerd werd het souper, dat de Spaanse ambassadeur, de Hertog van Baena de cursisten aanbood en op welke avond twee Spaanse films werden vertoond, één over Goya en één over Spaanse Bouwkunst. De sluiting van de cursus geschied de met een bijeenkomst, waarop o.m. de nieuwe film over Karei Appel werd vertoond. In 1964 zal een nieuwe cursus worden georganiseerd. Toch nog werkzaam De heer J. H. Land. voorzitter van de Stichting Het Nationale Ballet, deelde ons desgevraagd mee dat hem alleen het voortbestaan van het Na tionale Ballet voor ogen staat. „Ik blyf mijn best doen om deze con tinuïteit te verzekeren en ik zal mü verzetten tegen allen die het Natio nale Ballet proberen te ondermijnen" zo zei de heer Land, die ontdende dat mevrouw Gaskell haar doel uit eindelijk heeft bereikt nadat zü en kele malen met ontslag had gedreigd. Ten aanzien van mr. Waage zei de heer Land dat hij weliswaar geen zakelyk leider meer is. maar in ieder geval wel zakelyk werk voor het Na tionale Ballet blyft doen. Dit moet nog worden geconcretiseerd, maar als voorbelden noemde de heer Land 't contact met schouwburgdirecteuren, het organiseren van de reizen, het bespreken van hotelkamers, het ver zorgen van drukwerk e.d. „Er is geen sprake van dat dit werkzaamheden van tijdelijke aard zyn. De heer Waa ge blijft voor het Nationale Ballet zeer dienstig werk doen", zo voegde de heer Land daaraan toe. Mr. Waage verklaarde dat hü op verzoek van het bestuur van de Stich ting is teruggetreden als zakelijk lei der om een voorwaarde te scheppen voor continuïteit van het Nationale Ballet. „In de naaste toekomst zul len aan mü door het Stichtingsbe stuur, in overleg met mij te bepa len taken worden opgedragen. Deze taken betekenen dat Ik mij niet meer zal bezig houden met de dagelükse gang van zaken van het ballet en dat ik de vrijgekomen tüd voor an dere werkzaamheden in de culturele sector zal besteden", aldus mr. Waa ge. Alleenheerschappij Een in balletkringen goed geïnfor meerde autoriteit zei ons dat mevr. Gaskell van het ontstaan van de na tionale balletgroep af naar alleen heerschappij heeft gestreefd. Deze zegsman achtte mevrouw Gaskell be slist niet geschikt voor het zakelijk leiden van het Nationale Ballet. De gespannen sfeer is volgens deze zegs man ontstaan omdat mevrouw Gas- keli niet op gelijk niveau met ande ren kan samenwerken. Dezelfde er varingen deden by het Nederlands Ballet sinds 1954 vijf andere zake lijke leiders op. Dat waren C. Birnie, J. Blom, Jan Huckriede, A. J. Ber- man en I. Broekveld. Die allen na korte tyd wegens moeilijke samen werking met mevrouw Gaskell het vela ruimden. Ook mevrouw Mascha ter Weeme, de vroegere leidster van her Amsterdamse Ballet en thans leidster van de opera afdeling van het Nationale Ballet, kan het met mevrouw Gaskell niet vinden. Zy is in het voorjaar voor het ondergaan van een voetoperatie met ziekteverlof gegaan waarvan no= i>K x teruggtkeerrV Indeling reserves van de K.N.V.B. AMATEURS 2A: ADO 4. Archipel 2. Celeritas 2, GDA 2. HBS 2. Laakkwartier 2. LFC 2. Quick 2, RFC 2, VUC 2. VFC 2, Wassenaar 2. 3A: Blauw Zwart 2, HBS 3, LFC 3, Lugdunum 2. RKAVV 2, Roodenburg 2. RVC 2. SHS 4, SJC 2, UVS 2, Wil helmus 2. 3B: Alphen 2, Archipel 3, Excelsior '20 2, Foreholte 2, GSV 2, Kranen burg 2, Olympia 2, ONA 3, RAVA 2, UNIO 2. VIOS 2. 3C: Blauw Zwart 3. Celeritas 3, DHL 2. HBS 4. HVV 2, Lugdunum 3, Quick 3. RVC 3. VCS 3. VUC 3. Wes terkwartier 2, UVS 3. TENNIS EVA DE JONG EN VAN EIJSDEN ALS NR 1 GEPLAATST Voor de nationale tenniskampioen schappen van Nederland, die van 13 t m 19 augustus as. op de Mets- banen in Scheveningen worden ge houden, zyn de volgende spelers ge plaatst: Heren enkelspel: 1. Piet van Eys- den; 2. Willem Maris; 3. Evert Schneider: 4. Jan Hajer; 5. Ton Ok- ker; 6. Peter Scholtz; 7. Ron van Gelder; 8. Rob Kuypers. Dames enkelspel: 1. mevr. E. de Jong-Duldig; 2. mevr. J. Baars; 3. mevr. J. Ridderhof; 4. Madeleine Weurman; 5. Fredy Marinkelle; 6. Henny van Rün; 7. Anja Lepoutre; 8. Els Spruyt. Renners in eonflict I met de KNWU De renners, die door de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) enkele dagen geleden werden aange wezen om deel te nemen aan de we reldkampioenschappen wielrennen op de weg te Salö in Italië hebben gis teravond tüdens een büeenkomst te Breda unaniem besloten niet te gaan. Zij vergaderden met bestuursleden van de Vereniging van Beroepsren ners en Onafhankelyken. De renners waren het er allen over eens, dat het onbillyk is dat zü zelf de kosten van uitzending naar de wereldkampioenschappen moeten be talen. De motivering van de KNWU, dat verscheidene renners toch maar in dienst zouden rijden van kopman nen van buitenlandse extra-sportieve groeperingen, werd verworpen. Tijdens de byeenkomst bleek dat de KNWU aan bepaalde renners wel financiële garanties heeft, geboden by eventuele uitzending. Dit meten met twee maten werd de KNWU ern stig verweten. De renners gaven het bestuur van hun vereniging alsnog opdracht met de KNWU te onderhandelen. Weigert de KNWU een andere houding aan te nemen dan zullen de thans aan gewezen profs niet naar Salö gaan. Groot 12 x 21 x 6.5 meter. Overdag bruikbaar voor de scholen (er ls thans 1 zaal voor 11 scholen) en in de avond voor sportverenigingen. Bouwkosten f 175.000, voorschot N.S.F. f 60.000, een dorpshuis in Vries, met een sportzaal van 12 x 21 x 6.5 meter, alsmede twee vergaderzalen, waarvan er één in combinatie met een kleed kamer als consultatiebureau gebruikt kan worden. (Bouwkosten f200.000, voorschot N.S.F. f45.000». De verbe tering van het vliegveld Teuge voor sport- en zweefvliegen van grote be tekenis in ons land vraagt een be drag van f83.000 omdat waterover last het terrein een gedeelte van het jaar onbruikbaar maken. Voorschot N.S.F. f25.000. De Nederlandse Kruis- boogbond verzocht om een uitkering van f 1750 voor de kosten van mate riaal dat gebruikt wordt voor de schietbaan. In Nederland was een dergelyke accommodatie nog niet aanwezig. Tenslotte het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag, kreeg als büdrage in de kosten voor een over dekte ruimte als sportieve recreatie, a fonds perdu f 10.000. In de halve eindstrijd van de Ame rikaanse zone van het Daviscup- toernooi versloeg de Mexicaan Ra fael Osuna met 96, 63, 68 3—6 en 61 zün Amerikaanse te genstander John Douglas, waardoor de Verenigde Staten er voor het eerst sedert 1938 niet in is geslaagd de Amerikaanse zone te winnen. Een grote verrassing dus. Met nog een enkelspel te spelen is de stand nu 3—1 in het voordeel van Mexico. Rotterdam hoopt op de aanleg van een kunstijsbaan, waarvoor zich ver schillende particuliere instanties be ijveren. Er zyn aanwüzingen dat die baan er inderdaad komt, want het Rotter damse gemeentebestuur heeft voor dit deel inmiddels een stuk terrein gere serveerd in het toekomstige, beschei den sportcomplex bü het Ruigeplaat- ,bos in de „satelliet-stad" Hoogvliet, op enkele kilometers van Rotterdam- j zuid. Daar komen zes tennisbanen, ruimten voor volleybal en badminton, leen padvindersterreintje en een flin ke strook groen, waarin een gedeelte open blijft voor de eventuele üsbaan. Bij alle geprojecteerde werkzaamhe den o.a. de aanleg van de toe gangsweg, het parkeerterrein en de rijwielstalling wordt al rekening gehouden met een toeloop van de schaatsliefhebbers. Britse atleten door Polen g' eklopt Bekroning voor Henriëtte Sengers De jonge Nederlandse sopraan Henrlette Sengers (meermalen ook in onze stad met succes opgetreden) uit Bunnik, die in het voorjaar bekroond werd met de eerste prüs in het con cours Noemie Perugia te F ..rijs, zal in oktober a.s., eveneens te Parijs, een tweetal liederenavond verzorgen, be geleid door de pianist Maarten Bon. Op het programma staan o.a. werken van de Neder'andse componisten Willem Püper en Matthüs Vermeulen. De zangeres heeft onlangs deelge nomen aan uitvoeringen van de Aca demie Internationale de Theatre Ly- rique te ichy. In vernieuwde ensceneringen zong Henrlette Sengers Mimi uit Puccini's Bohème, Giulietta uit „Hoffmans Vertellingen en „Marguerithe" uit „La damnation de Faust". Henriette Sengers propageerde o.a. voor de Franse radio en tydens r i- tals liederen van Nederlandse com ponisten als Marius Flothuis, Lex van Delden, Ion de Leeuw. Jurriaan en H«ndrik Andriessen. Van deze laatste componist brengt zij in no vember a.s. met het Toonkunstkoo- Bus-uir. „Miroire de Peine". In 1963 zingt zy met Aafje Heynis de Mattheus Passion te Leeuwarden. In Parijs studeerde zü geruime tijd bü de beroemd* langpedagoge Noe- mLz Vvugit- Met 108 tegen 104 punten hebben de Poolse herenatleten gisteren de Engelsen geklopt, nadat zü zaterdag op de eerste dag reeds een voorsprong van 63 tegen 43 punten hadden ge nomen. Bü de dames wonnen de Britten met minimale voorsprong (54-52). Grootse prestaties kon men op deze tweede dag niet verwachten, want een wolkbreuk had het stadion onder water gezet en de wedstrijd moest zelfs 20 minuten worden onderbroken. De tijd van de Engelse sprintster Dorothy Hyman, die zaterdag op de 200 meter reeds 23.5 liep, op de 100 meter 11.8 sec., was dan ook een pri ma verrichting, waarmee zü onge twijfeld de grote favoriete op de sprintnummers in Belgrado is. Bij de heren wonnen de Britten Bullivant en Hyman de 10.000 meter in 29.31.6 sec. Van de poging het wereldrecord over 2000 meter te verbeteren kwam niets terecht. De Amerikanen Jim Beatty en Jim Grelle gaven na 100 meter op. Derek Ibbotson won in 5 min. 19 2 sec. De resultaten waren: polshoog: 1. Vladimler Ozinski 4 m; kogelslinge ren: 1. Tadeus Rut (P.) 62.17 m; hoogspringen: Crawford Fairbrother (GB) 2.01 m; verspringen: 1. John Howell (GB) 7.27m; discus: Edmond Piatkowskl (P.) 55.12 m. Dames: 800 meter: Joy Jordan fGB) 2.09.8; speerwerpen: 1. Teres* Truskawinska (P.) 46.85 meter. Jan Derksen is tweede geworden in de Grote Sprinterprijs van Ko penhagen. Hü verloor in de finale in drie ritten van de Italiaanse we reldkampioen Antonio Maspes. De wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen de Zwitser Oscar Plafct- ner en de Fransman Rousseau werd in twee ritten gewonnen door Plai ner. In de finale-ontmoeting van het toernooi om de Galea-beker tussen Rusland en Frankrijk, die te Vichy wordt gespeeld heeft Rusland op de tweede dag een 2-1 voorsprong ge nomen door het dubbelspel te win nen. Mdzlnarisjvill en Metrevli ver sloegen hun Franse tegenstanders Jauffret en Duxln met 6-8, 6-3, 6-4 en 7-5. De damesploeg van de Amster damse basketbalclub Blue Stars heeft in het Tsjechische plaatsje Rozum- berok met 78-37 gewonnen van de vereniging van die naam. Bü de rust hadden de Nederlandse dames al een 30-18 voorsprong. In de tweede race van de inter nationale zeilwedstrijden (Draken- klasse) in Kopenhagen is de Neder lander Van Duyl met het jacht Barco del Oro als tweede geëindigd. Winnaar werd de Deense favoriet Ole Berntsen. die met zün „White Lady" juist iets eerder dan Van Duyl door de finishlün ging. De Zuidafrikaanse Sandra Price he^ft in Hamburg voor de derde achtereenvolgende maal de interna tionale Duitse tennistitel in het en kelspel veroverd. In de finale versloeg zü de Britse Ann Haydon met 4-6, 6-3 en 7-5.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7