Waarom de bezoekers van Aix elk jaar weer terugkomen Honderden Italianen soldaten en burgers maakten jacht op „beer" Eindelijk Weg met die rails Men leeft er in een serene gelukssfeer Ondanks weinig verandering Ds. R. lierv. predikant Zoeterwoude Hengstmangers thans LEID8CH DAGBLAD MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 Eindelijk. Woensdag zal de Haarlemmerstraat op haar grondvesten schudden. Dan zul- len mannen-in-overalls pneuma tische hamers in het wegdek zet ten om daarmee een begin te ma ken met een groots karwei: het verwijderen van het gevaarlijke verkeersobstakel, de rails van de Gele Tram. Op het ogenblik is men bezig lichtpunten aan te brengen voor de nog te plaatsen verkeersbor den. die het verkeer om de open gebroken gedeelten van de straat (Van onze Parijse correspondent) Deze vraag heeft ons op gezette tijden gedurende de omstreeks 800 km van de autoweg tussen Parijs en Aix-en-Provence bezig gehouden. Een reis die door de velden en de akkers van de departementen van de Seine en de Yonne en het lie de France in hun ontelbare nuances van groen heeft geleid, over de bochtige bergwegen voerde van Bourgogne waar je een kasteel onder zijn iwart-gele leien dak eerst van alle vier zijden hebt mogen bekij ken alvorens het eindelijk ook achter een nog hogere top ver dwijnt om dan die andere wijnstreken te bereiken rond Lyon de j Cóte du Rhöne, de Beaujolais, Roussillon, Julians, Maqon, Pro- venceNamen welke u, zodra ge ze opnieuw op de richtings borden ziet, u de wijnsraaak al op de tong brengt. heen zullen leiden. Niet alleen de rails, maar ook de bestrating zal verdwijnen, om plaats te maken voor verkeers veilig asfalt-beton. Men hoopt omstreeks Kerst mis de hele Haarlemmerstraat van een nieuw wegdek te hebben voorzien. Zeker is dit laatste nog niet, omdat men op onverwachte moeilijkheden kan stuiten, zoals het weer, dat roet in het straten- Weinig „(laden" Dtussen hebben we u nog altijd niet de vraag onthuld welke ons op deze dorstige weg heeft ver gezeld (om dan dus terstond ook wel Weer in het edel druivennet ge smoord te worden). Et voila: de vraag of 't zo langzamerhand nu niet tijd is geworden de Festivalbakens te verzetten en de zomerse kunstge noegens elders dan opnieuw weer in Aix te gaan zoeken. Van het dikke dozijn muziekfeesten dat Aix nu heeft beleefd, hebben we er niet veel gemist om de geduldige lezersschare ieder jaar weer getrouwelijk van onze bevindingen verslag uit te brengen. En hoezeer ge de traditie eventueel ook beminnen moogt, een weinig ver andering heeft toch zeker ook wel weer haar charme. Bovendien: indien ge omstreeks Kerstmis kennis neemt van de pro gramma's die de Europese Federatie van „erkende festivals" onder de „beroepsbezoekers" distribueert, dan moet ge meestal wel erkennen dat Aix op het stuk van noviteiten waar- Op de journalist als „nieuwgier" zijn zinnen toch ook wel zetten moet, steeds aarzelender en trager tegemoet treedt. Met „Les noces" van Stra- winsky en Les malheurs d'Orphee van Milhaud, is het „nieuws" ook dit Festival voor de opera al weer bekeken Qua moderniteit zijn de no ten die deze meesters (die dit jaar respectievelijk hun 70ste en 80ste ver jaardag vierden) in hun jeugdjaren geschreven hebben dus evenmin meer te rangschikken onder het hoofd der dan óók nog bij, dat Aix dat als muziekstad ofschoon Campr ahier in de 18de en Milhaud einde 19de eeuw geboren werd toch nauwe lijks op een eigen traditie kan bo gen. nu evenmin meer ever een cen trale kunstenaarspersoonlijkheid be schikt die het karakter en het alge hele gezicht der voorstellingen kan bepalen. Want helaas, helaas, he laas heeft Hans Kosbaud, de grootste Mozart-dirigent die de we reld thans bezit, het provencaalse Festival enige jaren geleden de rug toegekeerd. En wanneer Aix nog steeds en niet ten onrechte de ambities koestert Salzburg naar de kroon te willen ste ken, dan moet dus worden aange tekend dat hier nu èn de eigen Mo- zart-traditie èn de tegenhanger van een Von Karajan ontbreekt, om die intenties in daden om te kunnen zet ten. Alles bijeengenomen vallen er dus stellig wèl enige argumenten op te sommen, die zouden kunnen plei ten voor de ontrouw, speciaal onder de oudere lichting der „festivaliers" van Aix. Weldadig! Die argumenten en overwegingen van meer strikt-muzikale aard ontvangen hun eerste gevoelige slag echter reeds zodra ge, vanuit do dorre droogte van de Provence- woestijn, Aix als een glimlachende oase van Meridlonaalse levensvreug de en van welvaart weer zijt binnen gevallen, en het eerste contact met «"it tamelijk respectueus bewaarde kleinood van 17e eeuwse adeldom en nog veel oudere provencaalse cul tuur zo dus weer is hersteld. En die tegenwerpingen verliezen nog weer wal méér gewicht nadat ge in de Jean Guiramand de Toulon's beeldhouwwerk in de deur van de Saint-Sauveur-kathedraal En wanneer de eerste noten vallen van de snelle Figaro-ouverture in de stilte en de genade van de proven- j caalse nacht met alle sterren op hun post en in de zoete geur en voelt ge u wéér opgenomen in die sfeer van geluk en sereniteit w elke uil deze ont moeting tussen Mozart's genie en de i natuurlijke weldadigheid van Aix ge- j boren werd. j Ons hoofd staat er nu helemaal niet meer naar: doch indien ge van het fenomeen Festivalstad dan toch beslist een sociologische analyse moest geven, dari zou Aix mogelijk in verschillende opzichten tekort schieten. uitgezonderd niettemin ten j aanzien van die beslissende karakter trek: zijn afkomst als cultuurcen trum, zijn overzichtelijke omvang en I bovenal zijn provencaalse charme, I eigenschappen die ondanks verhoog- do toeloop van publiek en de bloei der j onderneming door de toeristenindu strie toch zeker en gelukkig nog niet I volledig overwoekerd konden worden. De stad leeft dan ook mee met zijn Festival, en de middenstanders rich ten deze maand hun étalages in met behulp van motieven uit Mozart-ope- ra's met. muziekinstrumenten of ma- j nuscripten. Op de Cours Mirabeau zijn we zelfs bijna over een wit Empire-kruiwagentje gestruikeld ge- vuld met grammofoonplaten, waar voor gretige belangstelling bleek te bestaan. I Geen Piaf, Hallyday, Brei of Bé- caud. Alleen Bachs „Kunst der Fu- ge'missen van Schutz en overeen komstige werken waarvoor een tien tal jaren geleden alleen de muzikale j „happy few" bereid was warm te j lopen. Waarmee gezegd w il zijn, dat die klassieke en hoge muzikale maat staven waarnaar de programma's I worden opgesteld, intussen eveneens zijn doorgedrongen tot het publiek voor de keuze van zijn plaataanko pen. en ook die opvoedkundige uit werking van het Festival mag als een flink winstpunt worden genoteerd. Is 't overigens niet wat zonderling hier een pleidooi te willen geven voor een Festivalstad als Aix om er zijn eigen aanwezigheid te rechtvaardi gen? Het komt ons voor van wel. Dat wij daarom alleen nog die andere De glimlach van Aix. De trouwe Festivaliers van Aix be horen tot die tweede soortze zijn de recidivisten van een zeker geluksge voel waarnaar ze in de rest van het jaar en der wereld steeds wisselvalli ger moeten speuren, doch dat ze bij elk festival in Aix weer zeker zijn onbeschadigd terug te zullen vinden. De dorre droogte van de Provence-woestijn. makers-eten kan gooien. De trottoirs zullen ten gerieve van de winkelende huisvrouwen iets breder worden gemaakt. De rijbaan wordt dientengevolge smaller. Het werk. dat uitge voerd wordt door de Nederland se Betonmaatschappijbegint bij het kruispunt Haarlemmerstraat- Mare. (Foto L.D./Holvast) Cours Merabeau uw oude vrienden van vorige jaren weer hebt ontmoet en ge via de achterafstraatjes en steegjes achter die provengaalse I oud-gediende onder de Festivaliers Champs-Elyseés ook uw rondgang j mogen citeren, zoals die zich gisteren langs de natuurlijke waterbronnen, tegenover ons uitdrukte: er zijn re de aartsbisschoppelijke abdij, de bin- cidivisten van de moord en van de nc-nplaats van het gemeentehuis en (diefstal en van andere misdaden, die vele andere dierbare plekjes en Maar er zijn er óók van meer-po- monumenten hebt gemaakt. sitief-gerichte daden of drijfveren. Franse piloten in staking Frans vliegend personeel is in de nacht van zondag op vandaag be gonnen met een staking van 48 uur. Vrijwel het gehele Franse interna tionale en binnenlandse luchtverkeer wordt door de staking verlamd. Al leen de luchtverbmdingen tussen Frankrijk en Algerije blijven func tioneren. Een comité van actie van vertegenwoordigers van bonden van vliegend personeel had vrijdag opge roepen tot de staking nadat, hun ver zoek om oprichting van een gemeen schappelijke commissie ter behande ling van hun pensioen- en verzeke- ringseisen van de hand was gewezen. BEVESTIGING EN INTREDE Voor de hervormde gemeente te Zoeterwoude was het gisteren een vreugdevolle dag. Na een korte her derloze vacature, veroorzaakt in ver band met het vertrek van ds. G. J. van Embden, die deze gemeente bijna zeven jaar als predikant diende, mocht zij in de persoon van ds. R. Hengstmangers, tot voor kort vicaris te Vlaardingen, weer een eigen pre dikant begroeten. Bevestiging en in trude voor beide bestond grote belangstelling vonden gisteren in het tijdens het predikantschap van ds. Van Embden zo prachtig geres taureerde kerkgebouw plaats. Ds. N. van Egmond, hervormd pre dikant. te Haarlem, die de nieuwe predikant in de morgendienst tot zijn dienstwerk inleidde, deed dit naar aanleiding van 1 Petrus 3: 15 „Maar heiligt, den Christus im Uw harten als Here, altijd bereid tot verant woording aan al wie U rekenschap vraagt van de hoop, die in U is". Spreker legde de nadruk op de ver antwoording van de predikant tegen over God in de hoop op de zaligheid. Na de predikatie vond de bevestiging plaats. Aan de handoplegging namen met de bevestiger deel, ds. Zijlstra uit Vlaardingen, ds. Van Embden uit Steenderen en ds. Honnef uit Leider dorp. 's Middags deed drs. Hengstman gers zijn intrede met een prediking over 1 Petrus 4 vers 11, „Spreekt iemand, laten het woorden zijn als van God; dient iemand, laat het zijn als uit kracht, door God verleend, opdat- in alles God verheerlijkt worde door Jezus Christus, wien de heer lijkheid is en de kracht in alle eeuwigheid". Spreker bepaalde zijn gehoor met nadruk bij het feit. dat de gemeente en de predikant, kun nen spreken en dienen, uit de kracht Gods, welke leidt tot heerlijkheid door Jezus Christus. Na de dienst sprak ds. J. P. Honnef als consulent en scriba van de Classis Leiden drs. Hengstmangers toe, waarna de ge meente de nieuwe herder en leraar de zegenbede uit Gezang 269 toezong. Onder de genodigden waren o.m. bur gemeester Detmers, de gemeente secretaris de heer Friebel met zijn echtgenote, wethouder Kraan met echtgenote en een aantal predikanten uit. de Ring Alphen a d Rijn. Na de dienst vond een begroeting in „Ons Huis" plaats, waar o.m. het woord werd gevoerd door de burgemeester, deken Juffermans de heer Mever uit Amsterdam, ds. Zijlstra uit Vlaar dingen, dr. H. J. Honders en door de voorzitter van de jeugdcommissie, de heer D. Hulsbos. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Enter (toez.), W. C. J. Jacobs te Reitsum. Bedankt voor Nijehaske (toez.), W. C. J. Jacobs te Reitsum. (Van onze Romeinse correspondent) Het gebied rondom Napels, de ..Campania Felix", is het vrucht baarste en tegelijk het dichtst bevolkte deel van geheel Italië. Daar één op de twee Italianen een jachtacte heeft en zijn vrije tijd doorbrengt met het schieten op alles wat loopt, vliegt of kruipt, is het weinig waarschijnlijk dat in die streek veel grof wild voorkomt En toch. Ongeveer CV? maand geleden kwam het bericht in alle Italiaanse dagbladbJi. Een beer, ja het was waarschijnlijk een beer maar het kon ook een ander wild dier zijn, richtte grote schade aan in de omgeving van het dorpje Casandrino niet ver van die unieke stad. die Napels heet. Een jonge boerin, Anna Barretta, had het beest met haar eigen ogen gezien: „Erg groot, bruinig, de muil wijdopengesperd, met lange haren. Het was een beer of misschien wel een krokodil, zo goed ken ik die wilde beesten niet". Haar verhaal werd bevestigd door een wat oudere boerin, Amelia Pa pa. die er bij was geweest, toen het monster op een landelijk weg getje uit de hennepvelden kwam. Maar Amelia kon minder bijzon derheden over de beer geven: „Zo gauw als ik Anna hoorde gillen en iets zag bewegen, heb ik het op een lopen gezet. Maar het zal be slist een beer zijn geweest". Dat waren dus twee bewijzen en de ove heid kwa;.i in het geweer. Moedig Eers nam Pasquale Tintore, deken der jagers van Casandrino, de al gemene leiding op zich. Tenslotte was het monster in zijn gemeente het eerst gesignaleerd en dus kwam die eer hem toe. Journalisten int Rome en Napels trokken naar Ca sandrino, waar Pasquale de hon neurs waar nam. Ongewapend, hij is een moedig man, voerde hij de mannen van de pers door de hen nepvelden en de berichten, djé wjj erover lazen, stemden allen hierin overeen, dat de journalisten het onder die ruim twee meter hoge hennepplanten erg warm vonden. We vernamen verder, dat alle maatregelen genomen waren. Honderden volgelingen van Pasquale lagen verdekt opgesteld op de sal ie weggetjes tussen de hennep en als het monster zich zou vertonen, was zijn lot bezegeld. Voorts lazen we over schadea an vruchtbomen, waar de beer de schors afrukte, zodat ze onvermijdelijk zouden af sterven. Maar ondertussen werd het dier ook gezien in andere pla atsen, in Sant'Antimo, in Grumo Nevanno, in Melito, in lal van kleine dorpjes, dicht bij Aversa. Het gevaar nam dus toe. De mannen trokken alleen nog gewapend er op uit. De vrou wen verschansten zich in huis en deki nderen, van kinderen ben je nooit helemaal zeker, werden met stevige koo-den aan bedden, kas- sten en tafels vastgebonden. Versterkingen Telkens wanneer er ergens iets rit selde in het gebladerte, kwamen er nieuwe berichten bij de carabiniedi binnen, die niet nalieten Napels te verwittigen. Pasquale Tintore zag het leger der vrijwilligers met de dag groeien. Maar naast die burgerlijke troepen verschenen nu ook politie en weer macht op het veld. Luitenant Gio vanni Battista kreeg de leiding ove tweehonderd carabinieri. En daal de rijkspolitie een zo stralend voor beeld gaf, kon de gemeentepolitie van Napels niet achter blijven en stuurde eveneens tweehonderd wei- bewapende manschappen. We ten sell appel i j k Het hele gebied werd in staat van beleg verklaard en machinegewe ren stonden dag en nacht gereed om te worden afgevuurd. Het werd levensgevaarlijk zich in die buurt te vertonen, daar het verschil tus sen een mens eneen beer of kroko dil tenslotte betrekkelijk is. In Napels werd de zaak wetenschap pelijk onder ogen gezien. Sedert eeuwen, dat staat vast, is er in die streek nooit een beer in het ild voorgekomen. Er leven inltali nog bruine beren in het wild en wel in de Abruzzen, waar zij in een zeer uitgebreid natuurpar wor den beschermd. Een goede dertig jaar geleden zijn, naar hetheet, sporen gevondenLL die op de aanwezigheid van ten minste nog één beer in de bergen van de molise zouden wijzen. Maar dat is alles een flinke honderd ki lometer van het Napolitaanse ver wijderd en beren plegen niet zo eel ver van hun woonplaats af te dwa len. Sedert lange tijd werden Na pels en omgeving niet door een cir cus bezocht. Bovendien mag men veilig aannemen, dat, wanneer een circusbeer op avontuur uitgaat, de eigenaar, gezien de waarde van het beest, onmiddellijk aangifte doet Waren er misschien zigeuners voor bijgetrokken? In oude boeken leest men wel overzigeuners die dansen de beren met zich voeren. Neen, ook zigeuners, althans echte, wa ren niet gesignaleerd. Opivindend Het enige wat er op zat was dus de jacht voortzetten. Het belang rijkste Napolitaanse dagblad bracht iedere dag opwindende verhalen over „de ijzingwekkendezoolg an ger, die-iedero genblik dreigend en tot de aanval bereid uit het dichte grone der zomerse landouwen te voorschijn kon schieten en slacht offers maken onder de weerloze be volking. „Voorlopig" bracht hij schade toe aan het gewas en brak hij de stammen van het jong ge boomte". Maar het blad gaf toe, dat ook de jachtexpedities in dit opzicht wel wat op hun kerfstok hadden. Maar het gevaar nam toe. Op 13 juli besloot men tot een grote ex peditie. De vrijwilligers, de cara binieri en de politie kregen verster king in de vorm van de Napoli taanse brandweerlieden, dapperen die voor niets staan, en verder nam de Italiaanse luchtmacht deel aan de jacht met een tiental helikop ters. In de „Corriere de Napoli", een avondblad, lezen we: „Motorfiet sen, automobielen, militairen in volledige oorlogsuitrusting, uit Flo rence ontboden vermaarde politie honden, carabinieri en politie in aan de kleuren van de hennepvel den aangepaste mimicry-overalls. Het meer dan twee meter hoge hennepgewas bleek de grote vijand van onze onderneming. Het werkte verstikkend. Wie dit heeft mee gemaakt begrijpt de jungle, de sa vanna, de ontzettende moeilijkhe den voor hen die op gevaar van te sterven moeten optrekken, verder, steeds verder, om niet gevangen te blijven in het ondoordringbare woud van groen, dat om ons heen stond, kilometers en kilometers diep". In verband met deze spannende jacht nam ook de direnbescher- ming haar maatregelen. Zij gaf ul- letins uit met het dringende ver zoek niet onmiddellijk te schieten op „het gevaarlijke monster", maar te proberen of men het misschien in een net kon drijven. In de hoop dat dit zou gelukken, werd in al- .lerijl in de zetel van de dieren- beschering een stevige, geblindeer de kamer in gereedheid gebracht, om het dier onder te brengen tot het zou kunnen worden verzonden naar ded iergaarde van rome. Het slot De opwinding heeft een maand ge duurd. Ei nu ineens heeft een 12-jarig kind er een eind aan ge maakt. Een boerenknaapje heeft meegedeeld, dat terwijl hij bezig was een stuk grond om les pitten een enorm beest hem voorbijrende, donker en langharig, dat erg op een beer leek. „Geenszins evreesd", zo vertelt de „Maltino", een ander Napolitaans blad. ging Pasquale Loffredo op het dier af en zag, dat hij te doen had met een grote, heel oude hond, die hijgde wegens de verstikkende hitte. Zodra het dier de jongen gewaar werd, ging het blaffend op de loop. Kennelijk heb ben de sporen van deze grote hond de gedachte doen rijzen, dat men met een gevaarlijk wild dier te doen had Men ziet: Tartarin de Tarascon leeft zelfs in deze nuchtere tijd. (Deze pagina is ongecorrigeerd) Wat denk je van de bijbel? Onder de dienstplichtigen van de Zwitserse strijdkrachten is een enquête gehouden over de vraag, wat zij van de bijbel dachten. Het bleek, dat ei' meer prijs op werd gesteld dan verwacht werd, door de jonge- mensen. Van 1000 rekruten ant woordden de meesten, dat zij de bij bel zouden kiezen om mee te nemen, als ze naar een onbewoond eiland moeten. Zelfs zij, die opgaven niet te geloven en niet godsdienstig te zijn, kozen de bijbel. Een van hen stelde, dat de bijbel het enige boek was, dat een ieder, die afgezonderd van menselijke gemeenschap leefde, kon gebruiken. Nog een ander omschreef de bijbel als een eenvoudig boek, dat tot ons spreekt over de liefde tot de naaste. Hervormde kerkbouwactie Het geld, dat binnenkwam bij de hervormde kerkbouw-actie 1959, meer dan tien miljoen gulden, is uit de aard der zaak niet ongebruikt blijven liggen. Het wordt beheerd door de Gdnerale Financiële Raad van de Hervormde Kerk, die een advies commissie instelde inzake de beste ding in de vorm van subsidies aan gemeenten die aan het bouwen waren of bouwplannen hadden. In „De Kerkvoogdij" van juli/augustus staat een overzicht van de stand van za ken per 30 april 1962: gereedgeko men 75 kerken, hiervan gesubsidieerd 47 kerken; in aanbouw 32 kerken, hiervan gesubsidieerd 28 kerken; plannen gereed voor 45 kerken, hier van gesubsidieerd 45 kerken. Van deze 152 kerken worden er in totaal 120 gesubsidieerd, ofwel per object gemiddeld f78.694. Ds. T. D. van Soest, redactielid van „De Kerkvoogdij" schrijft verder nog aan het slot van een artikel over de kerkbouw-actie: „Ons is bekend, dat men in de kringen van de ge nerale financiële raad een nieuwe kerkbouwactie overweegt. Het jaar 1964 wordt als actiejaar genoemd. Als het zover komt dan zullen kerkvoog den en gemeenteleden weer paraat zijn. Evenals in 1959. Daar twijfelen wij niet aan. Grote duigen werden verricht. Het geld van de kerkbouwactie 1959 werd goed besteed. Een uitgebreid bouw programma ligt nog op afwerking te wachten. Dit alles bij elkaar is een verheugend teken van leven".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 8