SOEKARNO STEMT IN MET HET COMPROMIS DRIE Duitsers gearresteerd MOSKOU HERVAT DE KERNPROEVEN Marilyn EEG-OVERLEG MET BRITTEN Monroe IS GEDEELTELIJK MISLUKT overleden Formeel overleg kan beginnen OPLUCHTING IN DEN HAAG Gestolen Rembrandt in het buitenland Taifoen doodt 31 mensen op FORMOSA WEERBERICHT Demonstraties in Stockholm in Helsinki en in Londen Gevaar van verslapping van geestdrift in Engelse kringen (9tic/ QCie leuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 No. 30722 LEIDSCH DAGBLAD a. Directeur. E A L van Dishoeck el Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOK t.c.lDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 n Indonesië zal formele onderhandelingen met de l Nederlanders beginnen over de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea. Deze bekendmaking van president Soekarno na een vergadering van drieëneenhalf uur met de belang rijkste ministers en diensthoofden betekent, dat Soekarno en de zijnen akkoord gaan met het compro mis, dat Soebandrio en Van Roijen in Washington hebben bereikt. Voor het formele overleg zal weer dr. Soebandrio naar Ame rika reizen. Deze zei tegen de wachtende journalisten, dat hij donderdag zal vertrekken. Soekarno noch hij wilde nadere mede delingen doen. maar waarnemers in Djakarta geloven, dat een spoedige regeling van de kwestie nu waarschijnlijk is. In gewoon lijk betrouwbare regeringskringen werd gezegd, dat men hoopt, dat het formele overleg voor de Indonesische Onafhankelijk heidsdag 17 augustus beëindigd zal zijn. in Washington wordt, aangenomen, dat de persberichten uit Djakarta juist zijn. Twijfel blijft In hoeverre de wens van president Soekarno om nog in december achter de vlag der Verenigde Naties Indo nesische strijdkrachten Nieuw-Guinea te laten binnentrekken, zal worden vervuld, is nog niet te zeggen. Een dergelijk verzoek is een aangelegen heid. die in de formele besprekingen onder leiding van Oe Thant in New York misschien aan de orde kan worden gesteld. Volgens het Indonesische persbu reau Antara is. Soekarno vandaag naar Bali vertrokken voor een week rust. Daar zou hij echter tevens het ontwerp opstellen voor de redevoe ring die hij op 17 augustus, denkt te houden. Dr. Soebandrio zal de presi dent op zijn reis vergezellen. Grote indruk Het bericht, uit. Djakarta, dat, het voorlopige akkoord geaccepteerd was, heeft, in Den Haag grote indruk ge maakt. „Het is het beste nieuws, dat ik in maanden heb vernomen", zei een hoge autoriteit tegen onze Haagse correspondent. De Nederlandse rege ring zal met commentaar ongetwijfeld wachten op bericht van de waarne mend secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Oe Thant. Trouwens ook het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had nog geen officiële bevestiging van het besluit van de Indonesische president- ont vangen. Maar zowel in Den Haag als De stad Ilan. op het eiland For mosa, is maandag vier uur lang door 'n taifoen geteisterd. Volgens de eer ste in Taipeh ontvangen berichten zijn eenendertig mensen omgekomen en meer dan tweehonderd ernstig ge wond. Voorts werden vierduizend huizen vernield, terwijl de water- en stroomvoorziening werd afgesneden. De wind bereikte soms een snel heid van 280 kilometer per uur. Geen'hoogspanning' bij Spoorwegen De enorme stroom vakantiegangers, die de Spoorwegen veertien dagen geleden onder hoogspanning heeft laten werken, is de afgelopen dagen geleidelijk aan weer huiswaarts ge keerd, zodat er geen „piekuren" zijn geweest. Gisteren hadden dê N.S. het dan ook maar iets drukker dan op nor male zondagen, alleen het strandver- voer stond bijzonder in de belang stelling. Er werden gistermorgen vijf extra treinen ingezet van Amsterdam naar Zandvoort en gistermiddag en -avond acht van Zandvoort naar Am sterdam. MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later ver spreide opklaringen. Aanvankelijk overwegend matige wind tussen zuid oost en zuidwest, later draaiend naar west tot noord en tijdelijk aanwak kerend tot krachtig of hard. Lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Depressie bij Noordwest Frankrijk passeert morgenochtend ons land. Morgen aanvankelijk nog een bui, ge volgd door opklaringen. Matige, tij delijk krachtige wind tussen west en noord. In de middag 17 tot 18 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: enige verbetering, maar nog te koel door zeewind. 7 AUGUSTUS Zon op: 5.10; onder: 20.21 uur. Maan op: 12.19: onder: 23.15 uur. Hoogwater te Kat.vijk: te 7.17 en 19.39 uur; laagwater te 3.05 en 15.15 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Onderhandelingen INDIA-CHINA? Premier Nehroe van India heeft in het parlement medegedeeld, dat van de Chinese regering in Peking een nota is ontvangen waarin onder handelingen worden voorgesteld over het grensverschil tussen beide landen, op basis van een door Indiase en Chinese ambtenaren uitgebracht rap port. WEER GEHEIME KUNSTMAAN I)e Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een kustmaan in een baan om de aarde gebracht, door middel van een Atlas-Agena raket. Bijzon derheden zijn niet bekendgemaakt. Lading ballon geborgen Twee apen hebben een vlucht aan boord van een cabine onder een reus achtige ballon overleefd. De ballon die een middellijn van 120 meter had, was woensdag te Mof f et Field in Ca- lifornië opgelaten tot zeer grote hoogte. Door middel van een signaal vanaf de aarde werd de cabine vrij dag van de ballon gescheiden. Het apparaat kwam op 150 km van Prince Albert in Canada terecht. Twee hamsters die de reis ook mee gemaakt hadden, stierven kort na de landing. Over de toestand van de insekten, plantenzaden en zenuwcel len. die zich in de cabine bevonden, is niets bekendgemaakt. Volgens een ooggetuige ging het valscherm waar aan de cabine naar beneden kwam, niet goed open. Hoezeer in regeringskringen ook tevredenheid valt waar te nemen over het vermoedelijk wel zeer verstandige besluit van president Soekarno. het staat toch ook vast, dat nog lang niet alle scepsis over boord is gezet. Het wil ons zelfs voorkomen dat, hoewel het antwoord enige ontspanning heeft gebracht- in deze kringen, de gedachte blijft be staan, dat men beter „met het ge weer aan de voet" de ontwikkeling van zaken verder kan afwachten. In middels blijkt de reeds eerder ver nomen opvatting, dat „Nieuw-Guinea is verkocht en de Papoea's worden als betaalmiddel gebruikt" in vele kringen te worden gehoord. Een woordvoerder van de regering sprak als zijn verwachting uit, dat de regering vandaag na het kabinets beraad een korte verklaring zou uit geven. Ook nu zou de regering niet uitvoerig zijn omdat zij morgen de vaste commissies voor Defensie, Bui tenlandse Zaken en Nieuw-Guinea nog moet inlichten. Verklaring van Washington De Sowjet-Unie heeft giste ren in de atmosfeer een kern proef genomen, welke op een na de krachtigste was, welke Oost en West totnutoe hebben geno men. Het Seismologisch Insti tuut in Uppsala (Zweden), dat de ontploffing om vijf voor half elf gisterochtend registreerde, schatte, dat de kracht van deze explosie de eerst in de enige tijd geleden aangekondigde nieuwe serie om en nabij de veertig megaton lag. Vermoe delijk heeft de nieuwe reeks ten doel anti-raket-raketten te be proeven. Volgens dr. Markus Baath, direc teur van het instituut in Uppsala, is de Russische proef in kracht slechts overtroffen door de proef van 57 me gaton, waarmee de Sowjet-Unie zijn eerste reeks proeven op 4 november 1961 afsloot. Zoals de Russen voor gewoonte hebben, werd het bericht uit Uppsala en Washington bevestigd noch ontkend. Wel hebben ze op 24 juli een waarschuwing voor schepen uitgegeven zich tijdens militaire oefe ningen tussen 5 augustus en 20 okto ber niet te bevinden in een groot ge bied van de Barents- en Kara-zeeën. Gezegd werd toen dat tijdens de ma noeuvres „verscheidene typen nieuw wapens" zouden worden beproefd. De politie in in Helsinki heeft acht demonstranten gearres teerd. die weigerden uit de omgeving van de Russische ambassade te ver trekken waar zij demonstreerden te gen de hervatting van de Russische kernproeven. De demonstranten, waarbij buitenlanders, gingen op het trottoir zitten en werden een politie auto binnengedragen. Ook in Stockholm hebben enkele tientallen jongelui zondag avond voor de Russische ambassade gedemonstreerd tegen de hervatting van de Russische kernproeven. Na dat zij precies twee uur op het trot toir voor de ambassade hadden ge zeten, vertrokken de demonstranten. In Londen heeft een hon derdtal leden van de beweging voor de afschaffing van kernwapens gis teren uit protest voor de Russische ambassade gepost. Een delegatie van acht mensen mocht het ambassade gebouw betreden en liet een brief aan Nikita Chroesjtjow van de Sowjet- Unie achter. In de boodschap werd verklaard dat deze daad door geen enkele overweging was te rechtvaar digen en dat het hierdoor moeilijker was geworden het eens te worden over een kernstop en ontwapening. In Washington heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken een verklaring uitgegeven waarin de gang van zaken „een sombere periode" wordt ge noemd, doch tevens de hoop wordt uitgesproken, dat die proeven aan de onderhandelingen, gericht op tot standkoming van een verdrag dat kernproeven verbiedt, niet in de weg zullen staan. Er nota van nemend dat Rusland binnen een jaar een tweede serie proeven in de dampkring is begonnen, zegt het ministerie dat voor de wereld het urgente probleem niet is wie het laatst proeven neemt, maar hoe we de wereld eens en voor altijd van de kernproeven kunnen bevrijden. De Amerikaan Arthur Dean is za terdag in Genève gearriveerd met nieuwe ontwapeningsvoorstellen. Gisteren bracht hij een bezoek aan de Russische onderhandelaar Vale rian Zorin. Hun bespreking duurde anderhalf uur. Het Nederlandse Koninklijk Gezin herenigd in Italië: Konin gin. Prins en de vier Prinsessen bij de vakantievilla, waar zij el kaar na vele weken van schei ding. vooral door het bezoek van de Prinsessen Irene en Margriet aan de Westweer terugvonden In het Zwitserse kanton Bern zijn gisteren drie Duitsers ge arresteerd, die ervan verdacht worden, dat zij de schilderijen diefstal in de Aerdenhoutse villa „Koekoeksduin" hebben gepleegd. De korpschef van de Bloemendaal- se politie, hoofdinspecteur J. Voer man, die de leiding heeft v'an het onderzoek, is in verband hiermede naar Zwitserland vertrokken. Hij wordt vergezeld van brigadier C. Baas. Onmiddellijk na het bekend wor- Vergadering van bijna een etmaal De ministerconferentie over toetreding van Engeland tot de EEG is zondagochtend in Brus sel besloten met een monster vergadering van bijna 24 uur, die weliswaar niet een akkoord op alle punten heeft opgeleverd, doch waaruit de Britse delega tie niettemin voldoende inzicht schijnt te hebben gekregen in de regelingen, die voor het Ge menebest mogelijk zijn. De ministeriële onderhandelingen zullen begin oktober worden hervat, na de conferentie van Gemenebestpremiers in septem ber in Londen. Toen de ministers zondagochtend om 7.05 uur het gebouw van het Belgische ministerie van Buitenland se Zaken verlieten, waar zij hun laatste ronde voor de vakantie zater dagochtend om negen uur waren be gonnen, bleek dat zij geen algemeen akkoord hadden bereikt over het pro bleem van de landbouwexporten uit Canada. Australië en Nieuw-Zee- land naar Europa, het belangrijkste van de nog onopgeloste problemen, waarmee het gesprek een week tevo ren ook reeds in een impasse was geraakt. Minister De Pous, die Ne derland vertegenwoordigde, verklaar de evenwel dat er ten aanzien van dit punt belangrijke vorderingen zijn gemaakt. Deze mening bleek later op de dag ook de Britse delegatieleider, minister Heath, toegedaan, toen hij voor een groep journalisten zijn me ning over de nachtzitting samenvat te. Naar verluidt zijn er, evenals eer der in de week trouwens, harde woor den gericht aan het adres van de Franse delegatie, die hardnekkig wei gerde concessies aan de Britten te doen. Verscheidene partners wezen de Fransen erop, dat men de Gemene- bestlanden niet zonder meer over een kam kon scheren met gewone der de landen. Men herinnerde de Fran sen eraan dat zij indertijd bij de op richting van de EEG kans hadden gezien hun gehele „aanhang" geas- over te dragen. De Britten vroegen socieerd te krijgen en aan hun part ners een deel van de lasten ervan nu heel wat minder dan de Fransen toen. In Londen beschouwt men de om verwerping door de Fransen van het Britse tijdschema voor de onderhan delingen over Engelands toetreding tot de E.E.G. vanzelfsprekend als een ernstige tegenslag, hoewel dit uitstel niet betekent, dat de besprekingen zouden zijn vastgelopen. Het gevaar echter, dat de geestdrift voor de aan sluiting bü de Euromarkt, tenminste bij de leidende kringen, in Enge land zal verslappen, terwijl de Britse regering hoe langer hoe meer in het nauw dreigt te worden gedreven door de groeiende tegenstand van dege nen, die tegen een toetreding zijn. den van de diefstal ln de nacht van 27 en 28 juli kwamen er aller lei tips binnen. Sommige moesten meteen als „waardeloos" opzij gelegd worden, andere werden nog wat na der bekeken, maar weer andere le ken zo hoopgevend, dat men er me teen achterheen ging. Een van dat laatste soort leidde ertoe, dat de heer J. Voerman in de auto stapte en naar het buitenland vertrok. Hij wilde de drie arrestanten in Zwitser land zelf aan de tand voelen. Wan neer hij terugkwam, kon hij niet zegen. Vergulde kivast Wel liet hij los, dat deze toch niet te maken had met de enige concrete vondst, die tot nu toe gedaan is. Op zaterdag 28 juli werd namelijk een vergulde kwast gevonden. Deze was afgesneden van het koord, waarme de het gestolen zelfportret van Rem brandt in de bibliotheek van „Koe koeksduin" aan de wand hing. Een toevallige voorbijganger vond deze kwast op het voetpad langs de Voge- lenzangseweg een half uur vóór de butler de schilderijendiefstal in „Koe koeksduin" ontdekte. De man, die de kwast op ongeveer tachtig meter van de oprijlaan van de villa vond.woont in de nabijheid van het landgoed. Hij was er echter onkundig van, dat deze kwast van een schilderijenkoord afkomstig was, Daarom meldde hij de vondst ook niet bij de politie. Hoofdinspecteur J. Voerman kwam pas in het bezit van de kwast, toen hij een routinebezoek bracht aan alle onwonenden. Herkend Duizenden en nog eens duizen den mensen hebben zaterdag weer kunnen genieten van het bloemencorso van Rijnsburg. Op de [oto de praalwagen van de glasschilder met op de achter grond de molen „De Valk" Lie Amerikaanse filmactrice Marilyn Monroe is gistermor gen vroeg dood aangetroffen op haar bed in Brentwood, de exclusieve woonwijk van de filmstad Hollywood. Haar dood werd toegeschreven aan inne ming van een teveel aan kal meermiddelen. Zij werd gevon den door een huishoudster. De 36-jarige filmster was in juni voor het laatst in het nieuws, toen ze door Twentieth Century Fox werd ontslagen, omdat ze niet geregeld ver scheen voor de opnamen van „So mething's got tot give", een film, die men later helemaal heeft laten va ren. omdat er onenigheid ontstond over de vervanging van Marilyn door Lee Remick. Marilyn Monroe, die na een tra gische jeugd haar carrière begon als pikant fotomodel, is driemaal ge trouwd. In geen van deze huwelij ken vond ze het geluk, dat haar bij al haar filmsucces en geld altijd heeft ontbroken. Haar eerste man was de politieman James Dougherty. Ze huwde hem. toen ze 15 jaar oud was. haar tweede echtgenoot was de base- ballspelcr Joe Dimaggio. haar laat ste de gevierde toneelschrijver Ar thur Miller. Monroes laatste film was „The Misfits" met wijlen Clark Gable, voor wie dit eveneens de laat ste rolprent was. Het draaiboek was speciaal voor Monroe door Miller gf schreven. (Men zie ook elders) Toen de heer Voerman gevraagd werd of de vinder behoorde tot het personeel van „Koekoeksduin" of daar vroeger deel van uitmaakte, aarzelde de hoofdinspecteur even voor hij „neen" zei. Het personeel van „Koekoeksduin" heeft de kwast herkend. De beide uit einden van het koord, waaraan de vermiste Rembrandt heeft gehan gen, waren van zo'n kwast voorzien. Nog meer schilderijen in ..Koekoeks duin" hangen aan zo'n koord. De recherche acht het zeer waar schijnlijk, dat de schilderijendief met het schilderij naar een in de buurt van de villa terzijde van de weg ge parkeerde auto is gelopen. Uit het Leidsch Dagblad van 7 Aug. 1862: 1AdvertentieOp Dingsdag 12 Aug. 's ochtends om 7 uur, zal een trein van 3e klasse rijtuigen rijden van 'sHage en Leiden naar Haarlem en A'dam en terug tegen één gulden voor heen en terug. De wetsontwerpen tot af schaffing der slavernij in W.- Indië hebben geen onver deelden bijval gevonden. De slavernij wordt echter van lieverlede door alle volken afgeschaft en Nederland kan niet alleen achterblijven.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1