Yannitsen won bij profs massale eindsprint na Sporttoto Karstens uitstekende vierde hij amateurs Veentjer verrast met overwinning op Koen DR. F. H. FENTENER VAN VLISSINGEN OVERLEDEN Radeloze Peruvianen berooid op Schiphol Drukte bij Acht van Chaam Sportsplinters Del Sol naar Juventus Brit Holiday zegeviert Centraalamerikaanse gemeenschappelijke markt LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG I AUGUSTUS 196? De voorwaarden voor de extra- prijs van de Sporttoto zijn voor het seizoen 1962/1963 verbeterd. In de eerste plaats zal de extra- prijs niet worden uitgekeerd wan neer meer dan 10 wedstrijden in een gelijkspel zijn geëindigd en/ of wanneer meer dan 5 wedstrij den niet zijn gespeeld. Het prij- zenbedrag zal dan worden ge voegd bij dat van de volgende week. Voorts wordt, wanneer één of meer (hooguit vijf wedstrijden niet zijn gespeeld, voor elke niet gespeelde wedstrijd een vervan gende gesteld. Hierover is in het reglement het volgende bepaald: „Een niet gespeelde wedstrijd wordt geacht in een gelijkspel te zijn geëindigd indien de eerstvol gende wel gespeelde wedstrijd (met hoger nummer) in een ge lijkspel is geëindigd". Hierbij wordt wedstrijd nummer 1 geacht te volgen op wedstrijd nummer 30. Dit betekent, dat degene, die 4 goede voorspellingen heeft en wiens 5e tip verloren ging wegens het uitvallen van die ivedstrijd, nu alsnog een kans krijgt. De hierboven genoemde verbe terde voorwaarden gelden uiter aard slechts voor de extra-prijs. Cockie Gastelaars trainster HZPC? De kans is groot dat de Haagse zwemclub H.Z. en P.C. de bekende Schiedamse zwemster Cockie Gaste- laarè als trainster zal aanstellen. Het bestuur heeft gisteravond beslo ten contact met de 22-jarige zwem ster, die kortgeleden is geslaagd voor het ClOS-diploma, op te nemen. Het is de bedoeling van Cockie Gaste laars, na de Europese zwemkam- pioenschappen in Leipzig, de wed strijdsport vaarwel te zeggen. Cockie Gastelaars is destijds voor het eerst in het middelpunt der be langstelling komen te staan toen zij het legendarische record op de 100 meter vrije slag van Willy den Ouden, dat reeds vele jaren onaan tastbaar was met 1 min. 4.6 sec., ver beterde. PAARDESPORT Grote Prijs van Duitsland Op zondag 5 augustus a.s. zullen op de Hamburgse baan Bahrenfeld de aan de heer A. Voordouw toebeho rende Jour de Java en Kan Pom B van de Friese stal Oosting deelnemen aan de 2600 meter lange internatio nale draverij om de Grote Prijs van Duitsland, die gedoteerd is met 40.000 DM. De paarden, die resp. op 2620 en 2640 meter zullen starten, worden gereden door Martin Vergay en Joh. Oosting. Tien paarden in de Derby Van de 125 in hun geboortejaar voor de Derby 1962 ingeschreven dra vers zullen er op zondag 5 augustus a.s. op de renbaan Duindigt tien deel nemen. Dit zijn Axkit Hollandia. Al- legonda's Juweel, Abdullah Hanover, Ammettiena van IJmuiden, Ascure, (Van een onzer verslaggevers) Chaam woensdagavond Een dag vol groot wielergebeuren ligt weer achter ons: de 65e ..Acht van Chaam". Iedereen die maar iets met de wielersport uitstaande heeft was weer aanwezig in en rond dit kleine Brabantse dorp je onder de rook van de Belgische grens. In feite was het maar heel gewoon dat de Jus" van acht kilometer werd bevolkt door een dikke 60.000 toeschouwers. Zij die naar dit Wat strijd betreft was de amateurkoers (120 km 150 renners) het aantrekkelijkst. Hier werd strijd geleverd ,met Inzet van alle krachten Vooral ook omdat Chaam een van de laatste selecties Is voor de samen stelling van de Nederlandse wegploeg voor de komende wereldkampioen schappen. De bloem van de amateurs in ons land kwam dan ook aan de start. Een greep uit de deelnemerslijst demonstreert de sterkte van het rennersveld duidelijk: de provinciale kampioen Breure, Schroder. Wesseling, Snepvangers, Van Espen, Cornelisse, van Kemenade, Solaro, Mesters. Van Dongen, De Jager. Evers onze stadgenoten Karstens en Van Gent en de Rijnsburger Piet Kooijman. Een select gezelschap dus en in dit bijzonder sterke veld finishte Gerben Karsten als vierde. Een uitstekende prestatie dus, bereikt na een zéér sterk gereden koers. De papieren van de Swift- renner zijn wederom in waarde gestegen en zijn keuze staat vrijwel vast. Beslissend Al héél vroeg kreeg de koers een beslissend karakter. Na nauwelijks 15 km had zich n.l. reeds een kop- groepje gevormd van vijf man. be staande uit Den Hartog. Cooremans, Vriens. Breure en Schuring. Enkele kilometers verder maakte zich een tweede groepje los v. d. grote groep. 7 man sterk o w. onze stadgenoot Karstens. De vijf vluchters werden na 40 kilometer ingelopen door de groep Karstens en zó ontstond de kopgroep van 12 renners. cWie de strijd tachtig kilometer lang zou be heersen. Het was een groep met in houd: Karstens, Breure. Cooremans, Van Ginneken. Mesters. Wesseling. Van Dongen. Haest. Schuling. Vriens. Van Lith en Den Hartog. Laatstge noemde kreeg later materiaal pech en moest lossen. Alle andere favorie ten. die in deze vroegtijdige ontsnap ping kennelijk nog niet geloofden, misten de bus. Wat zij ook probeer den om het gat te dichten, het lukte niet. De samenwerking vooraan was prima. Men was en bleef weg en de voorsprong groeide naarmate de kilo meters onder de wielen wegdraaiden. De beide Limburgse favorieten Schröder en Evers deden in samen werking met H. de Ruiter uit Alblas- serdam nog een serieuze poging het gat te dichten maar halverwege de rit bleek ook hun Inspanning tever geefs. De voorsprong van de 12 moedigen groeide gestadig: het werk 40 secon den. 50. 55. 1.15 en zelfs anderhalve minuut, en hoe Verweij, van Keme nade, Solaro. v. d. Kloot, en Rudi Liebrechts er ook aan ..trokken", de anderhalve minuut bleef tot aan de finish gehandhaafd. Wel slaagden vier renners er nog in los te komen t.w. Liebrechts. Buuts. Heinis (Bel gië) en de militaire kampioen Rus sens. Dit gebeurde ongeveer 10 km voor de finish. Misrekening Iedereen dacht intussen aan een gezamenlijke eindsprint om de zege tussen de elf koplopers. Commen tator Barend Barendse maakte reeds zijn prognoses en tipte o.m. onze Albert P. Amad Kinley, Amour de Mitzi. Astrid Hollandia en Apace Spencer. Het totaal uit te loven bedrag aan prijzen en fokpremies heeft de re cordhoogte bereikt van ruim f21.000, waarvan er f 11.000 voor de winnaar zijn bestemd. Leiclse tenniskampioenschappen In een boeiend gevecht heeft die de partij gisteren Veentjer .de winnaar smash!'9~7' van het A-toernooi te Noord- wijk, Koen, een nederlaag toe gebracht. Na verlies van de eerste set,. 3—6, leek hij sterk aanvallend met 6—4 in de tweede set, en 5—2 in de derde set, naar een duidelijke zege te gaan. Koen toonde toen dat hij weet te vechten ook als het hem in een partij niet wil lukken of tegenzit, zoals gisteren. uitmaakte met de Sterk geconcentreerd begon hij, het spel vertragend Veentjes ging daarin mee! de achterstand weg te werken. Van 5-2 voor Veentjes werd het 5-5! Zo groot was de span ning dat het beide spelers gaarne wordt vergeven dat zij zich in de slotfase van de strijd wel eens lieten gaan. Overigens gedroegen zij zich beider zeer sportief en waren de op merkingen die zij na een gemiste bal. niet altjjd binnensmonds, uitten alleen aan eigen adres gericht. Voor al Koen ontlokte het publiek met zijn commentaar „zo moet het" bij een rake smash, of „er boven op" bij een volley en „kijk nou naar de bal!" bij een foute return of lob herhaaldelijk een brede lach. Dat de spelers in het vertraagde tennis toch nog uit schoten met smashes en „excursies" naar het net pleit voor hun durf! Het was Veentjes tenslotte, die in het badgasten toer nooi te Noordwijk niet tot de finale in het H.E. A wist door te dringen, broeinest van de vaderlandse wielersport zijn getrokken kwamen beslist aan hun trek. Keien waren er genoeg: wereldkampioen Rudi Altig, sprintspecialist André Darrigade, nationale kampioenen als Ab Geldermans en Jos Planckaart, de winnaar van Bordeaux- Parijs Jo de Roo, oud-wereldkampioen Rik van Steenbergen, Willy Vannitsen en niet te ver geten de succesvolle ploeg uit de Ronde van de Toekomst. favorieten bevonden en onze stadge noot Van Gent en de Rijnsburger Kooijman. Doordat de Limburgers te Chaam niet in de voorste gelederen finishten en Swift danzfj Karsten wél, is het vrijwel zeker dat in het nog op te maken eindklassement voor clubs, de Leidse vereniging een plaats is ge stegen en op de fraaie tweede plaats is beland, achter Fortuna uit Zun- dert. Chaam goldt als laatste wed strijd voor dit klassement. Belgische zege Evenals de twee voorgaande Jaren ging de eindzege bij de professionals 1145 km) naar België. Ditmaal was het de snelle sprinter Willy Vannit sen uit Brussel, die de finish als eerste passeerde na een massasprint. De Belg Rik Luijten vorig jaar winnaar werd nu tweede. Rudi Altig. die steeds voorin had gereden stadgenoot Karstens als de grote fa- i moest in de laatste rolde de strijd voriet. De Rotterdammer en kam-1 staken wegens een lekke band. het- ploen van Zuid-Holland Maarten gen vóór hem reeds de Belgen Wou- Breure dacht er zélf anders over en ters, Pauwels, Severijns en Vercou- slaagde er zowaar nog in zich in de teren was overkomen. Beste Neder- laatsle twee lussen los te maken. Niet landers in de klassering waren de veel, maar nèt genoeg om zich in de Hagenaar Joop v. d. Putten en de laatste kilometers naar een wat ver rassende zege te fietsen. Geen eind sprint dus. Om de overige plaatsen was die sprint er wel. De uitslag was: 1. M. Breure (R'dam) 2.41.58, op 13 sec. 2. Mesiers (Den Haag), 3. Van Lith (Gellicum), 4, Karstens (Leiden), 5. Schuling Nootdorper Jan Jansen. Peter Post werd winnaar van het puntenklasse- men met Nijdam op de tweede plaats. Te vroeg De eerste poging om zich te laten gelden kwam al direct na de start van Bas Maliepaard, maar na 15 kilo meter sleurden Altig, Planckaert en Den Haag), 6. Wesseling (Halfweg), I Peter Post de meute naar de vluchter 7. Van Ginneken (Schljff). 8. Van Dongen (Made). 9. Vriens (Hel mond). 10. Haest (Rijsbergen). 11. Cooremans (Breda), op 1.17: 12 Lie brechts (Vlaardingen), 13. Buuts (Keidonk), 14. Heinis (Belg.),, 15. Russens (Den Bosch), op 1.32: 16e de Hagenaar Paul. die de spurt van het peloton won. waarin zich o.a. alle toe. Nadien zagen we nog ontsnap pingen van Post. Rik Luijten. Gij zel. Verstraete, Maliepaard en Nij dam, maar ver reikten de pogingen niet. De poging die Peter Post met Nijdam en Verstraete ondernam leek aanvankelijk succes te hebben, maar toen die drietal een goede 20 secon den voorlag werd onder aanvoering van de Belg Planckaert en de Frans man Darrigade de achtervolging in gezet. Met succes, want na 70 Ion was de breuk weer hersteld. Nadien probeerden Damen en Janssen het samen, gevolgd door De Roo. Nijdam en De Waard, maar ditmaal maakte Ab Geldermans in de kampioenstrui het gat dicht. Het werd duidelijk dat de zege in een massale eindsprint beslist zou worden. Die eindsprint kwam. maar noch Darrigade. Rik van Steenbergen of een De Haan za gen we voorin. Uitslag: 1. Vannitsen (België), 2. Luijten (Belg.) 3. v. d. Putten (Den Haag), 4. Janssen (Nootdorp). 5. v. d. Klundert (Hoogerheide). 6 L. Jan- sens (Belg.), 7. De Roo Schece)8. P. v. Est (F^jnaart), 9. Steenvoorden (Heemstede), 10. Swanenfeld (Dor drecht), 11. P. Damen (Lieshorst). De wielerdag werd 's morgens ge opend met de strijd over 80 km voor Nieuwelingen. Hier was de uitslag: VANNITSEN wint de sprint in Chaam. 1. J. van Veen (Werkendam) 152.25. 2. R. Balvert (A'dam). 3. A. Naaktge boren i's-Gravendeel>. Leidse schakers naar Venlo Traditiegetrouw organiseert de K.N.S.B. ook deze zomer do jaarlijkse Bondswedstrijden, waarbij tevens lu t Open Schaakkampioenschap v >n Nederland wordt gespeeld. De Leidse Schaakbond ls in deze wedstrijden goed vertegenwoordigd. Veertien Lei- denaren vertrekken maandag naar Venlo. waar dit jaar de wedstrijden worden gehouden. De indeling van de belangrijkste groepen is nu beken.1. De kani- pioensgroep. waarin geen Leidenaars zijn ingedeeld, verdedigd P. A. HOo- gendöorn (Dordrecht) zijn titel. Voor de Leidenaren gaat de meeste belangstelling uit naar de twee groe pen. die onmiddellijk op de kam- pioensgroep volgen, de z.g. Reserve- groepen. iHeraan nemen 5 Leidena ren deel. Reservegroep A: 1. A. Tiel- stra (Leeuwarden), 2. R. A. Jungen (A'dam». 3. drs. P. Vreeken (Rotter dam), 4. R. A. G. de Graaff (Leiden), 5. ir. J. Boersma (Heerlen). 6. J. Olt- hof (A'dam), 7. J .C. Kort (Lelden), 8. B. Bijvanck (Nijmegen), 9. drs. W. Knol (Assen) 10. M. D. Etmans (Lei den). 11. H. Eisersman (Zierikzeei, 12. A. Caljé 'A'dam). Onze stadgenoot De Graaff kan in deze afdeling hose ogen gooien en zich aldus een plaats veroveren in de volgende kampioens- groep. Reservegroep B: 1. J. Staal (Am sterdam). 2. J. Mosterdmnn (Bever wijk). 3 R D Westra (Leiden), 4 J. Dries (R'dam), 5. dr. A. L. Bourma (A'dam), 6. A. Wanten (Venlo), 7. P. Hofsommer (R'dam), 8. A. Leeners (A'dam). 9. P. Göbbels (Hoensbroek) 10. S. Zondervan (Den Haag), 11. G. 1 J. Hoppe (Nijmegen), 12. A. J. W. Kohlbede (Lelden). En ook in deze groep is een Loide- naar favoriet: ex-L.S.B.-kampioen Rolf Westra zal alles doen zijn ver loren plaats in de hoofdgroep te her winnen. Van de overige L.S.B.-spelers. die in lagere groepen zijn ingedeeld, speelt drs. H. B. Gerritsen mee in een tienkamp. Berg, Van den Bosch, Se- lier, Ketting, Ditters. Rosdorff en Ad van den Berg zijn allen ingedeeld in een achtkamp en zullen er. gezien het huidige L.S B.-peil, 'n hartig Woord- Je meespreken. Ploegenwedstrijd Volgende week woensdag worden in het kader Van „Breda Bierstad" grote wielerwedstrijden gehouden. Naast een revanche-wedstrijd ach tervolging profs tussen Peter Post en Nijdam, komen de sterkste amateurs aan de start voor een ploegenwed strijd. In de ploeg van het ..Zilveren Stuurklassement" komt Karstens uit samen met v- Kemenade. v. Essen. Rutten, Visser, Cornelisse en De Jager. Zondag a.s. start Karsten in de nationale titelstrijd voor amateurs te Zandvoort. waar Gerard Wesseling zijn titel moet verdedigen. I De Belg Emile Daems zegevierde gisteren in de Omloop van Tessino. een rit over 231 km. Op de tweede plaats eindigde zijn landgenoot Jos Hoevenaers en derde werd onze land genoot Martin van den Borgh. Het Nederlandse Junioren-golf- team. dat deelneemt aan het Euro pees kampioenschap, is uitgescha- I keld voor de eindronde. Voor de fi nale plaatsten zich Duitsland. Italië, I Zweden en Frankrijk. Nederland staat voor Oostenrijk met een totaal van 661 slagen. Gemakkelijk Lex Karamoy veegde in het H.E A H. Oerlemans in cte eerste set met 6-0 van de baan en "freewheelde daar na naar een 6-4 winst in de tweede set. Dat Huizinga van Lim zou win nen was voor velen een vaststaand feit, maar dat dit zou gebeuren met de cijfers 6-1. 6-2 was toch wel een verrassing van formaat. Nu dient hierbij wel even te worden aangete kend dat Lim niet 100% was in deze partij. De nationale kampioene D.E. is inmiddels in de kwart-finale be land. Mej. Sirurbeek had met 1-6. 3-6. geen schijn van kans. Dat had mej. Kretschmar tegen mevr. Rid- derhof-Seven evenmin. 6-0. 6-0 voor mevr. Ridderfrof-Seven. Mej. Okker en mej. Dekker streden een pittige strijd, met forse missers en dito winners. Mej. Okker toonde de mees te controle te beschikken en be slechtte dus het pleit in haar voor deel. 4-6, 6-3, 6-3. Ch. Kenden van de Leidsche-IIout is, gesterk*. door de zege op R. Kas ten. triomfantelijk opgerukt naar de halve finale in het H.E. B. Gisteren schakeldei hij de overwinnaar van Grimbergen, P. v. Ommen, uit met de imponerende score 6-2, 6-3. In het H.E. C werd hij al snel aan de kant geret, maar nu geven we hem een vlotte kans de finale in het H.E. I Voor 2 miljoen Luis del Sol, de beroemde binnen- speler van Real Madrid, heeft een contract getekend voor de Italiaanse club Juventus. Hoewel officieel nog geen transferbedrag bekend werd gemaakt, gelooft men in Spaanse voetbalkringen, dat dit 33 miljoen pe seta's bijna twee miljoen gulden heeft bedragen. Daarvan zou 25 mil joen peseta's ten gunste komen van Real Madrid en 8 miljoen peseta's aan Del Sol. die een contract heeft getekend voor de tijd van drie jaar. Real Madrid nam Del Sol in 1960 over van de vereniging Betis uit Sevilla en betaalde voor hem toen 6 miljoen peseta's. Winterbottom legt functie neer Walter Winterbottom. de man die het Britse elftal bij niet minder dan vier wereldkampioenschapstóernool- en leidde, heeft, zÜn functie als na tionaal team-manager neergelegd. Hij heeft een benoeming aanvaard als algemeen secretaris van de Cen trale Raad voor de Lichamelijke Op voeding. Het besluit van de 49-jarige Win terbottom kwam voor de insiders als een volkomen verrassing. Men neemt aan dat bij zijn overwegingen tot het aanvaarden van de nieuwe betrek king de vele kritiek, die de laatste tijd op het Engelse elftal is losge barsten. een rol heeft gespeeld. Over het algemeen werd Winterbottom verweten, dat hij teveel theoreticus was en te weinig man van de prak tijk. Wereldtitel Hornetklasse (Van onze zeilmedewerker) Het elfde wereldkampioenschap in de Hornetklasse, dat tot 5 augustus op het IJsselmeer wordt gehouden, heeft in de eerste wedstrijd een zege opgeleverd voor de Engelsman C. C. Hobday met J. Odie als bemanning. Voor dit wereldkampioenschap heb ben in totaal 23 zeilers ingeschreven, van wie dertien Engelsen. De Ver enigde Staten, België, Canada, Duits land, Frankrijk. Australië en Zwit serland.hebben elk één vertegenwoor diger gezonden. Nederland heeft drie deelnemers in de stryd: J. Veis, H. J. Schipper en M. Dudok van Heel. In de eerste wedstrijd, die gisteren werd gezeild, toonde de Engelsman Hobday zich op overtuigende wijze de sterkste. Hij leidde van start tot fi nish. Achter hem volgde, eveneens in onbedreigde positie, de Zwitser J. C. Berger. De strijd om de derde, vierde en vijfde plaats was een Engels on deronsje. Clifford werd tenslotte der de, White en Martin bezetten de vol gende plaatsen. De Nederlanders, die in dit kam- Dr. F. H. Fentcncr van Vlissingen is maandag op 80-jarige leeftijd in Vught overleden. Hij is vanochtend op verzoek van de familie in alle stilte gecremeerd in Driehuis-Westerveld. Frederik Hendrik Fentener van Vlissingen werd op 20 juli 1882 in Amsterdam geboren. Hij bezocht de hbs in Utrecht, waarna hij de stu die voor bouwkundig ingenieur be gon aan de toenmalige Polytechni sche School te Delft. In 1905 moest hij deze studie afbreken, aangezien hij, onder meer wegens de gezond heidstoestand van zfjn vader, die een der oprichters van de Steenko len-Handelsvereniging N.V. te Utrecht was, bij de leiding van deze onderneming werd betrokken. In 1911 werd hij benoemd tot directeur van de SHV, in welke kwaliteit hij twee jaar later het administratie kantoor Unitas, thans de beleggings maatschappij Unitas, oprichtte, waaraan hij tot 1957, aanvankelijk als directeur en later als commissa ris, verbonden was. Ook vele andere economische instellingen en nationa le en internationale concerns hebben hun ontstaan en groei aan zijn stuwkracht en inititatief te dan ken. Advii isenr In zijn jonge jaren had de heer Fentener van Vlissingen een groot aandeel in de ontwikkeling van het kolenvervoer over de Rijn. In de ja ren 1914-1918 trad hij op als secre taris van het door de Nederlandse overheid ingestelde Kolenbureau, ter wijl hij ir. de totstandkoming van het Nederlands-Duitse staatsverdrag betreffende kolenleveringen na de eerste wereldoorlog in 1920. een werkzaam aandeel had. Ook later deed de overheid gaar ne een beroep op hem. Zo trad hij in de jaren twintig op als adviseur van de minister van Buitenlandse Zaken bij vele belangrijke internati onale onderhandelingen. Voorts maakte hij onder meer deel uit van de staatscommissie voor het vervoer, de sub-commissie voor de economi sche politiek, de raad van bijstand voor economische zaken van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, de bezuinigingscommissie Pop en Wei ter en de Spoorwegraad. B te halenOverigens kan de pioenschap waarschijnlijk geen rol Leidsehe Hout zich gelukkig prijzen I van betekenis zullen spelen, maar wel met een jonge speler als Kengen, I kostbare routine kunnen opdoen, ein- die mi toch wel heeft aangetoond digden als volgt: 13. Veis, 16 Schip' dat hij mogelijkheden heeft! J p«r, 19 Dudok van Heel. Tijdens de Internationale Duitse Tenniskampioenschappen heeft zich een enorme verrassing voorgedaan. Ingo Buding, die dinsdag met 61, 64 tegen dr. John Fraser, halve fi nalist van Wimbledon, voorstond en toen in verband met een hevig on weer de strijd moest staken, verloor gisteren kansloos met 46, 1—6, 57. Het was 'n surprise voor Johan Fra ser, die op deze dag zijn 27ste ver jaardag vierde. Het Nederlands schaakteam voor de tweejaarlijkse landenwedstrljd voor viertallen schaakolympiade welke van 15 september t/m 10 okto ber a.s. in de Bulgaarse plaats Varna zal worden gehouden, is samengesteld uit de internationale grootmeester Donner en de internationale meesters Bouwmeester, Prins, Langeweg en Kramer. De kans bestaat dat oud wereldkampioen dr. Euwe de tweede en derde week beschikbaar zal zijn om het team te versterken. Oprichter Dr. Fentener van Vlissingen be hoorde tot de oprichters van onder andere de K.L.M.. de A.K.U. en de Hoogovens, voor welke maatschap pijen hij later als president-com missaris optrad. Bij de KLM heeft hij de functie van voorzitter van de raad van bestuur bekleed, ter wijl hij bij de A.K.U gedurende een tweetal perioden ook als directeur is opgetreden Tot de vele binnen- en buiten landse ondernemingen waarvan hij president-commissaris of commissa ris was. behoorden voorts Caltex, Pacific Petroleum Mij, Werkspoor, Centrale Suiker Mij, Prov. Utr Elec- triciteits Mij, Fokker, Vereinigte Glanzstof Fabriken .Harpener Berg- bau, Vereinigte Stahlwerke en Ame rican en British Enka. In 1933 werd hij als eerste en tot dusverre ook enige Nederlander be noemd tot president van de Inter nationale Kamer van Koophandel. Na afloop van zijn zittingsperiode werd hij een unicum in de ge schiedenis van de Kamer aange zocht het presidentsschap met een tweede periode te willen continue ren. In 1937 werd hjj benoemd tot ere-president. Verder was hij oprich ter en eerste voorzitter van het Cen traal orgaan voor economische be trekkingen met het buitenland. Van 1931 tot 1950 was hij voorzit ter van de Kamer van Koophandel te Utrecht, terwijl hij van 1926 tot 1951 het voorzitterschap van de raad van beheer van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs bekleedde. In 1951 werd hij tot ere-voorzitter be noemd. Onderscheidingen Van de waardering, die de heer Fentener van Vlissingen in zijn le ven ondervond getuigen de vele on derscheidingen die hem werden ver leend. Hij was ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw, comman deur in de Orde van Oranje-Nassau, drager van de gouden eremedaille voor voortvarendheid en vernuft van de Huisorde van Oranje, comman deur in de Orde van de Kroon van België, commandeur in de Orde van St. Alexander van Bulgarije, com mandeur in de Orde van het Legi oen van Eer van Frankrijk en com mandeur in de Orde van de Kroon van Italië. De stad Utrecht begiftig de hem in 1951 met de gouden stadsmedaille wegens uitzonderlijke burgerzin en uitnemende verdien sten voor het economische en cul turele leven der stad. Zijn weten schappelijke verdiensten werden ge honoreerd door de Rijksuniversiteit te Utrecht, die hem in 1936 het ere doctoraat in de rechtswetenschap pen verleende. Een tweede eredocto raat werd hem in 1937 toegekend door het Rollins College te Florida (Ver. Staten). Niet alleen van het bedrijfsleven, doch ook van het culturele leven was hy een groot promotor, zeer veel werk werd door hem verricht voor Costa Rica, El Salvador, Guatema la, Honduras en Nicaragua hebben overeenkomsten getekend waaronder een Centraal-Amerikaanse gemeen schappelijke markt wordt opgericht met uniforme invoertarieven op meer dan 95 procent van alle produkten die het gebied binnenkomen, zo heeft een voorlichtingsfunctionaris van de Verenigde Nrties gisteren bekendge maakt. Hij deelde mee. dat de overeen komsten gisteren in San José zijn ge tekend. Met de ondertekening werd een vergadering van de commissie voor economische samenwerking van de vijf republieken beëindigd, die onder auspiciën van de economische commissie voor Latijns-Amerika van, de V.N. stond. Bestrijding Afrikaans mond- en klauwzeer De voedsel- en landbouworganisa tie van de Verenigde Naties (FAO) heeft gisteren de Europese leden-lan den gevraagd de eerste fase te helpen financieren van een campagne om een gevaarlijke epidemie van Afri- kaans mond- en klauwzeer onder controle te brengen en de uitbreiding van de ziekte van het Midden-Oosten naar Europa te voorkomen. In een brief aan de Europese lan den verklaarde de directeur van de FAO. B. R. Sell, dat ..als deze soort virus er in slaagt in Europa voet aan de grond te krijgen de gevol n hiervan voor de Europese veeteelt catastrofaal zullen zijn. daar de die ren, vooral rundvee, schapen en var kens, uiterst vatbaar zijn". De kosten voor de eerste fase van de campaer.e worden geraamd op 7 8 miljoen dollar. Vijf Peruvianen zijn door de recente revolutie in hun land op zeer onverhoedse wijze in een be narde toestand terecht gekomen Hoe benard, dat kon men gister avond op Schiphol zien, waar zij met hetzelfde KLM-toestel arri veerden als waarin de Prinsessen Irene en Margriet naar Nederland waren gereisd. Berooid, doodop en zeer ner veus stonden daar de 40-jarige journaliste Maruja Roqué, een drietal advocaten en een priester met ravenzwart krulhaar en een lange habijt. Aan het ministerie van Justitie de taak beslissen, wat er met deze vijf ongelukkige Pe-. ruvianen dient te gebeuren. De reden van hun mlsere: begin juli verlieten Maruja en de vier an deren met toestemming van de mi nister van Buitenlandse Zaken de hoofdstad Lima om var. 9 tot en met 14 juli te gaan deelnemen aan het Wereldvredescongres in Moskou. Communisten dus? Dat ontkennen d? vijf Peruvianen met grote nadruk. Zij zijn bestuursleden van de „Be weging voor de Vrede" en van het „Nationale Bevrijdingsfront" pro gressieve organisaties ongetwijfeld, maar Westers-democratisch, zo ver zekeren zij. Revolutie Hoe dan ook zij kregen een uitreisvisum en zouden na afloop van het congres bij de ambassade van Peru in Parijs een visum voor de terugkeer in hun land kunnen gaan halen. Maar tijdens hun Europese verblijf greep de korte revolutie in dc totstandkoming van de huidige stadsschouwburg in Utrecht. Zijn wo ning aan de Maliebaan schonk hy aan de stad Utrecht toen hy zich in 1951 op zijn landgoed te Vught te rugtrok. Onder de naam „Fentener van Vlissingenhuis" herbergt dit pand thans de afdelingen nieuwere en morderne kunst van het Centraal Museum. Zelf verzamelde hij kunst schatten op verschillend gebied, zyn schilderyen stelde hij gaarne ter be schikking voor exposities en zijn col lectie aardewerk was vermaard. Tal loos waren zyn schenkingen aan al gemene culturele en maatschappe lijke instellingen en fondsen. Peru plaats en nam een junta van militairen de macht over. Gevolg: het bleek onmogelyk een inreisvi sum te krijgen en toen zij niette min naar Lima terugvlogen, werden zij met geweld op het vliegveld vast gehouden. We kregen nauwelijks gelegenheid met onze familie door het hek te spreken monsieur", vertelde ons Ma ruja Roqué. „We werden behandeld ols politieke delinquenten". Met nog meer geweld zijn zij ge dwongen om op een K.LM.-toesiel te stappen, dat naar Nederland vloog. Zij hebben een complete vechtparty geleverd om op Peruviaanse bodem te mogen blijven. Een crucifix van de kleine priester Hidalgo (die gis teren net 35 jaar werd) is in die slag gebleven. Steun In ieder geval heeft de K.L.M. de- zs niet-betalende passagiers aanvaard en in de DC-8 .Albert Schweitzer" piaats verleend. Zij hopen materiële steun te kunnen vinden voor hun plan om naar vrienden in een an der Zuidamerikaans land te reizen. Pater Hidalgo is voorzitter van het Nationale Bevrijdingsfront in Peru. Hij heeft een boek geschreven, waar in hij de doelstellingen van het front uiteenzet en aantoont, dat deze in overeenstemming zijn :net de eisen van het Evangelie. Het Peruviaanse episcopaat heeft zich van de activi teiten van dit front overigens af zijdig gehouden. De overige drie, Genaro Ledesma, Salomon Bolo en Theodoro Azpulcue- ta oefenden allen in Peru de advo catuur uit. Prado naar Europa Ex-president Prado van Peru, die onlangs door een militaire junta is afgezet is naar Europa vertrokken. Twee ministers en twee andere hoge ambtenaren, die tegeiyk met Prado waren gevangen genomen, zfjn nu ook in vrijheid gesteld. Van de 70 personen die de junta wegens „ver kiezingsfraude" heeft laten opslui ten. is een groot aantal op borgtocht vrijgelaten. De Nederlandse regering heeft de junta van Peru officieel erkend. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken gisteren desgevraagd mee gedeeld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9