OPHEFFINGS UITVERKOOP BONTMANTELS MOET ALLES WEG! NIETS MAG OVERBLIJVENI DEN HAAG Prinsessen terug uit de West Draagt MISS BRIL wel een echte bril? Koningin omhelst haar dochters Schoten in Rotterdam Rijkspolitie op snelbrommers Militaire vrachtauto van weg geraakt1 dode en 4 gewonden De Nederlander eet meer spek Toch vakantie voor kinderen Amstelstad BINNEN DE KORTST MOGELIJKE TIJD 225.- 365.- 395.- 425.- 475.- 750.- 650.- 790.- 1475.- 1975.- 0 AMSTERDAMSE BONTCENTRALE 1*1 KORTE POTEN 57 NOODWINKELS VOOR WINKELIERS VIJZELFLAT Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 augustus 1962 Derde blad no. 30719 De Prinsessen Irene en Margriet zijn gisteravond na een bezoek van vier weken aan de West per DC-8 Albert Schweitzer" van de KLM weer in het moederland teruggekeerd. Omstreeks zeven uur werden zij beiden aan de voet van de trap omhelsd door de Koningin. Een hartelijk en vreugdevol familietafereel, dat behalve door vele autoriteiten ook door talrijke camera-ogen werd gadegeslagen. De prinsessen verzekerden hun moeder, dat zij een heerlijke reis hadden gehad en drukten vervolgens de hand van de vice-minister-presi dent, drs. H. A. Korthals, en de ge volmachtigde ministers van Surina me en van de Nederlandse Antillen, mr. dr. R. H. Pos en de heer W. F. M. Lampe. Daarna begaven zij zich met het {gevolg de kapitein-luitenant ter zee A. J. de Graaff, adjudant van de Koningin, en de particulier secre taresse mej. M. C. C. Wijnen naar de VIP-kamer op Schiphol om nog meer handen te drukken en alvast vluchtig van de vele ervaringen te vertellen. Korte verklaring Het volgende punt van het korte [programma van aankomst was een ontmoeting met de pers, die ook door Koningin Juliana werd bijgewoond. Prinses Irene, glimlachend, maar kennelijk vermoeid, las een korte ver klaring voor: „Ik ben blij, dat ik op deze wijze mede namens Margriet de regering De Rotterdamse politie heeft gis ternacht jacht gemaakt op een drie tal mannen dat in het Zwaanshals een sigarettenautomaat openbrak en een deurruit van een winkel verniel de. Met 13 pakjes sigaretten en drie pakjes shag gingen de drie er vandoor, maar een Rotterdammer, die van de diefstal getuige was ge weest, bezorgde de politie een vrij nauwkeurig signalement. De achter volging werd ingezet en in de Ha- meistraat kreeg een van de politie mannen twee van de vluchtende da ders te pakken. Zij verzetten zich hevig tegen hun arrestatie en vielen de agent aan. Toen deze het met 1 zijn wapenstok niet meer kon klaren 9 trok hij zijn pistool en vuurde drie - maal in de lucht. Na de vluchtelin- gen tot staan gesommeerd te heb- j ben trof hij een van de drie in de rechterarm. Het was een 26-jarige varensgezel de andere twee, de 24- I jarige broer van de gewonde en een 17-jarige varensgezel konden spoedig daarna in de kraag worden gevat. De gewonde werd in het Bergweg- ziekenhuis behandeld en daarna over- gegeven aan de politie. Pompbedienden aan de zwier van gestolen benzine O Drie pompbedienden van een tankstation aan de Frieseweg te Kampen zijn door de politie aange houden. Zij worden ervan verdacht benzine, olie en andere voorraden te hebben verduisterd. De politie heeft ongeveer 7000 liter benzine en olie ter waarden van f. 3500 achterhaald. De bedienden zijn in dienst van het garagebedrijf A. J. A. van Drecht Kort geleden belde de jongste (24), die pas in dienst was, de bedrijfslei der op met de mededeling, dat er geen olie meer was. Drie dagen te voren was er juist 2000 liter aange voerd. Dat was de baas te bar en ging op onderzoek uit. Bij het politieonderzoek bleek la ter, dat de bedienden vaak geld uit de kassa haalden met de begroeiing dit later teruj te betalen. Dit lukte hsn niet steeds en zo kwamen zij er toe met benzinemeters en tegoed bonnen te knoeien. Met het geld gin gen zij aan de zwier. De politie in Kampen heeft bij diverse personen hroces-verbaal opgemaakt wegens he ar) g. De gearresteerden zijn voor de of ficier van justitie te Zwolle geleid. In Noord-Brabant Het personeelstekort, dat bij rijks- en gemeentediensten steeds meer noopt tot mechanisatie, heeft ertoe geleid, dat de Rijkspolitie in oost- Noord-Brabant sinds 1 augustus de beschikking heeft over een 250-tal snelbrommers. De bromfietsen, die zijn uitgereikt in de districten Eind hoven en Tilburg, worden aangeduid als ultra-lichte motoren en kunnen een snelheid halen van 90 tot 100 km per uur. Zij zijn wit gespoten en uitgerust met een tas, die o.m. zaken bevat, die bij een verkeersongeval kunnen worden gebruikt. De gele plaat ont breekt op deze voertuigen. De politie functionarissen zullen er in normale gevallen niet mee op het rijwielpad verschijnen. Zij hoeven voor de snel brommers echter geen rijbewijs te hebben. De cilinderinhoud bedraagt onge veer vijftig c.c. Er zijn aan het voertuig geen bij zondere voorzieningen getroffen. Zij worden nagenoeg in de Duitse stand aarduitvoering aangeschaft. In Ne derland zijn zij tot nog toe niet in trek. omdat voor een dergelijk ver voermiddel, dat harder kan dan 40 km per uur, een kentekenbewijs en een belastingkaart is benodigd. De ze bescheiden zijn ook voor de poli tiefunctionarissen vereist. De politiemannen behoeven ech ter. in tegenstelling tot een burger berijder, niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Hiervoor is ontheffing verkregen. De snelbrommer wordt aangemerkt als snelverkeer en heeft dus voorrang boven de in Neder land gebruikte bromfiets, die als langzaam verkeer wordt aangemerkt. Er wordt echter wel een nummer bord op aangebracht. Vannacht omstreeks half twee heeft men ontdekt dat een van de deuren van de r.-k. kerk ln Schoon hoven ln brand stond. Er bleek een bus benzine en ander brandbaar ma teriaal tegen de deur te zijn geplaatst en ln brand gestoken. Met een blus- apparaat ls het vuur gedoofd. Er s een flink gat in de deur gebrand. en de bevolking van Suriname en de Nederlandse Antillen nogmaals har telijk dank kan zeggen voor de on vergetelijke ontvangst, die ons beiden te beurt viel. Door de vele ontmoetingen hebben wij kennis kunnen nemen van het geen gedaan wordt ten behoeve van de bevolking en de ontwikkeling. Het contact, dat wij voelden tijdens deze reis, heeft voor ons veel betekend en wij zijn een grote en blijvende erva ring rijker geworden". Het waren de enige woorden, die de Prinses sprak. Zij en haar zuster verlangden er kennelijk naar zo spoedig mogelijk naar Soestdijk door te reizen, zodat verdere vragen over de ervaringen, opgedaan in de West, achterwege bleven. Naar Italië Op 2 juli vertrokken de Prinsessen naar Suriname, waar zij van 3 tot 17 juli verbleven. Daarna reisden zij naar de Nederlandse Antillen, welk verblijf tot 30 juli duurde. Het is voor de derde maal, dat leden van het Koninklijk Huis de West een be zoek brachten. De Koningin en Prins Bernhard vertoefden er van 15 okto ber tot 6 november 1955, Prinses Bea trix was van 1 februari tot 3 maart 1958 in de West de gaste. De aankomst van de beide Prinses sen en de verwelkoming door de Ko ningin werd door vele belangstellen de vakantiegangers en dagjesmensen, die toevallig een bezoek aan Schip hol brachten, vanaf de gaanderij bo ven de ICA-hal gevolgd. Prins Bernhard en <Ae Prinsessen Beatrix en Marijke bevinden zich zoals gemeld reeds in het vakantie verblijf in Porto Ercolo. De Koningin zou met de Prinsessen Irene en Mar griet deze week volgen. Een Nederlandse militaire vrachtauto is gisternacht in West- Duitsland van de weg geraakt, langs een boom geschampt en omgeslagen. Als gevolg van dit ongeluk is de dienstplichtige sergeant C. Bongenaar uit Gilze om het leven gekomen. Hij was 22 jaar en ongehuwd. Ook Noord wij ker in Duits ziekenhuis Twee andere militairen liepen ern stige verwondingen op. Het zijn de 23-jarige ongehuwde dienstplichtige sergeant J. Y. Wielinga uit Alkmaar en de 20-jarige gehuwde dienstplich tige soldaat A. J. Tissen uit Den Haag. Het ongeluk gebeurde tussen Solingen en Nienburg bjj de plaats Borstel. De heer Bongenaar liep zeer ernstige wonden op en is gisteren aan de gevolgen overleden. De vrachtauto (een drietonner) maakte deel uit van een kolonne auto's en reed achteraan. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk, dat de chauffeur een „black out" kreeg. De auto was geladen met munitie en behoorde bij het elfde geniebataljon. Bij het ongeluk zijn twee militairen licht gewond: de dienstplichtige sol daat J. H. Leijnsen uit Amsterdam (20 jaar) en de dienstplichtig sol daat De Beukers uit Noordwijk (eveneens 20 jaar). De vier gewonde militairen zijn opgenomen in een ziekenhuis in Solingen. Een Nederlandse vrachtwagen, be stuurd door de heer J. Lutgers uit Scheemda, is in dezelfde nacht ip Het verzoek aan de Nederlandse huisvrouwen: „Eet meer spek", veertien dagen geleden gedaan door de voorzitter van het pro- duktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft een stij ging van de binnenlandse spek- consumptie tot gevolg gehad. De stijging is niet precies in kilo- grammen of 4onnen uit te druk ken. maar de spekvoorraad, die de laatste tijd iedere maand ondanks exporten naar West-Duitsland, groter werd, is nu stabiel geble ven. Het produktsurplus is dus „weg gegeten". Aldus deelde de heer De Veer gisteren op de openbare vergade ring van het produktschap in Utrecht mee. De kinderen van het r.-k. tehuis „Amstelstad" in Amsterdam, die hun vakantie-pleeggezinnen moesten af zeggen omdat enkele poliogevallen in het tehuis werden geconstateerd, zul len toch met vakantie kunnen gaan en wel gemeenschappelijk naar kam pen in Venray ivoor de jongens) en Gorssel (voor de meisjes». De kam pen, waar geen andere kinderen zul len verblijven, worden door de direc tie van „Amstelstad" geleid. Van de kinderen uit het. tehuis „De Voorzienigheid" (die met de kinderen uit Amstelstad op de Mariaschool gaan) zijn er alsnog acht naar hun familieleden vertrokken. Deze fami lies is het door de G.G. en G.D. mo gelijk gemaakt het oraal anti-polio vaccin in te nemen. Na het verstrekken van het vaccin aan de kinderen is men begonnen met het onderzoeken van de ontlas ting op het polio-virus. Het onder zoek heeft uitgewezen dat twintig kinderen uit de „Voorzienigheid" voorlopig niet met vakantie kunnen. Een voortgezet virologisch onderzoek moet uitmaken, welke kinderen als nog naar hun pleeggezinnen kunnen vertrekken. Deze pleeggezinnen zul len echter op de hoogte worden ge steld van het gebeurde. De kleinere kinderen zullen in de internaten blijven. Vliegtuig vermist Een Dakota-vliegtuig van de Ne- palese luchtvaartmaatschappij, dat een lijnvlucht maakte van Katman- doe naar Nieuw Delhi, wordt ver mist. Het toestel, dat tien personen aan boord had, had gisteravond acht uur Nederlandse tijd in Nieuw Delhi moeten landen. Om half zes, vHftig minuten na het vertrek uit Katman- doe, werd voor het laatst contact met het. vliegtuig onderhouden. Tot de zes pasagiers behoort de ambassadeur van Nepal in India. Grossenmeer (kring Wesermarsch) uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. De bestuurder was op slag dood. De vrachtwagen werd zwaar be schadigd. De lading, die uit tomaten en augurken bestond, werd voor een groot deel onbruikbaar. De 38-jarige heer W. Nelis en zijn echtgenote, afkomstig uit Rotterdam, werden dinsdag in Innsbruck (Oos tenrijk) met hun scooter aangereden door een juist van een parkeerplaats afkomende personenauto, bestuurd door een 32-jarige Duitser. De heer Nelis werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis Schwaz moest wor den opgenomen. Zijn echtgenote liep lichte verwondingen op. In Bremerhaven (Duitsland) was een gesprongen voorband er de oor zaak van, dat de door mevrouw F Stel uit Driebergen bestuurde perso nenauto slipte, tegen een boom botste en vervolgens over de kop sloeg. De 39-jarige mevrouw F. Stel en haar 44-jarige schoonzuster werden ernstig gewond. De echtgenoot van mevrouw Stel en twee andere inzittenden, eveneens Nederlanders, kwamen met de schrik vrij. De auto, die de heer Stel voor zijn vakantie van zijn chef te leen had gekregen, werd vernield. Gesprek Menon-Tsjen-ji zonder resultaat Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Nieuw Delhi heeft de In diase minister van Defensie. Krisjna Menon, gisteren op een kabinetsver gadering verklaard, dat zijn onder houd in Genève met de minister van Buitenlandse Zaken van communis- tisch-China, maarschalk Tsjen-ji, niet veel heeft opgeleverd. Beide par tijen zouden slechts uitdrukking heb ben gegeven aan hun verlangen om gevechten langs de grens tussen Chi na en India te voorkomen. Zoals bekend zijn er moeilijkheden gere zen tussen Peking en Nieuw Delhi in verband met grensverschillen. Advertentie Ü3 99 MET TOESTEMMING VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL DE VELE JAREN BESTAANDE „AMSTERDAMSE BONTCENTRALE" WORDT OP KORTE TERMIJN GELIQUIDEERD. ENKELE PRIJZEN UIT DE GROTE COLLECTIE BONTMANTELS WELKE BESTEMD WAREN VOOR SEIZOEN 1962-1963 GARANTIE Onze traditionele ser vice zal, na liquidatie, door ons deskundig personeel volledig worden overgenomen. Schriftelijke garantie wordt U bij aankoop verstrekt. Voor particulieren elke dag geopend van 9-18 uur, ook des zaterdags. DANKALI ZOBELFEH NATUREL-BISAM WHITECOAT ZEEHOND NERTZ BISAM PERSIANER NERTZ MURMEL BREITSCHWANZ PERSIANER BUENO-BROADTAIL Alle andere edele bontsoorten EVENEENS VOOR van 410.- voor van 525.- voor van 575.- voor van 650.- voor van 695.- voor van 1275.- voor van 950,- voor van 1050.- voor van 1850.- voor van 2450.- voor I SPECIAALZAAK VAN PELTERIJEN als Nertz - Luipaard - Bever etc. LIQUID ATIEPRIJZEN Tel. 116050 meter. Voor 12 van de 17 winkeliers uit I De winkels, waarvan de levens- de Vijzelflat in Amsterdam, komt duur maximaal 4 jaar zal zijn, krij- aan het Weteringcircuit een geheel I gen een oppervlakte van ongeveer overdekt noodwinkelcentrum op een j 80 vierkante meter. De rijksgoedkeu- terrein van totaal 1400 vierkante ring voor het ooodwinkeicentrum is inmiddels aangevraagd. Met de bouw van de houten win kels, die vier weken zal duren, hoopt men volgende maand te kunnen be ginnen. Dit is medegedeeld door de admi nistrateur van de N.V. Amstelstein, de heer J. P. Senff. Zoals bekend is deze N.V. eigenaresse van het flat gebouw aan de Vijzelstraat in Am sterdam, dat wegens bouwvalligheid gesloopt zou moeten worden. De N.V. huurt het terrein aan het Wetering circuit van de gemeente. Volgens de heer Senff zijn 12 van de 17 winke liers, die de 18 winkels in de Vijzel flat bezitten, akkoord gegaan met het plan. De huur, die men voor de i noodwinkels moet betalen, is onge veer gelijk aan de huur van de win kels in de Vijzelflat. De heer H. J. J. de Berk, leider van de (negen) verenigde winkeliers heeft verklaard, dat zij nog geen van allen het plan van de N.V. Am stelstein hebben geaccepteerd. Mor gen zullen de 9 winkeliers weer bij een komen om deze zaak te bespre ken. maar volgens de heer De Berk ziet het er niet naar uit, dat men de voorstellen t.a.v. het noodwinkel centrum zal aanvaarden. De vierde en vijfde etage van de Vijzelflat zijn inmiddels geheel ont ruimd, zodat noodvoorzieningen kon den worden aangebracht om gevaar voor instortingen te voorkomen. Ook enkele bewoners van andere etages hebben reeds een door het C.B.H. aangeboden woning geaccepteerd. De heer Senff heeft mede gedeeld, dat in verband met de slopingsplan- nen van het pand 6 augustus een grote schutting rond het gehele ge bouw zal worden geplaatst. Ook zal dan de Kerkstraat (die onder het pand doorloopt) worden afgesloten. Op 8 augustus zal men beginnen met het slopen van de torens van het pand. De heer De Berk heeft verklaard, dat de verenigde winkeliers ogenblik kelijk een kort geding zullen aan spannen tegen iedereen die een schutting rond het gebouw zal plaat sen, waardoor de winkeliers brode loos zouden worden. MAX TAILLEUR is gisteren van Schiphol naar Nieuw Guinea vertrokken om op te treden voor de militairen. Vrolijk zwaaiend met een bos bloemen nam hij afscheid van de velen, die hem uitgeleide deden. (Van onze Groningse corespondent) De 20-jarige Coba van der Kamp uit het Friese Oosterwolde gold vrij dagavond 13 juli in de stadsschouwburg te Amsterdam de hoogste eer: zij was juist door een deskundige jury uit geroepen tot Miss- Bril 1962. Een applaus en veel publiciteit waard. Beladen met roem en met de weten schap. dat ze het mooi ste gebrild ging, keerde Coba weer naar het rus tige Oosterwolde terug. Zy kon dik tevreden zijn. Haar vierde plaats in de finale van vorig jaar had ze glansrijk ongedaan gemaakt. Ze was Miss-Brill en f 1000.- rijker geworden. Maar Coba droeg wel een geheimpje mee. Dat geheim school in Coba's brilleglas. De jury was er onwetend van. Coba paradeerde ongedwon gen over het Amster damse podium en scheen in alle opzichten de bewering van de Stichting Oog en Bril, die de Miss-Brilvsrkie- zing organiseert, waar te maken: met een bril kun je er ook charmant uitzien. Maar later liet de wat op adem gekomen Coba zich ontglippen, dat ze alleen tijdens verkiezin gen voor Miss-Bril wel te verstaan een bril draagt. En ze kon uit een hele voorraad putten, verzekerde Coba. die behalve Miss-Bril ook kantoorbediende op een beddenfabriek in Oosterwolde is. Haar vader is immers opti cien in Oosterwolde en haar verloofde leert er voor. Zou Coba dus door een gewoon vensterglas blikkend de titel in de wacht hebben gesleept. De aardigheid lijkt ons dan wel af te zijn van een dergelijke ver kiezing. Een sportieve houding tegenover de mededing sters kan het allerminst genoemd worden. In ieder geval worden de goede bedoelingen van de Stichting Oog en Bril wel geweld aange daan WJj hebben het Coba op de vrouw af ge vraagd: „Wat is er van deze geschiedenis waar? Coba's antwoord: „Ik draag wel een bril, maar niet altijd „Heb je optische gla zen?" „Ja, min een half". „Als je een bril draagt, waarvoor dan?". „Voor pijn in 't hoofd". „Ook voor verkiezin gen?" „Ook wel". „Heb je meer dan één bril?" „Ja". Min een half een oogarts met een zeer drukke .praktijk heeft ons verzekerd, dat een min-een-half glas niet de moeite waard is. Hij had nog nooit een re cept voor dergelijke gla zen uitgeschreven. Voor een patiënt, die een beetje bijziend is als in Coba's geval, gelden als regel op zijn minst min één of min anderhalf glazen. In elk geval kon hij een min halfje zeker niet representatief noe men voor een Miss-Bril. Wat heeft zich nu pre cies bij de verkiezingen afgespeeld? Was Miss- Bril werkelijk een bril- dragend meisje? Het lijkt ons niet onverstan dig, wanneer de jury de volgende keei behalve aan de meisjes ook eens een oogje waagt aan de brilleglazen ,iUi Franse boeren houden zieh deze zomer rustig !(Van onze Parijse correspondent) De vakantiegangers zullen dit jaar geen last hebben van onbegaanbaar gemaakte wegen door ontevreden boeren. De „Algemene Raad" van de Nationale Federatie van Boerenbon den heeft gistermiddag in Parijs achter gesloten deuren vergaderd en besloten als parool uit te geven: „Waakzaamheid, orde en discipline". Na afloop van de vergadering werd aan bestuursleden gevraagd wat die drie woorden te betekenen hebben. Geantwoord werd, dat het bestuur de zo pas aangenomen wet-Pisani, over reorganisatie van de Franse land bouw, onvoldoende blijft achten, maar dat het van dé toepassing zal afhangen of de boeren er zich op den duur bij neer zullen leggen. Minister Pisani heeft aanvullende decreten voor 15 september beloofd. Gevraagd naar de mogelijkheid, of in de komende dagen nog acties te verwachten zyn tegen de herenboe ren, zoals eind vorige week tegen de acteur Jean Gabin, antwoordde de algemene secretaris van de Nationale Raad, dat dit een geheel ander pro bleem is. Het bestuur van de federatie zal aangesloten boerenorganisaties niet beletten te doen, wat zij menen te moeten doen. Men heeft in beginsel geen enkel bezwaar tegen herenboe ren, mits op de boerderij het werk wordt gedaan door boeren en niet door betaalde landarbeiders. Van afzettingen op de wegen zal echter geen sprake zyn, want het be stuur wil de openbare mening midden in de vakanties niet tegen de boeren in het harnas jagen. Spion Fuchs ingestort Volgens het in Berlijn verschijnen de blad „Blld Zeitung" heeft de atoomspion Klaus Fuchs een zenuw inzinking gehad en wordt hij ver pleegd in een Oostduits sanatorium in Bad Leibenstein. De zenuwinzin king zou het gevolg zyn van de span ning waaronder Fuchs leeft omdat hij door de Oostduitsers zou worden gewantrouwd als Russisch spion. Nadat hij zal zyn hersteld, aldus BZ, zal Fuchs tewerkgesteld worden in het Russisch atoominstituut in Dobna om de uitwerking na te gaan van radioactieve straling op mensen. De R ossen wilden, dat Fuchs zou werken aan ontwikkeling van kern wapens. maar dit had hij volgens BZ geweigerd omdat hem dergelijke on derzoek tegen de borst stuitte. De 51-jarige Fuchs heeft tien jaar doorgebracht in een Britse gevange nis. omdat hij Westerse geheimen aan de Russen had uitgeleverd. Na zijn vrijlating in juni 1959 werd hy onderdirecteur van het Oostduitse instituut voor kernfysica in Rossen- dorf bij Dresden. Dr. A. van der Sluis is benoema tot gewoon hoogleraar ln de faculteit des wiskunde en natuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven ln de numerieke wiskunde, ln het bijzonder het elek tronisch rekenen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5