[j OOSTELIJK NIEUW-GUINEA fROBLEEM VOOR AUSTRALIË Smokkelen Keuze uit onafhankelijkheid inlijvingen status quo VOLLEDIG AKKOORD ALGERIJE Zeezeilers in actie VOORSTELLEN AAN DE RAAD VAN WASSENAAR „strijd die aan heide zijden onsportief wordt gestreden KONIJNEN doodgebeten Nu ook kaas Resultaten drijfnetvisserij in 1961 zeer verontrustend BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1962 di. J Hoekert beroepen De heer J. Hoekert, theol. kandi daat alhier, ontving een beroep van de herv. gemeente te Woldendorp, Termunten en Borgsweer. (Van onze correspondent in Sydney) Daarmee doelen wij niet op Nederlands Nieuw-Guinea want -^dat deel van het groene eiland zet de Australische regering zoveel Nmogelijk in haar liberale achterhoofd maar het oostelijk deel: het Australische territorium Papoea, dat sinds 1907 bij Australië kjs ingelijfd, en het beheerschapsgebied Nieuw-Guinea. waarover Australië sinds 1921 het beheer heeft. Sinds de beheerschaps- jJraad van de Verenigde Naties de instelling van een eigen par- element voor de gezamenlijke gebiedsdelen heeft aanbevolen en ^daarbij het jaar 1964 heeft genoemd als uiterste termijn, gaan '65er vele zuchten in Australië op. van beneden 25 Jaar in meerder heid voor verlening van „zelfstan digheid aan Australisch Nieuw-Gui nea binnen twee Jaar" is, terwijl daarnaast de gedachte aan opne ming van Australisch Nieuw-Gui nea als een zelfstandige (autono me) staat binnen het Australische federale verband wordt voorgestaan. Zelfs de Australische dagbladpers Nieuw-Guinea begint een probleem te worden voor Australië. is kritisch ten opzichte van de door - - - de Australische regering beleden po litiek inzake Australisch Nieuw-Gui nea en schrijft het volgende naar aanleiding van de door de Verenigde Naties uitgeoefende drang op Austra lië om oostelijk Nieuw-Guinea tegen 1964 een eigen parlement te geven: „De Australische regering heeft kri tiek ontlokt door hardnekkig vast te houden aan een politiek van gelei delijkheid tegen alle waarschuwin gen van recente koloniale geschiede nis in". De (Sidney) „Daily Mirror" schrijft: „Daar Australië zich niet kan veroorloven een miljard gulden per jaar te besteden aan de ontwik keling van Nieuw-Guinea, zou het 't beste zijn om het aan de Verenig de Naties in beheer te geven". De (Sydney) Sunday Mirror dringt zelfs aan op spoed met de verwezenlijking van een parlement voor Nieuw-Gui nea: „Haast zelfs voortijdige haast is onze beste hoop om on ze belangen op lange termijn te be waren". Alleen de conservatief ingestelde (Sydney) .Daily Telegraph" noemt de voorgestelde instelling van een eigen parlement voor oostelijk Nieuw Guinea tegen 1964 ronduit „roeke loos". Tot voor kort was Australië's enige lorg de vrees, dat Indonesië zijn oog lel eens op oostelijk Nieuw-Guinea jou kunnen laten vallen, wanneer Nederlands Nieuw-Guinea eventueel door Soekarno zou worden geannex eerd, maar van Indonesische zijde |s herhaaldelijk tegenover Australië verzekerd, dat Soekarno dat heus niet zal doen, dus om met D. H. Lawrence in diens voortreffelijke schildering van het land der kan- jeroes te spreken „wyewurk" (waarom zou je werken?) en geniet van de zon en het strand. Sir Hugh Foot's rapport over de toekomst van Australisch Nieuw- Guinea en de daarop volgende aan beveling van de beheerschapsraad der Verenigde Naties, hebben thans echter rimpels in het voorhoofd van Australische ministers veroorzaakt. Onder hen bevindt zich een heftige verdediger van de status quo en on afhankelijkheid- op- lange- termijn (over 20 of 30 jaar of zo), namelijk de minister van de territoriale ge biedsdelen, Paul Hasluck, een vroe gere journalist, die al langer dan idertien jaar deze portefeuille be heert en van conservatie denkbeel den niet is vrij te pleiten. Weinig reacties Het is echter typerend, dat de fel le aanval, die Australië te verdu ren heeft gehad in de Verenigde Naties, toen de beheerschapsraad het rapport van Sir Hugh Foot over Australisch Nieuw-Guinea behandel de, weinig of geen reactie heeft ver oorzaakt bij het grote publiek in het vijfde werelddeel. Het aantal in gezonden stukken, dat over dit pro bleem in de Australische kranten is verschenen, is verbluffend gering hoewel er eerder ettelijke zijn ver schenen over Nederlands Nieuw- Guinea. Maar dat was voor Sir Hugh Foot zijn aanbeveling voor zelfstan digheid van het Australische deel openbaar maakte. Klaarblijkelijk zijn de Australiërs met stomheid ge slagen en hebben ze enige tijd nodig om op verhaal te komen en te besef fen, dat er messen worden geslepen om riemen te snijden van hun eigen leer. Binnenkort zal er wel „leven In de brouwerij" komen, als men de activiteit van een kortelings opge richte nieuwe vereniging bestudeert. Deze vereniging, „United Australia Movement" (verenigd Australië be weging), ijvert voor „inlijving" van oostelijk Nieuw-Guinea als een auto nome (zevende) staat in het Austra lische „Gemenebest". De vereniging telt voornamelijk zakenlieden en in tellectuelen uit de zelfstandige be roepen onder haarleden. Zij heeft de leider van de Papoease delegatie van Nederlands Nieuw-Guinea uit genodigd een spreekbeurt te vervul len in Sydney. Deze Papoease leider, Herman Womsiwor, heeft toegezegd in de eer ste helft van augustus ter beschik king te zijn. De „United Australia Movement" ziet klaarblijkelijk in hem een middel om het standpunt der Papoea's van Nederlands Nieuw- Guinea zelfstandigheid voor wes- LEIDERDORP „Avond-concert" in Herv. Kerk Vrijdagavond om 8.15 uur wordt de serie zomeravond-concerten in de Herv. Kerk voortgezet. Aan ditr con cert werken mee Addie de Jong, or gel en de tenor Dick Kuiters. Het programma: 1. Een vaste Burcht, J. N. Hauff: 2. Aria uit Kantate 56. Bach: 3. Trio sonate II, Bach: 4. Aria uit Die Jahreszeiten, J. Hayden; 5. Christus der du bist Tag und Licht, W. F. Bach; 6. Aria uit. Elias, Men delssohn; 7. Toccta, Renaud; 8. 2 geestelijke liederen, a. Als ik Hem maar kenne; b. O Heiland trouwe Heer; 9. Choral en variatie's. Jezus is mijn toeverlaat van Addie de Jong. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Michaël Alfonsus Maria, z. v. C. A. van den Oord en J. C. H. Nagtegaal; Adriaan Bernard, z. v. B. Westrik Broeksma en J. Tapiheroe; Anja Maria Monique, d. v. H. Schip per en Chr. A. Hildering; Anita Aafje, d. v. Chr. Gerhardt en F. Fenijn. Getrouwd: J. Audier en L. Noord huis; C. Hogervorst en T. van Ko men; J. W. Minderhout en A. van der Meer; H. J. van Dongen en S, M. R. van der Werf, A. G. M. Grib- nau en A. M. J. Scheffers; J. de Mooij en L. J. Smits; G. P. van der Schrier en J. de Leeuw. Overleden: J. Kromhout; J. G. Vuist; H. A. de Kloet. WASSENAAR De heer H. J. L. Steinert slaagde te Utrecht voor het examen akte Frans M.O.-A. ZOET ERW OUDE Gedurende de maand augustus zal het spreekuur van de burgemees ter worden gehouden op elke donder dag van 910 uur. telijk Nieuw-Guinea aan de Australiërs duidelijker te maken. Dit valt in de lijn van de „politiek" van de nieuwe Australische vereni ging, die echter van zichzelf zegt, dat zij „niet-politek" is. Hoewel Womsiwor stappen heeft ondernomen om de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken. Sir Garfield Barwick. en minister Has luck te ontmoeten, teneinde zijn ge zichtspunt over zelfstandigheid van Nederlands Nieuw-Guinea uiteen te kunnen zetten, zal een openbare spreekbeurt hem meer en betere ge legenheid geven het publieke gewe ten wakker te schudden. De bui tenlandse politiek van Sir Garfield, met name in verband met het pro bleem Nieuw-Guinea, is door ver schillende persorganen als „slap" ge karakteriseerd. en minister Hasluck heeft meermalen te kennen gegeven, dat hij niets voelt voor zelfstandig heid van oostelijk Nieuw-Guinea in de eerste 20 of 30 jaar. Womsiwor kan dus nauwelijks hopen op enig begrip bij deze beide politici voor zijn denkbeelden. Zevende staat Daarentegen heeft minister Hasluck zich nog nooit definitief uit gelaten over de idee van een Austra lisch Nieuw-Guinea als zevende staat in het Australische „Gemenebest". Als het probleem zich tegen 1964 begint toe te spitsen, zou het voor 's heren Haslucks gemoedsrust on getwijfeld beter zijn zich nu alvast te gaan beraden over de praktische mogelijkheid van dat „zevende" denkbeeld. Daarom zal hij er goed aan doen ernstig te luisteren naar wat Herman Womsiwor hem straks te vertellen heeft. Minister Hasluck zal rekening moeten houden met de stem des tijds. Uit een recent onderzoek van de publieke opinie in Australië is Bij de besprekingen over een op lossing van de Algerijnse crisis is vol ledige overeenstemming bereikt. Dit heeft een woordvoerder van de groep Tizl-Ouzou. Belkacem Krim en Mohammed Boedjad vandaag be kendgemaakt. Ben Bella's rechterhand Moham med Khider zei tegen journalisten dat het akkoord de volgende drie punten omvat: 1» het politieke bureau van de FLN; 2) verkiezingen voor een grondwet gevende vergadering; deze ver kiezingen zuilen waarschijnlijk op 27 augustus gehouden worden; 3) een bijeenkomst van de Nationale PROEFBORING BIJ NOORDWIJK GEEN SUCCES De proefboring van het boorplat- form „Triton" voor de kust bij Noordwijk is beëindigd. Vannacht werd de „Triton" onder gunstige weersomstandigheden versleept na..r een nieuwe locatie ter hoogte van Zandvoort, ca. 24 kilometer uit de kust. De boring ter hoogte van Noord- wijk bereikte een einddiepte van ruim 2200 meter. De resultaten wa ren voor de N V. Nederlandse Aard olie Maatschappij waarin de Ba-j taafse Petroleum Maatschappij N.V. j en de Standard Oil Company (New I Jersey) elk voor 50 procent deel- I nemen geen reden tot het plaatsen van een produktieplatform. Belgisch dorp leefde jarenlang op kruitvat. Het Belgische plaatsje Ploegsteert, NOORDWIJK Raad van de Algerijnse revolutie nabij Ieperen, heeft de afgelopen het Algerijnse parlement). Het parlement zal een week na de verkiezingen bijeenkomen en dan de positie van het politieke bu reau nader onder de loep nemen. Ben Bella heeft in zijn hoofdkwar tier te Oran bekendgemaakt, dat. zijn zeven man tellend politiek bureau morgen naar Algiers zal gaan om daar het land te besturen. Boediaf en Belkacem Krim willen een groter Dolitiek bureau, waarin meer aan- van Ben Khedda zitting hebben. Op deze wijze wil de groep- Ben Khedda meer invloed krijgen op de politiek. De toeneming van het energiever bruik in het gebied ten noordoosten van het Havenkanaal (het noordwes telijk gedeelte van uitbreidingsplan Zijlwatering) maakte het nodig, al dus B. en W., hier voorzieningen te treffen wat de elektriciteitslevering betreft. De bedoeling is te zijner tijd een transformatorstation op te ne men in het openbare gebouw, dat volgens het uitbreidingsplan komt op de hoek van de Thorbeckestraat en de Groeneveltlaan. Het zal echter nog wel geruime tijd duren, voordat de bebouwing daar een feit is. Omdat met het plaatsen van een transfor matorstation niet zo lang kan wor den gewacht stellen B. en W. voor een tijdelijk station van aluminium op het trottoir van de Van Groene veltlaan op te richten. De kosten van dit tijdelijke station en van bijvoorbeeld gebleken, dat de jeugd het leggen van hoog- en laagspan- Trasnformatorstation 1.52x1.52 m). Parkeerruimte Ze kunnen er haast niet mee ophouden Ondanks het feit, dat geregeld botersmokkelaars tegen de lamp lopen, waarbij in sommige gevallen werkelijk levensgevaar aanwezig is, gaat de smokkelarij langs de Belgisch-Nederlandse grens haast onverstoord verder. Sommigen slaan het gevaar, dat zij lopen blijkbaar niet erg hoog aan en vinden dat het risico nu eenmaal bij dat soort vak behoort en op de koop toe moet worden genomen. worden geacht, dat zij er in som mige gevallen toe overgaan hun be lagers te onthalen op een reeks kwistig uitgestrooide kraaiepootjes, waarmee zij pogen en vaak met succes hun achtervolgers van zich af te schudden. De douane-ambtenaren daaren tegen noemen het strooien van deze zg. kraaiepootjes ronduit mis dadig. Zij stellen, dat zij niets an ders doen dan gewoon hun plicht en vragen zich af waarom hun levens in gevaar loeten worden gebracht door lieden, die er slechts op uit zijn met ongeoorloofde mid delen en op onwettige wijze zich te verrijken. De strijd wordt dus door beide partijen op z'n minst „onsportief" genoemd. Desondanks gaat de strijd aan het smokkelfront normaal door. Als re gel blijkt, dat de douane doorgaans zegevierend uit de strijd komt. waar bij echter niet uit het oog dient te worden verloren, dat de smokke laars er uiteraard geen ruchtbaar heid aan geven wanneer zij succes hebben geboekt. In de toekomst zal in verband met de verwezenlijking van het kom- plan het pand van Limburg Stirum- siraat 69 moeten worden afgebroken. Het zal echter nog wel enige tijd du ren Om echter nu al zoveel moge lijk tegemoet te komen aan de be hoefte aan meer parkeerruimte in het centrum van het dorp komt het B. en W. gewenst voor een deel van de tuin bij dit pereepl bij de plannen voor de aanleg van een par kerruimte te betrekken. Het bestuur van de R.K. Woningbouwvereniging „SI. Willibrordus", die eigenaresse is van de woning heeft zich bereid ver klaard een stukje tuin van 37 ca aan de gemeente over te dragen in ruil voor een stukje grond van 45 ca ach ter de bewuste woning. B en W. stellen de raad voor deze ruiling goed te keuren. Mobilofoonapparaten In drie politie-voertuigen worden nog mobilofoonapparaten gebruikt, aldus B en W aan de raad, die der mate verouderd zijn dat ze niet al tijd meer goed functioneren. Voor gesteld wordt tot aanschaffing van drie nieuwe apparaten over te gaan. i De kosten zullen naar raming een bedrag van f. 10.500 bedragen. De apparaten zullen worden geplaatst in de manschappenwagen, de verkeers- surveillance-wagen en een surveillan cewagen van de straatdienst. 44 jaar op een waar kruitvat gestaan, zo meldt het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws". Bij grondwerkzaam heden heeft men n.l. ontdekt, dat zich onder het dorp een opslagplaats met zeker twintig ton artilleriegranaten bevindt, die de Duitsers daar in 1918 hebben achtergelaten. Dwars over de opslagplaats, waarvan de volle om vang nog niet bekend is, is in de loop der jaren een weg aangelegd en er vlak bij zijn huizen en een school gebouwd. De Belgische mennoprui- mingsdienst heeft reeds tien ton van het gevaarlijke materieel geborgen. Prijzen van vla en pap omlaag Met ingang van maandag 6 augus tus worden de prijzen van chocolade- vla. vanillevla, yoghurt en pappen met één cent verlaagd. Dit betreft een prijsverlaging per eenheid iflesi. Gisteravond is hiertoe op een bijeen komst in Den Haag besloten door groepen melkhandelaren en verte genwoordigers van standaardisatie- bedrijven. Aanleiding hiertoe is de prijzenbeschikking van minister De Pous, die voorschreef dat de maan den geleden met één cent verhoogde prijs op het vorige peil moest worden teruggebracht. In de kringen van de handel ver oorzaakte deze maatregel grote ont stemming. Vooral het feit dat de prijsverhoging, die via een normale procedure met het produktschap was ingevoerd, eerst thans verzet, ont moet, wekte verontwaardiging. De cent prijsverhoging kwam voor de helft aan de melkfabrieken ten goede en voor de andere helft aan de de tailhandel. De belanghebbenden van handel en melkindustrie besloten aan de „wenk" van het ministerie te voldoen. Daar bij kwam men echter ook tot de slot som dat, als het nader overleg met het ministerie geen resultaat zal op leveren in gunstige zin, het verder niet meer van belang zal kunnen zijn de melkprodukten waarom het gaat te verkopen. Staking van de verkoop van vla's, yoghurt en pap pen, acht men dan het enige middel om duidelijk te maken dat de prijs verhoging wel degelijk gemotiveerd was. Aanleg weg Drie jaar geleden besloot de raad tot het stichten van een openbare kleuterschool op een terrein ten noordoosten van de Haven. B. en W. delen de raad mede, dat het in de bedoeling ligt in de buurt van deze toekomstige openbare kleuterschool een aantal bejaardenwoningen te bouwen. In verband met de ontslui ting van dit terrein is het nodig een weg. die uitsluitend voor deze bebou wing van nut zal zijn en niet be stemd is voor doorgaand verkeer, zal 5 meter breed worden. B. en W. stel len de raad voor f. 44.975.- beschik baar te stellen voor de aanleg van d? weg en f. 5400 - voor de aanleg van gas- water- en elelctriciteitslei- dingen en van straatverlichting. De Noordwijkse Zeilclub organi seerde voor de kust een zeilwedstrijd Er werden drie ronden gezeild, waar bij het ging om het maken van de snelste tijd. Wegens de verscheiden heid van vaartuigen trachtte men in de eerste plaats de eigen tijd te ver beteren. De chef van de strandpoli- tie, de heer G. C. Timmers met wie de Noordwijkse zeezeilers een heel prettige samenwerking hebben, loste het startschot. Helaas geraakte een der boten, die. getooid met een rood- wit-blauwe vlag. de route markeer den later op drift, zodat de jury geen zuiver beeld van de prestaties kon vaststellen. Niettemin waren de zeezeilers ent housiast over de kamp. Wind en weder dienende, zal zater dag de wedstrijd over gezeild wor den. De start begint dan om 2 uur nam. BEURSOVERZICHT Internationale waarden ongeanimeerd Amsterdam 2 augustus De Internationale Waarden hebben vanmiddag bij de opening een onge animeerde tendentie te zien gegeven met als gevolg, dat de hoofdfondsen over de gehele linie met koersverlie zen ten opzichte van het voorgaande slotniveau genoegen hebben moeten nemen. De omzetten waren minimaal. Aku hield zich zeer goed op 369. min ruim eén punt. Dit concern doet een bod op f8,5 min. aandelen van de Maatschappij tot Stroveredeling „So- ve" in Arnhem. Philips drie gulden lager op f 159.80. Unilevers min twee gulden bij een notering op f 139.30 en Kon. Olie ruim een gulden beneden gisteren op f 135.50. Hoogovens ten slotte daalden bijna tien punten tot 568. Het buitenland bleef uit de markt, zodat er van arbitrage-zijde geen activiteit viel waar te nemen. Na een paar dagen van hogere koersen was Wall Street woensdag lager Toch zijn de gepubliceerde be richten uit het Amerikaanse bedrijfs leven doorelkaar gunstig. Het aantal werklozen daalde in juli in Amerika met 450.000 personen. De Nederland se hoofdfondsen ondergingen in Wall Street fractionele koersdalingen. Hiermee had men gisteren in Am sterdam reeds rekening gehouden. Toch viel de stemming bij de opening op het Damrak vanmiddag voor de hoofdfondsen niet mee. Dit moet dan ook hoofdzakelijk op rekening van de Westduitse beurzen worden geschreven, waar koersdalingen van tien punten tot meer werden gere gistreerd. Hier tegenover waren geen facto ren aanwezig die op het Damrak een betere tendentie rechtvaardigden. Men nam de stemming gelaten op. Zoals gezegd werden *r niet veel za ken gedaan. De orders van het pu bliek waren dun gezaaid. In het laat ste beurshalfuur zorgden lichte bui tenlandse vraag en wat lokale specu laties voor lichte koers verbeteringen. Philips kwam op f 160.50. Kon Olie op f 135.70, Hoogovens op 572 en Uni lever op f 139.50. De Scheepvaartsector kon zich vrij goed op het verhoogde niveau van de vorige dag handhaven. Van de lei dende cultures lag Deli een paar dubbeltjes beneden het sterk ver hoogde koerspeil van gisteren. Am sterdam Rubbers daarentegen ont moette enige vraag. HVA een half puntje lager op 119. Het uitbreiden van de industriële aktiviteit van de Deli-maatschappij door het bou- L1SSZ Het is toegestaan, dat buiten de bebouwde kom honden los lopen, mits zij onder toezicht zijn. Het komt de laatste tijd herhaaldeljk voor. dat in de Roversbroekpolder loslopende honden worden aangetroffen. Een aantal blijkt het speciaal te hebben jemunt op konijnenhokken die de tonden openbreken, waarna zij de konijnen dood bijten en verscheuren. Op één plaats werden 9 konijnen doodgebeten en verscheurd! De poli tie stelt thans een uitgebreid onder zoek in. De politie verzoekt de eigenaars van honden dringend hun hond bui ten de kom niet alléén te laten lopen. Ongeveer 25 konijnen werden al het slachtoffer van deze roof. Bromfiets vernield Op het kruispunt Grachtweg-Ka- pelstraat heeft gisteravond om 6 uur eer. botsing plaats gehad tussen een luxe auto en een bromfietser. De auto kwam uit de Schoolstraat met de bedoeling de Kapelstraat in te rijden Een bromfietsrijder, die van het Vierkant kwam. lette niet tijdig op de auto met gevolg, dat hij op de auto vloog. De brommer werd grondig vernield. RIJNSBURG J ubileimicoiicer t Dirk Schonevelcl Zoals bekend herdenkt Dirk Scho- neveld dezer dagen het feit, dat hij 25 jaar geleden werd benoemd als kerkorganist. Ter gelegenheid daar van zal hij op 8 augustus a s. een jubileumconcert geven in de Mara- nathakerk. Het programma luidt als volgt: 1. Orgelchoral, Joh. Seb.Bach. a „Whol mir. das ich Jesum habe" uit Cantate 147; b. „Erbarm' dich mein, O Herre Gott"; 2. Fuge, Die trich Buxtehude; 3. Toccata et Fuga in D Moll. Joh. Seb. Bach; 4. Con certo no. 10. G. F. Handel, a. Adagio, b. Allegro; 5. Toccata (Suite in f mi neur», W. Ralph. Driffil; 6. Premier Choral, Hendrik Andriessen; 7. Jan Zwart: a. Elegisch Voorspel Ps. 51 1. b. Introitus Trio Toccata koraal Ps. 105; 8. Voorspel en Koraal Ps. 150. Na afloop van het concert is er gelegenheid om de organist in één der zalen achter de kerk te felicite ren. Feit is evenwel, dat iemand die een of meermalen met succes een smokkeltocht heeft ondernomen als het ware wordt aangemoedigd om met die praktijken door te blijven gaan. Naast de langdurige spanning, die door de smokkelaar daadwerke lijk beleeftd wordt, ziet men in smokkelaarskringen in het smokke len op zichzelf helemaal geen kwaad. Men beschouwt het zelfs als een soort eerlijke handel tussen mensen onderling. De een verkoopt en de ander koopt. Dat hier door derden, aldus de redenering van smokke laars. administratieve maatregelen worden voorgeschreven, beschouwen zij als een ongewenste inmenging, die hun handel belemmert. Zucht Bovendien is het zo.dat zij die ge grepen zijn door de zucht naar smokkelen daar haast niet mee kunnen ophouden. Het gaat som migen in het bloed zitten en meer dan eens is gebleken, dat mensen smokkelen alleen om het smokkelen zelf. Niet op de aller laatste plaats is het de grote geld- winst, die het allemaal zo aanlokke lijk maakt. De grote broeders in het vak verdienen wanneer alles goed gaat op één nacht bij een trans port soms f 2.000,- tot f 3.000,- bruto. Dit zijn dan de mannen, die een groot risico durven te nemen. Zij zijn het, die over enig kapitaal beschik ken, hun auto's speciaal voor smok keldoeleinden kunnen laten inrich ten en zo nodig een zware verlies post kunnen lijden. Het gebeurt im mers vaak dat auto met contrabande in beslag wordt genomen, doch dat de eigenaar, indien hij zelf ont snapt is. weer onverdroten doorgaat, omdat hij over voldoende geldmid delen en relaties beschikt om bin nen enkele dagen weer startklaar en bedrijfsgereed te zijn. Beschuldigingen De smokkelaars vinden het bij voorbeeld verschrikkelijk, dat er door de douane op hen wordt geschoten. Achtervolgingen per auto, al duurt het bij wijze van spreken een hele nacht, vinden zij normaal. Zij wei geren echter in te zien, dat hun methodes bestreden moeten worden met pistolen en met karabijnen. In dit licht gezien zou het dan ook in zekere zin verklaarbaar kunnen trabande was een goede bult. Laatste nieuws Uit het laatste nieuws van het smokkelfront blijkt thans, dat men zich naast het klandestien over de grens brengen van boter nu ook toe legt op het smokkelen van Neder landse kaas naar België. De gepant serde auto, die dezer dagen nabij de grens tussen het Branbantse plaatsje Luijksgestel en het Belgi sche plaatsje Lommei in beslag kon worden genomen bevatte namelijk naast 3000 kg boter ook nog een hoeveelheid kaas. De smokkelauto werd ontdekt door surveillerende ambtenaren en toen de smokkelaars bemerkten, dat zij achtervolgd wer den, probeerden zij de douane-amb tenaren met hun auto op een af stand te houden door, middels een halfautomatische trekinrichting, uit een bak een hoeveelheid kraaie pootjes te strooien. Dit zijn puntige stukjes Ijzer van ca. 3 cm. hoog, die ongeacht, hoe zy op de grond terechtkomen altijd, met een der spitse punten omhoog blijven steken. De bestuurder van de smokkelauto reed zich echter vast in de berm van een weg langs een kanaal. Juist toen de douane arri veerde nam de smokkelaar een koe ne duik in het kanaal en zwom naar Goede vangst onder Hollandse kust wen van een fabriek in Nederland op fifty/fifty basis met het Amerikaanse concerk „General Cigar" voor het vervaardigen van „ultra"sigaren dek blad wordt ter beurze wel als gun stig gekenmerkt, doch dit goede nieuws komt in een lusteloze markt, het voorlopige akkoord met Indo nesië ten aanzien van de kwestie Nieuw Guinea zette vandaag geen verdere zoden aan de dijk voor de aandelen van maatschappijen, die vroeger in Indonesië werkzaam wa ren. Het was dan ook zeer stil in de cultuurafdeling. Staatsfondsen va."% mede vanwege de ruime geldmarkt. In de lokale afdelingen was het zeer stil. WISSELKOERSEN Amsterdam. 2 augustus Londen 10.09%—10.10%: New York 3 60—3.60%: Montreal 3.33%—3.34; Parijs 73.46—7351; Brussel 7.24%— 7 24%; rankfort 90.09%—90.13%: Stockholm 69.22—69.97; Zurich 83.27 —83.32; Milaan 58 00%—58.05%Ko penhagen 52.0652.11; Oslo 50 38% 50 43%; Wenen 13.95%—13.96%Lis sabon 12.59%—12.60% Donderdag 2 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— De aanvoer van gezouten haring lag in 1961, vergeleken met het voor gaande jaar, op een iets hoger ni veau. Deze steeg namelijk van 57.590 ton voor een waarde van f 30,3 mil joen tot 58.070 ton voor een waar de van f27,9 miljoen. Tot deze, ove rigens geringe stijging, droeg het grotere aanbod van maatjesharing bij. Een gunstig aspect van de teelt 1961 vormden ongetwijfeld ds goede vangsten van de drijfnetvaartuigen onder de Hollandse kust In de twee de helft van oktober en begin no vember. Zeer verontrustend waren echter de resultaten van de drijf- netvloot over het gehele seizoen. De haringtrcllers boekten veelal goede resultaten. Met de drijfnetvaartui gen was dit slechts gedurende een korte periode net gCval. Vrijwel al le drljfnelloggers maakten besom mingen, die zeer aanzienlijk lager waren dan In 1960. Een en ander had uiteraard ook een ongunstige invloed op de inkomsten van de be manningsleden, welke inkomsten nauwelijks hoger waren dan de in 't C.A.O. opgenomen garantielonen. Door personeelsgebrek liep het aan tal loggers, dat in 1961 uitsluitend de haringdrijfnetvisserlj uitoefende, terug van 106 in 1960 tot 94. Het aandeel van de drijfnetvisserij in de totale aanvoer van gezouten haring daalde van 62 procent in 1960 tot 49 procent in het afgelopen jaar. In totaal werden vorig jaar 627.713 kantjes gezouten haring voor menselijke consumptie verkocht. Er was een stijging in de aanvoer van pekelmaatjes. welke geheel op reke ning van de treilnetvisserij kwam. Bij de drijfnetvisserij liep de aan voer van pekelmaatjes zelfs belang rijk terug. Door de sterke teruggang in het aanbod van volle pekelharing, afkomstig van de drijfnetvisserij, liep de totale aanvoer van deze soort gezouten haring terug. Er was ver der een opvallende stijging in de aanvoer van volle steurharing door de treilers. Het kwantum bedroeg bijna het dubbele van dat in 1960. Katwijk aan Zee had vorig jaar *n aanvoer van 181.145 kantjes gezou ten haring. Hiervan werden er 1.842 afgekeurd, 2 doorgedraaid, zodat er 179.301 voor menselijke consumptie verkocht. Vlaardingen had 98.120 kantjes, waarvan er 564 weiden af gekeurd. Er draaide geen haring door zo dat 97.556 kantjes werden verkocht. IJmuiden tenslotte had 14.032 kant jes, waarvan er 192 werden afge keurd en 99 doordraaiden, zodat de verkoop daar 13.741 kantjes bedroeg. Vergeleken met 1960 kon de uit voer van gezouten haring worden opgevoerd van 34.380 ton voor een waarde van f26,2 miljoen tot 37.010 ton voor een waarde van f27,- mil joen. West-Duitsland verdrong Bel gië als afnemer van gezouten haring van de eerste plaats en nam 10.453 ton af (1960: 9880 ton). De uitvoer naar België liep iets terug. nl. van 10 025 ton tot 9.801 ton. In Frankrijk I bestond, vooral van de zijde van de visverwerkende industrie aan de kust veel vraag naar gezouten haring. De uitvoer bedroeg 6.565. ton tegen 5.908 ton in 1960. Naar Noorwegen werd 1.910 ton gezouten haring ge leverd tegen 2.011 ton in 1960. De export naar Denemarken bedroeg 463 ton (1960: 506 ton). Aan Oostduitse zijde bestond aan vankelijk weinig bereidheid een con tract af te sluiten. Het kwam niet temin in april af. In totaal nam Oost-Duitsland 2.712 ton gezouten haring af tegen 2.441 ton in I960. Na een onderbreking van enige Jaren kon met Roemenië weer een con tract worden gesloten voor de leve ring van 7.300 vaten steurharing, la ter aangevuld met nog een contract voor 1.500 vaten De nodige leverin gen vonden in 1961 plaats. Hoewel aan Rusland. Polen en Tsjecho-Slo- waklje offertes werden gedaan kwam er geen contract tot stónd. Van het met Israël nog lopende contract werden de resterende 7.000 vaten geleverd, terwijl een nieuw contract voor 14.000 vaten werd af gesloten. De uitvoer van gezouten haring naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika verloopt de laat ste jaren niet gunstig. Vergeleken met 1960 daalde de export weer en wel van 753 ton tot 534 ton. Ook de verzending naar Canada liep terug, nl van 350 ton tot 281 ton. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100% 101 Ned '59 4% 100, 100% Ned '60-1 4% 100% 100% Ned '60 II 4% 100% 100% Ned '59 4% 98% 98% Ned '60 4% 98% 98% Ned '61 4V4 98% 98% Ned '53 3% 93 Ned Gb obi 3% 79 Ned '47 3% 88'5 88% Ned '51 3% 95 x 95 Ned '53 i-n 3% 92% 93 Ned '56 3% 92% 92% Ned '48 3% 85% 85% Ned bel cert 3V4 85% Ned '50 I-II 3V4 85% 85% Ned '54 I-II 3% 87% 88% Ned '55 I 3% 87% 88'! Ned *55 ri 3% 90% 90', Ned •37 3 89% 89', Ned G b obi '46 3 90% 90% Ned dol in '47 3 86% 86% Ned Inv cert. 3 98% 98% Ned 62-64 3 99% Indie -37 3 98 Indië "37 A 3 93% 93% Ned won b 1 '57 6 106% 106% Ned w b.l '58 4% 100 99% de overkant hij kon aldus in vrij- werden verkocht. Van de 341.980 heid blijven en zich gaan beraden kantjes, die in Scheveningen werden over nieuwe plannen. De douane was aangevoerd, werden er 4.864 afge- ook tevreden. De wagen met con- j keurd en 1 kantje draaide door I Daar werden dus 337.115 De import van gezouten haring bedroeg In het verslagjaar 885 ton voor een waarde van f242.000,-. Ge leverd werd door Ierland (693 ton) en Noorwegen (151 ton). In 1960 be droeg de import 2.277 ton voor een kantjes waarde van f 755.000.,-. ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 105% 106% Ver HVA-mij 119% 118% AK.U 370% 370% Deli Mij cert. 137.10 136.70 Hoogovens cert. 577% 570% Philips gem bez. 162.90 160.10 Unilever cert 141.40 139.30 619% 615 Kon P (50 f20) 136.70 135.70 Holl. Amer. Rjn 121 119% Java China Pak 127 126 K.L.M. 55 54.50 Kon Ned St.boot 142% 140% Kon Paket M1J 1335 131 Stoom MU Ned 133% 133% Nlev Goudr cert 112% 113* v. Ommeren cert 250 248 Kon Rott Lloyd 132 130% N Scheepsv Uriie 127% 127% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem.leningen A'dam '47 (3%) 3 idem 48 (3%).. R'dam '52-1 (4%) ld '37 I-II (3%) Z-HoU '55 4%.. Bankwezen Bb N Gem 58 5% ld NWB'52 (4%) BVG rsbr f 500 BVG rsbr "52 93% 93% 93% 95,», 103 li 98% 203% 139% 93% 93% 203% 139% Industr Obligaties Philips Dol] *51 86 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Premleleningcn vorige Slotkoers koers v. heden. A'dam '53 3 103 b 103% A'dam '51 12% 87% 86% A'dam 56 12% 80% 80% A'dam '56 II 2% 89 83 A'dam *56 m 2% 93 93 Eindhoven '54 81 81% Enschede *54 2% 80% 81 Den Haag'52 12% 89 Idem n 2% 89 89 R'dam '52 I 2%.. 91% 91T4 Idem II 2% 89% Idem '57 2% 86% 85 Utrecht '52 2%.. 94% b 96% Z.-Holl. 1957 2% 85% 86% Zuid-HolL '59 2% 105 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunie f50.-.. 179.50 178.50 Robeco 204 203 Unitas f50.- 469 470 Ver Bez v 94 f50 126.50 126 Amst Bank 370 374 Cultuurbank 32% 32% Holl Bank U eert 214% 214% Ned. HandelmU 335 335 Rott. Bank 338% 337 Twentsche Bank 310 311 Senembah 326 Industrie Ondernemingen 540 b Albert Heyn Berkel's Pat Borsumij-Wehry Calvè Delft eert. Electrolasml) K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. B.nij. Intematio Int. Kunstst. Ind. v. Kemp. en Beg. Leidse Wolspxy Müller en CoNJB. Ned. Kabelfabr. Philips pref. Rott. Droogd Sikkens Groep Ver. Touwfabr. Walvisvaart Wernink's Bet.mtï Wilton FeUenoord v Wlik - Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum MIJ 222 66% 701% 359 303 167 435 197 190 80 b 159% 409% 340 503 58.30 435 732 385 101% 193 280 85 125 b Biltton 2de r Kon Petr (f20) Amerik. fondsen Canad Pacific R Intern NtckeJ Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 421% 135 22% 67% 40% 34% 48% 51% 70% 40% 33% 29,', 46% 542 222 68 700 355 300 167 189% 158% 340 499 58.30 441 732 383 100% 195 277 84% 125 b 421% 134.50 23 66 40% 34,', 48% 51% 70% 40% 33 Bieden o Laten x Ex-dividend d Exclaim e

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11