SOEKARNO ZAL NOG „JA" MOETEN ZEGGEN Boecljaf gevangene van troepen van Ben Bella Akkoord over Nieuw-Guinea OVERDRACHT MEI 1963 Papoea's oriënteren zich in Den Haag Voorlopig akkoord bereikt Kans op verzoening kleiner geworden Zeehond in Blokzijl gevangen (9«d 9U WEERBERICHT Op weg naar TTdsliington Hogere huur aanvaard Duitse rechter gearresteerd OpgerieH 1 maart 1860 DINSDAG 31 JULI 1962 No. 30717 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) De Nederlandse en de Indonesische afgevaardigden in Washington hebben gis teren een voorlopig akkoord bereikt. De overgangsperiode van het plan-Bunker zou van twee jaar tot zeven maanden worden verkort. De details van het akkoord moe ten nog worden uitgewerkt. Soebandrio moet nog naar Djakarta om het voorlopige resul taat aan president Soekarno voor te leggen en te vragen of die er zijn goedkeuring aan wil hechten. Alles is dus nog niet in kannen en kruiken, maar men heeft flinke vorderingen gemaakt in de richting van een vreedzame oplossing. De onderlinge verstand houding in het buitenhuis was gisteren beslist goed te noemen. Het intensief overleg heeft de ge hele zondag plus de maandagoch tend in beslag genomen. Toen be kend werd, dat Soebandrio zich gis termiddag ook bij het gezelschap in het buitenhuis voegde, kon men dit met reden als een gunstig teken zien. Soebandrio zou niet aan het overleg deelnemen tenzij het moge lijk leek de moeilijkheden te over bruggen. Men moet het thans voorlopig eens zijn geworden over de periode van overdracht van het bestuur en men mag aannemen dat men ook vorderingen heeft gemaakt in het vaststellen van garanties voor de rechten van de Papoea's. Vanaf het begin van het voorover leg is de duur van de overgangspe riode het onderwerp geweest van lange discussies. Daarover heeft men thans een voorlopig akkoord bereikt. De periode van twee iaar, zoals die in het plan-Bunker voorkomt, zou verkort worden tot een periode van ongeveer zeven of acht maanden. Stel, dat de Verenigde Naties begin oktober het gezag zouden overne men, dan zou de wereldorganisatie in mei het bestuur geheel in Indo nesische handen geven. Vervallen Bunkers suggesties op dit punt zijn nogal gewijzigd. In het plan- Bunker werd een periode van één' jaar uitgetrokken, waarin de Vere nigde Naties met behulp van niet- Indonesisch en niet-Nederlands per soneel het gebied zouden beheren. Daarna zou een jaar volgen waar in de V.N.-organisatie geleidelijk de V.N. ambtenaren door Indonesische ambtenaren zou vervangen. Zulk een jaar van zuiver Interna tionaal bestuur is thans vervallen. Men moet zich thans de zaak zo voorstellen, dat de Verenigde Naties het oppergezag krijgen gedurende zeven of acht maanden en in die periode worden dan de Nederlanders geleidelijk vervangen door Indone siërs, terwijl men in de gehele perio de gebruik zal blijven maken van Papoea-ambtenaren in het appa raat. In mei 1963 zou dan Indonesië het bestuur geheel van de Verenig de Naties overnemen. De Nederlan ders zouden op dat moment niet meer in dienst zijn. Naar Oe Thant Hoe groot de groep internationale ambtenaren gedurende deze betrek kelijk korte periode van september tot mei zal zijn, staat nog niet vast. Daarover moet nog met de V.N.-lei- ding worden gesproken en dit on derwerp zal stellig ter sprake zijn gekomen, toen Soebandrio vandaag Oe Thant wederom ging bezoeken. De Indonesische minister zou van middag om half drie uit Washing ton naar New York vertrekken en vanavond om negen urn- stapt hij daar in het vliegtuig richting Dja karta. Voor de Indonesiërs schijnt het beslist noodzakelijk, dat Soebandrio met Soekarno overleg gaat plegen. Zij geven de indruk dat zij thuis het voorlopige akkoord nog moeten „ver kopen", maar hebben vrij goede moed, dat dit zal gelukken. Malik, hun voornaamste onder handelaar bij het vooroverleg, blijft in Amerika. De besprekingen zullen h'er worden voortgezet, zelfs al zul len wellicht enkele hoofdfiguren voor enige tijd ontbreken. Men wil aan de buitenwereld duidelijk maken, dat het contact beslist niet is ver- WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veel bewolking, maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Matige wind tussen zuidwest en west en weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Morgen weinig of geen regen. Af wisselend perioden van zonneschijn en bewolking. Zwakke zuidwestelijke wind. Overdag 18 tot 19 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten, weinig neerslag en zuidwestelijke wind. Matig strand weer. 1 AUGUSTUS Zon op 5.00 uur; onder: 20.31 uur. Maan op 5.50 uur; onder 21.06 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 3.43 en 16.11 uur; laagwater te 11.45 uur. broken. De achtergebleven onder handelaars kunnen nog details be studeren en uitwerken. Bovendien kunnen zij demonstreren, dat wordt voortgegaan met constructief over leg. Intensief De Nederlandse ambassadeur, dr. Van Roijen, zal waarschijnlijk in tensiever contact met Den Haag onderhouden dan Soebandrio met Djakarta. Toch lijkt het waar schijnlijk. dat ook hij voor enige dagen naar Nederland zal gaan, want hij heeft bij herhaling ge toond, dat hij persoonlijk contact met de regering toch altijd nog bevredigender acht dan telegram men en telefoongesprekken. Verloopt alles vlot, dan kan Soe bandrio na een week of tien dagen weer in Amerika terug zijn. Voor de Indonesiërs moet het aantrekkelijk zijn de kwestie geheel geregeld te hebben voor 17 augustus, hun On afhankelijkheidsdag. Dat zij dit doel zullen bereiken, is thans niet uitge sloten. Tot zover onze Amerikaanse cor respondent. In Djakarta De Indonesische vice-premier, ir. Djoeanda, heeft gisteren ook gezegd, dat er „nog veel hoop" is voor een vreedzame regeling van het geschil over westelijk Nieuw Guinea. Hij sprak tot verslaggevers na het bijwonen van een bijeenkomst waar op de plaatsvervangend minister van Defensie, luitenant-generaal Hida- jat. verslag had uitgebracht aan president Soekarno. De tiende onafhankelijkheids dag van Egypte is in Cairo ge vierd met een militaire parade. Daarin reden ook de raketten mee, welke Egypte de laatste tijd heeft ontwikkeld. Een van de gevaarten in de stoet. Generaal Hidajat heeft met minis ter Soebandrio deelgenomen aan het overleg met de Nederlandse verte genwoordiger in de V.S. Hij keerde zondagavond in Djakarta terug. Op de vraag of vandaag enigerlei beslissing over de onderhandelingen was genomen, zei de Indonesische vice-premier: „er is nog geen be slissing genomen". Hij deelde mee, dat de beslissing zal afhangen van het eindrapport dat minister Soeban drio bij zijn terugkeer op 2 augus tus zal uitbrengen. Waarnemers in Djakarta menen overigens dat er op het ogenblik een zekere mate van besluiteloosheid bij de Indonesische regering bestaat op het stuk van wat de volgende stap in de kwestie-Nieuw-Guinea moet zijn. De links georiënteerde en uiterst- nationalistische groepen zouden ster ke druk uitoefenen tot het afbre ken van het overleg. Volgens wes telijke diplomatieke kringen heeft dit streven de steun van de Sowjet- Unie. Komplot in Jamaica In Jamaica is gisteren een boer gtarresteerd wegens een aanslag op premier Sir Alexander Bustamente. Volgens de politie maakt de aanslag deel van een komplot tegen de pre mier uit. Vooral onder de boeren zou grote ontevredenheid over zijn beleid heersen. Prinses Irene, die een groot liefhebster is van de watersport heeft zich niet de gelegenheid laten ontgaan om te zeilen op het Spaanse Water bij Curagao. De Prinses in actie in een ranke boot De Algerijnse vice-premier Mohammed Boedjaf, die wordt be schouwd als de felste tegenstander van Ben Bella, is gisteravond door benbellistische troepen gearresteerd, toen hij op familie bezoek was in het dorp Msila, in het gebied van de eerste willaja. Waarnemers achten hierdoor de kans op verzoening tussen Ben Bella en Ben Khedda wel heel klein geworden. Gisteren was men nog vol goede hoop over de resultaten van het overleg dat van daag zou plaatsvinden tussen Mohammed Khider, de rechterhand van Ben Bella, en vice-premier Belkacem Krim, die op de hand van Ben Khedda is. Boedjaf zou ook aan dit overleg deelnemen. De militairen die Boedjaf gevan gen namen, behoorden tot het eerste district waarin Msila ligt. De vice- premier was vergezeld door vier mili tairen van de derde willaja. Hij ver bood hen te schieten, toen hij zich omsingeld zag. De secretaris van Boedjaf was de enige van het gezel schap die wist te ontkomen naar Tizi Ouzou, het hoofdkwartier van Ben Khedda. De premier van de voorlopige Al gerijnse regering heeft gisteren be kendgemaakt, dat als gevolg van de politieke crisis dc parlementsverkie zingen niet op 12 augustus kunnen worden gehouden. Er is geen enkele kandidaat ingeschreven en de tijd voor inschrijving liep vorige week af. Ben Khedda zei verder, dat de par lementsverkiezingen toch ook niet voor onbepaalde tijd kunnen worden uitgesteld, want „het is dringend noodzakelijk dat het volk zijn stem kan laten horen". De premier deed een dringend be roep op de nationalistische leiders in Oran, Tunis, Parijs of Zwitserland om naar Algiers te komen. Hun on onderbroken verblijf in de hoofdstad is noodzakelijk; wij hebben genoeg tijd verloren en het volk kan niet langer wachten, aldus Een Khedda. De premier gaf een somber beeld van de toestand. De werkloosheid neemt toe, wegens de crisis sluiten de Europeanen hun bedrijven, de finan ciële toestand is verslechterd, de voorraden zijn zo goed als op en de gezondheid der bevolking baart zor gen. De troepen die zondagochtend Al giers zijn binnengerukt, hebben de veiligheidsmaatregelen in de stad verscherpt. Militairen van het vroe gere plaatselijke militaire bestuur moeten in hun kazernes blijven. Er werd bekendgemaakt, dat alle mos lims en Europeanen die na de onaf hankelijkheid gevangen zijn gezet, in vrijheid zullen worden gesteld. Hotel Aletti, waar buitenlandse diplomaten, regeringsfunctionarissen en journa listen verblijven, wordt door soldaten beschermd. De troepen die thans de macht in handen hebben in Algiers, behoren tot de vierde willaja. die pro Ben Bella is. Door hun optreden zou het gebied van Algiers zijn „geneutrali seerd". De leiders van alle militaire districten, uitgezonderd die van Wil laja drie, zouden de instelling van een autonoom district Algiers, wat de Algerijnse hoofdstad tot zondag was, een „kunstmatige schepping" van Ben Khedda hebben genoemd. (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) De IJssel is een toeristische at tractie armer. Gisteravond heeft men de zeehond in de sluiskolk van Blokzijl kunnen vangen. Om half tien werd het dier met een hydraulische grijper op het droge getild. Personeel van Burgers' Dierenpark stond ge reed om het 2.25 meter lange dier met een kist naar Arnhem over te brengen. Het betekende het einde van een zeldzaam uitstapje, dat dagenlang toeristen naar de IJssel heeft ge trokken. Gistermorgen nog bracht de zeehond een bezoek aan Meppel Eerst zwom het in de haven, toen in het Mallegat. Maar toen de be langstelling te groot werd, maakte het dier haastig rechtsomkeert en zwom terug het Meppelerdiep op. Het verdween even uit het oog. maar de Rijkswaterstaat wilde van geen wijken weten. Men ging het dier achterna. Vergeefs werd getracht het met een boot naar het Zwarte Water op te drijven. Omstreeks half t wee passeerde het de stroom - sluis te Zwartsluis en kwam in het Zwartemeer terecht. In de loop van de middag passeerde het dier de keersluis van Kadoelen. Via het Kadoelermeer is de zeehond toen in Blokzijl gekomen. Daar bleek het dier toch niet opge wassen tegen de listen van de mens. Desluiswachter zette een van de sluisdeuren open. Rustig zwom de zeehond naar binnen. De sluis deur klapte achter hem dicht, het dier was gevangen. Langdurig en manmoedig heeft het zich verzet tegen deze brute aan slag op zijn vrijheid. Vele honder den nieuwsgierigen hebben gezien hoe het dier zijn jagers nog ander half uur volop werk gaf. Pas toen was het weerloos in een net gevangen en kon een hydraulische grijper hem op het droge hijsen. Hoewel het dier een verwonding aan de kop had. verkeerde het toch in goede conditie. Naar wij bij het ter perse gaan van dit nummer uit diplomatieke kringen vernemen, hebben de Nederlandse en de Indonesische onderhandelaars overeenstemming bereikt „op alle essentiële" punten voor de bestuursover- dracht van Westelijk Nieuw-Guinea. Volgens het Franse persagentschap AFP zou Indonesië volgens het bereikte akkoord een symbolische controle kunnen uitoefenen over Westelijk Nieuw-Guinea en wel van mei 1963 af. Aldus verluidde uit betrouwbare, alhoe wel niet officiële Amerikaanse bron. Twee van de drie leden van de Nicuw-Guinearaad, die aan de Ne derlandse delegatie te New York zul len worden toegevoegd als adviseurs, zjjn vanochtend op Schiphol aange komen. Het waren de heren Nic. Jouwe en Tanggahma. Ze maken de reis via Nederland, omdat zij eerst in Den Haag zich komen oriënteren c-mtrent hun missie. „Het is een sterk verlangen van de Pc-poea's om altijd te worden inge schakeld bij besprekingen over de toekomst van hun land. Daarom hebben wij er bij de regering op aan gedrongen in New York aanwezig te zijn", zo zei de heer Jouwe. „We kun nen slechts als adviseurs optreden, want wij zijn wel vrij om vrij te spreken over politieke gevallen, maar in praktische en staatsrechtelijke be slist de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen". Op de vraag of het de heer Jouwe al bekend was. dat er sprake zou zijn van de overdracht van Nieuw-Gui nea in mei 1963 antwoordde hij: „Daar is mij niets van bekend. Het betreft hier geheime besprekingen en ik kan geen staat maken op een los bericht uit de kranten, het is mij dus onmogelijk hier commentaar op te geven". Dat de in Nederland studerende Papoea Frits Kirihio als adviseur van de Indonesische minister Soe bandrio is aangewezen noemde de heer Jouwe een „treurige zaak". „Toen wij er in Nieuw-Guinea van hoorden, waren wij allen diep ver ontwaardigd. Ook de aanhangers van de Partei National (PARNA), waar Kirihio een der oprichters van is, zijn diep teleurgesteld en voelen zich in de steek gelaten. Deze jongen heeft te vergaande steun gezocht bij Indonesië, ook geldelijk. Hij is thans de rijkste student, die er op de wereld rondloopt. Bovendien maakt Indone sië zich belachelijk door een school jongen aan te stellen als adviseur. Ik heb hem altijd in bescherming ge nomen. omdat ik in hem een van die Papoea's zag. die van belang kunnen zijn voor de toekomst van ons land, Reuter noemt de 30e mei 1963 als een waarschijnlijke datum voor de gezagsaanvaarding door Indonesië. Dr Soebandrio, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken ver trekt later op de dag van Washing ton naar New York waar hij van avond naar Djakarta zal vliegen om president Soekarno verslag uit te brengen. Er is nog geen bericht dat dr. Van Roijen, de Nederlandse ambassadeur te Washington, naar Den Haag zal reizen voor overleg. Maar naar verluidt zou dit niet onwaarschijnlijk zijn. De Indone sische Ambassadeur in Moskou, Adam Malik, die aan het hoofd heeft ge staan van de Indonesische delegatie tijdens de geheime besprekingen, zal in Washington blijven. Vernomen wordt, dat de besprekin gen tussen de twee delegaties zullen worden voortgezet. me ar nu hij adviseur van Indonesië is geworden noemt u hem voor mijn part maar een verrader". Behalve de heren Jouwe en Tang gahma kwamen ook mevrouw Jouwe en haar twee zoons Daniel (zes) en Nicolaas (2%) vanochtend uit Biak aan Moeder en zoons zullen een be zoek brengen aan de 79-jarige schoonmoeder van de heer Jouwe. (Advertentie) De Eerste Kamer aanvaardde van middag een wijziging van de huur wet, inhoudende, dat de huren per 1 september aanstaande, afhankelijk van de gemeenteklasse, met tien tot twaalf percent zullen worden ver hoogd. De stemmenverhouding was 32 stemmen voor en 20 tegen; 23 leden waren afwezig. Tot de tegenstemmers behoor den de tien aanwezige leden van de 23 leden tellende socialistische frac tie, de twee communistische afge vaardigden, alsmede acht leden van de katholieke fractie. De acht leden van de katholieke fractie, die tegenstemden waren de heren Derksen. Schuurmans. Middel huis, Matser, Niers, Van Lieshout, Van Veldhoven en Kropman. Vertrek 13.30 uur vanuit Rijnsburg.Bezichtiging der corso wagens de vrijdagavond en zaterdagmorgen tot 12 uur v. m. voorafgaande aan het corso, in de hallen van de Veilings vereniging „Flora" te Rijnsburg. Fritz Puls, rechter in Hamburg, is in het afgelopen weekeinde gearres teerd." H(j zou in de herfst van 1942 hebben deel genomen aan het dood schieten van veertig joodse inwoners van de Sowjetrussische plaats Pe- regroesjni. Puls ontkent zich hieraan schuldig te hebben gemaakt. lettws Uit het LeicLsch Dagblad van i 2 Aug. 1862: De rekening van den Ge meenteontvanger sluit met een voordeelig saldo van f 76.967; maar daarvan is reeds een som van f45245 bestemd, zoodat het over- I schot dus werkelijk is f31.722

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1