„Vierde-klasser" Rob Hoffman geeft Oranje de Europese titel Laver ook in finale Hilversum klasse te apart Otto Sterman leidde Nederlands legioen Zweniteam schittert van de VS in Osaka BEIDSCHAT VIEL UITMAAR Jonge werper W ereltlrecords Kramer-profs op de METS Tenniskampioenschappen Dropsliots Wielerploeg voor Milaan UVS IN DE le KLASSE B \wm 1 maart 1860 Maandag 30 juli 1962 blad no. 30716 Nederland voor de vijfde keer honkbalkampioen van Europa! Juichend en hossend sprongen gistermiddag na de bevrijdende worp van Leo Kops op de eerste honk, welke een einde maakte aan het laatste restje twijfel, ij, infew^toTde^^iwsnde "lot^ honderden van de 8000 enthousiaste toeschouwers over de hekken van het nieuwe ÜjJJi,^53?" °l<,rloso nltl stadion „Middenmeer" om de Oranjeploeg op de schouders te nemen en uiting te geven aan de opwinding, die de gehele finale rond en in het veld heeft geheerst. Want ook DEZE eindstrijd tegen Italië was er weer een van het beste soort: vol spanning, enerverende momenten en een grillig scoreverloop, welke de Neder landse honkbalfans voortdurend in angstige spanning heeft gehouden. Maar de uiteindelijke triomf werd toch grootser dan ooit te voren: 94! De vijfde titel: de reeks van Europese successen, die in 1956 in Rome werd in geleid en die de Oranje-formatie een abonnement gaf op trips naar het honkbal mekka Amerika, is dus voortgezet. Drama kwam- Toch werd die innings nog kritiek voor de Belgen. Werper Ro- Die dramatische fout in een voor bijn kwam onder zware druk te staan Maar hoe groot ook de vreugde was om het drietal routiniers: vóór alles zal dit vijfde kampioenschap de ge schiedenis in gaan als een triomf voor de jeugdige werper Rob Hoff man, een knaap van nauwelijks 20 jaar, die twee jaar geleden door Ron Fraser uit de honderden lagere klas- sers werd gehaald ter versterking van de nationale selectieploeg. Hoff man is pitcher van de Bussum- se tweede klasser HCAW in de Nederlandse competitiestructuur in feite een vierde klasser. Maar gister middag stond hij opeens voor de enorme taak om halverwege de strijd Europa's topwerper Herman De zege moet vooral voor Han Urbanus, Henk Keulemans en Jan Smidt, die aan alle kampioenschappen hebben deelgenomen, een bijzondere vol doening zijn geweest. De eerste twee behoorden ook nu weer tot de basis- ploeg, die door de scheidende coach Ron Fraser was samengesteld om de titel te verdedigen en beiden waren hun plaats meer dan waard, Urbanus als bewaker van het derde honk en Keulemans vooral als razendsnel honk loper. Han Urbanus zal overigens nog een bijzondere herinnering aan deze strijd overhouden: het was zijn vijftigste interlandwedstrijd uit de reeks van 75, die het Nederlands team sinds 1934 heeft gespeeld en de „gouden" KNHB beloonde hem daarvoor met een benoeming tot lid van verdienste. Beidschat te vervangen in het ener verende gevecht tegen de Italianen. Dat gebeurde bij een 4-3 achterstand van Nederland en op dat moment gaf eigenlijk niemand meer iets voor de kansen van de Oranjeformatie. Maar Hoffman heeft zichzelf overtroffen: hij revancheerde zich niet alleen voor de 11-3 nederlaag, die hij vorig jaar september in Parma in de eerste Europese lichtwedstryd tegen de Ita lianen leed. doch toonde zich zelfs zó oppermachtig, dat de om hun slag prestaties befaamde Azzurri in de laatste vier innings geen enkele honk- slag meer konden plaatsen en even min konden scoren. Voor deze uitzon derlijke prestatie werd hij onmiddel lijk door de Nederlandse en buiten landse journalisten en bloc uitgeroe pen tot de beste werper van het toer nooi. En terecht! Zo werd Hoffman in de Europese erelijst dus de opvolger van de Haar lemmer Herman Beidschat, voor wie dit slot wel zeer teleurstellend is ge weest. Zonder twijfel zol Beidschat de gehele finale hebben uitgeworpen als hij in de loop van de week geen griepaanval had gehad, waardoor hij drie dagen in bed moest blyven. Gis termorgen was de koorst geweken en dus waagde Ron Fraser het er op. Maar ook voor hem stond het (al bij voorbaat) vast dat Beidschat ze ven pond afgevallen tijdens zijn ziek te niet de volle negen innings kon gooien en daarom kwam de bonds coach tot het tactische compromis Beidschat/Hoffman, dat een succes is gebleken. Knap geweerd Beidschat heeft zich overigens in de eerste vijf innings nog knap ge- I weerd, alle omstandigheden in aan- merking genomen: hij kwam tot de cijfers 6-3-5. zij het dat onder deze vijf Italiaanse honkslagen twee ho meruns waren van Luzi en zijn rivaal Glorioso, die goed waren voor de eer- I ste twee punten der Azzurri. De twee andere, ook op Beidschat i bijeengeslagen, waren in de vijfde Italiaanse slagbeurt het gevolg van gave tikken van Ugo Balzani en Gan dini, die veel rendement gaven aan een opofferingsstootslag van Gigi Ca- meroni, de temperamentvolle catches en manager van het Italiaanse team. Bewondering dus voor Beidschat en Hoffman maar vooral ook bewon dering voor het gave spel van de Ne derlandse velders, die hun werpers foutloos steunden. In het bijonder Leo Kops verwerkte op de korte stop plaats onnavolgbaar vele lastige tik ken, die van Italiaanse slaghouten kwamen. In het buitenveld kwam de steun vooral van de ovvo'-er Wim Crouwel, van origine catcher, die op - I grond van zijn slagprestaties verras- ste honk dat hij tijdig weet te be- isend door Fraser was gekozen in reikenplaats van Ben Tromp. Crouwel ho noreerde dat vertrouwen met een ho merun in de vijfde inning, die de De laatste tik van de wed strijd is gevallen. Arrindel heeft een homerun gescoord en een uitgelaten Nederlandse ploeg staat klaar om hem „in te halen". Nederlandse achterstand terugbracht tot 4-3 en de ploeg op een psycholo gisch belangrijk moment de noodza kelijke extra stimulans gaf. Die steun miste Giulio Glorioso, het werp-idool van de Italianen, die overigens in het gehele duel toch niet een werkelijk imponerende figuur werd. Drie veldfouten maakten de Itali anen en die zijn hen duur komen te staan. Al in de tweede inning faal de eerst Goldstein, later in combina tie ook Cameroni en Luzi: dat bete kende twee Nederlands punten, die de 1-0 achterstand (een homerun van Luzzi» omzetten in een 2-1 voor sprong. In de zevende inning, bij een 4-3 stand voor Italië, blunderde Glo- riosco zelf bij een worp op het eerste honk, hetgeen onmiddellijk door Ur banus werd afgestraft: 4-4. Iandse spelers, maar vooral ook te gen de 8000 Nederlandse honkbal fans, die hem onder regie van ver zorger/acteur Olto Sterman met hun gebrul volkomen in paniek brachten. Sterman werd door de scheidsrechter niet bestraft onbe grijpelijk. In de achtste Nederlandse slag beurt, die ook de laatste van de Oranje-ploeg zou zijn, werd het Glo rioso allemaal te machtig. Met al twee spelers uit, drie honken bezet en Ruben Leyssner op twee slag kwam uit zijn handen niet de verwachte ge raffineerde curvebal, die een einde aan alles zou hebbén gemaakt, maar een harde rechte worp, welke Leyss ner keihard terugkaatste: 6-4 voor Nederland. Italië was verloren en i Glorioso wist dat. Want ook de vol gende worpen misten zoveel overtui ging, dat een daarvan een gemakke lijke prooi werd voor homerunhit- ter Simon Arrindell. Lang al had de Spartaspeler op zijn kans gewacht: die kwam nu. Hondertwintig meter ver van de thuisplaat vërdween de bal achter de omheining en Nederland leidde met 9-4 met één nul en drie honken bezet), doch de Antwerpse schoolmeester wist thans in deze Nederlandse slagbeurt nog schade te voorkomen. De Belgen waren echter aangesla gen en toen achtervanger Van der Eist last kreeg van een armblessure, waardoor hij bijna niet meer kon gooien en het Belgische tweede honk in feite prijs werd gegeven, was het gedaan met onze zuiderburen, die de enorme 43-5 nederlaag van twee jaar geleden indachtig, voor de wedstrijd een spandoek hadden ontrold met „Niet schieten s.v.p. Wij doen ons best." Boudewijn Maat zette in de vijfde innings door een daverende homerun met Ben Tromp op het eerste honk de Nederlandse achterstand om in een voorsprong, die in de ove rige slagbeurten uitgroeide tot 8-2. Prijzenregen I Het Nederlands honkbal- j team heeft in dit zevende toernooi om het Europese kampioenschap een flink aantal prijzen verworven. Aanvoerder Han Urbanus kon gisteravond tijdens het slot- diner in het Hilton-hotel er al drie in ontvangst nemen: een ere-medaille van Prins Bernhard, de wisseïbeker van de Europese Federatie en een beker, die definitief in Ne derlands bezit kwam alle trofeeën, die aan de titel verbonden waren. Maar ver der waren er ook persoonlijke prijzen voor coach Ron Fra ser. de jonge werper Rob Hoffman en korte stop Leo f Kops, die door een interna- i tionale commissie van honk- f bal journalisten tot de beste spelers van het toernooi leer den uitgeroepen. Een eer, die zij met een Spanjaard en twee Italianen deelden. De toekenning van deze bijzon- derij prijzen was: Beste werper: Rob Hoff man (Ne der landbeste catcher: Cameroni (Italië); beste slagman: Fernandez (Spanje) met het zeer hoge moyenne van 0.636; beste all round speler: Leo Kops (Ne derland); beste scheids rechter; Scirman (Italië). Tijdens de Open Japanse zivem- Belaië qeklopt kamP>oenschappen te Osaka zijneen aantal bijzonder fraaie prestaties ge- Voor Nederland een briljant slot van deze zevende Europese titelstrijd waarin uiteindelijk toch het nuch tere veldspel van de oranje-formatie opnieuw de beslissende factor bleek. Doordat Nederland en Italië beiden ongeslagen zaterdag won nen van resp. België en Spanje bleef het beslissende duel definitief tot zondag bewaard. De Italianen hadden aanzienlijk minder moeite hun ongeslagen record te handhaven dan onze landgenoten. De „Azzurri" versloegen de voor hun altyd moeilijk te bestrijden Span jaarden eigenlijk al in de eerste slag beurten door homeruns van Luzi en Goldstein. De Nederlanders daarentegen moes ten ruim een uur lang vechten om hun Belgische tegenstanders door de knieën te krijgen. Weliswaar had Ne derland in de tweede innings de lei ding genomen, door een tweehonkslag van Kops, die rechtsvelder Leyssner in staat stelde te scoren, maar de Belgen kwamen in de vierde slag beurt sterk terug toen Waroux een homerun sloeg op het werpen van Terneuzen. De Belgen namen in die vierde innings zelfs de leiding, toen de gevaarlijke Vaerendonck thuis De tennisprofs van Kramer komen van donderdag 2 t/m. zondag 5 aug. onder leiding van Tony Trabert, een toernooi spelen op de Metsbanen te Scheveningen. Hieraan zullen deel nemen Hoad (Australië), Segura (Ecuador), Olmedo (Peru), Ayala (Chili), Mackay (V.S.), Cooper (Aus tralië), Anderson (Australië) en Tra- bert (V.S.) In totaal spelen de profs om f 18.000.- aan prijzen. De winnaar enkelspel ontvangt f3.600 - en de winnaars dubbelspel f 2.160.-. De wedstrijden beginnen donder dag om 2 uur met Cooper Ander son. MackayHoad en in het dub belspel met Cooper—Trabert tegen MackaySegura. leverd. Op de 400 meter wisseslag per soonlijk liet de Amerikaanse Sharon Finneran een tyd van 5.21,9 noteren, ruim Zy2 seconde beneden het (nog kersverse) wereldrecord van haar landgenote Donna de Varona. De Ja panse Satako Tanaka zwom haar eigen wereldrecord op de 200 m. rug slag in flarden, door de afstand af te leggen in 2.31,6, een halve seconde sneller dan haar oude record. De Canadese zwemster Mary Ste wart verbeterde in Vancouver (Ca nada) haar eigen wereldrecord op de 110 yards vlinderslag. Zij liet de klok jes stil staan op 1.07,3, wat ruim be neden haar record van 1.09,0 was. De prestatie van de 16-jarige Mary Ste wart betekende ook een verbetering van het wereldrecord op de 100 m. vlinderslag (Susan Doerr, VS, 1.08.2). Ook in de wedstrijden te Osaka, waarin geen wereldrecords werden verbeterd, waren de prestaties uit stekend. Steve Jackman (VS) won de 100 me ter vrije slag heren in 54,8 sec. Zyn landgenote Robyn Johnson zegevierde op de 200 meter vrije slag dames in 2.16,8 en op de 100 m. vrije slag in 1.02,2. Op de 200 meter vlinderslag ver sloeg de Japanner Kosue Sato in 2.13.8 de Amerikaan Fred Schmidt, voor wie 2.14.6 werd afgedrukt. De Japanner Yamanaka kwam op de 400 meter vrije slag met 4.19,5 tot de beste wereldprestatie van dit sei zoen. Sharon Finneran (VS) boekte twee overwinningen: op de 200 meter vlin derslag tikte zij na 2 min. 34,6 sec. als eerste aan en op de 800 meter vrije slag had hij na 10 min. 01.1 sec. meer dan een halve minuut voor sprong op nummer twee. Mulligan, de kleine sympathieke Australiër, had het ons zater dagmiddag na zijn slopende partij tegen de Indiër Ramanathan Krishnan, 36, 63, 6 1, 46, 6 0 voor Krishnan, al gezegd „Laver wint morgen van Krishnan". Niet gemakkelijk, ik denk dat het 5 sets zullen worden, maar Rod wint. Hij heeft gelijk ge kregen. Zijn vriend Rod haalde gisteren zijn zevende internatio nale titel binnen. Met 4—6, 6—3, 6—3 en 7—5 bleef hij in een boeiend tennisduel Ramathan Krishnan de baas. Bij de dames legde Maria Bueno beslag op de titel door een drie sets-zege op de Zuidafrikaanse Sandra Price. In de eerste set van de finale tegen Krishnan faalde Laver op zijn sterkste slag, de topspinbackhand. Daarbij kwam dat- Krishnan weer een serie dropshots over het net liet dalen, waar de Wimbledon kampioen geen antwoord op had. In de volgen de sets echter zette Rocket-Rod, nu gesteund door zijn flit-sende back hand en sterk serveren, een vernie tigende net-aanval in, die heel Krishnans fijne manoevrering een voudig aan diggelen sloeg. Nu stuurde Krishnan het er kennelijk op aan Laver af te matten om in de vierde en vijfde set toe te slaan. Krishnan heeft kansen gehad om de vierde set te pakken. Driemaal had hij setpunt. Laver werkte zich in deze kritieke fase naar z'n top. Eén setpunt ver speelde de onverstoorbaar om zich heen blikkende Indiër zelf. De beide andere deed Laver aan het net te niet. Rocket-Rod had weer bewezen dat hij op het ogenblik bij de „ama teurs" op een eenzame hoogte staat. Zeer sterK speelde Maria Bueno in de eerste set tegen de langbenige, Zuid-Afrikaanse Schoonheid Sandra - P-ice-Reynolds, die in 1960 de Wim- 'edon-finaie van de Braziliaanse verloor. Gisteren had zij echter, on der de bezorgde ogen van broer Pedro een onafscheidelijk duo drie sets nodig. Sandra Price-Reynolds liet zich niet intimideren door de werkelijk schitterende services, vol- lies, smashes en niet te vergeten dropshots waar onder Maria Bueno haar in de eerste set bedolf. Met 6-1 ging die set naar de Braziliaanse. Broer Pedro keek echter, de toch fraaie start van zusterlief in deze finale ten spijt, zuinig. Toen wy nieuwsgierig aan hem vroegen of Maria naar zijn mening niet zeer goed speelde zei hij: „Te goed, zelfs. Dat houdt ze niet vol. Na haar nogal langdurige ziekte (geelzucht) is ze physick nog niet 100rc. Daarom moet ze haar krachten goed verdelen. Op een service-door braak spelen en verder zich v.nl. con centreren op het houden van de eigen serve. Of je nu met 6-4 wint of met 6-1 of 6-0, dat doet er im mers niets toe. Maar Maria kan dat niet. Ze heeft daar teveel tempera ment voor. Bij haar is het alles of niets. Let u maar eens op. ze zal het in de tweede set veel moeilijker krij gen". Pedro Bueno had het goed gezien. Maria zakte terug en met 4-6 werd het een set gelijk. De rust daarna DONNA DE VARONA schitterende successen De belangrijkste finale-uitslagen waren verder: Dames 100 meter vrijeslag: 1. Robyn John son (VS) 1.02.2. 100 m. rugslag: 1. Donna de Verona (VS) 1.09.9. 100 meter schoolslag: 1. Noriko Yamamoto ('Japan» 1.22,2. 400 meter wisseslag persoonlijk: 1. Sharon Finneran (V) 5.21,9 (nieuw wereldrecord). 100 meter vlinderslag: 1. Donna de Verona (VS) 1.09.2. 400 meter vrije slag. 1. Robyn Johnson (VS) 4.45,4. Heren 200 meter vrije slag: 1. Shikishi (Japan) 2.33,4. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 1. Ver. Staten (Graf. Jastremski, Schmidt, Jackman) 4.10,4. 100 meter vlinderslag: 1. Fred Schmidt (VS) 59,6 sec. 1500 meter vrije slag: 1. Roy Saarl (VS) 17.27,3. MARIA BUENO toch nog niet helemaal „de oude" deed Maria Bueno echter goed. De service noodzaakte Sandra Price- Revnolds weer tot returns naar het midden van de baan en daar wist de ex-V. mbledon-kampioene wel raad mee. Tot 5-1 liep Maria uit, verloor toen een game, maar triomfeerde in de volgende; 6-3. Tennisvossen Het dubbelspel ging naar Krishnan -Howe. In de eerste en tweede set hadden de Australiërs Mullegan en Woodcock niets in te brengen tegen de tennisvossen Krishnan-Howe. Met 6-2, 6-1 leken deze op weg naar een vlotte zege. Dat het toch nog een „gevecht" werd, kwam door Mulligan Duidelijk geprikkeld door de „smooth and easy" - winst van Howe-Krish- nan dook de kleine Australiër diep in zijn tennis bagage en toverde daaruit een serie fantastische drives en hoge vollies. Mulligan-Woodcock wonnen de derde set. 6-4, maar in de vierde set domineerden Krishnan en Howe, 6-3. Vooral Howe was sterk op service en smash. „Hy is veel te moe om nog be hoorlijk te kunnen spelen" zei mrs Howe toen haar echtgenoot, die zij op zijn tennisreizen overal vergezelt, met Maria Bueno aantrad in de fi nale G D. tegen mej. Tegart-Rubin- off. Niet alleen Howe bleek aan het eind van zijn latyn,, ook Maria Bue no was-dood-op. Geen tweede titel voor Bueno en Howe. De wonderlijk goed combinerende mej. Tegart, met keiharde services en smashes, en steeds raak vollerende Rubinoff wonnen met de duidelijke score, 6-2, 6-2. Laatste toer Voor Howe zal dit vermoedelijk wel de laatste wereldtennistoer zijn „Nu hij 36 is wordt het tijd dat h(j zich gaat vestigen. „Bovendien ben ik het gereis en het altijd maar weer tennis zien nu toch wel wat beu. Wimbledon en Hilversum volgend jaar vind ik genoeg", aldus mrs Howe, die zelf nog nooit een racket in handen heeft gehad. „Over tennis kunnen we dus nooit ruziën". Dat is maar een grap je hoor. I is de r ïeest voorkomen de echtgenoot die er bestaat." Het damesdubbelspel wonnen San dra Price en Nary Coerson (Zuid- Afrika» die met 6-3, 6-3 zegevierden over Judv Tegart (Austr.) en Eva de Jong (Ned.). Bond lingen ag ge lling werk- mee. welke aruik- door gered, dding r jeep kreeg eade- d-op- te eer- Met van De Sportcommissie van de .N.W.U. heeft voor de wereld- lampioenschappen wielrennen ip de baan, die van 24 t/m "8 augustus te Milaan worden ïhouden, de volgende renners gewezen Amateur sprint: Aad de Graaf |(Rotterdam> en Piet van der :ouw (Den Haag). Eventueel zal log een derde man worden aan- ewezen, waarvoor dan een ;euze zal worden gemaakt tus sen Rob Redeker (Amsterdam), Jan Nolten (Den Haag) en Ma- rinus Paul (Den Haag). Amateur achtervolging: Jaap Oudkerk (Oostzaan). Ploeg achtervolging: Jaap Oudkerk (Oostzaan), Jan Nik- Ikessen (Siebengewald) en Ge aard Koel (Amsterdam). Voorde tvierde plaats hoopt men Piet van der Lans (Sassenheim) met 'bijzonder verlof uit militaire (dienst te krijgen. Amateur Stayers: Henk Buis I(Vijfhuizen), Bert Romijn (Rijs wijk) en Jan van Campen (Am sterdam). Professional sprint: Jan Derk- sen en Joop Captein (Amster dam). Prof. achtervolging: Henk Nij- 'dam (Eelderwolde) en Peter Post (Amstelveen). Prof. stayers: Noppie Koch i (Utrecht). Chef d'equipe zal zijn mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong. (Als trainer gaat mee Arle van Vliet. VOETBAL j Blijkens de officiële mededelingen Kde Koninklijke Nederlandse tbal Bond zijn wat het amateur- oetbal betreft, de eersteklassers oor het seizoen 19621963 als volgt (igedeeld: WEST le-klasse A: AFC, DCG, Gouda, Ion, HFC. Hollandia. HRC, JOS, )SV, Purmersteyn, De Spartaan, Iw en Watergraafsmeer, le-klasse B: CVV. DCV, Laak- nvartier, ONA, Overmaas, Quick Haag), Slikkerveer, Spartaan '20, fVW. TSC, Unitas .en UVS. Het kampioenschap van Lim- iurg voor amateurs dat op 't circuit idsteegh bij Beek werd gehouden, lerd gewonnen door Eugene Bec- ters uit Schaesberg. Deze ging wel- kwaar niet als eerste over de eind- Itreep, maar in de eindsprint was hy door Jan Schroeder uit Konings- iosch in de balustrade gedrongen. Eijn protest werd door de wedstrijd- tommissarissen geaccepteerd. I Bij de op het Bagsvaerd-meer labij Kopenhagen gehouden inter- (ïationale kanowedstrijden bereikte het Nederlandse paar Geurts-Knup- pe een tweede plaats in de K2-klasse Pp de 1000 meter achter de Polen Kaplaniak-Zielinksi. ROB HOFFMAN, de werper die de Italianen be dwong. hier in actie op het eer-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5