Engelse fascistenleider bekogeld en geslagen BOEREN DWINGEN FILMSTER ZIJN LAND TE VERPACHTEN Bloemen voor Leids bruidspaar Het concentratiekamp Daehan OPRUIMING naaimachines MEERPOEL Jean Gabin (met tranen in de ogen): waarom is men zo hard: Dametjes met vergif blijven onvindbaar Glorie voor Nieuw Zeeland Opgericht 1 maart 1860 Maandag 30 juli 1962 Tweede blad no. 30716 j 4l- De heer A. A. Weers en mej. M. H. Juffer- mans werden vanochtend om half tien door de ambtenaar van de burgerlijke stand in de echt verbonden in het Leidse gemeentehuis. Het be sluit dat deze twee jonge mensen genomen heb ben kreeg vanochtend een extra fleurig accent toen hun een boeket bloemen werd aangeboden door Erica Kuyten. het bloemenmeisje van het Rijnsburgse Bloemencorso '62. Allen die deze week in het huwelijk treden in Leiden zullen met een dergelijke kleurige hulde bedacht worden. Erica Kuyten. een 22-jarige schilderes uit Leiden, zal dan ook weer de bloe men overhandigen. Op de foto ziet men v.l.n.r. Erica Kuyten. mevr. Weers-Juffermans en de heer A. A. Weers tijdens de overhandiging van het boeket bloemen. (Foto L.D./Holvast) Lezers schrijven Het is wel toevallig dat ik juist terugkeerde van een bezoek aan het concentratiekamp Dachau, toen uw blad daarover een artikel bevatte (nr. van 28 juli). In het algemeen is het wel waar, wat uw correspondent in Bonn over dit kamp schrijft, maar mag ik er een aanvlling bij geven? Het was in 1948, dat ik voor de eer ste keer Dachau bezocht, waar mijn man in 1942 stierf en waar zijn lijk verbrand werd in het oude cremato rium. Toen mochten de Duitsers nog niet binnenkomen in het leegstaande crematorium-gedeelte. Amerikanen hielden er de wacht en zij zorgden er voor dat alles bleef zoals zij het in 1945 hadden aangetroffen. De gal gen stonden er nog, op de murpn van de grote gaskamer kleefde nog bloed. Er was een doodse stilte. Onkruid overdekte het terrein, waar niets aan gedaan werd. In de berakken, afge scheiden door stenen muren met prikkeldraad, woonden vluchtelingen uit de oostelijke Duitse gebieden. Ook m ijtrof het pijnlijk, dat ze er nu nog steeds wonen, ai zullen het wel anderen zijn dan in 1948. Ondertussen is echter het gedeelte van de crematoria ook voor de Duit sers opengegaan. En nu is het merk waardig om te merken dat juist de Duitsers proberen de geschiedenis van het kamp te laten voortleven, „opdat wij niet vergeten". Het is, naar men m(j vertelde, de Duitse regering, die het aanmoedigt dat hier zoveel be zoekers komen, zowel volwassenen als oudere kinderen. Of men nier van gewoon toerisme kan spreken, weet ik niet. Toen ik er was liepen de be zoekers stil en kennelijk verbijsterd door het museum. Gidsen en onder wijzers gaven uitleg. Goed bedoeld, maar hinderlijk voor degenen, die hier alléén zouden willen zijn. Wat mij het meeste trof, was dat er autobussen vol schoolkinderen waren, en dat zij dit alles moesten zien. Want de fo to's, die hier zijn tentoongesteld, zijn ontzettend. Men raakt ze nooit meer kwijt. Wat waren dat voor mensen, die foto's konden maken van al die uitgemergelde mensenlijven, door zwepen aangedreven tot werken? Wie fotografeerde mensen aan de gesel paal, op de folterbank, aan de galgen hangend? Wie fotografeerde de op gestapelde lijken, achteloos in een greppel geworpen? Al ceze foto's, te erg om hier verder te vermelden, maken dat men zich waant in een hel te lopen. Maar men moet zich goed houden, want men loopt schui felend in een rij Buiten de crematoria is de rommel opgeruimd. De galgen zijn weg, daar staat nu een groot kruis met de ver melding dat hier de galgen stonden. Het onkruid is weg, er is nu een plantsoen aangelegd. Heel sober staat aangegeven, waar de executieplaat sen waren en waar de as werd neer gegooid. Het was minder erg de gal gen en het onkruid te zien dan de foto's en het plantsoen. Uw correspondent was erg veront waardigd over de ingekraste namen. Wat mij echter als het allerhonend- ste trof, was de lugubre grap van de caféhouder bij de ingang van het kamp, die een kartonnen kellner neer zette, die vrolijk lachend de bezoe- Advertentie Zoekt U 'een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 300... v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken Officiële publikatie KENNISGEVING INGEVOLGE ARTIKEL 5, LID 2, DER WEDEROPBOUWWET. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid bij besluit van 13 juli 1962, no. 0713691 heeft goedgekeurd het bij raadbesluit van 6 november 1961. no. 354 vastgestelde wederopbouwplan „Lelden - Stationsplein en omgeving II (1961)", omvattende een gedeelte van het gebied, gelegen ten oosten van de Stationsweg. Het goedgekeurde plan ligt met uit voerige kaarten ca. voor een leder ter Inzage ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken, kamer 111 van het Stadhuis LEIDEN. 30 Juli 1962. De Burgemeester voornoemd. S. MENKEN, Weth. loco-Burgemeester. kers wenkt om binnen te komen. Het lijkt me een persoonlijke misgreep, die het comité snel ongedaan zou kunnen maken. Het belangrijkste echter van wat ik zou willen aanvullen bij het verslag van uw correspondent is de kapel. Die is goed. Ik heb eens een veront waardigd artikel gelezen over het feit, dat dit een r-katholieke kapel is, terwijl er zoveel protestanten in Da chau zijn omgekomen. (Merkwaardig, dat uw correspondent de Nederlandse gevangenen, onder wie zoveel predi kanten waren, niet noemt). Maar dit protest begrijp ik niet. Iedere gelo vige kan in deze sobere, in een cir kelvorm gebouwde kapel neerknielen. Er staat niets anders in dan een groot kruis, waaraan een lijdende Christus hangt met een lichaam dat precies even uitgemergeld is als dat van de gevangenen. Er is geen enkel onderscheid tussen de skeletten op de foto's en deze Christusfiguur. Bij de ingang van de kapel hangt boven de hoofden der bezoekers een doornen kroon van ijzer. In deze kapel, waar toen ik er was alle bezoekers aan voorbij liepen, kan men in stilte en eenzaamheid nadenken over de liefde van Christus, die in Dachau mede ge kruisigd werd, omdat Hij ook in deze hel bij de lijdenden wilde zijn. M. J. S. J. P. v. cl. Stoel overleden Na een kort ziekbed is hedennacht in het Diaconessenhuis in de ouder dom van 78 jaar overleden de heer' J. P. van der Stoel uit Leiderdorp, oud-lid van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland en een vooraanstaande figuur in kringen van de vee- en vleeshandel. De heer Van der Stoel was be stuurslid van het Produktschap voor Vee en Vlees en van het Centraal Bureau voor slachthuisverzekering, ere-voorzitter van de Ned. Bond van Veehandelaren en ere-lid van de Zuid-Hollandse Bond van Veehande laren. Voorts was hij oud-voorzitter van het Centraal orgaan voor de Veehandel, idem van het Bedrijfs- schap Handel in Vee en van de on dervakgroep „Groothandel in vee" van de Ned. Bond van Veehandela ren. Verder was hij geruime tijd voorzitter van het polderbestuur van de Room- of Meerburgerpolder. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, terwijl hem ook een hoge Italiaanse onderscheiding, t.w. de Stella della Solidarita, werd ver leend voor de steun die hij destijds verleende na een overstromingsramp. Gevaar op cle weg Een voor het oog zeer solide rode sportauto toonde zo veel gebreken, dat de Leidse politie tot inbeslagne ming van het voertuig is overgegaan. Een en ander kwam aan het licht toen de politie gistel-middag een 18- jarigd Leidenaar bekeurde wegens het rijden zonder rijbewijs. Een on derzoek wees uit, dat drie banden van de auto volkomen waren versle ten. dat de portieren niet deugdelijk sloten, het chassis op vele plaatsen was doorgeroesd en er werking in de stuurinrichting zat. Bovendien ver toonde ook de motor vele gebreken. Eerste voorstelling voor de Speeltuinjeugd De eerste drie speeltuinen hebben vanochtend reeds kunnen profiteren van de activiteiten van de Commis sie voor de Jeugdvakantiebezigheden. Het waren Zuiderkwartier, Zuid- West en Noorderkwartier. De jongens meisjes kwam om tien uur in groten getalen (ruim 350) naar 't Lu- xor-theater aan de Stationsweg om naar de vreemde capriolen van Mic key Rooney te kijken in de film „Hoe langer hoe gekker". De commissie leden toonden zich na afloop van de voorstelling zeer tevreden over de opkomst van de jeugd, al hadden zij was meer jongens en meisjes ver wacht die niet bij een speeltuinver eniging aangesloten zijn. Maar wie weet, morgen komen die misschien ook wel. Ruim 20 bromfietsen in beslag genomen In het afgelopen weekeinde heeft de Leidse politie nauwkeurig toe gezien of aan de uitlaat van brom fietsen was geknoeid, waardoor een maximum aan geluidt wordt ontwik keld. Bij een controle bleek dit bij 21 bromfietsen het geval te zijn. Tegen de berijders van deze bromfietsen is procesverbaal opgemaakt, terwijl de fietsen in beslag zijn genomen. Tij dens deze zelfde controle werden bo vendien nog elf bromfietsberijders bekeurd wegens overtreding van de maximum snelheid. Brand in Janvossensteeg Zaterdagochtend woedde een korte doch felle brand in de winkel van sportartikelen van de firma Den Holder aan de Janvossensteeg. De brand was ontstaan in een verwar mingskastje van een der aquaria. Vermoedelijk door net openstoten van een kraan is te veel olie naar dit kastje gevloeid, waardoor een ex plosie ontstond, hetgeen brand ten gevolge had. De brandweer heeff het vuur geblust. De schade aan winkel en inventaris bedraagt circa f 5000, welke door verzekering wordt ge dekt. Een 17-jarige Duitser uit Hannover die helemaal platzak was, heeft in Almelo de wed. Ten Seldam-Wolthuis de schrik van haar leven bezorgd. De jongen eiste onder bedreiging met een pistool geld van de vrouw, die aan de Ootmarsumsestraat 'n kleine sigarenwinkel drijft. De vrouw gaf hem een gulden, doch de jongen eiste meer. Toen hij zich ontdekt waande, rende hij het winkeltje uit. De vrouw sloeg alarm, waarna de Almelose re cherche onmiddellijk trachtte de jon gen op te sporen. Hij was naar de Camping Almelo gevlucht, waar hij al vaker was geweest, en had zich daar verscholen in een tent. Hij werd echter ontdekt en rende toen door 't terrein weg in de richting van het kanaal Almelo-Nordhorn. Hij werd tot staan gebracht door een speciaal afgerichte hond van de camping-be heerder. en toen was het nog maar een klein kunsje voor de politie de jongen te arresteren. Hij bleek in het bezit te zijn van een traangaspistool, dat overigens volkomen onschuldig was en waarmee hij niet had ge schoten. Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? Advertentie llllllllllllllll!lll!ll!llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll diverse modellen overjarige en licht beschadigde alle met volledige garantie en gratis les. BREESTRAAT 171 - TEL. 24815 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir (Van onze Londense correspondent) Sir Oswald Mosley, de 65-jarige leider van de fascistische Uniebeweging, werd zondag in Manchester tegen de grond ge worpen en met vuistslagen bewerkt tijdens botsingen, welke ont stonden toen hij en ongeveer honderd aanhangers naar een open lucht-meeting marcheerden. Er waren meer dan tweeduizend tegendemonstranten op de been. De politie kwam Mosley te hulp. De politie hield arm in arm de me nigte op een grote afstand toen Mosley bovenop een luidsprekers auto begon te spreken. Zo groot was het lawaai dat hij zich nauwe lijks verstaanbaar kon maken. Na een kwartier gaf hij het op advies van de politie op. Hij weigerde het aanbod om plaats te nemen in een politie-auto en liep een paar hon derd meter naar een zwarte be stelauto, terwijl de politie met man en macht de mensen tegenhield. Dit was reeds de derde zondag van deze maand dat de orde en rust als gevolg van fascistische demon straties werden verstoord. Het heeft nogal verwondering gewekt dat de autoriteiten na de relletjes in Londen de betogingen in Man chester hebben toegestaan. De fas cisten mogen hun gang gaan. om dat de Engelsen er begrijpelijker wijze voor terugdeinzen de vrijheid van meningsuiting aan te tasten. Daarbij mag niet vergeten worden dat Engeland geen bezetting heeft gekend. In het parlement heeft de Er werd langs de drie kilometer lange weg voortdurend ge vochten. De fascisten werden bekogeld met stenen, rot fruit en penny-stukken. Mosley werd door een steen in de nek getroffen. Vijf trommelslagers werden omver gelopen en met de vuist bewerkt. De stoet moest viermaal stoppen toen mannen en vrouwen de weg versperden door op de grond te gaan liggen, waarna de po litie charges uitvoerde. Er werden 47 personen gearresteerd, o.w. de reeds vaak genoemde fas cistische functionaris Geoffrey Hamm. Woedend schreeuwde de massa „weg met Mosley" en „denk aan Buchenwald". Toen de stoet het eindpunt bereikt had, was deze tot twintig man ingekrompen. (Van onze Parijse correspondent) De Franse Kamerleden en senatoren zijn eind vorige week tot begin oktober met vakantie gegaan .De Boerenorganisaties blijven echter in actie en hebben zaterdagmorgen voor dag en dauw een boerderij omsingeld van de filmster Jean Gabin in het departement van de Orne. Zij hebben hem laten beloven, dat hij twee van zijn boerderijen begin januari aan boeren zal verpachten. De aanleiding tot deze nachtelij ke demonstratie is de volgende: De minister van Landbouw, Pisani, had bij de volksvertegenwoordiging een wetsontwerp ingediend tot reorgani satie van de landbouw en aanpas sing bij de gemeenschappelijke markt. Pisani had voorgesteld maat schappijen te stichten, die met staats hulp bij verkoop van gronden het recht van voorkoop zouden hebben. De aldus opgekochte gronden zou den ter beschikking worden gesteld van jonge boeren, die met subsidies geholpen zouden worden om het be drijf te moderniseren. De volksver tegenwoordiging was echter bang, dat deze maatschappijen een monopo liepositie zouden gaan innemen. Ka mer en Senaat hebben dit recht van voorkoop in beginsel onaangetast ge laten, maar het recht aan zo veel beperkende bepalingen gebonden, dat er in de praktijk te weinig meer van is overgebleven. Tegen deze gewijzigde wet-Pisani komen de boerenorganisaties geleide lijk in verzet. Zaterdag hebben de boerenbonden van veertien departe menten in het zuidwesten van Frankrijk in Toulouse vergaderd en een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat voortaan alle boerderijen door werkelijke boeren moeten wor den geëxploiteerd en dat boerderijen waar dit niet het geval is, moeten worden onteigend. Geeft de regering niet toe, dan zullen de boeren overgaan tot direc te acties. De motie heeft in het mid den gelaten waar deze acties uit zullen bestaan. Het is dus mogelijk, dat het bij distributie van propagan damateriaal aan de toeristen zal blijven, maar ook is niet uitgesloten, dat evenals vorig jaar de wegen zul len worden geblokkeerd door trac toren en andere landbouwgereed schappen. In het holst van de nacht van vrijdag op zaterdag kwamen om streeks honderd boeren byeen bij de boerderij Le Plchonnlère van Jean Gabin. Alleen een paar organi satoren wisten wat er gebeuren ging. De zaak was zo geheim gehouden, dat de gendarmerie van niets af wist en geen voorzorgsmaatregelen had kunnen nemen. Met hun auto's en een vrachtwagen reden de boeren om half vijf het erf van Jean Gabin op. De telefoonlijnen waren onder- socialistische veteraan, Fenner Brockway, een initiatiefontwerp in gediend. dat beoogt ophitsing tot rassenhaat te verbieden. Maar de regering heeft de behandeling van het ontwerp op de lange baan ge schoven. weg doorgesneden. Gewaarschuwd per huistelefoon door zyn regisseur, die eveneens een eigen boerderij heeft, geschakeld om kwam Jean Gabin uit zijn bed en vrouwen te vinden. De radiowagens ontving de boeren rond vijf uur. waren actief en luidsprekerswagens De dametjes, die vergif gekocht hebben, zijn nog steeds zoek. Dankzij een grootscheepse opspo- rings- en waarschuwingsactie van de Amsterdamse politie weten zo lang zamerhand enkele miljoenen mensen, dat twee bejaarde dametjes vorige week maandag in een apotheek aan de Binnenbantammerstraat in de hoofdstad giftig zinksulfaat hebben meegekregen in plaats van Engels zout Een apothekersassistente ont dekte deze vergissing vijf minuten later. Ze zijn ondanks allerlei waar schuwingen via radio, dagbladen en televisie tot op heden onvindbaar ge bleven. Hoofdinspecteur L. F. J. Hulskamp van het bureau Jonas Daniel Meijer- plein heeft ook in het weekeinde geen rust gehad. Tezamen met zijn rechercheurs ging hij er opnieuw op uit om een spoor te vinden van de dametjes. Een vrouw, aie ongeveer vier dagen na haar dood in haar flatje werd gevonden, bleek het niet te zijn. Ook voor andere plotseling overleden bejaarde en alleenwonen de vrouwen had de politie een meer dan gewone belangstelling. Alle na sporingen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. De politie heeft de laatste dagen ook eigen communicatiemiddelen in een spoor van de Volgens de woordvoerder van de boeren heeft men ten opzichte van Gabin een soepele houding aange nomen. Men bracht hem aan het verstand, dat niemand bezwaar reden in de buurt van de apothe- keiswinkel rond. De apotheker plaat ste een advertentie, waarin een be loning werd uitgeloofd. De politie houdt er rekening mee, dat de da- I mes met vakantie naar het buiten- had tegen het eigendom van Le Pi- iand zijn en d t z(j h t chonniere en van noe twee andere i chonnière en van nog twee andere boerderijen op 50 km afstand, mits die boerderijen geëxploiteerd werden door boeren en de door Gabin naar huis gestuurde pachters terug in dienst zouden worden genomen. Het verhaal van Gabin daarente .laxeermiddel" (Engels zout) voor de ze reis wilden meenemen. Als zij het zinksulfaat innemen, moeten ze wel onmiddellijk merken, dat er iets mis is. want men wordt er meteen mis selijk van. In kleine hoeveelheden werd zinksulfaat vroeger wel als gen luidt enigszins andeis. Volgens braakmiddel gebruikt, hem waren de boeren in driftige stemming en zeiden zjj. dat zij ge komen waren om de boel kort en klein te slaan. „Doe wat je niet laten kunt" had Gabin toen gezegd, „maar als jullie grieven hebben moeten jullie dat mij niet verwijten, maar Pisani of generaal De Gaulle". „Het eind van het lied was, dat ik beloven moest twee van mijn boer derijen te verkopen, bij elkaar 110 ha. Zouden die twee boerderijen op 1 januari 1963 niet verkocht of ver pacht zijn, dan zouden de boeren te rugkomen om alles af te breken". „Ik ga dus verkopen", zei Gabin, „maandag ben ik bij mijn notaris en wie wil kopen, kan komen. Wie van de boeren bovendien zin heeft om mijn betrekking over te nemen, kan dat doen. Ik sta met 35 graden onder de hitte van de studio-lam pen". En Gabin besloot: „Ik begrip niet, dat men zo hard voor mij is, na alles wat ik voor mijn landgenoten De mogelijkheid, dat de dames al zijn overleden, noemt men bij de politie academisch. Kerkelijk Leven Doopsgezind wereldcongres Woensdag begint te Kitchener in Canada het Doopsgezind wereldcon gres, dat tot 8 augustus zal duren. Naar wij vernemen gaan er uit Ne- deiland 110 personen naar dit con gres. De officiële doopsgezinde dele gatie uit Nederland bestaat uit de heren ds. S. M. A. Daalder te Haar lem, voorzitter, dr. R. de Zeeuw te Ut-echt, secretaris van de Doopsge zinde Sociëteit, prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan te Haarlem en ds. H. W. Meihuizen te 's-Gravenhage. Er zullen drie speciale chartervlieg- heb gedaan. Ik heb krom gelegen tuigen ten behoeve van de deelne- om land te kunnen kopen". Terwijl mers aan dit congres vertrekken, nl. hij dat zei, wiste hij achte*- zijn blau- één van Schiphol en twee uit Frank - we bril de tranen uit zijn ogen. I furt. Uit Europa komen 340 dee Ine- Te Ketfcrode: De national* band van Nieuw- Zeeland heeft he< afgelopen weekeinde tijdens 't wereldmu ziekconcours in Kerkrade het hoogste aantal punten van de jury gekregen. Zaterdagmiddag werd het op treden van de Nieuwzeelandae band beloond met 537 van de to taal toe te kennen 540 punten. Bovendien honoreerde de jury het optreden van de band met de onderscheiding ,,met lof". Na hun optreden werden de Nieuw- zeelandse orkestleden door het publiek met een minutenlang ap plaus beloond, dat dankbaar en enthousiast door de mannen en dirigent K. G. L. Smith in ont vangst werd genomen. Het Nieuwzeelandse lid van de jury, de heer Frank Wright, die het optreden van zijn landgenoten drie maal met een „negen" had beloond, was een der eerste die de musici ge lukwenste. De twee overige leden van de Jury. een Nederlander en een Australiër, hadden ieder het hoogste cijfer, een „tien", gegeven aan de Nieuwzeelandse band. Gasteren kwam de band uit Kieuw zeeland uit in de marswedstrijden. Ruim 30.000 toehoorders waren er getuige van dat de band voor de tweede maal als hoogste eindigde. Met 115 van de totaal te behalen 120 punten behaalde de band weder om de eerste prijs. De kans is groot, dat de nationale band van Nieuw-Zeeland de door Koningin Juliana geschonken „Zil veren Lier" dit jaar zal winnen. PROF. HEGENBARTH 78 OVERLEDEN De Duitse illustrator prof. Josef Hegenbarth is op 78-jarige leeftijd te Dresden in Oost-Dultsland overleden. Hij stond bekend als een van de bekendste illustrators van boeken van deze tijd. Veel van zijn illustraties versche nen in „simplicissimus". Toen hij 70 werd, heeft het Wilhelm Buschmu- seum te Hannover een tentoonstel ling van zijn werken gehouden die later ook in Amsterdam is geweest. Componist Oscar v. Hemel 70 jaar De bekende, in Antwerpen geboren en thans in Hilversum wonende com ponist Oscar van Hemel, wordt 3 augustus a.s. 70 jaar. Hy genoot zijn opleiding aan het Kon. Vlaams Con servatorium en sloot zijn studie af met een hoge onderscheiding, name lijk de gouden medaille. Van Hemel, die een der leerlingen van Willem Pijper is geweest, com poneerde o.a. diverse soloconcerten voor piano, altviool, hobo» en een groot aantal kamermuziekwerken. Ook als muziekcriticus verwierf hy zich bekendheid. mers naar het congres. Van hen zul len ruim 200 gevolg geven aan de uitnodiging van de doopsgezinden in Amerika om na afloop van het con gres een bustrip te maken van 3500 mijl langs de verschillende doopsge zinde instellingen, met welke trip drie weken gemoeid zijn. GEREF. KERKEN' Aangenomen naar Hoogeveen (5e pred.pl.) C. v. Zuylen te Marken. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Grand-Raplds (VB.) W. Wlerenga te Noordbergum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zwolle A. C. Noort te Groningen. Indirect succes voor Kennedy Roofoverval met traangaspistool De afgevaardigde Hale Boggs, een belangrijke zuidelijke medestander van president Kennedy in het Con gres, is opnieuw voorgedragen en bijna zeker van herverkiezing in een Democratische voorverkiezing, dit ondanks krachtige conservatieve op positie. Boggs, de „whip" van de Democra tische meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, heeft zijn overwin ning gekenschetst als „een nederlaag voor degenen die de president van de Verenigde Staten allerlei kwaads ten laste leggen". Het was vooral een „belangrijke overwinning op de haat- en-angstzaaiers van de John Birch Society" (een uiterst rechtse groepe ring). Boggs' overwinning wordt door waarnemers als een succes voor pre sident Kennedy opgevat, wiens pro gramma's bij vele Democraten uit de zuidelijke kiesdistricten van de VS niet in de smaak zijn gevallen. (Van onze Enschedesche correspondent)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3