Concessie van Nederland vergroot kans op akkoord 1 *•- Vier schilderijen (een Rembrandt) gestolen Indonesië onder druk Verenigde Staten Waarde half miljoen Nasser in conflict met Syrië en Saoed (§uef ^)Tt"e AMERIKA BIJNA UITBUNDIG OPTIMISTISCH Overdracht nog voor 1 januari is mogelijk WEERBERICHT UIT VILLA IN AERDENHOUT RUSSISCHE KUNSTMAAN Heden weer Telstar-T.V. Zuid-Vietnam: 100.000 doden in vijf jaar Treinramp in Pennsylvania: 19 doden Beschuldigingen over en weer K A T WIJK S JONGETJE VERDRONK teuws Ipgericht 1 maart I860 MAANDAG 30 JULI 1962 No. 30716 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 3.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De kans bestaat, dat er op korte termijn een akkoord over Nieuw-Guinea wordt bereikt tussen Nederland en Indonesië. In hoog tempo wordt het vooroverleg in Washington voort gezet. Zelfs gisteren is er intensief contact geweest. Amerika slaat het gesprek met bijna juichend optimisme gade. Het schijnt achter de schermen op beide partijen sterke druk te hebben uitgeoefend. In Den Haag daarentegen zag men de toekomst beslist minder rooskleurig in. Zelfs circuleerden er berichten, dat er een aanval van Indonesië op Nieuw-Guinea werd verwacht en dat derhalve een steviger militair optreden van Nederland werd overwogen. In militaire kringen werd dit bericht niet ontkend. Integendeel. Men gaf onze Haagse correspondent duidelijk te kennen, dat president Soekarno geen vreedzaam vergelijk meer wil. Men was tot de overtuiging gekomen, dat hij de voorkeur gaf aan een in strijd verworven Irian Barat" boven een door Amerika en de Ver enigde Naties netjes thuisbezorgd West-Nieuw-Guinea. In Den Haag was men overigens van mening, dat Amerika deze be doeling van Soekarno nu toch niet meer kon misverstaan. Men sloot derhalve de mogelijk heid niet uit, dat Soekarno alsnog tot de orde geroepen zou kunnen wor den. Men krijgt de indruk uit de gang van zaken, dat zoiets in Washing ton al is gebeurd. Want ondanks het bevel van Soe karno om terug te keren, is dr. Soe- bandrio in Washington gebleven. Het overleg is tijdens het week einde zeer intensief voortgezet. Mis schien met groter kans op succes dan tot dusverre, meent onze correspon- den in Washington. Hij voegt er aan toe, dat het met de onderhandelingen nog altijd moeilijk gaat, maar indien er een vergelijk uit de bus komt, dan zal dit een compromis zijn tussen het Nederlandse standpunt, dat strikt gebaseerd is op de inhoud van het plan-Bunker en het verlangen van Indonesië om genoemd plan te over haasten. te vereenvoudigen en te vervagen. De Nederlandse regering zou geen overwegend bezwaar meer hebben om Nieuw-Guinea voor 1 januari aan de Verenigde Naties over te dragen. Zouden de Ver. Naties dan het beheer weer spoedig willen door geven aan Indonesië dan komt zulks uiteraard voor de verantwoordelijk heid van de Ver. Naties. De Nederlandse regering wenst echter beslist vast te houden aan een periode van bestuur door de Ver enigde Naties. Zij wil heel duidelijk vastgelegd zien, dat de Verenigde Naties garant zijn voor het plebisciet in Nieuw-Guinea. Langdurig De heer Bunker heeft zaterdag ochtend langdurig overleg gepleegd met dr. Van Roijen, die met deze nieuwe concessie dus weer een steen tot een akkoord kon bijdragen, en later op de dag met dr. Soebandrio. Op grond van deze peilingen besloot met gisterochtend om half elf reeds het vooroverleg te hervatten in het buitenhuis in Virginia. Gisteren be raadslaagde men de gehele dag en avond. Vanmorgen zouden de onder handelingen doorgaan. Een bijeenkomst op zondag had men tot dusverre -nog niet gehouden. Men kan er uit opmaken, dat men wil voortmaken en dat men er se rieus naar streeft om een eind ge- ZUIDWESTEN WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Minder koude nacht, morgen over het algemeen iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Kleine depressie bij Noord-Schot land veroorzaakt ook morgen vrij veel bewolking en tijdelijk wat regen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Overdag- ongeveer 18 graden. Zee water bijna 17 graden. Vooruitzichten: achter het sto ringsfront mogen woensdag weer op klaringen worden verwacht. 31 juli Zon op: 4.59 uur; onder: 20.33 uur. Maan op: 4.46 uur; onder: 20.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.02 en 15.31 uur. Laagwater te 11.13 en 23.36 uur. Dit oummet bestaat alt 12 pagina's vorderd te zijn, wanneer Soebandrio toch naar Djakarta vertrekt. De In donesiërs zeggen thans weer. dat hun minister van Buitenlandse Za ken uiterlijk morgen de terugreis moeten aanvaarden. Zy achten de onderhandelingen nog steeds precair maar zien thans toch mogelijkheden tot een compromis. Het zou een kwestie van geven en nemen moeten zijn. Soebandrio zou (onder Ame rikaanse pressie?) bereid zijn enig water in de wijn te doen. ook al zou hij er nog met geheel zeker van zijn, dat de regering in Djakarta er mee akkoord gaat. Komt het tot een overeenstemming, dan zou volgens de Indonesiërs Bunker daar veel toe hebben bijgedragen. Men krijgt de indruk, dat zij nu reeds reden heb ben om Bunker dankbaar te zijn 1 Uitbundig De Indonesiërs kan men dus wel „voorzichtig optimistisch" noemen. In vergelijking daarmede doet het optimisme in het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bij na uitbundig aan. Daar is men van mening, dat de toestand zich radi caal ten goede heeft gewijzigd. Wan neer Soebandrio zal vertrekken, zal volgens de Amerikanen een akkoord in kannen en kruiken zijn ofwel zo ver gevorderd, dat Soebandrio's aan wezigheid niet langer noodzakelijk zou zijn. De details konden dan door Malik en de zijnen verder worden uitgewerkt. Men ziet het, het State Depart ment, donderdag nog doodsbedroefd, juicht nu weer hemelhoog. Misschien nu met reden. Maar toch Het stemt tot voorzichtigheid, dat de Amerikanen behalve op die sombere donderdag voortdurend in majeur over de kwestie hebben gesproken en daarbij vaak de indruk hebben gewekt een goede gang van zaken door hun optimisme te willen bevor deren. De Nederlanders tonen zich een Willem de Zwijger waardig: ze geven geen enkel commentaar. Ingewijden in Den Haag wisten ons zaterdag te vertellen, dat de re gering de mogelijkheid om de Twee de Kamer bijeen te roepen tijdens het reces in het hoofd heeft. In ieder geval was er reden om de vaste commissies van Buitenlandse Za ken en van Defensie uit de Tweede Kamer op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen rond Nieuw- Guinea en de „geheime voorbespre kingen". De mededelingen waren ver trouwelijk. De pers krseg een com muniqué, dat precies het uiterste minimum gaf zonder gevaar voor consequenties. Dat in dit sobere com muniqué gesproken werd van de mo gelijkheid om de Kamer bijeen te roepen tijdens het reces, indien de regering daartoe de behoefte gevoelt of indien de Tweede Kamer daartoe zelf het inititatief neemt, maakt het nogal voor de hand liggend, dat over deze mogelijkheid is en misschien ook wel wordt gedacht. Zaterdag is het eerste vlieg tuig me repatrianten uit Biak op Schiphol aangekomen. Erik Jan Boer, het zoontje van de gouver nementsarts uit Teminabocan op weg naar de aankomsthal van het vliegveld. j De Sowjet-Unie heeft zaterdag weer een aardsatelliet, de „Kosmos-VII" In I de ruimte geschoten. Volgens het I persbureau Tass was de lancering goed verlopen. De satelliet bevat w©« I tensehappelijke instrumenten voor ruimteonderzoek. Men hoopt gegevens te verzamelen o.a. over de stralingsgordels om do aarde en de risico's die deze opleve* ren voor de ruimtevaart. De Kosmos-VII beschrijft in ruim negentig minuten 90,1 een baan om de aarde, met een hoek van 65 gra den op de evenaar. Wanneer de kunstmaan in haar hoogste standi staat, bedraagt de afstand tot de aarde 369 kilometer en in haar laag ste 210 km. De eerste in de serie kos- mossatellieten. die onbemand zijn, werd op 16 maart in de ruimte ge schoten. Om 20 minuten over acht heden avond zal de NTS direct na het jour naal een Telstar-programma uitzen- den. De beelden komen uit New York, j worden in Engeland opgevangen en vandaag ook naar Nederland gerelay- eerd. Het is nog niet bekend hoe lang het programma zal duren. Sedert 1957 zijn in Zuid' Vietnam bijna honderdduizend mensen om het leven gekomen tengevolge van gevechtshande lingen, aldus een berekening van bevoegde Zuidvietnamese zijde. In de eerste zes maanden van dit jaar verloren twintig duizend mensen het leven. (Van onze Haarlemse correspondent) Vier schilderijen met geza menlijke waarde van omstreeks een half miljoen gulden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag uit de villa Koekoeksduin" aan de Vogelenzangseweg in Aer- denhout gestolen. Bij deze schilderijen be vindt een een zelfportret van Rembrandt, een jeugdportret, dat in 1630 in Leiden werd ge schilderd. Koekoeksduin is een landgoed, dat eigendom is van jhr. mr. J. H. Loudon, directeur- generaal van de Koninklijke Ne derlandse Petroleummaatschap- pij. De diefstal werd zaterdagmorgen om ongeveer half negen ontdekt door de butler van de familie Loudon, de heer N. J. M. Hoekstra, die in de na- j bijheid van de villa een bungalow bewoont. De recherche van de Bloe- mendaalse politie, die zaterdag direct contact opnam met Interpol en ook zaterdagmorgen om half elf alle Ne derlandse grensposten waarschuwde, heeft totnutoe van de gestolen schil derijen geen spoor gevonden. De politie heef:, een sterk vermoe den dat hier geen sprake is van een vooropgezette schilderij endief stal doch meer van een ordinaire inbraak De diefstal is n de nacht van vrijdag op zaterdag na half een gepleegd Want op dat tijdstip gingen een zoon en een neef van de heer Lou don, die de avond doorgebracht had den in de z.g.n. jongenskamer van de villa, naar bed. Via de jongenskamer heeft de dief eerst getracht de villa binnen te dringen, nadat iet een steen een ruit was stukgeslagen. De jongenskamer was echter afgesloten van de andere vertrekken van het huis, zodat de dief niet verder de villa kon binnendringen. Daarop werd met een steen "ie dubbele ruit van een tuindeur van de zgn. Franse sa lon .grenzend aan het terras aan de achterzijde van het huis. geforceerd. Het was daarop een koud kunstje om de spanjolet aan de bmnenkant van de deur op te lichten. Uit de Franse salon werd een Frans landschapje van de achttien de eeuwse Franse schilder Robert Hubert gestolen. Dit doek, dat een waarde heeft tussen f 20.000,— en f30.000,—, is 33 bij 41 cm groot. De drie andere schilderijen werden uit de aan de Franse salon grenzende bibliotheek gestolen. Het zijn het zelfportret van Rembrandt, afmetin gen 39 bij 49 centimeter, dat gevat was in een zware ebbenhouten lijst. Het doek, ter waarde van f 400.000 f 500.000 is links gesigneerd r h.l. 1630. Het werd uit de lijst gehaald. De lijst werd op de vloer van de bi bliotheek teruggevonden. Uit de bi bliotheek verdwenen voorts een Ve- netiaans stadsgezicht (een kanaal in Venetië met een kerk) van de hand van de Italiaanse meester Guardi, afmetingen 22 \-s by 33 centimeter, waarde ongeveer f 50.000, alsmede een zestiende eeuws mannenportret in een soort medaillonlijst, afmetingen 14 bij 18',2 centimeter, waarde circa f 10.000, waarvan de schilder onbe kend is. Niets gehoord Hoewel het forceren van de ruit van de tuindeur flink lawaai ge maakt moet hebben de inbreker gebruikte eerst een te lichte steen zocht daarop een grotere, die met kracht door het dubbele raam werd gegooid hebben noch de twee jongens Loudon, beiden 19 jaar oud, noch inwonende kamermeisjes 's nachts iets gehoord. Alle in het huis aanwezige personen sliepen op de tweede verdieping. Ook honden, die in een kennel op het landgoed worden gehouden, hebben geen alarm geslagen. Jhr. Loudon be woont de villa „Koekoeksduin" niet permanent. Hij brengt slechts af en toe een weekeinde in de villa door. Op het ogenblik verblijft hy mei vakantie in Zuid-Frankrijk. Mevrouw Loudon, die vaker op „Koekoeks duin" verblijft, bevindt zich daar ook. De twee jongens, die wel op het landgoed waren, zouden vanmorgen eveneens per trein naar Zuid-Frank rijk reizen. Bij een treinongeluk te Steelton, een voorstad van Harrisburg in de Amerikaanse staat Pennsylvania, zijn zaterdag negentien mensen om het leven gekomen en 120 gewond. De trein, die met o.a. 95 honkbalenthou siasten op weg was naar Philadelphia waar een honkbalwedstrijd gehouden zou worden, ontspoorde met een snel heid van 100 km., toen hij langs de rivier de Susquehanna reed. Drie rijtuigen stortten in de acht meter lager gelegen rivier en bleven in ondiep water liggen. Het reddings werk kwam spoedig op gang. Hef- schroefvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht brachten gewon den naar ziekenhuizen. Kikvorsman nen hebben vele gewonden, die in het verwrongen ijzer en staal beklemd za ten, bevrijd. Toevalstreffer De Bloemendaalse politie meent, dat hier geen sprake is van een nieuwe diefstal in het kader van de serie schilderijendiefstallen, die zich de laatste tijd heeft voorgedaan. Vooreerst niet. omdat in de biblio theek, in de Franse salon en in de Jongenskamer kasten werden gefor ceerd en overhoop gehaald, hetgeen erop zou wijzen dat het de inbreker niet zoveer om schilderijen dan wel om geld of juwelen te doen was. Ten tweede, omdat zich in veel vertrek ken van de villa kostbare schilderyen bevinden, kostbaarder dan bijvoor beeld het gestolen mannenportret van een onbekende schilder uit de zestiende eeuw, kostbaarder ook dan het verdwenen schilderij van Robert Hubert. In de directe nabijheid van de ontvreemde Rembrandt hangen bijvoorbeeld doeken van Van Gogh, Pieter de Hoog, Ruysdael en andere bekende meesters. De villa bevat daarnaast nog een schat aan andere kostbaarheden, zoals vele zilveren voorwerpen en waardevol porselein. De politie vindt het onbegrijpelijk, dat in de villa geen alarmsysteem was aangebracht, gezien de vele 1 heeft de Londense politie vrijdag kostbaarheden die het huis bevat. Er hangen ongeveer 70 schilderijen in de verschillende vertrekken. Daar van zyn de meest waardevolle 16 stuks verzekerd. Sporen, die iets fC over de identiteit van de inbreker joen gulden aangetroffen, die of inbrekers zouden kunnen vertel- len, zijn niet gevonden, ook niet door em9e tlJa speurhonden, die werden ingescha keld. Wel bestudeert men op het ogenblik in Den Haag enkele vinger afdrukken, die werden aangetroffen op een paar bokalen, die door het personeel niet zouden zijn aange raakt, omdat zy al een hele tyd niet van hun plaats zyn geweest. In dit huis bove de garage ter de verzameling schilderijen waarde van drieeneenhalf mil- geleden was ont vreemd. De Arabische wereld heeft weer conflictstof te over. Be schuldigde president Nasser van Egypte een paar dagen ge leden koning Saoed van Saoedi-Arabië van een komplot tegen de Egyptische regering, gisteren maakte Syrië bekend dat het een pro-Egyptisch kom plot om het bewind in Damas cus omver te werpen heeft ver ijdeld. De Syrische minister van Binnen landse Zaken, Abdoel Karim, zei op een persconferentie, dat Egyptische I vrachtschepen wapens en munitie [overbrengen naar Beiroet (de hoofd- jstad van Libanon) voor ondermij- nnde acties in Syrië. De Syrische premier, Basjir el Azmah. had zater dagavond reeds in een radio- en tele visierede Nasser ervan beschuldigd dat hy er op uit was „het Syrische volk te overheersen na het door mid del van sabotage en vernielingen op de knieën te hebben gebracht." Zoals bekend vormden Egypte en Syrië in 1958 de Verenigde Arabische Republiek. Vorig jaar maakte Syrië Ondanks heldhaftige pogingen van meisje De 6-jarige Cornelis Berkheij, wonende te Katwijk, geraakte gistermiddag omstreeks kwart over vijf in het Uitwaterings kanaal in moeilijkheden. Een 9- jarig buurmeisje, Coby Guyt, bedacht zich niet, toen zij de jongen hoorde roepen, en begaf zich te water. Zij kon Kees bij de hand grijpen, maar geraakte zelf ook in een verraderlijke kuil. Ondanks heldhaftige po gingen van het meisje moest zij de jongen onder water loslaten. Toegesnelde badgasten konden Coby nog uit het water halen. Keesje werd ongeveer 7 minu ten later door het publiek, dat een ketting had gevormd, uit het water gehaald. Hij bleek toen reeds te zijn verdronken. Pogingen van een Duitse arts en leden van de Katwijkse Red- dings Brigade om de levens geesten op te wekken, hadden geen resultaat. zich echter na een staatsgreep los van de VAR. De laatste dagen heeft Nasser zich in redevoeringen in krasse termen over Syrië uitgelaten. Donderdag ver klaarde hij bijvoorbeeld in Alexan dra„Terwijl wij tot dusver zeiden, dat wy ons niet bezig hielden met hetgeen in Syrië voorvalt, zeg ik thans dat wij onze ogen niet kun nen sluiten voor wat daar plaats vindt". Een en ander was voor de rege ring in Damascus al aanleiding om bij de raad van de Arabische Liga een klacht in te dienen tegen wat zij noemt Nassers „inmenging in de Sy rische binnenlandse aangelegenhe- i den". Nasser heeft onlangs ook koning Saoed van Saoedi-Arabië aangeval len. Hij beweerde, dat de monarch in mei van dit jaar aan een aantal Egyptenaren geld had gegeven om in Cairo een opstand te ontketenen. De bei rokkenen hadden het geld aan vaard, doch het ingeleverd bij de Egyptische autoriteiten, aldus Nasser, die verder zei: „Ik vertrouw er op', dat het volk van Saoedi-Arabië zich in het bezit van zyn rechten zal stel len. Het op Zwitserse banken gede poneerde oliegeld behoort rechtens het volk toe." Vopo schiet een vluchteling neer De Oostduitse grenspolitie heeft vannacht een jonge Oostduitser dood geschoten die probeerde naar West- Berlijn uit te wijken. Volgens een onofficiële telling heeft de Oostduit- politie sedert de bouw van de Ber- lijnse muur in augustus van het vo rige jaar 47 mensen bij vluchtpogin gen naar het Westen doodgeschoten. Uit het Leidsch Dagblad van 1 Aug. 1862. 1 Z.Mkanonneerboot no 4 is Zaterdagmorgen van Vlissin- gen vertrokken en zal een togt 1 doen langs de rivieren de 1 Maas en de Waal, in het be- 1 lang der kweekschool voor 1 Zeevaart te Leiden. Een ge- 1 deelte der jongelingen uit 1 deze inrigting zal den togt meemaken. De heer Grimaud te Cairo 1 heeft een nieuw middel ont dekt om vleesch voor bederf te bewaren. Versch geslagt 1 houdt men het even boven een brandende lamp gevuld met zijn preparaat. Het ge- 1 heim heeft hij verkocht voor 1 2000.-.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1