Onwaardige toestanden in ex-concentratiekamp Dachau Schoolstrijd nu hevig opgelaaid in Australië Mysterie rond koffer met „oude meesters" In barakken wordt nog gewoond. R.k.-scholen sloten deuren als protest Winfield...smaakt zoals "t hoort !J raise of echte schilderijen? Nieuwe groente „cussa" in Venlo niet erg enthousiast ontvangen Fa. Boekkooi LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 JULI 1962 bezit kennelyk te weinig geld om het museum in een waardige staat te houden. Er is veel verwaarloosd, zoals een kaart van alle concentratiekampen met lichtinstallatie waarvan geen lampje meer brandt, en er is door bezoekers veel smakeloosheid ten beste gegeven, die men gaarne ver wijderd zag. Hoe ongelofelijk het ook is. het hele museum, maar vooral het crematorium, is overwoekerd door op alle mogelijke plaatsen gekraste na men .goed bedoelde leuzen etc. Kloof tussen de rijke en arme landen breder De afstand tussen de onderontwik kelde landen en de geïndustrialiseer de staten wordt groter ondanks de toegenomen hulpverlening, zo heeft een Amerikaanse deskundige in Pa- I rijs verklaard. Na afloop van een j tweedaagse conferentie van de Com missie voor ontwikkelingshulp van de Organisatie Voor Economische Sa- menwerking en Ontwikkeling I (O.E.S.O.) verklaarde deze deskundi- j ge, de voorzitter van de commissie, i James Rlddleberger. tegenover jour nalisten, dat het groter worden van de afstand wordt veroorzaakt door de (Advertentie) waarop men na kan rekenen, wat de SS-ers 25 jaar geleden haarfijn uit kienden: dat het kamp Dachau winst maakte, als men met een gemiddelde levensduur van negen maanden per gevangene rekende. De minimale kosten aan slijtage var», kleding en voeding en kampon- derhoud plus bewaking staan daar aan de ene kant van de balans. Aan de andere staat de opbrengst per ge vangene, zowel de door arbeid inge- (Van onze correspondent in Bonn) De naam Dachau is een wonde plek in het wereldgeweten. Een naam. die samen met Auschwitz. Treblinka, Maidanek en Bergen-Belsen een loeten vormt van de afschuwelijkste diepte punten uit de geschiedenis der mensheid: de brute moorden van de nazi's op joden. Poolse en Russische krijgsgevangenen, poli tieke delinquenten en anderen. Een schok gaat door de reiziger heen. die argeloos over de Autobahn richting München rijdt en plotseling dat quasi onschuldige bord ziet staan: volgende afrit naar Dachau. Het is niet ver meer dan, nog maar een kilometer of tien en men komt bij het Beierse industriestadje, van waar met bordjes in drie talen dui delijk aangegeven wordt hoe men naar het museum en de herdenkings plaats Dachau moet komen. De entree daar is niet riant. De parkeerplaats ligt tussen de barakken, waai vroeger tienduizenden de laat ste maanden van hun leven sleten in een hel. die men zich als welge voede bezoeker in 1962 niet meer ver mag voor te stellen. Wel is er echter iets bewaard gebleven van de troos teloosheid van dit kamp. De muren en het prikkeldraad rondom zijn er grotendeels nog en de barakken staan niet alleen nog altijd in hun naargeestige rij, links en rechts, met een breed middenpad ertussen, maar worden ook nogbewoond. Alsof er geen Westduitse wel vaartsstaat bestaat, alsof de Bonds republiek de slagen van de oorlog nog niet te boven ls gekomen, zo wo nen in de barakken, waarvan de mu ren het meest ten hemel schreiende leed en de grootste schanddaden van deze eeuw hebben gezien. Westduitse Bondsburgers. Merendeels vluchte lingen, afkomstig uit Oosteuropese staten, waar na het Hitlertijdperk geen plaats meer was voor Duitse be volkingsgroepen. Zij komen uit Joego-Slavië, Bulga rije, Tsjecho-Slowakije, de Oekraine. enzovoort. Op normale woningen wachten zij vaak al zeven, acht jaar; in de tussentijd leven zij in de ba rakken van Dachau, waar zij aan vadertje staat maandelijks het lutte le bedrag van 25 gulden voor een driekamerwoning betalen. Dat zij er diep ongelukkig zijn, kan men niet beweren. Zij hebben werk in de stad, verdienen vaak behoorlijk, wat bij de geringe huur betekent dat zij een auto of motorfiets voor de deur van hun concentratiekampbarak hebben staan. Cafeetjes Het grootste nadeel van het wonen in het kamp. zo zei ons een uit Joe go-Slavië afkomstige arbeider, is de grote afstand naar de bewoonde we reld. Als men zelf geen vervoermiddel heeft en men is aangewezen op bus en trein, heeft men 's avonds geen andere keus dan thuis zitten of wat kouten in de paar primitieve cafétjes met vochtplekken op de muren, die natuurlijk ook in de barakken te vin- de- t zijn. Men krijgt de neiging, als men de triestheid ziet van dit kamp waarin in 1962 nog mensen wonen, terug te gaan en het museum dat ingericht is in het crematorium, te laten voor wat het ls. Maar het is onjuist aan deze neiging toe te geven. Ook het museum is zeker geen verkwikkende belevenis, om meer dan één reden, maar eraan voorbijgaan moet men niet Naast een klein crematorium, dat echter al gauw te klein was voor het enorme aantal doden, staat het grote crematorium, waarin een permanen te expositie te zien is van foto's, do cumenten en kaarten, aan de hand waarvan de treurige historie van het kamp Dachau verduidelijk wordt. Eerste Dachau was het eerste concentra tiekamp dat de nazi's, nadat zij aan de macht waren gekomen, inrichtten. Al op 25 maart 1933. slechts een paar maanden na het ..Ermachtigungsge- setz". werd het kamp ln een oude munitiefabriek geopend. De gevangenen, voornamelijk so cialisten, communisten, joodse intel lectuelen en Beierse katholieken, timmerden daarna het huidige ba rakkenkamp in elkaar, waarvan de Westduitse overheid dus nu nog huur opstrijkt. Op 1 mei 1933 waren er 1200 ge- interneerden. eind april 1945 bij de bevrijding door de Amerikanen 3? 000, afgezien dan van de rond 35.000 gevangenen, die buiten het eigenlijk kamp waren ondergebracht. Hoeveel mensen in totaal het leven in Dachau lieten ls onbekend. Een van de schattingen luidt: van 1933 tot 1945 ongeveer 235.U00. Winst Het kleine museum bevat brieven, rechtbankvonnlssen en allerlei docu menten. waaruit men een levendig beeld kan krijgen van de gruwelijke werkelijkheid van het SS-kamp. Schokkend is vooral een groot bord I een psychologisch raadsel. Even on I begrijpelijk is het dat de vlaggen van alle nationaliteiten, die slacht- ofters in Dachau te betreuren heb ben. besmeurd zijn inet namen. Zo heeft een Amsterdams echtpaar ge meend de Nederlandse driekleur met hun namen plus een smakeloze leuze te moeten verluchten. Tenslotte wordt de deur dicht ge daan door de spreuken, die in het j rï onvermijdelijke gastenboek door be- Ue muur rondom Uachau is voor zoekers uit alle landen zijn achter- het grootste gedeelte in stand gelaten. gehouden. Een bezoek aan Dachau ls brachte als die aan goud in kiezen |fn ,r'ur,se '"aring. helaas niet al- en tanden bij overlijden. leen door het gruwelijke verle- In dit verband is net voor de Da- jden van deze Beierse plaats. Onbe- chaubezoeker van 1962 nuttig zich te erijpelijk en onthutsend ls het herinneren hoe de grote Duitse in kan°komen zijn "naam Te^'krLsJïn in sneller groeiende inkomsten van de crematie-ovens, waarin tiendui- geïndustrialiseerde landen, zenden uitgehongerde joden. Polen. Russen, etc. werden verbrand, blijft De commissie heeft opgemerkt dustrie in het Hitlertijdperk dochter- fabrieken bij concentratiekampen oprichtte, waar de gevangenen dan tegen geringe beloning dwangarbeid konden verrichten. In Dachau waren dat de nu zo bloeiende bedrijven Messerschmidt en Bayerische Motor Werke (BMW). Verwaarloosd Hoewel het Dachaumuseumpje in teressant is en de gaskamer en de te merken dat Dachau, graf voor zo vele vervolgden, niet een plek is ge worden van eerbiedig herdenken, maar een oord, waar toeristische smakeloosheid hoogty viert en waar anderzijds (in de barakken) een vry treurig dagelijks leven wordt geleid zonder veel besef van de ellende, die zicli ln deze omgeving heeft afge speeld. De troosteloosheid van een barakkenstraat. waar in de hui dige tijd vluchtelingen wonen. crematie-ovens onthutsend zijn. blijft ook hier wat betreft smaak, piëteit en zorg veel te wensen over. Het in Brussel zetelende Comité Internatio nal de Dachau, dat de organisatie van een en ander in handen heeft, dat de hulp uit particuliere en offi ciële bron is toegenomen van 7.4 mil jard dollar in 1960 tot 87 miljard dollar is 1961. De heer Riddleberger zei dat de leden van de commissie de nadruk hebben gelegd op de noodzaak de financiële steun vergezeld te doen gaan van technische bijstand. De vergadering heeft verscheidene resoluties aangenomen die gedeelte lijk zijn gericht op 't vergroten v. d. hulp van hulpprogramma's, het coör dineren van hulpprogramma's en het tegengaan van de neiging tot ..gebon den" hulp. In een van de resoluties wordt verklaard dat enige niet nader aangeduide landen, ..waarvan de in spanningen geringer zijn dan die van andere landen" hun bijdragen moeten verhogen. W ie is de eigenaar? (Speciale berichtgeving) Een mysterieuze koffer met een aantal werken van oude mees ters. maar ook waarschijnlijk een aantal vervalsingen daarvan en een grote hoeveelheid kostbare antiquiteiten. Ziedaar het pro bleem. waarover de Zweedse politie en Interpol reeds sinds 1956 het hoofd hebben gebroken, zonder eert oplossing te kunnen vin den. De koffer is in 1956 in de vrijhaven van Gothenburg ge vonden. zonder dat vastgesteld kon worden wie de eigenaar is. In totaal omvat de verzameling niet minder dan 136 onderdelen. Over de waarde van de collec tie zijn de meningen verdeeld. Maar de meeste kunstexperts zijn toch van mening dat deze aanziemlijk moet zijn. Het vreem de van de zaak is dat de eige naar van de koffer zich nimmer heeft aangemeld. De theorie dat de schat door diefstal is bijeen gebracht, wordt weersproken door het feit dat nergens ter we reld. voorzover tenminste Inter pol heeft kunnen nagaan, van de diefstal van een der gevonden oude meesters en antieke (waar bij yrij veel gouden) voorwerpen aangifte is gedaan. De Zweedse recherche en Interpol staan dan ook voor een raadsel. Tot de collectie behoort een kopergra vure van de 17de eeuwse Franse schilder Mignard. Het betreft een miniatuur ter grootte van vyf maal vyf centimeter, die Maria Mancini zou voorstellen. Nog twee andere mi niaturen zijn in de koffer gevonden, maar vermoedelijk zijn dit verval singen. De ene zou een voortreffe lijk gemaakte imitatie van een Bot ticelli zijn. Verder bevond zich in de koffer een complete Japanse col lectie, waarbij een groot aantal an tieke gouden voorwerpen, snuifdozen van jade, gordelknopen voor het grootste deel van ivoor en dol ken. Bovendien was er een collectie Spaanse munten over een periode, die zich van het begin van de 18de eeuw tot heden toe uitstrekt. Daar bij was ook een gouden medaillon waarvan de waarde tenministe f500. zou bedragen. Ook „modern" (Van onze correspondent Jan. D. Rempt in Sydney) Nederland wordt herhaaldelijk genoemd in de Australische pers. Doorgaans i's dit het geval in verband met Indonesië's aan spraken op West-Nieuw-Guinea, maar ditmaal is de aanleiding daartoe de schoolstrijd, die al enkele maanden geleden in Austra lië is ontbrand, doch thans hevig is opgelaaid. Voor Nederlanders is de subsidiëring van bijzondere scholen (sinds 1889) en de financiële gelijkstelling (sinds 1917) in het oude vaderland met recht ,,oude koek", waarin niemand meer een krent zoekt. Vandaar dat Nederlandse immigranten in Australië zich dezer dagen voor een inderdaad ..brandend" probleem ge steld zagen, toen een vergadering van ouders van leerlingen van rooms-katholieke scholen in het 20.000 inwoners tellende Goulburn besloten deze scholen voor zes weken te sluiten als protest tegen het uitblijven van overheidssubsidie. (Van onze Venlose correspondent) In Venlo zijn gisteren de eerste vruchten raw de nieuwe groente soort cussa geveild. Het waren een goede honderd kisten. De prijs van de vruchten varieerde van aanvan kelijk 1/9 cenf, tot later slechts 6 cent per stuk. Dat de prijs zo snel daalde, vond waarschijnlijk zijn oorzaak in het feit, dat velen even de moeite namen om de cussa te proberen. Blijkbaar had men er niet veel ver trouwen in en bepaalde men door gaans de inkoop op slechts enkele kistjes om aan een eventuele vraag te kunnen voldoen. Een Haagse onderneming wilde echter onmiddellijk honderd kisten tegelijk kopen. De cussa kan meer dan een week bewaard blijven. De verkoopprijs in de winkel bedroeg gisteravond in Venlo een kwartje per stuk. Onmiddellijk hebben wij de cussa gekocht en geprobeerd. Op drie manieren kan de vrucht bereid wor den, namelijk gestoofdin het zuur en helemaal rauw. In al deze geval len was er totaal geen vergelijking met, zoals wel de indruk v:as ge wekt, asperges, bloemkool of schor- Advertentle seneren. De cussa viel ons tegen. Qua smaak kan de cussa onder geen enkele andere groente of vrucht gerangschikt worden. De winkeliers zelf waren er ook niet enthousiast over. Zij adviseer- den om de cussa te eten tegelijk met een hele grote biefstuk. ruimschoots gelegenheid hele pa gina's aan schrijvers van ingezon den stukken om hun gemoed („voor" of „tegen") te luchten. Verschillen de schrijvers halen Nederland aan als voorbeeld, dat staatssteun aan bij zondere scholen mogelijk is als een „democratisch beginsel" (hetgeen de kranten ontkennen). Ook immigranten Het kan niet anders, of ook Ne derlandse immigranten worden by deze schoolstrijd betrokken, hetzij de ouders, hetzij hun kinderen, niet al leen ln Goulburn, maar wanneer deze strijd zich eventueel uitbreidt over een groter gebied ook elders en tenslotte in geheel Australië. Een rooms-katholieke aartsbisschop heeft al gezegd, dat het ontbreken van overheidssubsidie 't de rooms-katho lieke kerk moeilijk maakt in haar „wens de mensen, die naar Australië komen te helpen assimileren en goe de burgers te worden". Hiertegenover stelt de dagbladpers als haar mening dat assimilatiebevordering de taak va nde regering is en dat een sohool- «yiiteem, waarbij kinderen van el- De scheiding lussen staat en by- ^aar worden gescheiden, niet bevor- zondore scholen (scholen die door dcrll)k is VOOr assimilatie kerkgenootschappen worden opgericht j uit deze voorbeelden blijkt hoe cn gefinancierd) is enkele maanden de schoolstrijd reeds het begin ver- 1 toont van gebrek aan tolerantie en het de leiders van alle kerkgenoot schappen vele hoofdbrekens zal kos ten om te voorkomen dat de school strijd uitgroeit tot een godsdienstnjd. De schoolstrijd heeft de gemoede ren al zo verhit, dat tal van leidende persoonlijkheden „Wahrheit und Dichtung" niet meer kunnen onder scheiden en partijgenoten in het par lement elkaar de pan hebben uitge veegd. zodat er wel hoofden zullen rollen by de eerstvolgende macmil- liaanse opruiming. Intussen kan niet worden ontkend :nkde maanden geleden bij de verkiezing in Nieuw- Zuid-Wales 'n politiek twistpunt ge weest. De regering (arbeidsparty), waarin verscheidene katholieke mi nisters zitting hebben (leden van de Arbeidspartij) heeft zich er echter ver van gehouden. Al sinds 1880 is overheidssubsidie aan bijzondere scholen onbekend, toen zy bij speciale wet werd afge schaft. Hoewel de sluiting van de scholen in Goulburn de goedkeuring droeg van de rooms-katholieke geestelijk- De cussa-vruchten wogen slechts I ^eeft de reeei'ing in ee" ®nk^l rca sm nrnm. no tater.. 'opzicht de indruk gegeven, dat zy van plan is te buigen voor deze „schoolstaking", die ha3r overigens in een ietwat benarde positie bracht, daar ruim 2200 leerlingen moesten circa 500 gram. De kwekers Noord-Limburg hebben gisteravond nog bericht gekregen, dat zij de vruchten moeten laten doorgroeien tot zij circa één kilogram wegen. Sinds de import van de tomaat, rond de eeuwwisseling, heeft dc Nederlandse tuinbouiv nimmer een geheel nieuwe groente op de markt gebracht. En geheel nieuw voor Nederland mag men deze „cussa" wel noemen. De groente wordt in Zuid-Europa vrij veel gegeten. „Cussa" is eenvoudig te bereiden, eist een korte kooktijd en is met een bloemkoolsausje of gestoofd )iirt uxU -.out. peper en nootmuskaat smakelijk. Ook kan men de vrucht in schijven gesneden en gepaneerd bakken. De enige moderne voorwerpen, die men in de koffer heeft aangetrof fen. zijn twee foto's, een zilveren sigarettenkoker en een aansteker. Het zijn vooral deze voorwerpen ge weest. waarvoor de politie de mees te belangstelling had. omdat zy een aanknopingspunt zouden kunnen vormen. De ene foto stelt een man met jachtgeweer voor. die volgens de mode van omstreeks 1930 is ge kleed. De foto is gevat in een zilve ren frame, waarop staat gegraveerd: Second prize doubles, diplomatic ten nis tournament Washington D.C. 1922 (tweede prijs dubbelspel diplo matiek tennistoernooi 1922). Uitgaande hiervan heeft men een tijd lang het vermoeden gekoesterd dat de eigenaar van de koffer wel eens een Zweeds diplomaat kon zyn geweest, die kort na zijn aankomst in het land is overleden en waar van de familie van het bestaan van de verzameling mogeiyk niet op de hoogte was. Eerst dacht men aan de bekende diplomaat Raoui Wallen berg. die aan deze voorwaarden vol deed. Maar zijn familie kon geen van de voorwerpen thuisbrengen. CHEMISCH REINIGEN VERVEN „Dr. Zjiwago" blijft taboe... De Sowjet-bond van schryvers heeft het bericht tegengesproken als zouden er plannen bestaan om wijlen Boris Pasternaks „Dr. Zjiwago" in de Sowjct-Unie uit te geven. diplomatieke tennistoernooi in Was hington D.C. in 1922 hadden deelge nomen. Tevergeefs, van het toernooi bleek nergens een aantekening te zyn bewaard. Als thans de zaak niet spoedig tot een oplossing komt en de politie heeft er geen idee van hoe dit zou moeten gebeuren zal de schat waarschyniyk aan de Zweedse staat vervallen. De politie over weegt nog de mogeiykheid dat ach ter het mysterie van de koffer een vervalsingsgeschiedenis schuil gaat. Sommige experts geloven namelyk de meningen zijn daarover trouwens verdeeld dat een van de mini aturen vervalst is volgens een op de internationale kunstmarkt bekende methode. Bepaalde motieven van bekende meesters worden met motieven van andere meesters samengevoegd tot een eenheid. Als een dergelijke ver valsing samen met andere echte, maar minder kostbare kunstwerken. worden ondergebracht op de openba re scholen. (Dit is niet helemaal ge lukt. maar daar de regering van Nieuw-Zuid-Wales ook een volledige schriftelyke leergang heeft voor leerlingen, die te ver van een school wonen heeft zy die schriftelijke lessen opengesteld voor „slachtoffers" van de schoolstaking). Nationale zaak Vervolgens meende men op het de- wllrdl aangeboden, is het over het parlement van Buitenlandse Zaken l ecn emakkelyker Mn trana_ n do man op de foto, de In 1956 ac.,e tot !tanIi u brengcil. „et is ln Zweden overleden ambassadeur In niet onnlogelUk dat de colleetie in de Washington Wall mar Bostrom te mvsterieuze koffer speciaal met dit ?.cr.k,??nen' 0ok n'e' J" I doel is samengesteld. Waarom de vervalser de koffer dan zomaar heeft te zijn. Boströms weduwe en dochter ont kenden beiden dat de man op de fo to de ambassadeur was. Ook poogde men te onderzoeken wie er aan het achtergelaten blijft een open vraag, waarop de politie het antwoord waarscliynlyk schuldig moet biy- CHEMISCHE WASSERIJ Prijsbescliikking mei kprodukten De ministers van Economische Za ken en van Landbouw en Visserij hebben een prijzenbeschikking voor melkprodukten afgekondigd. Daarin wordt bepaald, dat met ingang van 5 augustus a s. de prijzen van yoghurt, chocolademelk, pappen en vla's niet hoger zullen mogen zyn dan die welke golden op 15 december 1961. De bewindslieden hebben tot deze maatregel moeten besluiten in ver band met de prijsverhogingen, die in verscheidene streken voor deze pro- dukten zyn doorgevoerd. Een drin gend beroep van de minister van Eco nomische Zaken op het bestuur van het Produktschap voor Zuivel, om te bevorderen, dat de prijzen vrywillig tot hetgewenste niveau zouden wor den teruggebracht, heeft niet tot re- Dc schoolstaking in Goulburn, hoe wel een zaak, die eigenlijk alleen de staat Nieuw-Zuid-Wales in het nauw brengt, is een nationale aangelegen heid geworden, omdat het beginsel van scheiding van kerk en staat er mee gemoeid is, of, om in Nederland se termen te spreken, cr wordt een stryd gevoerd om „subsidiëring van hei bijzonder onderwys met finan ciële gelijkstelling van het bijzonder onderwijs met het openbaar onder- wys'. Terwijl, om zo te zeggen, dit pro bleem in Nederland in eerste instan tie al 80 Jaar geleden werd opgelost, houdt men in Australië al tachtig jaar lang vast aan het tegengestelde principe. Wie z'n kinderen naar een bijzondere school wil zenden, is vrij dit te doen, maar moet zelf de kosten ervan dragen. Daar staat tegenover, dat de ouders de kosten tot een maximum van ongeveer duizend gul den per kind van hun belastbaar in- komen mogen aftrekken. Hoe fel de schoolstrijd is opgelaaid blijkt uit de krasse woorden, die de Australische dagbladpers gebruikt zo als „dynamiet" en „politieke chanta- I ge". De dagbladpers is, zonder uit zondering, tegen overheidssubsidie aan bijzondere scholen, maar geeft dat de regering van Nieuw-Zuid-Wa les. meer in het byzonder de protes tantse minister van Onderwijs, op vaardige wyze een beleid voert dat de verhitte gemoederen lichtelijk schijnt af te koelen. In gezaghebben de kringen verluidt, dat de rooms- katholieken zich bezig houden met de gedacthe de gesloten scholen in Goul burn weer te openen nog vóór de ter mijn van zes weken voorbij is. Bo vendien spelen zy met de gedachte in de toekomst alle lagere school-op- leiding aan de staat over te laten, doch daartegenover subsidiëring van middelbare scholen te verwachten en een rooms-katholieke universiteit te stichten met steun van de overheid. Dit zou een geheel nieuwe koers be tekenen van vérstrekkende beteke nis voor het onderwijs in Australië. Advertentie OVDE VEST 189 TEL. 24214 I1AARL.STR. 42A - TEL. 21797 I sultaat geleid. Zeeleeuw in de 1 Jssel De politie te Rheden werd gister avond gealarmeerd dat er een zee leeuw in de IJssel zou zwemmen. Toen men een kijkje ging nemen, bleek, dat de tip geen grap was, maar werkelijkheid. De Rijksbakenmeester heeft pogingen gedaan het beest te vangen, doelt is daarin niet geslaagd. Tot dusver is de zeeleeuw nog niet gevonden. Nog geen besluit over gewijzigde kernpolitiek V.S. President Kennedy heeft gisteren een bijeenkomst gehad met zyn hoogste diplomatieke en militaire ad viseurs om na te gaan in hoevere de Verenigde Staten hun eisen van in ternationale inspectie in een verdrag over het verbieden van kernproeven zouden kunnen verzachten. Na afloop van deze conferentie werd door het Witte Huis bekend ge maakt, dat Arthur Dean, de leider der Amerikaanse delegatie naar de ontwapeningsconferentie in Genève, door president Kennedy voor overleg naar Washington zal worden ontbo den. Hy arriveert maandag. Tydens de conferentie werd echter nog geenerlei beslissing omtrent een eventuele wyziging van de Ameri kaanse kernpolitiek genomen, aldus het Witte Huis. Tussen de Verenigde Staten en En geland is de laatste tyd nauw over leg gepleegd over de resultaten van de jongste Amerikaanse proeven in de Nevadawoestyn voor het opspo ren van ondergrondse explosies. Officiële kringen in Washington verklaarden, dat er binnen de Ame rikaanse regering nog steeds verschil van mening bestaat over de vraag in hoeverre de eisen van het Westen zouden kunnen worden verminderd. De perschef van het Witte Huis heeft evenwel tegengesproken, dat er sprake zou zijn van meningsverschil tussen deadviseurs van de president.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4