Golden Fiction Tulpenmotief in Turkse kunst Cliff Richard: een zoete Young One5 Films mm tveeh in Leiilen I Een rijk eerbetoon aan nationale bloem Yele songs {The General na 36 jaar nog erg amusant ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII]IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII]IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Door Amerika's zachtste tabakken Expositie in Lakenhal In Westeinder TWEELING (van twee jaar) VERDRONKEN Gero-casseffe I,UXOR Cliff Richard, „The Young One' 'is dan nu ook in Lei den gearriveerd. Zijn naam doet on- middelyk denken aan groots opge. zette shows met honderden teenagers, die bij zijn optreden uit pure bewon dering vaak zo lawaaierig zyn, dat hij zich nauwelijks verstaanbaar kan maken. Zoals in Nederland kort ge leden is gebeurd. Elke keer als zo'n jonge zanger pijlsnel carrière maakt, vraagt men zich onwillekeurig af, welke kwali teiten hem die wereldfaam hebben bezorgd. Want een naam, die klinkt als een klok heeft onze Cliff. Waarom weten we na „The Young ones" nog niet- Hij zingt ongetwijfeld vloeiend en soepel, maar in het wereldje van de lichte muze zijn tallozen daartoe in staat. Het is dus weer dat onde finieerbare „iets' dat Cliff Richard van onbekendheid tot wereldberoemd heid en grote rijkdom heeft gebracht. „The Young Ones' heeft als film niet zo heel veel te betekenen. Trou wens het moet ook nauwelijks in de bedoeling van de makers hebben ge legen iets meer te brengen dan een gefilmde show, die Cliff in staat stelt een behoorlijk aantal (vrij zoete) hits te zingen. Het filmverhaaltje, dat er tussendoor loopt is van het bekende soort: zoon (Cliff) van enorm rijke vader geeft voor 'n niet-gefortuneer- de jongen te zijn om zijn „gewone' yrienden te behouden. Hij is leider van een teenagersclub zonder dat zyn vader dat weet. De teenagers alle maal op bekende slordige, maar o ,zo STUDIO Buster Keaton, de ko miek wiens gezicht zelfs in de dolste situaties geen zweem van een glim lach vertoonde, in een 36 jaar oude film: „The general". De sinds kort herleefde belangstelling voor Kea ton, die tot voor een jaar of twee door het filmpubliek vrywel was vergeten, is er waarschijnlijk de oorzaak van dat men deze bejaarde produktie uit de mottenkast heeft gehaald. En daar heeft men goed aan gedaan. „The general" is een kostelijke klucht, waarin zelfs een ele ment van spanning is gebracht; en het geheel is zo boeiend, dat men de technische onvolmaaktheid van deze film (een stomme uiteraard) graag op de koop toe neemt. De naam van de film doet den ken aan een oorlogsgeschiedenis. Dat klopt. „The General" speelt zich af tijdens de Amerikaanse burgeroor log. Toch is de Genei-aal niet iemand maar iets, de locomotief namelijk waarop Buster Keaton machinist is en die hem door de Noordelijke troe pen wordt ontstolen, tezamen met zijn meisje. Hoe Buster tenslotte bei de weet te heroveren en tenslotte bewerkstelligt dat de vijand een smadelijke nederlaag wordt toege bracht, vertelt de film in een reeks vermakelijke scènes die doorspekt zijn met trouvailles. Bijzonder grap pig zijn vooral de achtervolgingen per locomotief. We mogen blij zijn, dat Keaton en deze film aan de ver getelheid zijn ontrukt. Kop op, handen thuis Platte pret Casino Al komt de humor in de film „Kop op, handen thuis(?)" maar zelden uit boven klodder^gooi-gijn, jeukpoederpret en andere soorten primitieve lol, toch is het een gezel lig vakantiefilmpje geworden. Mis schien is de bij haast ieder mens aanwezige behoe/te de leraar of onderwijzer lekker een hak te zetten hier wel de oorzaak van. En beetge nomen worden de leerkrachten van een Engelse school. Met de beste bedoelingen ter wereld overigens. Het hoofd van de school wil van baan veranderen; de leerlingen willen hem niet kwijt. Als een kinderpsy chiater en een inspectrice van het ministerie een werkbezoek aan de school brengen, stellen enkele leer lingen een strategisch plan op om de hele zaak in het honderd te laten lopen. Pianopoten worden doorge zaagd, de waarde van natuurkunde- proeven gaat verloren in een dave rende explosie en tenslotte wordt een zenuwoorlog gevoerd met een „tijd bom". Op deze wijze hopen zij, dat een ander dan hun favoriete hoofd Wakey het begeerde baantje zal wor den toegewezen. De situatie wordt steeds verwarder, vooral ook omdat de inspectrice verliefd wordt op een van de leraren en de psychiater- soortgelijke gevoelens voor een gym- nastieklerares opvat. Dat de „bom" tenslotte wel moet barsten is slechts een kwestie van tijd en de „boosdoeners" worden ont maskerd. Als de goede bedoelingen echter zijn gebleken, is alles vergeven en vergeten en besluit de geliefde Wakey te biyven. Cliff Richard en zijn Shadows" „zorgvuldig' slordige manier gekleed lopen gevaar hun clubhuis te verlie zen omdat Cliffs rijke pa juist op dat stuk grond iets anders wil gaan bouwen. Een hoop (muzikale) avon turen komt er uit voort, maar alles loopt natuurlijk heel goed af. Cliff toont zich in deze film een mid delmatig acteur en een zanger, die zijn publiek precies geeft waarom het vraagt. De echter Cliff Richard-fans mogen dan ook zeker niet verzui men hun idool te gaan zien en ho ren. De rest komt - behoudens het komische stukje met de beroemde zangeres in het clubhuis - niet boven de middelmaat uit. grondslag lag. De geschiedenis van het meisje, dat gehoorzaamt aan de oude wetten van haar geboorteland en van China naar Amerika komt om te huwen met de man, wiens moeder haar door middel van een foto als bruid voor haar zoon „uit verkoren" heeft. Maar eenmaal in Amerika ontdekt de charmante Chi nese, dat daar andere gegruiken heersen bij het kiezen van een le venspartner. Haar hart gaat uit naar een andere man, terwijl haar a.s. echtgenoot meer voelt voor een danseresje. Aan mogelijkheden voor verwikkelingen dus geen gebrek. Re gisseur Henry Koster heeft nogal erg nadruk gelegd op dit verhaal tje. waardoor de musical wat op de achtergrond is geraakt. Eigenlijk is zijn produkt wat dat betreft vis noch vlees. De hoofdpersonen barsten op nogal vreemde momenten in een lied uit of verzinken in droomland, waar lustig gedanst wordt. Slechts een en kele maar is zo'n muzikale explosie functioneel verantwoord. Maar het kleurrijke leventje in dit Chinatown biedt althans een belangwekkende achtergrond en bovendien is het ge noegen in de geheel-Chinese of bij na geheel Chinese rolbezetting de kennismaking te kunnen hernieu wen met Nancy Kwan, die destijds als Suzie Wong oog en hart stal. Voor de liefhebbers van zo'n ondanks al het Chinese toch typisch Ameri kaanse musical is er voldoende om een prettig uurtje te beleven. Norman Wisdom vaart „volle kracht vooruit" LIDO Engelands potsenmaker no. één, Norman Wisdom, vaart in „Zorg dat je er by komt" op volle kracht vooruit. Hy is dan ook by de Royal Navy, nadat hij er on der het motto: „zeil gaat voor stoom" als parlevinker in ge slaagd is een opstomend smaldeel tot stilstand te dwingen. Maar de ver mimiinnimnl Flower drum song: China in Amerika TRIANON Chinatown in San Francisco. Een staatje in een staat. Een trefpunt van twee werelden. De eeuwenoude tradities van China ver mengen zich hier met de moderne opvattingen van het huidige Ameri kaanse leven. Dit wonderlijke meng sel van zeden en gewoonten vormt de basis voor het verhaaltje, dat aan de musical „lower drum song" ten geefse liefde voor een lokettiste brengt hem eerst nog in de letter lijke zin van het woord aan de rand van de afgrond en vervolgens aan boord van een marinischip. Men kan zich onmogelijk voorstel len wat zijn rol als gewoon matroos voor gevolgen heeft: Norman over treft hier heeft bijna alles wat hij als brekebeen-met-een-duiveltje bij vroegere gelegenheden heeft gepres teerd. Wie onbezorgd wil lachen, kan hier terecht. De middenmoot van de film is overigens nog lang niet het hoogtepunt van het verhaal. Zijn (alweer letterlijke) „hoogste troe ven" speelt hij aan het slot uit. als deze geboren sukkelaar-met-twee linkerhanden een bemande ruimte vaart maakt en zowaar nog goed terecht komt. héél goed zelfs. Dat is dan vrijwel het toppunt van potsier lijkheid, die de zaal aan één stuk door laat lachen. Natuurlijk, wie de fijne neus ophaalt voor fratsen en snakerijen, hier en daar gemengd met een snuife gooi- en smijtwerk, moet een film als deze maar over slaan. Toch is deze harlekijn van het witte doek, juist door zijn En gelse afkomst, voor een onbekom merde toeschouwer, die zonder meer een olijke film wil zien, zeer wel aanvaardbaar. En zoals gezegd: Nor man Wisdom is op dreef en echt een pias van de bovenste plank. Het verraad der Tartaren Bloederig Rex „Het verraad der Tartaren" is een van die films, die van veer tien tot zestienjarigen „kerels" maakt als zij, met de woeste gevechten en staaltjes van vertoonde mannelijk heid in het achterhoofd, de duisternis van de bioscoopzaal verlaten en het daglicht instappen. Het besef, dat eigenlijk alles in een ander daglicht staat, breekt dan enkele uren latei- wel door. Dit houdt echter volstrekt niet in, dat de hete strijdtonelen rond de boardpapieren kantelen en met vlijmscherpe zwaarden niet spannend zouden zijn. Integendeel. Alle middelen hebben de film makers aangegrepen om de sombere voorspelling van de Tartarenpriester: „Gij, Khan, zult tot uw knieën door een moeras van bloed gaan", waar te maken. In schrille kleuren en met het camera-oog op enkele centimeters van de geslagen wonden wordt de strijd tussen Vikingen en Tartaren gevolgd. Vanzelfsprekend ontbreekt de voor de verkoop van dergelijke produkten onontbeerlijke sex met. en dartelen mooie en goed gemanicuur de tartaren meisjes en vikingvrouw tjes rond. Als men van het soort houdt, zijn de vele kosten en (vooral) het vele bloed zeker niet verspild. EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS f 1.- derne schilderijen figuratief dan wel naar het abstracte neigend, waarin voor een groot deel de typische lokale kleur toonaangevend is. Al geven deze schilderijen zeker geen reden tot juichen, toch is het leerzaam er kennis van te nemen om te zien wat er op het ogenblik op schilderkundig gebied onder de Tur ken leeft. Er schijnen onder hen twee uiteenlopende stromingen te leven; enerzijds gebondenheid aan de sfeer van het eigen land. anderzijds meer internationaal gericht. I Naar de catalogus mededeelt kan de non-figuratieve kunst in Turkye j putten uit een rijke traditie, omdat j welhaast alle vormen in de Turkse kunst in wezen abstract zijn. Door de stylering der natuurlijke vormen wijzigt zich de uiterlijke volkomen. CARILLONCONCERT Het programma, dat de stadsbei- aardier van Leiden en Delft, Rien Ritter a.s. maandagavond van 8-9 uur in de Stadhuistoren ten gehore zal brengen, luidt als volgt: 1. Onge schreven Preludium, Jef Demijn; 2. Volksliederen: a. Des Madchens Kla- ge, b. Le joli tambour, c. Drink to me only, d. Daar was een sneewwit vo geltje; 3. a. Menuet, M. v. d. Gheijn; b. Menuet, Baustetter; 4. a. Gavotte, Gluck, b. Gavotte, Defesch; 5. Pre ludium en Menuet. Jef van Hoof. 6. Humoreske, Dvorak; 7. Sonatine, Sjef van Balkom, (Andante-Allegretto- Adagio-Allegro-Andante) Alla Tur- ca (uit 12e Sonate). Mozart. Wie zich voor dit alles interesseert kan tot 20 augustus deze tentoon stelling, welke zoveel eer brengt aan de typisch Hollandse bloem: de „tulp", welke door zulk een grote liefde der Turken gedragen wordt, bezoeken. Zy zal U zeker niet teleurstellen! H. EEN tentoonstelling, welke een uniek en hier nog nimmer ge zien karakter draagt, is gistermiddag in de Lakenhal geopend door de Turkse ambassadeur Zijne Excellentie Fuat Kepenek, nadat de directeur van het museum drs. J. N. van Wessem en de directeur voor de Kunsten en Buit. culturele betrekkingen mr. J. J. Reinink, begroetingswoorden tot de vele aanwezigen hadden gesproken. Deze expositie draagt tot titel ..Het tulpenmotief in de Turkse kunst". Zij is door de Turkse regering welwillend ter beschikking gesteld ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan der Turks- Nederlandse diplomatieke betrekkingen. Onze tulp: zij is thans over gans de wereld bekend. Maar het tulpen- kweken is door de eeuwen heen wel in het bijzonder de liefhebberij der Turken van hoog tot laag ge weest. Er waren zelfs tijden 16e eeuw waarin de Turken de tulp verafgoodden. De weerslag daarvan is, dat deze bloem in rijk-gevarieerde stylering in Turkije het allesbeheersende ver sieringsmotief mocht heten: zij bloei den door middel van de fantasie dei- kunstenaars op keramiek, borduur sels, stoffen en boekversieringen, op hout en op steen. Zij was te zien in de paleizen der Sultans, in Moskeeën en huizen, op plafonds, tapijten, bor den, tegels en grafstenen, ja, waar niet al! Het tulpenmotief is in Turkije tot het nationale motief bij uitnemend heid geworden. De Turkse ambassadeur rechtsbewondert een van de tegeltableaus Bewondering De Turkse kunstenaars zyn door de tulp, welke hun vreugde en geluk schonk, gebiologeerd. Deze bloem in spireerde hen tot de veelzijdigste scheppingen in meestal felle en sprekende kleuren, waarvan deze expositie talryke schone voorbeelden geeft. Het is niet te veel gezegd, wanneer wy in veel gevallen van ware „objets d'art" mogen getuigen. De tulp „Lale" zoals zy in Tur kije heet en daar als voornaam voor jeugdige Turkse meisjes geldt schiep een hechte band met Neder land. Het was een goede gedachte om in verband met deze herdenking hier sterk de nadruk op te leggen. Deze met liefde en grote zorg in gerichte expositie mag dan door de korte voorbereidingstijd, naar het woord van de heer Van Wessem, wel licht een wat improvisatorisch ka rakter dragen, zij bevat toch wel zo veel bewonderenswaardige originelen en reprodukties, dat de aandacht ten volle verdient. Schilderijen Zij vindt een interessante aanvul ling in een collectie van twaalf mo- Twee jongetjes van twee jaar, een tweeling van de familie Lok uit Aals meer, zijn gistermiddag omstreeks drie uur in de Westeinderplassen verdronken, nadat zij uit een box waren geklommen. Zij zyn op een doos in de box gaan staan en kon den zo uit de box klauteren. Daarna zyn ze naar de waterkant gekropen en te water geraakt. De moeder bemerkte wat er gebeurd was tien minuten, nadat zij voor de laatste keer naar de kinderen had gekeken. Drie artsen zjjn gedurende twee uur vergeefs bezig geweest met kunstmatige ademhaling. De familie Lok woont nog maar kort in de gemeente Aalsmeer. Het huis aan de Westeinderplassen was nog niet geheel ingericht. De 2Vi jaar oude Hendrik Goossens zag gistermiddag kans op de balu strade te klimmen, die de ouderlijke woning aan het Vestaplein te Wor- merveer omgeeft. Het kind maakte een val van zeven meter en moest zwaar gewond naar het gemeentelijk ziekenhuis in Zaandam worden ver voerd, waar het 's avonds is over leden. Een 2-jarige kleuter, een meisje uit het gezin Dams, Bevrijdingslaan 134 te Almelo, is van een vensterbank op de derde verdieping op straat geval len. Na een val van een hoogte van 10 meter werd het kleine meisje door voorbijgangers gevonden. Met ern stige hoofdwonden is het kind in het ziekenhuis „Ziekenzorg" te Enschede opgenomen. Aruba juicht onze Prinsessen toe De rondrit, die de Prinsessen Irene en Margriet gisterochtend over Aruba maakten, onderscheidde zich in wei nig van die der vorige dagen. De zanghulde evenwel, die voor het be- stuurskantoor werd uitgevoerd en die de Prinsessen staande op het balkon in ontvangst namen, was anders: er werden alleen maar Arubaanse leid- jes gezongen. Langs de route stonden vele mensen om de vorstelijke be zoeksters toe te juichen. Zij bezoch ten onder meer een tehuis voor kinderen, waar een lintendans werd uitgevoerd en kregen op Savaneta schelpen aangeboden, die waren omgetoverd in schemerlampjes. Ook de Internationale Zeemansclub werd met een bezoek vereerd. Advertentie Reproduktie van een miniatuur voorstelllend Selem II Zoekt U een van f 40.— of f 400.—. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. pgeriebt 1 maart 1860 Zaterdag 28 juli 1962 Tweede blad no. 30715

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3