BOTSING IN WOUBRUGGE: 8 GEWONDEN In Oost-Duitsland zijn ver over de honderdduizend .aanbrengers' jDöe eens wat voor een ander! AGENDA UITZICHT Meestal schuldig aan een of ander vergrijp waarvoor huil de straf is kwijtgescholden Kerkelijk Leven MET EEN ENKEL WOORD Begrafenis dr. De Graaff LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 JULI 1962 NA een zomerpauze van een maand hebben de vier Wes telijke, vijf communistische en acht neutrale landen in Ge- nève hun ontwapeningsbespre kingen hervat. Zoals voordien: in een sfeer van wederzijds wan trouwen. Het Kremlin leverde daartoe een kwalijke bijdrage door, een week na het „vredes congres" in Moskou, nog een se rie atoomproeven aan te kondi gen onder het motto: de Ameri kanen zijn ermee begonnen en dus hebben wij het recht om te eindigen. Volgens oude traditie speculeerden de Russen daarbij op geheugenzwakte in de Westelijke landen. Immers, na een weder zijdse kernstop van drie Jaar van oktober 1958 tot september 1961 werden de proeven niet door de Amerikanen maar door de Sow jet-Unie hervat! Achter het IJzeren gordijn is men trou wens niet aan de eerste redeneer truc gebarsten. Zo beschuldigt Moskou de Amerikanen er thans opnieuw van, dat zij onwillig zou den zijn tot algemene ontwape ning over te gaan. Maar daarbij wordt verzwegen, dat het Krem lin zich hardnekkig verzet tegen redelijke intenationale controle. Het stelt zelfs de eis, dat in het eerste stadium der ontwapening de buitenlandse bases opgeheven zouden moeten worden en dat de apparatuur om atoomwapens te lanceren bij Amerika's bondgeno ten zou moeten verdwijnen. Voor het Westen is dit onaanvaard baar, omdat de communistische landen bij inwilliging van deze eis in het bezit zouden blijven van een overwicht aan conventionele wapens. Wat de inspectie aan gaat: Moskou wil eventueel al leen controle toestaan op de wa pens, die verdwijnen, maar niet op wat er daarna nog overblijft of nog aangemaakt wordt, een onredij Ikheid, die voor zichzelf spreekt. Toch is er een mogelijk heid, dat die essentiële wapen kwestie een stapje dichter bij een oplossing komt. De Verenigde Sta ten zouden er namelijk in ge slaagd zijn ondergrondse kernex- plosies-op-zeer-grote-afstand te onderscheiden van aardbevingen. Indien dit juist is, kan men van een prachtig succes spreken, dat grote perspectieven opent voor de mogelijkheid van een kernproef- moratorium. Amerika zou dan immers in staat zijn geheime proeven van de Sowj et-Unie vast te stellen. En een dergelijke con trole is bepaald niet overbodig zo lang de rode machthebbers meer waarde hechten aan wereldmacht dan aan het gegeven woord. KONGO is nog altijd een kwade post op de begroting van de Verenigde Naties: tien mil joen dollars per maand! En aan gezien de Sowj et-Unie een on waardige nalatigheid aan de dag legt bij het nakomen van haar fi nanciële verplichtingen jegens de V.N., moet er dus wil een fail lissement van de wereldorgani satie voorkomen worden op korte termijn iets worden gedaan om de Kongolese last te vermin deren. Met dit feit voor ogen kan men zich voorstellen, dat secre taris-generaal Thant zich kort geleden liet ontvallen, dat hij president Tsjombe van Katanga en diens ministers beschouwt als „een stelletje clowns", met wie hij geen raad weet. Toch was deze uitdrukking ongepast: de hoogste ambtenaar van de Verenigde Na ties dient zich zulke taal niet te veroorloven, al was het alleen maar omdat er andere en veel ge vaarlijker clowns in de Verenigde Naties rondlopen, over wie Thant met geen woord pleegt te reppen. Bovendien brengt de Katangese premier, die nu al twee jaar lang voldoende medewerking weigert aan de centrale regering in Leo- poldstad, alleen maar in praktijk wat elke Aziaat doet alvorens hij tot een koop besluit: daaraan gaat eerst een spelletje „tawarren" (afdingen) vooraf en wie daarvan afziet, betaalt zeker te veel. In Europese ogen is dat tawarren een onprettige bezigheid. Wij houden nu eenmaal van vaste, door de verkoper naar eer en geweten vastgestelde prijzen. Maar andere landen, andere zeden. En dus kan men en de Aziaat Thant wel het allerminst niet aan Tsjombe verwijten, dat hij, met de sterk ste troeven in handen, weinig neiging vertoont op een koopje afstand te doen van zijn voorde lige positie, nu premier Adoela nog steeds vasthoudt aan zijn al te centralistische eisen. Het zou nu de bedoeling van Thant zijn Katanga onder economische druk te zetten door de Union Minière haar belasting van 3 a 4 miljoen dollar per maand aan Leopold- stad te laten afdragen inplaats van aan Tsjombe in Elisabeth - stad. Maar dat kan alleen als En geland en België hun medewer king verlenen, omdat daar de on dernemingen zetelen (in Enge land de Tanganyika Concessions), die samen over het grootste deel van het aandelenkapitaal be schikken. Dit plan is al even wei nig sympathiek als de wel héél koppige houding van Tsjombe. Veel ex-nazi's nu in dienst van de communisten „Waar drie Duitsers b(j elkaar ko men, moet één een aanbrenger zyn". Deze uitspraak wordt aan de beruch te chef van de SD in de Hitlertyd, Heydrich, toegeschreven, maar zou evengoed van Erich Mielke kunnen stammen. Erich Mielke fungeert in Oost- Duitsland als „minister voor Staats veiligheid". In deze functie is hy het hoofd van een monsterachtig grote organisatie van „aanbrengers". Hij is lid van het communistische partijbestuur en in dat partijbestuur is hem de taak opgedragen meedo genloos de vijanden van het com munistische regime te ontmaskeren en te vernietigen. Daartoe staan Mielke, die tijdens de oorlog in de Sowjet-Unie vertoefde en daar voor de NKWD onder leiding van Beria werkte, bijzonder ruime middelen ter beschikking. Uit de verklaringen van naar het Westen uitgeweken beamb ten van Mielke's veiligheidsdienst is gebleken, dat het aantal „informan ten" van het ministerie de 150.000 benadert. Zij spelen de rol van onbezoldig de rijksveldwachters, die zich. zorg vuldig in burgerkleren gestoken, be zighouden met de controle op de be woners van dat land. Officieel telt het apparaat van die veiligheidsdienst 14.000 man. van wie er 9.000 dienst doen als „collectan ten". Elk van deze collectanten on derhoudt een kring van aanbrengers, die tien tot twintig man sterk is. Elk van deze aanbrengers moet een schriftelijke verklaring afleggen, waarin hij belooft met niemand, ook niet met zijn naaste gezinsleden, te spieken over zyn relatie met de staatsveiligheidsdienst. De „aanbrenger" moet bovendien verzekeren, dat hy „alle opgedragen taken nauwgezet ten uitvoer zal brengen". In geval van een vergrijp tegen deze beloften moet de aan- brenger op de strengste straffen re kenen. Hij wordt voorzien van een codenaam, die hy in zyn berichten als ondertekening dient te gebruiken. Tex controle van de betrouwbaar heid van de aanbrenger wordt in de regel aan hem of haar de op dracht verstrekt de naaste kring te controleren en daarover verslag uit te brengen. De aanbrenger weet, dat dit een soort examen is en dat de vol ledigheid van zyn of haar rapporten over het verdere lot beslist. De aanbrengers bevinden zich vrij wel zonder uitzondering in een dwangpositie ten opzichte van de staatsveiligheidsdienst. Vaak hebben zU zich schuldig gemaakt aan het een of andere vergrijp, waarvoor hun de straf is kwijtgescholden. Vaak worden eenvoudige mensen tot aanbrengers gemaakt met het simpele dreigement van de staatsveiligheidsdienst, dat een of ander familielid zal worden gearresteerd. Naast deze uitgebreide groep van informanten staan dan nog de func tionarissen van de Socialistische Een heidspartij, die reeds uit hoofde van hun functie verplicht zyn vermeende onregelmatigheden of vyandelyke handelingen en gedragingen in hun omgeving aan de staatsveiligheids dienst te melden. Dank zy dit „aanbrengers-appa raat" is het de communisten in Oost- Duitsland mogelijk de bevolking on der controle te houden en acties te gen het gehate regime in de kiem te smoren. Voor verzetslieden geldt veel straffer dan in de tijd van Hitler of Himmler de uiterste geheim houding. Zij weten, dat de commu nistische „Sicherheitsdienst" veel ef fectiever werkt dan de vroegere na- ticnaalsocialistische. Zy weten ook, dat tal van vroegere informanten var. de nationaalsociallstische „Si cherheitsdienst" thans voor de com munistische werken! NED. HERV KERK Beroepen te Brielle (vac. J. W. Fal- kenburg) (toz.) L. W. Blok te Elle- woutsdijk. Aangenomen naar Dordrecht (vac. J. v. d. Velden) A. L. van der Smit te Maarssen het beroep van de ge nerale synode als luchtmachtpredi kant F. I. Verbaas, vicaris te Amster dam-Oost. GEREF. KERKEN Beroepen te Achterveld R. J. Kool stra, vlootpredlkant met verlof te Leeuwarden, die geen verdere beroe- gen in overweging nemen kan. te en Burg op Texel, M. Hiensch, kand. te Haarlem. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Mussel G. Leendertse, kand. te Haarlem. „Centrale raad voor evangelie en industrie" Het werk dat plaatselijke en/of regionaal door de protestantse ker ken wordt veiricht in een zestal „stichtingen voor evangelie en in dustrie" heeft thans een overkoepe lend orgaan, genaamd „Centrale Raad voor evangelie en industrie". In deze centrale raad hebben zit ting de voorzitters van de stichtin gen en vertegenwoordigers van di- Zestig doden door verdrinking op de Philippijuen Op het Philippijnse eiland Luzon, zijn ten noorden van Manilla bij overstromingen 60 mensen verdronken. Honderden gezinnen hebben gebrek aan voedsel. De materiële schade is Vanmorgen omstreeks zeven uur heeft op het kruispunt Herenweg- Kruisweg in de gemeente Woubrugge, een zeer ernstige botsing plaats gehad tussen twee volkswagens, waarby acht personen werden gewond, onder wie vier zeer ernstig. De uit de richting Leimuiden komende wagen, afkomstig uit Gouda, waarin buiten de bestuurder nog twee volwassenen en twee kleine kinderen gezeten waren, vloog in volle vaart tegen de uit de richting Woubrugge naderende wagen, waarin drie volwassenen waren gezeten, die uit vissen gingen. De laatste wagen verleende geen voorrang, werd in de flank gegrepen en op het verhoogde verkeerseiland gedrukt. De eerste wagen kantelde, waarby enkele inzittenden onder de auto terecht kwamen. De ravage was zeer groot. Beide wagens werden onherstelbaar vernield. Met drie ziekenauto's en een bestelwagen werden de acht slachtoffers vervoerd naar hot Academisch Ziekenhuis in Leiden. De namen van de slachtoffers zyn evenals de aard van de verwondingen nog niet bekend. Een tragische byzon- heid is, dat de inzittenden van de auto uit Gouda op weg waren naar een sterfgeval. f Vakantietyd betekent voor ve len lifttijd. Wie er op uittrekt en het een voudig aan moet doen zoekt bij meer begenadigden zyn heil. Er mogen tegen die opvatting nog zoveel bezwaren bestaan, de ge woonte bij anderen een steuntje te zoeken om het wat verder op te zoe ken. laat zich niet zo gauw uit roeien. Overblijfselen uit benarde oorlogs tijd en kort daarna, toen de auto slechts het privilege der uitverko renen was. Wie grote reizen maakt en er lange verhalen over wil doen, wiens beurs boven dien beperkt is, moet wel z'n toe vlucht by anderen nemen, ook al voelt hij zich misschien zo af en toe een bedelaar Ze staan langs de weg. steken de duim omhoog en blyven onvermoei baar totdat er eindelyk iemand komt, die zich over hen ontfermt en met vriendelijk armgebaar in zyn wagen noodt. Autorijders hebben soms ook be hoefte aan een praatje, zo'n gra tis-passagier (s) kan hen met zijn conversatie klaar wakker houden en wie een beetje mensenkennis heeft, hoeft heus niet bang te zijn een psychopaat of een gangster als metgezel mee te nemen, al blyft oppassen de boodschap. Lifters zijn er in alle landen. Ze staan ook hier langs de weg. Wie zou 't de spreekwoordelijk zuinige Schotten kwalijk nemen als se zich aan dat spelletje-langs-de- weg har ts toch telyk overgeven? Ze vestigen hun hoop op de gast- vrye Hollanders, die hen wel even willen meenemen naar alle steden, opgenomen in hun zorgvuldig opge steld reisplan. Maar er zijn ook andere buiten landers. Ondanks hun lege beurs krijgen ze te zien wat zelfs heel wat landgenoten nog niet zagen. Zo sprak ik onlangs met een Noor, wiens tochtjes naar Delta- of Zuiderzeewerken, naar Amsterdam. Rotterdam, tot zelfs Arnhem, de Hoge Veluwe, Groningen Friesland en Maastricht toe te dan ken waren aan wat onze vriendelij ke landgenoten hem hadden aan geboden: telkens weer hartelyk ver lopen ritjes, waardoor hy even ver rast als dankbaar was. Die man zag er dan ook hele maal niet als gangster uit. Het deed goed hem met groot enthousiasme te horen spreken over d9 houding van veel automobilisten aan wier bereidwilligheid deze be reisde Roel het te danken had ons land nu op een prik te kennen. Hoe u ook over het liften denken mag. het heeft in ieder geval één goede zijde: het geeft de automo bilist gelegenheid iets voor een an der te doen, wat in een tijd, waar in iedereen uitsluitend aan zichzelf denkt, geen overbodige weelde is. Als u maar goed uitkijkt, wie u meeneemt. Deze Schotten zullen wel aan hun txek gekomen zijn! En Holland zal er ook in Schot land zijn goodwill mee versterkt hebben. Daar gaat 't per slot ook om! FANTASIO BINNENLAND De plaquette, die de N.V. Stoom vaart Maatschappij Nederland ter her innering aan de koninklijke tocht op 2 mei op h->t m.s. „Oranje" van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard ten geschenke heeft gekregen, is gisteren Maar of men het nu leuk vindt of niet, de Katangese leider be schikt nu eenmaal over de beste kaarten en men kan hem geen ongelijk geven, dat hij die zo goed mogelijk uitspeelt. De centralisten zullen toch heus wat meer water in de wyn moeten doen. aan boord van dit schip door de hoofd-stewardess mej. A. Vanhauten onthuld. De bronzen plaquette ls aan gebracht op een der wanden van de cinema-lounge. Het 128ste squadron mijnen vegers van de Kon. Marine, dat be staat uit de „Naaldwijk", de „Ommen" de „Giethoorn" de ..Hoogeveen" en de „Drachten" ls gisteren na een oefen- reis in de Scandinavische wateren ln Nederland teruggekeerd. Gistermiddag is op de grens van het diepe en ondiepe bassin van het zwembad „Mooi Zeist" het stoffeiyk overschot gevonden van de 12-Jarlge Maria G. Imansen uit Zeist. Het meisje, dat goed kon zwemmen, ls vermoedelijk onwel geworden. Me dische hulp mocht niet meer baten. Het gezelschap, dat op 18 augus tus voor het Nationaal Thuisfront naar Nleuw-Gulnea vertrekt bestaat uit de volgende artiesten: Rudl Car- rell. de cabaretières Marijke Morley en Philippine Aeckerlin en de accordeon- nist Tonny Eyck. Het gezelschap hoopt op 13 september terug te zijn. BUITENLAND Een orkaan, die donderdagavond aan de noordelijke rand van de Harz ln West-Dultsland heeft gewoed, heeft tienduizenden bomen ontworteld. Al leen ln het district Langelshelm sneu velden ln een kwartier al 20.000 beu ken. Vrijdagochtend trok een orkaan over Neurenberg. Hij ging gepaard met een kort. hevig onweer. Er vielen ha gelstenen als kippeeieren. die vele rui ten vernielden. Ook hier gingen veel bomen tegen de grond. In centraal- Polen heeft eveneens een noodweer ge woed. Er vielen vijf doden en vele gewonden. De materiële schade ls groot. Ook -ier vielen zeer grote hagelstenen. Op de Algemene Begraafplaats in Bloemendaal is gisteren het stoffelyk overschot ter aarde besteld van dr. F. A. de Graaff uit Heemstede, in leven particulier secretaris van Prins Bernhard. In de aula van de be graafplaats was slechts de familie samengekomen. Ongeveer 200 belangstellenden volgden de baar naar het graf. Daar werd gesproken door de heer W. A. Fischer, een studievriend van dr. De Graaff en dr. J. H. Stelma, hervormd predikant, beiden uit Bloemendaal. Koningin en Prins werden bij de begrafenis vertegenwoordigd doormr. J. van der Hoeven, particulier se cretaris van de Koningin, en luite nant-kolonel C. C. Geertsema, adju dant van Prins Bernhard. Een vyftigtal kransen en bloem stukken waren rond het graf gelegd. Van Koningin en Prins was er een krans van witte anjers en paarse la thyrus: van de Prins bovendien een krans van diverse kleuren anjers met groen lint. Voorts waren er bloem stukken van de hofhouding, de offi cieren van „Zwaluwenberg", van de K.L.M., Fokker, het „Prins Bernhard Fonds" en vele andere instanties. De zoon van dr. De Graaff, de heer W. F. U. de Graaff, sprak een woord van dank voor de ondervonden be langstelling. verse kerken. Het doel van de cen trale raad is coördinatie, studie, uit wisseling van ervaringen en advise ren van de plaatselijke- en regionale stichtingen. Voorzitter van de centrale raad is ir. J. J. Kwak te Arnhem, wnd. secre taris dr. J. C. C. Rupp te Utrecht. De stichtingen voor evangelie en indus trie zijn reeds gevestigd in Ede, Arn hem. ÏJmond, Rozenburg-Spykenisse, Veenendaal en Zaandam. Amerikaanse mariniers gaan Siam weer verlaten Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren bekendge maakt. dat de 1800 Amerikaanse in fanteristen en mariniers, die in mei naar Siam werden gezonden om het land te helpen beschermen tegen het binnendringen van communistische guerrillatroepen uit Laos, zullen wor den teruggetrokken. Als deze manschappen Siam ver laten hebben, zullen er nog ongeveer 2200 man Amerikaanse infanterie en 1000 man van de Amerikaanse lucht macht in Thailand zyn. Advertentie ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 7.45 uur n.m. Hooigracht 30: Bidstond te 7 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. evang. W. v. d. Berg. 10 uur v.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Films over India .2.30 uur n.m. Steenschuur 6Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vjn. MAANDAG Stadhuisplein: Carlllonbespellng. 8-9 uur n.m. DINSDAG Hogewoerd 175: Dienstvergadering van Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zijlstra. 8 uur nm. WOENSDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Volle Evang, Zending. 7.45 uur njn. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur n nx. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergadering van Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Pieterskerk: Orgelconcert Albert de Klerk. 8.15 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling ,,Het tul- penmotlef ln de Turkse kunst". Werk dagen 10-4 uur; zond. 1-4 uur (tot 20 augustus). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid' (t/m 15 augustus). Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Luxor: „The young ones". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Flower Drumsong". Al.Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Studio: „The general". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Voor de Jeugd dagelijks, behalve zondag, 10.30 uur „Dik Trom en het circus". Lldo: „Zorg dat Je er by komt!" A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Kop op. handen thuis". 14 Jr. Dag. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. Dagelijks 2.30 uur Popeye- festlval. Rex: „Het verraad der Tartaren". 14 Jr. Dag. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „Het Zondagskind". Astra-tlieater - Wassenaar Vrijdag avond 8 uur en zaterdagavond 7 en 9.15 uur ..Pijn en gein in de ka zerne". 14 Jr. Zondagavond 7 en 9.15 uur; maandag- en dinsdagavond 8 uur „Slavenmarkt In Atlantis" A.l. Woensdagavond en donderdag avond 8 uur „La dolce vlta". 18 Jr. Zondag- en woensdagmiddag 2.30 uur Vier rakkers ln een oude Jeep". VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14 45 De toekomstige ontwikkeling van het ge organiseerde speeltuinwerk ln ons land. lezing 15.00 Operaconcert. 16.40 Boekenwijsheid 17.00 Radio Jazzclub. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tango-rumba ork. en zangsolislen. 18.50 Lichte gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Op de helling, gesprek. 19.45 Klass. muz. 19.55 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Marinierskapel. 20.40 Licht instrumen taal trio. 20.55 Nederlandse cabaret artiesten op de plaat. 21.10 Soc. com mentaar. 21 25 Zomeravondcontrasten, reportages. 22 00 Muziekmemolres. 22.20 Sportnws. '22.30 Nws. 22.40 Melodieën- Expres. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14 30 Vlooi en piano: klass. muz. 15.10 Instrumentaal kwartet met zangsollsten: lichte muz. 15.30 Lichte gram. v. d. Jeugd. 16.00 Instrum. octet: amus.muz. 16.50 Sportperlscoop. 17.00 Kunstkron. 17.30 V. d .Jcugcl. 18.30 Licht trio (Instrumentaal). 18.50Praat je voor politieke voetgangers. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Klass. kamermuz. 19 45 Lichtbaken .lezing. 19.55 Popul. klassieken door het Brabants kamer- ork. met solist 20.50 En nu mijn peval, vragenbeantw. 2100 De Platenkoffer, gevar. progr. 21.45 Operetteklanken. 22.20 Reportage van het congres Kirche in Not. te Königstein. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wy luiden de zondag in. 23.00 Moderne muziek. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14 00 Internat, tennistour- nooi te Hilversum. KRO: 16.00 Ver keerverkeerd. NTS: 16.15 Royal International Horse Show te Londen. KRO: 17.30-18.15 V. d. Jeugd. KRO: 19.30 TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Het bezoek van H K.H. Prinses Irene en H.K.H. Prinses Margriet aan de West. KRO: 20.30 Das war das Letzte, show. 21.50 Sport. 22.10 TV-film. 22.35 Epiloog. VOOR ZONDAG 29 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 8 00 Nws., postdulvenber. en soc. strijdlied. 8 18 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Ned. Herv. kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. VPRO: 11.45 Flitsen, nws. van eigen erf. AVRO: 12.00 Muz. voor allen. 13.00 Nws. 13,07 De toestand ln de wereld, lez. 13.07 Meded. of gram. 13.20 Op de plaat rust, verz.progr. v. d. sold. 14.00 Boekbespr. 14.10 Kamer- ens.: oude muz. 14.55 Toneelbeschou wing. 15.05 Kamerork. en zangsollst: klass en moaerne muz. 15 55 Dans- ork. en zangsolisten. 16.39 Sportrevue. VPRO: 17.00 Langs de wegen, lezing. 17.15 Stad en land, gesprek. VARA: 17 30 V. d. jeugd. 17.50 Nws. en sport uitslagen en sportjourn. 18.30 Tango- rumba-ork. en zangsolisten. 19.00 U moet er eens uit. cabaretprogr. 19.30 Beroemde instrumentalistenHarpre- cltal. AVRO: 20.00 Nws. 20 05 La fleur bleue, musical. 20.55 Licht pianospel. 21.05 Wandelingen met Clio, trektocht door Belgle. 21.20 Licht Instrum. kwin tet met zangsollst. 21.40 Lichte gram. 22.00 Muzikale coryfeeen: klassieke en moderne pianomuz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Orgel en zang. 23.25 Met de Franse slag. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ra. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8 15 Orgelconc.: gewyde muz. IKOR: 8 30 Goede Morgen. 9.00 Prot. kerkdienst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Klass, pianomuz. 9.55 Inleiding hoogmis. 10 00 Hoogmis. 11.30 Klass. muz. 11.45 Klass. en mo derne kamermuz. 12.25 Lichte gram. 12.55 De hand aan de ploeg. lez. 13.00 Nws. 13.05 Popul. gram. 13.50 Klein koor: gewijde muziek. 14.05 Utrechts stedelyk ork. en solist: klass. en mo derne muz. 15.05 Planotrio: klassieke muz. 15.35 Lichte gram. 16.10 Sport. 16.30 Kerkmuz. uit Salzburg. Convent van kerken: 17.00 Geref. kerkdienst. NCRV18.30 Vocaal dubbelkwartet. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Orgel conc. 19.30 De openbaring aan Jo hannes. lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Een avond ln Duitsland. 21.30 Do-Re- Mi, licht progr. 22.15 22.20 Het con gres Kirche In Not te Königstein. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws, 22.40 Avondge bed. 22.55 Moderne ork.muzlek. 23.55- 24.00 Nws. Radio Bloemendaal Herv. Gem 9.30 en 4 uur ds. P. N. Kruyswijk; 7.30 uur ds. J. van Reeven te 'Rotterdam. TELEVISIEPROGRAMMA RKK: 10.00- 11.30 Plechtige pon tificale hoogmis. NTS: 15.00-17.30 Europees honkbalkampioenschap te Amsterdam. 19.30 WeekJourn. 20.00 Sport in beeld. AVRO: 20 30 Televlzler. 20.45 Do-Re-Mi. amus. progr. 21.35 Een reisje langs de Rijn. Rijn. Ryn, llcht- satirlsche vakantie-Impressie. 22.05 Hallo Vaderland!, een serie extra groe ten van onze militairen ln Nieuw- Guinea. NTS: 22.30- :t 23.00 Eurovisie: Internationale wedstrijd van Symfo nische Jazzmuz., te Cava del Tlrrenl. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13 10 Progr. over het leven op het platteland. 13 40 Operamuz. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Klass. en moderne orkjnuz. I. d. pauze: 15.19- 15.34 Praatje. 16.15 Onbekend. 16.35 Gram. 17.00 Hoorsp. 17.35 Voordracht. 17.50 Praatje. 17.55 Weerbericht. 18.00 Nws. en journ. 18.45 Lichte ork.muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Llefdadigheidsoproep. 20.30 Quiz. 21.00 Gitaarspel. 21.20 Discussie. 22.00 Nws. 22.10 Gram, met comm. 22.50 Epiloog. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02-23.35 Pianomuz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogr. 13.30 Gevar. muz. 14 00 Gevar. progr. 14 25 Liedjes. 15.00 Filmprogr. 16.00 Popul. muz. en nwe gram. 17 00 Verzoekprogr. en inter views. 18.00 Liedjes. 18.30 Gevar. pro gramma. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz (verv,). 23.30 Gevar. muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. (verv 14.30 Popul. muz. 15.00 Verzoekprogr. 16.30 Dansmuziek. 18.15 Svmf. ork.: klass. muziek. 18.35 Klass. liederen. 19.00 Nws. 19.30 Dans- muz. 20.00 Gevar. progr. voor Jonge luisteraars. 21.45 Nws 22.15 Hoorspel. 22.50 Dansmuz. 23 30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.15 Jazz. 1.00 Weerber. en lichte muz. Weekclndedlenst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts W. Fryiing. tel. 51873. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek. Breestraat 74. tel. 20552. Apotheek R van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp ls geopend. De Oegstgeester Apotheek. Wilhel- mlnapark 8. tel. 53274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren De Jong. tel 32877; Tegelaar. tel. 34092: Pleiter, tel. 31337; H. Jas- perse, tel. 24961 en 's-Gravesande, tel. 31919. Te Oegstgeest dokter J. B. Hugen- holtz, tel. 51390. Bij geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefocn 22222. Frankrijk 3, 280 en 235 n». 12.10 Symf. ork.: klass. en modern muz. 13.40 Hoorsp. 15.50 Barbebleu opera-buffa. 17.45 Ork.conc.: klass. ei moderne muz. 19.30 Lichte muz. 20.0 Kamermuz. 21.00 Petit drame A sli instruments, radioballet. 22.15 Syml muz. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.30 Weerberlch. ten. 12.33 Lichte gram. 13.00 Nieuws 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en bel cantoconc. 15.30 Gevar. progr. 17.0( Wielerrep. 17.00 Nieuws. 17.10 Llcht< gram. 18.00 Planorecital. 18.30 Gods. dienstige ultz. 19.00 Nws. 19.30 Llcht( muz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte gram 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.55-24.01 Nws. 484 m.: 1155 Gram. 12.15 Licht* gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram, en be. richten v. d. automobilisten. 17.00 Nws 17 40 Gram. en ber. v. d. automobllls- ten. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws 20 00 Gram. en ber. v. d. automobllls. ten. (Om 22.00 -22.15 Wereldnws. Om 22.55-23.00 en om 23.55 Nws.). VOOR MAANDAG 30 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 7 20 Ochtendvaria. 8.00 Nws. 8.15 Lich te er. 9.00 Ochtendgym. v. oudere luis- raars. 9.10 Klass. gram^. 9.35 Waterst 9.40 Morgenwijding. 10.00 ArbeidsvltaJ minen. 1100 Voordr. 11.15 Kamerork. Klass. muz. 12.00 Licht ens. met zang solisten. 12.30 Meded. t b.v land- en tuinbouw. 12.33 Voor ons platteland 12 43 Licht ork. met zangsolisten. 13.00 Nws. 13.15 Meded.. event, act. of gramj 13.25 Beursber. 13.30 Militaire kapel 14.00 Pianorecital: klass. muz. 14.30 Bij het scheiden van de markt, klank beeld over het Waterlooplein 15 05 Klankomrankte levens, muzikale bio grafie 15.50 Radio matinee: moderne muz. 17.30 Lichte gram. v Jeugd, AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Politieke lezing. 18 25 Amateursprogr 19.00 Vioolduo. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws 20.05 Metropole ork. 20.35 Jazzens. meU zangsoliste. 21.05 Speuren als hobbyJ lezing (VI). 21.25 Instrumentaal llchtl sextet met zangsolisten. 21.45 Voordj dracht. 22.05 Oude kamermuz. 22.3a Nws. 22 40 Act. 23.00 Hawaiian ens.J met zangsolisten. 23.15 Moderne orkJ muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz, 7 30 Lichte gram. 7.50 Meditatie. 8 00 Nws. 8 15 Radiokrant. 8.35 Lichte gram. 9 00 V. d. zieken. 9.35 Lichte gram. 9 40 V. d. vrouw.. 10.10 Klass. muziek. 10.20 Rondom het Woord: theol. ether leergang. 11.05 Moderne kamermuziek. 11.25 Lichte gram. 12.10 Lichte muz. 12 25 Voor boer en tuinder. 12.30 Me ded t.b.v. land- en tulnb 12.33 Ac- cordeonork. 12 53 Gram., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Licht ens. 13.45 Mondorgeltrio. 14.00 Metropole orkest. 14.30 Kapel van de Kon. Lvichtmacht. 15 15 De Zevensprong, vakantiewedstr. 15 30 Gram. 15 40 Vocaal ens.: oude muz. 16.00 Bijbeloverdenking .16.30 Klass. kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Lichte gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.i Veranderingen in de Papoeasamenle ving. door mr. C. J. Schneider. NCRV: 18.00 Popul. orgelbespeling. 18.30 Met band en plaat voor U pa raat, 19.00 Nieuws en weerber. 19 10 Volksliederen. 19 30 Radiokrant. 19.50 Musette-ens. met zangsollst. 20.15 De Wilkinsons, feuilleton. 20,45 Moderne orkmuz. 21.15 Operettemelodieën. 21.30 Pianorecital: moderne muz. 22.00 Par lementair comm. 22.15 Metropole ork. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23 05 Moderne kamermuz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e U)n van 18-20 uur) I Paul Hindemlth. Symphonie „Ma- this des Maler". Engelkonzert. Grable- gung. Versuchung des Heiligen Anto- nius. PhUharmonisch Orkest van Ber lijn o.l.v. Paul Hindemlth. II. Richard Strauss. Concert voor hoorn en orkest nr. 1 in Es gr. t. op. 11. Allegro. Andante. Allegro-Rondo (Allegro-Tempo I - Lento-Tempo I). Denis Brain, hoorn. Philharmonia Or kest o.l.v. Wolfgang Sawalllsch. III. Ludwig van Beethoven. Sym phonie nr. 9 in d kl. t. op. 125 (met slotkoor uit Schiller's ode „An die Freude"). Allegro ma non troppo, un poco maestoso. Molto vivace. Adagio molto e cantabile. Presto. Clara Ebers, sopraan: Gertrude Pitzinger, alt; Wal- ther Ludwig, tenor: Ferdinand Frantz, bariton. Koor en Orkest van de Beier se Radio. Dirigent: Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht, VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 TV-film. 2100 Frledrlch Hollander vertelt, progr. over de glorie-tyd v. het Duitse cabaret. 21.40 Welbeschouwd, forum. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Discus sies. 14 10 Gevar. muz. 15.00 Hoorspel. 16 30 Progr. v. oudere luisteraars. 17.00 Hoorsp. 17.30 Kroniek voor ponyllef- hebbers. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. reg. progr. 19.00 Cosi fan tutte, opera. 20.20 Praatje. 20.40 Cost fan tutte, opera (verv.), 22.00 Nws. 22.30 Klarinet en plano. 22.45 Pari. overz. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.55 Kamer muz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Popul. gram. 12.31 Gevar. pro gramma. 13.30 Nws. 13.35 Crlcketuitsl. 13 45 V. d. kind. 14.00 Boekbespreking. 14.15 Gevar. muz. met comm. 15.00 Dansmuz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagb. 16.31 Uitslagen races en cricketuitsl. 16.35 Gram. v. d. jeugd. 17.00 Gevar. progr. 17.31 Gram. 18.33 Sportoverz. 18 45 Hoorsp. 19.00 Nws. en journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.31 Licht progr. 21.00 Hoorsp. 21.31 Gevar. muz. 22.15 Orgelspel. 22.30 Nws., sport en act. 22.41 gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Licht ork. en solist. 13.00 Nws. 13.15 Symf. ork. en solisten: Amus. muz. 14.15 Lichte ork.muzlek. 15.00 Klankbeeld over een stierengevechts arena. 16.00 Fllmmuz. 16.20 Moderne dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.40 Symfonie- ork. en solist: klass. en moderne muz. 20.50 Kwaliteit i.p.v. boorzuur, klank beeld. 21.45 Nieuws. 22.15 Jazz. 23.00 Lichte gram. 24.00 Nws. 0.20 Operette- conc. 1.00 Weerber. en lichte gram. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Symfonische muz. 13.50 Gram. 14.25 ld. 14.30 Gewijd conc. 15.00 Klas sieke muz. 16.00 Symf. conc.: moderne muz. 16.30 Klass. pianomuziek. 16.55 Moderne muz. 18.05 Moderne kamer muz. 19.20 Gram 20.00 Omroepork. cn soliste: klass. en moderne muz. 22.30 Klass. en moderne kamermuz. 23.10 Klass. muz. voor twee piano's. 23 53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ui. 324 in.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte gram. 12.30 Weerber. 12.35 Landbouwkroniek. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Klass. kamermuz. 14.00 Candlde, opera. 15.00 Klass. en moderne orkest- muz. 16.00 Beursber. 16 06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte gram. 18.00 La Pérl, ballet. 18.20 V. d. sold. 18.50 Lichte gram. 19.00 Nws. 19.40 Operette- muz. 20.00 Kamerork. en solisten: klas sieke muz. I. d. pauze: De Zeven Kun sten. 21.45 Planorecital: klass muziek. 22.00 Nws. 22.15 Varlété-ork. 22.35 Po pulaire volksmuz. 22.55 Nieuws. 23.00- 23.15 V. d. zeelleden. 484 m.: 11.55 Gram. 13.00 Nws 13.15 Lichte gram. 14 03 Radiophilharm. ork. van Nederland en solist klass. muziek. 15.03 Lichte gram. 16.08 Opercttemuz. 17.15 Kamermuz. van Belgische com ponisten. 18.30 Lichte gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.40 Gram. 22 00 We reldnws. 22.15 Jazz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2