Dr. SOEBANDRIO BLIJFT NOG ZOMERPRIJZEN Basis voor vergelijk Algerijnse leiders? Rit onbemande tram krijgt een nasleep Na aandrang van Kennedy en Oe Thant Vervoer evacuees begint dinsdag Gezagvoerder van Boeing werpt schuld op Nederlandse piloot Biak-Schiphol WEERBERICHT VANDAAG VOORTZETTING OVERLEG IN WASHINGTON Premier had een gesprek met medewerker van Ben Bella Luclitiiicident bij Winterswijk Twee personen gewond (9«c/ teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 JULI 1962 No. 3071S LEIDSCH DAGBLAD Directeur; A van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Dinsdag zal een begin worden ge maakt met het vervoer door de i lucht van Biak naar Schiphol van j vrouwen en kinderen van lands dienaren, die zich voor repatrië ring uit Nederlands-Nieuw-Guinea hebben aangemeld. Zoals bekend heeft de gouverneur dezer dagen maatregelen bekend gemaakt, waarbü de beperkingen worden opgeheven voor deze ge zinsleden om reeds thans naar Nederland te reizen. Pendelen Voor het vervoer van de repatrian ten zullen door de KLM twee Super Constellations worden ingezet. De j normale vluchten Biak-Schiphol zyn als regel reeds geruime tijd tevoren volgeboekt. Men stelt zich voor met één toestel geregelde vluchten te maken van Blak naar Bangkok en met de andere Con stellation te pendelen tussen Bangkok en Schiphol. Het toestel, dat van Nieuw-Guinea vertrekt zal een capaciteit kunnen ontwikkelen van rond 1100 perso nen per 3 weken. Het tweede toe stel kan omstreeks 500 van de passagiers rechtstreeks doorbren gen naar Amsterdam. De overigen maken vanaf Bangkok gebruik van de normale lijndiensten van de KLM, die deze vlucht 4- maal per week met een DC-8 maakt. Opvangen In Den Haag sprak men de ver wachting uit, dat het merendeel van deze reizigers in ons land bü familie of anderzins privé onder dak zal weten te vinden. De op vanging en huisvesting van dege nen. die hier niet in slagen, wordt voorbereid. Van de zijde der KLM vernemen wij dat de uitvoering van boven genoemd schema geen enkele in vloed hebben op de normale KLM- lijndiensten. Er worden thans reeds maatregelen getroffen voor de bemanning en bevoorrading van de twee in te schakelen vlieg tuigen. BREESTRAAT 173 HOGERE TEMPERATUUR Blijkens het weeroverzicht, dat De Bilt om tien uur verstrekte, zal het morgen droog en rustig weer zijn met zonnige perioden en iets hogere middagtemperaturen van vandaag. 29 JULI Zon op: 0456 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 02.52 uur; onder: 19.13uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 1.30 en 14.02 uur, laagwater te 9.37 en 22.07 uur. 30 JULI Zon op: 04.57 uur; onder: 20.35 uur. Maan op: 03.46 uur; onder: 19.58 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 2.18 en 14.48 uur, laagwater 10.28 en 22.54 uur. STRANDVERWACHTING Hoge drukgebied boven de Noord zee en Engeland zal ook morgen flinke perioden van zonneschijn brengen. Zwakke veranderlijke wind. In de middag temperatuur van on geveer 20 graden, temperatuur zee water ongeveer 17 graden. Vooruit zichten: Iets warmer en goed strand weer. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's en een Bijvoegsel (Van onze Amerikaanse correspondent) Soebandrio heeft zijn plannen veranderd en keert nog niet naar Djakarta terug. Dat was gisteren het grote nieuws in Washington. Indien Soebandrio bij zijn oude plan gebleven was en aan president Soekamo rapport was gaan uitbrengen van de onderhandelingen, die donderdag volkomen waren vastgelopen, dan had dit naar alle waarschijnlijkheid het einde van het vooroverleg betekend. Thans kan echter nog een nieuwe poging worden ondernomen om tot een akkoord te komen. Kabinetszitting in Den Haag duurt tol bij middernacht In het Nederlandse kamp is men zeer voldaan over de verandering in Soebandrio's plannen. Het lijkt waarschijnlijk dat president Kenne dy en minister Rusk enige invloed hebben aangewend teneinde het ver blijf van Soebandrio in Washington te verlengen. Maar het zou eenzijdig zyn deze wending in de zaak geheel aan pressie of vriendelijke aandrang toe te schrijven. Tendele lijkt ook onderhandelingstactiek in het spel te zijn. Een zeker marktelement is aan diplomatie nu eenmaal niet vreemd en Soebandrio leek op een man, die doet alsof de prijs hem niet aan staat en daarom wil doorlopen. Rea geert de verkoper in het kraampje daarbij in het geheel niet, dan blijft de marktbezoèker soms nog maar wat dralen. Dat Soebandrio nog blijft, is op zichzelf verheugend, maar dat het tot een akkoord komt. staat daar door natuurlijk nog allerminst vast. Alles, wat men op dit moment kan zeggen is, dat de kans op een har monische oplossing nog niet verke ken is. Geen contact Gisteren waren er geen contacten tussen Nederlanders en Indonesiërs. Bunker vertrok naar New York om met Oe Thant te overleggen en kort daarop kwam ook Soebandrio om met de waarnemend secretaris-gene raal te spreken. Vandaag zouden de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië hervat worden. Men verwacht Soebandrio spoedig in Washington terug. De Amerikanen hebben zich dus zeer ingespannen om de mogelijk heid open te houden voor een vreed zame regeling. Zij zullen stellig ook de volgende dagen op hun quivive blijven en zonodig de partijen aan sporen in vredesnaam concessies te doen. President Kennedy moet Soeban drio met veel klem duidelijk hebben gemaakt, dat Amerika de oorlog om Nieuw-Guinea een bedenkelijke zaak acht. Nederland moet echter niet verwachten kans te hebben op mili taire bijstand van de Amerikanen voor de verdediging van Nieuw-Gui nea. Dat zou Amerika, hoezeer ook ten onrechte, tot een kolonialistisch land maken in de ogen van Aziaten en Afrikanen. Trouwens het zenden van een gewapende macht naar Nieuw-Guinea zou ook binnenslands op verzet stuiten. Zo bijzonder veel pressiemiddelen hebben de Amerika nen niet, wanneer zij de Indonesiërs in een bepaalde richting willen stu wen. Hun voornaamst etroef is het feit, dat Indonesië goede relaties wil houden zowel met de communisten als met Amerika. De Amerikanen van zich vervreemden wensen zij niet. aldus onze correspondent in Washington. In Den Haag moest inmiddels de ministerraad zijn standpunt bepalen. De vergadering duurde lang. Heel lang zelfs. Tot by middernacht. Het staat wel vast, zo werd onze Haagse correspondent uit goed geïnformeer de bron medegedeeld, dat de Neder landse regering er niet aan denkt, om de door Indonesië plotseling naar vo ren gebracht eisen overdracht vóór 1963, aanvaarding van de in filtranten als VN-ordebewakers en/ of gezagsdragers, uitstel van de zelf beschikking voor de Papoea's zolang als Indonesië dat wilte aanvaar den. Maar tussen het niet aanvaar den van deze Indonesische verlan gens en het „integraal vasthouden aan het plan-Bunker" liggen nog tal rijke nuances. De druk der omstan digheden zal wel uitgemaakt hebben, welke nuance als uiterste grens van de Nederlandse bereidheid zal gelden. Het kan wel haast niet anders of het kabinet heeft gisteren die grens be paald. Maar deze beslissing was niet het enige punt; dat een uitvoerige ge dachtewisseling vergde. De militaire situatie in Nieuw- Guinea op dit ogenblik, de evacuatie van vrouwen en kinderen, de zorgen, die het opvangen van deze evacuees voor Maatschappelijk Werk mee brengt, de kwestie van het al of niet overbrengen van de stoffelijke over schotten van gesneuvelde militairen en alle andere uit deze hoofdzaken afgeleide aangelegenheden, vormden een agenda, die het alleszins begrij pelijk maakt, dat de kabinetszitting dachtenwisseling vergde. Er werden na afloop van de kabi netszitting geen mededelingen aan de pers gedaan. Wel zijn vanochtend de vaste com missies van de Tweede Kamer van Buitenlandse Zaken en Defensie om half elf bijeen gekomen om door mi nister-president De Quay, minister Luns en minister Visser te worden ingelicht. Comité opgericht in Kabylië De Algerijnse premier Ben Khedda en Mohammed Chider, de naaste medewerker van vice- premier Ben Bella, zouden giste ren in Algiers de grondslag heb ben gelegd voor een akkoord, aldus welingelichte kringen in de Algerijnse hoofdstad. De overeenstemming omvat onder meer uitbreiding van het in Tlemcen gevormde politieke bureau, een bijeenkomst van de Nationale Raad voor de Alge rijnse revolutie (d.i. het parle ment) en verkiezingen. Voorts Achmed te bewegen zijn ontslag in te trekken. Aan boord van de Oranje in de haven van Amsterdam is giste ren een plaquette onthulddie door het Koninklijk paar was aangeboden als herinnering aan de vaartocht tijdens het zilveren huwelijksfeest in mei. De pla quette werd onthuld door de ontwerpster mevr. K. van Rood- Limpers in tegenwoordigheid van kapitein B. G. Donderdahl. die gisteren zijn eerste reis als gezagvoerder van het schip be gon. en een directielid van dr Maatschappij Nederland. Deze minister van staat brengen zijn ontslag in te trek ken. Deze minister van staat van de voorlopige Algerijnse regering, die op het ogenblik in Parijs vertoeft, heeft daar name lijk bekendgemaakt, dat hij zijn functie heeft neergelegd. Tegenstanders van Ben Bella heb ben gisteren in Algiers bekend ge maakt, dat er te Tizi Oezoe in Ka bylië een „Comité voor verbindin gen en de verdediging van de revo lutie" is opgericht. De verklaring, waarin melding wdrd gemaakt van de oprichting van dit comité, was o.a. ondertekend door de vice-pre miers Mohammed Boedjaf en Bel- kacem Krim, beiden heftige tegen standers van Ben Bella. Doel van het comité is „de eenheid van Al gerije te bewerkstelligen, een ver enigd bevel van alle zes willaja's in het leven te roepen, de verkiezin gen voor een nationale vergade ring voor te bereiden en te strijden tegen ontvoeringen en misstanden". Belkacem Krim zei gisteren tegen journalisten dat het door Ben Bella opgericht politieke bureau „onwettig" is. De commandant van willaja 2. kolonel Swab el Arab, is gisteren vrijgelaten nadat hij eerder deze week door aanhangers van Ben Bel la te Constantine was opgesloten. Dit werd gisteravond in welingelich te kringen te Algiers vernomen. Ver wacht wordt dat kolonel Swab el Arab vandaag naar Oran zou reizen voor een onderhoud met Ben Bella. De Vierdaagse is weer ten ein de Deze grijsaard heeft ge let op de vele medailles waar mee hij getooid was tijdens de intocht van de Vierdaagse in Nijmegen, reeds zeer vele lau weren geoogst op het gebied van de wandelsport. Zijn trouwe viervoeter kwam hem gisteren een eind tegemoet waarna zij gezamenlijk de laatste kilometers aflegden. (Foto Leidsch Dagblad) De gezagvoerder van het viermotorige Boeing straalverkeers- vliegtuig, dat donderdag bij Winterswijk ternauwernood aan een botsing met een Nederlands militair vliegtuig is ontsnapt, heeft gisteren in New York, alle schuld aan het incident geworpen op de Nederlandse piloot. De gezagvoerder, James Magenis 125 vliegjareni, is gisteren met zyn lege toestel in New York terugge keerd. Het vliegtuig moet gerepa reerd worden, daar de cabine bij de steile uitwijkmanoeuvre schade heeft opgelopen. De vlieger verklaarde, dat hij het militaire toestel nauwelijks drie me ter heeft gemist. (Op Schiphol ver klaarde hij: negentig meter - Red. L.D)Volgens het Franse persbureau AFP was hij nog zichtbaar onder de indruk van het gebeurde, toen hij zei: „Naar verluidt heeft de mili taire vlieger verklaard, dat hij ons gedurende zes seconden heeft ge zien. Ik zou wel eens willen weten, wat hü gedurende deze seconden heeft gedaan?" Wat hemzelf betrof, verklaarde hij niet meer dan ander halve seconde tijd te hebben gehad om het Nederlandse toestel te ont wijken. Voorts zei hij. dat het militaire toestel op 4.500 voet hoogte vloog, terwijl het aan de controle als hoogte 3.000 voet had opgegeven. Magenis zal bij het Federaal Luchtvaart Agentschap het rapport indienen, dat is voorgeschreven na elk incident, waarbij passagiers zijn gewond. De luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft deze verklaring van de Ame rikaanse piloot in New York „vreemd en zeer prematuur" genoemd. Het onderzoek, dat is ingesteld door de Rijksluchtvaartdienst is pas gisteren begonnen. Zelfs de Rijksluchtvaart dienst is niet in staat een gedetail leerd overzicht te geven van het ge beurde. Prematuur De luchtmachtvoorlichtingsdienst vindt de gang van zaken te meer vreemd, omdat de Amerikaan in Ne derland niets ten kwade van de Luchtmacht heeft opgemerkt. Over de schuld kan op dit moment niets worden gezegd, nu het onderzoek pas op gang is. I De betrokken piloot van de Lucht- 1 macht zal geen verklaring in het openbaar afleggen voordat hy door de commissie van onderzoek is ge hoord. Nog niets In het onderzoek is echter nu reeds vastgesteld, dat beide vliegtui gen onder zodanige weersomstandig heden vlogen, dat de wettelijke re gels voor „vliegen met zicht" van kracht waren. Van enige overtreding van de vliegvoorschriften is totnutoe niets gebleken, zo is gisteravond medegedeeld door een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. „Het langzame militaire vliegtuig van het type Havilland Beaver on derweg van Ypenburg naar Twente vloog op 5.000 voet volgens de zicht- vlieg-voorschriften. De bestuurder van het militaire vliegtuig zag ten oosten van Apeldoorn op iets grotere hoogte een groot viermotorig straal- verkeersvliegtuig snel op zich af ko men. en maakte onmiddellijk een uit wijkmanoeuvre. Het Amerikaanse verkeersvliegtuig maakte even later eveneens een uitwijkmanoeuvre. De vliegtuigen passeerden elkaar naar schatting van de bestuurders op een afstand van 100 tot 300 meter", aldus deze verklaring. Bij de wonderlijke rit, die een onbemande tramwagen van het Amsterdamse gemeentevervoerbedrijf tengevolge van een fout van een monteur op 2 juli door een druk stadsdeel maakte, zijn twee mensen gewond geraakt: een bestuurder en een conductrice. De bestuurder heeft twee dagen niet kunnen werken, de conductrice zelfs drie weken tengevolge van opgelopen kwetsuren. Drie dagen nadat de „spookrit" door 'n perspublikatie bekend was gewor den, verklaarde de directie van het gemeentevervoerbedrijf, dat zich „als door een wonder tijdens deze rit noch op de kruisingen, noch op de zebrapaden enig verkeer bevond, zo dat gelukkig geen persoonlijke onge lukken zijn voorgekomen. Hij heeft vorige week het uitvoeri- dam, mr. W. K. baron van Dedem, die ambtshalve een politieonderzoek ge lastte, bevestigde dat pas tijdens dit onderzoek is gebleken, dat de dolle rit minder goed is afgelopen dan op 5 juli officieel is bekend gemaakt. Hjj heeft vorige week het uivoer! ge politierapport ontvangen en op grond daarvan 'n gerechtelijk voor onderzoek gevorderd tegen de banda geslijper die verantwoordelijk wordt geacht voor de ongeveer 450 meter lange rit van de onbemande tram. Na dit gerechtelijk vooronderzoek zal mr. Van Dedem beslissen of hij de bandageslijper zal vervolgen wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Ongebruikelijk De adjunct-directeur van het G. V.B. ir. W. Wijt verklaarde, dat hy pas in de avond van 5 juli, een aan tal uren na de persconferentie, op de hoogte is gesteld van het feit, dat de betrokken bestuurder twee dagen zyn werk had verzuimd en cat de con ductrice ook nog thuis was. Ir. Wyt had de politie daarvan niet op de hoogte gesteld, omdat dit naar zyn mening niet gebruikelijk is. „Als er met een peroneelslid of een passa gier 'n ongelukje in de tram gebeurt, is dat niet iets om aan de politie te melden", zo meent de heer Wijt. Hij ontkende pertinent dat het G.V.B. dit nadere detail geheim heeft willen houden Zoals bekend is, heeft de directie van het G.V.B de politie ook niet in kennis gesteld van de wonderlijke rit en de daarop gevolgde botsing, om dat er bij de botsing niemand werd gewond. Het G.V.B. behandelde de zaak daarom als een interne kwestie. Bekneld „Ik raakte by de botsing met myn rechterbeen bekneld en vloog met myn hoofd tegen de voorruit", ver klaarde trambestuurder J. Pruim, die op 2 juli op het kruispunt Zylweg- Amstelveenseweg-Koninginneweg met 'n tramwagen uit de remise ko mend voor een rood stoplicht stond te wachten toen de onbemande tram wagen tegen zyn wagen botste. De heer Pruim was enige tyd versuft. Toen hij weer wat by zyn positieven kwam. ontdekte hy dat zyn rechter scheenbeen was gewond en dat op zijn voorhoofd een flinke buil begon te groeien Met hevige hoofdpyn ging hy naar huis. Twee dagen kon hy zyn werk niet verrichten, zyn chefs waren daarvan uiteraard op de hoog te. De conductrice van de eerste van de twee in dienst gaande tramwagens mej. M. D. A. Stam, die alleen op de spitstyden als conductrice dienst Israël kan zich geen nederlaag veroorloven David Ben-Goerion, premier van Israël, heeft op een bijeen- komst van zijn partij, de Mapai, gewaarschuwd dat Israël „een gevecht op leven of dood" met Egypte kan verwachten. Israël zou alleen kunnen voortbestaan door handhaving van de „af schrikkende macht" der strijd krachten en door grotere intel lectuele, morele en geestelijke kracht. „Indien wij in een oorlog met Egypte worden betrokken is er een fundamenteel gevaar. Wij kunnen Egypte vijf of tien maal verslaan en Egypte zal blijven bestaan. Maar als Egypte ons maar éénmaal verslaat zou het een definitieve nederlaag zijn omdat zij met Israëls twee mil joen kunnen doen wat Hitier met zes miljoen deed", aldus de premier. Geheime kunstmaan De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteravond een kunstmaan voor mi litaire doeleinden gelanceerd met behulp van een Thor-Agena-raket. Verdere byzonderheden zün niet meegedeeld. 0 Uit het Leidsch Dagblad van 0 31 Julij 1862; J Door de vereenigde ver- J gadering van Rijnland is 1 a Dingsdag tot secretaris van a dat Hoogheemraadschap ver- a kozen de heer W. G. de f Bruyn Kops, thans commies f aan het Provinciaal bureau 1 van Noord-Holland. f Vergadering v. den Ge- 9 meenteraad v. L. op 31 Julij 4 1862. Onderwerpen o.a.: t Adres van N. H. Vlek c.s. tot t behoud van de brug over den i Ouden Singel vóór de Schei- r straat. doet, liep door 'n jaretelle by de bot sing 'n bloeduitstorting in 't linkerdy been op. zy had voorts last van pyn in de rug en het hoofd. Pas op 23 Juli, drie weken na het ongeluk, heeft zy haar werk hervat.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1