Oe autoboot ELIZABETH en MARIA STUART VORSTELIJKE VIJANDINNEN Honderd-ruiten bord lieeft veld te veel Buitenlandse lof voor; Nederlandse spelers Kom er ACHT-er jVa 18 jaar kerkerstraf stierf Maria op het schavot De HOE WERKT HET! Kom er ACHT-er Het geluld van deze hoorn is mooier en voller, maar door de aard der boventonen minder doordringend. trechter anker klonkplaat rubber bol Nu heeft men elektro-pneu- matische hoorns met een membraan, die langs elek trische weg in trilling wordt gebracht. Ziekenauto's, poütieautcfs e.d. hebben automatische meer- tonige hoorns. trechter tandwiel Men hoort de autohoorn nog vaak.claxon'noemen, maar de echte claxon is al 40jaarverbannen. elektr. magneet membraan anker klonkp4oqt|] BEROEMDE VROUWEN (IV) Maria Stuart, de jonge Schotse koningin, schoner en met een nog sprankelender geest dan Elizabeth, was tevens argelozer en eenvoudiger dan haar vijandin. Zij kende geen andere weg dan die, welke recht naar het doel leidde; geen andere taal dan die, welke uiting gaf aan haar diepste gevoelens, onverschillig of het liefde dan wel haat betrof. Als 18-jarige weduwe, moederloos, vond zij in Frankrijk niemand, die zich om haar bekommerde. Zij besloot naar Schot land terug te keren, waar de ontevredenheid groeiende was. Aan Elizabeth vroeg zij een paspoort om door Engeland te mogen reizen. Het werd haar geweigerd. Daarom reisde zij over zee naar de Schotse havenstad Leith. Geen hoveling was er om haar te ontvangen, geen onderdak was voor haar in gereedheid gebracht. Voor de doorreis naar Edinburg was zelfs geen behoorlijk rijpaard te vinden. De Schotse ko ningin en de Franse edelvrouwen uit haar gezelschap, moesten op grove boerenpaarden de tocht naar haar „paleis" maken: het armelijke Holyrood, vochtig en kaal, met echimmel op de wanden en vuil in de hoeken. Dat was haar welkom in het vaderland. Vrienden vond Maria Stuart al leen bij het gewone volk. De ede len, die haar omringden, waren stuk voor stuk onbetrouwbaar. Haar tegenstandster Elizabeth was zó zuinig, dat zij bij haar dood meer dan drieduizend japonnen na liet, omdat zij er nooit één van had kunnen weggeven. Maar aan Mur ray, Maria's valse halfbroer, liet Elizabeth voortdurend grote som men gelds betalen. Murray moest er voor zorgen, dat Maria Stuart in Schotland niet regeren kon. Elizabeth twijfelde er nauwelijks aan, dat zij er in zou slagen om met Murray's hulp de Schotse troon te ondermijnen. Slechts voor één ding was zij bang, namelijk, dat Maria Stuart door een tweede huwelijk de hulp van een machtige staat als Frankrijk of Spanje zou kunnen verwerven. Er was immers al spra ke van geweest, dat de ziekelijke Don Carlos, zoon van Philips II van Spanje, Maria's echtgenoot zou worden. Leicester, bevel tot Maria een hu welijksaanzoek te richten. En zij gaf hem geveinsd-lieve brieven voor haar „dierbare zuster" mede. Slaagde dit plan, dan zou op de duur Elizabeth's ideaal van een „Verenigd Koninkrijk" verwezen lijkt worden en het gevaar voor buitenlandse hulp en inmenging van de baan zijn. Of Maria Stuart deze toeleg heeft doorzien? Zekerheid hieromtrent bestaat, niet, maar in ieder geval was zij zo vrouwelijk en zo onaf hankelijk, dat zij haar gemaal zelf wilde kiezen. En haar keuze viel op de vlotte, innemende, jeugdige Hen ry Darnley. Nu was Darnley stellig een Engelsman, maar geen Engels man, die in Elizabeth's ogen gena de kon vinden. Immers, hij beweer de aanspraak te kunnen maken op Elizabeth's troon. Toen Elizabeth hoorde, wie door Maria Stuart was uitverkoren, kende haar woede nauwelijks grenzen. Murray werd ontboden en kreeg, met een grote som gelds, opdracht, in Schotland het vuur der ontevredenheid en het verzet opnieuw aan te blazen. Mur ray voerde de opdracht uit, maar de gevolgen waren ontzettend. Daarom besloot Maria's doods- vijandin persoonlijk in te grij pen. Zij gaf haar eigen gun steling Robert Dudley, graaf van Darnley de Lafaard innemende Henry Darnley moge dan een doorn in het vlees van Elizabeth zijn ge weest, hij werd tevens de grootste teleurstelling in het leven van Ma ria Stuart. De krachtige, mannelij ke steun, die de Schotse koningin in deze moeilijke tijd dringend no dig had, gaf hij haar allerminst. Hij was een zwakkeling en een fat, een ijdele snoever zonder geweten. Onze (vijftigste) damrubriek Onze vijftigste oploswedstrijd Bij dit jubileum brengen wij de lezers nogmaals in herinnering dat de wedstrijd in eenmaal wordt af gedaan. Elke keer staan vier problemen op het programma en voor elke goede oplossing krijgt men een punt. In totaal kan men dus per wed strijd vier punten krijgen. Bij meer dan twee goede inzendingen wordt per loting beslist over de beschikbare prijzen van f. 5.en f. 2.50. Binnen tien dagen na publikatie dient men zijn oplossing in de notatie-Manoury naar de damredactie van dit blad te zenden. In verband met enige opmerkin gen over ons artikel „dammen in Marokko" wyzen wij er op dat reeds in 1934 werd ontdekt dat het 100 ruitenbord één veld te veel heeft, waardoor het spel van drie dammen tegen een dam remise wordt. Had het bord dus 49 velden aan elke kant gehad, dan was het mogelijk „drie tegen één" tot winst te brengen. Wie kent dat bewuste veld? Niet zodra hadden wij dit in het destijds zeer populaire „Dammers weekblad" gepubliceerd of „Le Jeu de Dames", het blad van de Fran se Dambond, bracht een publika tie van Fargier, die bewees dat on* 100 ruitenbord een veld te weinig heeft om met „drie te gen een" te winnen. Wie kent dat veld? Van Dam deed er in 1938 een schepje op door op het „veld te veel" van ons zijn koningsdam te creëren. Over de koningsdam zullen wij het nog wel eens heb ben, het was namelijk een heel wat beter systeem dan het „Hoog land-systeem", dat al te zeer in het spel ingreep. Toen na de oorlog de z.g. Roozenburgperiode zijn intre de deed. bleek dat ons spel geen remisebeperking nodig had; de daaraan voorafgaande Keiler- periode met haar grote remiseper centage had namelijk de indruk gevestigd dat men vroeg of laat zou moeten ingrijpen om het spel uit zijn „verstarring" te halen. Grotere durf in het spel en het smeden van genialere denkbeelden bleken de oplossing te vormen. De wedstrijdproblemen: Wedstrydvraagstuk I J. Stodel. 1 2 8 4 5 Wedstrydvraagstuk II A. J. Beemer. 12 3 4 Z.: 5, 7/11, 13. 17, 20,24, 26, 36. W.: 18, 22, 28, 29, 33/35, 37, 39, 40, 42, 47. Wedstrydvraagstuk III G. de Wolf 1 2 3 4 5 Z.: 7, 12, 13, 18, 21/23, 26. 27, 36, 40. W.! 29, 30, 32/34, 38, 39, 45, 47/49. 1. «n or man links 2. zoutvaatje is verplaatst 3. vlag op muurplaat ontbreekt 4. koksmuts 5. pan in keuken hangt anders 6. bijl is kleiner 7. been man rechts 8. fles voorgrond Murray kon hem gemakkelijk op sleeptouw nemen en hem misbrui ken tegen zijn eigen vrouw. De enige man aan het hof, waar op Maria Stuart vertrouwen kon, was de Italiaan Rizzio. En Rizzio werd, op aanstoken van Murray door Darnley onder de ogen van Maria Stuart vermoord zonder res pect voor het feit, dat de koningin op dit ogenblik zwanger was van haar eerste kind, Darnley's zoon. Het bloed in een afschuwelijke tra gedie was gaan vloeien. Het zou niet het laatste zijn. Op 19 juni 1566 werd de zoon van Maria Stuart geboren, Jacobus. Maar Elizabeth en haar handlan gers hadden niet stilgezeten. Darn ley, pretendent naar de Engelse kroon, moest uit de weg geruimd. Het lot begunstigde hun plannen. Darnley werd aangetast door de pokken. Om de jonge kroonprins niet te besmetten, vond Maria's echtgenoot onderkomen in een huis, dat Murray allervoorkomendst voor hem had ingericht. Dagelijks kwam Maria Stuart in dit huis om Darn ley te verplegen; daarna keerde zij terug naar haar kind, dat nu zeven maanden oud was. In de nacht van 9 februari 1567 drongen mannen het huis van Darnley binnen en wurgden hem. Rampzalig einde Welk een schone gelegenheid had Elizabeth toen gehad om met waarlijk vorstelijke grootmoedigheid op te treden! Maar zij verzuimde deze kans. Als vrouwen haten, haten zij hevig. En als dan politieke belangen ter waarde van een koninkrijk nog een woordje medespreken. is er voor grootmoedigheid blijkbaar heel wei. nig plaats. Elizabeth weigerde de rampzalige Maria Stuart te ont vangen en wees haar het kasteel Bolton als verblijfplaats aan. Het gedwongen huwelijk van Maria met Bothwell was inmiddels ontbonden. Maria Stuart's macht was ge broken. Nog waren haar tegenstan- ria Stuart ontkende. Het baatte haar niet. Nog aarzelde Elizabeth om het doodvonnis te ondertekenen. Zy liet voorzichtig navragen, hoe de hou ding van Jacobus, de enige zoon van Maria Stuart, zyn zou. En Ja cobus verloochende niet de aard van Henry Darnley, de zelfzuchtige zwakkeling, die zfjn vader was. Hij achtte zijn erfrecht «p de Engelse troon van méér waarde dan het leven van zyn moeder en deed Eli zabeth weten, dat hij zich neutraal zou houden, „wanneer Maria Stuart iets mocht overkomen". Nu, er overkwam inderdaad „iets" aan Maria. Elizabeth tekende na melijk haar doodvonnis en op 8 fe bruari 1587 werd de Schotse ko- een der ongelukkigste MARIA STUART konin ginnen, die ooit leefde Daarna brachten zij met een vat ders en vijanden evenwel niet tevre- kruit de woning tót ontploffing. Darnley had zyn lafheid geboet. De openbare mening beschuldig de met goede redenen graaf Both well van de daad. Die vond een bij uitstek doeltreffend middel om zich veilig te stellen. Hij organiseerde een proces, waarin hij zelf de be klaagde zou zijn, maar waarbij alle rechters op zyn hand waren. Met algemene stemmen besliste de Ho ge Raad: „Onschuldig!" Het was Bothwell niet genoeg. Hy vroeg Maria Stuart om haar hand. Zij weigerde vol afschuw. Maar op 12 mei 1567 dwong men de koningin met Bothwell opnieuw naar de Ho ge Raad in Edinburg te gaan. En met algemene stemmen verklaar den de Lairds zich vóór het huwe lijk. Er was geen ontkomen aan. Drie dagen later trouwde Maria Stuart met de moordenaar van haar tweede man, de enige, die zij ooit werkelijk had liefgehad. Haar weinige vrienden keerden zich van haar af. Ze doorzagen niet, in welke dwangpositie men de ongelukkige vrouw had gebracht. Maar ook Bothwell vergiste zich, wanneer hij meende thans veilig te zijn. De opstandige edelen dwon gen hem tot de vlucht. Maria Stuart werd gevangen genomen, wist weer te ontsnappen, maar zag haar wankele legers bij Langside door Murray verslagen. Vijanden, vijanden, overal! In grote armoe vluchtte zij naar Engeland om be scherming te vragen aan de ergste vijand van alle: Elizabeth. den. Een stortvloed van intriges en verhalen, goeddeels lasterlijk, brak los. Samenzweringen plegen in diep geheim te geschieden. Daarom kan men er iedereen van beschuldigen, ook zonder tastbaar bewijs. En be hoeft het verbazing te wekken, dat Maria de weinigen, die haar vrien delijk tegemoet traden en hulp be loofden, deed blijken van haar er kentelijkheid? Achttien jaren lang. achttien lange jaren bracht men Maria van de ene gevangenis naar de andere. Haar trotse, donkere schoonheid vergrijsde. Van het leven had zij niets meer te verwachten. Maar zij was niet bereid, om afstand te doen van wat zy als haar recht zag. De dood kon aan dat recht geen af breuk doen, maar voor de uiterste gewelddaad schrok Elizabeth nog terug. Stellig hoopte zij, dat Maria Stuart in de ellende der gevangen schap sterven zou. De kracht, die reeds zoveel leed gedragen had, hield echter ook onder de beproe vingen van de kerker stand. Tenslotte werd Maria Stuart Fo- theringay als duurzame woning aangewezen: een „woning" met dichtgemetselde ramen, die zij niet levend meer zou verlaten. Toen de dood niet vrijwillig komen wilde, greep men naar het verhaal van een nieuwe samenzwering tegen Elizabeth, een samenzwering door de muren van de kerker heen. Ma- Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. ningin in een der zalen van slot Fotheringay onthoofd. Tot haar laatste ogenblik wekte zij ontroe ring en bewondering door haar waardige kalmte, haar persoonlijke moed en haar menselijke genegen heid voor wie haar na stonden. Elizabeth was „goede" Koningin Elizabeth leefde nog zestien ja ren na die bloedige triomf over haar vijandin. En hoe zwart ook de bladzijde „Maria Stuart" in Eli zabeth's levensgeschiedenis moge zijn, toch mag niet verdoezeld wor den, dat Elizabeth's regering voor Engeland een „goede tyd" was. Ja, de grondslagen voor Engeland's la tere grootheid zyn in die tyd door Elizabeth en haar adviseurs gelegd. Maria Stuart was een mooie vrouw, bekoorlijk en aanminnig. Elizabeth was een zeer bekwame vorstin, soms hard, soms innemend. Maar voor haar gold het belang van haar land en haar volk steeds zwaar. Temeer is het daarom te betreuren, dat zy voor de politieke strijd tegen Ma ria Stuart geen betere vormen, geen betere middelen en vooral geen beter eind wist te vinden! Elizabeth wist bovendien, dat Maria's en Darnley's zoon Jaco bus eens de troon van Engeland zou bestijgen. Elizabeth was immers kinderloos. En inderdaad werd Ja cobus na Elizabeth's overlijden ko ning (Jacobus I) van Engeland en tevens koning (Jacobus VI) van Schotland. Bridgevraag dezer week: Noord gever. OW kwets baar. Zuid heeft: Sch H 9 7; Ha 6 4; Ru A H; KI A H V 10 8 5 Het bieden verliep: noord pas oost pas zuid 1 kla veren west Pas noord 1 schoppen oost pas wat moet zuid doen?? Dit inte ressante probleem werd aan een internationale jury voor gelegd door de redacie van de Revue Fran?aise de Brid ge. Wat deze aan waarderin gen toekende, vindt u elders op deze pagina. Het was al weer vrij lang geleden, dat Nederlandse Bridgespelers in buitenlandse periodieken een eervolle ver melding kregen doch thans hebben zowel de Fransen als de Engelsen weer aandacht aan onze prestaties gewijd. In het julinummer van de Revue Fran^aise de Bridge worden enkele Nederlandse prestaties geroemd en vooral de Nederlandse overwinning in het bijzonder sterk bezette toernooi te Juan les Pins, wordt hoog aangeslagen. Vooral voor een speler als de Rot terdammer Hans Kreyns (in Juan partner van Bob Slavenburg) zal de buitenlandse waardering welkom zijn. want aan de top van de Neder landse Bridge Bond heeft men de talenten van deze jonge speler nog nimmer hoog genoeg aangeslagen. Mijn partner en teamgenoot uit Juan les Pins, de Hagenaar Piet Z.: 7, 10, 11, 13, 14, 16, 18, 20, 22, 23, 26. 28, 36. W.: 27, 29/31, 34, 37. 40, 42, 44, 46, 48, 50. Wedstrydvraagstuk IV J. Th. Olink. 1 2 3 4 5 De huidige elektrische hoorn heeft ook een mem braan, maar die wordt in trilling gebracht door een elektromagneet. Bij elke aantrekking verbreekt het anker de stroom, netals bij een elektrische schel. Z.: 7/9, 12, 17, 18, 20, 22, 30, 33, 37. W.: 23 26, 27, 29 31, 38, 42, 43, 45, 48, 49. Die ciaxor» bestond uit een membraan met een nok, waartegen met de hand een tandwiel gedraaid wsrd. Resultaat: een schorgebrul, hoger naarmate men sneller draaide. In die oude tijd had men oók pneumatische hoorns. De lucht uit de bol bracht een lipje (rietje*) in trilling en zo, door resonantie, de lucht in de buis. Een trechter straalde het geluid uit. Boender, gaat deze maand niet al leen met Franse eer strfjken; in het uitstekende Engelse maandblad British Bridge World zien wij van hem een spel, dat de veeleisende Engelse redactie waardig heeft ge keurd om internationaal opgediend te worden. Hier is het: Sch 10 9 4 Ha V 10 9 5 Ru 10 KI B 8 7 4 2 Sch A B 5 Sch H 8 6 3 2 Ha H 6 3 N Ha 8 7 2 Ru 74 2 Ru 853 KI A V 9 5 z KI 10 3 Sch V 7 Ha A B 4 Ru A H V B 9 6 KI H 6 West gever, allen kwestbaar. West opende het bieden met 1 klaveren, noord en oost pasten, waarna Boender als zuid een bod deed, dat kenmerkend is voor zijn uitstekende biedstyl: 3 Sansatout. West, die aannam dat zuids zwakte wel eens in een hoge kleur kon zitten, speelde harten 3 voor, die Boender op tafel i noord) nam met hartenvrouw. Dit lijkt een on belangrijke manoeuvre, doch in werkelijkheid was het een speel wijze die nodig was om west in het ongewisse te laten wie Hartenboer had en hoe belangrijk dat was, bleek uit het vervolg. De oostspeler meende in slag 1 de harten 7 te moeten bijgooien en Boender noteerde deze merkwaar dige gebeurtenis met voldoening. In slag 2 zette hij van noord uit voorts met ja wat denkt u? Boender zijn zwakte in schoppen te tuatie de schoppen 2 spelen en leg de in zuid de schoppenvrouw, die west nam met schoppenaas. Door deze slimme speelwijze hoopte hierna had zuid dus zijn 9e camoufleren en de tegenparten tot harten-naspel te verleiden. Kwetsbaar Wel west spéélde harten na en hiernahierna had zuid dus zijn 9e slag en mocht een welverdiende kwetsbare manche noteren. Aan de andere tafel opende west met 1 SA noord paste oost 2 schoppen zuid 3 ruiten allen pasten; zuid ging hier één down, zodat het Nederlandse team, dat dit spel in het toernooi te Spa speelde, in to taal 700 punten voor dit succes mocht opschrijven. Des te fraaier was Boender's prestatie, als men bedenkt dat hij dit succes wist te boeken tegen de allerbeste oppositie. OW waren de Engelsen RodrigueTruscott, spe lers van het Europese kampioens team 1961. Schrijft u mU nu niet, dat zuid het sPel °°k had kunnen winnen door, na de eerste harten, zes malen ruiten te spelen en daardoor west in afgooidwang te brengen. Want als u zó speelt, geef ik west schoppen- aas-heer-5 en oost schoppenboer-8- 6-3-2, waarna het afspelen van de ruitens niet helpt. H. W. FILARSKI Antwoord op bridgevraag dezer week: Zuid's spel is natuurlijk zo sterk, dat hij een bod moet vinden dat noord nu in elk geval dwingt tot verder bie den. In het algemeen ge bruikt men daarvoor een sprongbod in een nieuwe kleur en in de moderne biedtechniek behoeft die kleur niet eens geheel bied- baar te zyn. Mijn visie is, dat een bod van twee ruiten (z.g. reserve-bod, na 1 klaveren geopend te hebben) voldoen de is en noord in elk geval ook dwingt tenminste nog éénmaal te bieden. De jury gaf als waarderingen: 3 rui ten 100; 2 ruiten 70; 3 klaveren 50; 4 schoppen 40; 2 SA 30. Zaterdag 28 juli 1962 Pagina 4

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 14