Paraplu's: deze zomer geen weelde I UIT en THUIS Huishoudlinnen voor strandkleding HEEL INTERESSANT, ZO'N PROBLEEMKIND Volop verse groenten Bacterie Salmonella belaagt bij warm weer uw gezondheid <~Yfloederlijk& overpeinzing MENU VAN DE WEEK Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat we deze zomer nog een paar warme dagen krijgen en als dat het geval is, bedreigt ons een nieuw ge vaar: voedselvergiftiging. Dat wil dan zeggen, dat we gaan lijden aan zomerdiarree met buik pijn en koorts. Deze ziekte hebben we, zegt het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, in 99 van de 100 gevallen te wijten aan onze zorge loosheid wat betreft persoonlijke hygiëne en hygiëne bij de bereiding van ons voedsel. De ziekte wordt veroorzaakt door besmetting met een onaangenaam soort bacterie, dat weliswaar de mooie naam „salmonella" draagt, maar dat het best gedijt in een warme atmosfeer. Deze bacterie kan vaak op of in voedingsmiddelen voorkomen, hetzij door besmetting van „bui tenaf", hetzij doordat <het komt vooral bij vlees voor) het dier zelf besmet was. Wanneer de „salmo nella" in kleine hoeveelheden aanwezig Is, merken we er niets van. Alleen wanneer hij zich sterk vermeerderd heeft, is er ge vaar voor onze gezondheid. Het voorlichtingsbureau raadt ons aan het voedsel bij lage tem peratuur te bewaren en het zo snel mogelijk te bereiden. Het geeft nog een aantal tips, waarmee we dus bij warm weer re kening zullen moeten houden: Gebruik vers vlees. Bedenk, dat de slager het vlees in zijn koel- inrichting of gekoelde toonbank beter kan bewaren dan u thuis. Bak of braad het vlees zodra u het in huis hebt. Alleen als u over een koelkast of een andere zeer koele bewaarplaats beschikt, kunt u rauw vlees iets langer bewaren. Doe dat echter zo kort mogelijk; aan de buitenkant kunt u niet zien of het vlees besmet is. Bewaar ook de resten gebraden vlees op een koele plaats. Wees voorzichtig met gehakt dat u onder alle omstandigheden het beste zo vlug mogelijk dooi en door gaar kunt maken. Kook ook soepballetjes extra door. Vermijd in het warme jaarge tijde zoveel mogelijk het eten van rauw of half-rauw vlees. Proef nooit rauw gehakt. Pak vlees, dat u in doorzichtige verpakking kocht, direct uit. De „hoes" maakt, dat de juiste om standigheden worden geschapen voor een snelle vermenigvuldi ging van eventueel aanwezige salmonella-bacteriën: er kan geen lucht bij en er is geen ver damping mogelijk. Daarom is het fraaie uiterlijk, dat het vlees in deze verpakking houdt, zo verraderlijk. Wees nog schoner dan anders op uw vaatwerk, hadbord, vorken en messen en óók op uw handen. Bedenk, dat uw handen besmet kunnen zijn en dat ze de be smetting van het ene voedings middel op het andere kunnen overbrengen. Was ze dus duch tig met water en zeep vóór u met eetwaren in aanraking komt. Dit geldt. no? sterker voor mensen die diarree hebben df gehad hebben. Met enige bitterheid laten we u deze week wat foto's van paraplu's zien. We hadden ze willen bewaren tot de herfst, maar het is praktischer in ons land geen rekening te hou den met de seizoenen. Laten we het trieste feit maar accepteren, dat het al zo n beetje (en niet zon klein beef je) herfst is. Een paraplu is een welkom geschenk dit jaar. Zelden zult u zo n nuttig cadeautje heb ben gekregen of gegeven. Omdat onze verregende zomer toch al een verdrietige zaak is. proberen we de moed er in te houden met een paar mooie, vrolijke plaatjes. Van deze regenschermen zoudt u de mees te waarschijnlijk niet willen kopen, maar ze zijn leuk om naar te kijken. En misschien ziet uw dochter, die zo graag anders dan ande ren'' wil zijn. er mogelijkheden in. Het is bijvoorbeeld heel eenvoudig om een grote zwarte paraplu van het model dat in Leiden zo populair is. een vriende lijk tintje te geven door er fraaie sterren of an dere versierselen op te plakken of te bor duren. Het resultaat is alleszins opvallend. Het parapluutje met de herfstbladeren, dat een stralende dame zo kwiek omhoog houdt, zouden we u toch echt alleen maar aanraden bij een heel zacht motregentje. En zelfs dan bestaat gevaar voor instorten, want het is maar een teer gevalletje. Modieus trekje: de blaadjes zijn in dezelfde tinten als de hoed (geel. groen en oranje). De spinneweb-plu is heel decoratief, te meer daar de spin is gemaak' van zwart fluweel. Bij dit mo del zit hij boven op de paraplu, niet zo praktisch in de regen maar het werd dan ook ge toond op een modeshow en dan is het al mooi als het leuk is. Om het niet al te dol te ma ken. is het vierde fotootje heel degelijk: een damestas met in gebouwde paraplu-houder. Voor heren is een aktentas met zon ingebouwd nieuwtje te krijgen. De tas werd ge toond op een lederbeurs in Duitsland. Pak het voedsel zo min mogelijk met de handen aan, ook als het toebereid is. Kunt u het niet vermijden, was dan vooraf goed uw handen. Dat er in de keuken een schone handdoek moet hangen, spreekt vanzelf. Weer huisgenoten die buikpijn en diarree hebben uit de keu ken en druk ze extra op het hart hun handen veel en goed te wassen, zeker na gebruik van het toilet. Wees altijd voorzichtig met de resten, maar vooral als het warm is. Zorg liever, dat er he lemaal geen restjes zijn. Hebt u echter iets overgehouden, koel dat dan snel af en zet het. koel weg. Verhit de restjes totdat ze door en door heet zijn, vóór u ze weer gaat gebruiken. Kook zo min mogelijk voor twee dagen tegelijk. Een vriendin van mij heeft een probleemkind. Buitenge woon interessant is dat, Er komen opvoedkundige bureaus aan te pas en psychologen en handboeken en vele andere dure dingen en bij geen van onze kennissen is de conversa tie deswege zo boeiend als in dat gezin. Koos haat zijn zusje, zegt de moeder met een mysterieuze blik. Zij vindt het zelf ook boeiend en kijkt mij aan of zij wil zeggen: is het niet ijzingwekkend? Hoezo? vraag ik onschuldig. Waar merk je dat dan aan? O, hij zegt de vreselijkste dingen tegen haar, rilt de vriendin. Giste ren nog neen, ik kan het niet herhalen, het kwam echter daar op neer dat hij haar dood wenste Mijn haren rezen ten berge, ge loof dat maar. Ik trek de wenkbrauwen op, denkend aan Adriaans uitroep van enkele dagen geleden, toen Marian hem hinderde: Kind ik wou dat jij nooit geboren was- Tjé zou Adriaan soms ook een probleemkind aan het wor den Zijn? Oef, prevel ik voorlopig neu traal. En als Koos uit school komt is het eerste wat hij vraagt: Mama, hoeveel snoepjes heeft Annelies ge had terwijl ik niet thuis was? Want hij is als de dood, dat wij zijn zusje zullen voortrekken. Dat klinkt eerder als normale jaloezie, probeer ik voorzichtig. Henkie van ons heeft ook altijd het gevoel, dat hij minder krijgt dan Marian. Maar dat laatste zeg ik niet hardop. Je moet nooit sla pende probleemkinderen wakker schudden. O, en vloeken dat Koos doet! Niet om aan tehoren. Expres, om dat zijn zusje altijd begint te hui len als hij lelijke woorden zegt, zucht de vriendin. Misschien vindt de jongen het leuk om woorden met veel OO's en rollende R's uit te spreken, veronderstel ik. Mijn zoons Maar dan zwijg ik verschrikt, want je moet nooit slapende enzovoort. - Wij zijn met hem naar een psy chiater geweest, vervolgt de gast vrouw. En weet je wat die heeft ont dekt? Koos heeft een geboorte trauma. Een watte? Zie je toen Annelies werd ge boren, was Koos pas vier en wij hadden in die dagen juist onze hond verloren, waaraan het kind geweldig gehecht was. De dokter denkt, dat Koos nu de komst van Annelies in verband heeft ge bracht met de dood van zijn hond je en dat hij haar dat kwalijk neemt onbewust natuurlijk. Wat zielig, fluister ik en ik meen het. Kinderen kunnen zo harts tochtelijk van dieren houden. Ik geloof vast dat het dót is, knikt de ongelukkige moeder. Koosje zeurde in die dagen af schuwelijk hij wilde een ander huisdier hebben, maar ik zei toen: Dat kan niet jongen, want dan kruipt dat nieuwe hondje bij de baby in de wieg. Maar Koos is nu al acht zeurt hij nu nog om een hond? vraag ik medelijdend, denkend aan Joep en de katten-harem. O neen. Koos is het hele voorval uit zijn kleuterjaren radicaal ver geten. Maar volgens de psychiater werkt "het ondergronds ik bedoel onderbewust nog door. Daarom haat hij zijn zusje en vloekt hij om haar aan het huilen te maken? En de remedie? Daar moest de dokter nog eens over nadenken. Tegen een honorarium van vijf entwintig gulden per uur zeker. W»-"' je, wat je moest doen? roep ik uit in een moment van inspira tie. Koos is toch gauw jarig. Laat Annelies hem een hondje cadeau geven dan verdwijnt die onder grondse rancune meteen. Ben je mal! schrikt de vriendin. Annelies is doodsbenauwd voor honden. Dat kan ik haar niet aandoen. Dan weet ik nog een ander mid del. Leer Annelies een paar ste vig vloeken liefst van die harde zeemansknopen die zo heerlijk over je tong rollen. Dan kunnen zij te gen elkaar opbieden en je zult zien, dat Koos in het vervolg zijn zus met respect behandelt. De vriendin rilt en verandert ln een diepvriesinstallatie. De koude drijft mij de deur uit, mijn eigen huis in. Daar vindt ik mijn kin- ders, flink aan het ruziën. Adri aan verkondigt luid, dat zijn zus je een mispunt is en dat hy haar „nog wel eens krijgen zal". Henkie gilt als een havenarbei- dei, die juist een baal cement op zijn tenen heeft gekregen.Ik zie de rekening van de psychiater al. Nadat ik my in het strijdgewoel heb geworpen, zonder aanzien des persoons enige meppen heb uitge deeld en de storm geluwd, wordt er gebeld. Een vertoornde moeder staat op de stoep. Zij bekaaagt zich over mijn zoons, die haar jonge tje hebben geslagen en dat het voortaan uit moet zijn. Waarom hebben jullie die knaap afgetuigd? vraag ik streng. Hij had Marian van haar fiets laten vallen, antwoordt Henkie. Hij is altijd bezig om Marian het leven zuur te maken, vult Adriaan aan. Nou, toen hebben wij hem dat eens en voorgoed afgeleerd. Als-ie nóg eens aan onze zus durft te komen Ik haal diep adem van opluch ting. Dus géén probleemkinderen. Zij zijn jaloers op hun zusje, dat „altijd wordt voorgetrokken", maar gaan tegelijkertijd voor haar door het vuur. Zij nemen het haar kwa lijk, dat zij er is .rnaar zouden hur leven geven om haar te be schermen. Want het zijn kinde ren Koos ls ook een kind, een pro bleemkind nog wel. Maar véél verschil met mijn eigen zoons heb ik in de stakker nog niet kunnen ontdekken. THEA BECKMAN. Huishouddoeken (linnen doeken voor de glazen, bad handdoeken) zijn tegenwoor dig zo aantrekkelijk en zo fan tasierijk wat kleur en dessin betreft, dat het de moeite waard is van twee. drie of meer precies dezelfde doeken een aardig vakantiekledingstuk te maken. Deze huishouddoeken heb ben vaak. wat stof van het stuk niet heeft: een t ardige. inge- iveven rand of een decoratief dessin, dat op de afmetingen van het doek is berekend en waarmee ir een kledingstuk juist aparte effecten zijn te be reiken. We kochten verleden jaar in de uitverkoop twee mooie badhandoe- ken. zachtbruin met witte broderie- rand. Ze zijn niet in de badkamer terecht gekomen, wat wel de bedoe ling was, maar in de strandgarde- robe. Zij zijn het jak van figuur 1 geworden en hebben meer succes geoogst dan ze ooit op het hand- doekenrek gehad zouden hebben. Het jak is niet alleen goed als aanvulling van het badpak, maar doet het ook heel goed op een wit, recht of geplooid, zomerrok je; hij zou zelfs als overgooier op het ten- nistenue geen gek figuur slaan. Sluiting kan een rugsplit zijn of een rits of knopen en lussen op de schouder. Handdoeken van niet te klein for maat zijn gewoonlijk groot genoeg om een dergelijk jak van korte, in gezette mouwtjes te voorzien, wan neer de decoratieve rand zich daar voor leent. Het spreekt vanzelf, dat niet alleen effen maar ook bont ge streepte of gebloemde baddoeken een geschikt uitgangspunt zijn voor model 1, vooropgesteld natuurlijk dat de doeken breed genoeg zyn voor uw slanke gestalte. Een simpele variatie op het kor te badjak is de wat langere tuniek die eveneens uit twee doeken te maken is, mits deze van geschikte lengte zijn en de decoratieve rand van de doeken niet te veel van het oppervlak beslaat. De tuniek van figuur 2 is van ef fen witte doeken gemaakt ideaal voor wie mooi bruin is en werd langs hals, zoom en zijsplitten met een marineblauwe bies geboord. Een geborduurde initiaal in dezelfde 4lll!IIHIIII1IIIIHIIIIIIUIIIllllltllltllllflllllinllHIIIIIIIIIIIHintllllllllllllllll Zo gaat dat met het schrijven van stukjes als deze: je ziet iets, je hoort iets, je leest iets, dat haakt zich in je vast dat is dan de aanleiding waardoor je tot een bepaalde gedachte komt en dan wordt het tenslotte in een of andere vorm een „stukje". Een paar weken geleden ver telde ik van de verpleegster in Teminaboean, die na een span nende evacuatie, weer gewoon door ging met haar dienst. Haar naam werd niet vermeld, waar om zou 't ook? Zo zit er nu weer iets in mijn achterhoofd en ik kan er maar niet los van komen. Er zijn ge noeg andere dingen, die veel ge zelliger en leuker zijn, maar la ten we het er als vrouwen onder elkaar toch maar eens over heb ben. 't Gaat weer over Nieuw-Gui- nea:.Ik bedoel dat korte berichtje in een bepaalde krant over de vol uit met name genoemde Neder landse soldaat, die door een hele pientere slimmigheid een stuk of wat Indonesiërs had kunnen doodschieten. Hij had een door een para verloren fluitje gevon den, waarvan hij begreep dat 't cliende om elkaar seinen te geven. Hij bespeelde het dingetje en op 't geluid waren de para's afge komen; zo had hij ze naar zich toe kunnen lokken om ze op een gegeven moment op de korrel te kunnen nemen. „In koelen bloe de" moeten we dit toch noemen, want van „in de hitte van het ge vecht" bleek uit het bericht hele maal niets. Drie para's waren zo doende door zijn hand gesneu veld. Een hattrick dus, om in voetbaltaal te spreken en aange zien hij er al twee op zijn naam had staan, bracht hij zijn totale persoonlijke score op vijf.' Zonder nu ook maar het ge ringste snippertje mening over de situatie in en om Nieuio-Guinea ten beste te geven, zou ik toch willen vragen, zoals ik het mezelf ook heb afgevraagd: hoe zouden we het vinden, wanneer dit be richtje zo maar nuchter weg over onze zoon, man of verloofde in alle kranten had gestaan? Met naam en toenaam voluit erbij, wel te verstaan. Nu kan ik me, vreemd genoeg, deze soldaat heel goed voorstellen als een aardige, vrolijke jongen, die gezellige brieven naar huis schrijft en naar z'n meisje, zo van: „Maken jullie je maar geen zorgen hoor. Met mij is alles O.K.", die thuis altijd zaterdags donkerblauwe tint is een aardige garnering. Ook twee identieke doe ken van (scherp) contrasterende sen bloemetje voor zn moeder kleur zijn te gebruiken: ze geven meebracht, die met plezier z'n zelfs een heel geslaagd resultaat werk deed en over wie nog een wanneer de ene voor de rug en de heleboel andere prettige dingen Ü!?he,r<wv,lï>r ?et*.voorpand wordt te vertellen zijn. Misschien was hij gebruikt (tig. 3Een eventrreel be- nnk wet hppl hp_ schikbare derde baddoek kan die- ook wel heel muzikaal en be speelde hij in een of andere band een blaasinstrument. Is het niet beangstigend dat zo'n doodgewone jongen, niets slechter of beter, dan onze zoon, onze buurjongen, onze vriend, in de doeken zijn niet alleen op bepaalde (natuurlijk: af schuwe re schouder aan elkaar bevestigd; tyke en óók voor hen zelf le- gende panden fndienHg^wen^tmet ffigSSTfl*ttaTziinTt'ïel een knoop en een lus worden ge- "lijkbaar in staat zijn tot een sloten. Een uurtje of minder lePe krijgslist die vijf andere jon- naaiwerk zit er aan dit simpe- 9ens het leven kost. Of is het meest verbijsterende dit, dat het zomaar zonder meer als een van de „gunstige" berich ten uit de bush bush van Nieuw- Guinea in sommige kranten wordt vermeld? 't Is niet te hopen dat alle le zers van dat blad er zomaar zon der meer over heen hebben ge lezen. Hermine G. nen voor een aangezette capuchon of voor driekwart mouwen. Een handige overg ooiercape voor strand of zwembad is het model van figuur 4. ook uit twee badhanddoeken ontstaan. De bel le model, echt dus iets om op het laatste nippertje nog even in el kaar te zetten. Tenslotte nog, van drie of vier dezelfde badhanddoeken een rok (fig. 5), die met een klassieke, wit te overhemdblouse te dragen is of met een modern jakje dat de maag bloot laat en dat gemaakt wordt uit het overschot van de rok, indien de doeken lang genoeg zijn. J.V. Dit rijn werkelijk heerlijke weken om een goed en gevarieerd weekmenu te maken. Er zijn op het ogenblik zoveel verschillende groenten te krijgen, dat we iedere dag iets anders op tafel kunnen brengen. Groenten zijn van nature rijk aan de zo nodige vitamines en zouten. Maar vitamines zijn gevoelige stoffen, waarvan de werking door langdurige verhitting gemakkelijk te niet kan worden gedaan. Lang koken en stoven ls daar om beslist af te raden, evenals het weggooien van het kooknat, waarin de vitamines en zouten ge deeltelijk zyn opgelost. Als u ook hieraan denkt, kunt u nu volop gezondheid opdoen met verse groenten. ZONDAG: gevulde paprika's, lamsbout, peu len. aardappelen, open vruch tentaart. MAANDAG: koud lamsvlees, spitskool, aard- appelpurée, beschuitbollen ge vuld met rabarbermoes. DINSDAG: gebakken lunchworst, bloem kool, peterseliesaus, aardappelen, hangop. WOENSDAG: bloemkoolsoep, speklappen, stamp pot rauwe andijvie. DONDERDAG: tuinbonen met ham en kaassaus, aardappelen, bessenmuesli. VRYDAG: zalmsla, drie in de pan. of Duitse biefstuk, postelein, ge bakken aardappelen, kersen. ZATERDAG: volledige tomatensoep met kaas, fruit. Bessenmuesli 1 lepel havermout, sap van ci troen, 1 lepel gesuikerde geconden seerde melk, 150 gram aalbessen. De bessen wassen en de steeltjes verwijderen; de bessen fyndruk- ken. De gecondenseerde melk ver mengen met het citroensap, de havermout en daarna het bessen- moes er door roeren. Desgewenst de bovenkant van de bessenmues li bestrooien met gemalen noten. Zaterdag 28 juli 1962 Pagina 3

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13