Fondsenhandel brandt op een heel laag pitje en vrolijk fris ha Fanta... 't smaakt fantastisch Kerkdiensten Leiden en omgeving Maandag 30 juli is een keerpunt in de Europese landbouwhistorie Stijgende winsten thans uitzondering Geen devaluatie van de dollar Minder investeringen in '62? Gehele Euromarkt krijgt een gelijk stelsel van heffingen LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 JULI 1962 Zondag 29 juli Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. H. W. Hemmes te Schie dam; 7 uur ds. C. Dolman te Weert. Hooglandse kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. A.'J. Lamping, k: 10.30 uur dr. J. Rlemens Mare kerk te Zeist. Oosterkerk: 10 uur dr. G. F. D. Locher te Eindhoven; 7 uur dhr. J. JCooy. Bethlehemkerkj 10 uur dhr. J. Kooy. Maranathakerk: 10.30 uur ds. C. Dol man te Weert. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. H. Perdok te Oegstgeest. Herv. Ülo-school, Asserstraat: 10 uur mej. ds. Th. Barnard te Ruurloo. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. J. M. D. van den Berg. Ver. v. Vrijz. Herv. (Leidse Volks huls) 10.30 ds. J. van Rossum te Voor burg. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. E. Mahleu te Luik. Acad. Ziekenhuis: 10 uur dhr. J. F. G. Slerat. Dlaconessenhuls: 10.30 uur ds. I. de Tombe. Geref. Kerk, Zulderkerk, Lammen- schansweg 15: 10 uur dr. D. K. Wle- lenga te Wassenaar; 5 uur ds. Haver kamp. Petrakerk, Surinamestraat: 10 uur ds. Haverkamp; 5 uur ds. N. Koren hoff te Amsterdam. Kerk Oude Vest: 10 uur kand. Hof man; 5 uur dr. D. K. Wielenga. Maranathakerk, Lage Morsweg 26: 9 uur ds. N. Korenhoff; 5 uur ds. D. van Enk te Veenendaal. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 10.30 uur ds. N. Korenhoff; 5 uur kand. Hofman. Groenhoven: 10 uur ds. D. van Enk. ,,De Mirt", Lage Rijndijk 64: 10.30 uur dhr. Van Hllten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Van Zwoll te Eindhoven. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur: ds. R. te Velde te Ommen. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst (donderdag 8 uur dhr. Lichtenberg uit Benthuizen). Evang. Chr. Gemeenschap (Middel- 6tegracht 3): 10 en 5 uur dhr. Dikkes (heden: openluchtbyeenkomst Stille Mare Baptlstengem.: 10 en 5.30 uur dhr. J. Malgo te Maassluis. Doopsgez. Gem.: 10 uur ds. J. P. Matthljsen te Meppel. Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Rem. Gem.: 10.30 uur da. A. M. J. Frevel te Lochem. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Oud Kath. Kerk (Zw. singel 50): 9.45 uur Hoogmis; 7.30 uur Engelse dienst. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Leger des Hells: 10 uur helliglngs- dlenst; 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje: 7.30 uur opwekkingssamen komst (diensten o.l.v, kapt. E. van Engelen). Nieuwe Apostolische kerk (Hoge Rijndijk 24)9.45 en 4 uur dienst (donderdag 7.45 uur dienst). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. M. H. Boogert. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. H. Moolhuiaen te Lelden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords: 6.30 uur ds. W. de Joode te Den Haag. Alphen aan den Ryn Herv. Gem., Jullanastr.: 9.30 uur ds. Brons te Ab- benes; 6.30 uur ds. D. H. Gijsbers te Lelmulden. Aula Immanuëlschool, A. van Burenlaan: 9.30 uur kand. Venema te Utrecht. Kapel Gouwsluls: 9.30 uur ds. P. A. Lefeber. Gebouw Jonathan: 9.30 uur ds. W. Verweij. Kapel Hooft- straat: 9.30 uur dhr. E. L. de Wltt te Noordwijk; 6.30 uur dhr. K. Prinsen te Amsterdam. Oudshoornseweg: 10 uur mevr. J. M. Joor-Cannegleter te Sant poort. Martha-Stlchting: geen dienst wegens vakantie. Geref. Kerk, Mara nathakerk. Raadhuisstraat: 10 uur ds. R. J. Koolstra voorheen vlootpred. te Nieuw-Gulnea, thans Leeuwarden; 6.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenheim. Salvatorlkerk, W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. J. H. Kuiper te Ermelo; 6.30 uur ds R. J. Koolstra. Hooftstr.: 10 en 6.30 uur ds. G. Rang te Haarlem. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalemkerk: 9.30 en 5 uur ds. R. Kok. Oud Geref. Gem.. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur Leesdienst. Rem. Geref. Gem., Van Mandersloostraat: geen dienst. Bap tlstengem.. IJsclubgebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds W. A. S. Laurense; 6 uur dhr. Van Twlgt te Delft. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A. den Hartogh; 6.30 uur ds. J. Zwijnenburg te Oudewater. Nieuwer- brug: 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Herv. Evang.: 9 uur ds. P. C. de Vey Mesdagh te Den Haag; 7 uur ds. C. Jongebreur te Apeldoorn Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur dr. G. P. Hartveld te Delft. Geref. Kerk (vrijgem.)10.45 en 3 uur ds. L. F. A. Godschalk te Min- nertsga. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Ev. Luth. Gem.: 10.30 uur ds A. Jense. Ev. Kring: 10 uur Ere dienst: 3.30 uur Evangellsatiedienst bij Julia naplantsoen; 7 uur Jb. Klein Ha- neveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds J Stehouwer te Alphen a/d Rijn. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. E. Smid te Lemele. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur dr. A. W. Cramer te Lelden. Hazerswnude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek te Leider dorp Geref. Kerk: 8.30, 10 en 6.30 uur ds. H. v. d. Berg te Sassenheim. Ilillegoni Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal: 7 uur ds. F. Brouwer Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. Volten te Wagenlngen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. J. van Genderen te Apeldoorn. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangellsatlebljeenkomsten: ge bouw Haven 50. zondagmiddag 3 uur. Spr. evang. Van Veelen te Rotterdam (donderdagavond 8 uur evang. J. Zijl stra te Gouda). (Maranathasamen- komsten: woensdagavond 8 uur ln Nutsgebouw, ds. A. Agtereek van Am sterdam. Donderdagavond 8 uur evang. J. Zijlstra te Gouda). Hedenavond van half acht tot acht uur Interkerkelijk avondgebed ln de Chr. Geref. Kerk. Hoogniade Herv. Gem.: 10 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen a/d Rijn, l»e Kaag Herv. Gem.: 9.30 uur ds Fokkema; 5 uur geen dienst. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.. Dorpskerk: 9.30 uur vlc. Hoekert te Lelden; 6 uur ds. De Jager te Am>- rongen Kapel Nwe Duinweg: 9.30 uur dr. Honders te Sassenheim. School Narcisstraat: 10.30 uur ds. Gijsman te Leidschendam. Geref. Kerk: 9.30 uur ds De Valk; 5 uur ds. Langeler te Valkenburg. Katwilk aan Zee Herv. Gem.. Nwe Kerk: 8.30 uur Baddienst ds. Tukker; 10 uur ds. Hagen; 6 uur ds. Bouman Oude Kerk: 8 uur Pfarrer Eberh. Mül- ler te Lotte (Westfalen); 10 uur ds. Tukker; 6 uur ds. A. Vos. Kapel: 10 uur ds. H van Gosllga te Rijnsburg; 5 uur ds. Hagen. Groen van Pr .school: 10 uur ds. Offerlnga. Aula Overduln: 10 uur ds. M. J. Ten Bruggenkate te Rotterdam-Vreewijk. Zeehospltium: 6.45 uur ds. W. van Hoek te Aarlanderveen. Geref Kerk: 8 en 9.30 uur ds. W. van Hoek; 10.45, 5 en 6.30 uur ds. D. A. Zijlstra te Amersfoort. Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (vTlJgem.)8.30 en 3 uur ds. A. G. van der Kwast te Haarlemmermeer: 10.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned. 10 en 5 uur Leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Eamstra van Wateringen; 7 uur kand Voordauw van Katwijk. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. K. Dronkert van Lelden. Leiderdorp Herv. Gem 10 en 6.30 uur ds. Honnef (H.A.). Zijlkwartier: 6.30 uur dhr. Schipper te Lelden. Ge ref. Kerk, Kerk Hoofdstraat: 10 uur ds. Banga: 6.30 uur dr. H. Holtrop te Scheveningen. Kerkzaal Zijlkwartier: 10.30 uur dr. H. Holtrop; 5 uur ds. Banga. I>elmulden Herv. Gem.: 9.30 uur kand. H. Berton te Amsterdam. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. Boer. ern. pred. te Woerden. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. W de Jong te Voorhout; 7 uur ds. A. H. Smits te Noordwijkerhout Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur dhr. M. de Boer te Haarlem. Geref. Gem 10 en 4.30 uur ds. H. van Gllst. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. D. C. Bosma te Kortenhoef (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur kand. Van 't Hart te Woerden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. J. G. Paardekooper. Nieuw Vennep Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest. Bethelkapel: 9.45 uur dhr. Koudstaal. Pniël: 10 uur dhr J. v. d. Ham. XoordwUk Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. R. Holwerda te Barwouts- waarde; 7 uur ds. Hager te Katwyk aan Zee. Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds. W. Dekker. Berghstlchting11 uur ds. W. Dekker. XoordwUk aan Zee Herv. Gem 8.45 uur Duitse dienst; 10 uur dr. F. A Nolle te Oegstgeest; 7 uur ds, P Moerenhout te Katwijk aan Zee. Sole Mlo: 10 uur ds. W Hoekstra. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. T. Fer- werda. Herv. Geref. Evang.. VGLO- school. Schoolstr. 2: 10 en 5 uur ds. B. Eysinga te Barneveld. Noordwijkerhout Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. H. Smits; 7 ds. E. Saraber te Voorschoten. Oegstgeest Herv. Gem.. Groene- of WilUbrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (HA.) Europees Jeugdcongres) Pauluskerk: 10 uur ds. P Bolink. zen- dlngspred. Zuid-Afrika: 7 uur ds. G. F. Callenbach. Ver. v. Vrijz. Herv., W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. B. C. Lochter te Düsseldorf. Geref. Kerk. Mauritslaan: 10 en 7 uur ds. H. Hor- tenslus te Ommen. Geref. Kerk vrij gemaaktW. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur dienst. Oude )V(Merlng Herv. Gem 9.30 uur ds. A M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. E. H. Rullmann te Vlagtwedde Rem. Geref. Gem.: 7 uur dienst. Kijnstnirg Herv. Gem.. Grote Kerk: 9.30 uur ds M. C. Groenewoud (H.D., Dankz. H A 5 uur dhr. G. Nieuwen- huysen te Den Haag (Jeugddienst). Bethelkerk. Brouwerstr.: 9 30 uur ds. Jac. de Vos te Katwijk a Z 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk. Rapenburg: 9.30 uur ds. A. C Kersten te Utrecht; 5 uur ds L. v. d. Linde. Petrakerk. Voorhouterweg9.30 uur ds. D. C. Tlemens; 5 uur ds. A. C. Kers ten. Maranathakerk. Burg. Hermans straat: 9.30 uur ds. L. v. d. Linde; 5 uur ds. D. C. Tlemens. Geref. Kerk (vrijgem.). Kerkgebouw Langevaart: 10 en 5 uur ds. H. D. v. Herksen te Hil versum. Chr. Geref. Kerk. Eben Haë- uur zerkerk, Oegstgeesterweg10 en 5 uur ds. J. Kampman. Hoe groot 's zomers in Katwijk aan Zee de belangstelling voor de kerkdiensten is. blijkt uit bo venstaande foto. met toestem ming van dominee Pijlman ge nomen in de Geref. Kerk. Door het groot aantal badgasten, dat i drie diensten gehouden en tel- in de hoogtij der vakantie in kenmale is de kerk prachtig be- Katwijk aan Zee vertoeft, wordt het normale aantal kerkgangers vele malen overtroffen. Des zon dags worden in de Geref. Kerk zet. Een verblijdend bewijs van de godsdienstige gezindheid! (Foto Will Eiselin, Rijswijk) (Van onze financiële medewerker) Zelfs het verbijsterend succes van het Telstarexperiment heeft de Amerikaanse fondsenmarkt niet uit haar lethargie kunnen wekken. De omzetten, de laatste weken toch reeds klein, krompen deze week nog verder in en het enig lichtpunt daarbij is dat zulks niet met een verdere koersdaling is gepaard gegaan. Goede en minder goede berichten uit en over het bedrijfsleven houden elkaar thans blijkbaar in evenwicht. Goed zyn de cijfers over het eer ste kwartaal van de staalonderne- mingen, althans in vergelijking met die van het vorig jaar. Die van het tweede kwartaal en het tweede half jaar zullen naar men meent echter minder goed uitvallen, zodat zelfs van een dividendverlaging bij de U. S. Steel Corp., die tegenover haar kleinere concurrenten allengs terrein begint te verliezen, wordt gesproken. Goed zijn ook de halfjaarscijfers van Douglas Aircraft en General Motors, die hun winst per aandeel van resp. 0.82 dollar tot 1.10 dollar en van 1.53 dollar tot 2.72 dollar hebben zien stij gen. Tik i' op neus Een gunstige invloed ging ook uit van Kennedy's pertinente verklaring dat de dollar niet zal worden gede valueerd, welke gepaard ging met een lagere raming van het tekort op de betalingsbalans voor 1962. Van meer Want ook in ons werelddeel heeft de fondsenhandel de laatste weken weinig te betekenen, waarvoor 't va kantieseizoen mogelijk als een excuus kan gelden. Meer waarschijnlijk is echter dat ook hier 't tot staan ko men van de winststijging bij de on dernemingen de beleggers van de aandelenmarkten terughoudt. Er zijn, ook in ons land. natuurlijk enkele uitzonderingen zoals bijv. de Chemi sche Fabriek Van der Grinten, die in het eerste halfjaar zowel wat de om zet als het winstcijfer betreft, met 20 is vooruitgegaan Maar overi gens zijn de verwachtingen wat de bedrijfswinsten voor 1962 niet hoog gespannen. Men begrijpe ons goed. Het is niet in de eerste plaats de conjunctuur, waarover zich men zorgen maakt. Want over het algemeen blijven de omzetten in de bedrijven op een hoog peil en houdt het tekort aan perso neel aan. Ook het particulier inko men en de particuliere besparingen weten zich hier. evenals trouwens in de V.S. goed te handhaven. Wat die het Nederlandse bedrijfsleven te re kenen valt. Een sterk voorbeeld hier van is het halfjaarsrapport van de Amsterdamsche Bank. die haar bru- to-inkomsten van f. 50.8 miljoen tot f. 55.1 miljoen wist te vergroten. De discontoverhogine en Philipsemissie zullen daarbij een rol hebben ge speeld. Maar voor aftrek van af schrijvingen en belastingen was de bedrijfswinst slechts f. 0.6 miljoen groter dan in de eerste zes maan den van 1961 en na aftrek van die posten niet meer dan f. 100.000. De algemene kosten en de stortingen in het Pensioenfonds hebben namelijk 54 van de brutowinst geabsorbeerd tegen ca. 51 in de eerste helft van 1961 en dit ondanks de voort gaande rationalisering van het be drijf met behulp van computers e.d. Hier wordt men dus met het beden kelijke verschijnsel geconfronteerd dat de bedrijven volop werk hebben en hun omzetten kunnen vergroten, maar dat dit procentsgewys niet tot een verlaging van de bedrijfskosten leidt. Het is gelukkig niet overal zo, geUjk uit de cijfers van de AKU en nu weer bij Van der Grinten is ge bleken, maar in vele gevallen blijven die stijgende kosten toch het beden kelijke knelpunt in de ontwikkeling van 't economisch leven in ons land. Omzichtigheid De industriële bedrijven hebben zich in 1961 daartegen trachten te wapenen door meer te investeren dan aanvankelijk werd geraamd. Bij een ramingscijfer van f. 2.3 miljard werd in het afgelopen jaar voor bijna f. 2.9 miljard investeringen gerealiseerd. Algemeen wordt toegegeven dat dit ook de enige oplossing is voor het benauwende probleem waarmee de meeste ondernemingen hebben te kampen. Het zal echter de vraag zijn of in het lopende jaar het investe- ringscijfer van 1961 zal worden ge haald en het ramingscijfer (f. 2.350 miljoen) opnieuw zal worden over schreden .Uitbreiding van het aan delen kapitaal is thans minder aan lokkelijk omdat als de winsten niet RUnsaterwourie Herv. Gem 10 uur ds. Baart (H A 7 uur ds Baart (Dankz Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. W. de Joode te Den Haag. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. S. Klijne te Lelden; 5 uur ds. J. Veenendaal te Hlllegom. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper; 5 uur ds. J. H. Kuiper te Ermelo. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer (HA. en Dankz.). TER AAR Herv. Gem.: 9 30 en 6.30 uur ds. Van Harten te Delft Ge ref Kerk: 10 en 6.30 ds. Flret te Berg ambacht. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 uur ds. Langeler; 5 uur ds. H. de Valk te Katwijk a d Rijn. Geref. Kerk (vrijgem.): dienst. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Voorschoten Herv. Gem., Rijn dijk: ds. W. G. Meyerlng. Dorpskerk: 10 uur ds. E Saraber; 7 uur ds. C. Spoor te Nootdorp (Jeugddienst). Hulp en Heil: 10 uur ds. W, ZUlstra. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. K. Smit. Wadcllnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Cazander te Oosterwolde; 6.30 uur kand. J. in 't Veld te Nljkerk. Esdoornlaan: 9.30 uur ds. J. Zwijne- burg te Oudewater; 6.30 uur ds. Ca zander te Oosterwolde. Wet en Evan gelie: 9.30 uur ds. Waardenburg te Rotterdam; 7 uur ds. J. J. H. v. d. Ree te Amsterdam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. K. van der Hout te Ha- zerswoude. Rem. kerk: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop (woensdag 1 augustus a.s. 7 uur n.m. ds. A. P. Verloop). Warmond Herv. Gem.: 10 uur vlc Voordouw te Katwijk a d Rijn; 7 uur ds. Perdok te Oegstgeest. Wassenaar Herv. Gem.. Dorps kerk: 10 uur dr. Th. C. Frederikse; 7 uur ds. J B. de Jong te Voorhout (jeugddienst). Klevietkerk: 10 uur ds. J. M. de Jong te Driebergen. Devler- huls: 10.15 uur ds. H. Beker. Geref. Kerk .Bloemcamplaan10 en 5 uur ds. L. Schuurman te Voorburg. Zijllaan: 10 en 7 uur ds. A. Vos, Ned Prot. Bond. Lange Kerkdam: 10.30 uur mej. ds. J. Bossert. NPB Rem. Gem. Doops gez. Gem.. Johannahuls: 10.30 uur dr. P D. TJalsma. Den Haag. Soefibewe ging. Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst. Herv Evangeli satie. Dorpshuls: 10 uur ds J. J. Tim mer. Woerden: 7 uur ds. D. v. d. Ent Braat, Monster. Woubrugge Herv Gem.: 9.30 uur dhr. J. Goedhart; 6.30 uur dhr H Groenendijk. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers te Lelmulden. Zoeterwoude Herv. Gem 10 uur ds. G. Moen te Alphen a/d Rijn. Zwammerdam Herv. Gem.: kand. J. J. van Llenden te Eist (U.): 6.30 uur ds. W. Verweij te Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk: geen opgaaf Rem Geref. Gem 10 uur ds. J. G. Paarde kooper te Nieuwkoop. Ds. King opnieuw gearresteerd De Amerikaanse negerdominee Martin Luther King, strijder tegen rassendiscriminatie in de Verenigde Staten, is gisteren met negen volge lingen gearresteerd tijdens een gebed voor het stadhuis in Albany. Zij hadden om een onderhoud met het stadsbestuur gevraagd, waarop zij van de politie te horen kregen, dat dit niet buiten, voor het stadhuis, doch wel binnen kon geschieden, daaraan de waarschuwing toevoe gend dat zij zouden worden gearres teerd als zij niet zouden doorlopen. Hierna ging het groepje knielend in gebed, waarna zij werden gearres teerd. Weer een ondergrondse kernproef in Nevada De Amerikaanse Commissie voor Kernenergie heeft bekendgemaakt, dat gisteren in Nevada opnieuw een kernproef onder de grond is geno men. Het is de 47ste die bekend is gemaakt in de lopende reeks Nevada- proeven. De kracht van de ontplof fing was minder dan die van 20.000 ton TNT. 'n Fles vól frisse levensvreugd. Glazen vól tintelende zonnig heid voor vrolijke, levensblije mensen. Fanta is heerlijk en helder. Fanta is dauw-fris voor dorstige kelen. Mensen die Hal tegen het leven 2©ggen, drinken heerlijke Fantal Erkend bottelaar van „Fanta" en „Coca-Cola"; Bottelo N.V. - Schiedam - 'e-Oavenhage belang is vermoedelijk nog, het tot besparingen aangaat, in het eerste stand komen van 2 akkoorden met halfjaar zijn ze bjj de Rijkspostspaar- stijgen, de dividenden moeten wor- financiële instellingen ln het buiten- i land ter versteviging van de dollar positie, waardoor thans de voornaam ste zes landen van Europa zomede Canada voor een zodanige hulpverle ning zyn ingeschakeld. Terecht heeft de President opgemerkt dat een de valuatie van de dollar door eenzelfde bank, de Bondsspaarbanken, de niet- aangesloten spaarbanken en de Boe renleenbanken ongeveer gelijk aan die van de eerste helft 1961, maar bij de bankspaarbanken is er een niet onbelangrijke vooruitgang. Een aanwijzing voor de toenemen de welvaart in de particuliere sector den verlaagd en daartoe gaat men niet graag over. Daar komt bij dat van geleende gelden reeds gerui me tijd wordt meest onderhands ge leend thans een hogere rente moet worden betaald dan het vorig jaar. Een en ander noopt de bedrijven tot „v. grote omzichtigheid bij het aantrek- operatie in de Europese landen zou js 00^ nog a]tijd voortgaande stij- ken van nieuw geld. Tenslotte speelt worden gevolgd en daardoor haar cf- gjng van de produktie der levensver- Cok de beperking van de bouwvergun fect zou verliezen. Gevolg van ge- verzekeringsmaatschappijen. Teza- ningen, waartoe de regering een noemde verklaring en de nieuwe ak- men met de in het buitenland gcslo- tijd geleden heeft besloten een rol. koorden was dat de goudaandelen zo- ten p0Sten heeft de produktie in het terwijl voorts de werknemerspresta- wel in Amerika als in< Engeland een eerste kwartaal ca. f. 1700 miljoen bedragen en ais er één bedrijfsgroep is. die in het lopende jaar een be- vredigend resultaat zal behalen dan E toch zuIlen We het in ons iand is dat ongetwijfeld het levensverzeke- ringsbedrijf ook al zullen de stijgen- van uitbreiding en vernieuwing van de kosten ook hier hun uitwerking het produktieapparaat moeten heb niet ml*'sen. ben, zal het mogelijk zijn het ge- I middeid inkomen van de Nederland- ^tljgen(l( hOSien se beroepsbevolking op een niveau te Het zijn die stijgende kosten, j brengen dat minder ongunstig bij waarmee voor de naaste toekomst in 1 dat in de omliggende landen afsteekt. Maandag 30 juli a.s. zal in de meest letterlijke zin van het woord een keerpunt betekenen in de geschiedenis van de Euro pese landbouw. Dan zullen de zes EEG-landen voor een aantal belangrijke produkten (in de sectoren granen, varkensvlees, eieren, gevogelte, groente en fruit) hun ontelbare nationale ver ordeningen en reglementen met contingenteringen, subsidies e.d. vervangen door een tachtigtal EEG-verordeningen, die een uni form stelsel van heffingen voor de gehele Euromarkt invoeren. Uiteenzetting van dr. Mansliolt ferme daling ondergingen en de goudspeculanten een tik op de neus kregen. Geen in jecties Met dat al bleven de Europe se beurzen deze week van New-York- se injecties verstoken hoewel ze die bloedarme lichamen ongetwijfeld I deugd zouden doen. ties door de personeelsnood ongun stig worden beinvloed. Deze overschakeling zal niet alleen voor de boeren, consumenten, handel en verwerkende industrie van de zes lidstaten van grote betekenis zijn, wellicht zal achteraf blijken dat de 30-ste juli 1962 van doorslaggevende betekenis was voor de ontwikkeling van de produktie, de afzet en prijs vorming van landbouwprodukten in de gehele wereld, aldus verklaarde dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorziter van de EEG-commis- sie en als zodanig architect van de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek, gisteren op een persconferentie in Brussel. Dr. Mansholt was vol goede moed. De goede uitvoering van onze politiek is gegarandeerd, zo zei hij, al ver heelde hij niet dat er in de eerste tijd nog wel „kinderziekten" kunnen optreden. Bij de opbouw van de EEG- regelingen in de afgelopen maanden is reeds gebleken dat de samenwer king met de nationale regeringen voortreffelijk is en dat is van essen tieel belang. Dit rechtvaardigt de ver wachting, dat voor eventuele on voorziene moeilijkheden snel in overleg met de nationale diensten in de zes landen oplossingen kunnen worden gevonden. Enorme taak De EEG-commissie zelf heeft er 'n enorme uitvoerende taak bijgekre- gen. Zo zal dr. Mansholt elke dag na de 30-ste juli in overleg met zÜn acht collega's de CIF-prijs voor graan (als basis voor de nationale heffingen) moeten vaststellen aan de hand van duizenden gegevens, die vrijwel onafgebroken van alle kan ten via speciale telexverbindingen in Brussel binnenstromen. En aange zien deze regeling net van kracht wordt aan het begin van de vakan tieperiode heeft men allerlei voorzie ningen moeten treffen om dagelijks contact tussen de commissieleden vanuit hun nogal uiteenliggende va kantieoorden mogelijk te maken Dr. Mansholt verwachtte niet dat er op korte termijn aanzienlijke prijsstijgingen voor de landbouw produkten in de genoemde sectoren zullen optreden (aan de EEG-rege- lingen voor de overige sectoren wordt nog gewerkt). Men is er bij het vast stellen van de gemeenschappelijke politiek van uitgegaan, zo zei hij, dat er het eerste jaar een stilstand in de ontwikkeling kan zijn. In de loop van de overgangsperiode van zeveneneen half jaar zal de nodige aanpassing dan geleidelijk verlopen. Rechten van de boeren Wel zal de consument moeten wennen aan de gedachte, aldus dr. Mansholt, dat de rationeel werkende boer op den duur een met andere beroepen vergelijkbaar inkomen krijgt en dat hem dus een redelijke prjjs voor zijn produkten wordt ge garandeerd. De EEG-politiek zal ge richt zÜn op een evenwicht van de belangen der boeren, consumenten, handel en verwerkende industrie. De consument ia niet gediend met een ongezonde toestand in de landbouw, evenmin als de boer er belang bü kan hebben dat de consument in de verdrukking wordt gebracht. Bij de uitvoering van de EEG-politiek spre ken de consumenten overigens een woordje mee, hun vertegenwoordigers worden, met vertegenwoordigers van de boeren, de handel en de industrie, opgenomen in speciale organen met wie de commissie overleg over haar beleid zal plegen. De schuld van „Bonn" Dr. Mansholt verdedigde zich bij voorbaat tegen mogelijke klachten uit Duitsland, waar men een prijs verhoging voor eieren en gevogelte kan verwachten. Dat zal niet de schuld zijn van de EEG-commissie, zo zei hij. maar van de Duitse re gering. Die Koos n.l. de maximum prijs voor granen ials grondstof be palend voor de prijs van eieren en gevogelte). Tenslotte wees hij op de enorme hoeveelheid werk, die in de afgelo pen maanden in Brussel (en ook el ders) is verzet om de invoering van het landbouwbeleid mogelijk te ma ken. Een omwenteling als nu op EEG-niveau gaat beginnen, zou op nationaal vlak jaren van voorberei ding hebben gevergd. Het feit, dat dit in de EEG in een half jaar tijds is gebeurd (de principiële ministe riële beslissingen vielen immers pas op 14 januari j.l.) achtte dr. Mans holt een bewijs van de grote levens kracht en levenswil van de gemeen schap. Churchill zeer spoedig naar huis (Van onze Londese correspondent) Het ziet ernaar uit, dat Sir Winston Churchill, over wiens gezondheids toestand geen bulletins meer worden verstrekt, omdat hü zo goed vooruit gaat, zeer spoedig naar zijn Londen- se woning in Hyde Park Gate zal te rugkeren. Voorbereidingen daartoe zijn reeds in volle gang. Gisteren hebben zijn dokters Churchills huis bezocht en daar een informele bespreking gehad met Lady Churchill. Het was gisteren precies vier we ken geleden, dat Sir Winston wegens een in Zuid-FraSnkrijk opgelopen dijbeenfractuur in het Middlesex Zie. genhuis in Londen werd opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 10