Overleg balanceert op de rand van een mislukking BEN BELLA „RUKT OP" NAAR ALGIERS ZWART Topfiguren in Pentagon nu allen pro Kennedy INDONESIË: NEDERLAND: „revisie van plan-Bunker plan-Bunker vasthouden BLIKSEM TREFT KATWIJKER LABOUR-MOTIE VERWORPEN (§ud <-^5 Koortsachtige bedrijvigheid in Washington Verplaatsing politieke bureau „in fasen WEERBERICHT Noodweer boven Nederland Na druilerig Lagerhuisdel>al Ontslag van Norstad bracht belangrijke verscli a iving Geroofde (35) ■schilderijen zijn terug teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 27 JULI 1962 No. 30714 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 99 (Van onze Amerikaanse correspondent) Het overleg tussen Nederland en Indonesië kwam gisteren zeer na toe aan een mislukking. Dat feit alleen al verklaart de bijna koortsachtige diplomatieke bedrij vigheid van deze dag. 's Ochtends ontving de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk bezoek van Van Roijen. 's Middags confereerde het drietal Van Roijen. Soebandrio en Bunker. Tegen de avond ontvingen president Kennedy en minister Rusk de Indonesische minister Soebandrio. Morgen vertrekt Soebandrio naar Djakarta. Van Amerikaanse zijde werd ver-geerde met de juist uit Genève te- nomen. dat het vooroverleg nog niet mislukt was, doch op het punt stond te mislukken. Wij vroegen Soeban- drio's oordeel daarover, toen hij na ruim een half uur uit Kennedy's ka mer kwam. „Voor zover mij bekend is dit niet juist", was zijn antwoord. Hij zeide met Kennedy de vraag on der ogen te hebben gezien, hoe men een vreedzame oplossing voor het conflict kon vinden. Op een vraag of er vooruitgang in de besprekingen kon worden gecon- constateerd, reageerde hij ontken nend. Hij zei namelijk, dat er geen begrip bleek te bestaan voor eikaars gezichtspunten. Ellsworth Bunker achtte dit sta dium blijkbaar zo kritiek, dat hij een spreekbeurt voor vakantiehoudende intellectuelen had afgezegd om zich opnieuw te wijden aan het overleg, nu gedrieën met Van Roijen en Soe bandrio. Hun middagbijeenkomst duurde slechts vijf kwartier. Teleurstellend Na het gesprek tussen Van Roijen en Soebandrio op woensdagavond is de conferentie van gistermiddag ex tra teleurstellend. Woensdag had men althans het gevoel gehad wat meer klaarheid in de kwestie gebracht te hebben. Gisteren stelde Soeban drio echter wel bijzonder zware eisen. Niet alleen wilde hij de overdrachts periode drastisch bekorten, maar hij wenste ook revisie van vrijwel alle andere belangrijke aspecten van het plan-Bunker. Eigenlijk kwam zijn stelling hierop neer: „Ga hier nu maar snel mee akkoord, anders ver trek ik. Dan is geen vreedzame op lossing mogelijk". Woensdag begon zich een dreigen de situatie af te tekenen. Vandaar dat. Van Roijen toen reeds voor de volgende dag een ontmoeting arran- Prins op (zee)reis Prins Bernhard is gisteravond in Bergen (Noorwegen) aan boord ge gaan van de „Nieuw Amsterdam". Even tevoren was de Prins op het vliegveld van Bergen aangekomen. Prins Bernhard zal vandaag de laatste congresdag van zakenmensen over integratievraagstukken in een zich verenigend Europa voorzitten. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur zal de Prins in Rotterdam van boord gaan. ruggekeerde Rusk. Van Roijen wenste hem er terstond van op de hoogte te brengen, dat de Indonesische eisen thans veel verder gingen dan het plan-Bunker. De Nederlandse ambas sadeur kan twee redenen voor zijn bezoek gehad hebben. Het zou hem natuurlijk zeer van pas komen, indien Rusk een zekere pressie op de Indonesiërs zou uitoefe nen teneinde hen te matigen. Maar ook kan hij Rusk tijdig hebben opge zocht, ten einde een eventuele nieu we druk van Amerika op Nederland voor te zijn. Amerika immers acht een oorlog om Nieuw-Guinea zeer be denkelijk en zou in de verleiding ko men Nederland tot nieuwe concessies te manen. Toen Van Roijen Rusk verliet werd hem gevraagd of Nederland ak koord ging met een overdracht vóór 1963. Een Nederlandse ambtenaar antwoordde: „Wij houden vast aan het plan-Bunker". Van zes uur tot half zeven is Soe bandrio tenslotte in het Witte Huis geweest. Men mag aannemen, dat de president en minister Rusk hem daar nog eens op het hart gedrukt hebben het niet op oorlog aan te laten ko men. Het is niet geheel duidelijk van wie dit bezoek uitging. Als Soeban drio dit weekeinde niet zou zijn ver trokken, zou hij op uitnodiging van de gebroeders Kennedy naar Hyannis Port in Massachusetts zijn gegaan, waar de Kennedy's een villa aan zee hebben. Voor vandaag heeft Soebandrio geen speciaal programma in Wash ington. Hij vertrekt om half drie naar New York, waar hij opnieuw Oe Thant gaat bezoeken. Zaterdag reist hij dan door naar zijn land. Het schijnt thans de bedoeling te zijn, dat Malik en Soedjarwo nog even hier blijven. De Indonesiërs tonen zich echter dermate teleurgesteld om dat zij op punten, die zij essentieel achten, nun zin niet gekregen heb ben. dat men zich van Washington uit moeilijk kan voorstellen, dat pre sident Soekarno zich voldaan zal to nen over wat Soebandrio bereikt heeft. Indien er verder niets veran dert. zou het vertrek van Soebandrio daarom voorlopig wel eens het einde kunnen betekenen van dit zo moei zaam aan gang gekomen overleg. En de kans op vechten wordt groter naarmate de kans op praten vermin dert Vicc-premier Ben Bella is beqonnen aan een voorzichtige op- jwerd gedaan „de straten te vullen K i. r tt i i i |cm te protesteren tegen de moord op mars op het politieke front. Het is een letterlijke opmars, want het h0yale troepen door de partisanen betreft de verplaatsinq van het politieke bureau naar Algiers. Deze van Ben Bella tijdens de strijd om verplaatsing zal ,,in fasen" gebeuren. Ben Bella maakte dit giste- Cünstantine Die avond vertoonde ren bekend, waarbij hij er op discrete wijze aan herinnerde de steun te hebben van 40.000 soldaten. Het politieke bureau werd, zoals bekend, ingesteld in Tlemcen en zetelt thans in Oran. Mohammed Khider, de rechter hand van Ben Bella, is gisteren be gonnen aan de lange reis (meer dan 600 km) naar Algiers. Hij liet er geen enkele twijfel over bestaan, dat men in hem de „voorhoede" moest zier. van de groep-Ben Bella. „Wij hebben besloten Algiers bin nen te komen in onze hoedanigheid van leden van het politieke bureau. Mijn eigen terugkeer betekent in fei te de terugkeer van ons allen. De anderen zullen de reis in fasen ma ken", zo verklaarde Khider, die van daag in Algiers werd verwacht. In de loop van de volgende week zou de verplaatsing van het bureau zijn be slag moeten hebben gekregen. Intussen heeft Ben Bella een poli tiek succesje van premier Ben Khed- da cadeau gekregen. In Tizi-Ouzou dat als het bolwerk van Ben Khedda en Belkacem Krim wordt be schouwd gaf de voorlopige Alge rijnse regering een communiqué uit, was vanochtend nog niets naders be- waarin op de bevolking een beroep kend. zich bijna geens mens op straat. De raad van willaja vier (militaire district Algiers) heeft in een verkla ring elke toevlucht tot geweld ver oordeeld en gepleit voor openlijke en vriic discussie tussen de Algerijnse leiders die nu tegenover elkaar staan. Ahmed Boemendjel, de woordvoer der van Ben Bella, heeft meegedeeld, dat aan de drie militaire districten die aan de kant van de vice-premier staan, opdracht is gegeven geen ac ties te ondernemen tegen andere dis tricten. Over de pro-Ben Khedda troepen uit willaja 3 (Kabylië), die zouden oprukken naar Constantine, gas - water HOOIGRACHT 18 - sanitair - - TEL. 23951 OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavonddroog weer met opkla ringen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot zwakke wind uit noordelijke richtin gen. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERW ACHTING Hogedrukcentrum boven noordelijk deel van de Noordzee. Daardoor mor gen droog weer met opklaringen. Tot zwak afnemende wind. later uit ver anderlijke richting. Overdag 18 tot 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: tijdens het week einde verbetering en vrij goed strand weer. Regencijfers, vanmorgen gemeten: Renesse 56 mm., Texel 43 mm., Cal- lantsoog 40 mm., Scheveningen 38 mm., Zandvoort 30 mm. en Noord- wijk 22 mm. 28 JULI Zon op: 04 54 uur; onder: 20 38 uur. Maan op: 02.05 uur; onder: 18.19 uur. Hoogwater te Katwijk 0.29 en 13.08 u.; Laagwater 8.33 en 21.10 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Bij de zware regen- en onweersbuien, die gistermiddag over grote delen van ons land zijn getrokken, is één persoon om het leven gekomen en is plaatselijk flinke schade aangericht. Het slachtoffer was de 72-jarige A. de Vreugd uit Katwijk aan Zee. Hij werd nabij de vissershaven van IJmuiden door de bliksem getroffen. De Katwijker stond met enige va kantiegangers naar het vertrek van een paar vissersschepen te kijken, toen een felle bliksemstrral hem trof. De omstanders kwamen met de schrik vrjj. Het treinverkeed ondervond veel hinder door blikseminslag. Op het traject Lage Zwaluwe-Amsterdam ontstond tijdelijk zelfs grote vertra ging. Op het traject Rotterdam- Moordrecht moesten de treinen tus sen Gouda en Rotterdam via Den Haag rijden. Tussen Amersfoort en Amsterdam trad een storing op in de automatische knipperlichtinstal latie. In Hilversum kon men de spoorbomen niet dichtdoen, daar zich op de overweg opstoppingen in het verkeer voordeden, zoals op vele plaatsen elders in de stad. Vele auto's liepen door het water vast en stonden soms dwars over de weg. Noodlanding Drie kleine vliegtuigen moesten een noodlanding maken In alle ge vallen ging het zoals bij Benthui zen. waar twee militairen hun Pi percup veilig tussen de schapen en koeien op het weiland van de gebr. Noordam neerzetten. Maar toen het ergste voorbij was, werd de kist weer de lucht in verheven om snel in de richting Ypenburg te verdwijnen. De Boeing 707 van de Pan American World Airways, die gisteren aan een ramp boven Winterswijk ontsnapte, veilig aan de grond op Schiphol. Op vele plaatsen had men last van wateroverlast. Zoals in Rotter dam, waar 't weer hetzelfde was als enige tijd geleden. Opnieuw liepen vele kelders vol en weer had men te kampen met talloze lekkages. Een vrachtauto zakte door de straat en een 62-jarige man onderging het zelfde lot. Plotseling ging hij door het plaveisel en stak alleen nog maar „met kop en schouders" boven de straat uit Zwanen op Brink In Blaricum brandde een villa, ge bruikt als rusthuis, na bliksemin slag af. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De acht rust- behoevende patiënten konden bij omwonenden worden ondergebracht. Overigens kletterde de regen zo hard in Blaricum neer, dat de zwanen de vijvers verlieten om een uitstapje te maken op de Brink, welke geheel blank scond Op Wetserschouwen liep de te vel de staande oogst veel schade op. Verscheidene kampeerders, van wie de tenten vol water stonden, lieten de moed zakken en keerden gisteren 1 meteen naar huisterug. (Van onze Londense correspondent) Dat de Engelse regering zege vierend uit het Lagerhuisdebat over Labours motie van wan trouwen tevoorschijn zou komen stond van tevoren reeds vast, aangezien de conservatieven over een meerderheid van onge veer honderd zetels beschikken. De motie werd dan ook met 351 tegen 253 stemmen verworpen. De ministers Duncan Sandys en Godber waren speciaal uit respectie velijk Brussel en Genève naar Lon den teruggevlogen om aan de stem ming aeel te nemen. Een conservatief kwam er zelfs voor uit Amerika te rug Maar de liberale leider Jo Gri- mond merkte tevoren reeds teercht op, dat de door Macmillan uitgevoer de politieke executie van acht minis ters (eenderde van het kabinet) reeds neerkwam op een veroordeling van zjjn eigen regering. Het is geen groots debat geworden. De verwachtingen in dit opzicht ble ken te hoog gespannen te zijn. Bui ten regende het de hele dag pijpeste- len uit een loodgrijze lucht en in het parlement was de stemming enkele momenten erna al even druilerig. Selwyn Lloyd, de afgezette kanse lier van de schatkist, werd door vriend en vijand hooggehouden als de man, die onschuldig naar het schavot werd gevoerd. Macmillan p:ees hem zelfs uitbundig en Maud ling, de nieuwe kanselier, verkondig de letterlijk dezelfde theorieën als de thans werkloze Lloyd. Maudling gaf een optimistische op somming van de economische ontwik keling. Na eik feit, dat hij aanhaal de om zijn optimisme te staven, brul de de oppositie in koor en onder gro te vreugde, wijzende op de nu glun derende Lloyd: „Why Sack him?" (waarom is hij ontslagen?). Macmillan gaf zich echter niet bloot Alleen zei hij, dat nu de on middellijke economische crisis door Lloyds maatregelen van juli 1961 is bedwongen, hij voor de nieuwe eco nomische fase, die Engeland ingaat, Een beeld van het bezoek van de Prinsessen Irene en Margriet aan de West. In het historische fort „Oranje" op St. Eustatius bekeken de hoge gasten een oude zonnewijzer, waarbij ge zaghebber Beau jon uitleg gaf een andere generaal gewenst achtte. Maar die generaal. Maudling. zei dat hy er nog niet aan denkt de econo mie op speciale wijze te stimuleren. Dat zal hij pas doen. als de verwach te opleving op de binnenlandse markt mocht uiblijven. Macmillans enige nieuwe maat regel was de oprichting van een na tionale commissie voor de inkomens een adviesorgaan, dat in details en over de industrieën afzonderlijk rap porten zou uitbrengen over bepaalde loon- en salarissituaties. Hierdoor hoopt Macmillan dat bteer contact tat stand zal worden gebracht met de pu blieke opinie en vooral ook. dat per sonen, zoals verpleegsters en andere economisch in de knel geraakte lage re middengroepen, beter aan hun trekken zullen komen dan tot dusver. Ook hoopt Macmillan iets voor de consumenten te doen, die tegen be- aalde misstanden moeten worden be schermd. Maar geestdrift kon de premier, ook in eigen kring, niet verwekken. Al juichte men hem, na de bekend making van de uitslag van de stem ming plichtmatig toe. (Van onze Amerikaanse correspondent) Het ontslag van generaal Norstad als opperbevelhebber van de NAVO-troepen in Europa, dat reeds lang werd verwacht, heeft Kennedy de gelegenheid gegeven tot verschuivingen onder de top- militairen. waardoor de gehele kopgroep in het Pentagon, bur gerlijk en militair, thans als pro-Kennedy kan worden beschouwd. Daar heeft de president thans mannen die hij vertrouwt, die sym pathie voor hem hebben en die hem ongetwijfeld als hun superieur zullen gehoorzamen. Lemnitzer, de generaal die thans Taylor presideert na 30 september voorzitter is van de commissie van over generaal Curtis Lemay, de chef stafchefs, volgt Norstad op. Tussen van de luchtmacht en over admiraal Kennedy en Lemnitzer heeft het in Anderson, die de hoogste figuur in de het verleden wel gespannen. Lem- marine is. Ook laatstgenoemde twee nitzer behoorde tot de militairen, die zijn door Kennedy tot die post ver- de actie tegen Cuba hebben aange- heven .Andersons voorganger admi- raden en deze figuur is ook in andere raai Burke was In ongenade gevallen gevallen eerder tot het nemen van omdat hij onjuist had geadviseerd risico's geneigd dan soms verstandig over Cuba. lijkt. Maar naar men zegt zijn de be trekkingen tussen de president en de man die thans naar Europa komt, de laatste tijd verbeterd. De opvolger van Lemnitzer, gene raal Maxwell Taylor, is echter een fi guur, die veel meer de sympathie van Kennedy heeft. En wie Taylor en Kennedy enigszins kent, kan zich dat wel voorstellen. Taylor is niet alleen een moedig militair, maar tevens een man met uitstekende manieren, die niet pomp bus doch uiterst effectief zijn gedachten weet te formuleren en die er inderdaad eigen gedachten en een heldere eigen mening op na houdt. Amerika heeft de laatste tjjd toch al enigszins de boot afgehouden, wanneer de kwestie van de NAVO- kernmacht werd aangeroerd. Het zou mjj verbazen, indien het enthou siasme in het Pentagon groter zou worden voor dit project, nu Taylor daar de hoogste militaire positie heeft verworven. Voor Taylor zelf is deze promotie een groot persoonlijk succes. Hij was tijdens het regime van Eisenhower afgetreden, omdat hU zich niet kon verenigen met Ei senhowers militaire politiek. Kenne dy maakte Taylor eers» tot zijn mili tair adviseuren thans tot de leider van de stafchefs. De 35 schilderijen met een to tale waarde van meer dan 3.500.000 gulden die in de nacht van 10 op 11 juli uit de kunst handel O'Hana in Londen wer den gestolen, zijn hedenochtend vroeg in een woning in het Lon dense East End terug gevonden. Zij waren onbeschadigd. De po litie. die een inval in de woning deed. nam twee mannen een groothandelaar en een werkloze in hechtenis. Onder de schilderijen voir het merendeel van Franse impressionis ten bevinden zich werken van Re noir, Monet, Picasso, Toulouse-Lau- McNamara. Kennedy's minister van Defensie, blijkt een zeer geluk kige keus te zijn geweest. Men moet bij zijn oordeel niet te veel afgaan op de foto's van deze man. Dat ge zicht met die gladde, geplakte haren, wekt niet bepaald vertrouwen. Maar men behoeft McNamara maar een paar minuten te hebben meegemaakt om te weten, dat deze man helder denkt, krachtig formuleert en gees telijk uitstekend past in het milieu van jonge energieke intellectuelen dat Kennedy heeft gevormd in het Witte Huis en rond zijn kabinets tafel. Men mag aannemen, dat de mili taire topgroep, die thans gevormd is, goed met McNamara zal kunnen sa menwerken en mochten zich wat haast onvermijdelijk is nu en dan moeilijkheden voordoen, dan kan Kennedy over deze figuren een gezag laten gelden, dat sterk is. omdat hij aanspraak mag maken op de sym pathie en het vertrouwen van deze mannen. Uit het Leidsch Dagblad van 30 Julij 1862; De koning van Wurtem- berg, de 81-jarige vader van H.M. onze Koningin, zal bin nen kort een bezoek aan zijn dochter brengen. (Advertentie) - De onderge- teekende vraagt tegen eène belooning van 100 gulden 'sjaars, een kweekeling, om een klein getal eerstbegin- nenden te helpen onderwij zen. C. J. Vermeulen, instituteur. tree, Bonnarti en Sisley. Het was de grootste diefstal in Engeland. Ge broken lijsten van twaalf der schil derijen werden onlangs in twee zak ken in Hyde Park gevonden. De po litie nam toen vingerafdrukken. Ha vens en vliegvelden waren door de politie bewaakt. O'Hanna was van mening dat men de werken mogelijk naar de Sowjet-Unie of Zuid-Ameri- ka zou willen smokkelen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1