Aparte behandeling voor de narcotica-verslaafden tu Met Esso ben beter ui Rudi Carrell naar Nw.-Guinea WEG MUGGEN Werkplan op Geneefs ontwapeniiigsoverleg Zij houden de handel in stand' Karin Kraaykamp en Spelbrekers volgen KLM-personeel boos op directie Schiphol Mijlpaal voor EUROPOORT OFFICIER VAN JUSTITIE BEPLEIT M I DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Unieke order voor Verolme Nationaal Thuisfront bundelt de krachten Twee miljoen Parkeer-perikelen Laos als voorbeeld gebruikt igericht 1 maart 1860 Donderdag 26 juli 1962 Vierde blad no. 30713 ITI M O, De Amsterdamse officier van Justitie mr. W. K. baron van Dedem, die speciaal belast is met de bestrijding van de handel in verdovende middelen, acht een psycho-therapeutische behandeling van verslaafden aan narcotica in een speciale inrichting nood zakelijk. Deze behandeling zou naar zijn mening ook "kunnen worden gegeven in een speciale afdeling van een psychiatrische inrichting. voorarrest en van de rest drie maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar tegen zich hoorde eisen. Nieuwe ervaring De volgens de rapporten „verdien stelijke" componist, die een in fe bruari ontvangen televisiehonorari um van f 450 uitgaf aan hasjiesj (voor f75 gekocht in Rotterdam) en drank, begon met het roken van marihuanasigaretten en ging daar na ook morfine, cocaïne en mescali ne gebruiken. „Ik wilde een nieuwe ervaring opdoen met hasjiesj", zo verklaarde de componist aan de poli tie, nadat hU zich zelf op 2 februari had aangegeven. „Ik voelde, dat het mis ging en wilde daarom enige tijd uit de maatschappij verwijderd wor den om mijzelf weer onder controle te krijgen", voegde hij er voor de rechtbank aan toe. Hij meende thans, dat deze „retraite" geslaagd was. Steeds erger Mr. baron van Dedem zei in zijn requisitoir, dat in Amerika op het in bezit hebben van verdovende mid- „Het is een belang voor de ver slaafden, die hun gezondheid ver woesten, maar ook een maatschap pelijk belang, want deze verslaaf den houden in feite de handel in stand", zo meent mr. Van Dedem. Hij maakte deze opmerkingen gis teren in zijn requisitoir tegen de 23-jarige Amsterdamse componist, die wegens het in bezit hebben van 420 milligram hasjiesj (hars uit de henneptoppen) en diefstal van twee geluidsbanden een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van Advertentie VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 De Amerikaanse rederij „Oswego Chemical Carriers Co" heeft een bij zondere opdracht geplaatst bij het Verolmeconcern, nl. de bouw van twee grote schepen, de geschikt zijn voor het vervoer van gekoelde am monia. Een dergelijke dubbele order is uniek in de wereld van de scheeps bouw. Voor de bouw van dit type schepen moeten afwijkende construc tiemethoden worden toegepast. De schepen zullen een lading van 80.000 barrels gekoelde ammonia of andere vloeibare koolwaterstofpro ducten kunnen dragen. Het transport geschiedt onder atmosferische druk bij een temperatuur van minus 50 graden fahrenheit. De hoofdafme tingen zijn 184 x 21.35 x 12.20 meter. Een dieselmotor zal voor een snelheid van 17 mijl per uur zorgen. De bouw wordt verricht bij Verol- me's werf op Rozenburg. Dat gebeurt onder toezicht van het American Bureau of Shipping. Het eerste schip zal over ca. anderhalf jaar worden opgeleverd, het tweede een half jaar later. De schepen zullen gekoelde am monia van Trinidad naar havens in de Verenigde Staten en Europa bren gen. Hervatting van de aardappelenexport Met ingang van maandag is de ex port van consumptie-aardappelen weer toegestaan, zo deelt het Pro- duktschap voor Aardappelen mee. De moeilijkheden, die sinds april van dit jaar met de binnenlandse voorziening van consumptie-aardap pelen hebben bestaan, zijn thans voorbij. De aan de gang zijnde prijs daling voor de consumenten zal zich naar verwachting verder voortzetten, ondanks de hervatting van de ex port. Nederlander in de Rijn verdronken De 23-jarige M. Gardenier uit Doorn is bij het spelevaren met een luchtbed op de Rijn bij Oppenheim (Duitsland) verdronken. Hij was met zijn broer op een vakantiereis naar Oostenrijk. De jongeman, die niet kon zwemmen, is vermoedelijk van het luchtbed afgegleden. Het stoffe lijk overschot kon nog niet worden geborgen. In Amsterdam Zijspan tegen liond: hoofdagent dood De 36-jarige hoofdagent van de gemeentepolitie te Amsterdam L. Scheepstra is gisteravond op de Ro zengracht in de hoofdstad, veronge lukt, doordat een loslopende hond plotseling overstak en tussen de mo tor en het zijspan terechtkwam. Hierdoor werd 't voertuie onbestuur baar. De politieman van de radioauto- dienst sloeg driemaal over de kop en kwam op het linkerweggedeelte in botsing met een uit de tegenoverge stelde richting komende auto. De hoofdagent, gehuwd en vader van drie kinderen, was vrijwel op slag dood. Het slachtoffer zag tijdens een in haalmanoeuvre plotseling de hond voor zich. Hij probeerde nog het dier te ontwijken. De hond, een bouvier, was volgens de politie een half uurtje losgelaten op straat door de eigenaar. Het beest werd dood tussen het motorzijspan vandaan gehaald. delen een minimum straf staat van twee jaar. Het Nederlandse rechts systeem heeft z.i. voordelen, omdat de rechter in de straftoemeting niet wordt gebonden aan een minimum. In dit bijzondere geval achtte hij dat vooral belangrijk. Wel voelde mr. Van Dedem veel voor het Ameri kaanse systeem van de psycho-the rapeutische behandeling van ver slaafden aan narcotica in speciale inrichtingen. „Wij zullen ons daarop ook in Ne derland moeten gaan bezinnen, want de ervaring heeft geleerd, dat het gebruik van verdovende middelen van kwaad tot erger leidt. Men heeft steeds behoefte aan sterkere midde len en dan zijn we er niet met ge vangenisstraffen", zo meende de heer Van Dedem. Hij noemde ge bruikers van verdovende middelen mensen met een ziekelijke afwijking. Medische en psychiatrische controle van deze verslaafden is daarom noodzakelijk. Een verzoek van de raadsman tot onmiddellijke invrijheidstelling wees de rechtbank na raadkamer af. De uitspraak werd bepaald op 30 juli. Advertentie U ontdéM tiet In uw etgen wagen. Gespecialiseerd® technici Kunnen het bewijzen met Ingewikkelde cijfer reeksen: ESSO EXTRA voor méér kracht, fellere accele ratie. pingeivrij rijden. Neem één keer de proef om V00C altijd plezieriger te rijden: TANK ESSO EXTRAI Rudi Carrell vertrekt met zijn gezelschap op 18 augustus naar Nieuw-Guinea om voor de militairen op te treden. Korte tijd later zullen ,,De Spelbrekers" in gezelschap van Karin Kraaykamp volgen. Er worden nog onderhandelingen gevoerd met andere artiesten maar al is het zomertijd, het is voor velen moeilijk zich op korte termijn voor zo'n enkele weken durende reis vrij te maken. Binnenkort zal ook de eerste lading goederen voor militairen in Nieuw- Guinea worden verscheept. Deze bestaat voornamelijk uit batterij-gram mofoons, grammofoonplaten, pockets en sportmateriaal. Bij elkaar de waarde van ongeveer een halve ton. De goederen worden omstreeks half september in Nieuw-Guinea venvacht. Dat maakte Prins Bernhard gister avond in Paleis Soestdijk bekend in in zijn functie als voorzitter van de Stichting Nationaal Thuisfront N.-Guinea. Het Thuisfront streeft ernaar door verschillende acties an derhalf tot twee miljoen gulden bij een te brengen. Tot nu toe heeft men anderhalf tot twee ton binnen. De besteding van de gelden zal geschie den volgens een behoefteprogramma, aan de samenstelling waarvan thans druk wordt gewerkt. Ook is men hard bezig aan de bun deling van de verschillende krachten, die nog in vele delen van ons land werkzaam zijn. Provinciaal, gemeen telijk en soms in nog kleiner ver band worden acties op touw gezet voor onze militairen in N.-Guinea De Stichting wil al deze acties sa menvoegen tot één grote, centraal ge leide, landelijke actie. In Den Haag is al een bureau geopend. Op ondersoek Zaterdag vertrekken dr. W. van Zijll en de heer F. F. van Rhijn van Schiphol naar het verste stukje van het Koninkrijk. Dr. Van Zijl, alge meen secretaris van de Nederlandse Sportfederatie, gaat lezingen houden en de behoefte op sportgebied peilen. De heer Van Rhijn, oud-directeur van de NIWIN heeft een meer alge meen aandeel in de samenstelling van een behoefteprogramma. Hij zal assisteren en adviseren bij de opbouw van een noodzakelijk distributie-, controle- en informatiecentrum ter plaatse. Hij zal in Singapore de mo gelijkheid onderzoeken vóór de aan koop van goederen, die sneller in Nieuw-Guinea moeten zijn. En hij zal proberen te peilen, hoe gereageerd wordt op pakketten, die gedropped worden voor militairen op patrouille. De commandant van zo'n patrouille wordt verzocht zijn reacties op de in houd van zo'n pakket mee te delen. De heer Van Rhijn neemt zes pak ketten mee. De leuze waaronder de actie van het Thuisfront zal worden gevoerd, luidt „Uit het oog, in het hart". De gehele actie tot uitzending van goe deren dient gezien te worden als een aanvullend taak hetgeen actief wordt Voor defensie VS 48 miljard Vertegenwoordigers van de Ameri kaanse Senaat en van het Huis van Afgevaardigden hebben gisteren overeenstemming bereikt over een wetsontwerp tot toewijzing van gel den voor de Amerikaanse defensie tot. een bedrag van 48.136.247.000 dol lar, bijna 230 miljoen dollar meer dan het bedrag waarom de regering gevraagd had. De gisteren bereikte overeenstem ming is een compromis tussen de voordien door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden goedgekeurde bedragen. De Senaat en het Huis moeten nu het compromis nog goed- keuien voordat het desbetreffende wetsontwerp door president Kenne dy kan worden getekend. len. handbogen en pijlen. Vijf com pleet ingerichte donkere kamers zijn inmiddels gereed. In de provinciale comité's en plaatselijk gezien wil men graag, dat er activiteiten worden on dernomen door het voorlichten van ouders en familie van in Nieuw-Gui nea verblijvende militairen en het stimuleren van plaatselijke activitei ten, gericht op de doelstellingen van het thuisfront. Atoomplanneii van De Gaulle nu wet De plannen van president De Gaulle om Frankrijk een eigen atoomstrijdmacht te geven, hebben gisteren vaste vorm gekregen, toen een desbetreffend wetsontwerp in derde lezing door de Nationale Ver gadering werd goedgekeurd. Omdat het hier de derde lezing betreft is geen behandeling door de Senaat meer nodig en kan het plan zoals bij de vorige behandelin gen gebeurde niet meer verwor pen worden. Het wetsontwerp werd aangeno men doordat de oppositie niet in staat was de noodzakelijke 48 stem men. bijeen te krijgen om een motie van afkeuring in te dienen. Volgens het nu aangenomen ont werp zal er 200 miljoen nieuwe franken worden besteed aan de bouw van een fabriek voor het scheiden van isotopen. De tegenstand tegen dit plan kwam in hoofdzaak uit de kringen var. de socialist Guy Mollet. De so cialisten. daarin bijgestaan door twee splintergroepen, meenden, dat een Franse atoqmstrijdmacht be hoorlijk in de Westelijke defensie ge ïntegreerd diende te zijn. Volgens de Franse grondwet wordt er niet gestemd over een kwestie als deze door de regering tot een ver- trouwenszaak ls gemaakt. Als dan de oppositie niet in staat blijkt een mo tie van afkeuring in te dienen, is het ontwerp automatisch aangeno men. RUDI CARRELL de jongens vermaken bedreven door de militaire welzijns organisaties. Samenstelling Wat de samenstelling van de pa trouillepakketten betreft, gaan de ge dachten uit naar onder andere: zak lantarens met lampjes en batterijen, koppeletui's voor zonnebrillen, zak kammetjes, onbreekb. kampeerspie- gels, sigarettenaanstekers, tandenbor stels, tandpasta, shag m. vloeipapier, tinnetjes bier, kauwgum, padvinders messen. nagelschaartjes, droge biscuit zeep, zoute pinda's doosjes kaas en pepermuntballen. De eerste verscheping heeft onder meer het volgende als inhoud: dui zend grammofoonplaten, vijftig bat- terijgrammofoons, 6500 pocketboeken, 7000 stafbatterijen (vervanging voor batterij-grammofoonvoedingbatte rij-recorders enz) en anderhalf mil joen sigaretten. Voorts de volgende sportmaterialen: schaak- en damspe len, tafeltennismateriaal sjoelbakken, diverse soorten gezelschapsspelen, speelkaarten, tafelvoetbalspelen. duik brillen met snorkel, zwemvliezen, hengels, badmintonrackets, tennisbal Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK 1 Beroepen te Enter (toez.) W. C. J» Jacobs te Reltsum te Huissen (Gld.) A. Otten, kand. te Weesp te Wich- mond C. Fortgens te Berlikum (Fr.) door de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland te Alblasserdam (noodgemeente) L. J. R. Ort, kand.- voorganger van de Vrljz. Hervormden aldaar. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek op Langendijk en te Nieuwe Pekela G. Leendertse, kand. te Haarlem. Uitgesloten Tussen de directie van de N.V. Luchthaven Schiphol en de vijf ver enigingen van KLM-personeel (vlie gers, boordwerktuigkundigen, radiote legrafisten, pursers en hofmeesters, en stewardessen) is een hooglopend verschil van mening gerezen over het ook op de luchthaven nijpende parkeerprobleem. Dit heeft er zelfs toe geleld, dat het vliegend personeel ln de eigen maandbladen open brieven aan de luchthaven-directie is gaan publi ceren. Vergeefs Uit die brieven blijkt, dat het vlie gend personeel vergeefs de thans voor algemeen publiek bestemde ruimte tegenover het meldingsbureau voor zich opeist (de directie heeft hier kortgeleden parkeermeters laten plaatsen). De luohthaven heeft wel aangeboden het iets verder gelegen oude speeltuintje om te bouwen tot en te reserveren als parkeerplaats voor vliegend personeel. Dit aanbod hebben de verenigingen echter van de hand gewezen, omdat het terrein slechts aan circa 60 auto's plaats zou bieden. Bovendien maakt men er bezwaar tegen, dat de K.L.M. een bepaald bedrag voor het ombouwen van het speeltuintje zou moeten betalen. De directie van de luchthaven heeft het vliegend personeel van bepaalde parkeerterreinen uitgesloten, omdat deze leden van het K.L.M.-personeel soms vele dagen lang op reis zijn en men het onjuist vindt, dat hun wa gens al die tijd parkeerruimte vlak bij de vertrek- en aankomsthallen in beslag zouden nemen. Op de voorruiten van vrijwel alle auto's, waarvan de eigenaren in ver band met hun beroep die auto's op de luchthaven parkeren, bevindt zich een rood vignet, dat vrijdom geeft van het betalen van een kwartje toe gangsgeld tot de luchthaven De ver enigingen hebben nu hun leden aan geraden dit vignet van hun auto's te verwijderen. Dit om de wagens min der herkenbaar te maken voor de Luchthavenpolitie Vlido zorgt dat u rustig slaapt Zoriu wil bases opruimen De ontwapeningsconferentie van zeventien landen in Genève heeft gisteren een langdurige impasse doorbroken door een werkplan te aanvaarden voor de eerste ontwape ningsfase en de controlemaatregelen. Het plan Ls door de Sowjet-Unie en De delegaties zullen stuk voor stuk j hun formuleringen bij de twee voor- zitters indienen, die dan zullen pro-1 beien uit de teksten een algemeen aanvaardbare formulering op te stel len. Deze zal aan de voitallige con ferentie worden voorgelegd. Later zal de conferentie beslissen of dezelfde procedure zal worden ge volge voor de laatste twee etappen van het ontwapeningsverdrag. Het werkplan betreft vraagstuk- Amerika uitgewerkt. Deze landen kon als internationale verificatie vervullen tezamen het voorzitter schap van de conferentie. Zij zjjn te werk gegaan volgens suggesties van de Britse afgevaardigde Joseph God- ber. Men hoopt dat door middel van dit plan de meningsverschillen over ontwapening tussen Oost en West kunnen worden opgeheven. Men heeft een werkwijze aanvaard, die veel gelijkenis vertoont met die op "de conferentie over Laos, die tenslot te tot een akkoord geleld heeft. tijdslimieten bij de ontwapening, voertuigen voor kernwapens, conven tionale bewapening, buitenlandse mi litaire bases, het vreedzaam gebruik van de ruimte .vermindering van het oorlogsgevaar en de oprichting van een internationale ontwapeningsor ganisatie. De Russische afgevaardigde Zorin verklaarde wederom, dat de buiten landse bases in het eerste ontwape ningsstadium al moeten worden op geruimd. 'n Erdal produkt, dus-goed! In Artis wordt deze welvaren de zeehondenbaby grootge bracht. Het dier werd twee we ken geleden op het strand aan getroffen en zou zeker zijn om gekomen. wanneer men in Artis niet voor een stevige voeding had gezorgd: 25 haringen, een halve liter room. een halve liter melk. 4 eieren en 6 liters lever traan per dag! Het diertje, dat nu 11 Yi kg weegt, is in twee we ken vier kilo aangekomen. Het ruim 32.000 brt. me tende tankschip „Caltex Eindhoven" meerde gister morgen om kwart over elf en daarmee was het hon derdste schip de Europoort binnen geloosd. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de ha venautoriteiten van Rotter dam terwijl Europoort toch hun troetelkindje is vol! omen voor een verras sing kwamen te staan. Nie mand bleek de lijst van schepen te hebben bijge houden. Wel een bewijs, dat ondanks de uitzonderlijke positie, "'elke de Europoort in West-Europa inneemt, het complex van diepe olie havens tegenover Hoek van Holland, door de gemeen telijke autoriteiten wordt gezien als een volkomen onderdeel van het gehele havencomplex. Feitelijk is de Europoort wel in gebruik, maar nog niet klaar. Het Shell-tank- park is gereed. Er staan nu 11 tanks met een tctaalin- houd van 450.000 kubieke meter. Het Caltex-Essopark omvat twee tanks van ieder plm. 50.000 kubieke meter inhoud. De Esso zal er nog tanks neerzetten en de raf finaderij van de Gulf is in aanbouw. Deze laatste maatschappij heeft ook een tanker van 93.000 ton in aanbouw, die te zijner tijd olie naar Europoort zal brengen. De grootste tanker die tot nu toe binnengevaren is, was de ..Frisia" met 85.000 ton lading, waarmee het schip 47 voet diep stak. Als alle olievoorzieningen en raffinage-bouw gereed is wat niet zo lang meer zal duren is <"e raffina- ge-capaciteit van het Rot terdamse industriegebied 25 miljoen ton olie per jaar. Maar bovendien is deEaro- poort het beginpunt van de pijpleiding naar Duitsland, die binnenkort doorgetrok ken wordt tot Frankfurt. De olie. die door ueze buis (in 1961: 5 982 538 toni wordt geperst, zal eveneens Recht van wederwoord op internationaal vlak De conventie van de Verenigde Na ties aangaande het recht van we derwoord op internationaal vlak zal 24 augustus van kracht worden - Ji D» conventie is in 1948 in Genève de verbindingen via een opgesteld door een conferentie van kanalenetelsel, spoorlijnen de VN over de vrijheid van ïnlorma- met grote tankers in Euro poort worden aangevoerd. Verder wordt er rond Eu ropoort hard gewerkt aan en wegen naar het West europese achterland. De toegang tot zee wordt ver beterd en met name uitge diept. zodat schepen tot 100.000 ton of misschien nog meer de grootste sche pen die er bestaan straks Europoort kunnen binnen varen. De bereikte mijlpaal van gisteren is dus nog maar een heel bescheiden begin, maar niettemin een mar kering van een ontwikke ling die inspirerend ge noemd mag worden. tie en zou van kracht worden als zes landen haar bekrachtigd hebben. Dit is gisteren gebeurd. Het zesde land is Sierra Leone. Dc conventie geeft aan de recht streeks betrokken landen, Indien zij van oordeel zijn, dat er sprake is van verspreiding van een vals bericht door de pers ln her buitenland, het recht, verspreiding te eisen onder ge lijke omstandigheden van een recti ficatie. De conventie voorziet in be palingen op grond waarvan genoem de staten hun lezing kunnen publi- ceien in de aan de conventie ge bonden landen waar het gewraakte bericht is verspreid.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7