BEZOEK AAN LEIDS MUZIKAAL „DUO" Sehlieker-eoncern in grote moeilijkheden SUNIL HALEN! Reeks doodvonnissen voor deviezensmokkel Muziek is voor jeugd absolute noodzaak Vakantieprogramma voor Leidse jeugd DoctorZjiwago ook in Rusland Hief vCMjükn Symbool van JF irtschaftswunder DIEP IN DE SCHULDEN Film en toneel Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 26 juli 1962 Tweede blad no. 30713 (Van onze kunstredactie) EEN muzikaal en energiek echtpaar: Loek Stevens en Leny StevensRidder hof Muzikaal van top tot teen, beiden levend voor muziek en nóg eens muziek, de ganse dag druk in de weer. Hij: pianist en een der directeuren der Stichting Leidse Muziek school (de vroegere Muziekschool Toonkunst) en docent aan het Amsterdamse Conservatorium in de vakken contrapunt, harmonie, vormleer en solfège. Zij: zangeres en zangpedagoge. Het is bij hen al muziek wat de klok slaat! :00 Modern onderwijs Het succesvolle optreden van het Amerikaanse Michigan Youth Cho rale bracht ons ertoe een praatje te maken met de man, in wiens han den de muzikale ontwikkeling van een groot deel der Leidse jeugd in feite berust. Immers: tot 1 september 1961 di recteur der Leidse Volksmuziekschool, is hen met de organisatie daarmee al een jaar of vijf belast. „Het gaat goed met het voorpor taal voor het instrumentaal onder wijs", zegt de heer Stevens. „De drin gend noodzakelijke onderbouw, het z.g. „Algemeen Vormend Muziek On derwijs" begint wanneer de leerlin gen in de derde klas van de Lagere School zitten. Zij krijgen dan alleen gelegenheid zich voor dit onderwijs in te schrijven. Gemiddeld zijn er ieder jaar 500 aanmeldingen. Na een jaar weten we -heus wel, wie geschikt is om aan te blijven en wie niet. Er zijn nu negen leerkrachten bij dit onderwijs, waarbij thans 750 leer lingen betrokken zijn, aangesteld. Zij werken met de jongens en meis jes in uiteenlopende delen van de stad (Kooikwartier, Professoren- wijk enz). Dit onderwijs is volkomen op mo derne beginselen gebaseerd. In de A-afdeling leren de kinderen volgens de methode Gehrels in klassikaal er- band al zingend de muzikale taal spe lenderwijs." Indertijd zijn wij reeds onder de sterke indruk gekomen van de in kor te tijd bereikte werkelijk verbluffende resultaten, voor wat betreft het no tenschrift. het muzikaal gehoor, het ritmisch gevoel, het zingen van blad enz. In deze afdeling krijgen de leerlingen èèn lesuur per week. waar na hun ook de gelegenheid geboden wordt in kleine groepjes blokfluit te leren spelen. Dan is er de B-afdeling, waarin met het eigenlijke instrumen tale onderwijs begonnen wordt. Deze „onderbouw' zij die beslist onmu zikaal zijn, vallen na een jaar in de A-afdeling als een natuurlijke zeef vanzelf wel af heeft een goede on dergrond voor verdere studie, bijv. aan de Leidse Muziekschool, gelegd. Men kan daar dan werken met krachten die wat beloven en aan wie muziekonderwijs op welk instru ment ook —niet nutteloos verspild wordt. Ballast? Wordt de muzikale ontwikke ling niet door vele ouders als een.overbodige ballast voor hun toch al druk bezette kin deren beschouwd?". „Dit onderwijs is absoluut noodza kelijk voor de algemene ontwikkeling. Naast de lichamelijke verdienen ook die van het verstand en het gevoel de allergrootste aandacht", zo zegt de heer Stevens. „Aan de z.g. ..expressie vakken" wordt, veel te weinig ge daan. En toch vormen zij zulk een uitnemend tegenwicht voor de z.g. „intellectualisatie". Daarom zou ik het als ideaal beschouwen, als het al gemeen vormend muziekonderwijs op de lagere scholen goed gegeven wordt, want dit onderwijs hoort daar in fei te thuis. In Amerika en Duitsland is men wat dat betreft al vèèl verder. Momentopname Advertentie Zoekt TJ een GOUDEN RING voor een dame of heer, r. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. TENTOONSTELLING OVER HET GESLACHT FAGEL In het Rijksmuseum wordt van 27 juii tot 1 oktober de tentoonstelling gehouden „Pagel, een Nederlands re gentengeslacht, 15851929". Het ge slacht Fa gel heeft het grootste fami lie-archief in Nederland nagelaten. Het archief is thans in handen van I het Algemeen Rijksarchief te Den Haag. Êen keuze uit deze merkwaar- j dige en veelzijdige verzameling fo.a. familieportretten, stukken van Net- J scher. Philip van Dijck, Liotard en enige vitrines familiezilver) zal op de I tentoonstelling te zien zijn. I Het is jammer, dat bij de rege ling van dit onderwijs enkele buiten gemeenten binnenkort !-omt. het ook in Oegstgeest tot stand, terwijl bijv. Voorschoten allang meedoet), „buiten spel" willen blijven en het op eigen houtje ter hand nemen. Zij wensen niet in het ..grote plan" mee te lo pen en toch kunnen slechts door mid del van één overkoepelende organi satie de Deste resultaten bereikt wor den". .Gevoeligheid' en begaafdheid Hoe staat 't nu met de muzika le gevoeligheid van de Ne derlandse jeugd?". „Een moeilijke vraag. Maar ik wil u wel zeggen, dat naar mijn oordeel muzikaliteit in haar algemeenheid tot het „geboortekapitaal" van ieder mens behoort. Doch wanneer moge lijkheden niet ontwikkeld worden sterven ze af. Het is als met iemand die een jaar lang in bed blijft lig gen: dan kan hij niet meer lopen. Ook moet een kind een natuurlijke klankbodem vinden. Dat is in een land als Oostenrijk veel meer het ge val: daar is muziek voor het volk sinds eeuwen „traditie". (Persoonlijk herinneren wij ons in dit verband een aardig voorval: in dertijd de Oostenrijkse grens passe rend vond een der douanebeambten in onze koffer o.a. de partituur van de „Mattheus Passion". „Ah, schau her!" riep hij vol ont zag en verbazing. Enige van zijn confrères snelden onmiddellijk toe en wat gebeurde toen? Gevieren zongen zij spontaan een der koralen uit Bachs meesterwerk. En het klonk werkelijk goed ook. Tableau! (red. LD.). „Door ons onderwijs wordt de mu zikale gevoeligheid stellig verrassend ontplooid", zo vervolgt de heer Ste vens. „Naast de muzikale gevoelig heid is er de „begaafdheid". En ook daarmee valt 't best mee! Kijk maar eens hoeveel internatio naal bekende figuren ons land onder de musici telt. Het Concertgebouw heeft wereldfaam, wij tellen grote zangeressen 'Gré Brouwenstijn) zan gers en instrumentalisten. In Salz burg staat de pianist Hans Henke- mans als Mozartspeler aan de spits, hij is er een openbaring geweest. „Ach, der Henkemans" zeggen ze daar bewonderend en ze slaan de ogen ten hemel! U ziet dus, we kun nen met die muzikale begaafdheid wel meedoen. En nu hoeven die Leidse kinderen het heus niet zo ver te brengen. Maar hen voor muziek ontvankelijk maken, lot zèlf-musiceren en tot waardering voor muziek brengen, dat kunnen we wèl. Daar is 't ons in de eerste plaats om te doen, want dat alles betekent een absolute levensver rijking". Het echtpaar STEVENS-RIDDERHOF (Foto Leldsch Dagblad) Rijpe vruchten Bij Loek Stevens is de organisa tie der muzikale ontwikkeling van de Leidse jeugd ongetwijfeld in uitstekende handen. Zelf huldigt deze kundige pedagoog en pianist Goethe's advies: „Es ïst des Lemens kein Ende", getuige het feit, dat hij zich, na het behalen van een serie Conservatoriumdiploma's, thans nog bekwaamt voor hef kandi daatsexamen Muziekwetenschap aan de Universiteit te Amsterdam, waar prof. Bernet Kempers zijn mentor is. Ook zijn echtgenote «studeerde bij Isa Valeton en mevrouw Dresden) weet de pedagogische trom volcp te roeren. Niet minder dan 32 zangleer lingen aan de Leidse Muziekschool, voorts leidster der Operetteklasse «waarmee zij al een tiental succes volle uitvoeringen gaf), terwijl zij ook als concertzangeres meer en meer bekendheid verkrijgt. Desondanks stu deert ook zij onvermoeid door. thans bij de bekende Felix Hupka, indertijd leider der operaklasse van het. Am sterdamse Conservatorium. Wellicht is het misschien ook hierom, dat zij met de operaklasse van de Leidse Mu ziekschool zo grote successen oogst. Dal beiden in het buitenland nog bijzondere cursussen volgden („Schul- musik" en „Operstudium") vormt mede een waarborg, dat de Leidse jongeren wier hart naar „muziek" uitgaat, in hen 'n betrouwbare steun vinden. En er later de rjjpe vruchten van zullen plukken! De vroeger zo veel gehoorde uit roep: „Ik ken geen noot zo groot als een koe!" zal dan hopelijk voor goed verdwenen zijn. Rusland zal zijn ban op de roman „Doctor Zjiwago", waarmee wijlen Boris Pasternak de Nobelprijs ver wierf, spoedig opheffen, aldus heeft de Russische schrijver Eugeny Po- pr.kvin volgens de Zweedse staatsra dio verklaard. Popokvin zei dat de roman bin nenkort zou worden uitgegeven. Zijn oordeel over Pasternak kwam echter overeen met de mening van de Sow- jet-regering. „Pasternak was een vooraanstaand dichter, maar een „waardeloos" schrijver", zo meende hij. Popokvin maakt deel uit van een groep van vijf Russische schrijvers en hoofdredacteuren van kranten die thans een bezoek brengt aan de Zweedse hoofdstad. Pasternaks roman verscheen het eerst in Italië en later in de gehele wereld. De Russische regering ver bood het werk nadat de Federatie van auteurs had geklaagd dat het de waarde van de bolsjewistische revo lutie in twijfel trok. Dc schrijver heeft zijn nobelprijs die in 1958 werd toegekend nimmer ontvangen. Hij stierf in mei 1960. In de loop van dit jaar is de Federatie, die Pasternak royeerde nadat zij van de inhoud van „Doctor Zjiwago' kennis had genomen, wat milder gaan oordelen over de auteur. Olof ruilt Den Haag niet voor Chicago Theo Olof, eerste concert meester van het Residentie-Or kest, heeft van de Franse diri gent Jean Martinon. die in sep tember 1963 de leiding van het Chicago Symphony Orchestra op zich neemt, de uitnodiging ontvangen concertmeester van dit orkest te worden. Olof heeft deze benoeming, die eveneens in september 1963 zou ingaan, evenwel niet aanvaard. Hij geeft er de voorkeur aan in Den Haag te blijven. Silvertentle NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL RAQUEL MELLER 74 OVERLEDEN In Barcelona is op 74-jarige leef tijd de indertijd zeer bekende Spaan se zangeres Raquel Meller overleden. „Dona Raquel", die tevens danseres was, kreeg al voor de eerste wereld oorlog bekendheid, maar zij boekte grote successen tussen 1918 en 1935. Zij trad lange tijd in Parijs op. Lie deren als „La violetera" en „El reli- cario" zijn door haar bekend ge maakt. De Spaanse componist Padilla werd door haar in de gehele wereld beroemd. Zij heette eigenlijk Fran cis ca Marques Lcpez. „Dona Raquel een der best be taalde artiesten van haar tijd, nadat zij in nogal armelijke omstandighe den was opgegroeid, moest het aan het eind van haar leven zuinig aan doen. Zij is tweemaal getrouwd ge- I weest en had een zoon. i Toen Raquel Meller eens in Madrid optrad zond Koning Alfonso de Dertiende zijn secretaris naar het theater om haar uit te nodigen voor een privé-voorstelling in het paleis. Zij antwoordde: „Zeg de Koning dat het dezelfde afstand is van het theater naar het paleis als van het paleis naar het theater. Als hü me dus wil zien, vraag hem dan hier- j heen te komen". (Van onze correspondent in Bonn) In het Westduit.se economi sche leven staat het gevaarsein op rood, sinds dezer dagen be kend werd, dat de Hamburgse firma Willy H. Schlieker K.G. j in betalingsmoeilijkheden is ge raakt en bij de rechtbank een akkoord-procedure aanhangig heeft gemaakt. Schlieker. 48-jarig zakenfenomeen, gold in de Bondsrepubliek algemeen als symbool van het Wirtschaftswun- j der. Sinds de oorlog zag hij namelijk I kans een concern op te richten met bovengenoemde Willy Schlieker K.G. als holding company, met 20 miljoen Mark kapitaal, waarvan 16 miljoen op naam van Schlieker en 4 miljoen op naam van zijn vrouw. Deze moedermaatschappij bezit j een werf «de zesde van West-Duits- i lar.di, een rederij, een machinefa briek. een Üzerwarenhandel. een plet- I ter ij. een exporthandel, een schroot- I verwerkend bedrijf en een fifma van Zeemonster met krokodillehop Vissers die in twee boten voor de kust van Massachusetts Amerika aan het. werk waren, hebben gis teren verteld een zeemonster te hebben gezien, dat de kop had van een krokodil en het lijf als een dunne tun. van het model dat wel gebruikt wordt om spijkers in te verpakken. Archie Lewis, een van de vissers, vertelde: „Ik heb alle mogelijke soorten walvissen gezien, maar niet één die leek op dit beest. Het monster vrat de vis uit de buurt op en scheen zich niet te storen aan de vissers". Dit verhaal werd bevestigd door de bemanningen van de ..Carol Ann" en de „Vincy". Edward Rowe. een kenner van de geschiedenis van de zeevaart, meldde dat een soort gelijk monster in 1849 in de Golf van Californië werd gezien. De Leidse schooljeugd wordt ook gedurende de vakantie weken niet in de steek gelaten. Daar zorgt de zgn. Commissie voor de Jeugdvakantiebezig- heden wel voor. De commissie doet reeds enige jaren achtereen met veel succes moeite om het de jongste generatie ook in de vakantie naar de zin te maken. Kinderen die aangesloten zijn bij een speeltuinvereniging kunnen film voorstellingen bijwonen in het Lu- xor-theater. Het aantal plaatsen is vanzelfsprekend beperkt. Daarom zijn de data 30 juli. 6 augustus, 13 a ugustus maandagen gereserveerd voor de speeltuinverenigingen Zuider kwartier, Zuid- West en Noorder kwartier. 31 juli, 7 augustus en 14 augustus (dinsdagen» voor de speel tuinverenigingen Oosterkwartier. De Vijf Hoven en Rondom de Waterto ren en 1. 8 en 15 augustus «woens dagen) voor de speeltuinverenigin gen Morschkwartier. Rondom de Ma- redijk Groenoord, Vogelenwijk en Ons Eiland. Per voorstelling worden in ieder geval 150 plaatsen gereser veerd voor de „ongeorganiseerden", zodat de kinderen die geen lid zijn van een speeltuinvereniging ook in het plezier van de meeste Leidse schoolkinderen kunnen delen. Op 30 juli, 31 juli en 1 augustus wordt de Ifilm „Hoe langer hoe gekker" met de Amerikaanse komiek Mickey Rooney vertoond. De tweede week zal Judy Canova de kinderen vermaken in de film „Help. ik ben soldaat". De laat- I sts film van de serie is een echte Western met de beroemde cowboy Rov Rogers in „Song of Texas". De voorstellingen beginnen 's ochtends oin tien uur precies. Bovendien kunnen de kinderen op 2. 'J en 16 augustus genieten van een openluchtvoorstelling in de Kikker polder. De eerste week voert het to neelgezelschap „Spelenderwijs" een toneelstuk met een pedagogische in- siag op. „Kijk uit". Het ligt voor de hand dat het veilig verkeer het on- aeiwerp van dit toneelstuk is. Vorig jaar werd „Opgeruimd staat netjes" opgevoerd. De tweede week voert het Haags sprookjestoneel „Assepoester" op. De laatste week staat een grote show van het theaterbureau Carla Flink op het programma. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de weergoden de commissie die de openluchtvoorstellingen organi seert in de steek laat. In dat geval staat, de kinderen een grote veilings hal ter beschikking waar de toneel stukken dan alsnog opgevoerd kun nen werden. De kinderen die niet aangesloten zijn bij een speeltuinvereniging moe ten zowel voor de filmvoorstellingen als voor de toneeluitvoeringen een kleine vergoeding betalen. elektrische apparaten. Dit alles afge zien dan van buitenlandse vestigin gen en deelnemingen. In totaal wer ken negenduizend mensen bij Schlie ker De liquiditeitsmoeilijkheden van het bedrijf zijn pas sinds kort be- keno Op 12, juli jl. ging Willy Schlie ker ertoe over zijn twee belangrijk ste schuldeisers. Phoenix-Rheinrohr en Soalzgitter, de toestand mee te delen. Door de verkoop van twee i dochterbedrijven aan deze krediteu- reu probeerde hij toen nog het na derende onheil af te wenden. Daar I dit niet gelukte, werd op 17 juli de Senaat van de stad Hamburg op de hoogte gebracht van de moeilijkhe den Deze verklaarde zich hierop bereid borg te staan voor een nieuw krediet van 25 miljoen Mark, indien boven genoemde schuldeisers tenminste 35 miljoen Mark aan kapitaaldeel neming en leningen zouden willen verstrekken. Dit laatste ging echter niet door en Schlieker had met schulden van een honderd miljoen Mark geen andere keus dan een ak koord-procedure aan te gaan. Teveel geïnvesteerd Overal in dc Bondsrepubliek vraagt men zich uiteraard af hoe het welvarende Schlicker-bedrijf plotse ling zo in moeilijkheden is gekomen. De meest gehoorde verklaring is wel, dat de dynamische Schlieker. groot geworden in een expansieve conjunc tuur, te weinig aandacht besteedde aan consolidatie van zijn verworven heden. Bekend was, dat hij zijn be drijfswinsten nimmer gebruikte voor aflossing van schulden of voor het aanleggen van kapitaal-achter-de- hand. De winsten werden steeds on middellijk in nieuwe projecten gein- vest eerd, waarbij vaak weer nieuwe leningen werden afgesloten. Dc dochtermaatschappij die Schlieker de das heeft omgedaan, blijkt de werf te zijn. Weliswaar heeft deze opdrachten in portefeuille voor 200 miljoen Mark, waaronder de grootste ooit ter wereld gebouwde ka- bellegger voor een Amerikaanse klant, maar dat neemt r.iet weg, dat de betalingsmoeilijkheden in de werf het grootste zijn. En daarmee is niet alleen de vin ger gelegd op de wonde plek van het bedrijf van Schlieker. die overigens zijn fantastische carrière begon in de metaalsector en die zijn eerste grote slag sloeg met Japans blik, maar meteen op een zwakke plek van de Duitse economie in het alge- I meen. Niet voor niets worden de geruch ten steeds sterker, dat de Duitse wer ven hun concurrentiepositie, die door Scandinavische en Oostduitse mede dinging ernstig in gevaar is, door staatssubsidies trachten te verste vigen. pogingen waartegen vakver enigingen van werfarbeiders uit de mocratische landen rondom de Oost zee stelling hebben betrokken. Vol gen.': hen brengen subsidies namelijk geen oplossing voor de moeilijk heden; alleen vérgaande modernise ring van het arbeidsproces kan dat bieden. Andere factor Schlieker bezat overigens een werf, die algemeen doorging voor de mo dernste en best uitgeruste van Duits land. Zjjn problemen werden dan ook door een andere factor veroor zaakt. namelijk door het niet meer vooruitbetalen van de odprachtge- vers. Tot voor kort betaalden de buitenlandse klanten van de werf vooruit, omdat een herwaardering van de mark werd verwacht. Sinds deze evenwel een feit is, betaalt men na aflevering van de schepen, het geen een gat deed ontstaan in Schlie- kers inkomsten, waartegen de steeds uitbreidende firma niet bestand is gebleken. In de Westduitse zakenwereld ziet men de ineenstorting van Schliekers concern daarom regelrecht als het resultaat van de herwaardering van de Mark. De totnutoe zo geslaagde Schlieker is de eerste in een rij van ondernemers, die door de op een on juist tijdstip afgekondigde herwaar dering van de Mark over de kop zal gaan, aldus voorspellen pessimisten. In één proces te Frunze, de hoofd stad van de Kirgizische Sowjet- republiek. zijn meer dan negen mensen tot de kogel veroordeeld wegens bedrog en deviezensmokkel. Dit is geméld door het plaatselijke blad „Sowjetskaja Kirgizia" dat gisteren in Moskou werd ontvan gen. Het blad noemt de namen van negen terdoodveroordeelden. Onder hen bevindt zich de ex-voorzitter van de commissie voor economisch be leid van deze Sowjetrepubliek, Djoesjalijaw. Er zouden er echter nog meer tot de kogel zijn ver oordeeld. Het blad noemt verder nog de namen van acht beklaagden, die met een aantal andere tot 15 jaar „vrij heidsberoving" veroordeeld zijn. De 49 beklaagden zouden staats eigendommen ter waarde van ruim drie miljoen roebel gestolen hebben en deze eigendommen gebruikt hebben om buitenlandse valuta en goud voor speculatie te krijgen. Drieëntwintig kilo goud, ruim der tig kilo zilverwerk, ruim vier mil joen roebel in contanten en goe deren ter waarde van 6Vj miljoen roebel werden in beslag genomen. Evenals in een aantal eerder gemelde gevallen waren er ook nu weer be klaagden met namen van kennelijk joodse oorsprong. Verscheidene veroordeelden zijn in dienst van confectiefabrieken geweest. Zij hadden vin het hoofd van de com- *missie voor economisch beleid op onwettige wijze in Rusland schaar se garens verkregen en honderd duizenden stuks van bepaalde tex tielartikelen. die niet officieel ver antwoord werden, laten namaken. DeZe artikelen werden dan vla me deplichtigen in het handelsappa raat van de staat verkocht. Het bericht, dat gisteravond de reusachtige water plant i3 Victoria Regia in de Leidse Hortus in bloei zou staan, heeft velen naar het Rapenburg gelokt om dat wonder te aanschouwen. Op deze foto ziet men de heer T. J. Lange zaal, ambtenaar bij de hortus, die uitlegt geeft over de merkwaardige bloeiwijze van de „koningin der lelies", die gisteravond een witte bloem toonde. Vanavond zal de plant opnieuw bloeien. Ditmaal zal de kleur van de bloem echter purper zijn. Van 911 uur bestaat wederom de gelegenheid om de prachtige plant te bewonderen. Foto LD/Holvast) „Overbrenging van gesneuvelden geen taak Thuisfront" Prins Bernhard heeft gisteravond tijdens een persconferentie op Pa leis Socstdijk meegedeeld, dat het Na tionaal Thuisfront Nieuw-Guinea waarvan hij voorzitter is. van de staatssecretaris van Defensie, de heer mr. H. Calmeyer geen toestem ming heeft gekregen het transport van stoffelijke overschotten van ge sneuvelde Nederlandse militairen tot zijn taak te maken. De vice-voorzitter van het Natio naal Thuisfront, gen. maj. bd S. Mante heeft deze kwestie met de staatssecretaris besproken. Deze zei hem echter, dat dit een staatszaak is. „Wij hebben te verstaan gekregen, dat wij ons er niet mee mogen be moeien", aldus Prins Bernhard. „En lk geloof dat het op de weg van de organisaties afzonderlijk ligt dezr zeak via eigen kring naar voren te brengen". N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK. In de gistermiddag gehouden jaar lijkse algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Leidsche Brood fabriek werden de jaarstukken on veranderd goedgekeurd en het divi dend bepaald op 6% (onveranderd). De periodiek-af tredende commissaris, mr. H. R. Goudsmit, werd herkozen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Stephanus Martlnus Cornells Maria, zn van A. J. Rodenburg en C, C. de Groot; Robert, zn van A. Jonker en L. Stelnmeler; Willem, zn van G. van der Neut en H. Hofstede; Allda Maria Klaslna. dr van P. den Haas en C. C. Hollerman; Cornelia Hllllgje. dr van A. Koole en T. van der Knijff; Marga- retha Jacoba Maria, dr van E. C. van der Meer en A. Beelen; Robertus. zn van P. F. Scheepmaker en H. Lous; Dirk, zn van C. Jonker en H. Guljt; Antonla Dirkje, dr van M. de Jong cn J. van Es; Berendlna Neltje Klaske, dr van J. C. Kasteel en A. van der Vecht; Taher, Shaftq Andreas, zn van S. A. Alvl en C. J. de Groot. GETROUWD E. Duursma en E. N. Lucas. OVERLEDEN J. C. H. M. Schiphorst. 78 Jr, man; J. Oudshoorn, 58 Jr. man; J. Glnlaar. 79 Jr. man; D. J. van Rheenen. 7o Jr, man; H F Grondel. 59 Jr. man; c J, de Jong. 14 jr. man; G. A. Goedhart. 59 Jr, man.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3