Dr. F. A. de Graaff beugelbier,JÉ; verser bier Huurverhoging ontmoet ernstige tegenkanting in Eerste Kamer Krisjna Menon doet op Oost en West beroep bekwaam en innemend secretaris van de Prins als W Addertjes in Pettense gras Volgende week stemming Nog dit jaar wetsontwerpvoor algemene premiespaarregeling Interpol joeg Turk van land tot land Dief steelt in gevangenis den vragen, variërend van „welke mensen waar ontmoeten" tot „logeert de Prins in een hotel of bij de am bassadeur?" De particulier secretaris bespreekt de kwesties met de Prins en laat de betrokkenen de beslissing weten. Het zijn maar een paar voorbeel den van het werk waarvoor dr. De Graaff zowel op assistentie van een chef de bureau en een paar admi nistratieve ambtenaren kon rekenen, maar waarbij toch veel op hemzelf neerkwam. Humor (Van onze Utrechtse correspondent) Particulier secretaris zijn van een beweeglijk man als Prins Bernhard is afwisselend, heel interessant en heel erg ver moeiend. Dat heeft de nu over leden dr. F. A. de Graaff on dervonden in de 12 jaar, dat hii dit werk gedaan heeft. Het zyn 12 jaar geweest van veel reizen, van veel regelen, bedisselen, corresponderen en praten. Van veel lachen ook wel, want zoals de Prins een man is, die niet houdt van for maliteiten, zo moest zijn secretaris hoe kan het anders? een man zijn, die binnen het raam van het moge lijke los kon komen van conventies. Dr. De Graaff was zo'n man. Een beetje voorovergebogen, zijn colbertje loshangend, een gulle lach op zijn gezicht: zo hebben velen, die met Prins Bernhard in contact kwamen, zijn secretaris op hun weg gevonden. In het binnenland, maar vooral ook in het buitenland. Want heel veel van de contacten van de Prins liggen nu eenmaal over de grenzen: in Zuid-Amerika, Mexico, Afrika, Amerika en in talloze Westeurope- se landen. Particulier secretaris van Prins Bernhard: dat is de functie die dr. De Graaff eind 1950 aanvaardde op verzoek van de Prins, die in de band met zijn binnen- en buitenlandse contacten op economisch gebied een vertrouwensman zocht met belang stelling en ervaring op economisch- en vooral ook administratief gebied. Dr. De Graaff had die ervaring. Geboren 18 oktober 1905 in Haar lem, doorliep hij in Wageningen de HBS en koos daarna voor zijn stu die de economische richting: de Ne derlandse Economische Hogeschool in Rotterdam. Nog voor hij in 1930 achter zijn naam kon zetten, „drs. in de economische wetenschappen" had hij al zijn eerste ervaringen op gedaan in het bedrijfsleven en zijn relatie gelegd met het werken over de grenzen, dat hem later zo ver trouwd zou worden. Het feit dat de heer De Graaff in 1928, op 23-jarige leeftijd, als aan komend econoom aan een Ame rikaans reclamebureau in Parijs ver bonden was, zou kunnen wiizen op een bepaalde liefde voor die sector van de economische activiteiten, die tegenwoordig min of meer bestreken worden door het begrip „public rela tions". Een sector, w aarmee de good- will-reizen van .Prins Bernhard eveneens verbonden zijn. Een eerste aanwijzing dus voor de belangstelling van de heer De Graaff voor het in termenselijke contact in de econo mische en industriële bedrijvigheden of voor de economische en in dustriële contacten in de menselijke bedrijvigheden die later door de reizen van Prins Bernhard een be grip zouden worden in de na-oorlog- se ontwikkeling van Nederland en zijn betrekkingen met het buiten land. Op leven en dood Na de stageperiode In Parijs, in 1929: werkzaam by de N.V. Alge meen Administratie en Trustkantoor in Rotterdam, dan in 1930 de vol tooiing van zijn studie en daarna een langdurige periode in één sector van het Nederlandse bedrijfsleven: secretaris van de directie van de Hei- nekens Brouwerijen in Rotterdam. In die periode vormde de Duitse be zetting een tijdperk, waarin hij diep gegrepen werd door het onrecht dat Nederland en zoveel diep getroffen landgenoten werd aangedaan. Eén van de eerste kronieken over bezet Nederland, die na 5 mei 1945 ver schenen, was van zijn hand: „Op leven en dood" heet het en dr. De Graaff heeft deze kroniek van oorlog en bezetting opgedragen aan zijn zoon. die een half jaar oud was toen hü spelend met zijn tenen samen met zijn vader en moeder in een kel der het bombardement van Rotter dam onderging. „Beste kerel" begint dr De Graaff zijn opdracht en misschien is ook daarin weer iets terug te vinden van zijn innerlijke wezen: gericht op het uitdrukking geven aan bepaalde ge voelens en gedachten, maar zonder frazen en zonder retoriek. Het is niet de enige publikatie van dr. De Graaff, afgezien van zijn dis sertatie, die tot titel droeg: „De ver houding van regering en Parlement." Van 1933 tot 1940 heeft hij artike len gepubliceerd in het dagblad „De Nederlander" en in 1945 en 1946 deed hij dat opnieuw in „De Nieuwe Ne derlander". Uit het begin van de ja ren '50 dateert zijn boek: „Met de Prins op reis". Parallel In 1948 is dr. De Graaff voor korte tijd directeur geworden van de NV Van Vollenhovens Bierbrouwerij in Amsterdam en van 1 december '49 tot 1 november '50 is hij terug ge weest aan de Economische Hoge school in Rotterdam: nu als secreta ris van het College van Curatoren. Op verzoek van de Prins nam hy eind 1950 een "heel ander secretariaat ter hand. Sinds die tyd hebben de werkzaamheden van dr. De Graaff zich parallel ontwikkeld met die van de Prins. De economische en industriële be langstelling van Prins Bernhard, zich uitend in een actieve bezetting van een aantal commissariaten, heeft ook voor zijn secretaris con sequenties gehad. Buitenlandse handelsrelaties, het voorzitterschap van de Prins van or ganisaties als Fondation Europeënne de la Culture en van de Bilderberg- conferentie: ze vergen veel voorberei ding, veel correspondentie ,veel be sprekingen. Neem een reis naar Mexico: de in dustrie brengt haar wensen ter ken nis, de particulier secretaris heeft een groot aandeel in de formulering daarvan en in het maken van een pasklaar schema. De Fondation komt met vragen: wil Prins Bernhard dit of dat doen? De particulier secretaris overlegt en regelt Mensen uit alle delen van Neder land schryven brieven met vragen, klachten, verzoeken: de particulier secretaris handelt de correspondentie af. Bij de voorbereiding van een reis door het buitenland rijzen honder- LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 JULI 1962 Met veel gevoel voor humor kon hy onverwachte situaties waarderen. Het anekdotische trok hem aan en in de kring van intimi in het paleis Soestdijk kon hij, terug van weer een lange, vermoeiende reis, smake lijk vertellen. Tussen Prins Bernhard en hem hem heeft zich in de loop van de ja ren een volstrekt informele verhou ding ontwikkelt. Dat kon ook niet anders bij mannen, die elkaar op lange reizen zo van vlakbij leerden kennen. „Zeg Frans, wil jij dat of dat even doen?" is opgetekend uit de mond van Prins Bernhard, en het is typerend voor de vertrouwelijke ver houding. Een recente opname uit de praktijk, waarin wijlen dr. F. A. de Graaff zo lang heeft gediend: de Prins der Nederlanden met zijn particulier secretaris aan het werk. Prins Bernhard zal Frans de Graaff niets meer vragen. Al in het begin van 1962 was het kennis sen en vrienden opgevallen, dat dr. De Graaff er slecht uitzag. Het auto-ongeluk in april bjj Utrecht, waarbij hij door ogenschijnlijk on verklaarbare oorzaak in een bocht over de kop sloeg, is achteraf geble ken hoogstwaarschijnlijk een gevolg van de ziekte, waaraan hij is overle den en die hem een moment bezorgd moet hebben, waarin hij absent was. In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht zijn toen geen nadelige ge volgen van het ongeluk zelf gecon stateerd. Dr. De Graaff ging terug naar zyn huis in Heemstede, maar al kort daarna moest hij weer opge nomen worden. In snel tempo sloop te de ziekte zijn krachten en al ge ruime tijd was het zyn vrouw en zijn zoon die in Amsterdam rech ten studeert duidelijk dat hij niet meer beter zou worden Senaat wel achter kernreactorverdrag (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel de Eerste Kamer gisteren zonder hoofdelijke stemming het verdrag goedkeurde, dat Nederland en Euratom gesloten hebben om in Petten een gemeenschappelijk cen trum voor het onderzoek op het ge bied van de kernenergie te vestigen, bleken er toch nog wel wat adder tjes te schuilen in het Pettense gras. Dat waren dan: het internationale personeel, zijn huisvesting, zijn sa larissen en de belasting, die daarop moet worden geheven. De buitenlanders, die in Euro-ver band aan fabuleuze salarissen ge wend zijn, welke slechts door een belachelijk lage belasting licht ge snoeid worden, zullen moeten op gaan in het Nederlandse maatschap pelijke leven. Prof. Schermerhorn PvdA), die hierin een punt van zorg meende te moeten zien, geloof de niet, dat de salarissen elkaar zouden optrekken, zoals mr. De Wil de (WD) optimistisch had veron dersteld. Minister De Pous wilde de salarissen wel zien stijgen, maar dan heel voorzichtig en geleidelijk, om repercussies in andere sectoren te voorkomen. De belasting op de slarissen, zal volgens de bewindsman een gemid delde rïloeten zijn van wat in de Euratom-landen wordt geheven. Technisch moet dat doorgezet kun nen worden, zei hij, al wilde hij er zijn ogen niet voor sluiten dat in het verleden de politieke wil hier toe vaak afwezig is gebleken. Ook voor de huisvesting zullen tij dig de nodige voorzieningen moe ten worden getroffen. De heer Elfferich (AR) dacht al aan een extracontingent woningen, maar mi nister De Pous wilde niets toezeggen, en gaf alleen te verstaan dat de bewindsman van volkshuisvesting, mr. Van Aartsen, daarin het laatste woord heeft. Het Nederlandse programma van onderzoek bij de hogeflux-reactor zal gedurende de overgangsperio de van vier jaar prioriteit genieten. Daarna zal de reactor een instru ment van de gemeenschap worden. Senaat akkoord met „opslag" Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Met een grote meerderheid, 60 stemmen vóór en 1 tegen die van de communistische afgevaardigde, me vrouw Van OmmerenAverink) heeft de Eerste Kamer gistermiddag het wetsontwerp aanvaard, dat de scha deloosstelling van de leden der Tweede Kamer van f 10.000.- per jaar verhoogt tot f 15.000,- per jaar. Alle 61 aanwezige senatoren, ook mevrouw Van Ommeren, stem den voor het wetsontwerp om de jaarlijkse toelagen, die de voor zitter van de Tweede Kamer, de eer ste en tweede plaatsvervangende voorzitters, genieten boven hun scha deloosstelling. Deze toelagen bedra gen resp. f 15.000,-, f3.000,- en f2.000,- per jaar. Zowel de verhoging van de schade loosstelling als die van de toelagen hebben terugwerkende kracht tot 1 juli 1962. P. v.d.A.-FRA CTIE GEHEEL TEGEN Heerlijk hoppig Drie Hoefijzers pils, bottelvers uit de bierstad Breda. Handige beugelsluiting: In een wip open zonder opener In een wip weer luchtdicht gesloten. Dat schenkt lekker, dat houdt het ffc» bier vers - ook nog lang na het eerste glas. Voordelige, grote gezlnsfles van een halve liter voor slechts 52 cent: tijdelijk 3 flessen vöör 1.50 On twapen ingsconferen tie In de zitting van gisteren van de ontwapeningsconferentie, welke werd bijgewoond door de mi nisters van Buitelandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland en de Sowjet-Unle, heeft de minister van Defensie van India, Krisjna Menon, op de vier kernmogendheden een beroep gedaan het eens te worden over het niet verstrekken van kern wapens of gegevens daarover aan andere landen. De minister zei te menen, dat een eenvoudige, doch doeltreffende overeenkomst op dit punt op korte termijn zou kunnen worden bereikt, als de vier betrok ken mogendheden afzonderlijk, doch tegelijkertijd de door hem gevraag de verklaring afleggen. Ook deed de Indiase minister een beroep op beide partijen om tot overeenstemming te komen over een verbod van kernproeven, op basis van het door de neutrale landen aan de conferentie voorgelegde com promisvoorstel. Voorts verklaarde minister Krisj na Menon het besluit van de Sow- jet-Unie om de Jongste Amerikaan se kernproeven met een serie nieuwe proeven te beantwoorden, ten zeer ste te betreuren. Gromiko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde op zijn beurt dat de lopende serie Amerikaanse proeven boven de Stille Oceaan de kernwapenwedloop tot een tot dusver ongekende schaal heeft opgevoerd. Onder deze om standigheden, zo zei hij, was de Sowjet-Unie genoodzaakt de nodige vergeldingsmaatregelen te treffen om haar eigen veiligheid te verster ken. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, noem de het Russische beslüit tot hervat ting van haar kernproeven „betreu renswaardig" en viel vervolgens uit tegen de weigering der Sowjet-Unie in te gaan op de nieuwe Westelijke voorstellen inzake inspectie ter plaat se. Hij verklaarde dat de Russische obsessie van geheimzinnigheid „de deur voor ontwapening sluit". De Verenigde Staten streven geen wa terdicht plan na. doch zyn bereid risico's te nemen, omdat aan een onbeperkte bewapeningswedloop eveneens zeer grote risico's verbon den zijn", zo zei hü. (Van onze padlementalre redacteur) De huurwet, die beoogt de hu ren per 1 september van dit jaar te verhogen, heeft gisteravond nog niet de goedkeuring van de Eerste Kamer kunnen krijgen. Volgende week dinsdag zal over het omstreden wetsvoorstel hoofdelijk gestemd worden, op verzoek van de socialistische af gevaardigde mr. J. in 't Veld, oud-minister van Volkshuisves ting. De gehele socialistische fractie zal dan tegenstemmen, zo liet hij weten. Aangezien de fractie van de KVP over het wetsontwerp „verdeeld" is, aldus de heer Kraayvanger, en de CHU-fractie bij monde van de heer Geuze verklaarde er niet van ganser harte mee in te stemmen, zou het misschien dinsdag nog spannend kunnen worden. Het is echter niet aannemelijk, dat de KVP-fractie en die der CHU de huurpolitiek van dit kabinet, waarin KVP en CHU zijn vertegenwoordigd, zullen torpederen. Onontkoombaar Aan huurverhoging, nu en in de naaste toekomst, valt niet te ontko men, wil dit kabinet haar doelstel ling „huurniveau op kostprijsniveau" bereiken. Voor de zoveelste keer be toogde minister Van Aartsen dit gis teren, en voor de zoveelste maal ver nam men uit de Kamer, dat huur verhoging geen enkele zin heeft als de stichtingskosten (bouw- en grond- kosten) almaar blijven stijgen. Sta bilisatie van deze kosten is dus eerste vereiste. De altijd, waar het volkshuisves tingszaken betreft, met veel gezag sprekende KVP-senator Kraay vanger gaf opnieuw de wens te ken nen, dat het hele beleid in deze sec tor op de helling moet. Opnieuw ook kwam hy met het sociaal getinte idee van een woontoeslag, analoog aan de kinderbyslagregeling, totdat de „vrije woningmarkt" is bereikt. Iets wat volgens hem nog wel een jaar of tien zal duren. Hy was er niet gelukkig mee, dat binnen een gemeenteklasse alle huren met hetzelfde percentage worden verhoogd. „Geiyke huren voor gelyke woningen" was zyn standpunt. De minister noemde dat een onmogeiykheid. Zelfs vóór 1940 kon dat niet. De heren Kraayvanger en In 't Veld vonden elkaar bij de onder houdsplicht van de verhuurder, die de laatste tientallen jaren aanzien lek is uitgehold. Schrifteiyke huur contracten zouden uitkomst kunnen brengen. Minister Van Aartsen voel de er wel wat voor. Wel tijdtg Het verwyt, dat hy de bouwmarkt, waarvan de spanning voelbaar en de invloed op lonen en pryzen merkbaar is, niet voldoende zou reguleren, be streed de bewindsman met klem. Voor grote projecten geeft hy zeer tydig de Rijksgoedkeuringen af. Het feit, dat er op het ogenblik voor 1950 miljoen gulden -aan projecten voor komt op de wachtiyst voor Ryks- goedkeuringen illustreert overigens treffend hoe groot de spanning op de bouwmarkt wel is. De minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, sprak nog even over de huurcompensaties, die ons deel zullen worden, en geen prijsverhogend ef fect zullen hebben, omdat ze volgens de Wassenaarse afspraak zullen wor den betaald uit de winsten van de werkgevers. Terloops vertelde hy, dat hy dezer dagen enkele wetsontwerpen zal in dienen, die ertoe strekken de com pensaties te realiseren van enige sociale-verzekeringsuitkeringen Ze zullen echter beslist niet vóór 1 sep tember in het Staatsblad staan. Deugt niets'1 Volgens de socialistische oud-mi nister In 't Veld ontbreekt het aan „planning". Naar zyn mening deugt van het beleid van de minister wei nig of niets. De „windhandel" in de vrije sector wordt door de bewinds man geen halt toegeroepen. By het huidige woningtekort dient dirigis tisch te worden opgetreden, en de vrye sector binnen enge grenzen te worden gehouden. Begrypeiykerwys toonde hij zich een groot voorstan der van de woningwetbouw, die mis bruik uitsluit. Hij betreurde de uitloop van de vrije sector, vorig jaar. Ook de pre- miebouw zou onder controle moeten staan. Hij adviseerde erg voorzichtig te zyn met huurverhogingen, en noem de het een gevaarlyke politiek om de huren maar steeds achter de bouw kosten te laten aandraven. Bouwkos ten, die te hoog zyn en best naar be neden kunnen. In zyn opvatting moeten we naar nivellering van de huren der na de oorlog gebouwde woningen. De nieu we woningen doen immers huren, die de draagkracht van de grote massa te boven gaan. De CHU-senator Geuze adviseerde de minister de veel genoemde „doorstroming" aan een degeiyke studie te onderwerpen. tegen Franse Senaat stemt weer extra - kredieten De Franse Senaat heeft gisteren de aanvullende begroting voor 1962 in tweede lezing verworpen. Op deze be groting is, zoals bekend, een bedrag van 200 miljoen nieuwe franken uit getrokken voor kredieten aan de fa briek voor het scheiden van isotopen te Pierrelatte. Het betrokken wets ontwerp werd met 162 tegen 52 stem men verworpen. Het gaat nu terug naar de Nationale Vergadering voor de derde en laatste behandeling. Het is vrywel zeker dat de Nationale Ver gadering het zal aanvaarden, daar de socialisten besloten hebben de motie van afkeuring, die zy in verband met dit wetsontwerp hadden opgesteld, niet in te dienen. Staatssecretaris Schmelzer is voornemens omstreeks de jaar wisseling bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in te dienen, dat voorziet in een algemene premiespaarregeling. De heer Schmelzer heeft dit mee gedeeld in een brief aan de Sociaal Economische Raad. Deze brief is een antwoord op een schryven van de S.E.R. aan de staatssecretaris, naar aanleiding van diens advies aanvraag over een eventueel vast te stellen inkomensgrens van f 15.000 én over de verhouding tussen de al gemene spaarregeling en de eerste tot stand gekomen bedryfsspaarre- gelingen én de premiespaarregeling ryksambtenaren. De S.E.R. is name- ïyk tot de conclusie gekomen, dat het hem niet mogeiyk is zich uit te spreken over deze concrete vraag stelling, zonder ook de meer alge mene aspecten van de premiespaar regeling in zyn oordeel te hebben betrokken. De Raad verwees het ont werp terug naar de commissie van voorbereiding en verzocht haar een onaerzoek op breder terrein in te stellen, teneinde de raad de gelegen heid te geven om eventueel uit eigen beweging een advies van bre dere strekking uit te brengen. De staatssecretaris deelt mede, dat hy gezien de ontwikkeling van hei bezitsvormingsbeleid en de daar mede verband houdende parlemen taire gedachtenwisseling meent, niet het oordeel van de Sociaal-Eco nomische Raad over de algemene problematiek te moeten vragen. De bewindsman stelt verder, dat het uiteraard aan de Raad blijft te be oordelen of hij zich over de kern vragen een eigen oordeel wil vor men. De staatssecretaris verklaart zich gaarne bereid daartoe des gewenst de nodige gegevens aan de raad ter beschikking te stellen. NEDERLANDSE EXPEDITIE LEGT PAALFUNDERING IN DUITSLAND BLOOT Aan de Egelsee by Niederwil in de buurt van de Duitse plaats Frauen- feld, heeft een Nederlandse archeo logische expeditie onder leiding van de Groningse hoogleraar prof. Wa terbolk, een ry paalfunderingen blootgelegd die omstreeks 2500 vóór Christus moet zyn aangebracht. Sommige palen dateren zelfs van 4.000 vóór Christus. Na algehele uitgraving en conser vering zullen de palen worden ten toongesteld in het museum van Frauenfeld. By de funderingen zyn gebruiks voorwerpen gevonden als pylpunten, vuurstenenen weefgetouwen, en een grote hoeveelheid zwart geworden graankorrels. Aangezien de nieuwe suikerfabriek van Frauenfeld de Egelsee wil ge bruiken als afwateringsplaats, wil men de opgravingen zo snel mogelijk voltooien. De expeditie van nu duurt tot 20 augustus en zal later worden hervat. (Van onze R'dam correspondent) Van land tot land 19 een 35-ja rige Turkse koopman Ibrahim B wegens oplichting van een Rotter damse juwelier opgejaagd, tot hij eindelijk door Interpol schaakmat werd gezet. Hij zit nu in het huis van bewaring te Rotterdam. Drie jaar geleden, in oktober 1959, kwam Ibrahim met een vervalste aanbevelingsbrief bij een kennis van de Rotterdamse juwelier. Met de Turk begaf de juwelier zich naar een groothandel te Amsterdam, waar twee briljanten ter waarde van f29.000,- werden uitgezocht. De man betaalde met een cheque op een Amerikaanse Bank, welke in Zurich zou kunnnen worden ingewisseld. Prompt kreeg de juwelier moeilijk heden met de politie te Ziirich, om dat de cheque volkomen vals was. Na al deze narigheid deed hij aan gifte bij de Rotterdamse politie en Interpol werd ingeschakeld. In 1961 kreeg men de Turk te pakken in Salzburg. Hij werd aan Zwitser land uitgeleverd, maar omdat men hem daar rechtstreeks niets ten las te kon leggen, werd zyn uitlevering naar Nederland verzocht. Op weg daarheen ontsnapte de Turk op Duits grondgebied en sindsdien zwierf hy van land tot land, totdat hy einde- lyk in juni in Baden Baden werd aangehouden, waar een vervalsing op zyn paspoort was gesignaleerd. Op 10 juli van dit jaar werd hy naar Nederlandyuitgeleverd. Amerikaanse liulp aan buitenland Wetsontwerp aanvaard Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren zyn goedkeuring gehecht aan een compromis wetsontwerp voor de hulp aan het buitenland, op grond waarvan de president kan bepalen of er al dan niet steun zal worden ver leend aan landen van het Oostelyke blok, zoals Joego-Slavië en Polen. Het ontwerp dat reeds de goedkeu ring van de Senaat heeft gekregen, wordt nu aan president Kennedy ter ondertekening voorgelegd. Het wetsontwerp voorziet in hulp aan het buitenland ten bedrage van 4.672 miljoen dollar, waarvan 600 mil joen dollar in het raam van het pro gramma van het Verbond voor Voor uitgang (Alliance for Progress» ter ondersteuning vanLatynsamerikaan- se landen. Het ontwerp stelt maxima van 300 miljoen dollar voor ontwikkelings schenkingen, van 148.9 miljoen dol lar voor internationale organisaties, van 415 miljoen dollar voor byzon- dere steun aan landen die militaire hulp ontvangen, en van 300 miljoen dollar voor het presidentiële fonds voor onvoorziene omstandigheden. Aan landen van het Oostelijk blok kan op grond van het ontwerp steun worden verleend, mits de president bepaalt dat deze landen niet worden overheerst door het internationale communisme. Volgens het ontwerp moet de steun de veiligheidsbelangen der Verenigde Staten dienen en het betrokken land bijstaan op de weg naar onafhankelijkheid. Het bedrag, dat in het ontwerp wordt toegekend, is 206,5 miljoen dollar minder dan dat, waarom de regering-Kennedy had gevraagd. WEER STRIJD IN LAOS? Het communistisch-Chinese pers bureau „Nieuw-China" heeft in een te Tokio beluisterd bericht melding gemaakt van nieuwe schermutselin gen tussen pro-communistische en rechtse eenheden in Zuid-Laos. Vol gens „Nieuw China" zyn daarby vijf rechtse soldaten gedood en 29 ande ren krygsgevangen gemaakt. De ge vechten zouden eind vorige week bij Moeong May hebben plaatsgevonden. Volgens het communistische persbu reau hebben de rechtse troepen de stryd uitgelokt. Alom vertrouwen in de dollar na Kennedy's rede De verklaring van president Ken nedy, dat de dollar niet gedevalu eerd zal worden, heeft onmiddellijk invloed gehad op de goud- en va lutamarkten. zo schrijft de Finan ciële redacteur van Reuter. De dol lar werd vast gestemd en het pond sterling, dat als andere reserve-va luta het lot van de dollar deelt, deel de nu ook in deze vast stemming. Goudaandelen openden veel lager. Van de grote vraag van de laatste tyd was niets te merken. De dollar koers in de continentale centra steeg flink, vooral in Zwitserland. Zy lag vrywel overal boven het mini mumniveau, waarop ze gedurende vele maanden al had gestaan. Gewoonlyk worden ontkenningen van een devaluatie met enig cynis me ontvangen, zy werden in het ver leden vaak afgelegd door financiële functionarissen met betrekking tot zwakke valuta, die werkelijk voor devaluatie stonden. Geen van deze verklaringen, zo merkt de schryver op, kan echter vergeleken worden met die van president Kennedy met betrekking tot de grootste en in trinsiek sterkste valuta in de we reld. De president maakte van de door de „Telstar" geboden gelegen heid gebruik om het grootste gehoor in de geschiedenis toe te spreken. De recente aankopen van goud en goudaandelen betroffen zowel voor zorgsbeleggingen als speculaties. De laatste 28 jaar hebben speculanten tegen de dollar nog altyd hun geld verloren. En zij mogen niet achte loos voorbijgaan aan de categori sche verzekering van de president, dat zy ook ditmaal hun geld zullen kwy traken. Nog niet eens over politiesalarissen Het overleg tussen enerzyds een overheidsdelegatie en enderzyds de commissie georganiseerd overleg in politie-ambtenarenzaken is gisteren begonnen. Onderwerp van gesprek zijn de re cente voorstellen tot nadere regeling van de salariëring en andere ar beidsvoorwaarden voor de politie ambtenaren tot en met de rane van de adjudant en voor de lagere poli tieofficieren. In deze voorstellen wordt rekening gehouden met een aantal van tie destyds door de „commissie-Boot" genoemde ongemakken. De minister van Binnenlandse Za ken, mr. E. H. Toxopeus, was by het eerste overleg aanwezig. Het leidde niet tot overeenstemming. Donderdag komt men weer by een. Nassers raket nog niet volmaakt Professor Eugen Sanger, die Egyp te geholpen heeft by de bouw van raketten, heeft aan de correspon dent van het Israëlische blad „Maariv" te Bonn verklaard, dat hij niet geloofde, dat Egypte in staat was om raketten aan de lopends band te maken. Hy zei ook, dat de Egyptische ra ketten niet bestuurd konden wor den. Sanger nam in november van het vorig jaar ontslag als directeur van het instituut voor straalaandryving te Stuttgart, nadat bekend was ge worden, dat hy Egypte hulp had verleend. -Prof. Sanger zei voorts dat hy be- twyfelde, dat de Egyptische raket ten een bereik hadden van 550 kilo meter en 300 kilometer zoals Nasser beweerde. Een 46-jarige gevangene uit Heilo heeft het zelfs niet kunnen laten in de gevangenis te stelen. De afgelopen week heeft hij vier pakjes lood in totaal drie kilo ter waarde van f52,50 wegge- nom uit een drukkerij in de ge vangenis van Scheveningen, waar hij tijdens zijn detentie te werk was gesteld. Gisteren zou hij in vrijheid worden gesteld. Terloops werd hem gevrcagd zijn bagage even te tonen. Onmiddellijk be kende hij gestolen lood in zijn be zit te hebben. Regelrecht is hij van zijn cel in de gevangenis overgebracht naar een politiecel, waar hij de afhandeling van deze nieuwe zaak afwacht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7