Grootse manifestatie Belgische schilders De zachtste van alle Prins Maurits in liet centrum der aandacht M Terug uit Amerika In Haags Gemeentemuseum Decoratieve kleurenweelde be wogen tijdsgetuigen issen nu 5 cent meer Weer militaire muziekshow Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 juli 1962 Tweede blad no. 30712 Advertentie (Van onze kunstredactie) ~fj ET gaat in de schilderkunst revolutionair toe! JLl Dat is ons weer overduidelijk gebleken tijdens een bezoek aan het prachtige Haagse Gemeentemuseum, waar in de nieuwe aanbouw met de keur aan schitterende zalen o.a. de expo sitie ..Belgische schilderkunst 1945/62" thans veler aandacht trekt. Deze expositie vindt haar pendant in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Onder supervisie van de vooruitstrevende jhr. Sand- berg komt daar de Nederlandse kunst uit dezelfde periode aan bod. De abstracte kunstenaars doen. naast enkele figuratieve, sterk van zich spreken; er zijn zoveel richtingen en stromingen, dat men er duizelig van wordt. Het z.g. ,,rotzooi-maar-an", veler modekreet, wordt toch wel ontzenuwd, wanneer men kennis neemt van zoveel ernst en vitali teit, welke ook de Belgische kunstenaars ontplooien. Ontegenzeggelijk lijkt België wat de schilderkunst betreft opnieuw een rijke bloeiperiode te beleven. Men komt ervan onder de indruk tijdens het bezichtigen van deze geschakeerde expositie. .Een nieuwe werkelijkheid DE totaalimpressie is er een van een in deze heldere, door de zon beschenen en doorsche nen ruimten decoratieve, uitbundige kleurenweelde, welke voornamelijk als vlakvulling haar grootste ver dienste heeft. Er is een „nieuwe werkelijkheid" ontstaan. Daartegenover kan men sceptisch dan wel bewonderend staan. In ieder geval komt men er niet mee in het reine door haar mee warig schouderophalend te beschou wen. Integendeel: zij verdient de vol le aandacht van iedereen, die zich in de strevingen en opvattingen van tijdgenoten ernstig verdiepen wil. Dynamiek, fantasie, durf, vervoe ring en speciaal creativiteit valt deze moderne schilders, zich uit levend in verf en talrijke andere ma terialen, niet te ontzeggen. Him scheppingen zijn veelal „ge tuigenissen". „Getuigenissen" van een bewogen tijd. Zeker bevreemdend voor de geza pige burger, die zonder zich met eni ge problematiek te willen bezighou den, zich uitsluitend gelukkig voelt bij het traditionele en geen idee heeft van al hetgeen waardoor de kunste naar geschokt wordt. Die kunstenaar leeft brandend in deze tijd, is die tijd veelvuldig reeds intuïtief vooruit. Zoals de catalogus het zegt: „hun kunst wordt gekenmerkt door een overwogen, welbegrepen verstande lijkheid van hun stijl aL uitdruk kingsvorm voor de emotionele on rust ,die de mens vervult". Tegenwicht BRUSSEL, Gent en Antwerpen zijn de voornaamste geboorte plaatsen van veel kunstwerken van mannen, die zich in groepen verenigden. Wij noemen o.a. „La jeune peinture Beige" of „De Nieuwe Vlaamse school". Zij vormen een voornaam en be langrijk tegenwicht voor de schep pingen der Noord-Nederlanders. Op deze bezienswaardige, tot aan dachtig kijken stimulerende tentoon stelling zijn vertegenwoordigd kun stenaars als Alachinsky. Bertrand, Bonnet. Burssens, Colignon, De Leeuw, D'Haese, Landuyt, Lismonde, Mendelsohn, Mortier, Peire, Ubac, Van Anderlecht, Vandercam, Van Hoeydonck, Van Lint en Wijckaert. Edith Piaf zegt: (,Ik ga trouwen" De veel geroemde, 46-jarige Franse zangeres Edith Piaf, gaat trouwen met de uit Griekenland afkomstige 23-jarige zanger Theo Zara-po, zo heeft zij te Cannes meegedeeld. Zij zei nog niet te weten, wanneer het huwelijk ge sloten zal worden. Naar bekend heeft Edith Piaf, de grootste vedette van het Franse chan son na de tweede wereldoorlog met bijzonder veel tegenslag en ziekte te kampen gehad. Haar zwak gestel was veelvuldig niet bestand tegen de voor haar bijzonder uitputtende tour- née's. Maar zij bleef telkens weer zingen, omdat zij anders niet geluk kig kon zijn. Maar verantwoord leek het niet, vooral omdat zij meermalen de volledige instorting nabij is ge weest. Met injecties wist zij zich tel kens staande te houden. Jean Coc- teau heeft van haar gezegd: „Ze is een grote tragedienne, niet te imi teren. Een zangeres als Edith Piaf is er nog nooit geweest en zal er ook niet meer komen". Haar Franse mengeling van poëzie, hartstocht, humor en tragiek zün dan ook uniek in het genre. Daarnaast o.a. een serie figuratieve gewassen pentekeningen van Paul Delvaux, in hoofdzaak vóór 1945 ont staan. Daarmee word- overtuigend aangetoond, dat ook de grafiek in België op hoog peil staat. Geen stilstand EN kan er niet dankbaar ge noeg voor zijn door middel van deze unieke tentoonstel ling kennis te mogen nemen van al hetgeen thans ook in België op schil derkundig gebied leeft. Velen zullen er vooralsnog - be slist door worden afgeschrikt. Ande ren zullen er zich van het eerste moment af! visueel hevig geboeid door aangetrokken weten. Doch zeker elkeen zal onderkennen dat de ontwikkeling geen stilstand kent, zelfs met reuzeschreden steeds nieuwe perspectieven en opbloei opent. Alles vernieuwt zich. Het zou onjuLl zijn, daarvan on kundig te blijven, er de ogen bewust voor t^ sluiten. Daarom raden wjj de geïnteres seerden dringend aan dit sterke over zicht van de hedendaagse Belgische schilderkunst in zich op te nemen. Hoe U er ook over denken moge: U xomt stellig onder de indruk van een grootse manifestatie aan artis tieke expressies, welke ten volle be wijst, dat het ook de Belgen niet aan inspiratie en een originele visie ont breekt! H. Enorme (liefstal van schilderijen De 71-jarige Amerikaanse kunst verzamelaar Max Remick uit Chi cago heeft bij de politie de dief stal gemeld van kunstschatten tot een waarde van 250.000 dollar. Onder de doeken zijn een Rem brandt en een Heilige familie" van Titiaan met een waarde van 50.000 dollar. De collectie heeft hem zelf tus sen de 75.000 en 100.000 dollar gekost. Onder de schilderijen zijn ook doe ken van Rubens, Gainsborough, Whistler en andere meesters. Voorts zjjn er antieke meubelen, bronzen beeldjes, miniaturen in ivoor, porce- lein en geslepen glas onder. De politie constateerde dat de ach terdeur van Remicks woning gefor ceerd was. Door de voordeur waar van het slot niet meer werkte was het de dieven niet gelukt het huis binnen te dringen. Alle schilderijen waren zorgvuldig uit hun lijsten gesneden. De fijnste tabakken van Amerika, die Golden Fiction maken tot de zachtste van alle, zijn opnieuw belangrijk in prijs ge stegen. Wat moest er nu gebeuren? Een Laurens product in kwaliteit verlagen? Uitgesloten! Wij zijn er van overtuigd, dat u er graag iets meer voor over hebt om deze uitgezochte, zachte tabakken in Uw Golden Fiction te blijven genieten. NIEUWE PRIJS: 20 stuks 1.-, 10 stuks ƒ0.50. 50 stuks in luxe doos 2.75. Negende Taptoe Delft (Van onze kunstredactie) Willem de Zwijgers zoon Prins Maurits. een der meest specta culaire figuren uit de vaderlandse geschiedenis, zal de hoofdper soon zijn in het historisch gedeelte van de negende taptoe Delft, welke van 24 augustus tot en met 1 september op de markt in deze oude stad zal worden gehouden. Na de Luchtmacht en de Marine is dit jaar de Landmacht aan de beurt extra in het zonnetje gezet te worden tijdens deze militaire muziekshow. Daarom zijn niet minder dan vijf van de uit twaalf verschillende programmapunten bestaande taptoe gewijd aan Landmacht-onderdelen. Het meest spectaculaire daarvan is zonder twijfel het traditionele histo rische gedeelte waaraan, op de even een? gebruikelijke manier, de heer F. J. H. Th. Smits zijn uiterste best heeft gedaan. Aan zijn militair-his torische kennis en doorzettingsver mogen datgene uit de krijgsarchie- ven op te sporen, dat niet algemeen bekend is, danken de organisatoren van deze negende Delftse taptoe de scène, waarin het Staatse leger zich zal presenteren aan Z.K.H. Prins Maurits. Willem de Zwijgers veelbe sproken zoon zal daartoe met zijn broei Frederik Hendrik en verder ge volg, waarvan o.m. deel uitmaakt de gcieerde Simon Stevin te paard de markt oprijden, waar hem door de in historische kledij gestoken leger onderdelen - aan de harnassen wordt thans hard gewerkt door de school technische dienst in Utrecht de verschuldigde eerbewijzen zullen wor den gebracht. Deze plechtigheid zal vooral kleur krijgen door het feit. dat er een twin tigtal buitgemaakte Spaanse vaandels zullen worden meegedragen. De in historische uniformen gestoken mili tairen zullen daarna hun 20-ste eeuwse opvolgers, infanteristen, ca- calcristen, artilleristen en genisten in moderne uniformen begroeten. Hoogtepuul Muzikaal hoogtepunt van deze ne gende Taptoe Delft waarop per voorstelling ongeveer 180 kilowatt licht zal schijnen is de in 1948 door Koos van de Griend in op dracht van de K.M.K. gecomponeerde fanfare van Chartres, waarin de oude Wilhelmus-melodie is verwerkt. Onder leiding van de algemeen muzikaal leider van deze taptoe, ma joor R. van Yperen, zal deze mu ziek worden gespeeld door de K.M.K. het tamboerkorps der garde grena diers, het jachthoornkorps der Gar de Jagers en het tamboerkorps der Garde Fuseliers Prinses Irene. Ver der nemen aan deze Taptoe Delft deel de Marinierskapel der Kon. Ma rine, de kapel van de Kon. Lucht macht (elk o.m. met een afzonder lijk optreden) de Johan Willem Friso Kapel, het trompetterkorps der Ca valerie, het trompetterkorps der Ar tillerie, het Fanfarekorps der Lim burgse jagers, de tamboers en pijpers van 't korps Mariniers, het tamboer korps van de Kon. Luchtmacht, het tamboerkorps van de Johan Willem Friso Kapel, het tamboerkorps van de Kon. Marechaussee, het demon stratie-peloton van de Luchtmacht instructie en militaire opleidingen school en het tamboerkorps van de Technische Dienst. Terwijl deze negende Delftse tap toe de laatste zal zijn, die door de majoor mr. P. Ch. L. Eschauzier zal v;orden geleid, 's het de eerste maal dat dit laatstgenoemde korps van de partij zal zijn. De muzikanten van de technische dienst zyn gekleed in een donkerblauwe tuniek met gele biezen en een donkerblauwe baret met gele pluim. Gezamenlijk optreden Ook dit jaar heeft men weer ge streefd naar 'n programma, samen gesteld uit stukken die nog niet eer der op een taptoe zijn gespeeld en daarbij door Nederlandse componis ten geschreven zijn. Daarnaast heeft men naar andere nieuwigheden ge zocht om de aandacht van het pu bliek te boeien. Het resultaat daarvan is o.m., dat dit jaar voor het eerst de vier grote korpsen, de Marinierska- pei, de K.M.K., de Luchtmachtkapel en de Johan Willem Friso Kapel ge zamenlijk zullen optreden. De climax van hun gezamenlijk optreden zal zijn het intermezzo uit de opera „Ca- valleria Rusticana" van Mascagni. Ook in de finale hoopt majoor Ro- cus van Yperen de toeschouwers en hoorders van deze negende Delft se taptoe een verrassing te bereiden: .Here kere van ons af" uit Valerius Gedenckklanck zal namelijk, behalve door de samenwerkende korpsen op de markt gespeeld worden door enkele muzikanten op de tran sen van de Nieuwe Kerk en door stadsbeiaardier Leen 't Hart. In de periode van 24 augustus tot en met 1 september zal de taptoe dus over het historische Delftse markt plein klinken. Iedere avond om ne gen uur, met uitzondering van zater dag 1 september, op welke avond twee voorstelling zullen worden gegeven en wel om acht uur en om half elf. Op woensdagmiddag 29 augustus is er een speciale kindermiddag .Kaar ten voor dit in de afgelopen jaren snel tot ver over de grenzen bekend geworden militaire muziekfestijn zul len van 1 augustus af worden ver kocht bij de V.V.V.'s In Delft. Den Haag en Rotterdam, terwijl bij alle vorige V.V.V.-kantoren van die da tum af bestelformulieren verkrijg baar zijn. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f70.— en f 100.—Of f300 en f 400. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. Voor het eerst is in Italië het land. dat thans het meest op de voorgrond treedt in de moderne beeldhouwkunst, een Nederland se beeldhouwster bekroond. Aan Charlotte van Pallandt uit Noordwijkerhout is de derde prijs toegekend van de Interna tionale Biennale te Carrara voor haar bronzen portret van de Russische regisseur SJAROV. De prijs bestond uit een mar meren blok met een gouden pla quette. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij onderscheiden besluiten van Curatoren aer Rijksuniversiteit te Leiuen werd ae heer l. i_jsraes, assibuent op aroejüsovereenkomst uy ae sterrewacht, oenoema tot weteu- scnappenjü amDtenaar in tyaenjke aienst; ue lieer a. Brenner, nooiu- assisten op aroeiasovereenttomst oy ae geologie, oenoemd tot weten schappelijk amtbenaar 1ste klasse in tijaenjke dienst; Dr. G. W. Bruyn, wetensenappenjk hoofdambtenaar in tijaehjke uienst bij ae neuroiogie. voor net tijdvak van 1 juni I9b2 tot 1 juni 1963, weaerom m ueze lunct.e benoema; Dr. M. a. H. Uiesoerts, wetenschappelijk hoofdambtenaar m tijdelijke aienst bij de kinaergenees- kunde, voor net travak van 1 juni 1962 tot 1 juni 1963, weaerom in aeze funktie benoemd; de heer a. C. van Ginkel, assistent op arbeidsovereen komst bij de geologie, benoemd lot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in tijdelijke dienst; de heer R. H. C. Janssen, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij ae conflictpsychologie, voor het tijavak van 1 juli 1962 tot 1 juli 1963; weder om in deze functie benoemd: dr. a. E. F. H. Meijer, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de pathologie, benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar in tij delijke dienst bij de neurologie; Dr. P. Smit, wetenschappelijk ambtenaar lste klasse in vaste dienst bij de theoretische biologie, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar; de heer J. Verhoeven, wetenschap pelijk ambtenaar le klasse ln tijde lijke dienst bij de radiologie, voor het tijdvak van 1 juni 1962 tot 1 juni 1963, wederom ln deze functie be noemd; de heer W. Zwanenburg, wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de faculteit der let teren en wijsbegeerte, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst. Prof. dr. S. Dresden rector-magnificus Bij K.b. is prof. dr. S. Dresden be noemd tot rector magnificus der Leidse Universiteit voor het acade miejaar 19621963. Tot secretaris van de academische senaat voor het komende academiejaar werd be noemd prof. dr. W. den Boer. Jeugd Grand Prix in LEIDEN I In Assen is dezer dagen de finale verreden van de eerste wedstrijden in Nederland om de Jeugd Grand Prix, welke o.m. werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Drente en tal van burgemeesters. Maandag, dinsdag en woensdag a.s. zal Leiden met deze sport kunnen kennis maken. De wedstrijden wor den in Leiden op het 5-Meiplein ge houden, dagelijks van 9—1 uur en van 2—7 uur VICTORIA REGIA BLOEIT Vanavond wordt in de Leidse Hor tus Botanicus een stil feest gevierd, het feest van de Victoria Regia. De reusachtige waterplant staat name lijk van ongeveer negen tot elf uur in volle bloei. Morgenavond zal dit fantastische schouwspel zich herha len. Toont de zeldzame plant zich vanavond in het wit, morgenavond wordt de kleur purper. Publiek heeft op beide avonden toegang tussen 21 en 23 uur. f Gegund Gegund te Leiden Gemeentewer ken. Buitenschilderwerk aan het Ste delijk Museum de Lakenhal, het Rembrandt Lyceum en de Koren- beursbrug, aan Fa. J. van Muiden en Zn., Hoge Rijndijk 70, Leiden. In Rotterdam zijn gisteren met de "Seven Seas" zeventig Nederlandse jongens en meisjes aangekomen die het afge lopen jaar in de Verenigde Staten hebben doorgebracht onder auspiciën van de American Field Service. Drie van hen ziet u op deze foto: v.l.n.r Jesje Taal uit Alphen aan den Rijn en Huub Bol en Ineke Tempelman, beiden uit Leiden. Evenals de andere AFS-ers hebben zij een jaar doorge bracht in een Amerikaans gezin en een "high-school" be zocht. Het jaar Amerika werd afgesloten met een bustocht kris-kras door de V.S.. aan het slot waarvan ze. samen met 2200 andere Europese jongeren, door president Kennedy werden toegesproken. MEAB vierde feest Nadat vrijdagmiddag j.l. de mid denstandsdiploma's aan de cursisten van het onderwijs-instituut MEAB waren uitgereikt, werd 's avonds in rest. „Den Burcht" een grote feest avond gehouden, waarvan het pro gramma samengesteld was door Ton- ny Steenbergen. Tal van bekende ar tiesten, onder wie de Wama's, Rita Corita en vele anderen, zorgden voor een feestelijk slot van de cursus, die zoveel inspanning had gekost. Nieuwe hoogleraar aan Delftse T.H. Bij K.b. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der schei kundige technologie aan de Techni sche Hogeschool te Delft drs. P. J. van den Berg. Drs. van den Berg, die onderwys zal geven in de scheikun dige technologie, is werkzaam op het centraal laboratorium van de Staats mijnen te Limburg. Te Amsterdam slaagden voor de akte lichamelijke opvoeding M O. de heren D. C. M. Ottevanger alhier, A. C. Neven te Voorschoten en mej. G. M. Engel te Hillegom. Geslaagd Te Amsterdam slaagde voor het examen Engels M.O.-A mej. H. A. M. Schrama te Leiden en de heer J. F. Stolk te Voorschoten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Paula .dr van A. v. d. Wijngaard en C. v. d.Poll; Helena Maria, dr van G. C. Pronk en P. P. M. J. van Dam; Jannetje, dr van J. A. Sloot en W. Langezaal; Reltze, zn van S. Dijkstra en A. Melnsma; Monique Danlëlla. dr van S. Vermeer en M. C. Coelho; Ca- tharlna Cornelia Maria, dr van J. P. J. Coz^n en G. M. van Oosten; Ingrld Gerrltdlne, dr van L. Wolfslag en G. G. Westerlk; Wlnfrled Leonard, zn van L. Wolfslag en G. G. Westerlk; Chris tina Aletta Franclsca. dr van D. J. Pas- schler en A J Oudhof; Maartje. dr van J de Ruiter en C. de Roode: Ja cobs Maria, dr van J. SchaaD en J. de Jong. OVERLEDEN G. J. Abuljs, 75 Jr. man; A. Bakker, 1 Jr. zoon; G. A Everts. 64 Jr. man: M. van der Putten. 67 Jr. vrouw, P. Ruitenbeek. 90 Jr, man; W. KiJl. 76 jr. e.v. C. Beerta.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3