Nieuw-Guinea Brutale bende slaat grote slag ten koste van de Franse Bank Heel dorp zoekt uren naar vermist kindje AGENDA Charmante, rustige cliënten Kerkelijk Leven Verwen Uzelf VAANDRIG KON GEVOLGEN VAN ROOKBOM NIET WETEN MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 JULI 1962 De bende, die door middel van val se handtekeningen op betalingsop drachten in Engeland, Duitsland, Frankrijk en Nederland naar schat ting een half miljoen heeft weten te Incasseren, is wel zeer geraffineerd te werk gegaan. In eèn of twee dagen tijd hebben de Franse „toeristen" of „zakenlie den" in alle rust en soms onder het genot van een kopje koffie met bank directeuren of bankemployees gekeu veld, terwijl de ogenschijnlijk vol komen legale opdrachten werden ge controleerd en uitbetaald. De zaak kwam aan het rollen door dat in Duitsland een bankier er niet van overtuigd was, dat de handteke ning op de opdracht correct was. Hij belde de bank in Parijs op, waar on middellijk alarm werd geslagen en van welke bank naar alle relaties een bericht uitging, dat vervalste beta lingsopdrachten in omloop waren. Voor verscheidene banken kwam dit alarm echter te laat: uitbetaling van bedragen rond de f 10.000,- waren reeds geschied. De bank in Parijs zit met de strop en zal de schade ver goeden. mis kon zijn gegaan en wij terwijl wjj hen uitnodigden in een wacht kamer een kopje koffie te drinken heel goed de politie hadden kunnen waarschuwen als er argwaan was ge weest. Zy gedroegen zich echter als rustige charmante cliënten van een bevriende bankrelatie en namen alle tyd om hun plezierige conversatie af te maken" zo vertelde een Rotter dams bankier. Een en ander heeft zich ongeveer een week geleden afgespeeld en sindsdien was van de heren niets meer vernomen. Vermoed werd, dat zij een zonnig plekje hadden opge zocht om ten volle van de geslagen slag te kunnen genieten. De politie heeft de indruk dat de bende uit ongeveer acht personen Raadsel Hoe de bende, die aldus geopereerd heeft, aan de juiste formulieren, die de banken voor het geven van onder linge opdrachten gebruiken is geko men, is nog een raadsel. Eén ding staat vast. Alles leek zo volkomen te kloppen, dat geroutineerde em ployees van grote bankinstellingen in minstens vier landen geen argwaan koesterden. Men zou geneigd zijn te veronderstellen, dat employees van gedupeerde Paryse bank in het com plot betrokken zijn. De gang van za ken bij een betalingsopdracht is als volgt. Een cliënt van een bank verzoekt deze een bankrelatie elders, bij voor beeld in het buitenland, te berichten, dat hij binnenkort over een zeker be drag bij die bankrelatie wil beschik ken. Indien het bijvoorbeeld om een zakelijke transactie gaat. kan dat be drag hoog zijn. De bank stuurt zijn relatie een betalingsopdracht waar voor gebruik gemaakt wordt van een bepaald formulier, voorzien van een of meer bij die relatie gedeponeerde handtekeningen. De cliënt vervoegt zich na verloop van tijd bij de be trokken bankrelatie en na legimitatie en overlegging van een contrabewijs, dat eveneens voorzien is van beken de handtekeningen, wordt hem het bedrag uitbetaald. Stalen zenuwen De controle van deze papieren en handtkeningen kan wel enige tijd vergen en het is opgevallen, dat de bendeleden, die in Rotterdam ope reerden deze controle met al thans uiteriyk grote rust afwachtten. „Het waren mensen met stalen ze nuwen, want zy wisten dat er iets „Rustige" dag voor Irene en Margriet Ongeveer drieduizend schoolkinde ren waren gisterochtend bijeengeko men op het Fortplein te Willemstad om de Prinsessen Irene en Margriet een zanghulde te brengen. Het plein zag er fleurig uit niet in de laatste plaats door de grote hoeveelheden vlaggen, die de kinderen hadden meegenomen. Onder leiding van frater Fidelius werden verschillende liedjes, zo wel in het papiaments als in het Nederlands ten gehore ge bracht. Vriendelijk lachend stonden de Prinsessen op het hoge bordes van het gouvernementshuis. Na deze zanghulde deelde Prinses Irene de kinderen mede, dat ze van daag een vrije dag zouden hebben, een mededeling, die uiteraard met gejuich werd ontvangen. Het volgende programmapunt was wel een tikje formeler. Een bezoek aan de marinierskazerne op Suffi- sant, waar de mariniers enkele de monstraties gaven voor de Prinses sen. Later in de ochtend gingen zij naar het gouverenementshuis, waar zij kennis hebben gemaakt met de Raad van ministers, de leden van de Staten, de Raad van Advies, het hof van Justitie, het bestuurscol lege van het eilandgebied en de di recteur van het kabinet van de gou verneur. Het programma was verder niet al te uitgebreid: alleen nog een lunch, aangeboden door het bestuurs college, tydens welke speciale Cura- saose gerechten werden geserveerd. Daarna woonden de Prinsessen zeilwedstrijden by op het „Spaanse water". NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode als pred. voor buitengew. werkzaamh. (Chr. Jongemannen Verbond) P. v. Die, kand. te 's-Gravenhage te Hantum en Hantumhulzen J. B. van Heerde, kand te Amsterdam te Parrega (Fr.) (toez.) B. J. Rlemersma te Sta voren te Hoogeveen (wljkgem. Centr. Noord I) J. Noltes te Ridderkerk door de Generale Synode (als «eer. van de raad v. d. catechese) F. H. Kuiper te Lemmer. Aangenomen naar Zwljn- drecht (wljkgem. Oost) (toez.) J. C. Stelwagen te Woudenberg, die bedank te voor Slnt-Annaland. GEREF. KERKEN Beroepen te Mlldam (Fr.) J. B. F. van den Brink. kand. te Voorburg te Rilland-Bath L. Herlaar. kand te Amsterdam. Aangenomen naar Gelder- malsen N. J. Gorls te Barchem. die bedankte voor Castrlcum, Ens (N.O.P.) en voor Oosterwolde (Fr.). VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Zaandam W. E. van Petegem te Bussum. Dr. L. B. van der Slikken benoemd tor lector Tot lector in de faculteit der ge neeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onderwijs te geven in de inleiding tot de interne genees kunde is benoemd dr. L. B. van der Slikken, hoofd van de kliniek van de inwendige geneeskunde en thans reeds belast met het geven van on derwijs in de inleiding tot de inwen dige geneeskunde aan de universiteit te Groningen. moet bestaan, aangezien de oplich tingen in alle landen zich op dinsdag en woensdag hebben afgespeeld. En één persoon kan zich nooit zo snel verplaatsen. Voor zover kon worden nagegaan zijn in West-Europa op deze wijze ongeveer twintig banken benadeeld. De geraffineerde werk wijze van de bendeleden is uniek. Zo wel in ons land als bij Interpol had men nog niet eerder van een derge lijk geval van oplichting van een bank gehoord. In Nederland zijn twee personen gesignaleerd, doch het is volgens de politie mogelijk, dat het één man betreft, die met twee pas poorten heeft geopereerd. In totaal werden in Rotterdam en Amsterdam zo zes bankinstellingen opgelicht. De Londense politie heeft, zoals ge meld, intussen een van de bendeleden gearresteerd en de Parijse politie schijnt op het spoor van de overige oplichters te zijn. Vervolg van pag. 1 Zelfs de Amerikanen zyn nu min der optimistisch geworden. In feite houden zy zich hardnekkig vast aan de strohalm: „Zolang er leven is. is er hoop". James Greenfield, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, drukte het gisteren op een perscon ferentie zo uit: „Wy zijn nog gema tigd optimistisch". Maar verder wilde hy geen commentaar leveren. Mede delingen omtrent de eventuele vorde ringen van het gesprek moeten ko men van de ambassades van beide landen, zo zei hy. Daarop zyn nu de ogen gericht, want algemeen wordt verwacht, dat de besprekingen spoedig beëindigd zullen worden. Soebandrio heeft im mers maar weinig tijd van Soekarno gekregen. Gisteren heeft de Indone sische minister van Buitenlandse Za ken een lang en ernstig gesprek ge had met bemiddelaar Ellsworth Bun ker. Zegslieden nemen aan, dat Bun ker heel nadrukkelijk nog een ge tracht heeft een compromis te vin den tussen de eis van de Indonesisce president en het Nederlandse stand punt: overdracht volgens het plan- Bunker, ter bespreking waarvan de onderhandelingen zijn heropend. Volgens dezelfde zegslieden ligt het Surinaamse dader van steekpartij in arrest In de afgelopen nacht heeft de dader van een steekparty op de Zee dijk ln Amsterdam, waarbij een 26- jarige Curagaose bokser („Sugar Ray") ernstig werd gewond, zich ge meld nadat de politie een aantal adressen was afgegaan, waar de man eventueel verblyf kon houden. Pe dader, een 30-jarige Surinamer staat op de Zeedijk bekend onder de bij naam „Black Sjorri". Hij heeft een bekentenis afgelegd en zal binnen kort voor de officier van justitie worden geleid. De toestand van de in de buik ge troffen bokser is bevredigend. Het levensgevaar is volgens de politie ge weken. Men hoopt hem donderdag ochtend te kunnen horen. in de verwachting, dat Soebandrio vandaag of morgen om een tweede onderhoud met de Nederlandse ge volmachtigde, ambassadeur Van Roijen, zal verzoeken. Adviseur De Papoeastudent Frits Kirihio treedt volgens een bericht van het Indonesische persbureau „Antara" thans op als assistent by de Indone sische delegatie voor de onderhande lingen met Nederland over de kwestie Nieuw-Guinea. Hij zou benoemd zijn tot „adviseur van minister Soeban drio". De pro-Indonesische student, die maandagavond uit Djakarta in de Amerikaanse hoofdstad is aangeko men, zou echter geen officieel lid van de delegatie zijn en evenmin deelne men aan de besprekingen. De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft op dit bericht ingehaakt door in een telegram aan minister president De Quay nog eens aan te dringen op het toevoegen van Pa poea's aan de Nederlandse onderhan delaars. De stichting biedt aan de kosten te betalen van de reis van een vooraanstaande Papoea naar de Verenigde Staten. Deze Papoea zou door de minister-president moeten worden aangewezen. t Negentig procent ,Kwestie-Bizerta is opgelost" President Bourguiba van Tunesië heeft vandaag ln een toespraak in Tunis gezegd, dat de kwestie-Bizerta is opgelost. „Binnen een redelijke ter mijn zal de laatste Franse soldaat de Tunesische bodem verlaten", aldus de president, die voorts opmerkte, dat hij een redelijke vertraging in de eva cuatie van Franse militairen uit Bi- zerta (de vroegere Franse vlootbasis) zou aanvaarden. Bourguiba zei voorts dat Tunesië binnenkort een ambas sadeur in Parijs zal benoemen. Over Algerije zei Bourguiba: „Wy zullen geen oorlog voeren over grens kwesties. Een goede verstandhouding tussen beide landen is belangrijker". Vanzelfsprekend was de evacua- tie van vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea vandaag het gesprek van de dag in f Hollandia. Van enig paniek- stemming was echter nergens (1 sprake. Opvallend rustig wer- f den de bijzonderheden bespro ken. Een van de belangrykste conse quenties van het vertrek van gezinsleden waaraan gedacht wordt, zyn de extra financiële lasten, die een scheiding mee brengt. Met grote belangstel ling kykt men dan ook uit l naar regelingen die zullen 1 worden getrofen om de finan- ciële nadelen goed te maken. De gehele operatie voor een ver- i vroegd vertrek van gezinnen a naar Nederland zal naar schatting 20 miljoen gulden kosten, welk bedrag overigens niet geheel extra-uitgaven betreft, daar de terugreis naar Nederland normaal ook door het gouvernement wordt be kostigd. In bevoegde kringen rekent men er op, dat in de komende maannen negentig pet. van de Nederlandse vrouwen kinderen van ambtenaren militairen uit Nieuw-Guinea zal vertrekken. Het ligt trouwens in de bedoe ling. dat het „voorbeeld" zal worden gegeven door hoge ambtenaren, zoals residenten, a hoofden van plaatselyk be- stuur, directeuren van dien- J sten en andere ambtenaren, f die een leidende functie be- kleden. Het is nog niet offi- (1 cieel bekend of ook de echtge- f noten van gouverneur Platteel a en schout-bij-nacht Reeser op a kerte termyn naar Nederland J zullen vertrekken. Rassenrelletje in Albany Een menigte van naar schatting twee duizend negers is gisteravond in Albany, in de Amerikaanse staat Georgia, slaags geraakt met de poli tie. De relletjes ontstorden nadat de politie veertig betogers, o.w. een blanke, had gearresteerd omdat zy geen verguning voor een demonstra tie tegen rassenscheiding hadden. Er is geen melding gemaakt van slacht offers. Executies in Cuba blijven In een rede voor Cubaanse en La- tij nsamerikaanse studenten in San tiago de Cuba heeft premier Fidel Castro gezegd, dat de executiepelo tons hun werk zullen moeten blyven doen zolang de „vijanden van de re volutie actief blijven". Volgens Cas- stro houdt de „anti-Cubaanse pro paganda" er geen rekening mee, dat de regering door gewelddaden van contra-revolutionairen gedwongen wordt de revolutionaire rechtbanken en de doodstraf ln stand te houden. „De vuurpelotons in Cuba functio neren om dezelfde r*de. ?n als de val buien ten tijde van de Franse om wenteling", aldus de Cubaanse eerste minister. Doodstraf voor ex-ambtenaar in Sowjet-Unie Een voormalig hoge functionaris van het Sowjetrussische ministerie van Financiën, K. D. Degtjarew, is tot de doodstraf veroordeeld omdat hij steekpenningen had aangenomen. Dit meldde woensdag het Russische persbureau Tass. Het hooggerechts hof had in aanmerking genomen, dat Degtjarew misbruik van zyn verant woordelijke officiële positie heeft ge maakt. aldus Tass. De doodstraf op het aannemen van steekpenningen, geldspeculatie of misbruik van staatseigendom werd vorig jaar ingesteld. Onlangs veroor deelde het hooggerechtshof vier functionarissen in de textielindustrie op grond van deze wet tot de dood straf. Vluchtpoging gedeeltelijk geslaagd Zweden kregen vreemd bezoek Een twintigjarige inwoner van Harlingen bromde gisteren langs de Noor der zeedijk bij zijn woon plaats, toen hem plotseling een koe voor de wielen kwam lopen. Hij haalde daarop scherp uit en vloog toen door de zijwand van een caravanluijel heen, die langs de dijk stond gekampeerd. Aan de andere zijde van de luifel buitelde hij over een tafeltje heen, roaar- aan een Zweeds echtpaar karbo nade zat te eten. De onfortuin lijke jongeman kreeg een heet stuk karbonade in zijn nek en liep daardoor brandwonden op, die met brandzalf en pleisters moes ten worden behandeld. Hij moet verder de aangerichte schade ver goeden. Het Zweedse echtpaar liep geen letsel op. De koe wei gerde in het schadegeval betrok ken te worden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De Europese Inte gratie, door dr. E. H. F. van der Lely. 19.00 V d. kind. 19.10 Jazz-trio. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade- ork. en solist. 20 35 Kaf en koren, wekelijkse notities. 20.45 Josephine antwoordthoorsp. 21.40 Lichte gram. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nws. 22.40 Strijkkwartet: moderne muziek. 23.15 Jazzmagazine. 23.55- 24 00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.45 Lichte gram. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Leger des Heils. 19.30 Radiokrant. 19.50 Radiophllharm. ork. en soliste: klass. en moderne muz. 20.55 Door alle chris telijke eeuwenklankbeeld. 21.20 Licht ork. 21.45 Kanttekeningen. 21.55 Twee piano's: moderne muz. 22.30 Nw» en SOS-ber, 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Vocaal ens.: geestelijke liederen 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 17.40 Jeugdjourn. 20.00 Journaal en (Van onze Zwolse correspondent) De heer en mevrouw Alferink, in Heeten in Overijssel, hebben maan dagavond in grote ongerustheid verkeerd over hun 1% jarig doch tertje Marijke. Omstreeks 4 uur speelde het khv nog in de nabij heid van de ouderlyke woning. Om kwart over vier was het spoorloos verdwenen. Samen met de buren gingen de ouders zoeken, echter zonder resul taat. Zy waarschuwden toen de po litie. waarna agenten en brand weerlieden. met behulp van politie honden, onder de persoonlyke lei ding van burgemeester A. Gan zeboom. op zoek gingen. Men dreg de in vele sloten. Toen de duisternis inviel en nog geen spoor van het kind was ge vonden. belde de burgemeester de bekende helderziende en medewer ker van de politie G. Croiset op. Deze wist te vertellen, dat het kind Advertent»* Drie Oostberlyners hebben vanoch tend een poging gedaan naar de Amerikaanse sector van West-Ber- lijn te vluchten. Twee van hen wer den door de volkspolitie gegrepen. De derde gelukte het onder een regen van kogels over enkele prikkeldraad versperringen te klauteren en de vrij heid te bereiken. Volgens hem was j een van de twee achtergeblevenen gedood. Gebruik na douche of bad Vasenol toiletpoeder. U voelt zich meteen een ander mens, terwijl Uw huid in top conditie is. Voor een gave en jeugdige huid TOILETPOEDER STROOIBUS I. 1.35 T NAVULZAKJE 55 CV Wapeninstructie was onvolledig Op 7 december van het vorig jaar gooide, op het oefenterrein ..De Vlasakkers" bij Amersfoort, een dienstplichtige soldaat een ontbrande rookbom op aansporing van een vaandrig achter in een 3 tons truck, waarin zeventien soldaten waren. De gevolgen waren rampzalig: dertien soldaten moesten in het Centraal Militair Hospitaal worden opgenomen met ademhalingsstoornissen en aan doeningen aan de luchtwegen. Op 30 januari van dit jaar overleed één van hen. Gistermorgen stonden de vaandrig afkomstig uit Tubbergen en de sol daat uit Noordwyk, voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenha ge. Ze hadden resp. een maand en veertien dagen hechtenis van de krijgsraad gekregen en de vaandrig zou worden gedegradeerd tot soldaat. De eis van de advocaat-fiscaal, mr. Van Gilse was echter aanmerkelijk milder: verlaging van rang, f. 150. boete en 2 maanden voorwaardelyk voor de vaandrig en veertien dagen voorwaardelijk voor de soldaat. Tijdens de zitting was overigens wel duidelijk geworden, dat de wa peninstructie in het leger op het punt van rookbommen wel zeer on voldoende is. Noch de vaandrig, noch de soldaat konden zich ook maar een ogenblik realiseren, dat iets. dat als een grapje was bedoeld, zulke rampzalige gevolgen zou kunnen heb- BINNENLAND Gistermiddag is in zee bij het Noorderstrand te Scheveningen de 33- Jarige R. Koch uit Steenbergen ver dronken. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep van zes baders, die om een golfbreker heen wilde waden. Het zestal werd gegrepen door de stroom, vijf van hen werden gered door de reddingsbrigade. Het lichaam van de heer Koch spoelde later op het strand aan. In de Lekstraat te Bergen op Zoom ls gisteren het 3-jarige doch tertje van de familie Horn om het leven gekomen. Toen een Bergenaar. die zijn auto in de Lekstraat had ge parkeerd. weer wegreed, voelde hy een schok. Hij stopte en zag een klein meisje op de rijbaan liggen. Het kind werd overgebracht naar het ziekenhuis, waar zij kort na aankomst ls overleden. Vermoedelijk heeft het kind voor de auto op de rijbaan zitten spelen, waar door de automobilist het niet heeft opgemerkt. Op 1 Juli 1962 waren er bij de dienst luister- en kijkgelden 1 168 995 televisie-toestellen aangegeven tegen 1.157.995 op 1 Juni (t m 20 Juli 1.177.342). In de eerste helft van 1962 werden 129.137 televisie-ontvangers geregistreerd, d.w.z. 5.7 procent meer dan ln het eerste halfjaar van 1961, toen de aanwas 122.142 bedroeg. Op 1 Juli 1962 bedroeg het aantal ge registreerde radiotoestellen 2.594.619 tegen 2.595.300 op 1 Juni. Het aantal aansluitingen op de draadomroep was op 1 Juli 472.445 tegen 472.598 op 1 Juni. Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stljkel. die enige tyd het bed heeft moeten hou den. ls met vakantie naar het buiten land vertrokken. De staatssecretaris hoopt eind augustus weer ln Nederland terug te zyn. Onder leiding van George de Young, voorzitter van de Nationale Produktiviteitsraad in Canada ls gis teravond op Schiphol uit Stockholm aangekomen een uit veertien leden bestaande Canadese delegatie, die in de komende twee dagen in Nederland een studie zal maken van de samen werking tussen overheid, werkgevers en werknemers op het gebied van de produktiviteit en de economische ont wikkeling. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, ls gisteren te La Courtine aangekomen voor een semi-offlcleel inspectiebezoek aan de Nederlandse troepen. BUITENLAND De militaire Junta ln Peru heeft gisteren bij decreet alle uitvoerende en wetgevende macht aan zich getrok ken. Het oudste lid van de Junta van vier. generaal Ricardo Perez Godoy. heeft alle rechten genomen die volgens de grondwet toekomen aan de presi dent van de republiek. President Kennedy heeft alle Amerikaanse overheidsdiensten op dracht gegeven vrouwelijk personeel dezelfde mogelijkheden te bieden als het mannelijk personeel. Nabij Brunswick, ln de Ameri kaanse staat Georgia, is een Neptune- radervliegtulg van de Amerikaanse ma rine neergestort. Alles zes Inzittenden kwamen om het leven. Een lid van een reddingsploeg, die de slachtoffers trachtte te redden, kwam door de rook en gassen van het wrak door verstik king om. President Kennedy heeft een voorstel aanvaard van de gouverneur van Puerto-Rlco om een referendum te doen houden over de vraag of het eiland met de Verenigde Staten ver bonden moet blijven of onafhankelijk moet worden. Dit blijkt uit een brief wisseling tussen de gouverneur en pre sident Kennedy .die gisteren door het Witte Huls ls gepubliceerd. Vier hoge functionarissen van de Klrglzische republiek zijn door het hooggerechtshof van de SowJet-Unle ter dood veroordeeld wegens ongeoor loofde handel in deviezen, goud en zilver, aldus meldt het blad Izwestla. Koningin Elisabeth van België, de grootmoeder van Koning BoudewIJn, viert vandaag haar 86ste verjaardag. In Luik ls gistermiddag onder grote belangstelling het stoffelijk over schot van André Renard, de Waalse vakbondsleider, die vrijdag op 51-Ja- rige leeftijd ls overleden, ter aarde be steld. Langs de route van anderhalve kilometer die de stoet naar het kerk hof volgde, hadden zich duizenden mensen opgesteld. De begrafenis werd bijgewoond door vele autoriteiten, onder wie enige ministers. De directeur van de Centrale bank te Damascus heeft gisteren medege deeld. dat de Syrische munt is gedeva lueerd. De koers van de dollar, die totdusverre 357-358 piasters bedroeg, ls thans vastgesteld op 380 Syrische piasters per dollar. België ls de laatste dertig Jaar wat de bevolking betreft steeds verder bij Nederland achterop geraakt. Het telue op 31 december 1961 9.228.729 Inwoners, meer dan tweemiljoen min der dan Nederland. Door het ontploffen van land- mynen aan de oostkant van de grens tussen West- en Oost-Duitsland heb ben gisteren twee Oostdultse grens wachten ernstige verwondingen opge lopen. Volgens welingelichte kringen te Moskou is de Sowjet-Unie voorstand ster van een rechtstreekse telefoonver binding tussen het Witte Huls en het Kremlin. De Italiaanse Kamer heeft gister avond met 341 tegen 59 stemmen en 1 onthouding de Instelling goedgekeurd van een nieuw autonoom gewest. Ju- lisch-Frlull-Venetlë. Tegen stemden de liberalen, de monarchisten en de neo fascisten. Jullsch-Friuli-Venetlë ls het vyfde autonome gewest. De andere zyn: Sicilië. Sardinië, Trento-Zuid-Tlrol, het Aostadal. ben Zeker niet omdat ze al vaak met rookbommen hadden gewerkt en om dat tydens de oefeningen de soldaten juist werden aangespoord om door die rook heen te lopen. Het H.M.G. bleef het evenwel, evenals de advocaat fis caal, maar onverantwoordelijk vin den, dat de vaandrig de soldaat had toegeroepen: „Gooi 'm maar in de truck" en dat de soldaat het nog ge daan had ook. De raadslieden van beide militai ren. mr. Van de Ven en mr. Van 't Hoff Stolk, rafelden echter de bewys- voering uiteen. Punt voor punt toon de mr. Van de Ven aan, dat de vaan drig niet strafrechteiyk aansprake lijk was, omdat hu niet bekend kon zijn met de gevolgen dlc de rookbom had gehad. Ook mr. Van 't Hoff Stolk concludeerde, na een even knap plei dooi als zijn confrère, tot vrijspraak voor de soldaat. Op 14 augustus zal blijken of het H.M.G. er net zo over denkt. HANG NAAR LUXE WERD BANKWERKERS ONGELUK Een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering luidde de eis van de officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag tegen de 26-jarige Haagse bankwerker, die gistermorgen terecht stond voor het plegen van een aantal inbraken, waarbij brandkasten vakkundig ge kraakt werden. De bankwerker voerde deze in braken samen met een vriend uit. Deze laatste een man die een re cord aantal inbraken op zyn naam heeft gebracht verbiyft thans in een observatiehuis. Drie inbraken zijn de bankwerker ten laste gelegd. In de nacht van 7 op 8 december van het afgelopen jaar bewerkte hij samen met zijn vriend de brand kast in de R.K. Technische School in Den Haag. Nadat zij hun werk met snybranders hadden gedaan was f 2000 uit de brandkast verdwenen. Voordien in de nacht van 11 op 12 november was een tankstation te Wassenaar het doelwit van hun operaties. Hier maakten zy f76 buit, eveneens na de brandkast gekraakt te hebben. In de nacht van 18 op 19 januari drongen zy binnen in de Regionale Werkplaats Vakopleiding voor Volwassenen in Den Haag, waar de bankerker een cursus heeft ge volgd. Er verdween ruim twee mille uit de brandkast. De bankwerker had een grote hang naar luxe, zo bleek bij het verhoor ter zitting. Ook had hy zoals de president het uitdrukte een „ab normale behoefte aan autoryden". Vaak huurde de man auto's, waar mee hy ook deelnam aan autowed- stryden in Zandvoort. nog in leven was en zich binnen een straal van 500 meter van de ouderlijke boerdery moest bevin den, in een ondiepe sloot of grep pel. Het zoeken leverde echter weer geen resultaat op. Daarop besloten twee mannen met hun auto naar Ruur- lo (Gelderl.) te rijden om daar de helderziende G. H. Groot Enzink te raadplegen. Deze gaf ongeveer de zelfde inlichtingen als de heer Croiset. Hij zei ook dat by het zoe ken voorzichtig te :erk moest wor den gegaan, omdat het kind ergens onder zou liggen. Bij het vallen van de avond was er sprake van een beklemmende spanning bij de honderden speur ders, maar men gaf de moed niet op. Om 12 uur was heel Heeten meer dan 500 mensen nog aan het zoeken, 's Nachts om 2 uur brak de spanning. Een tante van het ver miste meisje meende kinderge schrei te horen op een weiland van de vader van Marijke. Het bleek geen hallucinatie te zyn, want na nog even zoeken vond men het meisje in een overwoekerde vrij diepe greppel. Diverse mensen hadden hier reeds gezocht, maar niets gevonden om dat het kind toen kennelijk sliep. Groot was de vreugde van ouders tante en alle Heetenaren, die de officiële speurders hadden gehol pen. Maryke was met de beentjes in de modderige bodem van de greppel gezakt, maar mankeerde verder niets. Ze zal waarschijnlijk eeen nadelige gevolgen ondervin den van haar gedwongen verblyf van 10 uur in de verraderiyke greppel. WOENSDAG DONDERDAG Pieterskerk: Orgelconcert Adriaan Blankenstyn m.m.v. Jaap Stotyn. 8.15 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Lakenhal: Opening Tentoonstelling „Het tulpenmotief ln de Turkse kunst". 4 uur n.m. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10- 11 uur v.m., bybelstudle; 11-12 uur, ds. C. Dingemanse van Den Haag. ZONDAG Steenschuur 6Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wyder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Ryksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid", (t/m 15 augustus). Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dageiyks 10-4 uur, zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Lido: „De korporaal gaat aan de haal!" A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De blikken ridder". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Voor geen goud ter wereld". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The ladles man". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Geen genade voor Tom Dooley". 14 jaar. Dagelijks 7.15 en 9.15 uur; zondag 4.45, 7.15 en 9.15 uur Donderdagcyclus „Avontuur per bal lon". Casino: „De terugkeer van Lemmy Caution. 14 Jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. Pop- peyefestlval". A.l. Dag. 2.30 uur. Astra Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur; zat. 7 en 9.15 uur „Agl Mürad, de witte duivel". 14 Jr. Zond. 7 en 9.15 uur, ma. en dl. 8 uur „Drijf zand der Begeerte". 14 Jr. Wo. en do. 8 uur „De Jantjes". Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Hou ten Koppen" (Stan Laurel en Oliver Hardy). A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoed eisende gevallen Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door apotheek „Tot Hulp der Menschheld". By geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. weeroverz. 20.15 Het bezoek van HKH Prinses Irene en HKH Prinses Margriet aan de West. AVRO: 20.30 Televizler. 20.40 Morgen wijindrukken van Jongeren. 21.10 Jeugdorkest en solist: klass. muz. 21.30 Naar myn Idee meningen van jongeren. 21.50 Jazz of Rock. 22.15 De vos zonder staart, TV- spel. 22.45-23.00 Meer dan muziek, ge sprek tussen Jonge mensen. VOOR DONDERDAG 26 JULI Hilversum I, 40'J ln. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Ochtendvarla. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Pianorecital: klass. muz. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.45 V. d. kleuters. 11.00 Hulsh. zaken, le zing. 11 15 Strykkwartet: moderne muz. 11.45 Voordracht. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Dansork. en zangsollsten. 13 00 Nws. 13.15 Meded.. event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Theater- ork. met zangsollst. 14.00 Cello en piano: moderne muz. 14.40 V. d. vrouw. 15.00 Fluit en piano: klass. muz. 15.30 Extra vitaminen. 16.00 Licht ens. en zangsolisten. 16.25 Voordr. 16.45 Gram. v. d. Jeugd. 17.10 V. d. Jeugd. 17.40 Lichte gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Licht ork. en zangsoliste. 18 55 Gesproken brief. 19 00 Carrousel, een progr. dat alle kanten opgaat. 19.55 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20 05 Holland Festival 1962: Nederlandse Bachvereni- ging. kamerork., en zangsol klassieke muz. I. d. pauze (20.50-21.35): Alexan ders vakantie, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Dlsco- tarla. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.40 V. d. Jeugd. NCRV: 10.00 NCRV- lied. 10.03 Klass. muz. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Koorzang: geestelijke lie deren. KRO: 1100 V. d. zieken. 11.45 De zingende kerk. 12.00 Middagklok - noodklok. 12 04 Lichte gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.38 Draaiorgelmuz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Licht ork. en solisten. 13 45 Lichte gram. NCRV: 14.00 Me- tropole ork. 14.40 Moderne muz. 15.30 Instr. trio: amus.muz. 16 00 Bijbel overdenking. 16.20 Tenor, waldhoorn en plano: klass. en moderne muziek. 16.45 V. d. jeugd. 17.10 Lichte gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte gram. 17.55 Meisjeskoor en instr. kwintet: lichte muz. KRO: 18.15 Sportagenda. 18.20 Prom. ork. en zangsolist. 19.00 Nws. en weer praatje. 19.10 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Zendtyd politieke partyen: A.R. 20.00 Kapel van de Kon. luchtmacht. 20.45 De Zevensprong, vakantiewedstrijd. 21.00 Ensemble Pa rade: Ned. ensembles. 21.30 Kerkorgel- conc. 22.00 Muziek voor miljoenen. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Klass. pianomuz. 23.30 Jeugd ln de moderne samenleving (I), lezing. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Me mo. 20 30 Een camera als solist, amus. progr. 20.55 Filmkader. 21.15 Europese volksdansen. 21.40 Een gevaariyk mens, TV-spel. 22.35 Samenzang. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12 00 Ork.conc.: klass. en moderne muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13 40 Gram. met com mentaar. 14.30 Lichte muz. 15.00 On bekend. 16.15 Kritieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18 15 In the South-East, reg. progr. 19.00 Pianorecital. 19.30 Ork. concert. 20.30 Gesprek over act. problemen. 21.00 Duitse cabaretliedjes. 21.30 Onbekend. 22 00 Nws 22.30 Zangrecital. 22.45 Pari. overz. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.35 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 15(H) en 247 m. 12.00 Oude en nwe gram. 12.31 Ge- var. progr. v. d. arb. 13.00 Gevar. pro gramma. 13.30 Nws. 13.35 Cricketuit slagen. 13.45 V. d. kleuters. 14 00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 The Dales, dag boek. 16.31 Cricketuitslagen. 16.33 Gram. v. d. Jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.31 Amus.muz. 18.33 Sportoverzlcht. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journaal. 19.25 Sport. 19.31 Pianospel: Jazzmuz. 20.00 Gevar. muz. 20 31 Samenzang. 21.00 Vragenbeantw.21.31 Lichte muz. 22.30 Nws, sport en act. 22.41 Jazz muz. 23.31 Lichte muziek. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Moderne ork.muz. 14.00 Lichte gram. 16.00 Ork.conc. 16.30 Moderne kamer muz. 17.50 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Ope- retteconc 21.45 Nws. 22.15 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.20 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 380 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Opera-aria's. 14.05 Gram. 14.25 Hoorspelen. 16.45 Gram. 17.15 Orgelrecital. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 20.00 Ork.conc. 22.30 Gram. 23.10 Moderne kamermuz. 23.39 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ui.: 12.00 Nws. 12.03 Koorzang. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.ork. en zangsoltste. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Figaros Hoch- zeit, opera (3e en 4e bedrijf). 15.15 Kamermuz. 15.30 Filmmuziek. 16.00 Beursber. 16.06 Kinderkoor. 16.30 Lich te ork.muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18 00 Kamermuziek. 18 20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19 40 Lichte gram. 20.00 Omroepork.: mo derne muz. 21.00 Zangrecital. 21.4X1 Gram. 21.45 Gram. 22 00 Nws. 22.15 Pianomuz. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.03 Filharm. ork. Radio Nederland: klass. muz. 15.06 Lichte muz. van Bel gische componisten 16.08 Lichte gram. 17.00 Nws. 17.30 Klass. kamermuziek. 18.30 Lichte gram. 19.05 Flitsen Euro pees Zangfestival te Knokke. 19.30 Nws. 20.30 Operettemuz. 21.00 Europees Zangfestival te Knokke. 22.00 Wereld- nws. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d S d E"3> Amsterdam zwaar bew o 8 20 Den Helder zwaar bew no 3 20 Ypenburg licht bew. o 4 21 Vlisslngen licht bew. o 4 20 Eelde half bew. O 4 20 De Bilt half bew. O 4 21 Twente licht bew. ono 4 22 Eindhoven licht bew. o 4 22 Z.-Limburg licht bew. wnw 2 21 Helsinki geh. bew no 2 17 Stockholm zwaar bew w.stll 19 Oslo half bew. w 4 18 Kopenhager half bew. w.stil 15 Aberdeen regen ono 3 24 Londen zwaar bew 0 7 21 Brussel zwaar bew. o 2 22 Luxemburg licht bew. no 4 23 Parys weerlicht nno 1 27 Bordeaux geh. bew. zzw 3 35 Grenoble onbewolkt w.stll 32 Nice onbewolkt n 6 2R Beriyn Frankfort half bew. o 1 20 licht bew. ono 4 25 München onbewolkt w.stll 25 ZUrlch onbewolkt w.stil 26 Genève onbewolkt wzw 1 29 Locarno geh bew o 1 29 Wenen onbewolkt ozo 6 26 Innsbruck onbewolkt w stil 29 Belgrado onbewolkt w 1 29 Athene onbewolkt n 4 35 Rome onbewolkt w.stll .34 Alacclo onbewolkt no 3 J2R 88 Madrid onbewolkt w.stll Mallorca onbewolkt w.stll 33 Lissabon geh. bew. w.stll 27

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2