Evacuatie aangemoedigd en uitzending opgeschort Eindfase begonnen van overleg EEG-Engeland Bella begint „zegetocht" De Gaulle hervat de normale betrekkingen met de Sowjet-Unie Amerika nog steeds: vmatig optimistisch5 Eensgezindheid van Luns en Spaak over de politieke unie (Bticf Qffieuws Ingrijpende maatregelen rond Nieuw-Guinea Frits Kiriliio adviseur van dr. Soebandrio Treinramp in ROEMENIE 32 doden STEMM KOUSENHUIS „GEJO" WEERBERICHT Toegejuicht in Oran Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 JULI 1962 No. 30712 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De uitzending van gouvernementspersoneel en hun gezinsleden van Nederland naar Nieuw-Guinea is voor de tijd van één maand opgeschort Het ministerie van Binnenlandse Zaken acht dit besluit een logisch verlengstuk van de maatregel, die in Nieuw-Guinea ge nomen is, om alle beperkende bepalingen voor een vroegtijdig ver trek van vrouwen en kinderen van landsdienaren naar Nederland op te heffen. Zoals wij gisteren nog in een ge deelte van onze oplage konden mel den, kan iedere ambtenaar of mili tair in Nieuw-Guinea zijn vrouw en kinderen nu desgewenst op gouver- nementskosten naar Nederland laten terugkeren. In het officiële communiqué, waar in deze stap werd bekend gemaakt wordt gezegd, dat „aldus is tegemoet gekomen aan een in ambtelijke krin gen reeds langer levende wens". In totaal gaat het om zevendui zend vrouwen en kinderen, die in theorie in twee maanden naar Ne derland kunnen worden overge bracht. Dit temeer, omdat reeds maatregelen genomen zijn voor het inleggen van extra vliegdiensten. Verwacht wordt, dat er ruim ge bruik van gemaakt zal worden. In Hollandia is gisteren onder voorzitterschap van gouverneur Plat- teel de raad van diensthoofden ide hoofden van departementen en van algemeen bestuur) in een extra-ver gadering bijeen geweest. Er werd geen verklaring afgelegd na afloop, maar algemeen wordt aangenomen, dat gesproken is over de mogelijk heid om op korte termijn Neder landse ambtenaren in hogere func ties waar mogelijk te vervangen door Papoea's. Verder zouden regelingen voor de Nederlandse ambtenaren bij overdracht van de soevereiniteit en „algemene voorzorgsmaatregelen", zoals de evacuatie van vrouwe^ »n kinderen, ter sprake zijn gebracht. Urenlang gevecht Intussen zijn bijzonderheden be kend geworden over de wijze waarop de Rotterdamse marinier Piena ge sneuveld is. Hij kwam om bij een vuurgevecht maandagavond tussen een dertigtal Indonesische parachu tisten en Nederlandse militairen bij Merauke. Het gevecht duurde uren. De 21-jarige marinier Hengelbrock uit Vaals werd daarbij aan de schou der gewond. Het vuurgevecht begon, nadat de bevolking had gemeld, dat zich in de kampong Kelapa Lima aan de noordoostelijke rand van de stad pa ra's ophielden. Onmiddellijk rukten Nederlandse militairen uit. Zij stuit ten bij nadering van de kampong op een hevig vuur, dat zij prompt be antwoordden, waarna een urenlange strijd ontstond. Kelapa Lima is een kampong, die hoofdzakelijke wordt bewoond door Moejo Papoea's, die in tegenstel ling tot de Indonesische bevolkings groep aan de Nederlandse mili tairen alle steun verlenen in hun strijd tegen de Indonesische infil tranten. Het is thans ruim 3'i week geleden, dat de para's in een grote boog rond om Merauke zijn afgeworpen. De schattingen over hun aantal variëren van één- tot tweehonderd. Herhaal delijk trachten zij als burgers ver momd Merauke binnen te dringen. Derhalve is kortgeleden de beveili ging van de stad uitgebreid onder meer met een eenheid van het Pa- Tweeëndertig mensen zijn omge komen en vierenvijftig gewond bij een treinontsporing die zich zondag nabij Boekarest heeft voorgedaan. Dit is pas heden door het Oostduit- se persbureau ADN medegedeeld. Volgens dit persbureau berichtte de Roemeense pers, dat de trein, die uit Moldavië kwam, met te hoge snelheid door een bocht was gereden. poea-vrijwilligerskorps en een ver sterking van de te Merauke gelegerde mariniers. In Merauke geldt reeds enige tijd de burgerlijke uitzonde ringstoestand en vorige week werd er de avondklok ingesteld. Overleg Intussen gaat het gesprek in Washington nog steeds voort al is het uiterst moeizaam. Vooral de eis van Soekarno, dat de overdracht „vóór 1 januari 1963" moet plaats hebben, heeft een grote domper gezet op het aanvankelijk optimis me. Van vele zijden wordt er op gewezen, dat zelfs al zou Neder land deze eis willen inwilligen, een overdracht op zo korte termijn een praktische onmogelijkheid is. 9 Slot pag. 2 (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren is in Brussel de eindfase begonnen van de onder handelingen met Engeland, waarvan men verwacht dat het een marathon-zitting zal worden, die wel eens tot in de tweede week van augustus kan duren. Op zichzelf is deze zitting wellicht de belangrijkste politieke bijeenkomst van deze eeuw. Immers, in de komende dagen zal in zekere zin beslist worden over het economische lot van miljoenen mensen, die over de gehele aard bodem verspreid leven. Advertentie kousen en sokken KRIMPVRIJ Garantie: als ze krimpen krijgt. U nieuwe. HAARLEMMERSTRAAT 8 REGEN OF ONWEERSBUI De Bilt verwacht van heden- tot morgenavondhalf tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele re gen- of onweersbuien. Over het al gemeen lagere temperaturen. Aanvankelijk matige oostelijke wind, later uit uiteenlopende richtin gen. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Kleine depressie trekt van West- Frankrijk naar zuidoost Engeland. Daardoor matig strandweer met kans op een regen- of onweersbui. Matige wind tussen zuidoost en zuid. In de middag 20 tot 22 graden. Zeewater ruim 16 graden. Vooruitzichtenlicht onbestendig met ook perioden van redelijk strand weer. 26 JULI Zon op: 4.51 uur onder: 20.41 uur. Maan op: 0.52 uur: onder 16.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.35 en 23.10 uur; laagwater te 6.04 en 18.41 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's H.K.H. Prinses Margriet ver-1 St. Maarten, welke door de laat een van de instellingen op Prinsessen werden bezocht. Ben Bella is gisteravond vanuit Tlemcen in Oran aangekomen waar hij met geweldige geestdrift door de moslim-bevolking werd ontvangen. Volgens zijn aanhangers is dit het begin van een ..zege tocht" door Algerije. De vice-premier is later doorgereisd naar Tiaret. 130 km ten zuidoosten van Oran. waar het politieke bureau vanochtend zou bijeenkomen .Het zou Ben Bella's bedoeling zijn een nieuw hoofdkwartier in te richten in Orleansville, halverwege Oran en Algiers. Vasteland ziet gevaar van val van Macmillan Wat er op het spel staat is het eventuele toetreden van Engeland tot de Europese gemeenschap. Doch het zijn niet alleen de Engelse en Europese belangen waarover men praat Het gehele Gemenebest wordt in deze onderhandelingen betrokken. En dan zijn er ook nog de landen, waarmee Engeland zelf een soort economische unie heeft, namelijk de landen van de „EVA" (Economi sche Verdrags-associatie>. In weer- 1 wil van de acht uiterst moeilijke problemen, welke men nog moet op lossen, zijn waarnemers van me ning dat de onderhandelaars ten slotte tot een akkoord zullen komen. Beide partijen zijn er zich wel van bewust, dat het indien de onder- hardelingen niet zouden slagen, wel licht jaren kan duren alvorens men opnieuw zou kunnen praten over een eventueel toetreden van Enge land. Engeland, dat steeds heeft aange drongen om tegen einde juli, begin augustus gereed te komen met de eerste ronde van de besprekingen, heeft de laatste weken bij de Zes aanzienlijk meer begrip voor deze haast gevonden. Op het vasteland is men namelijk plotseling gaan in zien, dat, indien de besprekingen nu afspringen, dit weieens de val van de conservatieve regering in Enge land zou kunnen betekenen. Zou dit gebeuren, dan zou de Labourpartij waarschijnlijk de conservatieven op volgen. En onder de Zes is de laatste weken de vrees toegenomen, dat het niet zo gemakkelijk onderhandelen zou zijn met Labour als met de con servatieven. Vandaar dat zij erin toegestemd hebben om, indien men tegen einde juli nog niet klaar Alles wijst erop, dat de strijd om de macht spoedig in het voordeel van de vice-premier zal worden be slis r De jongste concessie van de voorlopige regering in Algiers aanvaarding van het politieke bu reau op voorwaarde dat het door de Nationale Raad 'parlement) wordt goedgekeurd betekent in feite, dat Ben Khedda heeft gecapi- tulferd. Daar Ben Bella kan reke nen op een meerderheid in de Raad, is aanvaarding van het politieke bureau door dit lichaam immers een uitgemaakte zaak. I De voorlopige regering in Algiers schijnt eieren voor haar geld te hebben gekozen en stelt nu alles in he+ werk om de nationale eenheid ol althans de schijn daarvan te redden. Zo heeft gisteren minister van Voorlichting Jazid op een pers conferentie verklaard, dat Algerije „aan de vooravond staat van een oplossing van zijn huidige crisis". Jaziti was er zeker van, dat de na tionale eenheid en samenhang door deze oplossing hersteld zouden wor den. komt, eventueel een of twee weken de traditionele vakantiemaand augustus op te offeren. Eén front van de Benelux-landen Intussen hebben de Benelux-lan den overeenstemming bereikt over 't plan van minister Spaak om het ge strande project van 'n „Europese po litieke unie" opnieuw aan te vatten. Ook over de daarbij te volgen pro cedure bestaat er tussen minister Luns en minister Spaak niet het ge ringste meningsverschil. Met deze verklaring, welke de bei de ministers gistermiddag in Brussel aan de pers deden, werd een einde gemaakt aan de vooral in het bui tenland circulerende geruchten, als zouden de Benelux-partners niet j langer één gesloten front vormen j in de kwestie van de politieke unie eerst het resultaat van de onderhan delingen met Engeland af te wach ten, alvorens men over een politie ke unie gaat praten. Dit resultaat hoopt men overigens tegen het ein de van deze week, of op z'n laatst begin augustus, te kennen. In afwachting daarvan gaat Spaak intussen de nieuwe Benelux-ideeën voorleggen aan zijn Franse collega Ccuve de Murville en gaat hij don derdag even op en neer naar Bonn, om er met kanselier Adenauer over te spreken. Felle strijd in Zuid-Vietnam Regeringstroepen van Zuid-Viet- nam, door Amerikaanse helikopters naar het gevechtsterrein gebracht, hebben het afgelopen weekeinde bij de grens met Cambodja 131 commu nistische guerrillastrijders gedood, zo is gisteren van regeringszijde in Sai- gonm eegedeeld. H.K.H. Prinses Beatrix heeft gisterochtend een bezoek ge bracht aan een kamp in de Ma rijke Hoeve te Hattemwaar lichamelijk gehandicapte kinde ren hun vakantie doorbrengen. De Prinses arriveerde juist op tijd om te horen hoe de kinderen hun klachten bij de ..boskoning" te berde brachten. Zij volgde de vergadering geamuseerd en ge bruikte later de koffiemaaltijd met de jeugdige vakantiegan ger tjes. storingen O Minder Russische van de ,Stem van Amerika' De radio-uitzendingen van de „Stem van Amerika" zijn de laatste tijd in de Sowjet-Unie veel minder gestoord dan gewoonlijk. Ameri kaanse ambtenaren, die dit gisteren mededeeldenkonden geen verkla ring van de Russische houding ge ven. De storing was vorige week over het algemeen een derde minder dan normaal. Woensdag werd maar vier procent van de Russisch-talige uitzending gestoord. Een tijd geleden was dat percentage ongeveer vijftig. Het liep in juni terug tot 45 en in juli tot 32. Als deze eenheid er weer zou zijn aldus Jazid moest men het program van het Nationale Bevrij dingsfront (FLN). dat in juni in Tripolis door de Nationale Raad was opgesteld, gaan uitvoeren. Jazid gaf geen bijzonderheden over de oplos sing die voor de deur zou staan. Het was echter duidelijk dat hij sprak over de missie van Moham- medi Said, die zich inmiddels na mens de voorlopige regering by Ben Bella heeft gevoegd. Het politieke bureau heeft gisteravond met Said (die ook lid van dit bureau is) in Th meen vergaderd. Het is wel op vallend, dat Ben Bella na deze ver gadering zfjn „zegetocht" is begon nen Amar Mohammedi. de hoofdcom missaris van politie te Algiers, heeft de OAS verantwoordelijk gesteld voor de schietpartij van maandag avond in het centrum van de stad. Hierbij werden vier Europese bur gers en drie Algerijnse politieman nen gedood. Gisteravond werd - in Algiers weer geschoten; over slacht offers is niets bekend. Nadat de ministers Luns en Spaak tijdens de lunch uitvoerig over de I kwestie gesproken hadden, stonden zij samen de pers te woord in een ongedwongen vraaggesprek, waar bij zij vaak beiden tegelijk spraken, Luns in het Engels en Spaak in het Frans. Op de vraag, of de ministers te zamen een Benelux-plan hadden uit gewerkt. dat het oude plan-Fouchet zou moeten vervangen, antwoordden zij. dat zij nog niets op papier had den gesteld, doch eerst de reacties van de andere drie EEG-landen wil den afwachten. Nadrukkelijk verklaarde de heer Spaak, dat de twee minis ters het volkomen eens waren, dat men Engeland op dit ogen blik niet voor een voldongen feit mag zetten. Dat zou nl. het geval zijn, wanneer de Zes nu, zonder Engeland, over een po litieke unie gingen onderhande len en eventueel tot een verdrag zouden komen. Engeland, dat thans met de Zes onderhandelt over zijn eventuele toetreding tot de EEG, zou dan automatisch lid moeten worden van deze poli tieke unie, zonder dat zij bij de totstandkoming daarvan een stem in het kapittel had gehad. Spaak merkte hierbij op dat, in dien men nu zonder Engeland over een politieke unie ging praten, dit alleen maar de in Engeland bestaan de oppositie tegen toetreden tot de FEG zou verste/ken. Beide ministers herhaalden nog eens, dat het plan- Fouchet (ook wel het plan van het Europa-der-vaderlanden geheten) voor de Eeneluxlanden onaanvaard baar is. Volgens de ideeën van de ministers Spaak en Luns dient men President De Gaulle heeft gisteren i de eerste stap gezet op de weg naar hervatting van normale diplomatieke betrekkingen met de Sowj.-Unie, na dat die in maart van dit jaar zo goed als verbroken waren. De breuk ont stond door de aankondiging van Moskou, dat de diplomatieke be trekkingen zouden worden gevestigd met het toen nog in Tunesië zete lende Algerijnse bewind na de over eenkomst van Evian. De Gaulle zag daarin een belediging, omdat in het akkoord van Evian nadrukkelijk was bepaald, dat Frankrijk de soeverei niteit over Algerije zou behouden tot Gesprek van Rusk met Groiniko had geen resultaat De Amerikaanse en Sowjet- russische ministers van Buiten landse Zaken. Dean Rusk en Andrei Gromiko, hebben giste ren op verzoek van de Rus we derom een langdurig onderhoud gehad. Het duurde vier uur. In totaal hebben de ministers sinds begin dezer week elf uur gecon fereerd. zonder dat. aldus een hooggeplaatste Amerikaanse zegsman. enige vooruitgang werd geboekt over het voor naamste onderwerp van gesprek: de kwestie-Berlijn. In het Rus sische standpunt hierover is geen verandering gekomen. Na afloop van het onderhoud ver klaarde minister Rusk tegenover journalisten, dat gesproken was over een groot aantal onderwerpen, met inbegrip van Berlijn. Ook kwamen enige ontwapeningsvraagstukken ter sprake, die gisterochtend tijdens de zitting van de ontwapeningsconfe rentie aan de orde waren geweest. Minister Gromiko merkte hierbij op. dat ook de kwestie van een vre desverdrag was besproken. Geen der ministers wilde zeggen of zij i 'gmaals een onderhoud zul len hebben. „Wij zullen wel zien". Over hun plannen voor vertrek uit Genève wilden de mlms ers evenmin Iets loslaten. dat land volledig onafhankelijk zou zijn geworden. Thans is de Franse ambassadeur Dejean naar Moskou teruggekeerd en de Russische am bassadeur zal waarschijnlijk even eens spoedig naar zijn standplaats in Parijs terugkeren. Het verzoek van De Gaulle, bijna vier maanden geleden, ambassadeur Winogradow terug te roepen, werd indertijd gezien als een zware per soonlijke slag voor deze Sowjetrussi- sehe diplomaat, die in de negen jaar van zijn verblijf in Parys de reputa tie had verworven „de meest gaullis tische onder de ambassadeurs" te zijn. Winogradow had in de Franse hoofdstad ook veel vrienden gemaakt, door zyn „wijnreizen" in de provincie, zijn recepties en zijn kennis van de Franse taal. Voor De Gaulle In de zomer van 1958 weer aan de macht kwam, bracht Winogradow vaak een bezoek aan De Gaulle's villa te Co- lombey-les-deux-Eglises. Volgens diplomatieke kringen in Parijs heeft Winogradow Moskou er met klem op gewezen, dat Frankrijk nauwe betrekkingen zou moeten be houden met een onafhankelijk Alge rije. al was het maar om Amerika daar buiten te houden. Nu Algerije onafhankelijkheid heeft gekregen, is er geen rede meer de breuk tussen Frankrijk en Rusland te handhaven. Frankrijk heeft het ini tiatief genomen, daar de Franse am bassadeur het eerst werd teruggetrok ken. Uit het Leidsch Dagblad van J 28 Julij 1862: Z.M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den len luiten. J. Zaalberg bij de dienstdoende schutte rij te Leiden en in zijn plaats benoemd Mr. L. V. Suringar. Een voormalig tamboer van de keizerlijke garde te Parijs heeft een hervorming in het trommelen voorgesteld en zich daarbij beklaagd.dat bij den vooruitgang in alle vakken alleen het trommelen op dezelfde hoogte bleef.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1