WONINGBOUW IN WARMOND „Inbreken is avontuur en een ontspanning" Zonder aantasting van natuurschoon Vrije hoerKoekoek zette partijgenoot de deur uit Plan Endepoel enige mogelijkheid voor Realisering duurt jaren Kerkelijk Leven Vele valse handtekeningen op Franse betalingsopdrachten Marinier gesneuveld Grote gift voor Dahomeij BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 JULI 1962 Nu van verwezenlijking van het Warmondse plan Zwanenbur ger polder, voor wat betreft de bebouwing daar ter plaatse, op korte termijn geen sprake zal zijn en zelfs ernstig rekening zal moeten worden gehouden met het feit, dat deze bebouwing ook bij de hoogste instantie geen goedkeuring zal verkrijgen, en de be hoefte aan woningen ter vooniening in het nog steeds groeiende eigen woning tekort van de gemeente nog voortdurend toeneemt, is het stuk bollengrond, gelegen tussen de Endepoellaan, de Heren weg en de spoorbaan, het meest aangewezen om bestemd te worden voor de toekomstige dorpsuitbreiding. Hiermede kan immers op redelijke wijze contact gelegd worden tussen de be bouwing op dit terrein en de rest van de gemeente. Bedoelde grond is inmiddels aangekocht, althans voor een zeer groot gedeelte, zo dat zeer binnenkort met de realisering van dit plan een aanvang kan worden gemaakt. Wanneer dit plan in zün geheel zal zUn voltooid, heeft Warmond geen enkele mogelijkheid meer om bouw grond te verwerven, tenzjj wederom beslag zal worden gelegd op kostbare cultuurgrond waartegen zowel van de zijde van de eigenaren als van de zjjde van de Vereniging voor Bloem bollencultuur ernstige bezwaren wor den gemaakt. Bovendien zal de prijs van deze grond van een dergelijke hoogte zijn, dat een sluitende exploi tatie vrijwel niet meer mogelijk is. BOMEN Met de verwezenlijking van het plan „Endepoel" wordt het natuur - schoo van de gemeente gelukkig niei aangetast, mede een van de re denen waarom in dit gebied een uit breidingsplan werd ontworpen. In dien de Endepoellaan in haar ge- NED. HERV. KERK Bedankt voor Bergambacht J. Kruyt te Lexmond. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Helder (4de pred. pl.) R. J. Koolstra, vlootpred., met verlof te Leeuwarden te Vrouwen polder L. Herlaar, kand. te Amster dam. Bedankt voor 's-Gravenhage-W. (wijkgem. V) en voor Middelburg (vac. J. Ytsma) E. H. Nagel te Brus sel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois G. Leendertse, kand. te Rotterdam. Be dankt voor Dordrecht M. VUetstra te IJmuiden voor Leeuwarden (2e pred. pl.) A. W. Drechsler te Vllsslngen. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Utrecht (vac. M. J. Hey- broek) J. Happee te Stadskanaal. heel zou worden verbreed en voor autoverkeer geschikt gemaakt, zou te vrezen zijn dat de aansluiting van de Herenweg gevaar zou opleveren wegens onvoldoende uitzichthoeken. De hoofdaansluiting van deze buurt werd daarom naar het westen ver legd, naar een plaats waar redelijk uitzicht verzekerd is. Het zuidelijk deel van de Endepoellaan krijgt de bestemming „voetpad". Een breed bo- menscherm zal de buurt voor het ge zicht enigszins afsluiten van de spoorbaan en de geluidshinder ver minderen. De blokjes huizen zijn om de zelf de redenen hier allen loodrecht op de spoorbaan gepl.-.atst. WONINGEN Het plan omvat 175 eengezinswo ningen. zowel woningwetwoningen als woningen in de vrije sector, 3. winkels en een bedrijfsgebouw met kantoor. Er komen ook bejaarden woningen en autoboxen, terwijl het plan voorts voorziet in eer ruime pla-.tsoenaanleg. Bij de opzet van de exploitatie zal pas kunnen worden nagegaan hoeveel woningwetwonin gen en woningen in de vrjje sector zullen kunnen worden gebouwd. In de gemeenteraad is er sterk op aan gedrongen aan d' bouw van woning wetwoningen de voorkeur te geven al zal dit ten koste moeten gaan van financiële offers voor de gemeente. Gerekend wordt dat de algehele realisering van dit plan maximaal 10 jaar zal duren, want een en ander hangt ook af van de toewijzing aan de gemeente van het woningcontin gent. Leiden voor liet laatst bekeken Niet minder dan 12843 mensen heb ben gedurende de afgelopen weken Leiden bekeken. De laatste die dat deed was mej. I. de Koning, verpleeg ster bij het Academisch Ziekenhuis. Zij kwam zaterdagavond om zeven minuten voor negen de tentoonstel ling bezoeken. Mej. de Koning ont ving een aantal geschenken die be schikbaar gesteld waren door enkele Leidse bedrijven. De foto's die op de tentoonstelling „Leiden Bekeken" de meeste aandacht hebben getrokken waren die van de gedempte Lange- gracht en van het St.-Annahofje. Bezoek Griekse studenten Van 19 juli tot en met 9 augustus verblijft een gezelschap van 15 Griek se studenten als gast van de Neder landse regering in ons land in het kader van een uitwisselingspro gramma van de Raad van Europa. Zij zullen o.m. bezoeken brengen aan het Museum van Oudheidkunde, de Lakenhal en het Museum voor Vol kenkunde te Leiden. Hogere subsidie voor restauratie VVSL-gebouw B. en W. stellen de raad voor, de gemeentelijke subsidie voor de res tauratie van het VVSL-gebouw Ra penburg 65 met ruim achtduizend gul den te verhogen. Indertijd heeft de raad een subsidie van bijna vijftien duizend gulden verleend. De restauratiekosten werden aan vankelijk begroot op ruim een ton. Het is echter gebleken, dat de kosten door onvoorziene omstandigheden tot anderhalve ton zijn gestegen. Ook Rijk en Provincie hebben hun sub- idies evenredig naar de gestegen kos ten verhoogd. Bende opereert in West-Europa Europees contact protestantse jongeren Protestantse jongeren uit Duits land, Zweden, Zwitserland en Neder land hebben in Bonn een „gespreks- centrum voor Europese protestantse politieke jongeren" opgericht. Voor Nederland nemen de antirevolutio naire en christelijk-historische jog geren aan het werk deel. Het doel van het gesprekscentrum is het bevorderen van een geregel de uitwisseling van ideeën op poli tiek sociaal, cultureel en economisch gebied. Het gesprekscentrum is een uit vloeisel van de Europese conferen ties van protestantse politieke jon geren, waarvan er na de oorlog vijf zijn gehouden. De laatste werd in maart van dit Jaar in Rotterdam gehouden. Het gesprekscentrum zal nu ook tussen de conferenties door het contact gaan verstevigen. Behalve jongeren uit bovenge noemde landen zullen aan het ge sprekscentrum ook groepen uit En geland, Noorwegen,-. Oostenrijk, Frankrijk en Denemarken deelne men. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Juli- Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: aardappelen 25-34, andijvie 30-50, snijbonen 125- 150, stambonen 185-230, tuinbonen 13- 20, rodekool 13-18, postelein 30-48, spi nazie 40-54, komkommers 12. tomaten A 25-65, ylen plcklers 25-35, waspeen 10-17 per 100 kg. perziken 12-45, bloemkool A 15-57, sla A 3.50-9.80 per 100 stuks, bospeen 10-23 per 100 bos. BODEGRAVEN, 24 Juli Kaasmarkt aanvoer 129 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.25-2.28, 2e kwal. f2.20- 2.24 en extra kwal. tot f2.47. Handel flauw. ROTTERDAM, 24 juli Veemarkt: totale aanvoer 2917, weekaanvoer 4078, vette koeien en ossen 215, gebrulks- vee 811, vette kalveren 579, graskalve ren 358, nuchtere kalveren 507, paar den 52, veulens 35, schapen of lamm. 318, bokken of gelten 42 stuks. Prijzen (resp. le, 2e en 3e kwal): vette koelen (in ets per kg) 290-330, 265-285. 240-260; vette kalveren (ld.) 220-240, 200-220. 180-200: graskalveren (in gids per stuk) 400, 300, 225; nuch tere kalv. (ld.) 170, 155, 140; slacht- paarden (in ets per kg) 260, 230, 210; schapen (in gids per stuk) 105, 95. 85; lammeren (ld.) 95, 85. 76; kalf- en melkkoeien (ld.) 1220, 1120, 920; vare koelen (id.) 850, 725, 650; vaar zen (ld.) 900, 700, 600; pinken (id.) 675, 500, 425. Handel: aanvoer vette koeien als vorige week. handel kalm. prijzen prijs houdend; vette kalveren minder, rus tig, lager; graskalveren ruimer, rede lijk. iets lager; nuchtere kalveren iets minder, redelijk, onveranderd: slacht- paarden als vorige week, lui, niet ho ger: schapen en lammeren minder dan vorige week. iets vlotter, iets hoger; kalf- en melkkoeien ruimer, rustig, constant; vare koeien als vorige week. zeer kalm. onveranderd: vaarzen en (Van onze Arnhemse correspondent) Er is deining in de top van de boe renpartij. De voorzitter van de BVL (Bond van bedrijfsvrijheid in de landbouw, be ter bekend als „De vrije boer"), de heer H. Koekoek uit Bennekom, die onlangs voor de Boerenpartij in de Edese gemeenteraad is gekozen, heeft nummer drie van de kandi datenlijst van die partij, de heer H. Tolsma jr. uit Lunteren, na een heftige woordenwisseling over het raadslidmaatschap de deur uitge zet. De heer Tolsma kwam dezer dagen een avond bij hem praten over een meningsverschil betreffende de kandidatuur voor de gemeenteraad van Ede. „Ik had geen tijd meer voor een gesprek en heb Tolsma duidelijk gemaakt, dat hij uit mijn huis moest gaan. Ik wil baas in eigen huis blijven. Maar Tolsma ging niet en toen heb ik hem er uitgezet, want ik ben wel wat Se- wend", aldus vertelde de heer Koe koek. De zetel, die de Boerenpartij in de Edese gemeenteraad heeft gekre gen, blykt. dus moeilijkheden in de top van die partij op te leveren. Zoals bekend is, werd de heer Koe koek als lijstaanvoerder van de Boerenpartij tot raadslid gekozen Nummer twee op die lijst was de heer W. Soetendal uit Lunteren en nummer drie was de heer Tolsma uit Lunteren. De heer Tolsma vertelde, dat vóór de gemeenteraadsverkiezingen de heer Koekoek hem had beloofd dat hil (dhr. Tolsma) in de raad zou ko men, omdat de heer Koekoek mocht hij gekozen worden die benoeming niet zou aannemen we gens zijn drukke werkzaamheden als voorzitter van de BVL en als lid van de provinciale staten van Gelderland. Bij de laatste verkiezingen voor de provncieale Staten was de heer Koekoek, die tevens hoofdredacteur is van „De vrije boer", het orgaan van de BVL, namelijk voor de Boerenpartij in de provinciale sta ten gekozen. Nummer twee van de lijst van de Boerenpartij voor de gemeenteraad was de heer Soetendal, die ook niet in de raad zou komen omdat hii reeds een familielid voor de SGP in de raad heeft, zo vertelde de heer Tolsma. Thans blijkt echter, dat de heer Koekoek zijn benoe ming als raadslid van Ede wel heeft geaccepteerd. „De heer Koekoek heeft zich niet aan zijn belofte gehouden", aldus de verbolgen heer Tolsma. De heer Koekoek verklaart echter: „ik heb nooit wat beloofd. Dat is een gemene leugen". Hij ontkent ten stellingste hetgeen zijn partij genoot Tolsma (propagandist van de partij) beweert. Over de avond waarop de heer Tols ma door de heer Koekoek de deur is uitgezet, verklaarde een zegsman ons, dat er na een woordenwisse ling in feite een vechtpartij ge weest zou zijn tussen de heer Koe koek en de heer Tolsma. Hierbij zou de heer Tolsma vrij hardhan dig de deur zijn uitgewerkt. En dat alles om de bewuste raadszetel De Parijse politie heeft via Inter pol de medewerking ingeroepen van de Nederlandse politie om een onder zoek in te stellen in een zaak van valse handtekeningen op betalings opdrachten van een Franse bank. Deze betalingsopdrachten zouden zjjn aangeboden bjj banken in Frank rijk. Engeland en Nederland. In Ne derland moeten verscheidene banken hierdoor benadeeld zUn. De centrale recherche in Amster dam heeft van de Parijse politie het verzoek ontvangen geen inlichtingen over deze zaak te geven. Het is vol gens de Amsterdamse recherche ty pisch een Franse zaak. De recherche in Amsterdam heeft de Parijse po- J. M. Krop gecremeerd Op 88-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de heer J. M. Krop, oud-hoofdonderwijzer van enkele scholen in Leiden. De heer Krop werd op 9 maart 1874 geboren te Aarlanderveen. Zijn loopbaan als onderwijzer begon hij te Waddinxveen waar hij een jaar lang verbonden was aan de openbare lagere school. In 1893 ging hij naar Den Haag waar hij tot 1909 bleef. In september van dat jaar kwam hij naar Leiden. Tot 1936, het jaar waarin hij met pensioen ging, was hij hoofd van de school aan de Irisstraat, school 8, school B aan de Medusastraat en van de school in de Driftstraat. De crematie van het stoffelijk overschot van de heer Krop heeft in alle stilte plaats gehad. GULLE LEIDENAAR BESTOLEN Hij is wel wat gul geweest die Lel- denaar die gedurende het afgelopen weekeinde met ongeveer f 1500 in zijn portefeuille een ernstige poging heeft gedaan enkele Leidse snackbarhou ders binnen enige uren tijds van hun koopwaar te bevrijden. Hij is daar niet, in geslaagd. Het geld was op toen hij thuis kwam. Hijzelf was niet meer in staat dat te constateren.. Zijn vrouw wel. Zij merkte dat de portefeuille verdwenen was en waar schuwde de politie. De portefeuille werd teruggevonden. Inhoud f30. De rest was verdwenen", houdt die Lei- denaar vol ..Dat zoeken we wel uit' zegt de Leidse politie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jansje, dr van W .Sloos en E. J. Siebert; Johanna Willemlna. dr van W Zwlkker en S. Broerse; Corina, dr van J. v. d. Bent en J. G. Hulsman; Hendrikus Wilhelmus, zn van H. W. Klaverveld en G. J. van Egmond; Ro nald, zn van G. Bregman en A. C. den Held; Peter Paul, zn van A. L. Spaans en N. Ridder; Catharlna Leonards Jo hanna. dr van A. S. Akerboom en G. C. Lenting; Vincent, zn van N. H. M. v. d. Poel en J. Sloos; Jacoba, dr van W. Fakkel en G. J. Bek; Clazina Maria, dr van P. van Beekum en A. J Phl- llpse; Freddie Willem, zn van W. v. d. Berg en G D. Schaap; Petronella Gljsbertha Maria, dr van C. H. Gulde- mond en M. A. P. v. d. Poel; Agnes Cornelia, dr van J. Wljers en P. C. Verklei); Ronald Willem, zn van A. Blom en P. Oudshoorn; Anlta Aafje, dr van C. P. Gerhardt en H Fenijn; Miranda, dr van T Taal en H P. de Zoete; Catharlna Maria, dr van T. J. Klinkhamer en E. M. van Steenbergen; SJoerd Pieter, zn van S. H. v. d. Wal en A. M. de Vos; Robert Leendert, zn van L. den Boer en M. M. Lljnzaat; Anna Jacoba. dr van J. Tol en M. J. van DuJJn. GETROUWD C. M. J. I. Terhell en A. Boonman; L. Merbls en J. van der Leek; J. van der Wel en W. van der Plas; J. J. E. Fllemon en E. Hageman; H. M. W. Schmld en A. E. Colmjon; J. C. Kamp- hues en A. M. Hogervorst; J. M. K. van Marwijk en J. J. A. Goldenberg; S. Weeda en E. H. den Dopper. OVERLEDEN W. M. de Haas. 43 Jr. e.v. I. G. M. Janssen; P. Wassenaar, 80 Jr, man; W. J. Gentenaar, 27 Jr, man; N. van der Burg. 65 Jr. e.v. J. J. Wolff; C. Dekker. 67 Jr. man; J. W. van Caspel, 73 Jr. man; A. M. de Graaf, 83 Jr. vrouw: F. M. van Rooijen, 2 maanden, zoon; P. J. de Groot. 63 Jr, man; G. r'R If v T T>T„0,.t Ook in LEIDEN Jongen (13) lieeft dertig inbraken op zijn geweten Een dertienjarige schooljongen, die vorige week in Den Haag werd aan gehouden wegens inbraken in een consumptietent en een rooms-katho- lieke kerk, heeft bekend meer dan 30 inbraken en diefstallen op zijn ge weten te hebben gepleegd in de afge lopen zes maanden. De jongen be paalde zich hiervoor niet tot Den Haag. Hij sloeg ook ziin slag in Lei den, Wassenaar en Rijswijk. In som mige gevallen werkte hij ook niet alleen. Vriendjes van twaalf, zestien en zeventien Jaar hielpen hem nu en dan. De oudsten twee hebben op eigen gelegenheid, zo is inmiddels gebleken, de afgelopen weken ook nog negen inbraken gepleegd in strandtenten. In de tenten richtten zij een ware ravage aan. Zo spoten zij tomatensap in de gordijnen, mengden zand door het ijs en smeer den de vloer voi met snoepgoed Op deze wijze hebben zij de strand'tent- houders een schade van enkele hon derden guldens doen lijden. Kankerexpert bij vliegramp 0111 het leven gekomen Onder de 27 slachtoffers van een vliegtuigongeluk, dat zich gisteren op het vliegveld van Honoioeloe af speelde, waarbij een Canadese Bris tol Bribtannia neerstortte, is een vooraanstaande Britse vrouwelijke kankerdeskundige dr. Gillian Fran ces Jacob Zij was werkzaam in het Koninklijk vrouwenziekenhuis in Melbourne. Het toestel zou van Honoioeloe via de Fiji-eiianden en Auckland naar Sydney vliegen Maar de gezagvoer der besloot kort na de start terug te keren. Met de propeller van de eer ste der vier motoren in de vaanstand kwam het toestel terug boven het vliegveld van Honoioeloe, waar het ontplofte en in brand vloog. Dertien mensen hebben het ongeluk over leefd. Onder hen zijn twee Nederlan ders, een Philips-employé uit Auck land. J. H. Kaufmann en mevr. L. de Fouw-Vrijheid. eveneens uit Nw.- Zeeland, echtgenote van een oud marine-officier. Beiden hadden enige tijd in Nederland doorgebracht en waren op reis naar huis. Geen van beiden is ernstig gewond. Leidse monteur voor Haagse rechter „Zij zun diep gedoken in onder- wereldpraktyken", zei vanmorgen de Officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag over drie jonge Leide- naren, de 20-jarige vloerenlegger J. B„ de even oude monteur B. W. J. W. en de 23-jarige monteur J. J. G„ die in enkele maanden tyds een reeks van inbraken te Leiden hebben ge pleegd. De knapen hebben in februari en maart van dit jaar o.m. ingebroken bij een groot modemagazijn en in café-restaurant „Het Schuttershof". In dit restaurant verdwenen o.a. een bandrecorder en een scheerapparaat. Bij een andere inbraak, in een pand aan de Breestraat, hebben de twee jongste verdachten een geldbedrag van f 300 weggenomen, na vergeefs te hebben geprobeerd de brandkast open te krijgen met een tafelmes. „Jullie zijn bijna notoire inbrekers geworden", zei de president van de rechtbank. „Inbreken bleek zo ge- OEGSTGEEST De groepscommandant der Rijks politie te Oegstgeest verzoekt de be stuurder van een rood-bruin rijwiel met hulpmotor, die zondag 22 juli jl. omstreeks 18.00 uur op een rijwiel pad in de eemeente Oegstgeest be trokken was bij een aanrijding, waarbij aan een uit een auto stap pende man lichamelijk le tsel werd toegebracht, zich met voornoemde groepscommandant, telefonisch te bereiken onder netnummer 01710 - abonneenummer 52222, of met de po- politie in zijn woon- of verblijfplaats in verbinding te stellen. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Yvonne M. M.. dr van G. J. Bennekom en M. C. W. van der Voort. Ondertrouwd: G van der Lans. 32 jr en M. M. Onderwater, 24 Jr; C. J. van Wleringen, 27 Jr en R. M. J. de Evacuatie uit N.-Guinea wordt aangemoedigd UITSLUITEND VROUWEN EN KINDEREN Naar het ANP vandaag in Hollan- dia vernam ligt het in de bedoeling, alle beperkende bepalingen voor een vroegtydig vertrék van Nederlandse vrouwen en kinderen uit Nieuw- Guinea naar Nederland op te heffen. Dit betekent dat de evacuatie van gezinnen op vrywillige basis officieel zal worden aangemoedigd. Het gaat om ongeveer 7000 vrouwen en kin deren van Europese ambtenaren, die voornameiyk in Hollandia en Biak zijn gevestigd. Elke Nederlandse ambtenaar zal na de afkondiging van de desbetref fende maatregel zyn gezin naar Ne derland kunnen zenden, ongeacht of hy in vaste of tydeiyke dienst is. Verder wordt vernomen, dat er reeds maatregelen zyn genomen om de vervoerscapaciteit van Blak naar Amsterdam op te voeren. Indien de normale lijnvluchten ontoereikend zün cn dat zal zeker het geval zijn wanneer op grote schaal van de nieuwe regeling gebruik wordt ge maakt zal de KLM chartervlieg tuigen inschakelen. De gedachte gaat daarby uit naar het dagelijks ver trekken van een speciaal vliegtuig. Dit zou het in theorie mogelijk ma ken. dat alle Nederlandse vrouwen en kinderen in minder dan twee maanden naar Nederland worden overgebracht. Er wordt te Hollandia de nadruk op gelegd, dat er geen sprake is van een gedwongen evacuatie en dat fa ciliteiten zullen worden verleend aan vrouwen en kinderen die vrywillig willen vertrekken, voordat het con_ tract van de gezinshoofden is beëin digd of deze gezinshoofden aan Europees verlof toe zyn. Het is uiteraard niet te voorspellen in welke mate van de nieuwe rege ling gebruik zal worden gemaakt. Uit het feit dat reeds maatregelen zijn besproken voor het inschakelen van speciale vlieguigen kan echter worden afgeleid dat venvacht wordt, dat een groot aantal gezinnen zal besluiten, uit Nieuw-Guinea te ver trekken. Vooral sinds het begin van de besprekingen in Washington tus sen Nederlandse en Indonesische af gevaardigden heerst in Hollandia al gemeen het gevoel, dat overigens op geen enkele officiële mededeling steunt, dat het einde van het Neder- UnHep w»«r «nel nadert. makkeluk te gaan", zei de vloeren legger. Voor de 20-jarige monteur betekenden de inbraken „ontspan ning en avontuur". En de oudste verdachte, die zich pas later by de twee anderen had aangesloten, voelde zich eenzaam, ontmoette in café's oude kennissen uit de gevangenis en ging toen weer het verkeerde pad op. Tegen de jong ste verdachten eisten de officier (jeugd) gevangenisstraffen van een jaar. De derde man, die een veel zwaarder strafblad heeft dan zijn vrienden in de misdaad, hoorde een jaar gevangenisstraf en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling tegen zich eisen. Uitspraak op 7 augustus. Tydens een vuurgevecht naby Me- rauke is de dienstplichtige marinier derdeklasse Ernst Herbert Piena ge sneuveld. Marinier Piena was twintig jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Rotterdam. Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft het Nederlandsche Roode Kruis een be langrijke gift doen toekomen, zulks ter leniging van de hongersnood in Dahomeij. Zoals bekend werden on langs vele steden in deze staat door ernstige overstromingen getroffen. (Verdere giften voor hulpverlening zal het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis te Den Haag gaarne ontvangen op het gironum mer 22.000, onder vermelding van „hulp aan Dahomey"). Canadese artsen beëindigen boycot De artsen in de Canadese provincie Saskatchewan hebben gisteren een einde gemaakt aan hun boycotactie waarmee zy op 1 juli begonnen wa ren uit protest tegen de provinciale regeling voor de volksgezondheid, waarby de gehele medische zorg voor de bevolking van overheidswege ge regeld wordt. De bemiddelaar, Lord Taylor, heeft meegedeeld dat de organisatie van artsen in Saskatchewan en de socia listische provinciale regering een ak koord hebben getekend. Volgens het akkoord zal de wetge vende raad bijeengeroepen worden om over amendementen te stemmen, die volgens de twee partyen in de re geling aangebracht dienen te worden. PIET VAN EGMOND VOOR DE N.C.R.V. In de middagpauzedienst; die mor genmiddag van 12.37 tot 13 uur wordt uitgezonden via de zenders van de NCRV verleent medewerking de jeugdige Katwijkse organist Piet van Egmond. Voorganger in deze radlo- 1 dienst is ds C. P. T. Rijper, gere formeerd predikant te Amsterdam. litie een aantal Inlichtingen over deze affaire verstrekt. Van andere zyde vernemen wy dat deze vervalsingszaak zich uitstrekt over heel West-Europa. Er zijn uit sluitend Franse verdachten bij be trokken en ln feite ls de enige bena deelde een Franse Bank, die de ove rige benadeelden dus ook de Ne derlandse een vergoeding zal aan bieden. De benadeelde Nederlandse banken hebben daarom geen aangif te bij de politie gedaan. Uit Rotterdam vernemen wy, dat daar bij een aantal banken met valse betalingsopdrachten ls gewerkt To taal zou op deze wijze 'n bedrag van ongeveer 30.000 gulden aan een nlet- rechthebbende zijn uitbetaald. De Londense politie heeft vanoch tend een van de bendeleden gearres teerd. De Parijse politie schynt ook op het spoor van de overige oplich ters te zijn. Gebleken is, dat op de zelfde wljz© ook in Genève banken zü'n benadeeld. In Rotterdam kregen vier bankinstellingen bezoek van bendeleden, ln één geval zelfs twee maal. In Amsterdam kwamen bij twee banken bendeleden een rond van tienduizend gulden Incasseren. De fraude is groots en geraffineerd opgezet en uitgevoerd. Over de totale omvang van de buit had men nog geen duidelijk beeld. Naar schatting zal deze niet ver van het half mil joen afliggen. Lezers schrijven O, die jeugd Een lezeres, die er gisteren getuige van was hoe twee jongens op een fiets een hondje aan een touw ach ter zich aan sleepten, doet nogmaals een beroep op de ouderen om in der gelijke gevallen niet lijdeiyk te blU- ven toezien, doch de jeugd op het verkeerde van haar handelwijze op merkzaam te maken. Het is niet al tijd baldadigheid, welke tot deze daden leidt, maar vaak ook onna denkendheid. Wanneer de ouderen hier tactisch optreden, kan veel leed en kwaad worden voorkomen. BEURSOVERZICHT ZEER STILLE BEURS Amsterdam, 24 juli. De effectenbeurs werd ook van daag gekenmerkt door een vrijwel volkomen gebrek aan zaken. Even als in Wallstreet geeft men er hier, vooral nu men zich midden in de vakantieperiode bevindt, de voorkeur aan rustig af te wachten en niet tot nieuwe verbintenissen over te gaan. Van de Newyorkse markt ging in het geheel geen stimulans uit. De koersen aldaar lieten vrijwel geen schomme lingen van betekenis zien en de goud fondsen waren in reactie na de ver klaring van president Kennedy, dat hij niet tot devaluatie van de dollar zal overgaan. Aangezien nieuws uit het bedrijfs leven geheel ontbrak kon de beurs nergens enig aanknopingspunt vin den. De markt moest het dan ook hebben van toevallige aan- en ver kopen, die echter op zichzelf weinig te betekenen hadden. Gisteren by- voorbeeld bedroeg de aandelenomzet niet meer dan 1% miljoen gulden. In verhouding tot het ter beurze ge noteerde kapitaal van sommige ven nootschappen, met name van scheep- 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een koer de krant niet ontvangen vóór 7 uur run- (zaterdags tussen 4 en B uur) no. 30500 te bellen waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn elke klacht onmid dellijk doorgegeven Bel vooral niet onze ia de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red-, want deze kunnen U niet helpen J 30500 30500 30500! OUDE WETERING SVOW klopte Altior SVOW speelde een oefenwedstrijd, tegen Altior uit Langeraar. In bei de elftallen werden spelers geprobeerd die mogelijk het volgende seizoen in het eerste elftal zullen uitkomen. SVOW won de wedstrijd met 3-2 na bij rust met 3-0 te hebben voorge staan. Ook de tweede teams van SVOW en Altior speelden tegen el kaar. Deze wedstrijd eindigde gelijk (3-3). vaartmaatschappijen zyn de aande lentransacties bedroevend gering. De koersen van de grote internatio nale fondsen bleken maar weinig van de vorige te verschillen. Fluctuaties van enige betekenis deden zich ook in het geheel niet voor en op som mige ogenblikken viel er van de hoe ken der grote concerns in het geheel niets te bemerken. Zij gingen in de beurszaal volkomen verloren. Pas te gen het einde van de markt ontstond er enige opleving in Philips. De koers van het electronenconcern bleef de gehele middag rondom f 161. Aku was een puntje lager op 365%. Unilever wist zich goed te handhaven op 143gld. Kon. Olie bleef de gehele middag ongeanimeerd maar goed op prus op f 132. Alleen Hoogovens le den weer onder enig aanbod en ver loren een vyftal punten. Evenals gisteren bood de Scheep vaartmarkt een verlaten aanblik, hetgeen nu gepaard ging met koers verliezen o.a. voor Holland Amerika- lijn, die drie punten lager noteerde en KNSM, die twee punten verloren. Ook Scheepvaart-Unie was niet te handhaven. Cultures ongeanimeerd. Bankaandelen prijshoudend. Neder landse Staatsfondsen weinig veran derd. De markt sloot lusteloos. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 juli 1962 Londen 10.08%—10.09%New York 3.59ft_359ft; Montreal 3.33ft-3.33A; Parijs 73.32%—73.37%Brussel 7.22% 7.23%; Frankfort 90.1690.21; Stockholm 69.79—69.84; Zurich 83.18- 8323; Milaan 57.90%-57.95' Kopen hagen 52.04%—52.09%Oslo 50.33— 50.38; Wenen 13.93—13.94; Lissabon 12.57%—12.59%. Dinsdag 24 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden. Ned '58 4% 100% 100% Ned '59 4% 100% 100% Ned '60-1 4% 100% 100% Ned '60 II 4% 100% 100 ft Ned '59 4% 9711 98% Ned '60 AY* 97% 97)1 Ned '61 4% 97% 97% Ned '53 3% 92% 92% Ned Gb obi 3% 78% 78% b Ned '47 3% 87H 88 A Ned '51 3% 95 x 94% Ned '53 I-II 3% 92% 92% Ned '56 3% 91% 91% Ned '48 3% 84% 84% Ned bel cert. 3% 85% Ned '50 I-II 3 84% 84% Ned '54 i-n 3y4 87% 87% Ned 13% 87% 87% Ned '55 n 3% 90 90 Ned "37 3 89 89% Ned G.b. obi '46 3 89 li 89 U Ned dol. ln. '47 3 85% X 85% Ned Inv cert. 3 98% x 98 ft Ned. 62-64 3 98% X 99% 98% Indlë *37 A 3 93% 93% Ned. won. b.l. '57 6 106% 106% Ned w.bl '58 4% 98% 99 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 103 102% Ver. HVA-mij 114 114% A.KÜ 366% 364% Deli My cert. 132.20 132 Hoogovens cert. 566 i 560 Philips gem bez. 161.40 161.10 Unilever cert 143.30 14340 Dordtse Petr 604 601% Kon P (50 ft f 20) 131.40 132.10 Holl Amer lijn 126% 123% Java China Pak 128 126% K1.M 53.— 52.50 Kon Ned St.boot 143 1 141% Kon Paket Mij 130% 130% Stoom My Ned 132% 132% Nlev Goudr cert 111% 110% v. Ommeren cert 250% 250% Kon Rott Lloyd 131 131 N.Scheepsv Unie 127% 126% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem.lenlngen 93 93 98 93% 95A A'dam "47 (3%) 3 idem 48 (3%).. R'dam '52-1 (4%) id. "37 I-II (3%) Z.-HoU *55 4%.. Bankwezen Bb N.Gem. 58 5% ld NWB'52 (4V«) BVG rsbr f 500 BVG rsbr -52 Industr Obligaties Philips Doll '51 103% 96 204 139% 93% b 103% 96 203% 139% 16% 86% VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten vorige Slotkoers koers v. heden. 104 x 103 86 80% 87% 80% 92 91% 91% 91% 81% 80% 80% 87%b 88 88% 91% n 89 89 84'4 86 93 b 83 b 84% 85 104% 102 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12% A'dam 56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam "56 m 2% Eindhoven '54 Enschede *54 2% Den Haag'52 12% Idem ET 2% R'dam '52 I 2%.. Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2%.. Z.-Holl. 1957 2% Zuld-Holl. '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinstelUngen Interunie f50.-.. Robeco Unitas f50.- Ver. Bez. v. 94 f50 Amst Bank Cultuurbank Holl. Bank U eert. Ned. HandelmlJ. Rott. Bank Twentsche Bank Senembah Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat Borsumij-Wehry Calvè Delft eert. Electrolasmy K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl Constructie Ing. bur. v. BjuJ. Internatio Int. Kunstst. Ind. v. Kemp. en Beg. Leidse Wolspj-ij Müller en Co NB. Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd Mij Sikkens Groep Ver. Touwfabr. Walvisvaart Wernlnk's Bet .my Wilton Feyenoord v. Wyk Heringa Zaalberg Mijnbouw en petrol Biilton 2der. Kon Petr (f20) Amerik. fondsen Can ad Paclfio R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Kennecott Republic Steel rhell Oil Union Pad .1c Un. States Steel Bieden Laten Ex-dividend Exelalm 176 176 201 201 466 465 125.50 125 369 269% 31% 30% 212% 212% 338 338 335% 335% 308% 308% 326 b 326 lingen 520 520 225% 227 68% 69 725 717 326 309 307 169 168 b 436 436 205 205 185 189 80 b 155 153% 409 409% 345% 345% 511 512 56.— 56 450% 450 735 740 383 383 104 102 190% 188 274 270% 88 x 88 X 125 b 125% earn 431 429 130 131 22U 57% 58% 41% 41ft 33% 34 49 48% 49 48% 69% 69% 39% 391» 30% 31% 29% 29 46% 46%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5