Geneefs akkoord over LAOS ondertekend Vandaag bespreking tussen Luns en Spaak Rijksweg 4: troef op wekelijkse rol Gaat U met vakantie? PapoeastudentenNederland wil van Nieuiv-Guinea Geen financiële overwegingen bij besluit over gesneuvelden Grebbedijk overgedragen aan de H.A.L. Fanfani tegen Europadoor Parijs en Bonn overheerst Minister stelt onderzoek voor LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 JULI 1962 Voor de Leidse kantonrechter Er gaat bijna geen week voorbij of de rol van het Leidse kantongerecht bevat wel enige zaken die betrekking hebben op een .overtreding op Rijksweg 4 onder Oegstgeest of Sassen- heim. Een 35-jarige beroepschauf feur uit Hillegom had kennenlijk geen rekening gehouden met de verkeersintensiteit op deze weg. Hij ging onder Sassenheim met zijn autobus plotseling op de inhaalbaan rijden, hoewel uit tegengestelde richting juist met hoge snelheid een personenauto naderde. Chauffeur boft niet De chauffeur trof het niet: de per sonenauto bleek een patrouille-wagen van de rijkspolitie te zijn, bemand met twee agenten. De mannen van de politie konden een aanrijding niet meer voorkomen, maar wisten zich door onder het dashboard te duiken min of meer in veiligheid te stel len. De patrouilleauto werd volkomen vernield. De twee inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. Ze waren nog in staat de chauffeur te verbaliseren. Gisteren moest de chauffeur van de autobus zich voor de Leidse kan tonrechter verantwoorden. Hij voer de tot zijn verdediging aan, dat hij goed had uitgekeken voordat zij op de inhaalstrook was gaan rijden. Zonder veel omhaal van woorden wisten de beide politiemannen de bewering van de verdachte te weerleggen. De officier, mr. C. Sluyk hekelde de nonchalance van de chauffeur en requireerde een boete van f. 150, subs. 1 maand. De kantonrechter, mr. W. de Koning was het met deze eis eens en vonnis te conform. Ingeivikkeld De 19-jarige student, die eigenlijk de veroorzaker van een ingewikkeld ongeluk was, was niet ter zitting aan wezig om zich te laten veroordelen. Hij had in april j.l. staan liften om het weekeinde in zyn woonplaats Enkhuizen te kunnen doorbrengen. Eer. 34-jarige accountant uit Vlaar- dingen, die hem zag staan, besloot de jongeman mee te nemen en remde krachtig, zo krachtig zelfs, dat de chauffeur van een achter hem rij dende vrachtwagen scherp naar links moest uitwijken. Ongelukkigerwijs naderde op dat moment uit tegenge stelde richting een sportauto, waar van de bestuurder op zijn beurt, wanhopige pogingen deed een aanrij ding te voorkomen. Tevergeefs ove rigens. De sportauto schoot met een klap onder de vrachtauto. De be stuurder werd wonder boven wonder slechts licht gewond. Drie van de vier betrokenen waren als verdachte gedagvaard. De stu dent. de accountant en de vrachtwa genchauffeur. De laatste twee ver schenen. De student werd bij verstek veroordeeld tot f. 15,- boete subs. 3 dagen. De accountant, wie ten laste was gelegd, dat hij zonder enige ver- keersnoodzaak had geremd en daar door de veiligheid van andere wegge bruikers in gevaar gebracht, meende dat er niets gebeurd zou zijn, als de vrachtwagenchauffeur tydig had ge remd. De kantonrechter honoreerde de onverantwoordelijkheid ,van de ac countant met een boeté van f. 60.- subs. 12 dagen. De chauffeur, tegen wie de officier f. 100- boete eiste, moest zich tevreden stellen met een boete van f. 30,- subs. 6 dagen. De kantonrechter kon zijn reactie op de plotselinge manoeuvre v. de accoun tant wel voorstellen, maar niet goed keuren. Vandaar die vrij lichte boe te Hij had namelijk verzuimd een be schermingsplaat op een stempelma- chine te laten aanbrengen. De veilig heidsinspectie had hem reeds enkele malen op dit ernstige en riskante ver zuim gewezen. De officier eiste dan ook een boete van f. 200,-. De fa brieksdirecteur voerde tot zijn verde diging aan dat het bedrijf, toen hij het nog niet zo lang geleden over nam, allesbehalve veilig was. „Ik kon niet alles tegelijk in orde maken. Ik heb het nu weer overgedaan aan een groot concern", deelde hij de ma gistraten mee en het klonk als een verzuchting. De kantonrechter zag geen termen aanwezig om clementie te betrach ten en vonniste conform: f. 200 - boe te subs. 1 maand. WERNER HEYDE IN STAAT VAN BESCHULDIGING De Westduitse medicus prof. Wer ner Heyde is officieeel beschuldigd van medeplichtigheid aan het doden van 100.000 mensen tydens de oorlog. Zij werden ongeneeslijk krankzinnig geacht en omgebracht. Prof. Heyde zou hieraan hebben meegewerkt. Er is een lijvig dossier tegen hem sa mengesteld. De 58-jarige neuroloog heeft na de oorlog onder een schuil naam als arts in Kiel gewerkt. Eind 1959 is hij aangehouden. Hij verblijft sindsdien in voorlopige hechtenis. Op een soortgelijke beschuldiging zal nog een arts terechtstaan, dr. Bernhard Bohne. Volgens de drie Papoea-jon geren, die de vorige wéék hun bezoek aan Indonesië hebben onderbroken voor besprekingen in Nieuw-Guinea, is Nederland bereid ..zonder moeilijkheden" Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Zij baseren dit op een brief, die hun de vorige week in Djakarta door minister Soebandrio zou zijn getoond en waarin de Nederlandse ambassa- De Nieuw Amsterdam" stoom de gisteren uitzonderlijk dicht langs de Nederlandse kust en pasêeerde daarbij de Scheve- ningse pier. Het schip verleent gastvrijheid aan het varend con gres over communicatieproble- blemen in een verenigd Europa. De reis van vijf dagen gaat ook naar Scandinavië. De beslissing, dat de stoffelijke overschotten van de in Nederlands Nieuw-Guinea gesneuvelde militairen niet van Rijkswege naar Nederland zullen worden overgebracht, ls door de ministerraad genomen. By het overleg en bij het nemen van deze beslissing hebben financiële overwe gingen geen rol gespeeld. De omstan digheden en de mogelijkheden ter plaatse hebben de doorslag gegeven. Dit heeft de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid de heer J. H. Cou- zy (V.V.D.). De klimatologische om standigheden in de tropen brengen met zich, zo verklaart de minister verder, dat teraardebestelline op zeer korte termijn moet plaatsvinden. Het is in de tropen en in het bijzon der in afgelegen streken niet uit voerbaar stoffelijke resten binnen die termijn te omhullen overeenkomstig de voorschriften voor internationaal vervoer. Teraardebestelling op of na bij de plaats van overlijden is dan ook onontkoombaar. Gezien de omstandigheden en het feit, dat het na korte tijd opgraven van stoffelijke resten op ernstige hy giënische bezwaren stuit, moest der halve ook nu het besluit worden ge nomen de in het verleden gevolgde gedragslijn te continueren. Intussen is in Amsterdam een co mité opgericht, dat geld wil inzame len tenginde de in Nieuw-Guinea om het leven gekomen militairen tqph naar het vaderland te laten over brengen om op Nederlandse bodem te worden begraven. Het comité bestaat uit mevrouw W. M. S. Pitlo—Van Rooven Ovoorzittser», mr. J. M. Brol- mann (secretaris-penningmeester, prof. mr. P. Borst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit en prof. dr. J. P. Kruijt, hoogleraar aan de Universi teit van Utrecht. deur in Washington, dr. J. H. van Roijen, de Indonesische minister uit nodigde naar Washington te komen, „om in ontvangst te nemen wat Indonesië wil hebben", zoals de Papoea-studenten het formuleerden. Minister Soebandrio zou volgens deze brief „alleen zijn handtekening" moeten zetten. De drie Papoea's, de heren Jelman, Somisoe en Indeij, verklaarden dit op een bijeenkomst, die gisteravond te Hollandia werd gehouden met een tiental leden van de Nieuw-Guinea- raad, die naar vernomen werd „ge schokt" waren over deze mededelin gen. Het drietal kon niet met zeker heid zeggen of de door minister Soebandrio getoonde brief inderdaad authentiek was „omdat wij de hand tekening van ambassadeur Van Roijen niet kennen". De Papoea-studenten is gevraagd in Djakarta een fotokopie van de brief te vragen om hun bewerin gen te kunnen staven. Alle drie keren zij eind deze week uit Hollandia naar Djakarta terug om het bezoek dat zij vorige week na een verblijf van vijf afbraken voort te zetten. Onveilig De 49-jarige directeur van een blik- emballagefabriek stond gisteren voor het hekje, omdat hy had gezondigd tegen de veiligheidsvoorschriften die in het algemeen voor een fabriek gei den, tengevolge waarvan een van zijn ondergeschikten drie vingertoppen moet missen. V.S. nog vóór op de Russen in kernbewapening Alle factoren in aanmerking geno men zijn de Verenigde Staten nog steeds op de Russen voor wat betreft kernwapens en technische kennis, ai- dus de mening van Glenn T. Seaborg, voorzitter van de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie. Hij wilde zich echter niet verdiepen in de vraag hoe de situatie zou zijn nadat de Russen hun nieuwe serie kern proeven in de dampkring achter de rug hebben. De Russische resultaten zuLIen zorgvuldig worden geanali- seerd, zo voegde hij eraan toe. Seaborg besprak de bewapenings wedloop in een vraaggesprek voor de televisie en zei dat premier Chroesjt- sjow naar zijn mening oprecht be zorgd is over de Russische veiligheid met het oog op de Amerikaanse kernproeven. „Dat is een van de moeilijkheden in deze zaak," zei hij, zinspelend op het feit dat geen van beide par tijen bereid is het ririco te nemen dat de andere een voorsprong behaalt. Hij vond Chroesjtsjows bewering dat Ruslai d de beschikking heeft over een raket i11 staat is „een vlieg in de lucht te treffen", een „overdrijving". De Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromiko. heeft gister avond op een ontvangst in Genève de hoop uitgesproken dat na de vol gende reeks Russische kern apen Als laatste in een illustere rij lag gisteren de nieuwste aanwinst van de Holland-Amerika Lijn langs de Wil- helminakade in Rotterdam. Voorop de „Rotterdam", daar achter de „Nieuw Amsterdam" en tenslotte het m.s. „Grebbedijk", 163 meter lang, 20 meter breed en 8 me ter diep stekend, een ultra modern vrachtschip, dat zojuist gereed was gekomen door de directie van de werf Wilton eyenoord en aan de directie van de Holland Amerika Lijn is over gedragen. Op 27 juli zal het schip zijn maidentrip maken van Bremen uit, via Hamburg. Antwerpen en Rot terdam naar de Amerikaanse gulf- havens. Het'is het tweede schip van de zgn „g-klasse". In oktober 1960 kwam de „Gaaster- dljk" in de vaart. De „Grotedijk" en de „Gorredijk" zijn rc-p. bij de Rot terdamse Droogdok Mij en Wilton Feijenoord nog in aanbouw. Het schip is uitgerust met een ex- trf telefoniezender, airconditioned verblijven en een vriesinstallatie voor de lading. De gladde dekken maken een mechanische behandeling van de lading mogelijk. Bovendien is het schip zo ingericht, dat de beladings factor 65 is: een belangrijke winst als men dit vergelijkt met de in de oor log gebouwde Victory schepen, die toen als zeer efficient golden en wat hun beladingsfactor betreft niet ho ger kwamen dan 46. Vertraagde vakantie. Zondagavond om 11 uur, toen een Hazerswoudse jongeman van 18 jaar een café aan de Zoeterwoudse Rijn dijk, verüet om zich per bromfiets naar huis te begeven, werd hij met een onaangenaam feit geconfron-- teerd: zijn voertuig was verdwenen. Toen de brommer na enig zoeken on vindbaar blééf, werd de politie van de groep Zoeterwoude ingeschakeld. Na intensief speurwerk konden de dienaren van Hermandad maandag de dader, een Koudekerkse jongeman achterhalen. De bromfiets was ge stald in een vaart in zijn woonplaats. De gedupeerde Hazerswouder kon inplaats van maandagmorgen 's mid dags om vier uur met zijn vrienden op vakantie Op de bijeenkomst met leden van de Nieuw-Guinearaad verklaarden de Papoea-studenten ook, „overtuigd te zijn van het falen van het Neder landse beleid" inzake Nieuw-Guinea. Zij waren eveneens de overtuiging toegedaan, dat Nederland van het gebied af wil. Een aantal leden van de Nieuw- Guinearaad heeft echter geweigerd een formeel gesprek met de drie Papoea-studenten te voeren. Koudekerk via Telstar met j VS verbonden J Als een van de eerste Neder- t landers zal burgemeester Q. Wa- f verijn van Koudekerk via de Tel- j star een telefoongesprek met j) Amerika voeren. Donderdagavond tussen half- a tien en tien uur zal de stem van Koudekerks eerste burger f door de Tel (efoon)-ster worden t opgevangen en naar de zuster- f f stad Artesia in Californië wor- t f den doorgezonden. Buiten het f A gemeentehuis kunnen de inwo- f a ners van Koudekerk het gesprek f door middel van versterkers vol- a gen. Zij zullen de stemmen van J de nieuwe burgemeester van Ar- f tesia. mr. Paul Parker, van de in F t Koudekerk bekende oud-burge- F i meester Seldeen en vanEdMed- f f ley, city-manager van Artesia t 4 horen. i Om te voorkomen, dat tüdens A dit transatlantische telefoonge- a sprek, dat waarschijnlijk 5 tot 6 J minuten zal duren, een binnen- lands „telefoontje" binnenkomt, F heeft de PTT een aparte lijn be- f schikbaar gesteld. f Het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag sprak in antwoord op een vraag ten stelligste tegen, dat een brief als door de Paoea-studenten genoemd, bestaat. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zou vandaag van zijn verblijf in Brussel, waar hij een bijeenkomst van de EEG-ministerraad en de voortzetting van de besprekingen over de toetreding van Engeland tot de gemeenschap bijwoont, gebruik maken voor Europees politiek overleg met zijn Belgische collega, Paul-Henri Spaak. Men neemt aan, dat hij de Belgische minister zal inlichten over de besprekingen, die hij vorige week in Rome met leden van de Italiaanse regering over de plannen voor een Europese politieke unie heeft gevoerd. Minister Spaak zal deze week naar Bonn reizen voor soortgelijk overleg met de bondsregering. Het ontstaan van een neutraal Laos ls gisteren een feit geworden door de ondertekening van een ak koord dat de onafhankelijkheid en neutraliteit van Laos plechtig garan deert. De ondertekening op het Euro pese hoofdkwartier van de VN in Ge nève, door de vertegenwoordigers der veertien landen die gedurende veer tien maanden over dit akkoord heb ben onderhandeld, nam 25 minuten in beslag. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Home, en zijn Russi sche ambtgenoot, Gromiko, schudden elkaar na afloop hartelijk de hand en de Brit verklaarde: „Dank u zeer voor al uw medewerking". Zfj waren de twee voorzitters van de qonferen- tie over Laos. Premier Chroesjtsjow heeft in een boodschap aan de conferentie ver klaard dat het akkoord een „grote overwinning is voor de politiek van vrede en samenwerking tussen lan den die tot verschillende sociale stel sels behoren". Hij zag in de totstand koming een bewijs dat alle interna tionale vraagstukken, hoe ingewik keld ook, kunnen worden opgelost met goede wil en een gepast reke ning houden met de wederzijdse be langen. De overeenkomst werd getekend door vertegenwoordigers van Laos, Polen, Zuid-Vietnam, Thailand, de VS, Birma, Cambodja. Canada, Chi na, Noord-Vietnam, Frankrijk, India, Groot-Brittannië en de Sow jet-Unie. Prins Soevanna Phoema, pre mier van de Laotiaanse regering, verklaarde tot de afgevaardigden diep getroffen te zyn en de dank van zyn regering en het Laotiaanse volk over te brengen. proeven er geen kernproeven meer genomen zullen worden. „Het zou het einde van de kernproeven kunnen Vice-president zijn. zelfs zonder een verdrag tot het Oorlog maarschalk Militair vertoon in Egyptische parade Ter gelegenheid van de tiende ver jaardag van de Egyptische republiek is gisteren in Cairo een militaire pa rade gehouden, die door president Nasser werd gadegeslagen. In de parade werden raketten meegevoerd, die volgens Radio-Cairo een reikwyd- te hebben van ongeveer zeshonderd km. Boven de stoet vlogen Sow- jetrussische Tupolew-bommenwer- pors en Mig-straaljagers, die volgens een Egyptische radioverslaggever „het geschenk voor de tiende verjaardag van de republiek" vormden. minister van Abdel Hakim staken van deze proeven. Maar na- Amer deed in een toespraak een aan- tuurlijk zou het met een verdrag. val op Israël, dat hy de vijand van als dit mogelyk is, beter zyn" Gromiko. aldus I de Arabische'landen en een basis voor het imperialisme noemde. Italiaanse premier sprak met Hearst Nederland en België hebben tot op heden op het standpunt gestaan dat men met het overleg in de zes EEG- landen over een politieke unie dient te wachten tot Engeland tot de ge meenschap zal zijn toegetreden. De Belgische minister zou echter, vol gens de Belgische pers, geneigd zyn om een Frans-Duits voorstel te aan vaarden voor een topconferentie van de Zes in Rome, eind september of begin oktober, ter bespreking van de politieke plannen. Hy zou zowel door het vry trage verloop van de onder handelingen over de Britse toetre ding als het scepticisme waarvan de Britse oppositieleider Gaitskell on langs ten aanzien van de Europese unie biyk gaf, teleurgesteld zyn. Onwaarachtig Onze Romeinse correspondent te lefoneerde hedenochtend Er heerst in Rome in bepaalde, vooral rechtse, kringen nogal wat opwinding over een persgesprek, dat premier Fanfani heeft gehad met de bekende Amerikaanse journalist Wil liam Hearst jr. In dat gesprek heeft Fanfani duidelyk verklaard, dat Ita lië zich niet wenst aan te sluiten by het denkbeeld van generaal De Gaulle en Bondskanselier Adenauer over een Europa, waarin Parys, Bonn en Rome de leiding zouden hebben en de Benelux-landen min of meer geduld zouden worden. Fanfani zei tevens, dat hy zowel van De Gaulle als van Adenauer een verzoek heeft gekregen tot het beleggen van een Europese topcon ferentie in Rome in september as. en dat hij niet op deze verzoeken is ingegaan, omdat zulks zou neer komen op isolering van Engeland. Italië stelt er nameiyk ten zeerste prijs op, dat dit land zich zal aan sluiten zowel by de Europese markt als by een eventueel Europees poli tiek samengaan. De rechtse pers in Italië en ook bepaalde diplomaten tonen zich ont hutst en doen alsof er iets geheel nieuws gebeurd is. In het Romeinse avondblad „Telesera", dat onder in vloed staat van oud-premier Tam- broni, een der meest-rechts georiën teerde christendemocraten leest men: „Als Fanfani deze dingen wer- kelyk aan de Amerikaanse journa list heeft gezegd, dan is dat iets by- zonder ernstigs. Fanfani zou niets minder hebben verklaard dan dat Italië, tegen de mening van Bonn en Parys in, voorstander zou zyn van inniger betrekkingen tussen het Europese vasteland en Engeland. Bovendien is dit persgesprek ge houden kort na het bezoek van de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, die beschouwd kan worden als een spreekbuis van Lon den. En wy zouden hier dus te doen hebben met een nieuwe ontwikke ling in de Italiaanse politiek, sterk afwijkende van die, welke tot nu toe werd gevolgd". Deze verbazing van het Romeinse avondblad Iykt ons eerlyk gezegd onwaarachtig, wy kunnen ons niet voorstellen, dat de redactie van een blad, dat enge betrekkingen onder houdt met Tambroni, die twee jaar geleden eerste minister was, en die nog altyd een zekere rol speelt in de Italiaanse politiek, zo slecht zou zyn Ingelicht. Het was immers duidelyk, dat Italië wat de buitenlandse poli tiek betreft, dichter dan enig ander land in West-Europa by de opvat tingen staat, die minister Luns is toegedaan. Matlioe: „contact met Tsjombe is zeer. zeer goed" Het hoofd van de V.N. in Katan ga, Mathoe, heeft gisteren verklaard dat de eerste bespreking die hij met president Tsjombe van Katanga heeft gevoerd tot zeer gunstige resul taten heeft geleld en dat de betrek kingen tussen hem en Tsjombe tot dusver „zeer, zeer goed zyn". „Vorige week vry dag voerde ik een gesprek van een uur met Tsjombe en waren wy het volledig eens over alle besproken punten, waaronder nete lige vraagstukken zoals bunkers", zo zei Mathoe op zyn eerste persconfe rentie sinds hy werd benoemd tot hoofd van de V.N. in Katanga. Mathoe, een gezette 52-jarige Afri kaan, was goed geluimd tijdens de persconferentie. Hy zei d_i hy Swa- Affaire - Frankel (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Justi tie, Stammberger, heeft zyn llberale- partyvoorzitter Erich Mende gezegd, dat wellicht een parlementaire com missie van onderzoek kan nagaan of hy als minister tekort is geschoten by de benoeming van Wolfgang Im- merwahr Frankel tot procureur-ge neraal by het Bondsgerechtshof in Karlsruhe. Zoals gemeld is Inmiddels door Oostduitse publikaties bekend gewor den, dat Frankel zich in het Derde Ryk als officier van Justitie in Leip zig schuldig heeft gemaakt aan het nietig verklaren van vonnissen, om daarna onmenselyke straffen voor kleine vergrijpen te kunnen eisen. Stammberger bood zyn ontslag als minister reeds vorige week aan Bondskanselier Adenauer en het ka binet aan, maar dit ontslag werd niet aanvaard. Het denkbeeld om zyn gedrag nu door een parle mentaire commissie te laten onder zoeken, is by Stammberger opgeko men, nadat het bestuur van de Beierse Christelyk-Sociale Unie, de party waarvan Franz Joseph Strauss voorzitter is, een paar maal had ver klaard, dat een parlementair onder zoek naar het optreden van Stamm berger inzake de kwestie-Franlkel op zyn plaats zou zyn. Het partijbestuur betoogde hierbij, dat een dergelijk onderzoek meer op zijn plaats zou zijn dan een voort zetting van het parlementaire onder zoek naar de activiteiten van minis ter van Defensie Strauss met be trekking tot de Beierse woningbouw- firma Fibag. Achtergrond van deze hele kwestie is, dat de CSU boos is op Stammbergers party, de Freie Demokratische Partei, omdat deze indertyd stemde voor voortzetting van het onderzoek in de affcire-Fi- GASTDIRIGENTEN VAN HEIN JORDANS De dirigent van het Brabants Or kest, Hein Jordans. heeft voor het komende concertseizoen een aantal uitnodigingen ontvangen voor gast- directies in het buitenland. Er is een definitieve overeenkomst gesloten voor een reeks van ongeveer zes con certen in Israël, als gastdirigent van het Haifa Symphony Orchestra, in de maand december van dit jaar. Tevens is Hein Jordans gecontrac teerd voor twee concerten met het Pools staatsorkest in Kattowice, op 17 en 18 mei 1963. Zowel in Israël als in Polen zal Hein Jordans tenminste één Neder lands werk introduceren. Voor de concerten in Kattowice is de keuze gevallen op het in opdracht van het Brabants Orkest gecomponeerde Scherzo van Leon Orthel. Daarnaast zal Hein Jordans het concert voor fluit en harp van Mozart dirigeren, alsmede de Derde Symfonie van Bruckner. Ook zal Hein Jordans in het ko mende seizoen een vyftal concerten dirigeren van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Kunst flit sen Het aantal bezoekers aan de Frans Halstentoonstelling in Haarlem heeft dezer dagen de 50.000 gepasseerd. In Veghel wordt tot en met 2 sep tember a s. een tentoonstelling ge houden van werken van alle 28 Bra bantse beeldhouwers. In het voor de expositie byzonder geschikte Veghelse Julianapark staan ongeveer 70 buitenbeelden en in een speciaal voor de tentoonstelling door architect P. Tooten gebouwde pavil- joengalery nog een 100-tal beelden. Binnenkort zullen in Frankrijk 2 boeken uitkomen, die beide zullen zyn gewyd aan de Nederlandse cineast Joris Ivens en zyn werk. Robert Cre- lier bereidt een boek over Ivens voor, dat zal worden opgenomen in de Franse reeks „Premier Plan", waarin reeds werken over Orson Welles, Al fred Hitchcock, Jean Renoir, LuisBu- nuel en andere filmers zyn versche nen. Ook in de serie „Cinema d'au- Jourd'hui" zal over niet al te lange tyd een boek over Ivens verschynen Joris Ivens, die vooral bekendheid heeft gekregen door zyn film over de afsluiting van de Zuiderzee, heeft de laatste jaren veel gewerkt in China, Polen, Oost-Duitsland, Italië en Cuba De voor het eerst in Arnhem ge houden kunstmarkt heeft veel be langstelling ook van Duitse zijde ge trokken Circa 80.000 mensen hebben de markt bezocht. Naar schatting is Internationale liarpweek 1962 Introductie van nieuwe composities Zaterdagavond is in het Haarlemse Concertgebouw d« internationale harpweek 1962 geopend door het Kunstmaand- orkest onder leiding van Anton Kersjes. Dit concert was het begin vat de derde internationale harp week, welke dit jaar van 21 tot 28 juli in het huis van de Wood- brookers in Bentveld bij Haar lem wordt gehouden ondei auspiciën van de Stichting Inter nationaal Toonkunstenaars Cen trum „Eduard van Beinum". Tijdens deze week die onder leldlnf staat van Phia Berghout uit Amster dam en Maria Korchinska uit Lon den. zullen jonge harpisten en harp- studenten elkaar ontmoeten en van gedachten wisselen naar aanleiding van zelfgekozen en uit te voeren programma's. Voorts worden voor drachten gehouden. Ook zullen ei nieuwe composities geïntroduceen worden, 's Avonds zullen bekend* harpisten uit verschillende landen voor de deelnemers optreden tenein de een duidelijk inzicht te verkrij gen in de harptechniek. Het openingsconcert begon met he Concerto in bes gr. t. op 4 nr 6 van G. F. Handel. Aanvankeiyk zou de Nederlandse harpiste Vera Badings uit Amsterdam soliste zyn doch op het laatste ogenblik liet zy weten wegens oververmoeidheid niet te kun nen meedoen. Geheel onvoorbereid viel toen de 20-jarige Lynne Turner uit Chicago in. Het Concertino voor harp en strijk instrumenten van J. M. Damase met als soliste de eveneens 20-jarige Parisienne Brigitte Deshais du Portail besloot het eerste gedeelte. Als laat ste solist trad de 31-jarige Lee Swinson (V.S.) op in het moderne concerto voor harp en 7 blaasinstru menten van Carlos Salzedo. IN ITALIË Ned. Danstheater oogst succes Het Nederlands Danstheater heeft overweldigende ovaties geoogst in het nieuwe openluchttheater „Navi- gliu Grande" te Vermezzo, 20 iklo- meter van Milaan. Het publiek was opgetogen over techniek en choreografie van „Di vertimento" en „La luna nel trape- zio" (op muziek van Benjamin Brit ten), 'L'approviosement" (muziek Paul Creston), „Fète de Jugement" (muziek van Luctor Ponse) en „Bal let de jazz ready go" (muziek Duke Ellington) De 22 dansers en ballerina's en soliste Sonia Arova uit Parijs wer den beloond met negen „open doek jes". Het danstheater, dat onder leiding staat van Aart Verstegen, Carel Bir- nie en Hans van Manen zal een uit gebreide tournee door Italië maken. Expositie stillevens in Dordrecht De tentoonstelling „Nederlandss stillevens uit de zeventiende eeuw", die tot 2 sept. in het „Dordrechts Museum" gehouden wordt, is zater dag geopend door de ambassadeur van Brazilië in ons land, de heer «7. de Sousa-Leao. De ambassadeur hield bij die gelegenheid een toe spraak, waarin hij het stilleven een Hóllands genre bij uitnemendheid noemde. Tevoren had de directeur der Dordtse musea, de heer L. J. Bol, een korte schets over het stilleven gege ven. Hij zeide, dat het stilleven tegen woordig hoog genoteerd staat, maar als kritiek liet hy horen, dat men tegenwoordig in het zoeken naar het symbolische vaak te ver gaat. De heer Bol stelde verder onder meer, dat vorderingen in gebondenheid en ruimtewerking niet noodzakelyk een hoger estetisch peil impliceren. Een van de deelnemers zou voor en kele duizenden guldens aan een Ame rikaanse toerist hebben verkocht. De openbare veiling die de kunst markt afsloot, was geen succes: de kunstwerken ging niet of tegen een lage prys van de hand. Een van de grootste Canadese stu dentenorkesten, de 82 man sterke „Salt fleet district high school band" zal begin augustus in een aantal plaatsen in ons land een reeks ori ginele Broadway-concerten geven. Het programma van de High School Band bestaat zowel uit klassieke als in drie dagen voor f 68.000 verkocht, uit moderne muziek. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES Naam: Straat: Woonplaats: „.No. Kwartaal abonnee Maand Week Post M doorhalen wat niet van toepassing ls VAKANTIE-ADRES hill met Tsjombe had gesproken maar steeds werd vergezeld door e n tolk, die Engels en Frans beheerste vooi het geval dat dit nodig mocht blyken. Mathoe spreekt geen Frans. In antwoord op een vraag zei Mathoe dat hij eraan twijfelde of het verloo,. van de besprekingen zal wor den beinvloed door het feit dat hij een Afrikaan is. „Maar indien dit wel zo is. zal ik hiervan volledig ge- I bruik maken", zo verklaarde hy. P-a: Straat: Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ..No. ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4