Telstar verbond Amerika met Europa op t.v.-sclierm Gesprek te Washington in kritiek stadium RIJTUIG STORT IN RAVIJN: 41 DODEN Ben Kliedda komt zijn rivaal eind tegemoet Soekarno:Overdracht vóór 1 januari 1963? Proef is technisch uitstekend geslaagd Sneltrein ontspoort bij Dijon (§t ,d teuws Poliogevallen in Amsterdam Dollar zal niet devalueren Hang- en legkasten WEERBERICHT Dr. de Graaff overleden Bonn verbaasd over kritiek in Tweede Kamer Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 JULI 1962 No. 30711 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Vermoedelijk nog nooit eerder hebben zoveel mensen in twee door een oceaan gescheiden werelddelen tegelijk hun aandacht op hetzelfde gericht, als gisteravond, toen op minstens tweehonderd- miljoen T.V.-schermen de eerste programma's tussen Amerika en Europa werden uitgewisseld via de Telstar: een betrekkelijk nietig bolletje op duizenden kilometers hoogte door de ruimte suizend met een snelheid van ongeveer 29.000 km per uur. De kwaliteit van de beelden, die uit alle hoeken van de V.S. op de Europese schermen te zien waren, uitstekend, wanneer men althans de bijzondere omstandigheden van de uitzending in aan merking nam. Ook omgekeerd zijn de T.V.-beelden uit Europa heel goed ontvangen in de Nieuwe Wereld. Bij het schakelen kwamen dikwijls storingen voor, doch deze 1 zijn niet te wijten geweest aan de Telstar. Ook het omzetten in een ander lijnenstelsel veroorzaakte enkele moeilijkheden, maar over het algemeen is de proefneming voortreffelijk geslaagd. Het is overtuigend gebleken, dat door een verdere ontwikkeling van het satellietsysteem een wereldwijde televisie mogelijk gemaakt kan worden. EIFFELTOREN NAM RETOURTJE De historische televisieuitzending begon toen de satelliet zich op een hoogte van 4.800 kilometer van het Zuidamerikaanse continent naar de noord-west kust van Afrika bewoog. Het programma begon om even voor acht uur. Toen verscheen op de Patiëntje overleden Drie gevallen van kinderverlam ming zün vorige week in het Rooms- katholieke kindertehuis „Amstelstad" aan de Lauriergracht in Amsterdam geconstateerd. Eén van de kinderen Is in het afgelopen weekeinde aan de gevolgen van polio overleden. Er zyn uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. De Amster damse wethouder voor de Volksge zondheid, mr. R. van den Bergh, deelde ons mee, dat de ziekte niet onrustbarend is. Elk jaar steekt de ziekte ergens de kop op. De 250 kin deren, die in „Amstelstad" wonen en ook de 100 kinderen, die er extern verblijven zijn allen geïsoleerd en hebben een injectie gekregen. Over twee weken zullen zij nogmaals wor den geïnjecteerd. Ook worden de ge zinnen, waarmee de kinderen contact hebben gehad, door de GG en GD gecontroleerd. Uit een onderzoek is gebleken, dat alle kinderen reeds tegen polio waren ingeënt. Weth. Van den Bergh is giste ren op de hoogte gebracht van de poliogevallen in „Amstelstad". Op de Mariaschool hadden de kin deren uit „Amstelstad" contact met de kinderen van het r.-k. kinder tehuis „De Voorzienigheid". Ook deze kinderen zijn ingeënt. De ouders van de andere kinderen van deze school hebben het verzoek gekregen hun zoontjes of dochtertjes ook binnen 'n week te laten inenten. Ook de overige familieleden kunnen zich laten in enten. Verzocht is aan de directies van de twee kindertehuizen om de kinderen niet op vakantie te laten gaan. Dat is voor de kinderen uiteraard een enorme teleurstelling. De kinderen van „De Voorzienigheid" b.v. hadden vakantieadressen over het gehele land verspreid. Voor hen is het een uitzonderlijk bittere pil, die zij moe ten slikken. TV-schermen in Europa het Vrij heidsbeeld in de haven van New York en de Eiffeltoren. Het beeld van de Eiffeltoren was eerst via Telstar in Amerika opge vangen. Daarna verschenen beelden uit vele delen van het Amerikaanse con tinent op de beeldschermen. Europa was onder meer rechtstreeks getuige van een persconferentie van presi dent Kennedy in het Witte Huis, doch hoorde daarbij niets nieuws. Het programma dat over de oceaan kwam heette: „America july 23 1962" en omvatte ook een stukje van het Shakespeare festival in Strat ford, Ontario. Het bevatte natuurlyk ook een blik op Cape Canaveral, John Glenn keek Hollandse, Zweedse en Zuidslavische huiskamers in. Het Mormonenkoor zong „Onze God is een machtig fort", tegen een achtergrond van de vier presidenten van Amerika, wier beeltenissen zijn uitgehouwen uit de rotsen van Mount Rushmore: Jefferson, Lincoln, Washington, en Theodore Roosevelt. De uitzending was een „doorsnede" van de Verenigde Staten, die uiteen liep van een honkbalwedstrijd in Chicago tot beelden van San Francisco's „Golden Gate Bridge". Cocktail uit Europa Drie uur later kregen de Ameri kanen Lappenmeisjes en rendieren Italiaanse vissers, de Londense Big Ben en de geheimzinnige glimlach van Mona Lisa op hun beeldbuis voorgezet. Deskundigen aan beide oevers van het grote water prezen de uitwisse ling als een groot succes, hoewel de laatste paar minuten van het Euro pese programma wat onduidelijk De Verenigde Staten zullen niet overgaan tot devaluatie v n de dol lar. Dit heeft president Kennedy gis teren verklaard op zijn persconfe rentie in Washington, die via de Tel star naar Europa werd uitgezonden. Kennedy zei, dat de VS de internatio- na' betalingsbalans tegen het einde van het komende jaar in evenwicht hopen te brengen. De president zei, dat generaal Lem- nitzer zal worden aangewezen als nieuwe opperbevelhebber in Europa als de NAVO-raad de VS mocht vra gen om een nieuwe opperbevelhebber Kennedy was er niet zeker van, dat de berichten uit Parijs over „geprik keldheid" inzake de mogelijke benoe ming van Lemnitzer geheel iuist wa ren. De president toonde zich „zeer be zorgd" over de toestand in Kongo. Hij zei dat zijn regering de pogin gen van de Verenigde Naties om Ka- tanga weer met de rest van Kongo te verenigen, krachtig steunde. Ken nedy sprak voorts over de kwestie- Berlijn en de kernproeven. Advertentie H. JANSE de man. bij wie U het beste slagen kan. KIJKEN is KOPEN HAARLEMMERSTR. 129 - LEIDEN Telefoon 30553 Ben Bella is aan de winnende hand! Premier Ben Khedda van de voorlopige regering in Algiers heeft ingestemd met de vorming van het politieke bureau van zeven leden in Tlemcen, op voorwaarde dat de Nationale Raad (parle ment) bijeenkomt om deze maatregel van de groep-Ben Bella te bekrachtigen. Zoals bekend hebben de aanhangers van Ben Bella in dit politieke bureau de meerderheid. Ben Khedda heeft de minister van Staat Mohammedi Said (die ook in het politieke bureau is gekozen), naar Tlemcen gezonden om voor stellen te doen aan vice-premier Ben Bella. Ben Khedda zou verder willen, dat het bureau één jaar in functie is, waarna een congres van het Nationale Bevrijdingsfront een nieuw bureau zou moeten kiezen. Ben Khedda zou tot deze concessie zijn gekomen tijdens een gistermid dag gehouden bijeenkomst van de voorlopige regering. De vergadering werd niet bijgewoond door Jazid, de minister van Voorlichting, en Dahlab, de minister van Buiten landse Zaken, die zoals bekend door kwamen omdat het verbin dingsstation in de ruimte zich reeds voorbij zün gunstige stand had be wogen. Richard Dimbleby van de Britse radio en televisiedienst BBC opende het programma uit Europa. Daarna begon voor de Amerikaan se beeldbuiskijkers een wervelende tocht door Europa, die door 54 ca mera's werd opgenomen: 80 kilome ter benoorden de poolcirkel in het Zweedse Gaellivare toonden Lappen trots hun rendieren; een rit over de Champs Elysees naar de Are de Triomphe; Westminster Bridge in Londen; het Plein van de Republiek in Belgrado en het plaatselijke na tionale museum; de Sixtijnse Kapel in het Vaticaan; de Magna Charta in het Britse Museum te Londen; het Parijs Louvre met opnamen van de Mona Lisa en andere kunstschatten, en een werveling van andere beel den. In Amerika zorgde het televisie ontvangst-station in Andover in de staat Maine voor verspreiding van het programma over de drie Ameri kaanse televisie-omroepen, de Cana dese omroep en de Mexicaanse sta tions. Gisteren is bij Oostmahorn de indijking van de Lauwerszee be- gonnen. De minister van Ver- keer en Waterstaat, drs. H. A Korthals hees ter gelegenheid daarvan de vlag op een werk- eilandje ver buiten de kust, waar een maquette van de werken was opgesteld. De onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië zijn in een kritiek stadium gekomen. President Soekarno heeft gisteren in Djakarta nadrukkelijk de eis gesteld, dat Indonesië „voor de haan kraait op 1 januari 1963" Nederlands Nieuw-Guinea in bezit wil hebben. En hij herhaalde, wat hij enkele dagen tevoren al had gezegd n.l. dat Soebandrio niet naar Washington was gegaan om te onderhandelen, maar om te horen of de Nederlanders bereid zijn deze eis in te willigen. ,,Ik heb Soebandrio gezegd niet te lang in Washington te blijvenaldus Soekarno. besloten had uit de regering Volgens onze correspondent in Amerika is deze tydslimiet niet eens het belangrykste obstakel bij het vooroverleg. De Indonesiërs tonen nog meer teleurstelling over de Ne derlandse neiging om nauwkeuriger bepalingen te maken ter garantie van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Nederland zou niet al leen verlangen, dat na de overdracht van het beheer de Verenigde Naties de Indonesische regering van advies blijven dienen inzake het plebiscoet treden. Volgens Reuter heeft Ben Khedda thans nog slechts de steun van zeven van de twaalf ministers van zün kabinet. Een schietpartü tussen burgers en Algerynse soldaten heeft gister avond aan zes Europeanen het leven gekost. Drie Europeanen en een moslim zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het incident van gisteravond is de eerste ernstige schietpartü in Algiers sedert Alge- rüe onafhankelük is. Ruim een uur lang werden schoten gewisseld en ook daarna nog. tot na midder nacht. werd van tijd tot tyd ge schoten. te van de Papoea's, maar Nederland VRIJ WARM De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog en vrij warm weer met zonnige perioden. Over wegend oostelyke wind. (opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Een hogedrukgebied dicht bü ons land geeft zonnig en mooi strand weer. Morgen opnieuw iets hogere temperaturen. In de middag 20 tot 22 graden. Zeewater 16 graden. Zwakke wind uit oostelüke richtingen. Voor uitzichten: fraai strandweer met ho gere temperaturen. 25 JULI Zon op: 4.50 uur; onder: 20.42 uur, "laan op: 0.23 uur, onder: 14.53 u Hoogwater te Katwük te 9.27 en 21.58 uur, laag -ter te 4.57 en 17.25 uur. (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) De Amerikaanse vlieger Robert White, die met hei raketvlieg tuig X-15 een recordhoogte van ruim 93 kilometer behaalde, kreeg als eerste vliegtuigpiloot het ruimtevaartinsigne, dat hem door zijn trotse echtgenote werd op gesold. zou dat Verenigde Naties-advies ook bindend willen maken. Dat laatste schynt Indonesië büzonder te irri teren. De Indonesiërs achten de Ne derlandse politiek op dit punt kwet send en niet liberaal genoeg. Er is nog een derde lastig uit de weg te ruimen moeilykheid. De In donesiërs hebben namelük te kennen gegeven, dat zy de Indonesische pa rachutisten, die op Nieuw-Guinea zijn geland, niet in de steek willen laten. Eerst was het niet erg duidelyk, wat zü hiermede bedoelden, maar thans is gebleken, dat zy deze pa rachutisten op Nieuw-Guinea willen laten om hen daar te gebruiken als de eerste Indonesische politie. Gaan deweg moeten er toch Indonesische ordebewaarders komen, zo redene ren zy. Waarom zouden wy deze elitetroepen daar dan niet laten? Zy menen realistisch te zyn, wanneer zij veronderstellen, dat zy nog over 2000 manschappen op Nieuw-Guinea kunnen beschikken Men kan zich na net bovenstaan de wel voorstellen, dat de Nederland se onderhandelaars er niet altijd even zeker van zün, of de Indone siërs nog aan het loven en bieden zijn. dan wel of zij hun definitieve stelling reeds betrokken hebben. Zo dra men zover is, dat men van bei- Secretaris van Prins Bernhard In het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht is gister avond na een ziekbed van enkele maanden overleden dr. F A. de Graaff, particulier secretaris van Prins Bernhard. Dr. F. A. de Graaff, die commandeur in de Huisorde van Oranje was, be reikte de leeftijd van 56 jaar. Enkele maanden geleden was dr. De Graaff betrokken bü een ver keersongeluk nabü Utrecht. Zün au^o vloog h de z.g. T^rzanbocht tussen rüksweg 12 en 22 over de kop. D^ verwondingen vielen nogal mee, doch na enige tyd moest dr. De Graaff opnieuw in het ziekenhuis worden opgenomen, wt—r hü zich o"der behandeling stelde van prof J. F. Nuboer, omdat andere ziekte verschijnselen zich hadden geopen baard. de züden de uiterste prüs heeft ge noemd en zodra men weet, dat af dingen niet meer mogelijk is, zal moeten bhjken of er een akkoord in zicht is. dan wel een tweede te rugkeer van de Indonesiërs naar naar Djakarta, een terugkeer, die ernstiger zou zyn dan Maliks ver trek in maart j.l. Een deel van de Indonesische de legatie schijnt eind vorige week reeds op het punt te hebben ge staan een punt achter het overleg te zetten. Zover Is het niet gekomen. Gistermiddag is men opnieuw naar het buitenhuis bij Middleburg in Virginia vertrokken. Men ging op nieuw proberen of het mogelijk was tot een vergelijk te komen. Intussen heeft Soekarno in Dja karta gezegd, dat de uitvoering van zün bevel voor de „bevrijding" van westelijk Nieuw-Guinea moet wor den voortgezet. Daarop duiden ook de documenten, die zoals wü gis teren in een gedeelte van onze op lage konden melden op Indone sische parachutisten bij Merauke zün buitgemaakt. Daaruit bleek, dat Hollandia een aangewezen doel is voor luchtlandingen. Het plan voor deze luchtlanding is een onderdeel van het schema, waarvan ook So- rong, FakFak, Kaimana en Merauke deel uitmaken. Alle mogelüke mili taire voorzorgsmaatregelen zün in en om Hollandia getroffen. Het le ven in de stad gaat echter zün nor male gang. Ook vanmorgen is de bevolking van Hollandia normaal aan het werk ge gaan. Uiteraard wordt het communi qué van het gouvernement, waarin de Indonesische plannen werden ge publiceerd, het onderwerp van vrij wel alle gesprekken en onder een uiterlüke rust gaat soms grote be zorgdheid schuil. Dit is vooral het geval bij de velen, die voor hun ge zin nog geen gebruik hebben ge maakt van de mogelijkheid tot ver vroegd vertrek naar Nederland. Van enige paniek is echter geen sprake. Een der weinige tekenen van een verhoogde spanning is een meer dan de gebruikelijke militaire activiteit, een gevolg van het feit, dat het gar nizoen in staat van paraatheid is ge bracht. In de afgelopen nacht heb ben zich ook militaire eenheden in en rondom Hollandia bewogen. De felle kritiek van de Tweede Kamer op het verdrag tussen Neder land en West-Duitsland, waarin ver scheidene kwesties tussen beide lan den worden geregeld, heeft in de Westduitse hoofdstad verbazing ge wekt. In Bonn verklaarde men, dat de onderhandelingen over het verdrag in een goede sfeer zün gehouden en dat hierbü door de Nederlanders geen enkel verwijt is geuit. De kritiek wordt in Bonn gezien als slechts een voorwendsel van een deel van het parlement om de Nederland se regeringspolitiek aan te vallen. (In het gepubliceerde voorlopige verslag van de Tweede Kamer werd de inhoud van het verdrag met de Duitse Bondsrepubliek „ernstig te leurstellend" genoemd. In het ak koord wordt o.m. bepaald, dat West- Duitsland de meeste grenscorrecties terugkrügt en aan Nederland 280 miljoen Duitse mark zal betalen ter vergoeding van geleden oorlogs schade. Het verdrag bevat voorts om. bepalingen over de E ems - Dol lark w es - tie en de Rünvaart. (Van onze Parijse correspondent) Eenenveertig personen werden gedood en 52 ernstig gewond, toen gistermiddag omstreeks half vier de sneltrein Parijs-Marseille in de buurt van Dijon ontspoorde. Een der rijtuigen viel in een ravijn van vijftig meter diepte; vier andere coupé's sloegen om en kwamen dwars over het viaduct te liggen dat over het ravijn loopt. In de trein zaten veel toeristen en kinderen die op weg waren naar vakantiekolonies. voor de onze dwars over het viaduct liggen. Tot mijn ontsteltenis ontdekte ik toen tussen ons rütuig en de vier voorgaande een leegte. Ik be greep, dat het ontbrekende rütuig in de diepte moest liggen. Ik keek naar beneden. „Het was een ver- schrikkehjk gezicht. Overal op en tussen de rotsen lagen brokstukken vai het rütuig. Van het voorste deel was niets meer over". „Op dat ogenblik dat de trein tot stilstand kwam, noorde ik geen kreet, niets. De stilte duurde enkele seconden. Het was alsof ik ver boven de aarde vertoefde en de ramp al leen had overleefd Pas later dron gen de kreten der gewonden eindelijk tot mü door. Toen pas beleefde ik een der afschuwelijkste momenten van mijn leven. Ik stond verlamd van schrik, toen ik besefte dat het gegil der slachtoffers ver van ons vandaan kwam, uit de diepte van het ravün". aldus deze ooggetuige. Al was hulp uit Düon snel ter plaatse, spoedig moest ook een drin gend beroep worden gedaan op Be- sanpon, Laon en Cha'ors-sur-Mar- ne. Binnen een half uur waren de hond-rd bedden die net ziekenhuis van Düon kon aanbieden, bezet. In alle klinieken van de stad werden za len ontruimd. De minder ernstig ge- De trein had een snelheid van HO km per uur toen hij het viaduct opreed. Plotseling deed zich een hevige schok voor die tot de ramp leidde. Het wordt mogelijk geacht, dat een koppe ling brak. De meeste slachtoffers telde men In het rijtuig dat van de steile rots helling in de diepte stortte en vol komen vernield langs dt bedwing van de rivier de Ouche bleef liggen. Red dingsploegen waren snel ter plaatse. De directeur van een sanatorium» wiens werkkamer uitziet op de spoor- lyn had namelijk het. ongeluk gezien en onmiddellük diverse instanties ge waarschuwd. Een geredde reiziger vertelde het volgende. „Plotseling voelde ik, dat d>. trein begon te slingeren. Het was alsof ik onder de wielen een reeks van explosies hoorde. Daarna volgde een heftig gekraak, vele malen her haald. Ik begreep dat wü naast de rails over de dwarsligpers reden. De ruiten vlogen in stukken" „Die dolle rit naast de rails duur de ongeveer één minuut Toen de trein stilstond en ik met knikkende knieën uitstapte, zag ik vier rü tuigen wonden werden naar ziekenhuizen in naburige steden overgebracht. Van de züde van de Nederlandse Spoorwegen is meegedeeld, dit er geen Nederlandse ry tuigen meereden in de verongelukte trein. De snel trein was om 12.25 uur van het Gare de Lyon in Panjs vertrokken. Hernia- rugpatiënten Beter rusten, beter slapen. 1- en 2-persoons. By H. JANSE, slaagt U altUd HAARLEMMERSTR. 129 - LEIDEN Telefoon 30553 Uit het Leidsch Dagblad van 26 Julij 1862: In de zitting van den Leidschen Gemeenteraad 1.1. Zaterdag, heeft de heer Meer burg den Burgemeester bij zonder dank betuigd voor de wijze waarop het Japansche gezantschap alhier door hem is ontvangen. Advertentie- J H. Eich- man, vraagt met le Septem ber een hulponderwijzer te gen een jaarlijks inkomen van f400,-.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1