Nederlands honkbalteam boekt drie overwinningen Njord Vier in recordtijd naar nationale titel RON FRASER KON RISICO'S NEMEN Judith de Nijs was sneller dan Janssen Europese honkbalkampioenschappen te Amsterdam Geen probleem KAMPIOENSCHAPPEN OP BOSBAAN looie prestatie 1 Roeiploegen voor Luzern Wereldrecord wankelt.... Wielerronde gestaakt.... Stirling Moss Opgericht 1 maart 1860 Maandag 23 juli 1962 Derde blad no. 30710 Nog steeds niet ■VS weet nog steeds niet of zij het komend seizoen in de amateur- of de semiprofsectie zal spelen. Noch is zjj ervan op de hoogte gesteld, indien de terugkeer naar het ama- I teurvoetbal definitief zou door- I gaan, in welke klasse zij terecht zal komen. jet bondsbestuur van de KNVB zou zaterdag jJl. de kogel definitief door de kerk jagen. Dit was het be stuur van UVS toegezegd. Maar de kogel is opnieuw in de loop blijven stekenMet andere woorden: bet bondsbestuur is er niet inge- slaagd in deze uiterst moeilijke kwestie tot een definitief besluit te j komen. Met had gehoopt op een fusie in Zwolle en gerekend op een vrijwillige terugkeer van VSV naar I het amateurvoetbal. In dat geval had UVS het vege lijf gered. je blauwwitten zullen nu moeten wachten tot zaterdag a.s. wanneer de bondsbestuurders de kwestie op nieuw onder de loep zullen nemen. Maar als we het vriendelijk neerschrijven: een tikje hinderlijk wordt deze besluiteloosheid van 't KXVB-bestuur zo langzamerhand wel. uVS zit nog steeds met het pro bleem: moeten wij spelers verkopen, waarvoor gegadigden op de markt zjjn, of moeten we ze vasthouden? Als het bondsbestuur zaterdag a.s. voor UVS in ongunstige zin zou beschikken, zitten de blauwwitten '•lijk in het schip. I— Drie overwinningen in twee dagen een unicum in de Europese kampioen schappen hebben het Nederlands honkbalteam al op het eerste weekeinde in de finales gebracht van het „gouden" toernooi van de K.N.H.B., dat de zevende Europese titel tot inzet heeft. Zaterdag was er als alleszeggende ouverture de 201 zege op Frankrijk de grootste ooit op de Tricolores behaald zon dagmorgen won de „tweede keus" met 140 van het debuterende Zweden en enkele uren later voltooide de basisploeg zelf de „triple" door met 72 over Spanje te triomferen een succes, dat in feite dubbel telde omdat in de finale poule van het toernooi de onderlinge resultaten uit de voorronden blijven mee tellen. En de verwachting is dat ook Spanje de eindstrijd zal bereiken. Het was, al met al, dus een overbeladen weekeinde voor de oranjeformatie, die aanvankelijk deze dagen maar twee wedstrij den zou spelen, tegen Frankrijk en Spanje. Op verzoek van de Fransen werd het programma echter gewijzigd, wat tot conse quentie kreeg dat Nederland óók nog tegen Zweden moest aantreden. Menige coach zou dat niet geaccepteerd hebben, maar Ron Fraser kon dat zonder risico's doen, omdat hij in dit toernooi kan beschikken over 25 spelers veel meer dan de andere landen hebben ingeschreven en bovendien de Nederlandse geselec teerden, dankzij het systeem van de „dubbels" in de gewone competitie, al voldoende gewend zijn geraakt aan langdurige speeltijden. Hij heeft gelijk gekregen. Frank rijk en Zweden vormden geen enkele probleem en in de strijd tegen Span je zijn de oranje-spelers eigenlijk maar één innings in moeilijkheden geweest. Dat was in de derde Spaan se slagbeurt, waarin werper Beid- schat zijn tegenstanders twee pun ten moest toestaan. Maar daar bleef het ook bij. Voor de rest: beter slag werk dan voorheen, wat vooral de bijzondere geïnteresseerde Italia nen geimponeerd moet hebben, goe de werpprestaties en vaak ook bij zonder gaaf veldwerk, al waren er merkwaardig genoeg in de du I els tegen Frankrijk en Zweden en— i kele slippertjes. De totaalconclusie is dan ook dat Nederland in de te j verwachten finale tegen Italië weer 1 met zeer goede kansen start. rend beheerst. Sterk spel in de de fensie Beidschat kreeg in zes van de negen innings maar drie spelers tegenover zich, in het gehele duel slechts vijf meer dan het minimum en vooral ook sterk en effectief spel in de aanval, wat tot uiting komt in de elf honkslagen, die de Spaanse werpers Roman Aguayo en Solé werden afgedwongen. Eigenlijk waren de Spanjaarden, die al vele jaren lang tot de Euro pese top behoren en o.a. in 1955 een trip naar Amerika maakten, al na I de eerste innings zonder enige illu- I sie meer. want de Nederlandse ope- j ningshitters sloegen reeds van het prille begin fel toe. Keulemans, door 4-wtfd op de honken gekomen, flit ste als eerste ongrijpbaar door naar het derde honk, waarna de jonge eerste honkman Boudewijn Maat met een gave honkslag de aanvals- stoot voltooide. Eén-nul voor Neder land, maar dat was nog maar het begin. Want na Keulemans en Maat kwamen ook Urbanus en Leyssher in scoringsposities en voor de Span jaarden over hun eerste schrik heen waren, was de strijd eigenlijk al be slist: 4-0. Veel in mars Vooral in het belangrijke duel te gen Spanje werd duidelijk wat onze nationalp formatie in zijn mars heeft. De sterke basisploeg van co ach Ron Fraser, met Europa's bes te pitcher Herman Beidschat als centrale figuur, heeft namelijk de strijd volkomen en vrijwel voortdu- Verweer Pas in de derde slagbeurt vond Spanje enig verweer. Maar dat zou toch zonder effect zijn gebleven als catcher Crouwel met twev: spelers uit geen domme fout had ge maakt, die even de rust uit de Ne derlandse ploeg haalde en de ner veus geworden Beidschat uiteinde lijk nog twee honkslagen kostte. Vier-twee werd het in deze innings, doch Nederland nam gelukkig nog in dezelfde beurt afdoende wraak. Beidschat zelf gaf het goede voor beeld met een twee-honkslag en toen volgde een reeks van drie gave tik ken, welke de marge weer ruim maakte en bovendien werper Ro man Aguayo tot aftreden dwong. De imponerende en gevarieerde wor pen van Beidschat waren daarna even zovele raadsels voor de Spaanse slagformatie. Tweede keus De wedstrijd tegen Zweden was voor Fraser een goede gelegenheid om zijn „tweede keus" te testen. Zweden immers debuteerde zonder enige illusie in het interlandhonk bal en de insiders verwachtten niets anders dan een blamerende hoge score. Maar dat is allemaal toch anders uitgekomen. Nederland won uitein delijk wel met 14-0. In de zevende innings viel Inderdaad de „guilloti ne" op de Zweedse ploeg (bij een verschil van 14 runs wordt in dit toernooi na zeven innings een wed strijd gestaakt), doch voor dat zover was moest de Nederlandsz aanval echt wel alles geven. De eerste barrière, de pitchers Aberg en Wahling. werd in het alge meen gemakkelijk genomen, maar daarna sneuvelden vele oranje-man nen op verrassend goede reacties van de atletische Zweedse velders, die iedere stunteligheid van beginners misten. Speciaal de bewaking dei- honken was zeer scherp, zoals Hop- ma'n en De Groot al in de eerste innings ondervonden. En het hoog tepunt van het duel werd zelfs een Zweeds dubbelspel in de tweede Nederlandse slagbeurt, dat snel en met begrip voor (lastige» spelsitu aties werd uitgevoerd. Daarom was het voor hen eigenlijk jam mer dat Houtkamp direct daarop met een honkslag de beslissing for ceerde. Want de onervaren Scandi navische slagploeg was te zwaak om ..terug" te kunnen komen. Het werd voor de Nederlandse werpers dan ook een no-run no-hit zege. Schooljongens Frankrijk en Nederland stonden zaterdagmiddag voor het eerst sinds 25 jaar weer tegenover elkaar. Leu ke herinneringen hebben de tricolo res aan de hernieuwde kennisma king niet overgehouden, want nu bleken zij in geen enkel opzicht meer een evenwaardige tegenstander. Het veldwerk stond op schooljongsniveau De Nederlander Ruben Leys- ner komt binnen op het eerste honk. voordat de Spaanse honk man Carcia hem uit kan tikken de werpers waren onmachtig en onder deze omstandigheden was het dan ook geen wonder dat Nederland al na één slagbeurt een 11-0 voor sprong had. Toen het 14-0 stond verwisselde Fraser tenslotte maar zijn basisploeg voor de B-formatie, maar ook die sloeg er lustig op los. Hoogtepunten: homeruns van Leys- ner(2>, Peters en Talens. De ontmoeting Italië-België ein digde in een 15-1 zege voor de Ita lianen. De Franse stad Rouaan heeft zich kandidaat gesteld voor de or ganisatie van de strijd om de we reld-wieier titels in 1964. Het voorstel zal aan de UCI (de internationale wieier federatie) worden voorgelegd. (Van onze roeimedewerkster) Dit weekeinde is op de Bosbaan het Nederlandse roeiseizoen besloten met de lationale kampioenschappen. Het hoge peil dat het Nederlandse roeien dit seizoen «reikte, heeft de Nederlandse Roeibond doen besluiten dat Nederland op de we- eldkampioenschappen in Luzern in alle nummers vertegenwoordigd zal zijn. Dit sbehalve in 1954, toen de kampioenschappen op de Bosbaan werden gehouden, log nooit voorgekomen. Schokkende din gen zijn dit weekeinde niet gebeurd, sdere ploeg roeide zoals van haar verwacht werd. fmen kreeg de Indruk dat Groen een voorsprong van twee lengten vol doende vond, en het zo maar liet. De verwachtingen voor de wereld- j kampioenschappen zijn, ondanks de zeer sterke tegenstand van onder an dere de Rus Ivanov en de Pool Ku- I beac. hoog gespannen. Groen heeft meermalen bewezen, dat hij op in- j ternationaal niveau een zeer goed figuur slaat. Dat hij vorig jaar op de Europese kampioenschappen een vierde plaats behaalde, wordt vaak geweten aan het gebrek aan inter nationale ervaring. Verrassing Voor een verrassing in het num mer vier met stuurman zorgde de Triton Argo-combinatie. Tot onge- I veer 1500 meter was het veld vrijwel gesloten. Hierna nam de combinatie de leiding en legde de baan af in een nieuw Nederlands baanrecord. Dt ongestuurde twee van Nereus, Blaisse en Veenemans. had geen moeite met hun tegenstanders van Het Spaarne. Zij maakten er, door voortdurend van tempo te wisselen, een oefenbaantje van. De dubbel-twee Willem III Skadi won met grote voorsprong van de I dapper vechtende Laga-ploeg. de winnaars van het jonge nummer. De drie damesploegen die naar de 1 kampioenschappen in Berlijn uitge- I zonden worden zijn de Hunze-skif- fcuse Meike Vlas. de opvolgster van Marian Luderus, de dubbel-twee van Poseidon-Willem III, en de quadrup le van Argo. Teleurgesteld De ongestuurde vier van Njord teft een zeer mooie prestatie gele erd. Het scherpe record dat de ploeg P de Nereus Lustrum wedstrijden ier weken geleden, onder maxi mal gunstige omstandigheden be- aalde, is zondagmorgen verbeterd Bet ruim drie seconden. Nereus startte snel en nam een oorsprong. In een tempo van 36 lagen per minuut konden de Am- terdammers Njord net voor blijven. Toen Njord na 1250 meter echter Ün tempo van 32 tot 34 verhoogde amen de Leidenaren direct de lei- Üng over. Met een rustige, beheer- 1haal legde Njord vier de baan o een recordtijd van 6.15,5 af. Een «er mooie prestatie, die grote belof- fis voor Luzern inhoudt. Niet gunstig De weersomstandigheden waren niet maximaal gunstig, de sterke meewind veroorzaakte een te hoge golfslag om tot toptijden te komen. De wind was zelfs zo hard. dat de wedstrijden van zondagmiddag uit gesteld moesten worden tot zondag avond, toen de wind iets afnam. Het nummer gestuurde twee werd een overwinning voor Laga. Direct na de start namen de Delftenaren de leiding voor Nereus en de Amstel, en vergrootten tun voorsprong tot ruim zes lengten op de Amstel. De tijd die voor de twee van Laga werd geroteerd was 7.28, een verbetering van het baanrecord met acht secon den. Schuller tot Peursum en Snijders roeiden ook in de acht van Laga. die als enige acht die aan de wedstrij den deelnam een zeer mooie presta tie leverde. Zonder tegenstand legden Een beeld van de strijd in de vier met stuurman. De gecombi neerde ploeg van Triton en Argo behoeft nog maar enkele meters af te leggen om zich zeker te weten van uitzending naar de wereldkampioenschappen te Lu zern. zij hun baan af in de recordtijd van 5..55,7 en verdienden hiermee de uitzending naar de wereldkampioen schappen. Helaas heeft de succesvolle Vllet- quadruple niet aan de kampioen- I schappen deelgenomen. Zjj heeft ge- durende het wedstrijdseizoen meer dere malen van Argo gewonnen, maar werd door de Roeibond niet uitgezonden naar Essen. Wel stuur- I de de Roeibond de ploegen van Ne reus en Argo. Aangezien het zeer dubieus was of deze ploegen op de kampioenschappen uit 2ouden ko men, zijn de Vliet-dames teleurge steld uit training gegaan. Het is gebleken dat het Neder landse roeien dit jaar met sprongen vooruit is gegaan. Ook de resulta ten in het buitenland waren goed. De wereldkampioenschappen in Luzern zullen uiteindelijk laten zien, welke plaats Nederland als roeiland inneemt. Gemakkelijk Skiffeur Groen van Aegir won zijn wedstrijd zeer gemakkelijk. Direct na dc start nam hij een voorsprong, Wicnese van de Amstel probeerde moedig Groen bij te houden, maar Uitslagen Dames skiff: 1. Mieke Vlas (De Hunze) 3.52.7, 2. Mieneke de Hoog (Nautilus) 4.02.7, 3. Elsbeth Opran- gers (Willem 3) 4.09.2. Heren vier zonder stuurman: 1. Njord 6.15.5 (nieuw Ned. record), 2. Ne»-eus 6.19.9, 3. Triton 6.39.9. Heren dubbel twee: 1. Willem 3/ Skadi 6.39.2, 2. Laga 6.51.8. lillliliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ H Voor het eerst sinds 1954 zal weer een volledige Nederlandse heren roeiploeg deelnemen aan H een internationaal kampioen- p schap. Het bestuur van de Ne ll derlandse Roeibond heeft name- lük besloten voor het eerste wereldkampioenschap, dat van 6 tot en met 9 september in Lu ll zern wordt gehouden op elk H nummer in te schrijven. Daar- H voor zijn de nationale kampioe- n nen van dit jaar uitgenodigd. I| -1 Deze ploegen zijn: H Skiff: Rob Groen (Aegir). E Twee zonder stuurman Ne- reus (S. J. Blaisse en E. V. Vee- 1 nemans). p Vier zonder stuurman: Njord (W .Bergsemaboeg P. J. M. f| Romhouts. C. T. Koch en L. E. j§ M. Kleipool-slag) Twee met stuurman: Laga (C. j§ L. Schuller tot Peursum boeg E H. J. W. Snijders slag s en R. T. R. F. Rjjnders stuur- j| man). H Vier met stuurman: Triton j| (R. Odink boeg H. Kruyff, j| H H. J. Ritsema van Eek, H. Gos- f§ linga slag en J. C. Bos stuurman van Argo). Dubbel twee: Skadi—Willem I 3 combinatie (W. van der Togt- Skadi-slag en M. B. Alwin1 Wiilem 3boeg). Acht: LagaNereus Combi- 1 natie. Men kon niet tot de vol- ledige acht van Lagr uitzenden f| omdat daarvan de twee met stuurman van Lag;, deel uit- |j maakt .In overleg met de tech- p nische adviescommissie heeft p het bestuur van de N.R.B. daar- p om besloten de twee roeiers- plaatsen op te vullen met twee leden van de vier met stuurman van Nereus. De acht ziet er nu als volgt uit: J G. Brat-boeg, N. A. J. Westerling, M. C. A. Bijle- veld, J. D. Schenk. P. J. Kien. S. Castelein en S. Wartena (beiden Nereus), P. Maler-slag en N. J. van Beze.v-stuurman) Het bestuur van de Neder landse Roeibond heeft besloten drie ploegen uit te nodigen om deel te nemen aan de Europese rocikampioenschappen voor da mes, die van 17 tot en met 19 augustus in Berlijn worden ge houden. De uitgenodigde ploegen zijn: Skif: Meike de Vlas (Hunze). Dubbel vier: Argo (W. de Jong-boeg, A. Boukema, T. J. Torrlnga, M. Nell-slag en M. E. Gevers Deynoot - stuurvrouw). Dubbel twee: PoseidonWil lem 3 Combinatie (Ineke Brans en Elsbeth Sprangers). Ten aanzien van de dubbel twee heeft het bestuur van de Roeibond bepaald, dat deze ploeg eerst bij de internationale Astrijden in Mainz moet star ten om meer buitenlandse erva ring op te doen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dames overtroeven heren De Robben-zwemster Judith de Nijs heeft zondagmiddag in de wed strijd in Purmerend om de Zwem- kroniekbeker de 3 km sneller afge legd dan de winnaar bij de heren, i de jonge Tino Janssen uit Tiel. Ook Adrie Lasterie, die bij de dames de I tweede plaats veroverde, was nog j sneller dan Janssen, die echter wel handicap had! Toen namelijk het startsein voor de heren was gegeven ontdekte men, dat er nog geen tijd- waarnemer was. Voordat de wedstrijd j was gestopt had Janssen al een kilo meter gezwommen De uitslagen waren: I Dames 3 km: 1. Judith de Nijs iRobbenl 43 24 6. 2. Adrie Lasterie (Naarden) 43.58.3. '3. MArian Heemskerk (Robben» 44.47.1. 4 Tineke Lagerberg (Naai den) 45.07.0. 5. Hannie van Zijl j «Zwemlust) 48.36.0. Heren 3 km: 1. Janssen (Tiel) 44.12.7, 2 .Ri chards (Dolfijn» 45.01.2, 3. De Wit (Zwemlust) 46.37.8, 4 Steen brink (Zwemlust) 46.56.0, 5. Hanau Robben) 47.05.0. Steenwijk De 2 km-zwemwedstrijd. meetel lend voor de competitie om de Zwem- kroniekbeker, die zaterdag in Steen- wijk is gehouden, is bij de dames geëindigd in een zege voor de Rob- benzwemster Manan Heemskerk. Dames dubbel twee: 1. Poseidon/ Willem 3 3.37.0, 2. Nautilus 3.38.2. Dames acht: 1. Willem 3. 3.23.1. 2. De Amstel 3.28.3. Heren twee met stuurman: 1. Laga 7.28.0, 2. De Amstel 7.41.0, 3. Nereus 7.42.7, 4. Corn. Tromp bjii. 8.11.5 Heren skiff: 1. Rob Groen (Aegir) 7.11.4, 2. Wienese (De Amstel) 7.15.4. 3. De Jonge (Njord) 7.29.3. Heren vier met stuurman: 1. Triton/Argo combinatie G.28.7, 2. Ar go 6.35.9, 3. Nereus 6.37.4, 4. Njord 6.4.t.7 Heren acht: 1. Laga 5.55.1. Dames dubbel vier: 1. Argo 3.36.6, 2. Nautilus 3.39 4. Heren twee zonder stuurman: 1. Nereus 7.05.7, 2. Het Spaarne 7.35.7. Het heeft maar een haar ge scheeld of Ada den Haan was zater dag het wereldrecord op de 220 yards schoolslag het enige we reldrecord in Nederlandse handen kwijtgeraakt. De Olympische kam pioene Anita Lonsbrough zwom bij wedstrijden in Blackpool deze „ver geter." afstand namelijk in 2.52.6, slechts één tiende seconde boven het uit 1957 daterende record van Ada den Haan. Het is alleszins waar schijnlijk, dat het de Britse zwemster binnenkort bij een nieuwe record poging alsnog zal gelukken beneden de tijd van de Eindhovense zwemster te komen. Ze maakte op de corres ponderende 200 meter dit jaar na melijk al een tijd van 2 min 49.6 seconden. WIELRENNEN Een unicum is ongetwijfeld het feit dat een wielerronde gestaakt wordt wegens wanordelijkheden. Dit gebeur de gisteren in het Brabantse dorpje Asten onder de rook van Helmond. De nog in strf'd zijnde renners had den er bijna de helft van de negen tig te rijden ronden op zitten, toen de koers op verzoek van de rijkspoli tie door de wedstrijdleiding werd gestaakt. De renner Rooymans uit Someren lag op dat moment, met een voorsprong van 75 meter op kop, het geen sommige renners, ook supporter niet naar de zin bleek te zijn. Een van de renners, Kraaivangers, die van zijn fiets was gestapt, gooide zijn rijwiel voor de in volle vaart aanko mende koploper. Deze maakte een zeer zware val en bleef bewusteloos liggen. Hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De onsportieve dader kreeg van de toeschouwers een flink pak slaag. JUDITH QE NIJS Jim Richards (Dolfijn) finishte als eerste bij de heren. De resultaten waren: Dames: 1. Marian Heemskerk (De Robben) 29 min 23.9 sec., 2. Diny Koopmans (Naarden) 29.48. 3. Ineke Heemskerk (De Robben) 31.08.2, 4. anny van Zijl (Zwemlust) 31.09, 5. Corrie Bos- hart (ADZ) 33.41, 6. mej.Van Stenis (HDZ) 39.11. Heren: 1. Jim Richards (Dolfijn) 28.31.1, 2. Joop de Witte (AZC> 28.31.2, 3. Andre Hermsen (De Robben) 28.38., 4. J. van Scheyndel (SVA) 28.39.5, 5. V. van Baaien (Zwemlust) 28.50, 6. R. de Wit (Zwemlust) 29.50. Naar nieuwe club Faas Wilkes heeft een contract ge tekend met de tweede divisieclub Xerxes. Zoals bekend mag worden geacht, startte Wilkes zijn prachtige voetbal carrière bij de Rotterdamse club. De laatste jaren speelde Faas voor For- tuna'54. Oe Apeldoornse profclub AGOW heeft vfjf nieuwe spelers gecontrac teerd, t.w. Hammers, Van Eekeren en Brouwer, allen van 't Zwolse Pee, v. d. Brink van HVC en De Jong van Go Ahead. De eerste divisieclub Enschedese Boys heeft voor het komende seizoen de Zuidafrikaanse voetballer Darlus Dhlomo gecontracteerd. Dhlomo speelde het laatste jaar voor Vitesse. Voordien kwam hij gedurende twee seizoenen uit voor Heracles. AUTOMOBILISME De Britse coureur Stirling Moss, die tijdens wedstrijden op tweede Paas dag ernstig werd gewond, is zater dag per vliegtuig van Londen naar de Bahama-eilanden vertrokken, waar hij in een paar weken geheel hoopt op te knappen. De 32-jarige coureur, die enigszins mank liep. vertelde bij zijn vertrek dat zijn dokter hem toestemming had gegeven om te waterskieën. Ver der hoopt hij zo nu en dan een auto te kunnen besturen „om het niet te verleren", zoals de Brit het tdf te. j

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7