Ontroerende uitvoering ran „Michigan Chorale" Het andere' Amerika weer aan liet woord! Klankfeest Kerkrade Drie papoeastudeiiten „even" in Nw.-Gninea Grootse manifestatie volksdans te Boskoop PEWAN N.V. OPRUIMING MEERPOEL Jeugd en ernst Engelien Egberts weer terug Thans reeds 25000 bezoekers Uitslagen Piloot gedood door vogel naaimachines Demonstraties bij aankomst Ben rsha I internationaa l Katwijker aan boord tanker omgekomen Ipgericht 1 maart 1860 Maandag 23 juli 1962 Tweede blad no. 30710 Welk een wonderlijk werelddeel: Amerika! Enerzijds bakermat van de meest verwoede, verwoestende en bezoedelende muzikale ontaardingen" welke denkbaar zijn. daar naast van veredelde werkelijke kunstwaarden, die men in Europa nauwelijks voor mogelijk houdt. Het is een erbarmelijke vergissing te denken dat Amerika alleen maar zou zweren bij het middelmatige of wat daaronder ligt en onszelf om ons „culturele" niveau op de borst te slaan. Wat Amerika kan, en in het bijzonder de Amerikaanse jeugd kan is zaterdagavond opnieuw onomstotelijk gebleken in de stijl volle Pieterskerk, Daarin maakten de plus minus 70 Amerikaanse jongeren (zo wel vrouwelijke als mannelijke) hun entréet allen tezamen vor mend een exclusieve „Michigan youth chorale", dat thans in het kader van het uitwisselings programma van „The Michigan Council of churches" een Euro pese tournee van enkele maan den maakt. De Leidenaars viel als eersten de eer te beurt dit koor in ons land te mogen ontvangen en te beluisteren. Toen indertijd het „Pilgrim Fellow ship Choir" hier zijn concerten gaf, hebben wij reeds uitvoerig gewaagd ran de verbazingwekkende hoge prestaties der jeugdige Amerikanen. Thans was daartoe zo mogelijk - nog méér reden, al waren zij an ders geaard en droeg deze zang een meer instrumentaal karakter. Zeven tig om hun vocale en muzikale talen ten en hun kunde zorgvuldig uit het onuitputtelijke reservoir der „high- schools" geselecteerde jongeren onder de 20 jaar. presenteerden zich in een gevarieerd programma. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f 200.- en f 300... v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken Middenstandsexamen Voor het middenstandsdiploma zijn geslaagd: C. Warmerdam Lisse, D. Wassenaar Voorschoten, G. Wasse- r Noordwijk, E. van Weeghel— Dijksman Katwijk, C. Werkhoven Oegstgeest, D. Wessel Wassenaar, L. Westerbeek Sassenheim ,H. v. d. Wiel Leiden, J. Wiersma Katwijk aan Zee, C. van Wilgenburg Leiden, E. de Wit Alphen aan den Rijn, H. Woelders, Nieuwkoop, J. Woelders Nieuwkoop, D. Wolters Leiden, J. Wortman Al phen aan den Rijn, S. Wortman Al phen aan den Rijn, A. van Wok-Cle ments Wassenaar. A. Wijnands Noordwijk, D. v. d. Wijngaard Leider dorp, G. van Zadelhof Abbenes, H. Zee Leiden, J. van Zomeren Oegst geest, A. van Zuilen Katwijk aan den Rijn, J. van Zuilen Rijnsburg, P. v. d. Zwet. Alphen aan den Rijn, S. Zyer- veld Ter Aar, H. v. d. Anker Katwijk G. v. d. Nieuwendijk Voorschoten, J. v. d. Perk Oegstgeest, S. Lens van RijnPeski, Noordwijk aan Zee. Geslaagd Aan de Leidse Avond-Ulo slaagden voor het eindexamen: Anneke Cra- ma, Gerda Esderts, Lydie van der Hoed, Erna den Os, Marga Trouwee en Jannie van der Tuyn, allen te Lei der., Dicky Hazenoot te Noordwijk a. Zee, Janna van der Heiden te Sas senheim, Margriet Keyzer te Oegst geest, Gré van Kolfst hote1 te Alphen aan den Rijn, Elly Smaal te Katwijk aan den Rijn, Jannie van 't Oever en Joke Slappendel, beiden te Hazers- woude. S. Ch. Chang, A. R. Gerrit sen. Joh. Keijzer, C. Noorlander en P. Verra, allen te Leiden, J. A. Klauke te Voorschotan, P. Raatgever en H. de Vries, beiden te Alphen aan den Rijn. Dirigent Lester Mc Coy Zij hebben het grote geluk perfect geleid te worden door een man als Lester Mac Coy, wiens verrichtingen met dit koor telkens tot evenzovele verrassingen worden. Dynamisch, suggestief, dan weer glashelder transparant, licht en be weeglijk is dit open, volstrekt homo- genne zingen, waarbij alles „staat" op een hecht technisch fundament. De „openheid" van deze zang leidde aan vankelijk even tot een licht forceren bij de sopranen, doch dit was spoe dig overwonnen, ook omdat de diri gent het koor snel en voorbeeldig aan de akoestiek der immense kerk ruimte wist aan te passen. Aantrekkelijk en interessant Het aantrekkelijke, niet te diep gaande, desondanks interessante programma bevatte drie Griekse Paaszangen van Price, het in het Engels gezongen onbeschrijfelijk moeilijke motet van Bach „Jesu, meine Freude" (met een nog even wankele koperbegeleidingen ge houden in een stylistisch wel aan vechtbare opvatting, het „Noio thank we al our God" van Johan Pachelbel, drie voorname en poë tische „Elisabethan Poems' van de bekende Engelse componist Vaughan Williams en het impo- sant-gespannen „The mystic trumpeter" (met Franse hoorn), afgewisseld door spreekkoren van Norma Delia Joie, op de in dringende tekst van de dichter Walt Whitman, een der belang rijkste figuren der Amerikaanse litteratuur. Typisch Amerikaans was de afslui ting: een serie innig devote, dan wel meeslepende, meermalen op specifieke jazzritmen gebaseerde „Negro Spiri tuals" en weemoedige, van eenzaam heid getuigende volkszangen. In de arrangementen der „spirituals" leken de melodieuze vleugelomspelingen principieel zeker niet verantwoord, doch niettemin werkten zij in hoge mate effectvol. De superieure kwaliteit van dit jonge stemmenmateriaal excelleerde ook in diverse puur, zij het nog pril gezongen soli, bijv. in het subliem weergegeven „Mary had a baby". Het waren alle juweeltjes van zang- en voordrachtskunst. De dirigent weet precies wat hij zich met dit koor ver oorloven kan, slaagt erin de bedoe lingen en ontroeringen tenvolle te realiseren. Stralend en van geladen kracht vervuld klonk als bekroning Mor gans" „Instrument of the peace", waarmee het koor met overtuiging uitdrukking gaf aan zijn nobele doel stelling: het brengen van vrede en onderling begrip tussen de volkeren". Een gedeelte van het Michigan Chorale tijdens het concert in de Pieterskerk. Enorme studie Er moet enorm hard gestudeerd zijn, om het zó ver te brengen! De hoge stand van het Amerikaanse mu ziekonderwijs op de middelbare scho len is opnieuw overduidelijk beves tigd. Of behoorden deze van diepe ernst getuigende prestaties tot de uit zonderingen? Wij weten het niet. Doch zeker is, dat wij er deze jeugd van harte om mogen benijden. Een ere-saluut aan Lester Mac Coy, wiens allround inzicht het wel haast ongeloofwaardige wist te rea liseren. Michigan mag zich gelukkig prijzen met deze jeugdige vredes-am- bassadeurs, wier muzikale intelligen tie zo hoog reikt. Namens K. en O. heeft de heer Herman Stenz de kundige leider dank gebracht voor deze „gelukkige" avond. Een gelukkige avond inderdaad! Staande heeft het in groten getale opgekomen auditorium de zangeres sen en zangers een stille, welgemeen de hulde gebracht. H. Beëdiging van marine-officieren Op donderdagmiddag zullen op het terrein van de Nieuwe haven te Den Helder 15 beroepsofficeren behorende tot de Koninklijke marine reserve worden beëdigd. De eed zal worden afgenomen door de Commandant der Zeemacht ln Nederland, schout-bij-nacht Mr. A. N. Baron de Vos van Steenwijk. Tot de te beëdigen officieren be horen luitenant ter zee van de technische dienst der 3e klasse KMR: K. J. Pa ling uit Oegstgeest: de luitenants ter zee van speciale diensten der 3e klasse KMR: P. Blommers uit Oegstgeest, J. A. Schuilenburg uit De Kaag. H. van Hattum uit Wassenaar, H. Visser uit Wassenaar, O. L. Koene uit Leiden en D. J. van Kooten uit Leiden. Geslaagd In Den Haag slaagden voor het staatsexamen HBS-A de dames J. M. Abrahams en A. P. Nolle uit Leiden. Bestuur „Ons Belang" vernieuwd In het Antonius Clubhuis werd dezer dagen een ledenvergadering gehouden van de woningbouwvereni ging „Ons Belang" onder voorzitter schap van de heer W. Schouten. Het belangrijkste agendapunt voor deze vergadering was ongetwijfeld de bestuursverkiezing. Wegens het bedanken als bestuurslid van de he ren A. van Heusden «eerste secr.) K. G. v. d. Kooy «eerste penn.mees- ter). J. Jaspers. P. G. M. de Winter en J. Vreeken «leden) en wegens een bestaande vacature moest het bestuur aangevuld worden met zes personen. Na verkiezing bestaat het bestuur nu uit de volgende heren: W. Schou ten (eerste voorz.), H. H. J. Ligtvoet (eerste secr.), Lepelaar (eerste pen ningmeester», Beveling, v. Nood, Waasdorp, v. d. Voort en A. van Heusden. De Raad van Commissa rissen bestaat uit de heren J. Cra- ma, v. d. Vlist, Jansen, Klauw en Stouten. Karakter, stijl, persoonlijkheid.. Daarmee is die zeer speciale vreugde verklaard van de man, die het voorrecht heeft een ROVERte bezitten. Onderga eens voor één keer de heel bijzondere distinc tie, die uitgaat van dat prachtige notenhout, van dat vóór naam-glanzende leer. Daarna is ieder woord overbodig. Voor wie zelf aanspraak mag maken op het predikaat „persoonlijkheid" - en als zodanig ook een fijnproever is -betekent de ROVER veel meer dan „een auto". Voor hem is de Rover het stijlvolle verlengstuk van zijn hele wezen. VRAAG NU DEMONSTRATIE EN PROEFRIT BIJ HOUTWEG 7-9 - DEN HAAG - TEL. 1S.21.4] Engelien Egberts Is in Lelden te ruggekeerd. Wij vermelden dit niet, omdat wij het zo belangrijk vinden, maar uit sluitend omdat wij indertijd ook aandacht zij het summier hebben besteed aan haar vertrek naar Australië en met haar terug keer deze zaak een afsluiting heeft gekregen. Alleen dus terwille van de volledigheid. Weet U het nog? Toen een paar maanden geleden de minderjarige Engelien. wonende in onze stad, van huis liep. omdat ze niet met haar ouders naar Australië wilde, werd in een groot deel van de vaderland se pers uitvoerig geschreven over wat in feite een interne familie-aange legenheid was. De zaak kwam in de openbaarheid toen de politie werd ingeschakeld om het verdwenen meis je op te sporen, hetgeen ook spoe dig gelukte. Zijnde Engelien minder jarig en handelende tegen de wil van haar ouders, werd zij in een Zaterdag stond op het programma van het. Wereldmuziekconcours te Kerkrade, naast een aantal concourswedstrijden een grote militaire taptoe. Negen militaire korpsen verleenden daaraan hun medewerking, 's Avonds was er een uitvoering van het dramatisch oratorium Jeanne d'Arc au bücherdoor het Omroeporkest en het groot omroepkoor van de Ned. Radio-Unie. Uit vele landen komen thans de muzikanten en de bezoekers naai de klankstad Kerkrade. Er zijn er thans 25000. De huisvesting van de deelnemende korpsen geschiedt voor het grootste deel gratis. Een twaalf tal Kerkradense dames fungeert als gastvrouw en een groot aantal inge zetenen is gedurende het WMC als tolk beschikbaar voor de buitenland se gasten. De laatste jaren zijn er in Kerkrade speciale taalcursussen gegeven in Frans, Duits. Engels, Spaans, Italiaans enz. Niets heeft men in Kerkrade nog aan het toe val overgelaten. Naar men hoopt zal met een vriendelijke glimlach van de zomerzon het muziekfeest uit groeien tot wat allen ervan ver wachten: een verbroederingsfeest van mensen uit alle delen van de wereld, die elkaar vinden in de mu ziek! De meeste eer was zaterdag: weg gelegd voor het 142 leden en „show girls" tellende Amerikaanse muziek korps de „Weir High School Varsity Band", het grootste korps uit West- Amerika, dat met 109 punten een eerste prijs in de hoogste, t.w. de eerste divisie, verwierf. Eveneens werd in de eerste divisie een eerste prijs behaald door de drumband van het Koninklijk mu ziekgezelschap „Euphonia" uit Kaats heuvel met 96 punten en door de drumband „Irene" uit Beek, even eens met 96 punten, en de „Hattin- ger Fanfarenzug" (Duitsland), die 100 punten behaalde. In de tweede divisie van de mars wedstrijd verwierf het tamboer- en bazuinkorps van de „IJmuider Har monie" uit IJmuiden met 96 pun ten een eerste prijs. In de derde di visie werden eerste prijzen toegekend aan de „Harmonie Glorieux" uit. 's-Hertogenbosch met 98 punten, de drumband van de „Harmonie Con cordia" uit Obbicht met 100 punten en de jeugddrumband „Vijos" uit Bussum met 96 punten. 's Middags werd in de concertzaal een begin gemaakt met de con courswedstrijd. In de tweede divisie behaalde de „IJmuider Harmonie" een eerste prijs met 439 punten. De uitslag van de concourswed strijden van de eerste divisie luidt: Fanfare „De vooruitgang" uit Schip hol 360 punten. 3de prijs, fanfare „Kunst na Arbeid" uit Purmerend 415 punten, 2de prijs, het „Waterland Fanfarecorps" uit Amsterdam 332 punten, 3de prijs, en „De Hoogoven harmonie" uit Beverwijk 428 pun ten, 2de prijs. Het spoorwegkorps uit Milaan kreeg met 502 punten een 1ste prijs met lof van de jury en de Or- chestterverein Duisburg 1934 uit Duisburg met 378 punten de 2de prijs. vliegtuig gezet en haar ouders ach terna gezonden. Nu is zij dus terug in Leiden. Bij haar verloofde van wie zij indertijd niet scheiden wilde. Terug, maar nu met volledige toestemming van haar ouders en dank zij de medewerking van haar aanstaande schoonouders, die de terugreis voor haar hebben betaald. En met deze summiere weergave van de feiten willen wij onze mede delingen besluiten, omdat wij van mening zijn, dat de rest van de we reld met deze familiekwestie niets te maken heeft en wij verdere publi citeit dienaangaande alleen maar ongezond achten Voor het herenigde verloofde paar willen wij slechts hopen, dat zij nog lang en gelukkig zullen leven Een gier botste tegen het wind scherm van een vliegtuig van de In dian Airlines toen dit gisteren op weg was van Kaboel naar Amritsar. De gier schoot dwars door het scherm heen en de tweede piloot, die het toestel op dat ogenblik bestuurde, kreeg de vogel met zoveel kracht in het gelaat, dat hij op slag dood was. De eerste piloot, die naast het slacht offer zat, slaagde erin de besturing over te nemen en zette het vliegtuig in Lahore veilig aan He grond. diverse modellen overjarige en licht beschadigde alle met volledige garantie en gratis les. BREESTRAAT 171 - TEL. 24815 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Landverraders, ga terug naar In donesië". Met deze en andere spandoeken werden de drie Papoeastudenten, die hun verblijf in Indonesië hebben on derbroken voor „besprekingen" in Nieuw-Gulnea, zaterdagmiddag op het vliegveld van Hollandia ontvan gen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Goudswaard T. van 't Veld, kand. te Nijkerk te Papen- drecht (vac. H. C. Bultman) P. J. Bos te Sprang te Lippenhuizen-Hemrlk (toez.) en te Rotterdam (voor het vrijz. prot. Jeugdwerk) W. A. Hage. kand. te Dordrecht. Aangenomen naar 's-Heerenhoek-Nieuwdorp R. Holwerda, kand. te Barwoutswaarder naar Ber- kenwoude A. de Vos, kand te Leider dorp. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen-Noord (vac. A. Broek) R. J. Koolstra, kand. vloot- pred. met verlof te Leeuwarc' n. Examens Aan de V.U. slaagde voor het doet ex. theologie de heer P. Bo- link te Pretoria (Z.- Afrika). Te Boskoop werd gisteren in de grote beurshal van Florida afgesloten de Internationale Volksdansweek Europa danst", georganiseerd door de Ned. Volksdansvereniging. Vertegenwoordigers van de volksdanskunst uit Engeland, Schotland, Zweden, Frankrijk, Spanje, Joego-Slavië en Grie kenland, alsmede de Nederlandse groepen, gaven hier het beste van hun kunnen te zien. De manifestatie in de Boskoopse beurshal was een unicum om dat deze bijeenkomst van uitsluitend volksdansers uit zeven Europese landen op een ongekend hoog peil lag. De sluitingsdag te Boskoop werd begonnen met bezichtiging van een aantal Boskoopse boomkwekerijen, onder auspiciën van de organisatie Plan-Propaganda Holland. Verder werd gezamenlijk geluncht, waarna 's middags de demonstraties een aan vang namen. Spontaan! Het bijzondere van deze middag was, dat elke groep de eigen nationa le dansen toonde, waarna de 400 toe ziende dansers, die de grote hal vul den, deze voor hen vreemde dan sen eveneens uitvoerden. Het kwam deze middag tot een spontane uiting van levensvreugde en van pleizier met en voor elkaar in een wel zeer gemengd en bont Euro pees gezelschap De bijeenkomst was een onderdeel van de grote Volksdansweek, die de vorige dag in Gouda het laatste open bare optreden met zich bracht. Bij al deze gelegenheden voerden de verschillende groepen in eigen na tionaal kostuum en begeleid door muziek van eigen bodem de meest eigen volksdansen uit. De verzorging van deze grote volks dansvereniging, die dit jaar een wel zeer bijzondere prestatie heeft ge leverd om de volksdanskunst bij het Nederlandse volk te brengen. De dag werd besloten met de aan bieding van een blijvende herinne ring aan de leider van elke groep. Uit alles bleek, oat het verblijf in Nederland een zeer goede indruk bij de gasten had nagelaten. Men hoopt in de naaste toekomst on een her haling. Ongetwijfeld was het voor Boskoop een grote eer, dat dit internationale gezelschap de keus op deze gemeente liet vallen voor de afsluiting van deze bijzondere ontmoeting. Leids politie-officier kreeg Amerikaanse oorkonde De districtscommandant van de Rijkspolitie te dezer stede, drs. L. J. van der Meulen, is begiftigd met de oorkonde van verdienste van het Na tionale Politie-officieren Genoot schap in de Verenigde Staten. De oorkonde werd hem dezer dagen uit gereikt door de voorzitter van de Amerikaanse vereniging voor crimi nologie. dr. D. E. J. Mac Namara, te vens deken van het New Yorks Insti tuut voor Criminologie. De oorkonde werd verleend „wegens erkenning van de verdiensten van drs Van der Meu len voor de Vereniging van politie officieren en voor het politieberoep". Diploma zwemmen In de Leidse Overdekte Zwemin richting werden de volgende diplo ma's behaald: Diploma A: Nico Glasbergen, Abraham van Polanen, Dirk Maas dam, Mare van Dijk. Cornells Omt- zigt, Connie Prins, Willemijntje Ho- gewoning, Margaretha Dol, Silvia Hicks, Werenfrida Omtzigt, Anneke de Ru, Elisabeth van Luyn, Elsje Stoute, Robin Nieboer, Ralph Sloos, Hans Lagas, Frederik Los. Ronald van Koperen. Gerard Gast, Ferdi nand van 't Hart, Jules Bakker, Ine ke Bassie, Angelique Geyer, Corrie van der Mey, Nellie Noort, Maria Nauta, Willy de Mooy, Adriana Oudshoorn, Rosa Breukelen, Lody Glasbergen. Leendert Verhoeven, Herman Verlint, Els Moermans, Ja cobus v. d. Heijden. Wijnie Ouwe hand, Marianne Vavier, Antoon Klinkenberg. Diploma B: Emily Tieken, Nicolaas van der Marei, Anne Bruins, Leen dert van Klaveren. Eugenie Bosch, Jansje de Mooy. Coby van der Does, Hedy Labrijn, Tjimke Bruins, Mar garet Hoogteijling, Margaretha Le st raden, Wijnij van Stijn, Simon van der Broek, Gijsbertus Brugmans, An- kene van Iterson, Marianne Kort, Henk van der Does, Peter Cederhout. Examens leerlingen van „Stichting Hout" In de Ambachtsschool aan de Haagweg zijn de diploma's vakbe kwaamheid van het leerlingen stelsel „Stichting Hout" uigereikt door de voorzitter van de examen-commissie, de heer A. Hoekstra. De heer L. Ver hagen sprak namens de „Stichting Hout" een dankwoord tot staf en di recteur van de Ambachtsschool voor het onderwijs en de gastvrijheid. Er werden enige films over hout ver toond. De resultaten zijn als volgt: Examen timmeren: A. Streef land, P. Lekkerkerk, G. G. Brinkhof, H. Eikelenboom. P. A. Fransen (le pr.), A. C. Hess. C. H. v. Vliet, J. v. Soest. J. W. Jansen v. Roosendaal, A. L. F. v. d. Laan. Examen meubelmaken: M. A. Bruyns, J. M. v. Keulen, W. R. Lou ter, C. J. Weststrate, C. J. de Winter, N. Laan, H. Leering, Q. W. D. Bier- ma, R. H. A. Hartman, L. Spanjaart, M. H. v. Wageningen, F. A. Schakel, J. Schuitemaker, L. v. d. Niet. (eerste prijs), R. Bosscher, D. A. J. Peschier. Examen scheepsbeschieten: J. H. T. v. Hulst, N. Weesjes. Examen mêubelstofferen: Hooge- boom, E. A. T. Reynhout, A. J. Horst man, F. T. P. Bleyenga. Examen woningstofferen: W. J. M. Kanters (eerste prijs), J. A. M. v. Rooyen, G. M. v. Maren, H. Broers. Onder het wakend oog van de po litie namen enkele tientallen Pa poea's aan deze overigens zeer rustige demonstratie deel. Zjj bepaalden zich tot het tonen van spandoeken, waar van er een het opschrift droeg „no zems moeten niet met politiek spe len". De drie Papoea's zelf Jelman, Somisoe en Indev waren hiervan niet zichtbaar onder de indruk. „Dit is democratie", merkte Somisoe glim lachend op. Het meest extreme standpunt werd in een gesprek'met journalisten ver dedigd door Amos Indey, die ver klaarde, dat Soekarno hun wat het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's betreft had uiteengezet, dat dit een „binnenlandse aangelegen heid" is, die geregeld kan worden, nadat de kwestie met Nederland is opgelost. Indey zelf zei van mening te zijn, dat de Papoea's „gedwongen zullen zijn zich bij Indonesië aan te sluiten": „Op basis van het voorstel-Bunker komt er een staat van Sabang tot Merauke". Indey ontkende dit standpunt uit rancune tegen Nederland in te ne men. „Veel Nederlanders hebben ons gesteund, omdat zij geen oorlog wil len. Eigenlijk willen wij ook een on afhankelijk West-Papoea". Hij zei, dat Soekarno heeft meegedeeld, dat hij de overdracht „indien mogelijk dit jaar" verlangt. Het Indonesische staatshoofd verzekerde de drie Papoea's voorts dat hij „persoonlijk geen vijand van Nederland is, maar wel van de Ne derlandse politiek". Somisoe bleek met de stelling van Indey niet in te stemmen. „Ik houd vast. aan *ns zelfbeschikkingsrecht. Onze reis naar Indonesië is slechts een oriëntatie". De drie Papoea's maakten de reis van Djakarta via Manilla naar Hollandia op kosten van de Indone sische regering, zo vertelden zij. Tij dens hun verblijf van vijf dagen in Indonesië zijn zij ontvangen door president Soekarno. minister Soeban- drio en prof. Mohammed Jamin. Men had hen verzekerd dat, indien Nederland zou weigeren hun verdere studie te bekostigen, omdat zij de reis naar Indonesië maken „de Indone sische regering hun verdere opleiding in Nederland zal betalen". De Papoeastudenten zullen in Hol land terugkeren, zo deelden zij mee. een aantal landgenoten en over en kele dagen via Indonesië naar Neder land terugkeren, zo deelde zij mee. De 31-jarige stuurman Teunis Haasnoot uit Katwijk heeft het leven verloren bij een ongeval, dat heeft plaats gehad aan boord van de 499 brt metende tanker „John M" van de Rederij Muller en Reitsema in Rot terdam. Het schip lag in Felixtown nabij Ipswich, waar het een lading benzine van hoog octaan gehalte had gelost. Het zou leeg naar Frankrijk gaan. maar besloten werd water als ballast in te nemen in verband met het vrij ruwe weer. Tijdens het pom pen van de ballast schijnen er ben zinedampen in de pompkamer bin nengedrongen te zijn. In ieder geval troffen leden van de bemanning in de pompkamer de Katwijkse stuur man en de 33-jarige Spaanse matroos Celso Barreira bewusteloos aan, toen men ging kijken, waarom zij zo lang weg bleven. Voor stuurman Haasnoot kwam de hulp te laat. Hij bleek reeds te zijn overleden. De Spaanse matroos werd naar een hospitaal in Ipswich ge bracht. Hij is er slecht aan toe. De juiste toedracht van het onge luk kon men van de zijde van de re derij, ook na een telefoongesprek met de kapitein, niet vertellen. In de loop van vandaag zal de En gelse politie een onderzoek instellen en hoopt men vast .e stellen, hoe het mogelijk was dat giftige dampen de pompkamer ongemerkt zyn binnen gedrongen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3