IN BARS VAN NOORDWIJK WORDT EUROPA ÉÉN West Berlijn trefpunt van artistieke jeugd Duitsers: brutaal Nederlanders: aardig Duitsers: beleefd Nederlanders: lomp Jollll FOTO'S HOLVAST Kunst kent geen grenzen Waarom huil Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 juli 1962 Ze zijn er weer. De duizenden buitenlandse toeristen. Met van zonneolie glimmende gezichten, vreemdsoortige hoofddeksels en uitbundige kledij flaneren zij drie maanden lang in dichte drom men over de boulevards van onze kustplaatsen. Haringhappend. palingkluivend en ijsjelikkend. Op hetzelfde ogenblik drijven honderden Nederlanders in zalig nietsdoen op luchtbedden in het Gardameer. leveren hete gevech ten met onwillige scheerlijnen en kromgeslagen grondpennen. verknoeien hun maag met (te) veel goedkope Franse wijn en lopen krom van de Spaanse zonnebrand. Ja, wij leven in een integre rend Europa. Uitroepen als: „Europa één" en ,,de grenzen f verdwijnen" zijn vertrouwde en alledaagse klanken geworden. De blik van de Europeaan f anno 1962 is ruim. Behaaglijk f weggedoken in een fauteuil i weten ettelijke miljoenen zich gelijktijdig betrokken bij een of f ander evenement in Zuid- f Frankrijk of Duitsland door a middel van de beeldbuis. En 's zomers worden de persoon- lijke contacten gelegd. Hoe bevalt f deze kennismaking? Valt zij mee f of tegen? In de afgelopen weken f hebben wy een aantal jonge va- kantiegangers de vraag voorge- a legd: „Wat denken jullie van ons Nederlanders"? Om het evenwicht te bewaren hebben we ongeveer de- J zelfde vraag aan enkele Nederland- f se jongeren gesteld: „Wat denken f jullie van de buitenlanders"? f In de kleine bars en dancings f van Noordwijk plaatsen waar de a meeste persoonlijke contacten wor- den gelegd hoorden wy merk waardige uitspraken. John vindt het allemaal wel mooi. Hij geniet van die jonge mensen die met elkaar omgaan alsof ze elkaar al jarenlang kennen. Vanachter zijn bar kijkt hen naar de vrolijke jonge meisjes en naar de moderne jonge jon gens. Geroutineerd vult hij zijn bar kijkt hij naar de houden worden en turft voortdurend de consumties op de bierviltjes. Elk streepje één-vijftig. John lacht. Wat hem betreft kan Europa één worden. ..PROOST OP EEN VERENIGD EUROPA NOORDWIJK, een zomeravond In een dancing. Rokerig en roeze moezig. Het dansvloertje is eivol. Traag schuifelen de voeten op het ritme van de modedeun. Gebruin de jongens en fleurige meisjes „tan zen in das Glück". Het geluid van een nasale sax kaatst van de som ber gehouden wanden terug en lost op tussen de cola-tics en de glaasjes jus d' orange. Aan de tafeltjes in bet zaaltje zitten jongens en meis jes, soms hand in hand. Nederlan ders, Duitsers, Fransen en Engel sen. Lustigjes doorelkaar. De Ne derlandse jongen naast het buiten landse meisje, dat straks als de grenzen daadwerkelijk zullen zijn verdwenen net zo min buitenlands zal zijn als een Fries voor een Hol lander. Trouwens, hier in het Lido te Noordwyk is dit etiketje van Frans, Duits, Engels of wat dan ook al aan het verdwijnen. Het zijn gewoon jongens en meisjes, die sa men profiterend van de wel vaart van hun Europa het geld laten rollen. Geen wrok Corrie Buyinck (25) verkoopster uit Arnhem. Haar taal is een verruk kelijke melange van Limburgs en Gelders. De zachte „g", die ze eerst (waarom?) tracht te verbergen komt weer te voorschijn als ze wat les komt. Wat vind jij van de Duit sers? „Ze zijn wel erg vriendelijk voor ons, maar toch mag ik ze niet. Ik dans veel liever met een Hol landse jongen, want die Duitsers vertrouw ik eigenlijk niet zo. Ze hebben betere manieren dan de Ne derlanders, dat is waar. maar nee ik mag ze niet". En toch gaat Corrie naar Noordwijk. Hoewel ze weet, dar ze daar met onze oosterburen te maken krijgt. „Ik ken Noordwijk van vorig jaar en ik vond het er wel leuk. De Duitsers neem ik dan wel op de koop toe". le: me: Christl Daub, 20 jaar, bedient daar in de stad aan de Wupper een ponsmachine. De Hollanders mag ze erg graag. „Het is me opge vallen, dat de meeste mensen hier zo vriendelijk en behulpzaam zijn. „Nee, ik heb niet gemerkt, dat er bij de Nederlanders een zekere wrok tegen ons Duitsers bestaat. Het is hier allemaal wel erg duur. maar ik verdien genoeg om het te kunnen betalen". Ze drinkt hui verend een Martini, maar houdt stoer vol. Overdag ligt ze als het maar even kan op het strand. Want bruin zal ze worden. Christl ziet geen onderscheid tussen Neder landers en Duitsers. „Wij zijn toch immers allemaal maar mensen"? Mag ze niet Tussen jongens en meisjes uit Enschede. Gouda en Wuppertal zit Onelegant Renate Stroinski (19) Dussel- dorp. „De Hollanders zijn sympa thiek en altijd zeer hulpvaardig. Je kan absoluut niet merken, dat er vroeger oorlog is geweest tussen ons. Maar dat ik ze elegant kan vinden, nee". En terwijl zij haar parelwitte tanden in een veront schuldigend lachje aan haar Neder landse partner toont: „De Neder landers leven voor hun woning en vergeten hun gezicht. De huizen zijn hier mooi geverfd, de gezich ten Friedl van den Berg (26) uit Kaiserslautern is een geheel an dere mening toegedaan. „De Hollanders zijn alleraardigst en minstens zo elegant als de Fransen. Ik heb tot nu toe al leen maar prettige ervaringen opgedaan". Haar uitspraak moet vriendje opgedaan met wie zij 's avonds meestal uitgaan". Mustafa echter wel met een fiks korrel tje zout genomen worden, want even Nederlands als haar ach ternaam is haar echtgenoot Leendert van den Berg (24). „Ik leef als Duitser onder de Duitsers", zegt de man, die al enige maanden zijn brood als stukadoor aan de overzijde van de grens ver dient. „De tegenwoordige generatie verschilt veel met die van vroeger. Trouwens onaangename mensen kom. je overal tegen". Leo Guyt (21 een goedlachse Delftse student, die in de zomer maanden er wat bij verdient door in een hotel te werken zegt onge veer het zelfde. „Ik ken alleen de jongeren, en die bevallen me heel goed. De oorlog beschouw ik als een aangelegenheid van de gene ratie vóór ons. Maar ja. het is moeilijk ze hier in ons land te be oordelen. In hun eigen land zijn ze echter altijd gastvrij. Alleen de Mensur (Duits studentenduel. waarbij één van de tegenstanders bloedig moet worden verwond red.) kijk, dat bevalt me nu weer niet -V-V-V V „De Duitsers vind ik fcha*> brutaal" zegt Karin Meyerink uit Enschede. In deze grote grensstad, waar zij correspondente is, komt zij geregeld met hen in aanraking. „Als ze een kuil op het strand hebben gegra ven. denken ze dat ie van hen is. Toch wil ik ze wel als „Nederlan der" accepteren. Vooral de Duitse meisjes zijn echt aardig. Aardiger vaak dan de Nederlandse. Twintig jaar geleden was dat misschien an ders. maar dat interesseert me nu niet meer". Aan de bars worden vaak de meeste persoonlijke contacten gelegd. Of misschien de meest persoonlijke? woord Duitsers hoort. ..Wij verdie nen er goed aan", zegt -net verkoop stertje zakelijk, „maar vooral de vrouwen hebben ontzettend veel no ten op hun zang en zijn verschrik kelijk brutaal. Alle Duitsers tus sen 18 en 25 jaar zijn „gewoon" De ouderen zijn vervelend". Precies zo, maar dan omgekeerd der.kt Erika Tweer (17) kapster uit Osnabrück erover. „Ik zou voor geen geld met een Nederlander ge trouwd willen zijn. Zij zijn stom vervelend. Bovendien krijg ik de indruk, dat we hier uitgebuit wor den". Zo Bah Het. Arnhemse meisje Riet Peters (21) zet een vies gezicht als ze het ..Ach waarom zouden alle volken niet de vredespijp ro ken". Dit Duitse meisje is al thans al met een sigaret be gonnen. Freddie Löb (28), Dord'tmund trekt 's avonds, wanneer zijn ver loofde is gaan slapen alleen op avontuur uit. Hij is een vriendelijke jongen, die graag met iedereen een praatje maakt. Europese eenwor ding? „Die vind je aan de bars in Keulen, Parijs, Rome, Londen en Noordwijk. Die ouwe mannen, die staatslieden zijn moesten dat eens begrijpen". En natuurlijk stellen wij Freddie ook de vraag wat hij over Nederlanders denkt. „De Ne derlanders, die ik ontmoet heb in de afgelopen weken zijn zó". Met zijn stevige duim maakt hy het interna tona le gebaarZó. De Amerikaanse meisjes Barbara Curnings (20) en Wendy Moore (19) ontmoetten wij in de bus van Leiden naar Noordwijk. Spontaan vertelden zij, dat zij geen verschil tussen Duitsers en Nederlanders za gen Wy in de States zijn veel verder Wij praten nooit van Duitsers Fransen of Engelsen, maar heb ben het altijd over Europeanen Toch heeft zij zich wel een ooi deel gevormd over de Nederlan ders. Nederland: so lovely Noordwijk: so mee; Nederlar. ders: so awfully kind. Dat zij ci Nederlanders zo vriendelijk vin den behoeft geen vcrwonderin te verwekken. Zij hebben in ciif paar dagen, dat zij in Noordwijk zijn allebei een Nederlands Als laatste laten wij een derde niet-Europeaan aan het woord. Het is Mustafa Ben Kalifa (21), be roepsbokser. Hij was vedergewicht jeugdkampioen van Marokko (zegt ie). En twee jaar lang kampioen van het district Parijs. De donker bruine Marokkaan, die voor de ge legenheid een oogverblindende trui heeft aangetrokken schiet tijdens het gesprek (hij spreekt Frans met een opvallend Provencaalse o- klank) zo nu en dan op een van de vele tafeltjes af en verdwijnt even later met voornamelijke hel blonde meisjes in het dansgewoel. Een van de hel-blonde meisjes had hy verteld, dat hij een Surinamer is. Met Franse voorouders. Ons ver telt hij, dat hij binnenkort naar Hamburg gaat om te boksen en er een jaar te blijven. In Haarlem versloeg hij de Nederlandse boks kampioen. die aan de jongste Olym pische Spelen heeft deelgenomen 'zegt ie). „De naam van de bokser kan ik mij niet meer herinneren, maar in de derde ronde ging hij neer" 'zegt ie). De Nederlanders vindt hy een prettig slag mensen. Vooral de meisjes. „Je hoeft hier niet bang te zyn, wanneer je huidskleur enkele tin ten donkerder is, dan die van een gezonde badgast. In Frankrijk had ik het daar wel moeilijk mee. De Duitsers zijn ook wel aardig en van de Europese eenwording heb ik nooit gehoord". Dit waren dan de uitspraken van jeugdige vakantievierders in Noordwijk. Terwijl de in tegere mannen in Genève, Straatsburg, Brussel of welk geliefd conferentie-oord dan ook praten, praten en nog eens praten, en om de zoveel tijd een onleesbaar communiqué uitgeven over de eenheid van Europa, worden in de vakantie plaatsen de meest belangrijke contacten gelegd. Nu, op dit ogenblik omdat het vakan tie is, en het leven goed en blij. „Deze muur wil ik nog wel bekijken", verzuchtte een uit geput zangertje van het Price- ton High School Choir uit de Verenigde Staten. Hij was een van de vierduizend jongeren, die de artistieke Olympiade in West-Berlijn bijwoonde, en doodmoe van de lawine van artistieke manifestaties de ge spleten stad bezichtigde. Onder het motto ..Muziek, spel en dans" lokte West-Ber lijn deze dagen jongeren uit de gehele wereld binnen zijn oude poorten. Eens in de vier jaar heeft een dergelijk groots op gezette manifestatie plaats. Jongens en meisjes geïnteres seerd in de schone kunsten zoeken en vinden elkaar omdat kunst nu eenmaal geen grenzen erkent. Ook niet in een gespleten stad als West- Berlijn. Zo talrijk als de bezoekers waren, zo vol afwisseling was het program ma. Het strekte zich uit van Jean Cébrons abstracte ballet 'Séquences' tot de cha-cha-cha. De musiceren de. spelende en dansende jeugd wilde geen bepaalde kunstrichting vertegenwoordigen. Zij toonde een voudig weg, op welke wijze zy haar vrije tijd gebruikt, en kwam daarbij vaak tat verrassend goede presta ties. De Berlijners overstelpten vooral de vertegenwoordigers van de Europese buurlanden ook ar tistiek bloed kruipt waar het niet gaan kan met daverend applaus. Ook de Nederlandse afvaardiging, leden van het Rotterdams Volks centrum, deelden in dit succes. De bekoring van de typisch Neder landse folklore betoverde de bewo ners van de stad. die als een eiland in de „rode zee" ligt. Uitvoerenden en toehoorders wa ren behalve enthousiaste Berlijners van alle leeftijden en uit alle krin gen, jonge mensen, a.s. onderwij zers, pedagogen en leidende figu ren uit het jeugdwerk; jonge men sen tussen de tien en dertig jaar. Voor hen gold in het bijzonder de waarschuwing, die professor Ivo Braak in zijn begroetingsrede uit sprak. Juist met het oog op de goe de kwaliteit van de prestaties, waar schuwde de Duitse pedagoog voor verkeerde en te hoog geschatte waardering voor het werk van de jeugdverenigingen, die zich bewe gen op het gebied van de schone kunsten. „Men moet nooit verge ten". aldus de professor, „dat men zich in het „voorportaal van de kunst" bevindt, dat het zelf doen slechts een middel is om begrip te krijgen voor de grote kunst". Deze woorden typeren de grote sociaal pedagogische betekenis van de ontmoeting in Berlijn, In een tijd. waarin de twist en rock and roll uit de radio en televisie klinken, staat ook de volkskunst voor nieuwe we gen. De opvoeders op het terrein van muziek, spel en dans mogen aan deze tijdsverschijnselen niet met gesloten ogen en oren voorbij gaan. als zij een tegenmiddel wil len vinden, dat succes heeft. Dat geldt wel in bijzondere mate voor de situatie in Duitsland, waar men soms nog de onderwijzer ontmoet, die met hart en ziel hangt aan de idealen van een totaal verouderde jeugdbeweging uit de twintiger ja ren. Vader en zoon Fernandel in een nieuwe speelfilm getiteld „For ward with music". Pa slaat nauwlettend de verrichtingen van zoonlief gade. Jj In Whiting in de Amerikaanse staat Indiana lopen op het ogenblik vijf jongens rond met een uitermate kaal hoofd. „Stu«- denten", zal men snel conclude ren. Mis het zijn geen student ten, maar onvervalste „beat niks", zoals men de nozems aan de andere kant van de grote plas pleegt te noemen. Dat kale hoofd zal hun nog geruime tijd herinneren aan William Obermïllerde 39-jarige kantonrechter van Whiting, die met wandaden van zijn jeug dige klanten eens op een andere manier wilde afrekenen dan door de boete van zoveel dollar subs, zoveel dagen. De vijf knapen maakten deel uit van een groep van twaalf branieschoppers, die op het strand van Lake Michigan als wilden tekeer waren gegaan. Tientallen bierpullen hadden ze op het strand achtergelaten zo als ze neer gekomen waren. Obermïller gaf de jongens in eerste instantie de keus tussen dertig dagen gevangenisstraf en boeten tot 65 dollar, of het schoonmaken van het strand voor de rest Pan de zomer. Tot zover de keus. Ze moesten zich voorts zonder meer onderwer pen aan de schrik van elke no zem- in- hart- en- nieren: de vlijmscherpe schaar van de plaatselijke Figaro. Vijf van de jongens kregen opdracht zich bij de barbier te melden en zich te laten kort wieken. Niet lang daarna zagen de jongens er wat bloot en kwetsbaar uit zonder hun inge wikkelde kapsels, die vooral het zwakke geslacht geïmponeerd had. De zeven anderen mochten de kapper vragen het snoeien te staken tot er geen haar meer op de schedels stond die langer was dan één centi meter. Een van de jongens, een leer ling van de high-school, be stond het de verbaliserende po- litie-agent een grote mond te geven en hem de grofste beledi gingen naar het hoofd te slin geren. „Leert hij wel afzei rechter Obermïller. De jongen zit nu over de Onafhankelijk heidsverklaring en de Ameri kaanse grondwet gebogen, die hy in extenso moet overschrij ven als boetedoening voor zijn onjuiste optreden. Drie van de twaalf die ge snapt waren terwijl ze bier en brandewijn dronken, moesten in de rechtzaal gebukt over een tafel gaan staan. Vijftien harde klappen met een degelijke bul lepees toegebracht door een so lide politieman en in het bij zijn van 250 aanwezigen brach ten duidelijk zichtbare water landers in de ogen van deze „harde" jongens. Ooggetuigen lieten in het midden of het nu van pijn of van schaamte was. Is dat laatste het geval, dan kan William Obermïller tevre den zijn: zoiets riskeren ze nooit weer

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9