Leids zwemteam vocht zich naar overwinning Nog geen evenwicht in de betalingsbalansen Sterke Henk N ij dam onttroont Peter Post Produktie en export in ons land stijgen TYPEN Altijd liever IVOROL SP0RTV1TW1SSELING MET OXFORD Koen klopt Holleman Wielr renners verloren Heeft u uw 'Mix' al bepaald? Sportsplinters Wall Street in Europa troef Geen teruggang investeringen Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! Nederlandse baankampioenschappen LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 JULI 1962 Uitslagen VOETBAL Ook DHC moet bezuinigen DHC uit Delft gaat de contributie en de entreegelden verhogen ten ein de het hoofd te kunnen bieden aan de financiële moeilijkheden waarin de club is geraakt. Er is thans een tekort van 20.000 gulden, hetgeen wil zeggen dat de Delftenaren in twee jaar tijds 70.000 gulden hebben ver loren. Hierdoor ook konden de eisen van de semi-profspelers niet worden ingewilligd. Tijdens de jaarvergade ring werd meegedeeld, dat het me rendeel van de spelers nu bereid is een nieuw contract te tekenen. Zes of zeven van hen willen echter eerst de transferperiode voorbij laten gaan. Het bestuur kreeg machtiging een obligatielening uit te schrijven onder de leden. De A-contractspelers zullen in het nieuwe seizoen ontvangen 70 gulden voor een gewonnen wedstrijd, 35 gulden voor een gelijkspel. 10 gul den voor een verloren wedstrijd. 20 gulden voor de training en 100 gul den voor de voetbaluitrusting. AANVANG DAGELIJKS 10 vinger syst. blind Ook juli en aug. Kon. Eik. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Badgasten toernooi te Noordwijk aan Zee r (Van onze tennismedewerker) In het H.E. A heeft de winnaar van vorig jaar, de jeugdige Koen (18 j.) alles moeten geven om J. Holleman eronder te houden. In de eerste set lukte hem dat niet. Hollemans vaart- loze, maar steeds slim geplaatste sla gen, ontlokten toen by Koen, die teveel wilde forceren misser na mis- De tactische Holleman buitte de zucht naar snel scoren van Koen prachtig uit en met 7—5 nam hij een even verrassende als verdiende 1—0 set-voorsprong. In de tweede en derde set kreeg hij echter van Koen, die zijn lesje goed had geleerd geen kans meer gevaarlijk te worden. Geduldig wachtte deze op die ballen die hem in staat stelden om het punt te maken, hetzij met een snelle cross drive op de door de aanhoudende regenbuien traag geworden baan haalde Holleman, goede loper, die hij nog immer is, alle diepe slagen van Koen hetzij met de volley. Met 5—7, 6—3, 6—1 werkte Koen zich een ronde verder op de weg naar de finale. Een fraai duel streden verder in het H.E. A Veentjer van As. Veentjer won op het derde match- punt. In het D.E. A, veegde mej. Moo- lenbroek een onzekere mej. Tieleman in recordtijd van de baan, 6—0, 6—0. Mej. Koster, één van de kansheb- sters op een finale-plaats, stuitte tegen een pittig vechtende en veel halende mevr. Kostense op hevige tegenstand, 6—3, 8—6 voor mej. Koster. Aparte vermelding verdient ten slotte de keurige zege van H. Meijer in de halve-finale van het H.E. C op de sterke P. Pasma. De cijfers waren 1—6, 8—6, 6—4. In het D.E. C twee identieke uitslagen van de favorieten voor de eerste plaats in dit nummer n.l. mej. Wiegerinck en mej. Enneking. Mej. Wiegerinck ver sloeg mej. E. Kengen met 6—1, 61 en mej. Enneking won met dezelfde cijfers van mej. Damen. Hoeden af voor het Leidse zwemteam Na een zeer spannende wed strijd wonnen onze stadgenoten, vooral dank zij het harde vech ten van de meisjes, de steden- ontmoeting tegen Oxford City met 83 tegen 72 punten. „Top star" bij de Leidenaartjes was Hilda Ouwerkerk, die vier keer waarvan twee maal in esta fettes het water in ging en evenzovele keren won. Bij de jongens verraste Cor Prins op de 50 yards vlinderslag met een zege op de kampioen van Oxford. De zege van de zwemploeg kwam op het juiste ogenblik, want even tevoren had de wielerploeg van de Swift Combinatie op een grasbaan alle races van de Engelsen verloren. Door die nederlaag en die van de badmintonploeg in het begin van de week, was het team van Oxford wel heel sterk in de meerderheid geraakt. De Leidse wisselslag-estafette ploeg (4 x 50 yards), die Ox ford met groot verschil versloeg. Ria de Water, Hilda Ouwer kerk. Joep Heemskerk en Janny Kantebeen. In de prachtige Temple Cowley Pool, waar de zwemwedstrijd onder grote belangstelling werd gehouden, startte de Leide ploeg al direct goed met een dubbele zege op de 100 yards schoolslag. Hilda Ouwerkerk en Thea Heemskerk gaven elkaar bijna niets toe en de Engelse Taylor bleef bij dit duel een straatlengte achter. Het tweede nummer dat Hilda van start tot finish beheerste, was de 100 yards rugslag. Ztrok Charlotte van Goor in haar „voetspoor" mee naar een tweede plaats, zodat ook hier het maximum aantal punten voor Leiden was. Minder goed ging het intussen bij de jongens, waar Leiden slechts over zes deelnemers kon beschikken «tegen 12 zwemsters». De meeste nummers gingen hier verloren, vooral ook omdat Oxford soms heel wat oudere knapen dan de voorgeschre ven 1518-jarigen in het water bracht. Stevig aangevuurd door al wat Lei den was. trok Cor Prins een volle baan gelijk op met de kampioen van Oxford, Parker, op de 50 yards vlin derslag. Na het keerpunt schroefde hij zijn snelheid op. kwam een meter voor en behield die, hard vechtend, óók toen de Engelsman met een felle sprint dichter op hem toe schoof. De klokken bleven in deze zeer felle race staan op resp. 29.2 en 29.3 sec. Een knappe prestatie van Prins. Verschil Hoe groot het verschil in klasse tussen Oxford en Leiden by de meisjes wel was. toonden de wissel slag- en vrije slagestafettes aan. Op de 4 x 50 yards wisselslag toog het Leidse viertal Joep Heemskerk (de leidster die haar „kuikens" uit stekend bijeen hield), Ria de Water, Hilda Ouwerkerk en Janny Kante been dermate hard door het water dat het er veel van weg had dat Ox ford door „stroop" trok. Ver voor de laatste zwemster had aangetikt, vier de Leiden op de kant de zege al De 4 x 50 yards vrije slag voor meisjes was een getrouwe kopie van de wisselslag. Tussen Leiden en Ox ford lag een verschil van 8 seconden. De Jongens verloren beide estafettes. (Advertentie) Dan zeker van frisse mond en witte tanden Uitslagen: meisjes: 100 yards schoolslag: 1. H. Ouwerkerk (L> 1.23.0 min. 2. T. Heemskerk <L> z.t., 100 yards rugslag: H. Ouwerkerk <L) 1.22.0, 2. C. v. Goor <L) 1.24.4. 50 yards vlinderslag: 1. J. Kantebeen «L» 38.0 sec. 3. Babette Dieben 41.5 sec., 100 yards vrije slag: 1. J. Dow ning (O) 1.10.2. 2. B. v. d. Waal (L> 1.11.2, 3. C. v. Goor (L) 1.12.6, 4 x 50 yards wisselslag: 1. Leiden (Heems kerk, De Water, Ouwerkerk, Kante- been) 2.24.2. 4 x 50 yards: vrije slag: 1. Leiden (Ouwerkerk. Van Goor, v. d. Waals, Kantebeeni. Een uitstekende presta tie dus ook van Janny Kantebeen die op drie nummers zegevierde. 100 m vr;je slag (buiten de wed strijd»: 1. Lenie Chrispijn, 2. M. de Munnik. Jongens: 100 yards schoolslag: 1. Mills '0( 1.15.2, 2. H. Geersma 1.18.8, 3. J. Brak L»50 y. vlinderslag: 1. Cor Prins (L> 29.2 sec., 100 y. vrije slag: M. Honoun (O) 60.6 2. Bert Martijn (L> 62.0, 100 vards rugslag: 1. C. Parker <0> 1.07.0. 3. G. La- german (L> 1.13.8 min. 4 x 50 yards vrye slag est.: 1. Oxford 1.50.1, 2. Lei den (Brak, Lagerman, Martijn, Prins) 2.01.6 4 x 50 y. vrije slag: 1. Oxford, 4 x 50 y. wisselslag: 1. Ox ford 2.4.0, 2 Leiden 2.063. Waterpolo: OxfordLeiden 22. Wielrennen De wielrenners van Swift troffen het in hun eerste ontmoeting met Oxford wel heel ongelukkig. Zij moesten daarin uitkomen op een grasbaan en dat is voor Nederlandse wielrenners natuurlijk heel on gewoon. Tot overmaat van ramp be gon het tijdens de wedstrijd nog te regenen ook In de sprint ge lukte het Piet Prins, daardoor maar ternauwernood de bocht te nemen Zoals te verwachten was, eindig den alle nummers in een Engel se zege. In de afval race kwamen Piet Breghman en Bert Wolswijk steeds beter op dreef en mogelijk dat het een Leidse zege zou zijn gewor den als zij in het begin aan het goe de wiel hadden gezeten. Nu zagen zij geen kans meer de eerder gevluchte Engelsen overigens geen al te jon ge renners Rossell en Wood te achterhalen. Een zeer behoor lijke derde en vierde plaats viel hun ten deel. De ploegachtervolging (met voor Leiden Sikking, Wolswijk, Breghman en Diemen) was met gro te voorsprong voor Oxford. In de sprint drong alleen Piet Prins tot de finale door, waar hij verdienstelijk derde werd. Verbazingwekkend Het grootste gedeelte van deze week werd gevuld met tripjes In en buiten Oxford. Onder leiding van de 83-jarige dr. Simpson bezocht de Leidse ploeg o.a. een vyftal colleges. Het. meest verbazingwekkende was ongetwijfelddr. Simpson. Hy toerde in een tempo door de stad of hy de Tour de France-karavaan nog moest inhalen. Na 2J4 uur gebouw- in-gebouw-uit zonken vele „young sters" kreunend in het gras. Alleen dr. Simpson bleef staan Gistermiddag is een begin ge maakt met de strijd om de Europese titel in de Flying-Dutchmanklasse. De Nederlanders De Jager en Wil- lemse zegevierden in de eerste race, die bij goed weer en windkracht drie werd gehouden, met ruime voor sprong op de overige concurrenten. Het Nederlandse waterpoloteam. dat op zondag 29 juli a.s. in Gent tegen België in het water komt, is als volgt samengesteld: Rolf Wage naar (AZPC), Nico de Mey (t Y). Wim van Spingelen (HZPC), Ton Stam (Nerfus), Gerrit Wormgoor (UZSC), Fred van Dorp (AZPC), Hans Aalberts (DZV). Bram Lee- naerts (Zian), Simon Ouwerkerk (LZC) Fred van der Zwan (DZV) en Jan Bultman ('t Gooi). De wedstrijden voor de reserve- waterpoloteams zullen, naar wij ver nemen, dit seizoen als een noodcom- petitie worden beschouwd. Dit heeft de KNZB, in verband met het slechte weer, waardoor vertraging is opge treden. besloten. De wedstrijden die dus niet zijn doorgegaan, zullen niet opnieuw worden vastgesteld. Dit houdt in. dat dit seizoen dus ook de promotie en de degradatie vervalt. (Van onze financiële medewerker) Men zou soms wensen dat de Europese beurzen wat minder gevoelig voor Wall Street waren. Want ook deze week heeft de Newyorkse beurs de op de Europese beurzen langzaam verbeter de stemming weer bedorven. Scheen het alsof ook in de V.S. en op de Newyorkse effectenbeurs een periode van consolidatie en geleidelijk herstel was ingetreden, dinsdag was het in Wall Street weer helemaal mis. Men is in sommige kringen op de Amerikaanse economie nog niet gerust, hoewel de statistische gegevens tot dus ver eerder op een vooruitgang dan op een achteruitgang wijzen. De staalindustrie laat het zitten, maar desondanks beweegt de industriële produktie zich op hetzelfde peil als een jaar geleden en de energieproduktie gas, elektriciteit, water heeft een indexcijfer dat ver boven dat van een jaar geleden uitgaat, terwijl ook de warenhuisomzetten groter zijn dan toen. Het is vermoede lijk nog altijd de dollar, die wantrouwen wekt, goud en goud aandelen in prijs doet stijgen en aan inflatie en devaluatie doet denken. balans moge teleurstellen. De positie van de dollar is namelijk niet alleen een Amerikaan, maar een wereldpro bleem en de Europese „goudlanden" met hun sterke deviezenpositie heb ben zich dan ook reeds geruime tyd voor de stabiliteit van de Amerikaan se valuta ingezet. Dezer dagen heeft Frankrijk, dat thans een zeer sterke positie inneemt, dollarschulden afgelost. waarin Duitsland en Nederland zijn voorge gaan. Men kan zeggen dat men zich hierdoor tegen de gevolgen van een eventuele dollardevaluatie heeft wil len vrijwaren, dergelijke transacties komen toch aan de Amerikaanse be talingsbalans ten goede. Zoals be kend zijn ook de middelen van het Int. Mon. Fonds versterkt om Ame rika te kunnen bijspringen, terwijl thans van Amerikaanse zijde een nieuwe poging schijnt te worden ge daan om de betalingsbalans te verbe teren. Het heet namelijk dat in Europa Amerikaanse leningen zullen worden uitgegeven voor het eerst in de geschiedenis van de V.S. waarbij o.m. ook aan Nederland wordt gedacht. De rollen zijn op dit punt dus ra dicaal verwisseld. Het is alleen maar jammer dat sinds kort ook de beta lingsbalansen van West-Duitsland, Engeland en ook die van ons land, niet meer die overschotten aanwijzen van een en twee jaar geleden en de rentestand dientengevolge niet onbe langrijk is gestegen. Een Engelse pa pierconcern, Alb. E. Reed en Co, heeft deze week ten onzent f 20 mil joen 15-jarige 51/4% obligaties ge emitteerd a pari, waarvoor zij incl. Wereldprobleem Ietwat vreemd overigens, want theoretisch althans zou een dollar- devaluatie tot een koersstijging op de aandelenmarkt moeten leiden. Af gezien daarvan lijkt de kans op een dollardevaluatie echter nog altijd zeer gering, hoezeer ook de ontwik keling van de Amerikaanse betalings- Deel Oostzeekust afgesloten De Oostduitse regering heeft gisteren een vijf kilometer brede verboden zone langs de OostzeeKust ingesteld. Vakantiegangers en de andere niet-inwonenden hebben een spe ciale vergunning nodig om in deze zone te worden toegelaten. Alle Oostduitse eilanden bij de kust vallen onder dit verboden ge bied. Het Oostduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt dat volgens een wet, die gisteren van kracht is ge worden, tevens een „beschermings lint" van 500 meter breedte is in gesteld, lopend van de Oostduitse grens bij Dassow over een lengte van ongeveer honderd kilometer tot Steinbeck. Om hier toegang te krijgen is eveneens een politiever- gunning nodig.. Voor vissers en eigenaren van schepen is een apar te regeling vastgesteld. de provisie en kosten meer dan 6 moet betalen. In Duitsland zijn deze week de tarieven voor geldmarktpa- fiier verhoogd en kunnen obligatie- eningen slechts tegen een rentevoet van 6 worden geplaatst. In ons land ligt de rentevoet, ondanks de recente stijging, verhoudingsgewijs nog altijd laag, zodat deze week door een Belgische gas- en elektriciteits mij. met 6 obligaties a 103*6 een beroep op de Nederlandse kapitaal markt wordt gedaan. Ten aanzien van het door de regering vastgestelde maximum van f 150 miljoen is er voor buitenlandse leningen vooreerst nog wel wat speling, maar als ook de V.S op onze kapitaalmarkt een be roep gaan doen, kan dat maximum toch spoedig worden bereikt. De ka pitaalbehoeften in ons land zijn ver moedelijk niet gering. In het eerste halfjaar Is met name door de emissie van Philips een groot bedrag aande len geplaatst, maar ook het bedrag van de uitgegeven obligatieleningen was groter dan het vorig jaar. n.l. ruim f 600 miljoen tegen f 476 miljoen. Het staat dus zo dat men ten aan zien van de internationale kapitaal markt en de monetaire verhoudingen nog altijd op zoek is naar een even wicht als voorwaarde van een gezonde uitbreiding van de wereldhandel. Dat hierbij het op orde stellen van de eigen financiën in de onderscheide ne landen primair is, behoeft geen betoog. Verrassing In dit verband zyn we deze week verrast met een aanmerkeiyke ver betering van de Nederlandse han delsbalans over de maand juni als gevolg van een flinke styging van de export. Er zat, zoals men weet, de laatste tijd geen progressie meer in, maar in genoemde maand was er een vooruitgang van f 200 miljoen in vergelijking met juni 1961, nl. f 1437 miljoen tegen f 1237 miljoen, terwijl de import iets terugging, zo dat het invoersaldo slechts f 158 mil joen heeft bedragen tegen f 383 mil joen in juni van het vorig jaar. het dekkingspercentage 90 tegen 76. Hier door is het tekort op de handelsba lans voor het eerste halfjaar iets kleiner dan in 1961, nl. f 1687 mil joen tegen f 1700 miljoen. Een toelichting op deze cijfers wordt niet gegeven.zodat men niet weet of de opvallende vooruitgang al of niet aan incidentele oorzaken moet worden toegeschreven. Er is ech ter wel reden tot enig optimisme als men ziet dat het algemeen produk- tie-indexcijfer voor mei 166 heeft be dragen tegen 157 in die maand van het vorig jaar. Voor de eerste vijf maan den 'is het produktie-indexcijfer 3.1 hoger dan in 1961, waaruit de con clusie kan worden getrokken dat het Nederlandse bedrijfsleven langsza- merhand de gevolgen van revaluatie en verkorte arbeidsweek te boven komt. Men kan dit ook afleiden uit de conjunctuurtest over juni, volgens welkt zowel de arbeidersbezetting als de gemiddelde dagelijkse bedrijvigheid j in lichte mate is toegenomen. De j oröerpositie is echter iets ongunstiger Idan in de voorgaande maand. Het verdient de aandacht dat de Nederlandse handel zich in nog steeds toenemende mate op de landen van de EEG richt. Terwijl de totale uitvoer de eerste vijf maanden met niet meer dan 3 vooruitging, steeg die naar de EEG landen met 10 bij de invoer zijn de cijfers resp. 5 en 7. Vooral Frankrijk en Italië, waar met name in eerstgenoemd land de economische bedrijvigheid groot is, beginnen grotere afnemers van ons land te worden en tot dus ver blijkt de uitbreiding van de EEG- overeenkomsten voor ons dus nog geen nadeel te zijn. De voortgaande afbraak van de douanetarieven blijft voor de naast toekomst echter een factor van onzekerheid, waarmee het ene bedrijf in meerdere, het andere in mindere mate te maken heeft. Een aanwijzing in de goede rich ting was deze week het kwartaals rapport van de AKU. Grotere om zetten, een meer gespreid produktie- patroon, nieuwe investeringen en een verscherpte kostenbewaking hebben blijkbaar tot een grotere winstmarge geleid. Miljoenen automobilisten in Nederland en de rest van Europa doen mee aan de nieuw» manier van tanken: motor-zuiver - met BP Super Mix! Waarom? Omdat ze ervaren hebben dat hun motor dan secuurder reageert, gehoorzamer optrekt, accurater draait! Elke motor verschilt van de ander. Ook al f3 hij van hetzelfde merk, hetzelfde type. Verkeerstaak en rij-stijl van de bestuurder beïnvloeden elke motor, vormen hem tot een individu met eigen voedingseisen! Voedingseisen? Jawel. Maar met alleen maar keus tussen normale benzine en super was daar vaak niet aan te voldoen. Nu wel. Er zijn nu 5 soorten benzine: dankzij BP Super Mix! 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 (25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op Super? Probeer nu BP Super Mix 50 of 75. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt-niet töveei, niet te weinig. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.7. Frederiksplefn 42, Amslerdam-C. Inflatie-angst De Nederlandse regering is, gelet op de spanning tussen lonen en prij zen, blijkbaar nog altijd bang voor inflatie en heeft als bekend met en kele maatregelen de nieuwe investe ringen wat afgeremd. Het is echter duidelijk dal produktiestijging en la gere kostprijzen onder de huidige omstandigheden niet in de laatste plaats door vernieuwing en moder nisering van de produktiemiddelen I moeten worden verkregen. Zelfs drs, J Roemers ziet daarom in de ontwikke ling van de Nederlandse economie geen reden tot ongerustheid, mits de investeringen niet drastisch terug- I lopen. Het blijkt intussen dat, gelijk we in het begin opmerkten, de Europese beurzen achter Wall Street blijven aanhinken en ook Amsterdam met New York op en neer gaat. Karstens kansloos tegen Oudkerk Evenmin als vorige week bij de profs heeft gisteravond de amateursprint verrassingen op geleverd. Want opnieuw pro longeerde de 22-jarige Rotter dammer Aad de Graaf zijn kampioenschap bij de amateurs door met grote overmacht in twee ritten de Hagenaar Piet van der Touw de weg naar de titel te versperren. De Graaf, die zijn retourtje naar de wereld kampioenschappen in Milaan ruimschoots heeft verdiend, gaf zijn tegenstander in alle onder delen van de sprint een lesje. In de eerste rit dwong Van der Touw de titelhouder de kop te ne men. In de laatste bocht drong De Graaf de Hagenaar vlak tegen de balustrade en ving hem prachtig op toen Van der Touw onderdoor wilde komen. Van de tweede rit maakte Van der Touw een soort rodeo. Hij demarreerde van de start, liet zich inlopen, spurtte weer weg en zo ging het door. Voor de Marathontribune schoot hij voor de laatste maal weg en werd teen kansloos geklopt door De Graaf, die gelanceerd komend in pure snelheid de Hagenaar verre overtrof. De derde plaats was voor de Amsterdammer Gerard Koel, die de weinig geroutineerde Rob Rede- ker volgens de jury in twee ritten klopte. Maar in de eerste rit had be slist Redeker duidelijk gewonnen. Deze merkwaardige beslissing drukte haar stempel op de tweede rit, waar in Koel zegevierde. HENK NI/DAM Machtsvertoon Bravo Henk Nijdam. De oersterke 26-jarige blonde boerenzoon uit Eel- derwolde heeft nog geen week na z(jn terugkeer van de vermoeiende Ronde van de Toekomst Peter Post als achtervolgingskanipioen ont troond. In een van de spannendste finales van de laatste jaren stelde Henk Nijdam zijn kandidatuur voor een nieuwe wereldtitel. Want nadat hij het vorige jaar in Zürich de re genboogtrui bij de amateurs ver overde. zal Nijdam nu in Milaan on getwijfeld hoge ogen gooien bij de profs. Zijn finale tyd van 6 min. 25.7 sec., gereden bij wind en regen op de zware Stadionbaan, belooft veel voor de strijd op supersnelle Vigorelli. Nijdam had het heel wat zwaarder gehad dan Post om de finale te be reiken, Want terwijl Post en Steen voorden in de halve eindstrijd als toeristen rondkuierden, had Nijdam toch moeten oppassen voor Frans Balvert. Peter Post dacht Nydam op diens sterkste wapens de snelle start te kunnen verslaan. De titel houder. die vijf jaar achtereen on bedreigd het rood-wit-blauwe tricot had veroverd, ging zo overweldigend snel van start, dat Nijdam na de eer ste ronde tegen een achterstand van zeker 25 meter opkeek. Drie ronden lang kon Post het tempo volhouden, maar toen moest hij terrein prijs geven. Precies na 2.5 km kwam de dramatische ommekeer. Nijdam, die zijn eigen tempo was blijven rijden, kwam voor te liggen en toen bleek, dat Post in de beginfase boven zijn krachten had gereden. Hij stortte ineen, ging slingerend over de baan en moest toezien hoe Nijdam nog ze ker zeventig meter op hem uitliep Geen spanning Bij de amateurs was Jaap Oudkerk heer en meester in de finalerit tegen de schaatscrack Gerben Karstens. Hier was geen sprake van spanning, want de voorsprong die Oudkerk door een snelle start bevocht werd in iedere ronde groter. Oudkerk is onze voornaamste troef voor de wereldtitel bij de amateur achtervolgers, die hij vorige jaar aan Nijdam moest laten. In het begin van dit seizoen waren de tijden van Oudkerk van matig ge halte, maar gisteravond bleek dat zijn vorm groeiende is. In de halve finale tegen Nikkissen noteerde Oud kerk 5.07.4 en in de eindstrijd was hij zelfs nog een tiende seconde sneller, terwijl de weersomstandigheden toen veel ongunstiger waren dan in het begin van de avond. In de halve finale versloeg Kars tens in een tijd van 5.08.2 Schuuring; in de eindstrijd was de tijd van onze stadgenoot 5.19.3. Wegens de regen kon het kam pioenschap van Nederland der stay ers over 100 km niet doorgaan. Het werd uitgesteld tot maandagavond.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4