EEN NET MEISJE DOET ZOIETS NIET EIGEN DOMEIN VOOR DE BABY rendabel is r r Vakantiekleding die en strookjes is voorbij y De tijd van veel kantjes beauty products Parfumerie Suringar ROCOCO \L v MENU VAN DE WEEK ALS HET ZOMER IS (wordt....) <~Ylloederiylze overpeinzing Pagina 3 Dan bekijken we de ventilatie- mogelykheden. We moeten straks oppassen voor tocht, maar toch moet er verse lucht binnen kunnen komen. Is het raam tegenover de deur en is het dus te verwachten dat het openen van de deur zui ging van lucht zal veroorzaken, dan kiezen we voor het plaatsen van de wieg een plekje uit dat beslist tochtvry blijft. De wieg De keus van de wieg maakt iedere moeder zelf. Er zijn zoveel soorten wiegen in de handel, dat dit niet moeilijk zal vallen. Of misschien juist wel omdat die keus zo groot is? Vergeet u bij het uitzoe ken van de wieg vooral niet eens te kijken naar het wiegeledikantje, dat met gezellige gordijntjes kan worden afgeschermd en waarin de baby langer kan liggen dan in de kleinere wieg. Zo'n wiegeledikantje staat ook steviger en wordt het kindje wat groter, dan ligt het er nog veilig in. Wie zijn uitgaven duchtig moet berekenen is voorde liger uit met zo'n ledikantje omdat het langer meegaat. Ze zijn er in allerlei zachte kleuren gelakt, dik wijls ook versierd met bloemmo- tiefjes of dierenprentjes. Maakt u zelf een sluier voor de wieg, dan is het niet nodig om die in dezelfde tint als het ledikantje te nemen, u kunt zelf een leuke combinatie kiezen, maar denkt u er wel aan, dat blauw de baby een bleke tint geeft, in tegenstel ling tot roze of zonnig geel. Lila en groen zijn wei aparte tin ten, maar niet zo geschikt voor de babykamer. Ook in dekentjes en lakentjes is er volop keuze en daar bij kunt u ook al met de mooiste kleurtjes werken. Het wiegekussentje wordt liever niet meer gebruikt, maar wel het sloopje, dat om het babyhoofdje een allerliefste afwerking van de wieg geeft. Laat u zich ook vooral goed voorlichten over het matrasje dat u aanschaft en kiest u zo mogelijk voor de baby het allerbeste. De lig ging in de eerste maanden is van het grootste belang. Hangkastje Bij de Inrichting van de moderne babykamer moeten we zo efficiënt mogelijk tewerk gaan, want de ba- bv geeft zyn moeder heel wat te dóen en elke uitgespaarde minuut is er één. In variatie op de kommode kunt u bijvoorbeeld een gelakt planken kastje kiezen dat u aan de muur hangt, zodat u niet telkens heeft te bukken om luiers en kleertjes te pakken. Heel leuk staat het, wan neer u dit kastje met schuifruitjes sluit: u hebt dan ook het voordeel dat u zich niet kunt stoten aan het openstaande deurtje of dat dit te veel ruimte in de kamer wegneemt. U kunt het kastje ook sluiten met gordijntjes, maar kiest u dan een goede plastic, die gemakkelijk schoongehouden kan worden en let u er wel op, dat de afsluiting vol doende is zodat er geen stof by het babygoed kan komen. Zo'n hangend kastje zal u best bevallen. Hygiënisch en praktisch is het ook, de baby tafel niet van geverfd hout, maar met formica bovenblad te kiezen. Hebt u weinig ruimte, neemt u dan een opklap- tafel. die al of niet aan de muur bevestigd is. Natuurlijk, een badpak blijft een badpak en we kunnen u met de beste wil geen recept aan de hand doen om er na de vakantie een kantoorjurk of een huishoudschort van te maken. Maar bepaalde an dere, echte vakantiemodellen kun nen wel als iets nuttigs een tweede bestaan tegemoet gaan. Bijvoor beeld: voor over het badpak of strandpak heeft u iets nodig. En na tuurlijk wilt u dat ..iets" graag naai de laatste mode hebben, wanneer u het dit jaar speciaal aan moet schaffen. Een overhemdblouse van natuurzijde of mooie popeline. een recht model, dat lang genoeg is om het hele badpak te bedekken, is een klassieke, sportieve oplossing. En het spreekt vanzelf dat een goed gekozen blouse straks als blouse op kantoor of achter het aanrecht te recht kan, terwijl hij op vrije week einden een goede compagnon van de pantalon zal zijn. Een meer mo dieuze oplossing is de badtuniek die tot halverwege het bovenbeen reikt, gemaakt bijvoorbeeld van effen lin nen in drie verschillende kleuren (fig. 1). Wat let u om bij een derge lijk model meteen een rok van de zelfde stof aan te schaffen in één der drie kleuren van de tuniek of wel in een andere bijpassende tint: tuniek en rok zullen samen als zo merjurk op te dragen znn wanneer het dagelijkse werk opnieuw beslag op u legt. Inplaats van er een losse rok bij te voegen, kunt u de tuniek ook van een verlengend zoomstuk voorzien, zodat hij een jurkje wordt, en er een stoffen ceintuurtje losjes onder de taille om knopen. Alle lange of semilange modellen uit badstof zijn meer dan alleen vakantieartikelen. Na terugkomst hangt u ze eenvoudig aan de haak in de badkamer. U zult in dat do mein nog heel veel plezier beleven van de nieuwe luxe. die dank zij de vakantie de uwe werd. Korte model len van badstof kunnen eveneens in de badkamer hun loopbaan voortzetten, doch zullen eerst moe ten worden verlengd met badstof van dezelfde of van contrasterende kleur. Met de meeste moderne mo dellen is dat mogelijk, zelfs de pon cho kan worden verlengd: hij mag dan weliswaar niet bepaald een conservatief badkamermodel zijn, maar zal zeker een zeer bruikbaar en behagelijk kledingstuk blijken te zijn. (fig. 2). De moderne strandpeignoir, van mooie zijde of originele katoenen v— Hebt u al kinderen, laat die dan eens een kleurige wand versiering maken voor de ka mer van het nieuwe broertje of zusje. Achter glas zullen hun tekeningen het heel goed doen. De meubilering van het kamertje kan verder summier zijn. Hebt u al een kleuterameublcmentje of Advertentie Verkrijgbaar bij: BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 stof het mouwloze, kraagloze mo del met Empire-kort lijfje en brede overslag laat zich gemakkelijk van mouwen voorzien, wanneer bij het aanschaffen van de stof met een met die latere verandering van het model rekening wordt ge houden. En voorzien van mouwen (korte pofmouwtjes of driekwart overhemdmouwen) zal het model een flatteuze kamerjas zijn. J.V. ZONDAG: vruchtencocktail, blinde vinken, prinsessenboontjes, aardappelen, vanillevla met compote van verse abrikozen. MAANDAG: Gevulde, aubergines, gebakken aardappelen, gemengde sla. cho coladepudding met yoghurtsaus. DINSDAG: kruidenomelet, spinazie, aard appelen, hangop. kinderstoel, dan vinden die er een plaatsje in. Anders is er\ lakt tafeltje en een er.k.ie r.oel al voldoende. Zet u er niei teveel meu bels in: hoe ruimer, hoe beter, als het geheel maar een gezellige en niet te kale indruk maakt. Voor vloerbedekking kunt u het best zachtgekleurd linoleum kie zen Ook kunt u in de vloerbe dekking zo hier en daar een grappig patroontje laten inwer ken. Gordijnen Over gordijnen voor de babyka mer behoeft u zich ook het hoofd niet te breken: er is volop keuze. Wat wilt u: effen stof? Een zonnig streepje? Bloemetjes of sprookjes figuren? Alles is voorhanden. Meer dan ooit is er variatie in gordijn stoffen en er is veel voor de kin derkamer by. Denkt u er wel aan dat de gor dijnen wasbaar. maar niet al te dun moeten zijn. Zij moeten zowel licht als kou kunnen afschermen. Er is op het ogenblik ook heel aar dige gordijnstof te krijgen die was baar is en niet gestreken behoeftte worden. Ideaal dus voor de baby- of kinderkamer! Een net meisje doet zoiets niet, placht mijn moeder vroeger te zeg gen. Héél wat dingen waren er, die „nette meisjes" niet deden. Roken bijvoorbeeld, of lippen en haren verven, of heel korte rokjes dra gen, of omkijken wanneer een jon gensfluitje weerklonk. Honderden taboes dus, die van jaar tot jaar veranderden. Zelfs zozeer veranderden dat oma tegenwoordig bij bepaalde ge legenheden een bescheiden make up niet schuwt, van tijd tot tijd ge zellig een sigaret opsteekt, terwijl niemand die haar ziet, het in zijn hoofd zou halen te twijfelen aan haar deugdzaamheid en waardig heid. Het zonderlinge is altijd geweest van „datgene wat men niet doet", dat zy die het wél deden tot het lichtzinnige deel van de bevolking behoorden, 'n Vrouw, die vijfen twintig jaar geleden in een lange pantalon, met een sigaret tussen de vuurrode lippen, met geverfde na gels en geblondeerde haren langs een boulevard slenterde, kon er ze ker van zijn de minachting van al le andere vrouwen en de (geheime) belangstelling van alle heren tot zich te trekken. Je kunt wel zien, wat dat er voor een is, fluisterden de dames elkaar van achter hun handschoenen toe. De heren zeiden niets, maar ze dachten: Interessant een ge vaarlijke vrouw; en keken schijn baar argeloos nog eens om. De lange pantalon is in ons gure klimaat intussen gemeengoed ge worden: elke vrouw die zichzelf WOENSDAG: stoofpot tuinbonen, aardappelen, hamblokjes, gemberflensjes. DONDERDAG: hongaarse paprikaschotel, vruch- tenkarnemelk. VRIJDAG: koude vlees- of visschotel, rijst koekjes. kruidensaus, peultjes/ worteltjes, aardbeien-yoghurt- vla. ZATERDAG: Venetiaanse leverschotel, kersen. HONGAARSE PAPRIKA-SCHOTEL Vier groene paprika's doormidden snijden en van de pitjes ontdoen. In kleine reepjes snijden, 4 toma ten in warm water houden, van de vellen ontdoen en halveren. Dan 4 grote aardappelen schillen en aan flinterdunne plakjes snijden. 4 mid delmatig grote uien grof hakken. In een vuurvaste pan of schotel een flink stuk boter smelten '50 gr of iets meer». Daarop de gehakte uien leggen, dan een laag dunne aardappelschijfjes, daarop de toma ten en tenslotte de paprika's. Een klein kopje kokend licht gezouten water hier overheen gieten. Op een kleine vlam 25 minuten zachtjes la ten stoven. Op smaak brengen met een paar teentjes geraspte knof look. Op een spaarbrander nog 5 minuten laten trekken. Bestrooien met fijngesnipperde dille en heel warm serveren bij een schotel droog gekookte ryst. gemengd met 250 gr in stukjes gesneden ham en 200 gram in dobbelsteentjes gesneden belegen kaas. AARDBEIEN-YOGHURT-VLA 250 gr schoongemaakte en gewas sen aardbeien zeven. Dan 1 groti kop beschuitkruim in 1 kop melk laten wellen en van het vuur af tot schuim roeren met achtereenvol gens 2 eierdooiers, 2 eetlepels ho- Bij dit alles zijn we er van uit gejaan. dat de baby een eigen ka mertje is toebedacht. Dan blyven we zitten met het probleem van de a.s. ouder, die geen kamertje over hebben voor de komende baby. Die het kindje op de eigen toch al niet te grote slaapkamer moeten onder brengen. Voor hen vormen het hangende kastje en de opklaptafel een ware uitkomst. Dat zijn alvast twee on misbare dingen die van de vloer zijn. Rest dan nog het plaatsje voor de wieg of het ledikantje. Hebt u beslist geen plaats voor een apart kastje op de grond of aan de muur. ruimt u dan een plank van de lin nenkast voor de baby in. Maar des noods kunt u een klein bergmeu- beltje ook vry hoog hangen, als u er nog maar bij kunt. Met wat passen en meten zal dit wel mee vallen. Wij zagen het probleem van de helptafel bijzonder handig opge lost door een jonge vader, die een lange smalle tafel met korte op klapbare pootjes had gemaakt. Deze tafel paste precies over het blad van de toiletkast van zijn vrouw, dat op zichzelf te smal was om er de baby op te helpen. Dit tafeltje werd op het blad van de toiletkast gelegd, met een klampje ter weerszijden vastgezet en klaar was Kees. Dit is wel een werkje voor vaders, die een beetje handig zijn. Advertentie Uw modehuis DONKERSTEEG 12 LEIDEN Zaterdag 21 juli 1962 fife valt ..Maar waar zetten jullie de wieg Dat is een vraag die nogal eens wordt gesteld als in de toch al beperkte behuizing een nieuwe wereldburger wordt verwacht. Heel wat gelukkiger is het jonge echtpaar dat een eigen woning heeft en het logeerkamertje-van-tot-nu-toe kan gaan inrichten als domein voor de komende baby. En toch zullen ook die anderen, in de beperkte ruimte, een op lossing moeten vinden. De moderne woninginrichting heeft er wel een antwoord op Laten we eerst eens zien wat we kunnen doen voor de baby die zijn eigen kamertje krijgt. De tijd van veel kantjes en strookjes is voorbij: het is alles hygiënischer en strakker van lijn geworden, maar daarom behoeft het zeker niet minder smaakvol te zijn. In de eerste plaats moet de ka mer grondig worden nagekeken. Is het behang los of het witwerk van het plafond vuil dan dient daarin te worden voorzien. Het kamertje kan niet fris genoeg zijn. Op deze tafel kunt u gerust wat spatten bij het baden. Zet u het badje op een plaatje schuimplastic. dan zal het niet verschuiven. Bij het kleden van de baby wipt u een kussen ook gemaakt van een plaat schuimplastic. op de tafel. Dit kus sen kunt u met een lusje aan de muur hangen. Bekleedt u het met een stofje dat bedrukt is met bloemmotieven of dierenafbeeldin- gen. dan vormt het tegelijk een vrolijke noot in de kamer. Het klerenkastje kunt u later ge bruiken als speelgoedkastje. Nu kunt u er alvast grappige poppen of beesten op zetten. Het voordeel van zo'n hangend kastje is ook. dat u er allerlei kleinigheden die baby liever niet moet grijpen maar die u nodig hebt by de verzorging van het kindje. In kunt zetten en ze dan toch voor het grypen hebt. Londen, juli 1962. Twee weken vakantie. Aan zee, omdat U het hele jaar in de stad woont. In de vrye natuur, omdat U vijftig weken van het jaar niets anders ziet dan een bebouwde kom. Ten behoeve van die vakantie moet er het een en ander vooral speciale kleding aan uw uitzet worden toegevoegd. Een badpak of een strandpakje, dat U als de vakantie achter de rug is, misschien niet meer aantrekt, strandkleding waarvoor U op kantoor of thuis, tussen potten en pannen beslist geen emplooi meer zult vinden. De uitgaaf voor die extra kleding maakt deel uit van de vakantiekosten en met dat geldig excuus achter de hand schaft U aan wat nodig is. Ook al doet het dan niet meer dan veertien dagen dienst en staat het nog te bezien of het de volgende zomer weer gebruikt zal worden. Met een beetje overleg echter kunt U vakantiekleding, die U nu aanschaft, wat meer rendabel maken. Bepaalde modieuze modellen maken het heel goed mogelijk ze, met een kleine verandering, ook na de vakantie in actieve dienst te houden. Wanneer we in deze maanden niet met wf koude gerechten komen, verspelen we daar- mee praktisch onze kansen, want in september gaan we ons toch zo langzamerhand alweer hIts '"stellen op herfst- en wintergerechten. dus warme kost. Die koude gerechten kunnen b.v. vlees-, vis- of groenteschotels, maar ook heel goed bepaalde nagerechten zijn. die door de gebruikte ingrediënten (en dat behoeft heus niet altijd ijs te zijn!) een bijzonder koele indruk maken. Bovendien kunnen we nu uit zó'n grote verscheidenheid van groenten en vruchten kiezen, dat we mogelijkheden te over hebben om de nodige variatie in het menu aan te brengen. respecteert, heeft er een. ZU rookt erby, zü verft zich erbij, zonder dat iemand op de gedachte komt: Daar gaat er weer zo-eentje. Wat een kwart eeuw geleden slecht was, is thans mode en dus heel gewoon. Baseren wy onze mode dan al tijd op de „slechte vrouwen"? Het lükt er wel op. Alleen hebben wij nu geen kwart eeuw, zelfs geen tien jaar meer nodig om het voor beeld van de frivole vrouwtjes te volgen, maar zorgen ervoor, hals overkop het zelfde te dragen als zij. wier reputatie méér dan twy- felachtig is. Wij spreken met minachting over de schandalen waarin Liz Taylor voortdurend gewikkeld is, maar nauweiyks lanceert zij een nieuwe make-up met schuine oogjes, of wij rennen en bloc naar de schoon heidssalons om ons óók een oos ters uiterlijk te laten aanmeten. Als Brigitte het in haar lichtzin nige hoofdje zou krijgen op zekere dag in een verenpakje te verschij nen, zouden we haar allemaal uit lachen en drie weken later de mo dezaken bestormen om ons ook zo'n verentooi aan te schaffen. In de herenmode is het eigen- ïyk niet anders. Slechte mannen, fatten, casano va's. gokkers en dictators geven het voorbeeld. De baard van Castro maakt al school, voorlopig nog onder de bo hémiens, binnenkort ook onder de huisvaders en het onderwijzend personeel. De nozem-modeslobbertruien, spijkerbroeken enz. woidt door alle jongeren gedragen, ook door de studiehoofden, de zwoegers en de idealisten. Sandalen goeie ge nade. welke héér liep vroeger op sandalen? Welke héér ging in zijn vakan tie kamperen op ruige gronden, droeg 'n hoed-met-een-veertje of durfde zich vertonen in zijn blote overhemd? De slechten hebben het voorbeeld gegeven, de goeden volgen het geestdriftig na. De we reld wordt al bandelozer. Ik heb er vrede mee. Ik ben dankbaar, dat de matrozenpakjes juist niet meer werden gedragen toen mijn zoons er de leeftijd voor hadden, dat zy nu niet met 'n styf boordje om de hals naar school gaan en dat ik zelf geen zwarte wollen kousen hoef te dragen. Het is heel prettig om lichtzin nig te mogen zijn, zonder voor lichtzinnig te worden versleten, om er als „zo-eentje" by te lopen zon der met de vinger te worden na gewezen en voor „zo-eentje" te worden aangezien. Maar vreemd is het toch wel en enigszins moeilijk ook. Want hoe moeten zij, die werkelijk tot het wufte gilde behoren zich nu onderscheiden van de brave horde en de conformisten, zodat alle mannen meteen weten: Dat is een gevaarlyke vrouwgut, wat in teressant. Laatst zag ik ln een schiettent een schone juffrouw met lang haar en 'n oosterse make-up (niets by- zonders), in lange pantalon en nauwsluitend truitje zoals ieder een) en zy rookte een pyp. Zo'n kleine pijp met lange steel, waar mee vroeger de tevreden rokers in de huiskamer hun status ophiel- ning, 1 glas yoghurt en tenslotte met de aardbeienpuree. Deze volg orde beslist aanhouden. Tot slot het tót sneeuw geklopte schuim van de 2 eieren door het mengsel schep pen. In eenpersoons-schaaltjes of bekers gieten en volkomen koud la ten worden. Bij het opdienen gar neren met een paar gehalveerde aardbeien. VENETIAANSE LEVERSCHOTEL 4 ons dunne lapjes lever licht zouten en aan beide zyden in brui ne boter bakken. 1 eierdooier ver mengen met 1 eetlepel bloem, het sap van 2 sinaasappelen en het rasp van 1 sinaasappel: het meng sel over de lever gieten en even mee laten smoren. Spaghetti in ruim kokend water met wat zout gaar koken, afgieten, op een schotel stapelen, de lever er middenop leggen, de saus erover gieten, het geheel dik met geraspte kaas bestrooien en de schotel met partjes sinaasappel garneren. den. Het gaf een verbasterend ban deloos effect, dat pypje. De schiettent werd bestormd. Het geniale meisje reikte de buk sen aan en bleef onbewogen onder de op- en aanmerkingen ,de be wonderende en afgunstige blikken. Hoe huizenhoog verheven voelde zü zich boven de meisjes-met petticoat, de meisjes-met-slgaret, de meisjes-met-lipstick. zy had iets anders, iets onge woons iets dat haar onmiddellü* tot vamp stempelde. Thuisgekomen heb ik vaders py- penrek geïnspecteerd. De neuswar- mertjes, de Bruyères, het stenen PUPje. zy roken vies. Ik nam er een, ging ermee voor de spiegel staan en controleerde het effect. Géén effect. Myn haren waren te kort. mijn ogen te rond, de kraaiepootjes te diep om van een ouderwetse pijp een dartel geval te kunnen ma ken. Braaf stak ik maar weer een sigaret op, onderwyi bedenkend dat myn dochter wel nooit aan sigaret ten zal toekomen. Tegen die tijd zal de snuifdoos wel het summum van lichtzin nigheid zyn. THEA BECKMAN. Oude tijden gaan herleven Kunt U zich nog die heeriyk ro mantische en sfeervolle sprookjes herinneren uit het Duitse bergland: het Zwarte Woud, de Taunus en de Spessart. die heerlyke streken met zacht glooiende bergen, donkere wou den en grote weiden? Daar leefden no bele èn roofridders, kolenbranders en struikrovers, en daar vonden ver dwaalde jonkvrouwen een veilige beschutting by oude schaapherders met wü'ze ogen en doorgroefde gela ten Maar wie op vakantie door die streken ging. zal dikwijls teleurgesteld hebben bemerkt, dat de ridders en jonkvrouwen schaars en de schaap herders zo goed als onvindbaar ge worden zyn. Ach ja, die ridders en jonkvrouwen hebben zich al lang in het „Wirtschaftswunder" gestort en bevolken nu luxueuze bungalows na bij de grote steden. Ook de schaap herders zijn verdwenen, omdat hon derden jaren van verwaarlozing uitge strekte gebieden, waar de schapen graasden, onherbergzaam hebben ge maakt. Verkeerde grassoorten, distels, onkruid en zelfs giftige planten groeien nu daar. waar vroeger oude. vertrouwde fluitmelodieën door de stille avondlucht klonken en zo het slaaplied van schapen en herders vormden. Geen nood. daar komt nu ver andering in. Ook wetenschapsmensen kunnen zich wel eens sprookjes uit hun kinderjaren herinneren. En zo komt het, dat enkele knappe koppen zich bezig zyn gaan houden met de vraag, of de schaapskudden niet weer met hun veelstemmig geblaat de hel lingen en dalen van deze gebieden zouden kunnen bevolken. Met behulp van gemechaniserede ploegen, goede bemesting en 't inzaaien van uitge zochte grassoorten zyn enkele grote terreinen voor schapen weer „her- graasbaar" gemaakt en, mede door de steeds toenemende wereldvraag naar wol, biyken nu grote kudden schapen uitstekend te kunnen rende ren en de herders een goed inkomen te verschaffen. Regelmatig verwisse len van weideplaats en bewerking van de gronden met kustmest zorgt er voor, dat de nu grazige weiden niet eer in hun oud® staat van verwilde ring vervallen. Het enige probleem dat nog overbleef war het aantrekken van herdersjongens in de sprook- jestyd een heerlijk beroep met goede kansen op een huweiyks met. ver dwaalde prinsessen, maar nu dit uit zicht niet meer geboden kan worden iets minder in trek by de jongelui. Om een kudde met enkele honderden schapen te bewaken zyn een paar honden niet voldoende; en de jonge lui ontbraken. Daarom loopt de herder nu heel prozaisch met een grote rol schrik draad. <"»n draagbare elektrische in- stellatie en een bos aluminium sta ken. met de kudde mee. naar de wei deplaats. Zodra de goede plek gevon den is, loopt hy met het draad om de kudde heen, hangt deze om de zoveel meter aan een staak die hy in de grond steekt en sluit daarna, als de kudde veilig omheind is. de elektri sche installatie er op aan. Geen schaap zal er zich buiten wagen en de herder kan zich verder aan zyn vakstudie wijden! Een voor-de- hand-liggende bezigheid, met al die goed verkoopbare wol zo vlak by de hand.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13