„Rocket" Rod Laver en Maria Bueno favoriet se f Geld is er BOSCH ZEISS IKON JUBILERENDE DR. TILANUS COMMANDEUR NED. LEEUW Schorsing Proteus werd opgeheven Verwen Uw voeten Reprise van Wimbledon Afgestemd op het hedendaagse verkeer Jan Holleman klopt Reidt Sportsplinters Minister Luns naar Genève SYMB0UCA NU f195.- Franse cabaretier 4 miljoen oude franken lichter gemaakt Veertig jaar lid Tiveede Kamer Zonder zijn arbeid zon de CHU zijn verdwenen en de politieke historie anders zijn verlopen LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 JULI 1062 Internationale kampioenschappen te Hilversum ZWEMMEN Gretta Kok won in Uppsala Alleen de Nederlandse zwemster Gretta Kok is er gisteravond in Upp sala in geslaagd een overwinning te bevechten. Zij won zonder ernstige tegenstand de 100 meter schoolslag in 1 min. 25,6 sec. Ada Kok, die een dag tevoren de Zweedse zwemster Karin Stenback versloeg, verloor in Upp sala met 0.1 sec., in resp. 1.11,1 en 1.11,2 op de 100 meter vlinderslag. De uitslagen waren: 100 meter vlinderslag: 1. Karin Stenback Zweden i 1.11,1; 2. Ada Kok (Ned.) 1.11,2; 5. Carry van Kaamsdonk (Ned.) 1.20,7. 100 meter vrije slag: 1. Ann Chris tin Hagber (Zweden) 1.04,9; 2. Jopie Troost (Ned.) 1.05,-; 5. Lidia Schaap (Ned.) 1.08,4. Advertentie Vooral transpirerende voeten. Maak een einde aan deze ergernis voor Uzelf en Uw omgeving. Uw voeten weer fris en gezond door VOETPOEDER 8TROOIBUS f. 1,35 NAVULZAKJE 85 ct. Waterpolo-iiieuws Gisteravond is de laatste Leidse loop vervlogen! Na de teleurstellen- Ie ervaringen met De Zijl en De LZC n de competitie opgedaan was alle toop nu nog gevestigd op De Sleutel- tad, dat weliswaar, zoals wü vorige reek reeds berichtten, met een ge- ijk aantal verliespunteir als HVGB n De Gouwe de laatste ronde was ngegaan, maar waaraan wij aan nochlen nemen dat het de laatste larricade toch wel zou kunnen ne llen. Het heeft niet zo mogen zijn. Ie stoere ploeg uit Waddinxveen, de Jouwe, heeft in een thuiswedstrijd e Leldenaars kansloos teruggewezen n daarmede zelfs het kampioen- chap behaald. Dat kampioenschap heeft het weer e danken gehad aan het verlies dat le derde concurrent, HVGB, deze 'eek geleden heeft toen het zonder e gevaarlijke ..allesdoener" Hoge- ind te water moest. Maar geluk of let, de Waddinxveners hebben na en slecht begin zich uitstekend her teld door na twee verloren wedstrij- en voor niemand meer opzij te gaan. Inze gelukwensen. De wedstrijd van gisteravond was een met de Gouwe steeds iets in e meerderheid. Van der Leeden laaide de bal en dat leverde direct en twee meter duel met Kapaan op. o zou het de gehele wedstrijd blij - en. Van der Leeden de gevaarlijke lan, met Kapaan als tegenspeler. Daaromheen uiteraard aanvallen an andere spelers, van Leidse kant 8n Van Hooidonk en Van Rooyen, laar deze waren niet bijster gelukkig iet hun schoten. Uit een van de anvallen van de laatstgenoemde, die iet goed afgemaakt werd, pikte Sol e bal op, zwom goed door en het as een doelpunt. Het bleef een aar- ig gelijkopgaand spel tot de Gouwe de vierde speeltijd aan een doel- iint kwam via Van der Leeden. laarna speelden de Waddinxveners p balbezit en ging de wedstrijd als m nachtkaars uit. Maar de punten aren binnen en daarmede het kam- ioenschap. (Van onze tennismedewerker) De Nederlandse tennisge- meenschap kan de Hilversumse L.T.C. niet dankbaar genoeg I zijn. Als wij dit zo stellen dan denken wij in het bijzonder aan het viermanschap, de heren Mulder, H. Toet, F. Ham en E. Kamlag, leden van de Hilver sumse L.T.C. Zij immers hebben met de steun van hun vereniging achter zich de Internationale Kampioenschappen van Neder land, voor het laatst in 1957 te Noordwijk aan Zee verspeeld finale Ayala-Hewart weer doen herleven en hoel De bezetting van deze Interna tionale kampioenschappen van Nederland is sterker dan wij ons van enige voorgaande toernooien kunnen herinneren, althans voor wat betreft het HE. Als illustratie daarvoor geven we de namen van bekende buitenlandse spelers, die niet zijn geplaatst. Dat zijn dan Palafox (Mexico), Woodcock (Austr.), Rubinoff (V.S.), She pherd (Austr.), Pimentel (\ene- zuela), Alvarez (Columbia)Ro driguez (Chili), Sharpe (Austr.). Geplaatst zijn: Laver, Krishnan, Mullijan, Howe, Forbes, Davidson (Austr.), Olvera en Moe. Laver, Moe, Forbes en Howe in de boven ste, Krishnan, Davidson, Mulligan en Olvera in de onderste helft van het wedstrijdschema. Reprise Een reprise van de finale HE te Wimbledon, LaverMulligan, be hoort dus tot de mogelijkheden; maar ook een finale LavesKrish nan. Het is voor ons n.l. helemaal geen uitgemaakte zaak dat Mulligan zich in de halve finale tegen Krish nan naar een zege weet te spelen. Op gras zouden we Mulligan, zij het schoorvoetend, als winnaar tippen, maar op gravel is Krishnan met zijn grote variatie in staat de Australi sche vaart te breken. Laver zal op weg naar de finale geen onoverko melijke hindernissen te nemen krij gen, al zullen zijn resp. tegenstanders, Palafox, Moe of Rodriguez en onge twijfeld Howe, hem zeker tot een de monstratie van zijn huidige spel- kracht weten te brengen. De Nederlanders Hoe staan de kansen voor de Ne derlandse topspelers, v. Eysden, Ma- ris. Karamoy. Scholtz? v. Eysden heeft een kans tegen Mac. Millan (Zd.-Afr.) en datzelfde kan worden gezegd van Maris tegen de Indiër Gnepta, die wel goed loopt en een allround-speler is, maar die geen grote vaart in zijn slagen heeft, Ook Karamoy heeft winstmogelijkheden tegen Ryan (Zd.-Afr.) met zijn altijd moeilijke spel van topspins, slices en running lobs. Scholtz daarentegen zal het stuk tegen Shepherd waarschijn lijk niet redden. Daarvoor heeft de jonge Australiër, partner van Laver in het HD, teveel „controlled speed". In het DE zijn geplaatst, in de bo venste helft van het wedstrijdsche ma, Maria Bueno en Christiane Mercelis, in de onderste helft Sandra Price-Reynolds en Miss Tagart (Zd.- Afr.). Een finale Maria BuenoSan dra Price-Reynolds lijkt wel zeker. Naar onze smaak echter zal de ex- Wimbledon-kampioene moeilijker in de finale komen, dan Sandra Price- Reynolds. De drives van de Belgische kampioene Mercelis mogen dan in de afgelopen jaren geleidelijk aan scherpte hebben ingeboet, vanaf de achterlijn kan zij nog verrassende prestaties leveren. Overigens is een eindstrijd BuenoPrice-Reynolds on getwijfeld aantrekkelijker. Beide speelsters hebben een modern spel type, schuwen het net niet en be schikken over een uitstekende volley en „overhead". Van de Nederlandse speelsters zal mevr. De Jong-Duldig wel het verst komen, zij het dat wij menen dat zij op gras sterker speelt dan op gravel. De nationale kam pioene mevr. Baars krijgt in de eer ste ronde mej. Rors (Austr.) tegen over zich. Met haar spelletje van half hoge drives, heel enal afgestemd op vastheid en goed lopen, zal zij het echter tegen de Australische, al is deze nog lang niet van de interna tionale klasse, niet kunnen redden. Zij zal moeten durven en zelf scoren. Mevr. Ridderhof. mej. Weunnan en mej, v. Rhijn lijken ons tegen resp mej. Schiisser (Oostenr.). mej. Ibar ra (Chili) en mej. Fladgate <Nw.- Zeeland) ook niet kansloos. Dubbelspelen In het HD zijn geplaatst, Howe Krishnan en Forbes—Moe in de bo venste, LaverShepherd en Mulli gan—Woodcock in de onderste helft van het wedstrijdschema. De geplaat ste paren in het DD zijn: Price-Rey- noldsMercelis en BlackmanGer- son Austr-Zd.Afr.) in de bovenste, mej. Forbes—Mevr. Forbes en mevr. De Jongmej. Tagart in de onder ste helft van het wedstrijdschema. Het GD geeft als geplaatste paren: BuenoHowe en MercelisWood cock in de bovenste, mej. Forbes Forbes en mej. Tagart—Rubinoff in de onderste helft van het wedstrijd schema. De deze week door de voetbalver eniging Phenix begonnen actie om het stoffelijk overschot van Willem Boelhouwer, de in Nieuw-Guinea om gekomen soldaat, naar Enschede te laten overbrengen, is nu reeds ge slaagd. Het benodigde bedrag, onge veer f 4.000,-, is er dank zij de leden van Phenix. buurtgenoten en enkele bedrijven in Enschede. De tenniswedstrijden voor de oudere jeugd, donderdag te Amers foort gehouden, zijn gewonnen door de Groningse Anja Leputre bij de meisjes en door Ton Okker (Haar lem» bij de jongens. Anja Lepoutre versloeg in de eindstrijd haar stadgenote Trudy Groeneman met 7-5, 7-5, Ton Okker zegevierde met 6-4, 0-6, 6-1 over de Amsterdammer Ron van Gelder. De rechtsbuiten van ADO, Ger- rie Hup, die vorig jaar voornamelijk in het tweede elftal uitkwam, zal het komende seizoen uitkomen voor het Utrechtse DOS. Advertentie BOUGIES TflErma e/ast/C Êuitengeivone vergadering Roeibond ADVERTENTIE De schorsing, die door het bestuur van de Nederlandse Roeibond werd opgelegd aan de Virgilius roeivereniging „Pro teus" uit Delft naar aanleiding van malversaties bij de wed strijden van de Koninklijke op 16 en 17 juni, is door de buiten gewone algemene vergadering van de bond gisteravond in Amsterdam goedgekeurd, maar op voorstel van het bestuur ook opgeheven. De vergadering heeft aan het be stuur van de bond opdracht gegeven het rapport van een door Proteus ingestelde reorganisatiecommissie van oud-Jeden van de Delftse ver eniging te beoordelen en met Proteus te bespreken. Het bestuur zal op de komende algemene vergadering in december mededelingen over de gang van zaken doen en eventueel met nadere voorstellen komen. Dit is het bij acclamatie genomen besluit van de buitengewone ver gadering, die bij de voorbespreking in twee partijen verdeeld bleek te zijn. Enkele afgevaardigden vonden dat de straf voor Proteus nu zwaar genoeg was geweest maar anderen wilden de Delftse vereniging nog strenger straffen. Bedrog en fraude De voorzitter van de bond, drs. Ch. E. van der Ploeg, vertelde in het kort wat er bij de wedstrijden van de Koninklijke was gebeurd. Na de weging van de lichte acht was de slag van de ploeg van Proteus hei melijk vervangen door een andere, die bovendien te zwaar was. Drs. Van der Ploeg zei, dat in het geval Proteus de woorden „bedrog" en „fraude" op hun plaats zijn. Aanvankelijk had het bestuur van Proteus geen verantwoordelijkheid in amkampioenschap De uitslagen van de tweede en Hde ronde van het toernooi om het irsoonlijk damkampioenschap van tiden luiden: Hoofdklasse: 2e ronde: J. Passchier •H. Brouwer 02, M. BrinksI. eleng 11, W. HeemskerkA. Kam- erat 20. W. v. d. Reijden vrij. ronde: A. KammeratM. Brinks 1, I. TelengJ. Passchier afgebr., BrouwerW. v. d. Reijden 11. Heemskerk vrij. Heemskerk heeft nu de leiding met uit 2, gevolgd door v. d. Reijden met uit 2 en Brouwer met 3 uit 3. Ie klasse: 2e ronde: J. N. Wijsman •A. B. v. Hoven 0—2, A. v. Akkeren •H, Vreedeveldt 20, J. de Vink M. E. Masurel 1—1, A. v. Duijn— P. M. Lammens uitgesteld. 3e inde: A. B. v. Hoven—A. v. Akke- hi 2—0, J. de VinkJ. N. Wijsman •1, A. v. DuijnH. Vreedeveldt 2-0, P. M. LammensJ. M. E. Masu- el 1—1. v. Hoven veroverde hier de leiding ia een verrassende dam'combinatie igen v. Akkeren, terwijl Wijsman, oor fraai spel, een punt van De Vink utfutselde. v. Hoven heeft nu 6 pun- en uit 3, gevolgd door v. Akkeren en 6 Vink met 4 uit 3. CRICKET Cricketprogramma Eersteklasse A: HCC II—HCC I; Quick Hg—ACC; VRA—VOC. Eersteklasse B: HaarlemQuick N; Hermes/DVSExcelsior; SCHC Sparta. Tweedeklasse C: Ajax LB.Br.S.C. (21/7); Antwerp CCCCG; Concor diaB.B.S.C.; Hermes/DVS III Br. Armv XI. Derdeklasse C: CVHW—LCC; Ex celsior IIHercules III: Kampong IIIGroen Geel. Derdeklasse E: Ajax IIHCC V; VUC II—RW V. Derdeklasse G: Ajax IIIGroen Geel II (terr. LMHC)de Krekels II—HRCC II. Een gisteren te Mechelen ge houden wegwedstrijd voor professi onals leverde een zege op voor onze landgenoot Jaap Kersten, die de 150 km aflegde in 3 uur en 27 minuten. Na de Belg Marcel Vandenbogaard finishten twee andere Nederlanders, Piet Rentmeester en Piet Damen, respectievelijk als derde en vierde- beiden in dezelfde tijd als de win naar. Badgastentoernooi te Noordwijk aan Zee In het H.E. A een overwinning van good old Jan Holleman op W. Reidt. Na een aanvankelijk gelijkopgaande strijd zakte Reidt tegen het vasthou dende spel van Holleman steeds meer af 6-4, 6-3 voor Holleman. Een goede prestatie van de oud-voelbalinterna- tional, want Reidt had tevoren de toch in goede vorm stekende R. Moo- lenbroek met 6-3, 6-4 aan de kant gezet. Nu is het mogelijk dat Moolenbroek de partij tegen J. Blanken voor een plaats in de halve finale van het H.E. B nog in de benen had zitten. Blanken bood hem verwoede tegen stand, stelde net-aanval tegen over net-aanval, maar moest voor de iets betere controle van Moolenbroek te rug, 8-6, 7-5 voor Moolenbroek. In het D.E. B twee Duitse overwin ningen, n.l. van Frau Volger op mevr. v. Berge-Henegouwen, 6-1, 2-6, 6-2 en van Frau Opel op mej. Breuning, 6-4, 6-2. Mej. Tieleman en Blanken be haalden een gedecideerde 2 sets winst in het G.D. B tegen mej. Bosch-F. Pasma, dank zij beter com bineren en het goed benutten van geboden kansen op kritieke momenten, 6-4, 6-3 voor het eerstgenoemde duo. deze kwestie aanvaard, maar later heeft het in overeenstemming met de algemene vergadering van de vereni ging enkele maatregelen genomen. De hoofdcoach werd geschorst voor zijn ambtsperiode, de coach van de lichte acht voor de tijd van twee jaar, de betrokken slagroeiers elk voor de tijd van zes maanden, terwijl de overige roeiers van de lichte acht een berisping kregen. Bovendien werd besloten een reorganisatiecommissie van oud-leden van Proteus in te stellen, die op korte termijn advies zal moeten uitbrengen over wijziging van het huishoudelijk reglement van Proteus om dergelijke gebeurtenissen voor de toekomst uit te sluiten. Teleurstelling Vandaag wordt de eerste vaste veerdienst met een hover craft in Engeland geopend. De dienst onderhoudt verbindingen over een baai. Het „zweeftuig" kan 24 passagiers vervoeren met een snelheid van 40 km per uur. Het gevaarte bij het oversteken van het strand. Quick BoysFortune '54 Zaterdag 28 juni speelt Quick Boys op Nieuw Zuid een wedstrijd tegen de eredivisie club Fortuna '54 De elftallen zijn als volgt samen gesteld: Fortuna '54 Vogels, Smeets, Mommerts, Noter- mans. v. d. Hart, Beenen, Kwaad akkers, Munsters, Rutten, Pfeiffer, Kohn. Quick Boys De Hollander, De Mooy, L. Aande- wiel, J. Korendoffer, K. v. d. Plas, P. Viool, A. v. d. Plas, C. van Duy- venbode, J. de Hollander. F. v. Duyn, A. v. d. Oever. Enkele afgevaardigden op de bui tengewone vergadering van de roei bond spraken er hun teleurstelling over uit, dat het bestuur van Proteus zelf geen consequenties heeft getrok ken. De vertegenwoordiger van Viking zei letterlijk: „Het bestuur van Pro teus heeft gefaald en dient heen te gaan. Alle betrokkenen, ook de be stuursleden van Proteus horen niet meer in de roeisport thuis". Maar zover ging de vergadering van de bond toch niet. Drs. Van der Ploeg, die deze ver gadering op uitnemende wijze leidde, merkte tenslotte op: „Wij hopen, dat Proteus na deze bijeenkomst zal beseffen wie wel en wie niet in de vereniging thuis hoort. Voorts ver wachten we dat Proteus de uiterste bescheidenheid in acht zal nemen. Maar latep we Proteus als roeiers de volle kans geven". De Fransman Jose Maiffret is er na vele vergeefse pogingen don derdag eindelijk in geslaagd op een fiets een snelheid te bereiken van meer dan 200 km uur. Op de auto baan tussen Freiburg en Brisgau kwam hij achter een Mercedes over 1 km tot een gemiddelde snelheid van 204.778 km/uur. Antonio Gomez del Moral, de winnaar van de tweede Ronde van de Toekomst, werd bij zijn terug komst in zijn woonplaats Cabra on derscheiden met de orde „Isabella Catolica". Hij werd hiervan in ken nis gesteld door een telegram van de minister van Buitenlandse Zaken, Castiella. Meer dan 15.000 personen haalden in Cabra Gomez del Moral feestelijk in. De Amerikaan Schoonmaker heeft de eerste race gewonnen van de internationale zeilwedstrijden in de Flying Dutchmanklasse, welke donderdag op het Gardameer zijn begonnen. Van de Nederlanders werd J. Stenhuis (Aalsmeer) tweede, G. A. S. Jongeneel (Boskoop) derde en G. Bierman (Amsterdam) vijf de. De Engelsman Keith Spurgeon, in het afgelopen seizoen trainer van Ajax. is voor het komende seizoen gecontracteerd door Blauw Wit. De Roemeense Olga Szabo heeft tijdens de strijd om de wereld- schermtitels in Buenos Aires, het flo retkampioenschap bij de dames ver overd. In de finale-poule behaalde zij zeven overwinningen tegen slechts 2 verliespartijen. Tweede werd de Rus sin Galina Gorochova met 6 over winningen en 3 verliespartijen. De DOS-doelman Nico van Zoghei, die op eigen verzoek op de trahsferlijst stond, heeft zijn con tract met de Utrechtse eredivisie club verlengd. Ton Huiberts, halfspeler van Vitesse, is op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal een privébezoek van en kele dagen aan Genève brengen. Gistermorgen is hij per vliegtuig uit Rome vertrokken. Italiaanse en Ne-' derlandse functionarissen waren op het vliegveld aanwezig om hem uit geleide te doen. De bewindsman zei zeer voldaan te zijn over zijn ge sprekken met de Italiaanse autori teiten. De Italiaanse en de Nederlandse regering zijn het eens geworden over de procedure, die naar hun mening de beste is voor de bevordering van de economische eenheid en de uit breiding van de E.E.G. tot andere landen, in het bijzonder Engeland en voor het streven naar politieke samenwerking en eenheid. Minister Luns zei zeer getroffen te zijn door de ontvangst die de Ita liaanse vpresident, de heer Segni, en de regering hem hebben bereiq. PERONISTEN in contact niet Cuba De Argentijnse politie is op het spoor gekomen van een omvangrijke peronistische en terroristische orga nisatie. die verbindingen met Cuba onderhoudt. Men heeft vastgesteld, dat tenminste honderd vijf tig perso nen met behulp van deze organisatie via Montevideo en Mexico clan destien naar Cuba werden gezonden, waar zij een opleiding kregen. Daar na keerden zij naar Argentinië terug. Meisje overleeft val van 8 nieter (Van onze Groningse correspondent) De 14-jarige Mientje Vrieawyk uit De Laan maakte woensdagavond een val van 7 a 8 meter, in de Zjjlsgang te Groningen. Het meisje liep hoofd wonden op en bloedde uit de neus. De G.G.D. bracht haar voor onder zoek over naar het Academisch Zie kenhuis. Het meisje was op bezoek bij een vriendinnetje, het dochtertje van de fam. Bij ma in de Visserstraat, waar zij in de slaapkamer aan het spelen was. Uit het slaapkamerraam kon zij over de 60 cm brede Zijlsgang sprin gen op het platte dak van een café tegenover het huis. Haar vriendinne tje stond beneden in de gang te kij ken hoe het ging. Heen wilde het wel, maar terug niet. Mientje sprong: mis en viel. Het vriendinnetje kon haar vlak boven de grond nog vastgrijpen en dit heeft de val gebroken en waar schijnlijk Mientjes leven gered. Advertentie camera van klasse (Van onze Parijse correspondent) Fernand Raynaud, die tot de populairste caba ret-artiesten van Frank rijk behoort, heeft woensdag een avontuur beleefd, dat hem vier miljoen oude franken kostte, maar dat hem gisteren dan ook in het centrum van het nieuws plaatste. Volgens het verhaal, dat hij zelf de politie heeft gedaan, moet Fer nand om twee uur 's middags door een man uit zijn middagslaapje zijn gewekt, die zich, onder bedreiging van een ouderwets pistool, aandiende als afgevaar digde van de OAS om terstond 15 miljoen oude franken van hem te eisen. Raynaud moet zijn be zoeker toen gedurende verscheidene uren met zijn vermaarde anekdo tes hebben bezig gehou den, met het resultaat dat het verlangde be drag tenslotte van 15 tot 4 miljoen was gedaald. De cabaretier, die tien kilometer van Parijs woont. stuurde zijn vrouw toen naar de bank om het geld te gaan ha len. Bij haar terugkeer stelde de bandiet, die door zijn gastheer ook nog royaal op wijn en whisky was onthaald, echter de nieuwe eis, dat Raynaud hem nu in een auto naar Parijs zou brengen om hem daar bij een druk metro-sta tion af te zetten. Ten slotte moest de cabaret artiest, die nog steeds het pistool op zich ge richt zag, ook aan dit bevel gehoorzamen en zo wist hij zich pas om tien uur 's avonds van zijn opdringerig gezel schap te bevrijden. Raynaud begaf zich natuurlijk onmiddellijk naar het politiebureau, doch gisteren hadden de rechercheurs nog geen enkel spoor van de ban diet kunnen vinden. Raynaud, die zijn re putatie aan zijn voor drachten van sterke ver halen heeft te danken, moet de politie, schijnt het, ook nog niet on voorwaardelijk van de echtheid van dit avon tuur hebben overtuigd. Van een bewuste re clame-stunt wil men Raymond evenmin ver denken, doch niet uit gesloten lijkt het dat de populaire kleinkunste naar het slachtoffer is geworden van een an dere grapjas, die dan wel spoedig zal moeten worden ontmaskerd. In elk geval is Fernand Raynaud, als gezegd, gisteren in Frankrijk wel de man van de dag geweest. De Christelijk Historische Unie heeft op grootscheepse wijze hulde gebracht aan dr. H. W. Tilanus, die op 25 juli a.s. veertig jaar onafgebroken lid zal zijn geweest van de Tweede Kamer. Dit gebeurde op ..Woudschoten" in Zeist, waar gisteren de zomer- conferentie van de C.H.U. is begonnen. Bekend werd gemaakt dat de heer Tilanus bevorderd is tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In een huldigingstoespraak zei de voorzitter van de partij, mr. H. K. J. Beernink, dat de C.H.U. ontzettend veel te danken heeft aan dr. Tilanus. Zonder diens krachtdadig, beginselvast en inspirerend optreden in de moeilijke na-oorlogse periode had de Unie volgens hem grote kans gelopen uit de rij der politieke groeperingen in ons land te worden geschrapt. Hij noemde dr. Tilanus als volksvertegenwoordiger een voorbeeld van grote ijver en plichtsbetrachting. Zowel in als buiten de Kamer heeft hij steeds zijn standpunt verdedigd, aldus mr. Beernink, en hij was daarbij een eerlijk strijder met open vizier, die wel tegenstanders, maar geen vijanden heeft. zen en haar best-aantsrecht met kracht heeft verdedigd. Mr. Beernink meent, dat zonder deze houding van Tilanus de politie ke geschiedenis van Nederland in de naoorlogse jaren waarschijnlijk een heel ander verloop zou hebben behad. Hij overhandigde de jubilaris namens ge Unie een cheque voor een reis naar Israël, of voor een andere, zelf gekozen bestemming. Onschatbaar „neen" Mr. Beernink betoogde, dat de heer Tilanus een nationaal denkende fi guur is, die met al zijn krachten het algemeen belang heeft gediend. Wat de betekenis van dr. Tilanus voor de C.H.U. betreft memoreerde mr. Beernink verder, dat hij alleen veer tig jaar C..-afgevaardigde in de Tweede Kamer is geweest, maar dat hij ook jaren lang voorzitter was van de C.H.-Tweede Kamerfractie en voorzitter van de Unie. Mr. Beernink noemde het vooral de onschatbare verdienste van dr. Ti lanus, dat hij na de tweede wereld oorlog „neen" heeft gezegd toen er grote aandrang op hem werd uitge oefend om de C.H.U. te doen opgaan in andere politieke groeperingen en de L'nie onder zeer moeilijke omstan digheden nieuw leven heeft ingebla- Rustig doorzetten De minister van Binnenlandse Za ken, mr. E. H. Toxopeus, was de eer ste van de vele gasten die de heer Ti lanus toesprak. Hij deelde mede, dat dr. Tilanus door de Koningin bij be voordeling isb enoemd tot Comman deur in de Orde van de Nederlandse Leeuw wegens zijn grote verdiensten voor land en volk. Daarvoor had de minister in het kort het leven van de jubilaris ge schetst. Hij herinnerde zich de heer Tilanus nog als lid van de Cadetten- Wieier Vereniging in Breda. Als pro pagandist voor de CHU in Noord Bra bant maakte h\j zijn entree in de po litiek. In 1919 werd hij secretaris van de Onderwijsraad, in 1922 lid van de Tweede Kamer en in 1939 voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de CHU. Minister Toxopeus schetste de heer Tilanus als een mens met een even wichtig karakter, dwars van scherpe tegenstellingen, een man die nooit de zaken op de spits drijft maar toch van doorzetten weet. „Door het vele belangrijke werk dat u heeft verricht, heeft u veel voor ons land bete kend", aldus dr. Toxopeus. ,.U had minister kunnen zijn als u dat had gewild, maar u bleef onwrikbaar uw parlementaire werk doen". Verblijdende verhoudingen In zijn dankwoord zei dr. Tilanus dat hij het boeiende werk in de Ka mer altijd met vreugde heeft gedaan. Hij noemde het verblijdend dat de verhouding tussen de leden van de verschillende fracties van het Neder landse parlement zo goed is. Daarna haalde hij herinneringen op uit de lange periode waarin hij Kamerlid is geweest. Over de gescheidenheid van opvat ting die wel eens in de CH-fracties blijkt, zei hij nog, dat deze voorkomt uit een typisch Christelijk Historische houding, die ieder Kamerlid vrijheid van mening laat. Behalve minister Toxopeus waren op deze huldigingsbijeenkomst o.m. aanwezig de minister van Economi sche Zaken, drs. J. W. de Pous, de staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten, de staatssecretaris van Defensie, de heer M. R. H. Calmeijer. de heer J. Bommer, vice-voorzitter van de Tweede Kamer. mr. R. Polle- ma, voorzitter van de Eerste-Kamer- fractie van de CHU prof. mr. P J Oud namens de WD. mr. A. B. Roos jen namens de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. L. P. M. de Kort, voor zitter van de Tweede-Kamerfractie van de KVP. oud minister ir. C. Staf, en vele leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9