ITALIË toonaangevend de herenmode Autoweg van Hamburg naar Bazel is gereed m Israëls nieuwe politiek grote economische mislukking? REAAL Binnenlandse luchtlijnen op stapel Twijfel aan de juistheid van minister Esjkols maatregelen die ontbrak er nog aan Dodelijke val uit motelraam Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 juli 1962 Derde blad no. 30708 Morgenochtend zal de NV „Sin- berg" Luchtvaartbedrijf een regel matige luchtverbinding van Eelde via Ameland en Texel naar Schiphol en terug beginnen volgens een vaste dienstregeling. Gevlogen wordt met een „Jodèl Musquetair", die plaats biedt aan vier passagiers. Nadat het vorig jaar geregeld chartervluchten waren gemaakt van en naar de Waddeneilanden is er thans dus een vaste binnenlandse lijndienst. Van de directeur van het lucht vaartbedrijf. de heer Th Sinnige, vernamen wij. dat de plannen voor een regelmatige verbinding tussen Eelde en SchipholZestienhoven en EeldeHamburg nagenoeg in kan nen en kruiken zijn. De consessies zijn. verleend. Verwacht wordt, dat laatstgenoemde verbindingen in ok tober kan worden geopend. Gevlogen zal worden met een ,.De Havilland Dove" (negen Passagiers) en wel 's maandags tweemaal retour Eelde Schiphol, dinsdags tweemaal retour EeldeSchiphol en tweemaal retour EeldeHamburg en vrijdags een maal retour EeldeHamburg, een retour EeldeRotterdam en een re tour EeldeSchiphol. (Van onze correspondent in Jeruzalem) De negende februari devalueerde het Israëlische pond. Het was het startschot voor een nieuwe politiek, die ten doel had de Israëlische economie te stabiliseren en Israëls industriële produk- tie, efficiency en concurrentievermogen drastisch op te voeren. Meer dan vijf maanden zijn inmiddels verlopen. Een aantal in maatregelen, culminerend in een gedwongen spaar- lening, is in die periode afgekondigd. Ontwikkelt de economie zich inderdaad in de beoogde richting? Autoriteiten en publiek verhelen het niet: van de in het vooruitzicht gestelde zegeningen is maar weinig merkbaar. De regering is niet in staat gebleken de politiek door te voeren, waartoe zij zelf het initiatief had ge nomen. En in sommige oppositionele kringen spreekt men dan ook zij het misschien wat voorbarig van een grandioze mislukking. De lieer Levi Esjkol minister van Financiën en de geestelijke vader van het nieuwe plan, geeft dat volstrekt niet toe. In het parlement gaf hij kort geleden een overzicht van het tot dusver bereikte, maar op de keper beschouwd bleek dat heel wat minder om het lijf te hebben dan de be windsman het deed voorkomen. In werkelijkheid is de nieuwe politiek een kritiek stadium ingegaan. Een symptoom daarvan is de groeiende ontevredenheid in de krin gen van de fabrikanten, die hoe lan ger hoe dringender van de overheid een nieuwe benadering vragen van zaken als produktienormen, ontslag van overtollig en ondoelmatig wer kend personeel en duurtetoeslag op het loon. Zij vinden zich daarbij ge- iteld tegenover het machtige vak verbond van de arbeidersbeweging, fle Histadroet, die in feite een staat de staat is en de volle steun ge liet van de regering. Een ernstig beletsel voor de uitvoe ring van Esjkols blauwdruk is het feit, dat er nog altijd te veel geld on- ler de mensen is en het inflatie- ipook onverminderd om de hoek (lijft gluren. Het is waar, dat de iroduktie niet onaanzienlijk is toe- [enomen, maar naar een berekening ran regeringseconoi89n zal, als de oestand zich niet Wijzigt, aan het linde van dit jaar (fSl slordige twee- ïonderd miljoen pct*i meer in om loop zijn dan de vooMbrenging recht vaardigt. Leven duurder „Toen Esjkol zijn campagne lan- leerde gaf hy het Israëlische publiek Ie verzekering, dat van een noe menswaardige prijsstijging geen iprake zou zijn. Zijn voorspellingen lijn onrealistisch gebleken. Het leven Is sinds de devaluatie duurder ge worden en de in het vooruitzicht ge stelde stabiliteit van prijzen is maar ten dele bewaarheid. Economisch schijnt, het moeilijk anders hebben maar de fout die de regering hier gemaakt heeft en die zich nu ernstig wreekt, is, dat zij de 'deva luatie en wat daaraan annex is heeft afgeschilderd als een operatie, die /]ïan de loontrekkenden geen opoffe rt nngen zou eisen. Want zoals gewoon- lijk het geval is, zijn ook hier de lie den in dienstbetrekking in de eerste plaats getroffen door de economische ommekeer. Sparen onder dwang Behalve de prijsstijging, die de re- lering maar ten dele heeft kunnen leteugelen, heeft nog iets anders kwaad bloed gezet. De Israëli zal voortaan „behalve inkomstenbe lasting, een belasting voor de absorp tie van nieuwe immigranten en wat dies meer zij" ook deel moeten ne men in een spaar-lening aan de itaat die ten doel heeft gelden aan omloop te ontrekken. De gedwon- —i spaarders kregen volgens het Aan hun geld in de jaren 1966-'69 erug. vermeerderd met een rente ftn vier procent, alles gekoppeld aan ie index. Men hoopt op die wijze al- een al in het lopende belastingjaar ongeveer vijftig miljoen pond aan de circulatie te onttrekken, welk bedrag anders ten koste zou zijn gelegd aan ie aankoop van verbruiksgoederen. to zichzelf moge dat verantwoord fln, het feit blijft, dat de gemiddelde kraëli steeds minder in handen krijgt en voor allerhande artikelen steeds meer moet betalen. Ondoelmatig Zal deze nieuwe vérgaande maat regel aan zijn doel beantwoorden? In brede kring wordt daaraan ernstig getwijfeld. De liberalen bijvoorbeeld S*eigercn tc geloven, dat de prijsver hoging in de eerste plaats wordt ver oorzaakt door de hoeveelheid geld, die in omloop is. En de invloedrijke „Haarets", een dagblad dat aan geen partij gebonden is, betoogd onom wonden, dat de minister eigenlijk zelf niet overtuigd is van de doelmatig heid van zijn maatregelen en alleen maar in de idealistische hoop leeft, dat alles op een of andere manier wel op zijn pootjes terecht zal komen. „Er zijn vele symptomen", schrijft het blad, „die er op wijzen, dat de re gering geen unanieme en realistische houding aanneemt met betrekking tot de problemen, die door de deva luatie zijn veroorzaakt". Alleen de sociaal-democratische „Dawar", het hoofdorgaan van Mapaj, heeft nog een ongeschokt vertrouwen in de uit werking van Esjkols maatregelen, Na de devaluatie is het leven in Israël nog duurder geworden. Velen, die daar vroeger niet over dachten, kopen nu een groot deel van hun levensbeno digdheden op de markten, waar de prijzen veel lager zijn dan in de winkels. waarvan men. naar het blad zegt, geen snelle resultaten mag verwach ten. „Nodig zijn", schrijft „Dawar", „geduld, begrip en een constructieve benadering. Men mag niet zijn toe vlucht nemen tot pogingen om de economie te saneren door toepassing van een schoksysteem". Het is overigens opmerkelijk, dat ook de sociaal-democraten. Esjkols partijgenoten, geen geestdrift voor 't gedwongen spaarsysteem aan de dag leggen en hun minister maar lauw verdedigden, toen de oppositie hem onder vuur nam. Ook de leiders van de Histadroet liepen er niet warm voor. De nationaal-religieuzen steun den het plan maar aarzelend. De links-socialistische Achdoet Haawo- dah was in zichzelf verdeeld en de eveneens links-socialistische Mapam, de nationalistische Cheiroet. en de communisten bestreden het. Dat de gedwongen spaar-campagne er ten slotte door kwam, was het gevolg van Ben Goerions inmenging. Een ogen blik dreigde er een kabinetscrisis. Dat deze uitbleef was te danken aan de houding van de twee ministers van Achdoet Haawodah. Hoe het ook zij. het kind is er. Werkelijk welkom is het slechts bij Esjkol en zijn naaste medewerkers. De rest gelooft öf niet, öf half aan zijn bestaansrecht. Trouwens, heel de nieuwe koers vindt eigenlijk alleen maar in die kring overtuigde aan hangers. Overal elders taant het ver trouwen. Beroep op Spaanse werkgevers O De Spaanse bisschoppen hebben een verklaring gepubliceerd, waarin een beroep wordt gedaan op de Spaanse roomskatholieken om de so ciale leerstellingen, vervat in de pau selijke encycliek „Mater et Magistra", grondig te bestuderen en in prakt ijk te brengen. In dè verklaring wordt de werkgevers verzocht „hun gewe ten te onderzoeken" om uit te ma ken of zij „een rechtvaardig loon" betalen. Dit loon hoeft niet noodza kelijk hetzelfde te zijn als het bij de wet vastgestelde, aldus de bisschop pen. Voorts wordt de arbeiders gevraagd te overwegen „of zij bij de noodzake lijke en gerechtvaardigde verdediging van hun belangen wel rekening hou den met de belangen van het land en de speciale omstandigheden van het bedrijf waarin zij werken". Het gezag moet geëerbiedigd en gehoor zaamd worden, aldus de bisschoppen, maar dit gezag zelf moet zich aan passen aan de christelijke ideeënwe reld op sociaal terrein. De Spaanse regering heeft ln acht provincies nieuwe gouverneurs be noemd. De benoemingen stonden in het staatsblad van gisteren. (Advertentie) In Rome en Milaan zijn gisteren geen kranten verschenen omdat de zetters 24 uur in staking waren ge gaan na het afbreken der onderhan delingen met de werkgevers over hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden. Oude Duitse droom in vervulling (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag is een oude Duitse droom in vervulling gegaan: de ..Hafraba" is eindelijk klaar. Wat dat is? De Autobahn van Hamburg over Frankfurt naar Bazel. Vandaag werden de laat ste 22,1 km bij Freiburg in Breisgrau voor het verkeer opengesteld, wat betekent dat men in één ruk van Hamburg naar Bazel kan rijden zonder de Autobahn te verlaten, Op vrijdag 6 juni j.l. knipte mi nister van Verkeer Seebohm het lint door van het op één na laatste stuk van dit monstertraject van 800 km, namelijk de 33 km tussen Hannover en Hildesheim. Eveneens op deze dag werd het Autobahnkruispunt Han- nover-oost voor het verkeer openge steld, een immens knooppunt van wegen, waar de grote verbindingen Hamburg-Frankfurt en Berlijn-Keu- len samenkomen. Kern van dit enor me kruispunt is een 80 meter lange en 55 meter brede brug. Er om heen krioelen talloze toegangs- en uit valswegen, die in totaal een opper vlakte van 25 ha in beslag nemen. Het stuk autoweg tussen Hanno ver en Hildesheim kostte per kilo meter vüf miljoen mark. Deze enor me kosten werden veroorzaakt door de moerassige bodem van het tra ject, waardoor het nodig werd 3,5 miljoen kubieke meter zand aan te voeren, om op het drooggezogen moeras te spuiten. Het traject biedt aan de andere kant evenwel grote I schoonheid aan de voorbijrijdende I toeristen. Er is een aantal nieuw I ontstane meertjes te bewonderen en een natuurgebied, dat aan een oer- landschap doen denken. Soortgelijke problemen waren te overwinnen op het traject bij Frei burg. Ook daar was een moerasach tige bodem, die met zand van elders stabiel moest worden gemaakt. Hier bij ontstonden 22 kleine meertjes, die ten dele als zwembaden zullen wor den gebruikt. Bij Mahlberg wordt aan een van deze meertjes een groot Rasthaus gebouwd, van waaruit men een schitterend uitzicht zal hebben over het meer, het nabije Mahlberg. een kasteel en een deel van het Zwarte Woud. Ook op andere plaatsen zijn op dit traject nog res taurants in aanbouw. In schrille tegenstelling tot al de ze voor de automobilist zo verheu gende berichten staat echter een mededeling van het ministerie van Verkeer van één dezer dagen, waar in gewaarschuwd wordt voor een groot aantal opbrekingen op de auto wegen. In totaal zijn er veertien plaatsen, waar het verkeer op druk ke uren vastloopt. ÏDe belangrijkste hiervan zijn: tussen Bonn-Siegburg en Bad Honnef-Linz op de autoweg Keulen-Frankfurt en tussen Lim burg-noord en Limburg-zuid op de zelfde weg. Voorts is de weg opge broken op twee plaatsen tussen Neu renberg en München en op één punt tussen München en Salzburg. Automobilisten, die de komende vakantieweken opstoppingen willen vermijden, wordt aangeraden boven genoemde trajecten van de Autobah nen te omzeilen. In het algemeen wordt zelfs het gebruik maken van de autobahn Keulen-Frankfurt- Mannheim-Karlsruhe afgeraden in dien men er zeker van wil zijn niet vast te lopen. in de nieuwe prijsklasse van 25 ct. U rookt er weer goed van! Man gearresteerd Een 31-jarige Amerikaanse vrouw, wier naam niet bekend is gemaakt, is in de nacht van woensdag op don derdag uit het raam gevallen van een (Van onze Romeinse correspondent) Het lijdt geen twijfel of Italië beleeft in deze na-oorlogse jaren een tweede Renaissance. In het fascistische tijdperk hinkte dit land. stelselmatig onttrokken aan elk diepergaand cultureel contact met de rest van Europa, op elk gebied achteraan en het leek gedoemd voorgoed te teren op de oude roem van het Ro meinse rijk en van de grote kunstenaars, die het had voortge bracht in de vijftiende en zestiende eeuw. Onmiddellijk na de bevrijding kwam er een opleving, die de buitenwereld het eerst constateerde in de film, omdat films nu eenmaal gemakkelijker onder ogen komen van de grote massa dan literaire kunstwerken of de scheppingen der beeldende kunstenaars. mode in Italië geregeld hun „mode shows" en de werkelijk grote hui zen, zoals Brioni en Litrico hebben niet alleen volleerde mannelijke man nequins te hunner beschikking, maar ook bekende «filmsterren zijn gaarne bereid hun nieuwe modellen te tonen. Voor onze noordelijke smaak is veel van wat in die romeinse atelier ont worpen wordt, een beetje gewaagd. Dat geldt vooral voor Brioni, die een voorliefde heeft voor pastelkleuren (smokings in rose of lila zijde b.v.). Maar al heel gauw bleek dat Ita lië bijna op elk gebied toonaange vend werd. Schrijvers als Alberto Mo ravia, Vasco Pratolini, Pier Paolo Pa- solini, beeldhouwers als Marini, Man- zu, schilders als Guttuso, Prampolini, om maar enkele der meest bekende Ontwerp-tekening van An- gelo Litrico namen te noemen, zijn thans even bekend als de grote filmregisseurs Visconti, Rossellin, de Sica, Fellini, Antonioni, enz. Maar niet alleen op het gebied der kunst heeft Italië opnieuw een grote faam. De mode en de goede smaak worden opnieuw, precies als in de vijftiende eeuw, gedicteerd door Ita lianen. Vrijwel overal in Europa en Amerika is „made in Italy", onver schillig of het nu automobielen, schrijfmachines, schoenen, boeden of aardewerk gaat. identiek met smaakvol. De Paryse „haute couture" is beducht voor de concurrentie van Florence. Turijn en Rome en wat de herenmode betreft zal Italië niet ge makkelijk de Britten evenaren wan neer het er om gaat de ernstige za kenman te kleden, maar komt het op de eerste plaats bij hen, die niet af kerig zijn van wat meer fantasie ook voor het mannelijk geslacht. Rome Is, wat die herenmode be treft, het belangrijkste centrum en Romeinse meesterkleermakers kleden i de groten op het gebied der politiek de kleding van Zijne Heiligheid, on- en niet alleen in hun eigen land) zo goed als filmartiesten en interna tionale „playboys". Ook dat is een hervatting van de Renaissance-traditie. Wat vroeger de „universiteit der kleermakers" in Ro me betekende, ziet men het best wan neer men het kerkje van Sant' Omo- bono bezoekt, dat sedert 1573 zetel is van hun broederschap. Eeuwenlang was de grote man daar de „sartore del papa" (kleermaker van de paus), gekleed in een roodwollen gewaad, die bij alle plechtigheden de paus, toen ook soeverein vorst van de kerkelijke staat, op de voet volgde. Hij droeg een tasje bij zich met naalden, spel den. garen enz. om wanneer er iets n het ongerede mocht raken met mesmode houden ook die der heren middellijk te hulp te kunnen snellen. Het kerkje is versierd met niet bij zonder mooie, maar wel boeiende frescoschilderingen. Een daarvan toont aan, dat ook in de zestiende eeuw de Romeinse kleermakers een behoorlijke dunk van zich zelf had den: de schildering stelt voor God en vader alsgoddelijke kleerma ker, bezig ons aller vader Adam een soort pelsmantel aan te meten. Een neergeknielde engel houdt nog enkele andere kledingstukken, herkomstig uit het hemels atelier op de arm. Soms te gewaagd Zo goed als de scheppers der da- Een pullover, ontwerp Li trico, in Orlon, kleuren licht en donker grijs. De bijzondere vorm van de halslijn en het „zakje", waarin de das verdwijnt, makén het mogelijk over deze pullover een colbert te dragen, zonder dat de pullover zelf wordt gezien. Litrico, werkelijk de Christian Dior der herenmode, kan een enkele keer ook wel eens al te uitbundig worden, maar is doorgaans trouw aan een meer klassieke smaak Hij ontwerpt niet alleen voor elk seizoen zijn nieu we „lijn" maar oo de stoffen en vooral de voering worden naar zijn tekeningen vervaardigd. Vroeger doodarm Deze man, die wanneer hü een be tere schoolopleiding had gehad, on- getwüfeld een groot kunstenaar zou zijn geworden in plaats van een we reldvermaard ontwerper van heren mode (zijn bankrekening zou dan waarschijnlijk heel wat kleiner zijn), is nu sedert tien jaar in Ronie ge vestigd. Hij kwam hier aan als de doodarme zoon van een Siciliaanse visser, maar hü kende zün vak al door en door. Het tienjarig bestaan der firma zal worden herdacht met een gedenkboek, dat hij bezig is te schrijven. Ook daarbij toont hij zijn sprankelende fantasie. De reis van Catania naar Rome wordt afgebeeld met twee kaartjes van die steden en hun naaste omge ving. Op een andere landkaart staan de Zuidpool en de Antarctische land- massa afgebeeld met het opschrift: „nog niet geëxploreerde gebieden". Dit klopt wel zo ongeveer, want Li trico heeft in die tien jaar de hele wereld bereisd en hij kleedt zowel Eisenhower en Kennedy als Chroesj- tsjow, Nasser en een hele reeks van Zuidamerikaanse staatshoofden. In het kader van het tienjarig bestaan heeft hij zün nieuwe lijn, „public relations" genoemd, overtui gend als hij is, dat de pers en de goe de betrekkingen met het publiek on misbaar zijn om een produkt, al is het nog zo goed, bekend te maken. Synthese Wy hebben die lijn „public rela tions" gezien in de feestelijke show, die Litrico in zyn villa heeft aange richt. Hijzelf zegt ervan: „Het is een synthese. Ik heb de ontwikkeling van de mode in alle landen gedurende de laatste jaren kunnen volgen en heb het gevoel, dat de revolutionaire pe riode voorbij is. Met de p.r.-lyn schaf ik enkele overbodige details af en verfyn mijn vroegere „cordiality"- lyn". We zagen een grote voorliefde voor het colbert met een rij knopen, waar door hemd en das (Litrico hecht gro te waarde aan deze onderdelen der kleding) meer tot hun recht komen. De manchet komt vier tot vyf cm. uit de mouw. De revers zijn smal om nog meer de figuur lang en jeugdig te maken. De pantalon is zeer eng aanliggend bij de heupen en onge veer 23 cm. breed, waar hij op de schoenen rust. De kleuren zijn don kergrijs en blauw, voor meer sportie ve kleding kastanjebruin en halftin ten tussen bruin en donkergroen. Hij geeft de voorkeur aan stoffen, die hij „elzevier" noemt en waarvan het grijs wordt verlevendigd door een dun zilverkleurig zijden draadje, waardoor de stof bijna lichtgevend j werkt. De gehele collectie was uiterst beschaafd, zonder buitensporigheden en alleen opvallend door het grote vakmanschap van de ontwerper. motel te Edam. Zij had daar haar in trek genomen met een man van Amerikaanse nationaliteit. Deze had 's avonds een café in Edam bezocht. Toen hij omstreeks half een in heü motel terugkeerde, ontspon zich een heftige woordenwisseling tussen hem en de vrouw. Kort daarop riep de man de hulp in van de eigenaar van het motel, omdat iets ernstigs zou zijn gebeurd. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw met een bloedende hoofd wond buiten, op korte afstand van het motel, lag. Zij was bewusteloos. Nadat een plaatselijke arts eerste hulp had verleend werd de vrouw per ziekenauto overgebracht naar het stadsziekenhuis te Purmerend. Zy is daar anderhalf uur later overleden. De man verklaarde onder meer, dat de vrouw naar een vermeend balkon had willen gaan. Hij is in arrest ge steld. De. patholoog-anatoom, dr. J. Zel- denrust, heeft te Purmerend sectie verricht op het stoffelijk overschot van de vrouw, om na te gaan of spo ren van geweldpleging aanwezig zyn. De uitslag van zijn onderzoek zou vandaag in de loop van de dag aan de officier van Justitie te Amsterdam worden medegedeeld. Renards toestand snel achteruit De gezondheidstoestand van de Waalse vakbondsleider André Re- nard, die twee weken geleden door een hersenbloeding werd getroffen, is gisteren plotseling snel achteruitge gaan. Renard, die voorzitter is van de Waalse Volksbeweging, werd op 7 Ju li in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis in Luik overgebracht en geopereerd. Hoewel hü gedeeltelyk verlamd bleef en zün spraakvermo gen had verloren, meende men dat hij langzaam herstelde tot gisteren plotseling door onverwachte compli caties zyn toestand snel slechter werd. GEZOND GLANZEND HAAR Begin september vertrekt Litrico te zamen met twee ontwerpers van da mesmode, Capucci en Simonetta en de grote Romeinse hemdenmaker Fa- biani, naar Moskou, op verzoek van Chroesjtsjow. Twee weken lang zul len deze vermaarde mode-ontwerpers in Moskou en daarna een week in Leningrad hun modellen tentoonstel len. Tijdens een receptie in het Kremlin zal Litrico gelegenheid krijgen zün „kostuums voor stratns- feerreizigers" aan te bieden aan Ga garin en Titow.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5