Frans Hais: „onsterfelijk qauw bent. 7. Mevrouw, ale u er Realiteit zoals zij eenmaal was Vijf exposanten in „De Baak Expositie in Haarlem Opstijgend naar innerlijkheid W' Grafiek en plastiek Fiedler, Veldhoen, Wijnberg, Westerik en Jonk Aardbeving in „Bachstudie'''' Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 juli 1962 Vierde blad no. 30708 55 Uitzonderlijk (Van onze kunstredactie) rIJ waren in het Frans Halsmuseum te Haarlem. Honderd jaar geleden opgericht, is daar nu tot 30 septem ber een prachtige herdenkings-expositie van bekende en onbeken de stukken van de geniale meester te zien, waarvoor bewondering mag uitgaan, niet alleen om de samenstelling ervan, doch ook om het streven naar volledigheid. Niet minder dan 76 composities van deze weergaloos knappe portretschilder en vervaardiger van regenten- en schuttersstukken sieren de wanden van het doolhof aan zalen en kamers van het voormalige Oudemannenhuis, waar van Frans Hals 15811666) als een apotheose van zijn levens werk met psychologisch uiterst vlijmend-scherp inzicht en met 'n volkomen andere techniek dan daarvóór een techniek, welke in de loop der eeuwen uiteenlopende beoordelingen opriep de gevarieerde beeltenissen der regentessen en regenten neerzette. door hem vervaardigde Schutters stuk: „De officieren en onderofficie ren van de St.-Jorisdoelen". Daar lijkt het meesterschap zijn climax te bereiken. Hals zelf heeft zich in deze groep bescheiden op de achtergrond ge plaatst: in dit opzicht maakt hij wel deel uit van de groep, ofschoon hij als schilder volkomen buiten hun kring stond. Men kan over al deze briljante Schuttersmaaltijden folianten vol schrijven: zij geven impressies van onze voorvaderen in hun veelal glo rieuze kleedij uit een tyd, toen „oor logen" aan de orde van de dag wa ren en waarin de praalzucht men zie ook het „Portret van een ijdele fat" doch ook de dranklust hoogtij vierde De enorme kracht en vitaliteit van de schilder, wiens produktie voor iemand die zó hoge ouderdom bereik te en met een ongeloofwaardige vlot heid te schilderen wist toch merk waardig gering was zeker minder dan 300 stuks vinden hier een grandioze uitlaat. Het kan nauwelijks anders, dan dat zijn opdrachtgevers over zyn prestaties tevreden zijn ge weest. vooral ook omdat zijn origi naliteit en de daaruit voortvloeiende vernieuwingen talloos waren. Verrukkingen Frans Hals, wel eens de schil der van de ..vrolijke lach" ge noemd, is véél meer dan alleen maar „dat" geweest. De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, wijst daar terecht op in zijn bijzonder lezenswaardig voorwoord tot de prachtig ver zorgde catalogus. De ernst en de melancholie, waarvan ook zijn twee zelfpor tretten getuigen het een 'n détail uit zijn Schuttersstuk van 1639, het ander geschilderd om streeks 1648'50, zijn in z'n oeuvre ook in ruime mate aan wezig: de beschouwer komt daarvan diep onder de indruk. Zeker: de lach is in ruime mate aanwezig. Men denke o.a. aan zijn „De vrolijke drinker'*, „Nar met luit", „Lachende vissers jongen", „Lachen de jongen", „Lachende jongen met bierkan", de onvergelijkelijke en al evenzeer beroemde „Malle Babbe" of „De Bohémienne" en noe zo onein dig veel meer. Alle evenzovele visuele verrukkin gen! Maar daarnaast bezie men bijv. het „Portret van een staande man" (een der fraaiste stukken die wjj kennen) of dat van de gestrenge pre dikant Herman Langelius (in zijn tijd aan genadeloze kritiek onderhe vig) en ge komt tot de conclusie dat Frans Hals, rond wiens leven zo tal rijke fantasierijke en onjuiste ver- Beperkt V anzelfsprekend kan men de kunst van Frans Hals „be perkt" noemen. Maar in die beperktheid spreidde hij toch ook een unieke veelzijdigheid ten toon. De artistieke groei van de kunste naar is uit het geëxposeerde duide lijk af te lezen. Maar van het eerste van hem be kende stuk af het waarschijnlijk op 30-jarige leeftijd geschilderde por- - J-J«I - - - 1V.V.,V^U - dichtsels in omloop zijn. niet uitslui- -tret van Jacobus Zaffus (in 1571) tend de feilloze observator van 's le vens „gezellige en feestelijke buiten kant" is geweest. Daarvan spreekt ook de reeds ge noemde indringende uitbeelding der regentessen, waarin Frans Hals op 80-jarige leeftijd hoog uitrees boven de louter uiterlijke waarneming en hij in de expressie van het mense lijke „wezen" tenslotte de hoogte van een Rembrandt schijnt te evenaren. Virtuoos an zijn er de Schuttersstukken. Gehuld in een virtuoze, gloed volle, gouden picturale pracht. Het is hier al vlotheid en beweeg lijkheid dat u treft. De figuren zyn zó los gegroepeerd, met een onvoor stelbaar zuiver gevoel voor evenwicht, als tot dan toe voor onmogelijk ge houden werd. Men denke vooral aan het laatste in de St.-Bavokerk bevestigd als eer ste Proost en Aartsdiaken van het Bisschoppelijk Kapittel, onderkent men, ondanks nog een zekere stijf heid, die echter later totaal verdwij nen zou. het „grote wonder", dat al leen het genie de mensheid schen ken kan. Het is een onzegbare vreugde daar kennis van te nemen. Het is bovendien een genot op te merken, hoe talloos velen al thans op de dag dat wij in het mu seum vertoefden blijkbaar behoef te gevoelen, zich in de zowel impres sionistische als expressionistische Schuttersfeest in Haarlem Mede ter gelegenheid van de Frans Halstentoonstelling wordt op zater dagavond 28 juli in Haarlem een schuttersfeest gehouden, waaraan ongeveer 100 leden van eeuwenoude schutterijen uit Noord-Brabant, Limburg en België zullen deelnemen. Tweeëntwintig schutterijen zullen zich op de Grote Markt presenteren, nadat zij in optocht van het Frans Halsmuseum naar het centrum der stad zijn getrokken. Op de Grote markt worden demonstraties vendel- zwaaien en vogelschieten gegeven. Tot besluit volgt een schut tersmaaltijd op het terrein van de Stadsdoelen aan de Gasthuisstraat. -Voor zondag 22 juli staat op het programma handboogschietwedstrij den op de binnenplaats van de Stads doelen. Verenigingen uit Noord- en Zuid-Holland zijn uitgenodigd deel te nemen. Ongeveer 120 schutters zullen op tien banen schieten. De wedstrij den duren de gehele dag. Maaltijd van officieren van de St.-Jorisdoelen (1616). kunst van Frans Hals te verdiepen. Speciaal ook veel jongeren. Door middel van leerzame rond gangen worden zij met de „spectacu laire" Hals, die de burgerij van vroeger eeuwen tot in het gerinste détail doet herleven, vertrouwd ge maakt. n één woord: Hier is sprake van een uitzonderlijke verzameling, j 1 Men kan er niet dankbaar genoeg voor zijn, met al deze „Frans Hal- I sen" geconfronteerd te worden. 1 Zij geven de werkelijkheid weer zo als deze éénmaal was: spontaan, i meeslepend, direct en vitaal, na tuurlijk niet alle op gelijkwaardig niveau hoe zou dat ook mogelijk I zijn? maar steeds weer ongecom pliceerd het materiële verheerlijkend met de visie van de mens, die daarin volkomen opging en er de attractieve schoonheid tenvolle van onderging. Haar vastleggend met de strikt- persoonlijke stift van de volstrekt- zekere, steeds weer blijk gevend van èn noterend mét een enorme vin dingrijkheid en uiteindelijk, in hoge ouderdom, die realiteit transfor merend naar meer innerlijke waar den. Een op zijn eigen terrein geïnspi reerde, tewerk gaand met de harts tocht van de Zuid-Nederlander (Frans Hals in in Antwerpen gebo ren), aan wie niets „menselijks" vreemd was. Gedragen door een groot enthou siasme. dat hemzelf, ondanks levens moeilijkheden. het „grote geluk" ge schonken zal hebben. Dat „grote ge luk" wordt nu, door middel van deze expositie, ook het nageslacht deelachtig. Ook in dit opzicht behoort Frans Hals tot de „onsterfelijken". Mogen vele Leidenaars hun schre den naar hem richten! H. HET is ongetwijfeld, een uitnemende gedachte van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond in de zomermaanden twee tóch leegstaande zalen van het conferentiecentrum ,,De Baak" te Noordwijk aan Zee, evenals verleden jaar, te bestemmen voor expositieruimten. Badgasten, zowel als burgerij wordt op deze wijze culturele waarden geschonken, naast het amusement, dat de badplaats biedt. Zo ziet dat ook de voorzitter van het C.S.W.V. ir. W. H. Kruyff. Deze opende gistermiddag in genoemd centrum de op initiatief van de secre taris van het Verbond mr. C. E. JMaitland georganiseerde tentoonstel ling van grafisch werk van vier uiteenlopendeonweerlegbaar knappe talenten, t.w. Herbert Fiedler, A. Veldhoen, Co Westerik en Nicolaas Wijnberg. Daarbij beeldhouwwer van Nic. Jonk, eveneens een der huidige meest op de voorgrond tredende figuren. De keuze van het aanwezige werd wordt overtuigend aangetoond in het Zelfportret: détail uit Schutter- stuk van het jaar 1639. bepaald door mr. L. J. T. Wysenbeek, directeur van het Haagse Gemeente museum. Hij voelde zich genoodzaakt uitvoerig te wijze op het conflict „kunstenaar - maatschappij", zulks naar aanleiding van het feit, dat aanvankelijk verschil van inzicht be stond tussen hem en het bestuur. Er bleken aanvankelijk bezwaren te be staan tegen enkele werken van Veld hoen. waarin deze naar eigen eerlijke overtuiging het recht van iedere kunstenaar! een beeld geeft van een bepaald onderwerp, dat indruist tegen de belangen van de maatschap pij. Spreker doelde hierbij kennelijk op de weergave ener „barende vrouw": de maatschappij vereenzel vigt de geboorte van het kind met „schattige kantjes en strikjes", de kunstenaar ziet ook de daaraan ver bonden zware, pijnlijke, aangrijpende momenten. De kunstenaar moet in zijn uitingen „vrij" zijn en „getuigen" kunnen. Dat spreker het bestuur van het CSWV tenslotte, zij het op het laatste ogenblik, in de strijd tegen de onwaarachtigheid zijn zienswijze deelachtig heeft kunnen maken, ver heugde hem ten zeerste. 11 aardevol geheel In de zalen komt het oeuvre der exposanten doeltreffend tot uiting. Voor alles heeft ons dat getroffen van de nog jeugdige, bijzonder gevoe lige Veldhoen (geb. 1934), van wie I o.a. diens laatste litho's op ons een I overweldigende indruk hebben ge- I maakt. Zijn grandioze, snelle groei daarin slaagt, verkrijgt ge tenslotte zeker toegang tot zijn werk. Jeugd herinneringen spelen ook een rol, byv. „Een weggenomen pop". Dan noemen wij de dit jaar, in 1891 te Leipzig geboren, overleden Herbert Fiedler (volgeling van Julian) in 1933 uit Duitsland in verband met zijn „ontaarde" kunst naar ons land uit geweken, alsmede de rijkgeschakeer de Amsterdammer Nicolaas Wijnberg. Twee realistische tekenaars, wier vakmanschap evident is. Van de laatste vormt o.a. de frappante serie litho's, tekeningen en zwart-wit foto's „Quaderno Siciliano" een der hoogtepunten van deze bezienswaar dige expositie. Tenslotte vestigen wij de aandacht op het beeldhouwwerk van Nic. Jonk. Plastieken in vloeiend-bewegenda „modderachtige" vormen, een voor keur voor het water verradend. Zijn in brons gevatte „Nereide en Triton", weergegeven in de vorm van een hu- in scherpe zwart-wittc waarden ge houden „Naakt meisje" (1962), in w prachtige zwarte lijst en „Cactus", welyksboot met bazuin, trekt als Van zjjn reizen naar Spanje en Is- „pièce de milieu" onmiddellijk da Tentoonstelling in de „Lakenhal" Tulpenmotief in Turkse kunst De volgende week vrijdag zal de ambassadeur van Turkije in ons land de heer Fuat Kepenek in de Laken hal een tentoonstelling openen, welke is gewijd aan het tulpenmotief in de Turkse kunst. Deze tentoonstelling is door de Turkse regering welwillend ter beschikking gesteld ter gelegen heid van het 350-jarig bestaan van de Turks-Nederlandse diplomatieke betrekkingen. ONDERSCHEIDING VOOR OSCAR VAN HEMEL De staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholtcn, heeft besloten de prof. Van der Leeuw-prijs-1962 toe te kennen aan de componist Oscar van Hemel voor zijn vierde strijk kwartet. De commissie, die de staats secretaris heeft geadviseerd, bestond uit de heren mr. Guillaume Landré, Werelds aspect op voorgrond Historicus ontwierp nieuw beeld (Van onze kunstredactie) IN de laatste tijd tracht de internationale muziekwetenschap te komen tot een werkelijkheidsgetrouw beeld van de componist Joh. Seb. Bach. Een beeld, dat bevrijd is van iedere vorm van romantiek. Op het dit. jaar in Mainz gehouden 7e internationale Bachfeest gaf de nestor van de Duitse muziekhistorici en eertijds hoogleraar aan de universiteit in Kiel, prof. Friedrich Blume. een overzicht van de nieuwste ontdekkingen en opgedane kennis op het gebied van de Bachstudie en trachtte voor de .persoon Bach" een nieuwe omlijsting te ontwerpen. Marius Fint huis. dr. Jos Wouters en E. P. Wagemans. Het ligt in de bedoeling van de staatssecretaris deze prijs, tegelijk met de prof. van der Leeuw-prijs- 1961, die verleend werd aan Kees van Baaien voor zijn Variazioni per Or chestra, in het najaar tijdens een bijeenkomst op het departement uit te reiken. Regentessen van het Oude mannenhuis (166-1) Voor de 19-de eeuw was Joh. Seb. Bach bij voorkeur de Thomascantor, de zeer gelovige Lutheraan, de kerk musicus by uitnemendheid, de „vijf de Evangelist", wiens grote belang stelling uitging naar de kerkmuziek en die in de loop van de vijfentwin tig jaren, dat hy als cantor aan de Thomaskerk in Leipzig verbonden was, het ene geestelijke werk na het andere schreef, waarmede hij God in muziek wilde loven en prijzen. Oor zaak van deze 19 de eeuwse opvatting waren de geschriften van Philipp Spitta en Albert Schweitzer en in brede kringen geldt deze pdpulaire op vatting ook thans nog. Volgens prof. Blume is dit zeer verbreide beeld van Bach volkomen onjuist, omdat het eenzijdig is. Hij verklaarde, wat volgens zijn mening inmiddels overtuigend bewe zen werd. dat Bach gezien zijn aard i veeleer een wereldlijk dan een ker kelijk musicus geweest is en dat hy ook slechts met tegenzin het ambt I van cantor aangenomen had. Dat de geestelijke composities zich voorna- melijk gehandhaafd hebben, berust j volgens prof. Blume op het feit, dat Bach zijn plichten nauwgezet na kwam. terwijl dit verder nood gedrongen uit zijn protestantse mu- ziekpraktijk voortvloeide. Bovendien waren vele van zijn stukken tot nu toe foutief gedateerd. Zo zijn de be roemde kantates bijvoorbeeld niet in de loop van vele jaren, maar in de aanvang van de periode, dat/hij in Leipzig verbleef, als „Gebrauchsmu- sik" ontstaan. Verder maakte Bach bij zijn kerkelijke composities zeer dikwijls gebruik van de „parodie". (Parodie betekent in de muziekter- minologie het overbrengen van een geestelijke tekst op een wereldlijk vocaal of instrumentaal werk, waar bij de muziek naar behoefte gehand haafd of omgewerkt kan worden.) Dit werkprincipe van Bach kent men weliswaar reeds lang. men vermoed de tot op heden echter niet, dat men werken zoals de Mis in h-mol en de Mattheus Passion ook op deze wyze moet bedien. Prof. Blume zei, dat de raël (met regeringssubsidie) zyn ook treffende impressies te zien. De zeld zame innigheid van zijn met grote intensiteit vervaardigde reeks wekt diepe ontroering op. De obsederende etsen der „barende vrouw", vervaardigd in het Acad. Ziekenhuis te Amsterdam zijn van een beangstigende, tegelijkertijd tot ware deelneming oproepende reali teit. Een gans andere figuur is de intel ligente Co Westrik. levend, in een volstrekt eigen droom- en fantasie wereld. Het ongewone, gedeformeer de, de anatomische en perspectivi sche afwijkingen: men moet deze al le in de zeer persoonlijke taal, waar in eigen obsessies veelal worden af gereageerd, verstaan. Wanneer ge Cactusvan Veldhoen. aandacht. Daarnaast ia Jonk's sen sibiliteit, bijv. tot expressie komend in „Moeder en kind" of „Gehurkte figuur" van diep-indringende wer king Wy zijn er ons volledig van bewust in deze vluchtig® bespreking slechts een gering onderdeel van al het geëxposeerde aangeraakt te heb ben. Men overtuige zich zelf van het waardevolle en boeiende geheel, dat spreekt van het zuivere inzicht van de samensteller. Dat inzicht rechtvaardigt de be langstelling van velen. Moge het in de komende weken zo zijn! II. Johannes Passion en het Magnificat aanwijsbaar originele geestelijke com posities zijn. Al het andere is echter voor het grootste gedeelte samenge steld uit oudere, overwegend wereld lijke werken. Prof. Blume sprak van een „aard beving" in de Bachstudie. die in de komende jaren een nieuw, veel om vattend en objectief beeld van Bach zal doen ontstaan. Volgens hem heeft de componist veel meer kwaliteiten, dan die welke tot op heden door de muziekwetenschap naar voren wer den gebracht. Hij was zowel hofka- pelmeester als cantor, zowel con servatief als revolutionair en een musicus in de meest ruime zin van het woord, een universeel mens. Op de door prof. Blume ontwikkel de theorieën zal zeker nog commen taar geleverd worden, temeer, daar deze zelf over de „religieuze waarde" van deze werken sprak, die alle „de geest van Lutherse vroomheid" uit stralen. En ook al is over deze materie het laatste woord nog niet gesproken, over één ding zullen prof. Blume alsmpde de vermoedelijke tegenstan ders van zijn theorie het zeker eens zyn de grote werken van Joh. Seb. Bach, die tot het meest verheve ne behoren, dat een mens ooit ge schapen heeft, zyn uit het intens vrome hart van één van de grootste genieën van het Avondland ontspro ten en zullen altijd, onverschillig of het oorspronkel jk wereldse dan wel geestelijke muziek was, by een ge voelige en daarvoor openstaande toe- Advertentie hoorder een religieus gevoel oproepen, omdat er onmiskenbaar een godde lijke scheppingskracht van uit gaat. Zolang de voorraad strekt, kunt u nog profiteren van de speciale aanbieding: 3 pakjes Knorr vleesbouillon van 105 voor 95 ct of 2 pakjes Knorr kippebouillon van 80 voor 72 ct Vraag trouwens altijd om Knorr bouillon. Juist in uw vakantie is het een opwekkende zo-klaar drank.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13