Driehonderd man werken in een miljoenenbedrijf M7|l MAllffe 1 unieke vinding ®-^®®® halve eeuw oud Verdere evacuatie in Nieuw-Guinea HEIEN ZONDER GELUID TRILLINGEN EN RUIMTE Psychopaat ontsnapte BEURS VAN AMSTERDAM Diploma's uitgereikt aan de R.-K. Huishoudschool LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 JULI 1962 (Van onze Amsterdamse correspondent) De Beurs van Berlage staat weer als een rots. Nadat de Amsterdamse gemeenteraad verleden jaar besloot de in de slappe bodem zakkende muren te verstevigen met een nieuwe fundering van 86 palen om dit in de ontwikkelingsgeschie denis van de Nederlandse bouwkunst zo belangrijke monument te redden, zijn deze palen een voor een netjes op hun plaats gebracht zonder dat de beursbezoekers er iets van hebben gemerkt. j Er is geen heimachine aan te pas gekomen en ook geen heiblok. De ■portier heeft even vreemd opgekeken, toen de ,heiers' kwamen meteen machientje, dat in de bagageruimte van een auto past. Zij verdwenen in Je kelders, lieten korte betonnen buizen aanrukken en sloegen" palen van enkele tientallen meters lengte in gewelven, waar nauwelijks sta- hoogte was. Waar bouwers uit de tijd van Ber- age slechts van konden dromen, is hans mogelijk: paalfunderingen aan irengen in lage ruimten onder be- taande gebouwen, naast oude monu- jnenten, waar trillingen fataal kun- J ïen zijn, in ziekenhuizen en scholen ,itaar lawaai vermeden moet worden, «;ortom overal, waar heiwerk niet mo «[elijk of wenselijk is. De nieuwe palen onder de Amster- j Jamse beurs zijn aangebracht door de Jmsterdamse firma De Waal, die be- lat uit twee broers en drie zonen ■Jan een hunner, plus 300 personeels- Jeden, wier teamwork gelijkt op een j amilieband. Directie en personeel lebben het enthousiasme gemeen: in heeft graag moeilijke klusjes. )ie doen zich bijna dagelijks voor, int de slappe Nederlandse bodem ilt menig bouwkundige voor fun- ringsproblemen. En de mensen van De Waal" hebben vaak de voldoe- ting, dat dankzij hun werkwijze, die miek in de wereld is, een eeuwen- lud monument voor het nageslacht ;an worden gehouden of een nieuw lebouw mogelijk is geworden. In hele land In een oude stad als Amsterdam haast geen monument van beteke- a iis of De Waal-Palen helpen het louwwerk mede dragen. Zij zijn on- angs aangebracht, onder de pilaren in de nieuwe kerk, onder de mu- en van de oude kerk, onder de door- it van het Rijksmuseum en onder Ie bogen van de eeuwenoude toren- luis. Maar ook buiten Amsterdam kan ïen de werkploegen herhaaldelijk ntmoeten. Zij drukten in Sluiskil 60 palen in de grond voor een elek- rlsche centrale, in Groningen is be- onnen met de fundering voor het loogspanningsstation in Vierverlaten Appingedam maakten zij voor de trokartonfabriek „De Eendracht" 000 palen en de luchtbrug van het tadhuis in Groningen kreeg ook een undering van De Waal-palen. Bij ïtbreidingen van bestaande bedrij en wordt bij heiwerk de produktie estoord. In bepaalde gevallen kan e De Waal-methode, hoewel deze eel duurder is, efficiënter zijn, om- at door de afwezigheid van trillin- en het bedrijf kan blijven door- raaien. Een greep uit de projecten lij bedrijfsuitbreidingen: de Rotter- lamse Droogdok Mij., het Utrechts Nieuwsblad, de Arnhemse Courant, de led. Dok en Scheepsbouw Mij. te imsterdam, de Hoogovens te IJmui- len, de aluminiumfabriek en de fa- iriek van Douwe Egberts te Utrecht n de papierfabriek te Velsen. Soms z(jn het opdrachten van hon- lerden palen. Soms gaat het om het ianbrengen van slechts enkele palen up plaatsen waar de klassieke metho de van funderen niet mogelijk is. Grootvaders idee De Waals's Industrie N.V. is dank- ij deze vinding, die uniek is in de wereld, uitgegroeid tot een miljoe- lenbedrijf met vestigingen in Amster lam, Rotterdam en Hoogezand en lochterrnaatschappüen in Antwerpen tn Hamburg. En de familie De Waal jankt dit alles aan grootvader, die in ijn tijd wel eens voor een wat al te ivontuurlyk man werd versleten. In het begin van deze eeuw was rootvader De Waal exploitant van e waterleiding, het gas- en elektri- Iteitsbedrijf in de Watergraafsmeer, en toen tegen Amsterdam aange- eund dorpje. Het water verkreeg hij oor het slaan van zo'n stalen buis ïen dure grap, want als de bron leeg fas gemalen was de buis verloren. Irootvader zocht naar een goedkope- e methode en besloot het te probe en met buizen van gewapend beton, en materiaal, dat juist in opkomst wam. Het werd een succes, want bij vele goede kwaliteiten had beton de vervelende eigenschap, dat het poreus was en dus minder geschikt voor waterleiding. Grootvader de Wa-al liet zich niet kennén. Het was hem gelukt een be tonnen buis te maken en zelfs om deze in de grond te drukken. Of schoon hij niet kon weten, dat deze buis de geboorte was van de paal, die later zijn naam zou krijgen en zoveel mogelijkheden zou bieden, liet hij twee buizen maken, in de grond druk ken en vullen met zand om n et een proefbelasting te proberen of o'n be tonnen ding als funderingspaal was te gebruiken. Het resultaat was niet onverdeeld gunstig er was een zakking van enkele centimeters bij een belasting van 30 ton per paal. Toch zag de heer De Waal mogelijk heden in zijn buis. Toen in 1911 zyn oudste zoon uit militaire dienst kwam gaf hij hem opdracht de betonnen holle funderingspaal verder te ont wikkelen en er klanten voor te vin den. Stokje na stukje Zo'n De Waal-paal werd en wordt nog samengesteld uit korte betonnen buizen van circa één tot anderhalve meter lengte, die tijdens het in de grond drukken op elkaar worden geplaatst en door middel van een pijpias zo innig worden verbon den, dat zij even sterk zijn als een gewone betonpaal. Aanvankelijk werden die pijpstuk- jes op het werk gestort, maar de verhardingstijd bleek zo tijdrovend, dat men later een fabriek voor het maken van paalstukken inrichtte. Er zijn in de loop van de vijftig jaren, dat de De Waal-paal bestaat de eerste diende ter fundering van een Amsterdamse zwavelzuurfa- briek meer verbeteringen aan ge bracht. Zo werd tot voor enkele ja ren voor het in de grond drukken van de palen een lier gebruikt. Thans is hiervoor 'n klein machientje in de plaats gekomen, dat een hydraulische oliedruk levert. Een ploeg van drie man „slaat" op een dag een paal, tenzij er iets in de weg zit. want bij oude gebouwen stuit men niet zel den op onder de grond liggende fun damenten. Ook dit geeft heden ten dage geen problemen meer, nu er met een speciale boor ruimbaan voor de betonnen palen kan worden gemaakt. De dosis geluk, die een halve eeuw geleden het drukken van een paal tot een succes moest maken, heeft eveneens door de moderne techniek plaatsgemaakt voor zekerheid. Vroe ger wist men weinig van de bodem toestand, al had de holle paal het voordeel boven de gewone houten palen, dat men steeds grondmonsters naar boven kon halen om te zien hoe de situatie beneden was. Tegenwoor dig gaat aan het aanbrengen van de palen een nauwgezet bodemonder zoek vooraf met de daarvoor bestem de sonderingsapparatuur. Beton in blik Sinds de eerste paal is er nog een belangrijke verbetering gekomen. De holte van de paal, die aanvankelijk alleen werd benut voor het hieruit verwijderen van de grond, alvorens de buis met beton vol te storten, geeft de kans nog iets aan de voet van de paal te doen als deze op diepte is. Men kan dan namelijk het draag vlak van de onderkant van de paal- MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN BIJN, 17 Juli - Groenteveiling: waspeen Al 5.30- 140, A2 3-5.50, BI 8.60-10.70. bloemkool 6 per bak» Al 47-61. A2 21-42, (8 per bak) Al 42-44, BI 29, B2 13-23, bos- leen 23-34, bonekruid 6, peterselie 4- selderie 6-7, boskroten 5-10, kroten >er 100 kg 4.30-4.60, sla 3.60-5 30, dop- rwten 47, spinazie 16-38, rabarber 16- 20, andijvie 21 -37i uien 13-20, snij bonen 1 1.30-1.66, id. 2 90 per kg, aardbeien per doosje van 200 gr. 25- 28, komkommers 1-20. Aanvoeren was- leen 70.000 kg, waarvan 46.000 kg voor xport werd verkocht, sla 2600 krop. bospeen 4600 bos en bloemkool 3500 ituks. RIJNSBURG, 17 juli Bloemen veiling: Cap Pyremidalis 8tot 10. tulnanjers 120-190, Colvlllei 9.40-12.—, Kynph 8.70-10.00-14.00. spitfire 780- 800, Amanda 10.tot 11.id. roze 14.—, Galllardia 120-140. Talma 200- 220, Wlrral Suprème 740-800, Esther Read 400-440, Am. Anjers: Sim wit 800-11.00. Sim roze 10.— tot 14.—, Sim rood 8.totll.Tangerina 9. tot li Sir Arthur 9— tot 11.— ier 100, Erlgeron 33-38, Godetla 75-90, 'lox 49-50, Statice blauw 90-100 per L)s. ROELOFARENDSVEEN. 17 juli Bloemenveiling: Colvllleis 58-1.50, Es ther Read 18-42, Wirrals Suprème 29- 20, Ornithogalum 50-80, Segetum 18- 30, Alstroemeria 26-32, Achlllla 20-^33, leeuwenbekken 40-43, Brodea 20-24, Goudsbloemen 16-30, Scablosa 25-28, Dahlia 45-85 per bos, Am. Anjers 5- 13, Rozen 5-26, Lelies 26-28 p. stuk Aardbeienveiling 1 30-46, ld. 2 18- 32 per 2ons doosje. Woerden. 18 juli. Aanvoer 126 partijen Noteringen: le kwal. f2.26— 12.31 per kg. 2e kwal. f 2.20—f 2.25 £ir kg. Extra kwal. tot f2.58 per kg. ndel kalm. vergroten door er een groot voetstuk aan te brengen. Dit werk geschiedt door middel van met beton gevulde conserven- blikjes, die door de holle paal worden geworpen en daarna met een klein heiblokje, dat in de paalbuis op en neer wordt gehaald, kapot worden geslagen. Men zou het niet verwach ten, maar De Waal's Industrie N.V. gebruikt meer dan een miljoen groen teblikjes per jaar. Als er geen oude meer zijn te krijgen bestelt men gloednieuwe, maar zonder het „inge blikte beton" is het vergroten van het draagvlak onder aan de paal niet mo gelijk. De De Waal-palen hebben inmid dels een nieuwe naam gekregen: „Europalen". Onder deze naam hoopt men de Nederlandse vinding in de landen Van de Euromarkt ingang te doen vinden. Reeds zijn de eerste successen geboekt. Toen enkele maan den geleden te Hamburg in de Ost- West Strasze de fundering voor een spoorwegviaduct moest worden ge maakt eiste de Bundesbahn, dat het spoorwegverkeer geen stagnatie mocht ondervinden. De traditionele manier van heien kon niet worden toegepast. De Europaal bracht toen uitkomst. Er werden 150 van deze palen in de grond gedreven op enkele i meters afstand van de spoorweg, I waarover om de twee minuten een trein passeerde. Het succes van het werk bracht nieuwe opdrachten. Vooralsnog wordt in Duitsland, even als in België met Nederlands perso neel gewerkt. Iedere maandagmor gen vliegen de ploegen arbeiders van Schiphol naar Hamburg om vrijdag middag weer terug te keren. Hier door worden vele, anders verloren, arbeidsuren uitgespaard. Kantoorbediende bij koop van auto gearresteerd De politie van Wassenaar heeft op verzoek van de rijkspolitie te Weesp aangehouden een 37-jarige Haarlem mer, die als kantoorbediende werk zaam was op een assurantie- en ma kelaarskantoor te Weesp. In de pe riode, dat zijn chef met vakantie was ondertekende de man een che que van f 8000 met zijn eigen naam en inde deze bij de gemeentegiro te Amsterdam, waar het kantoor van zijn patroon zijn rekening heeft lo pen. Hij kocht eerst een auto. die hij nog voor f 3.500 liet financieren op naam van zijn broer. Hierna ging hij op stap. Intussen verkocht hij de auto weer en kocht een andere. Dat werd hem noodlottic. De politie in Weesp had namelijk zijn signale ment laten vespreiden en toen de garagehouder in Wassenaar, waar hij de nieuwe auto wilde kopen de poli tie te Wassenaar tipte omdat hij arg waan jegens de adspirant-koper koes terde, viel deze door de mand. i Te Weesp heeft de man een be kentenis afgelegd. Hij had nog f3000 op zak. Hij is voorgeleid voor de of ficier van justitie. Vrijwel geruisloos en wat belangrijker is zonder trillin gen zakt de betonnen paal in de grond onder de hydraulische druk, die het machientje levert. Steeds worden stukken van ca. anderhalve meter op de paal ge plaatst tot een lengfe is verkre gen. die reikt tot in de zandplaat op soms tientallen meters diepte. De Nederlandse vrouwen en kin deren op de buitenposten In Nieuw- Guinea zullen door het gouverne ment in staat worden gesteld, hun woonplaatsen te verlaten. Hiertoe werd besloten na een bezoek, dat gouverneur Platteel maandag en gis teren aan Merauke heeft gebracht. Het betreft hierbü voornamelijk gezinnen in de plaatsen Mlndlptana, Kepi, Agats en Tanah Merah, voor zover de vrouwen en kinderen daar al niet reeds eerder waren vertrok ken. In de kringen van het gouverne ment te Hollandia wordt er de na druk op gelegd, dat „de tijdelijke ver huizing naar een groter bevolkings centrum" absoluut vrijwillig is en dat faciliteiten zullen worden ver leend uitsluitend aan die gezinnen, welke zelf de wens te kennen hebben gegeven, niet langer in deze plaatsen te willen blijven. Naast de bij een aantal Nederland se gezinnen bestaande bezorgdheid over de veiligheid is er nog een an dere belangrijke overweging, die aan leiding is geworden tot de wens van vertrek uit dit gebied: dat als gevolg van de militaire acties tegen de In donesische parachutisten, de bevoor- I rading van de buitenposten in zuid l Nieuw-Guinea aanzienlijk wordt be- 1 moeilijkt, mede doordat een deel der gouvernements-vaartuigen zonder welke de aanvoer van de noodzakelijke levensbehoeften naar dit gebied ondenkbaar is werden ingezet voor de tegenacties tegen de infiltranten. Daardoor dreigt er hier en daar het gevaar, dat de voorraden voor de burgerbevolking niet tydig kunnen worden aangevuld. Vandaag was te Hollandia nog niet bekend, hoeveel vrouwen en kinde ren gebruik zullen maken van de mo gelijkheid om uit deze buitenposten te vertrekken. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen* vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor A dm in. of Red., want deze kunnen U niet helpen. OEGSTGEEST Voor Chr. Blindenhulp De te Oegstgeest gehouden collec te voor de Chr. Blindenhulp heeft ruim f 510 opgebracht. WARMOND Spannende draverijen Evenals voorgaande jaren heerste er weer een gezellige drukte tijdens de traditionele kortebaandraverij te Warmond. Hoewel het enigszins fris was langs de touwen, werden er toch hartverwarmende races gereden. Vermeldenswaard is wel, dat de heer J de Vlieger, die het paard Sammy Mars bereed, reeds voor de vijftigste keer op Warmond kwam. De einduitslag was dan als volgt: 1. Zephyr Magowan, 2. Truax Scott, 3. Sammy Mars, 4. Wala. Tijdens het transport van het Aca demisch Ziekenhuis naar het Rijks- asyl voor Psychopaten aan de Here- weg in Groningen is vanmorgen een 32-jarige gevangene uit Arnhem uit de auto van de Rijkspolitie ontsnapt. De man zat sinds juni van dit jaar wegens een vermogensdelict in het psycnopatenasiel. Hij moest vanmor gen voor een onderzoek naar de po likliniek van het Academisch Zieken huis worden gebracht. Toen de trans portgeleiders hem wilden laten uit stappen, begon hij te vechten. Met veel moeite wist men hem weer in de auto te krijgen. De man slaagde er echter in een kleine ruit van 60 bij 25 cm in de achterdeur in te slaan. De geleiders besloten de man terug te brengen naar het asiel. Bij de He- rebrug moest de chauffeur plotseling remmen. Op dat moment moet de man kans hebben gezien zich door de kleine ruit naar buiten te werken. De geleiders dachten aanvankelijk, dat hij door de schok onder de bank te recht was gekomen. Toen hij na enige tijd nog niet was gezien, werd een onderzoek ingesteld. De man bleek echter te zijn ontvlucht. Onmiddel lijk werden opsporingsmaatregelen getroffen. Tot op heden is hy echter nog niet teruggevonden. Enorme ballon in de ruimte Man ligt weken dood in zijn woning In zijn woning aan de Van Vloos- wijkstraat te Rotterdam heeft de po litie gisteravond het stoffelijk over schot aangetroffen van de 54-jarige heer A. H. de Boer. De heer De Boer die zeer teruggetrokken leefde, is on geveer drie weken geleden voor het laatst gezien. In zijn brienbus zat nog post van 27 juni en weekbladen van 28 juni af. Vermoedelijk is de man aan een hartverlamming gestorven. De heer De Boer woonde alleen, hij had prak tisch geen familie. Het stoffelijk overschot is naar de Algemene be graafplaats Crooswijk gebracht. Dit is binnen enkele maanden het derde geval in Rotterdam van iemand die eenzaam in zijn woning overlijdt en eerst geruime tijd later wordt ge vonden. Dc Amerikanen hebben een grote ballon in de ruimte gebracht om de mogelijkheid te onderzoeken van een coinmunicatiestelsel door middel van passieve kunstmanen. De ballon die een hoogte van 1.520 kilometer bereik te, begon zijn reis in opgevouwen toe- tand in een Thor-raket die op de ba sis bij Capa Canaveral werd gelan ceerd. In de ruimte werd de ballon, „big shot" genaamd, opgeblazen, totdat hij een doorsnede had van veertig meter. Tot op 1.600 kilometer afstand van de lanceerbasis zag men de bal lon als een heldere ster aan het nachtelijk uitspansel. Zoals verwacht, kwam de ballon na 23 minuten terug in de dampkring waai hij verbrandde. Een televisiecamera in de neuske- gel van de Thor-raket heeft duidelij ke beelden van de ballon uitgezon den. Dc „big shot" is het grootste voor werp dat de mens ooit in de ruimte heeft gebracht. Het gewicht was ech ter slechts 230 kilogram. Soblen wordl niet vrijgelaten Het Hooggerechtshof te Londen heeft vandaag een verzoek van de hand gewezen om vrijlating van dr. Robert Soblen die in de Verenigde Staten tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld wegens spionage voor de Sowjet-Unie. Zoals bekend, wordt Soblen in Groot-Brittannië ge vangengehouden nadat hij zich on derweg van Israël naar de Verenigde Staten verwondingen had toege bracht. Soblens advocaat. Jones, is tegen de uitspraak in beroep gegaan. De raadsheer Lord Parker zei op de zitting dat uit het bewijsmateriaal is gebleken dat het nooit de bedoe ling is geweest Soblen officieel toe stemming te geven in Engeland uit te stappen. Men heeft hem alleen laten uitstappen om zijn leven te redden. Voor het hof speelt Soblens licha melijke toestand van dit ogenblik geen rol en evenmin de vraag of hij, als hij zijn straf moet uitzitten, in de gevangenis zal sterven, aldus Lord Parker. President van Peru in arrest President Prado van Peru is van ochtend in zijn paleis gearres teerd en weggevoerd naar de basis van een pantserdivisie, die met tanks Ihet paleis had omsingeld. Een tank had het hek van het paleis gefor ceerd. Later werd de president naar hr-t eiland Saint Laurent gebracht. Slechts zün adjudant is bij hem. I Na de arrestatie van president Prado werd het presidentspaleis door KATWIJK AAN ZEB Expositie van handwerken In de hal van de Groen van Prin- terschool, hoofd de heer C. Doets, werd gisteravond een expositie van handwerken gehouden van de leer lingen van de klassen drie tot en met zes. Van zeven uur tot half acht konden de leerlingen de handwerkjes bekij ken. Daarna was het de beurt aan de ouders, die zeer veel belangstel ling toonden voor hetgeen hun doch ters in het afgelopen cursusjaar ge maakt hadden. Bij de rondwandeling langs de stands met smaakvol uitgestalde handwerkjes kon men duidelijk zien dat handwerkonderwtjzeressen hun leerlingen heel wat kennis op dit ge bied hebben bijgebracht. Het was een lieve lust om naar de mooie breiwerkjes te kijken van de leerlingen van de derde klas en naar de meer moeilijker uitgevoerde stuk ken van de leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas. zoals wand- kleedjes. kussens, tasjes, schortjes, kapmantels met smokwerk, enz. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT Merendeels gedrukr Amsterdam, 18 juli. Men was aan het Damrak vanmid dag nogal onder de indruk van de zware verliezen die gisteren in New York plotseling zijn opgetreden, o.a. voor de daar genoteerde Nederlandse fondsen. Men ziet in deze grillige en onzekere houding van Wall Street de weerspiegeling van de moeilijke situatie waarin de V.S. zich op het ogenblik bevinden voor zover betreft hun betalingsbalans en de positie van de dollar. Gisteravond reeds hebben de in ternationale concerns in Amsterdam flinke koersverliezen geleden. In deze flauwe stemming kwam vanmorgen en vanmiddag geen verandering, al viel het op dat Hoogovens in het verdere verloop enig herstel vertoon den en de vorige koers weer dicht wisten te benaderen. Dat het onder deze onzekere omstandigheden met de beursaffaire niet erg opgewekt ge steld is, valt zeker niet te verwonde ren. De dagelijkse aandelenomzet komt nog niet aan de f. 2 min nomi naal en ook vandaag was daarin geen verbetering te verwachten. Aku vervolgde de gisteren ingezette flauwe stemming, in weerwil van de gunstig beoordeelde halfjaarcijfers. Ditbetekende vandaag voor het ray onfonds een koersverlies van 5 pun ten. Philips bewoog zich rond de 160, hetgeen een daling ten opzichte van gisteren betekende van circa f3.50, overeenkomend met 14 punten op de oude noteringsbasis. Unilever bleef aanvankelijk beneden 144, kwam la ter iets daar boven uit. waardoor het verlies zich beperkte tot f4.-. Kon. Olie week nauwelijks van de ope ningskoers van f130 af, een verlies van anderhalve gulden. Hoogovens daarentegen openden op 563 (giste ren slotkoers 574) en herstelden tot 572. De beurzen van Londen en West- Duitsland waren ongeanimeerd en eerder iets lager. Stumulerende be richten ontbraken volkomen. Op nieuw ging de hoek van Walvisvaart open op een notering van 107 tot 1084. Cultuurfondsen licht verdeeld. Ongeanimeerd was ook de Scheep- vaarthoek, waar de belangstelling volkomen afwezig was, zelfs voor Holland Amerika Lijn,'voor welke maatschappij betere transatlantische passagierscijfers worden genoemd. In het verdere verloop gaf de markt slechte zeer weinig verande ringen te zien. Nederlandse Staats fondsen waren eerder iets luier, blijk baar in afwachting van op komst zijnde nieuwe leningen. Locale in dustriewaarden konden zich niet ge heel onttrekken aan de druk waar onder de markt te lijden had. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 juli 1962 Londen 10.084—10.094; New York 3.59cV3.59j>; Montreal 3.3211 3.33,Parijs 73.3173.36: Brussel 7.224—7.224; Frankfort 90.14—90.19 Stockholm 69.804—69.854 Zürich 83.26—83.31; Milaan 57 88'2—57.93'2 Kopenhagen 52.04'4—52.09'.2 Oslo 50.31'2—50.364: Wenen 13.924 13.934; Lissabon 12.57412.594. Woensdag 18 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000. militairen bezet. Ook de zetel van de Apra. de partij van Haya de la Tor- re. de kandidaat van de partij bij de jongste presidentverkiezingen, is door militairen bezet. Volgens niet bevestigde berichten, zou generaal Odria, kandidaat van de Nationale Unie, besloten hebben in een ambassade zijn toevlucht te zoeken. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4 4 100,\ lOOiV Ned '59 44 1004 100,4 Ned '60-1 44 100' 3 100,V Ned '60 II 44 1004 100 yv 98' Ned '59 44 98 r, 98 Ned '60 44 974 Ned '61 44 98 974 Ned '53 34 934 934 Ned Gb obi 34 78 Ned '47 3 4 884 884 i Ned '51 34 954 954 X Ned '53 i-n 34 92% 924 Ned '56 3 4 92 914 Ned '48 34 854 854 Ned bel cert 34 854 Ned '50 I-II 34 854 854 X Ned '54 I-II 34 88 874 Ned '55 I 34 874 874 Ned '55 II 34 904 904 f Ned •37 3 894 894 Ned G.b obi *46 3 89}» 89}| Ned. dol. In. '47 3 864 864 Ned Inv. cert. 3 98,7« 48 ,V Ned, 62-64 3 994 99 ,V Indiè 984 Indië *37 A 3 93 93 ,V Ned, won b.l. '57 6 106 4 106,« Ned. w bJ '58 44 994 994 vorige Slotkoen koers v. heden. 108x 854 81 804 914 904 904 904 804 81 804 794 874 874 87% 91% 91 904 91 84 4 X 844 92 84% 834 105 105 ACTIEVE AANDELEN WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Robertus J. M., zn van J. H. H. Oremus en P. J. Slkklng; Gezie- na. dr van S. A. Lagas en G. van der Meel Getrouwd L. H. Floor, 24 Jr en J. S. C. M. van Leeuwen, 25 Jr. Gistermiddag is in de R.-K. Huis houdschool St. Anna in de Kerkstraat het schooljaar 1961/196'i afgesloten met de uitreiking van du diploma's. Het was, als ieder jaar, een feestelij ke middag voor de meisjes, docenten en leden van het bestuur, al werd de feestvreugde wel iets getemperd door de afwezigheid van twee bekende fi guren in de school: de directrice, zus ter Cantianilla, die nu al bijna een ha.'f jaar door ziekte is uitgeschakeld en mevrouw Janson, die ook al enke le maanden ziek is. De waarnemend directeur van de school, de heer H. Kooloos, sprak een inleidend woord. Door de afwezigheid van zuster Cantianilla en van mevr. Janson is het afgelopen schooljaar een moeilijk jaar geweest, waarin nog wel eens een lesuur moest uitvallen. Verheugend is het dat desondanks een zo groot aantal meisjes slaagde voor de verschillende diploma's. De heer Koolloos gaf enkele cijfers. Voor primaire opleiding slaagden 57 meisjes, voor de assistentenoplei ding 9 meisjes, voor de opleiding leer ling-verkoopster 13, voor huisnaaister 15, voor kostuumnaaister 7 en voor coupeuse 2 meisjes. 25 leerlingen be haalden het z.g. klimroosdiploma al gemene ontwikkeling, 7 meisjes het i tweede diploma: Algemene vrouwe lijke vorming I, verder werden er 6 middenstandsdiploma's, 11 zwemdi ploma's en 8 ehbo-dlploma's behaald. Daarna reikte de voorzitter van het schoolbestuur de heer L. de Koning de diploma's uit. Na een pauze hield de heer De Ko ning een toespraak over de verschil lende opleidingen aan de school ,en werden aan 15 meisjes, die met lof slaagden boeken overhandigd. De heer A. Lodder, voorzitter van de afdeling der Kon. Ned. Middenstandsbond, die met zfjn collega J .Lausberg van de R.-K. Middenstandsbond de diploma uitreiking bijwoonde, sprak daarna de geslaagde leerling-verkoopsters toe en bood haar namens de beide mid denstandsorganisaties een geschenk aan. Annemiek Hakkeling sprak een dankwoord namens de leerlingen, en Ada v. d. Hulst deed dit uit naam van de geslaagde leerlingverkoopsters. Amst. Rubber 1034d 103 Ver HVA-my 1184 1184 AJC.U 369 4 3644 Deli Mij cert. 136.50 136 50 Hoogovens cert. 574 570 Philips gem bez 163.90 160.20 Unilever cert 147.90 144 Dordtse Petr 599 4 596 Kon P (50 A f 20) 131.60 130 20 f Holl. Amer iyn 123% 123% Java China Pak 127 1274 KLÜ 55 54 Kon, Ned. St.boot 1404 141 1 Kon. Paket My 135 138 Stoom My Ned 132 1324 Niev. Goudr cert 112 1114 v. Ommeren cert 2594 2584 Kon Rott Lloyd 129%* 1294 N. Scheepsv Unie 126 1254 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem.lenlngen A'dam '47 (34) 3 93 Idem 48 (34).. 93 R'dam '52-1 (44) 98 ld '37 I-II <34» 92\ Z-HoU '55 44.- 1044 Bankwezen Bb N.Gem 58 6V4 104 1034 ld NWB'52 (44 95 95 BVG rsbr f500 201 201 BVG rsbr '52 1394 109 Industr Obligaties Philips Doll ïl 874 87 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 124 A'dam 56 124 A'dam *56 II 24 A'dam'56 m 24 Eindhoven '54 4 Enschede '54 24 Den Haag'52 124 Idem II 24 R'dam '52 I 24.. Idem n 24 Idem '57 24 Utrecht '52 24 Z.-Holl. 1957 24 Zuid-Holl. '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietlnstelUngen Interunie f50.-.. 179 176.50 Robeco 203 201.50 Unitas f50.- 471 472 Ver. Bez. v. 94 f50 126.50 125.50 Amst Bank 375 373 Cultuurbank 31% 314 Holl. Bank U eert. 214 214 Ned. Handelmy. 339 339 Rott. Bank 342 3444 Twentsche Bank 305 308 Senembab 326 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 530 520 Berkei's Pat230 230 BorsumU-Wehry 73% Calvè Delft eert. 745 728 ElectrolasmlJ 480b 326 K. Pap. v. Gelder 310 31OV4 K. Ned. Grofsm. 165 i6i Holl. Constructie 435 408 Ing. bur. v. Bmy. 206 205 Internatio 183 1824 Int. Kunstst. Ind. 80b 80% v. Kemp. en Beg. 1534 153 Leldse Wolspj-y 425 Milller en Co NB. 350 4 350 Ned. Kabelfabr. 524 4 516 Philips pref58— 57.50 Rott. Droogd. My 459 451 Sikkens Groep 735 730 Ver. Touwfabr. 3814 3814 Walvisvaart 1064 1064 Wernink's Betmy 1954 1944 Wilton FeUenoord 2804 2794 v Wyk Heringa 91 90 x Zaalberg 126b 125 b Mijnbouw en petroleum BUI ton 2de r. 438 430 Kon Petr (f20) 131.— 129.70 A me rlk_ fondsen Canad Pacific R 23% 224 Intern Nickel 60 4 59 Anaconda 404 404 Bethlehem Steel 33% 33^ Cities Service 48% 42 iV General Motor».. 49% 48 Kennecott 69 4 69 Republic 8teel 39 384 Shell OU31 30 Union Pacific 29% 29,T« Un States Steel 46% 46 4 Bieden s Ex-dividend a Exclaim 9

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9