Hollandse Regenboogzeilers lopen verder weg van Friezen VERHEES BLIJFT GOED SPELEN. Henk Schouten is 25 renners te snel af Visserij school in IJmuideii ziet leerlingen-aantal toenemen Willemse won opnieuw marathon Nieuws van de duiven Spanning Ikeda ruimt op Treilervloot tot een klein aantal schepen teruggelopen LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 JULI 1968 YAnswanó&AQ* Ondanks zege van Alberda Zwolse Boys tegen fusie met PEC De Ledenvergadering van de twee de divisieclub Zwolse Boys heeft gis teravond besloten niet in te gaan op het voorstel van de KNVB om door een onvoorwaardelijke fusie met PEC een plaats ln het betaalde voet bal te verwerven. Slechts 22 leden stemden voor het voorstel van de KNVB WIELRENNEN Cordang overleden In het gemeentelijk ziekenhuis in Den Haag is op 81-jarige leeftijd overleden Mathieu Cordang, een dei- sterkste amateur-wielrenners uit de periode 18901900. Cordang behaalde in 1896 het we reldkampioenschap over 100 km en werd in de klassiekers BordeauxPa rijs en ParijsRoubaix tweemaal tweede. Wedvlucht met oude duiven vanaf Ruffex. Afstand plm. 752 km., ge lost te 6.15 uur met kalme n.o. wind. De Rijnklievers In concours 78 vogels, le duif te 18.32.27 uur. H. v. d. Vecht 1, 8, 9; Chr. v. d.Pluym 2, 5; J. v. d. Wal 3; H. Kiel 4; B. Hooger- vorst 6; M. Reyerse 7; Lolkes de Beer 10. De Vriendenclub In concours 43 vogels; le duif te 19.21.20 uur. L. Gijsman 1, 8, 9; Th. den Hoed 2; E. Wansink 3; H. Mooten 4; J. v. Duu- ren 5; A. de la Rie 6; W. Mark 7; J. Beekman 10. Leidse Postduiven Club In con cours 44 vogels, le duif te 18.17.24 u. A. v. d. Meys 1, 8; M. de Lange 2, 3; J. C. Knijnenburg 4; G. v. Steyn 5; J. v. Alphen 6; P. Teske 7; H. Fasel 9; S. A. v. Hees 10. De Bonte Duif In concours 29 vogels, le duif te 18.22.41 uur. W. Siera 1; M. Noordervliet 2; G. v. Al- bada 3. 5; D. de Romein 4; Bink— v. d. IJssel 6; P. Fasel 7. St.-Denis Wedvlucht met oude duiven vanaf St.-Denis. Afstand plm. 390 km., ge lost te 6 uur met n.o. wind. De Rijnklievers In concours 108 vogels; le duif te 11.51.26 uur. A. M. Pieterse 1; Lolkes de Beer 2; P. Borst 3; C. de Ridder 4; A. v. Hemert 5, 7, 10; M. Jongeleen6; Chr. v. d. Pluym 8. De Vriendenclub In concours 111 vogels; le duif te 11.51.07 uur. A. de la Rie 1; R. Pet 2; J. Veilbrief 3; W. Mark 4; L. Gijsman 5; H. Mooten 6, 10; C. Vlaardingerbroek 7; E. Wan sink 8; J. Pauw 9. Leidse Postduiven Club In con cours 74 vogels; le duif te 11.45.05 u. M. de Lange 1, 2, 4, 8; J. v. Alphen 3; D. v. d. Nieuwendijk 5, 7; W. Teske 6; W. Bey 9; H. v. Alphen 10. De Bonte Duif In concours 87 vogels; le duif te 11.47.27 uur. Bink - v. d. IJssel 1, 5; G. v. Albada 2, 3; W. Siera 4, 6, 10; K. v. d. Berg 7, 8; J. Kukler 9. (Van onze zeilmedewerker) Prachtig weer begunstigde de vierde dag der Kaagweek, waar bij het alleen maar jammer was, dat er tijdens de Holland-Fries land Regenboogwedstrijd een periode van windstilte inviel, waardoor de schepen een half uur lagen te dobberen op de plas en waarbij nu deze dan gene weer 'n stukje naar voren wist te komen. Het leek er bij de start op, dat ir. G. A. Bakker als eerste over de streep zou gaan, doch hij lag zo dicht bij de bovenste boei, dat hij het risico van doorvaren niet durfde nemen en een slag maakte. Nauwelijks had hij het roer ge wend, of het schot viel, maar toen was geen directe terugkeer meer mogelijk en de Fries Alberda nam op fortuinlijke wijze de leiding. Dadelijk ging de Fries er vandoor en het was toen al te zien, dat hij zijn plaats niet meer zou afstaan. Hij werd zelfs geen ogenblik meer bedreigd en Bakker miste de aan sluiting bij de kopgroep, want toen hij als laatste was gestart, werd hij bovendien opgevangen door De Wilde, die hem in een langdurige loefpartij zowat naar de Lakerpolder bracht. Toch gaf Bakker zich nog lang niet gewonnen. Reeds in het kruisrak had hij de De Wilde te pakken en later drong hij steeds verder naar de voor hoede op. Daar zaten Gebuis en Tol achter Alberda aan, maar aan bena deren behoefden zij niet te denken. Toch slaagde Bakker er op de Spriet- laak in de Fries Rofekamp nog te passeren, zodat de tweede, derde en vierde plaatsen voor Hollanders wa ren. Daaraan voegden Bos en Van der Velde nog een achtste en negen de plaats toe, terwijl de Friezen de plaatsen 1, 5, 6, 7, 10 konden behalen. Holland kwam daardoor met 2926.1 punt voor de derde maal als over winnaar uit de strijd, terwijl de totaal stand werd gebracht op 91.2 punt voor Holland en 73.1 punt voor Friesland. Vandaag de laatste wed strijd Het zou al heel raar moeten gaan, indien de Hollanders hun voor sprong van 18.1 punt nog verloren zouden zien gaan. Verrassingen De zo nu en dan sterk wisselende wind deed hier en daar grote verras singen ontstaan. Het wedstrijdco mité probeerde deze zoveel mogelijk op te vangen, want er werden niet minder dan drie verschillende banen gevaren, al naar gelang de wind uit het noorden of het westen kwam. In de 12 M2 klasse kwamen slechts drie deelnemers binnen, terwijl er niet minder dan vijf opgaven. Of zij het te lang vonden om 3 a 3% uur op de plas te blijven, we weten het niet, maar in ieder geval werd reeds na twee ronden door twee deelnemers te vroeg gefinisht, terwijl drie ande ren om onbekende redenen opgaven. Winnaar werd B. Binkhorst, die nog drie punten achter is op C. A. Seret, die tweede werd. De Vrijheidsklasse leverde derde zege in successie op voor Bouw van Wijk, terwijl M. Korswagen voor de derde maal tweede werd. Hoe de eindstand er hier uit zal zien, is niet moeilijk te raden. In de Soloklasse werd alleen des morgens een officiële wedstrijd geva ren, omdat de Engelse gasten des mid dags op tournee gingen. Winnaar werd de Engelsman T. Allen, terwijl R. Meijer en Tom Westen, die voor Migchels inviel, derde werd. Eerst daarna kwamen Jack Holt en Stone, die het klassement aanvoeren met resp. 174 en 148 punten. Daarna komt R. Meijer als derde met 134 p. L de Wit slaagde er in de Pam- pusklasse in zijn eerste overwinning te boeken met J. Greevelink op de tweede en G. Biesot op de derde plaats. In de Vaurienklasse behaalde G. A. M. Saraber zijn tweede over winning met zijn broer als tweede, Badgastentoernooi Noordwijk (Van onze tennismedewerker) L. Verhees, die in de eerste ronde van het H.E. B verraste met een twee-sets zege op zijn rivaal P. Grimbergen, is op de goede weg voortgegaan. De nummer cén van de Katwijkse L.T.V. heeft de juiste touch op zijn slagen en daarvan werd nu de toch waarlijk niet tot de zwakke broeders behorende H. v. Nes, overwinnaar van Krul met 6—0, 6 1, het slachtoffer. Met 6—1, 6—4 bleef Verhees op overtuigende wijze overeind. R. Moolenbroek gaf de in Duitsland wonende Jurgens, met 64, 62 geen kans. Gezien het verzorgde spel van Jurgens vanaf de achterlijn, moet de vinst van R. Moolenbroek niet worden onderschat. Een hevige strijd streden G. Pasma en v. d. Hoek. G. Pasma toonde zich in de tweede set, de eerste verloor hij met 3—6, de geduldigste speler die noch tans risico durfde nemen wanneer de kansen tot scoren werden gebo den. Met 7—5 maakte hij 1 set gelijk en in de beslissende set had hij geen onoverkomenlijke moeilijkheden te overwinnen, 63. W. Punt, bedreiger van J. Temminck in het Leidse Hout- toernooi, maakte korte metten met Loch. Na 6—2, 3—0 voor Punt gaf Loch wegens een rugblessure op. Het D.E. B belooft een spannende ge schiedenis te worden. Er zijn nogal wat krachten die weinig voor elkaar P. van Toen als derde en de Belg Wittoeck als vierde. J. J. van 't Hoogerhuys werd eerste in de 12 Voetjollenklasse A met me vrouw Plantenga-Tlms als tweede. M. C. van der Spek derde en L. H. de Goederen als vierde. Eerst daarna kwam leider P. J. M. Bulters als vijf de binnen, maar hij behield met en kele punten voorsprong zijn eerste plaats in het algemeen klassement. In de FD-klasse won F. H. Imhoff ditmaal vóór Heike Blok en in de Valkenklasse leek A. J. Klein voor dé verrassing te zullen zorgen door bijna geheel de wedstrijd aan kop te gaan vóór Klrkenier en Rolf v. d. Baumen. De laatste loodjes wogen echter blijkbaar het zwaarst, want niet hij doch Kirkenier finishte als eerste met v. d. Baumen als tweede en A. v. d. Veer als derde, terwijl Klein met de vierde plaats genoegen moest nemen. Kirkenier leidde hier na met zes punten voorsprong op Rolf v. d. Baumen. De strijd in de Regenboogklasse had wederom een spannend verloop, want nu lag Gebuis lange tijd aan kop, doch hij verloor meer en meer terrein en Kist kwam aan de leiding. Hofland en andere met hem maak ten in het eerste kruisrak naar het Stoombotengat enkele zeer onvoorde lige slagen en de situatie werd sterk gewijzigd. Toch scheen het, dat op den duur de rust in het veld lang zaamaan werd hersteld, maar K. Tol won op fraaie wijze zijn eerste wed strijd in deze Kaagweek, Bakker werd nog tweede, mr. v. d. Werf der de, Kist vierde en Hofland vijfde. Bakker leidt hierdoor met 5 punten voorsprong op Tol en 6 punten op Hofland. Uitslagen De uitslagen der A-klassers wa ren gisteren: 12 M2 klasse: 1. B. Binkhorst, 2. C. A. Seret, 3. K. van Muyden. Vrijheidsklasse: 1. B. van Wijk, 2. M. Korswagen, 3. J. R. de Vries, 4. L. v. Tienhoven, 5. H. Schmitz jr. Soloklasse: 1. T. Allen (E). 2. R. Meijer, 3. Tom Westen, 4. Jack Holt (E;, 5. A. Stone (E. Pampusklasse A: 1. L. J. A. de Wh. 2. J. Greevelink, 3. G. Biesot, 4 P. J. Zaayer, 5. J. v. d. Hoek. Vaurienklasse: 1. G. A. M. Sara ber, 2. A. J. Saraber, 3. P. van Toen, 4. W. Wittoeck (B), 5. R. M. Duim. 12 Voetsjollenklasse: 1. J. J. van 't Hoogerhuys, 2. mevr. M. E. Plan- tenga-Tims, 3. M. C. van der Spek. 4. L. H. de Goederen, 5. P. J. M. Bulters. Flying Dutchmanklasse: 1. F. H. Imhoff, 2. H. Blok, 3. O. G. Steegstra, 4 F. ten Herkei. Valkenklasse: 1. H. Kirkenier, 2. E. E. A. Rolf v. d. Baumen, 3. A. L. J. van der Veer, 4. A. J. Klein, 5. ir. L. P. Herfst. Regenboogklasse: 1. K. J. Tol, 2. ir. G. A. Bakker, 3. mr. A. van der Werf, 4. C. Kist, 5. John Hofland. Finnjollenklasse: 1. H. F. van der Rest, 2. Koos de Jong, 3. H. W. van Berkel, 4. W. Maarse, 5. G. J. Lever- land. Olympiajollenklasse: 1. N. J. Key- zer, 2. D. van Veldhoven, 3. B. Roden burg, 4. A. P. Blok, 5. P. L. M. van Wamel. 1-3 M2 Streepklasse: 1. J. de Ruy- ter, 2. J. W. Bauer, 3. H. van der Kooy, 4. B. Zandstra, 5. A. W. End stra. Schakelklasse: 1. R. Tetteroo, 2. M. de Ruyter, 3. E. van Essen, 4. H. v. d. Barselaar. Flying Juniorklasse: 1. mej. A. Vunderink, 2. A. E. Dudok van Heel Jr.3. H. E. Timmermans, 4. R. Meyer. Sternklasse: 1. R. van Kranen, 2. J. O. van der Pijl, 3. I. v. d. Waal, 4. B. R. de Vries, 5. P. M. de Bruyn. Ronde van Leimuiden Henk Schouten is voor eigen publiek winnaar geworden van de Ronde van Leimuiden. Schouten ontsnapte op het juiste moment, nam een voorsprong van een ronde op zijn naaste concurrenten en ging onbe dreigd over de eindstreep. Het aantal deelnemers aan de Ronde van Leimuiden (De Bataaf—Swift-Comb. Leiden), moest ook gisteren weer beperkt blijven, omdat de organisatoren van de ronde de Nokweg niet in het parcours konden op nemen. Het waren ditmaal 26 renners, die weer voor de nodige spanning ge zorgd hebben. Namen als Enthoven, Jan Klaassens mag weer voetballen De te Venlo woonachtige Feijen- oord-speler, Jan Klaassens, die op 2 maart j.l.toen hij na een training in Rotterdam per auto op weg was naar Venlo, een verkeersongeval kreeg, deelde ons gisteren mede dat hij behoudens onvoorziene omstan digheden met ingang van de nieuwe competitie op 26 augustus weer zal mogen voetballen. Klaassens deelde verder mede dat hij inmiddels is be gonnen met trainen bij zijn oude club, VVV. Hij voelt zich volkomen fit. doch de behandelende geneesheer houdt hem nog steeds onder controle. onderdoen. Zoals mevr. v. Berge Henegouwen, mej. J. ten Bosch, Frau Opel en mej. Breuning. Teveel vaart Mevr. v. Berge Henegouwen had teveel vaart in haar drives om Frau Dutzie ook maar even een illusie te laten op een beter resultaat dan een eervolle nederlaag. Vooral de back hand van de no. 1 van de Leidse Hout deed weer vernietigend werk. Het werd 62, 64 voor mevr. v. Berge Henegouwen. Met bijna dezelf de cijfers zegevierde ook één van haar concurrentes voor de eerste plaats in het D.E. B, mej. JJ. Bosch. Deze versloeg na een in de eerste set vrijwel gelijkopgaande strijd mevr. Pieters, 64, 6—1. Een andere partij in het D.E. B, die van begin tot eind boeide was die tussen Frau Opel en mej. Enneking. Laatstgenoemde speelster bood sterke tegenstand in de eerste set had toen op beslissen de momenten wat pech maar zakte na verlies. 57, in de tweede set helemaal weg, 16. H. Meyer boekte in het H.E. C een verdienstelijke winst op Vodegel, 63, 64 en zal met Burki hoge ogen gooien voor de bezetting van de eerste plaats. In het H.E. A komen o.a. W. Reidt, K. Koers, vorig jaar winnaar van het H.E. A, Holleman, De Roy v. Zuidewijn op het gravel. In het D.E. A begint de nationale kampioene mevr. Baars—Wienese haar ((war- ming-up" voor de nationale kam pioenschappen in augustus. Mej. J. Koster en mevr. CruytzerNoteboom zullen trachten haar van de zege in dit nummer af te houden. Dozijn ministers in Japan ontslagen Premier Ikeda van Japan heeft zijn kabinet ingrijpend gewijzigd. De 52-jarige Ohira, eerste secretaris van het kabinet, neemt de porfefeuille van Buitenlandse Zaken over van Ko- saka. Een vrouw, Tsoeroeio Kondo, wordt hoofd van het bureau voor na tuurwetenschappen en atoomenergie. Ontslagen zijn de ministers van Buitenlandse Zaken, Justitie, Finan ciën, Sociale Zaken, Vervoer, PTT, Arbeid, Bouwnijverheid, Internatio nale handel en Industrie, alsmede en kele ministers van Staat. Aangebleven zijn slechts de minister van Onderwijs en de minister v. Land en Bosbouw. De eerste heeft dezelfde portefeuille gekregen, de tweede is minister van Bouwnijverheid gewor den. Paleis beschoten van aartsbisschop Uit een voorbijrijdende auto heeft men maandagavond met een machi negeweer op het paleis van de Bra ziliaanse aartsbisschop geschoten, zo is in Rio de Janeiro bekendgemaakt. De aartsbisschop, mgr. De Barros Camara, die op het ogenblik van de aanslag niet thuis was, was van me ning dat deze aanslag een onderdeel is van een samenzwering tegen de kerk. „Men heeft al de onbeschaamd heid gehad om een bom in het Va- ticaan te plaatsen. Wij moeten daar om niet versteld staan over terroris tische aanslagen t<-gen de kerk in andere delen van de wereld", zo zei mgr. De Barros Camara tegen gou verneur Lacerda. Karstens en Wesseling waren daar een waarborg voor. Vanaf het moment van het start schot hebben de vele toeschouwers die het parcours omzoomden van felle strijd kunnen genieten. Niet Schouten, maar Kooyman uit Rijnsburg was de meest, opvallende figuur gedurende de eerste tien ron den. Zyn moeite werd echter schraal beloond. Nadat hij enkele ronden een voorsprong van ongeveer 200 meter had gehad, begonnen Wesseling, Karstens en Schijff, gevolgd door Schouten de vluchteling tot de orde te roepen. De dappere Kooyman werd even later opgeslokt door het peloton De vier koplopers gingen door. Zij liepen steeds verder uit op het pelo ton. dat onder aanvoering van Ent hoven een verwoede poging deed om het gehele rennersveld weer bij el kaar te krijgen. Toen, op de helft van de wedstrijd na ongeveer 32 kilome ter, begon Schouten aan zijn beslis sende demarrage. Schijff, Wesseling en Karsten zagen geen kans hem bij te houden en moesten de onstuitbare man uit Leimuiden laten gaan. Hij achterhaalde het inmiddels danig ge slonken peloton en trachtte ook de koplopers, bij wie zich inmiddels Enthoven gevoegd had, een ronde achterstand te bezorgen. Hij kreeg de rest van het peloton aan zijn wiel, zodat enkele ronden voor het einde alle renners weer bij elkaar waren. Met een ronde voorsprong werd Schouten winnaar van de ronde. Een geslaagde ontvluchtingspoging vlak voor het einde bezorgde J. Fran sen uit Halfweg de tweede plaats. Gerben Karstens uit Leiden won de SDrint van het peloton en legde be slag op de derde plaats. Weinig span ning dus aan de finish, maar ove rigens een wedstrijd die voor de no dige spanning had gezorgd. De uitslag was als volgt. 1. H. Schouten (Leimuiden), 2. J. Fransen (Halfweg), 3. G. Karstens (Leiden); 4. B. Boom (Enter) 5. M. Sniiders (Halfweg). 6. G. Wesseling (Osdorp), 7. P. Kooyman (Rijns- burg). 8. D. Enthoven (Grote IJpol- der). 9. A. Jongkind (Aalsmeer». 10. P. Rinkel (Aalsmeer), 11. C. Schijff (Rijnsburg). De Vrijheidsklasse met de spinnaker op. De verwachting, dat de kleine teruggang in het aantal leerlin gen van de gemeentelijke school voor visserij en scheepvaart te IJmuiden in 1960, zou plaats maken voor een toeneming, is juist gebleken. Deze toeneming viel vooral te constateren bij de dagschoolopleidingen. Het schoolbezoek aan de avondschool bleef vrij constant. Ook nu weer was het machine- kamerpersoneel ver in de meer derheid. De belangstelling voor de dek- afdeling nam echter ook toe. De handelsvaart en de sleepvaart waren het sterkst vertegenwoor digd. De afdeling stuurman zee visvaart werd door een klein aantal leerlingen bezocht. Het aantal buitenleerlingen was weer bijzonder groot en overtrof dat van 1960. Alle provincies waren ver tegenwoordigd. In totaal bezochten 591 leerlingen de verschillende dag en avondcursussen tegen 561 in 1960. Hierbij komt nog een 25-tal van de avondbinnenvaartschool. Van de leerlingen waren er 205 ofwel 34.4 procent afkomstig van buiten de ge meente Velsen. Er werden 337 leer lingen toegelaten tegen 321 in 1960. Het aantal vertrokkenen bedroeg 341 (in 1960: 325). Aan de schoolexa mens namen 86 leerlingen deel van wie er 66 slaagden, zijnde bijna 77 procent. Aan ds Rijksexamens werd deelgenomen door 95 leerlingen, van wie er 85 slaagden, dus ongeveer 89.5 procent. In het jaarverslag over 1961 wordt opgemerkt, dat achter de droge op somming van feiten, voor degenen die de visserij een goed hart toedra gen, een zekere tragiek schuilt. De IJmuider treilervloot, die destijds enige honderden schepen telde, is teruggelopen tot een klein aantal. Tussen de vele grote schepen, die in de haven van IJmuiden verschij nen, komen die met het kenteken IJM hoe langer hoe minder voor. Van de honderden leerlingen, die het visserijonderwijs aan de school te IJmuiden volgden, is nog maar een klein percentage op de IJmuider vloot aanwezig. Wel vindt men nog een aantal terug als leidinggevend personeel op schepen, die officieel in andere Nederlandse visserijhavens te boek staan, maar die regelmatig IJmuiden aandoen. Aan één oorzaak hiervan, n.l. het personeelsgebrek, wordt een nadere beschouwing gewijd. De vraag wordt geopperd of er voldoende gelegenheid is geweest om de treilervloot van jon ge, goed opgeleide krachten te voor zien, zoals dit ook in andere bedrijfs takken plaats vindt. De school te IJmuiden heeft steeds gepoogd die schakel te zijn, die het visserijbedrijf nodig heeft om verzekerd te zijn van een voor zijn taak berekende beman ning. Blijkbaar is, aldus het verslag, dit door velen uit het bedrijf niet begrepen. De mogelijkheid voor de 16-jarige leerlingen om als lichtma troos op treilers te varen, bleek aL thans als regel zeer beperkt. Voor de jeugdige leerlingen van 14 en 15 jaar was deze mogelijkheid ge heel uitgesloten, hetgeen overigens, gezien de meestal zware arbeid, die aan boord van deze schepen verricht moet worden, niet te betreuren valt. Zoals bekend kwam slechts een klein deel van deze leerlingengroep in het visserijbedrijf terecht, waar het em plooi vond op loggers en kotters. De overigen werden geplaatst bij andere zeevaartbedrijven en waren als regel voor het visserijbedrijf verloren. Niet alleen Noordzee Het vaststellen van deze feiten heeft geen zin, als er geen lering uit wordt getrokken, aldus het jaarver slag. Het ziet er naar uit, dat de tijd niet ver af ligt, dat gebroken wordt met het uitsluitend bevissen van de Noordzee. De grotere schepen zullen het verder moeten zoeken. Dit werd reeds in 1949 gerapporteerd door een commissie, die zich bezig hield met de reorganisatie van het visserij-on derwijs. Geconcludeerd werd, dat een reorganisatie van het onderwijs in de allereerste plaats een gebiedende noodzaak is voor de zeevisserij. Men is thans bijna 13 jaar verder. Op zeer bescheiden schaal is wat de commissie wenselijk en noodzakelijk achtte, gerealiseerd. Inmiddels ech ter zijn situaties ontstaan, die des tijds niet te voorzien waren, o.a. het personeelsgebrek. Er bestaan gegron de redenen om aan te nemen, zo ver volgt het verslag, dat dit in de vis serij niet die omvang had aangeno men als men tijdig op aanlokkelijke voorwaarden jeugdig personeel had weten aan te trekken, voorwaarden die niet uitsluitend in het financiële vlak behoeven te liggen, maar die eveneens de garantie hadden gege ven, dat men zich in zijn menszijn niet bedreigd zou voelen. Oefenschip Als men in de toekomst aandacht gaat besteden aan het visser ij-onder wijs aan jonge leerlingen, dan zal men zonder twijfel tot de conclusie komen, dat een 3-jarige vooroplei ding noodzakelijk is. Hierbij zal het veelbesproken visserij-oefenschip niet kunnen ontbreken. Dit zal dan Utrechtse onderivijzer verdiende goed De Nederlander Herman Wil lemse heeft voor de derde achter eenvolgende maal de Atlantic City-race, een zwemmarathon op de Atlantische Oceaan bij het in New Jersey gelegen plaatsje At lantic City, gewonnen. Hij legde de 25 mijl rond het eiland Absecon af in 11 uur 35 min. 45 sec. De Canadees Cliff Lumsden werd tweede en de Ame rikaan Tom Park, die met 9 uur 21 min. 42 sec. het record van deze race op zijn naam heeft staan, finishte als derde. Gerrie ter Horst naar Sparta De 18-jarige uit Steenwijk afkom stige Gerrie ter Horst, linksback en jeugdinternational van Leeuwarden, zal het komende seizoen spelen voor de eredivisieclub Sparta. Zaterdag avond is deze overdracht tot stand gekomen. Ook Feijenoord en PSV wa ren in Ter Horst geïnteresseerd. Leeuwarden heeft intussen al een nieuwe linksback, namelijk de 24-ja- I rige Rob Oosterhuis van Be Quick. Willemse legde met zijn zege be slag op de eerste prijs ter waarde van 5000 dollar en ontving boven dien ruim 11.000 dollar aan an dere prijzen. De zee was zeer ruw, maar hal verwege de race had de Neder lander al een grote voorsprong op de andere 13 concurrenten, onder ivie drie zwemsters. Toen hij op twee mijl van de finish was ge naderd werd hij door de hevige vloedgolven tegen de pijler van een brug gesmakt. Willemse werd licht aan het hoofd gewond en liep enkele arm en beenblessures op. Na afloop verklaarde hij dat het de zwaarste wedstrijd ivas ge weest die hij ooit gezwommen had. Zes zwemmers, onder wie de Ar gentijn Alfredo Camarero, eerste in 1957, staakten de strijd voor tijdig. Greta Andersen, de vroegere Deense kampioene, eindigde op de vijfde plaats. Ze ivas enkele ma len onzacht met rotsen in aan raking gekomen, getuige de vele snijwonden die zij had opgelopen. Overigens hadden de meeste zwemmers, van wie er één twee voortanden kwijt was geraakt, daar last van gehad. HERMAN WILLEMSE echter een vaartuig moeten zijn, dat zó is ingericht, dat tot uiting komt de waardering van de overheid voor de visserman als mens. Als men ziet, zo vervolgt het ver slag, op welke wijze de leerlingen van de Rijn en binnenvaart op het instructievaartuig „Prinses Beatrix" zijn gehuisvest, en dit vergelijkt met hetgeen men „van zekere zijde" de jonge leerlingen aanbiedt in de vorm van een 52 jaar oude omgebouwde logger, dan kan het oordeel, inzake een dergelijke waardering voor jonee arbeiders „kort maar vernietigend" zijn. Een 3-jarige vooropleiding wordt trouwens geheel in de lijn van de ontwikkeling geacht, nu de „Interna tionale Arbeidsorganisatie" het verdrag no. 112 heeft aangenomen, waarin o.a. is bepaald, dat personen beneden 15 jaar geen arbeid mogen verrichten aan boord van een schip. Het onderwtfs voor stuurlieden en motordrijvers zal in de naaste toe komst zeker herziening behoeven. De veranderingen, die ten aanzien van de natutische hulpmiddelen en van de voort-suwingswerktuigen en hulp werktuigen in de laatste jaren heb ben plaats gehad, zijn van dien aard, dat het tegenwoordige onderwijs achterop is geraakt. Voor het mo derne navigatie-onderwijs zijn de hulpmiddelen reeds gedeeltelijk in de school.aanwezig. Men hoopt niet te lang meer te behoeven wachten op de ontbrekende elektronische- en an dere Instrumenten. Vergeten groepen Het steeds op de voorgrond plaat sen van de problemen Inzake het vis serij-onderwijs heeft tot gevolg, dat de overige opleidingen aan de school te IJmuiden tot de „vergeten groe pen" gaan behoren. Maar de meest urgente vraagstukken moeten nu eenmaal het eerst de aandacht heb ben. Vandaar, dat nog steeds geen plannen zijn uitgewerkt voor een mo delrokerij, een dagcursus voor het „voorlopig diploma als scheepswerk- tuigkundige", voor een internaat en voor een opleiding tot scheepskok. Bij de inrichting van een internaat zou, wat de inrichting van een kombuis betreft, rekening kunnen worden ge houden met de opleiding voor scheepskok. Dat er voor de laatstgenoemde op leiding grote belangstelling zou be staan, wordt bekend genoemd. Het zelfde geldt voor een dagcursus voor het „voorlopig diploma als scheeps- werktuigkundige". Gezien de vermin derde belangstelling voor het avond onderwijs en het nog steeds nijpende gebrek aan machinekamerpersoneel, is het, aldus het verslag, zeker te overwegen of binnen afzienbare tijd een dergelijke cursus aan de school voor visserij en scheepvaart te IJmuiden kan komen. Zeezeilwedstrijd naar de Hoek Op zaterdag 11 augustus zal Prins Philip van Engeland, in zjjn functie van beschermheer van „The Sail Training Association", aan boord van het voor Torbay in Zuid-Engeland liggende koninklijke jacht „Britan nia" het startschot lossen voor de grote zeezeilwedstrijd van Torbay naar Hoek van Holland. Aan deze tweejaarlijkse internatio nale wedstrijden van de STA mogen uitsluitend zeilende schoolschepen en zeilvaartuigen die geheel bemand zijn met leerlingen van zeevaartscholen en soortgelijke opleidingen deelne men. Het totaal aantal deelnemers aan de dit jaar te houden wedstrijd is groter dan ooit het geval is geweest. Op 11 augustus zullen namelijk 33 schepen door de start gaan om na afloop van deze wedstrijd te Rotter dam binnen te lopen. Tot deze deel nemers behoren onder andere de vierkant getuigde Noors- „Orlandet" en de Duitse „Korch Fock", alsmede een zestal meer dan 50-ton metende Britse. Franse, Italiaanse, Noorse en Nederlandse schoeners. Verwacht wordt, dat deze zeilvloot ln de loop van vrijdag 17 augustus te Rotterdam zal aankomen, waar de jachten ligplaats zullen krijgen in de Veerhaven, terwijl de grote schepen zullen afmeren aan de Parkhaven. Aan deze kade is ook plaats gereser veerd voor et.kele buitenlandse oor logsbodems. die Rotterdam in die da gen ter gelegenheid van deze zeil wedstrijd zullen bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7