Koudekerks eerste fer via Telstar burg< MAANDAG TV-PROGRAMMA UIT AMERIKA VIA TELSTAR Negende zomercui'sus Ned. kunsthistorie Moeiteloze koorzang van „Vox Jubilans" Telefoongesprek met Artesia Kerkelijk Leven LUNS voert besprekingen in Rome Daarna Europese uitzending Spion verwondde zichzelf om in Engeland te kunnen blijven Voor de BOLLEN-, GROENTE- en FRUITKWEKERIJEN een grote partij YANGLATTEN Deelnemers uit 20 landen mm auping Doch nieuwe ontwikkeling is als een gesloten boek Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 juli 1962 Tweede blad no. 30706 Burgemeester Q. Waverijn van Koudekerk aan-; den Rijn zal donderdag 26 juli via de Amerikaanse satelliet „Telstar" een telefoongesprek voeren met mr. Paul Parker, burgemeester van de zusterstad Artesia Californië, mr. David Seldeen, oud-eerste burger van deze stad en mr. Ed Medley, city-mana ger. Het is voor de tweede maal, dat burgemeester Waverijn een telefo nisch gesprek voert met zijn ambt genoot in deze Californische stad. Het eerste gesprek kwam tot stand dank zij de bemiddeling van het Leidsch Dagblad toen Koudekerk in Artesia werd geproclameerd als zus- tergemeente in het kader van het Sister City-programma. De heer Waverijn is een van de twee Nederlandse burgemeesters Nijmegens eerste burger zal ook een gesprek voeren via de „Telstar" die door de American Telephone en Telegraph Co. in de gelegenheid wor den gesteld op deze bijzondere ma niet te spreken met relaties in Ame rika Dc Nederlandse PTT heeft alle noodzakelijke medewerking toege zegd om het gesprek langs de tele foonlijn door België naar Permeur Middenstandsexamens Geslaagd voor het Middenstands examen: S. de Graaf, Leiden; M. de Grauw, Alphen a.d. Rijn; J. Grim bergen, Alphen a. d. Rijn; J. v. Eg- mond, Voorhout; P. Groot, Woubrug- ge; H. de Groot, Oegstgeest; Th. de Groot, Leiden; D. v. d. Gugten, Rijns burg; W. Guldemond, Leiden; D. Guyt, Katwijk; P. v. d. Haak, Oegst geest; C. de Haan, Leiden..; W. de Haas, Noordwijkerhout; G. Haasnoot, Wassenaar; H. v. Haasteren, Leiden; P. v. Haasteren, Oegstgeest; Ch. Har- melink, Voorschoten; G. v. Harskamp, Alphen a. d. Rijn; C. den Hartog, Bo degraven; N. v. d. Haven, Nieuwkoop; J. Heemskerk, Zoeterwoude; P. Her mans, Voorhout; R. Heruer, Leiden; J. de Hey, Alphen a. d. Rijn; A. v. d. Heyden, Leiden; C. Hilgersom, Leid- schendam; J. Hoeks, Leiden; P. Ho- fenk. Leiden; M. Hogeboom, Lisse; D. Honders, Leiden; C. Hoogervorst, Ze venhoven; M. Hoogerwerf, Noorden; A. Hooymans, Voorschoten; A. Hors man, Lisse; M. v. d. Horst, Wou- brugge; J. Huisman, Alphen a. d. Rijn; H. Hulscher, Bodegraven; J. Iterson van Wijnen, Leiden; J. Ja cobs, Hazerswoude; P. Jagerman, Katwijk a/Zee; R. Jansen, Noordwij- kerhout; Rudolf Jansen, Katwijk a. d. Rijn; M. Janssens, Alphen a. d. Rijn; B. de Jong, Koudekerk a. d. Rijn; G. de Jong, Zoetermeer; N. de JongKooyman, Leiderdorp; P. Kai ser, Zoeterwoude; W. Kamp, Haar lem; A. v. Kampen, Sassenheim; M. v. Kan, Noordwijk a/Zee; C. Kelder, Ter-Aar; C. v. Kempen Zwetsloot, Alphen a. d. Rijn; W. v. Kempen, Hazerswoude; D. Kampers, Leiden; J. Kiel, Leiderdorp; W. Klein, Leiden; C. Klerk, Hazerswoude; N. Klerk, Ha zerswoude; A. Kneppers, Zoetermeer; A. Knijnenburg, LeidschendamJ. Koelewijn, Katwijk a/Zee; H. Koppe laar. Leiden; J. Koppelaar, Leiden; M. Koppert. Valkenburg; E. de Kort, Katwijk a/Zee; F. Kortekaas, Voor hout. Ulo-examens Geslaagd voor het ulo-diploma A: de dames; M. L. de Ruijter, Oegst geest; Ca. v .d. Schinkel, Haarlem mermeer; I. L. Groeneveld, Bodegra ven; M. A. Wernecke, Leiderdorp; M. J Beute, Leidschendam; M. Bakker. Voorschoten; E. A. Smaal, Katwijk a. d. Rijn; C. J, G. den Os, Leiden; J. v. d. Heiden, Sassenheim; E. P. Janssen, Oegstgeest; M. Koops, Voor schoten; en de heren: T. v. d. Plas, Oegstgeest; H. Ellerbroek, Bodegra ven; J. Windhorst, Bodegraven; A. A. de Raad, Bodegraven; J. W. Bos, Bodegraven; N. J. Oosterom, Leider dorp; B. v. Dijk. Katwijk a. d. Rijn; R. A. v. Reen, Leiden; J. A. Klauke, Voorschoten. De met een gemerkte kandidaat bovendien middenstandsdiploma. Afgewezen 8 kandidaten. FRANSE PRIJS VOOR HANS WILBRINK De Nederlandse zanger Hans Wil brink heeft in Parijs de prijs van het Theatre National gewonnen. -Deze prijs wordt ieder jaar aan een bui tenlandse kunstenaar verleend. De heer Wilbrink is de eerste Nederland se zanger die haar in ontvangst kon nemen. Hü kreeg de prijs voor zijn vertolking van de titelrol in de opera „Der Prinz von Homburg", onder leiding van de componist Haxis-Wer- ner Henze. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in %lle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maarten Melnt Caspar, zn van O. Mulder en A. Bakker; Robby. zn van N. v. d. Linden en A. C. Stijlaart; Jo hanna Maria, dr van A. J. J. Dernee en J. E. Eijs; Diana Irene Agnes, dr van G. Kroesemeijer en A. van Eg- mond; Appolonla Cornelia, dr van H. S. Mens en A. C. Bos; Hendrik Adrlaan, zn van J. F. W. Beerenfenger en H. de Vries; Caroline Josephine, dr van F. E. Pape en G. J. Noordermeer; Adrlanus Josephus Johannes, zn van J. A. W. Jooren en P. P. M. Peter» GETROUWD R. A. van der Klaauw en J. R. J. M. Vermeulen. OVERLEDEN J. Hokx, 75 Jr, man; J. W. van Klink, 58 Jr. e.v. P. H. C. Vlntgesj^ J wenberg. 75 Jr. vrouw; 80 Jr, w.v. N. Eikerbout. Kou- P. M. Smit, Bedore in Frankrijk te voeren. Daar vandaan zal het naar de „Telstar" worden doorgeseind. In Amerika zal dit gesprek worden opgevangen en daar zal men de burgemeester door verbinden met Artesia. NED. IIERV. KERK Beroepen te Akkerwoude (toez.) H. v. Dijk te Westerhaar te Hazers woude G. Jonkers te Tletjerk, die be dankte voor Nleuweroord. Aangenomen naar Leidschendam (2e pred.pl.) F. D. van Gennep, kand. te Amsterdam naar Schiedam (8e pred.pl.) A. Ie Coq te Beerta naar "t Waal en Honswijk J. Mooij, kand. te Utrecht naar Wijckel (Fr.) R. Zuurmond, kand. te Leiden. Bedankt voor Arnemulden en voor 's-Grevelduln-Capelle J. Catsburg te Genderen. Bedankt voor Middelburg (wijkgem. 3) L. de Vrijer te Eibergen. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen (5e pred.pl.) C. v. Zuylen te Marken te Aalten H. J. Koffrle te Lelmulden. Aangenomen naar Oldehove J. D. Kruithof te Noord- bergum. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (vac. G. Zomer) W. v. d. Llngen te Schildwolde te Lutten-Gramsbergen J. W. Beekman te Arum te Wet- singe-Sauwerd H. Mostert. kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Slegers- woude S. Cnossen, kand. te Drachten, die bedankte voor Blokzijl, Loosdrecht en Nlezijl-Kommerzijl. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdahi-N., M. de Boer, kand. te Haarlem-N. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Bergum P. J. v. Hooi donk, kand. te Zeist. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen naar Klazlenaveen C. de Jong, kand. te Doorn. Advertentie EEN BED IN DE HOOFDROL Dab komt méér voor - heeft u soms ook de Franse film „Het Bed" gezien? Die was verrukkelijk en de verwachtingen rond „Cleopatra" zijn dus hoog gespannenEn omdat het een kleurenfilm is, werd aan de Auping Fabrieken in Deventer gevraagd om welke Cleopatra heb ging: die met de rode balken, de blauwe of de zwarte Cleo met afroteak. Nu, Auping hielp de stellers van deze vraag gauw uit de droom wat de hoofdrol in de film. betreft. Maar het blijft een feit, dat de fraai gebouwde en gekleurde Cleo patra van Auping een hoofdrol speelt in de modern en smaakvol ingerichte slaap- of zit/slaapka mer. Met dat prachtige divanbed helpt Auping oniniet uit, maar in •een „droom"! Eervol ontslag voor pof. Logemann Met ingang van 1 september 1962 is aan prof. dr. J. H. A. Logemann op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleraar aan de Leidse Universiteit, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking be wezen diensten. 35-jarig bestaan Speeltuin vereniging Noorderkwartier Medio september viert de Leidse Speeltuinvereniging „Noorderkwar tier" haar 35-jarig bestaan ter ge legenheid waarvan het bestuur de kinderen enige feestelijke middagen wil aanbieden. Er vormde zich be reids een jubileumcommissie, die zich tot taak stelde enkele acties te or ganiseren. Zo werd o.m. een drietal klaverjasavonden belegd, die een ver heugend saldo voor het jubileum fonds opleverden. Op veelvuldig ver zoek organiseert de jubileumcommis sie thans een grote Bingo-avond, waarvan zij eveneens veel succes ver wacht. Liefhebbers van het Bingospel en zij, die met dit in Amerika en En geland zeer populair geworden spel kennis willen maken, worden a.s. vrij dagavond om 20 uur verwacht in het clubgebouw van de Speeltuinvereni ging „Oosterkwartier" i Ambonstraat) HERBENOEMING KANTONRECHTERS By Kon. besluit van 9 juli J.1. zijn mr. N. G. Geelkerken en mr. H. F. A Donders herbenoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kan ton Leiden. Geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Eindhoven slaagde in de afdeling der werktuigbouwkunde voor het propae- deutisoh examen de heer F. H. Bou- ter te Leiden. Aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam slaagde voor de middelbare akte paedagogiek M.O.-A mej. A. E. den Engelse te Leiden. Voor het eindexamen voor de School voor de Autohandel te Drie bergen slaagden de heren R. Potjer en J. J. Krans, beiden te Oegstgeest. f. 2200.voor blindenhulp De zaterdag in Leiden gehouden col lecte voor de Chr. Blindenhulp heeft ruim f 2200,- opgebracht. Dat is f300,- meer dan vorig jaar. Tijdens een diner, dat gisteravond aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns ter gelegenheid van diens twee daags bezoek aan Rome door zijn Italiaanse ambtgenoot en vice-pre mier Piccioni werd aangeboden, heeft deze laatste een korte tafelrede uitgesproken, waarin hij o.m. ver klaarde, dat het bezoek van de Nederlandse minister van vruchtbare uitwisseling van gedachten betekent, zoals die tussen vrienden kan plaats hebben en die gelegenheid biedt tot vergelijking der wederzijdse stand punten over internationale vraag stukken en over de beste methoden om tot een goede oplossing daarvan te komen. Minister Piccioni sprak als zijn overtuiging uit, dat uit de huidige besprekingen tussen hem en zijn Nederlandse collega het gemeen schappelijke doel, n.l. het voortgaan op de ingeslagen weg naar een Europese gemeenschap, versterkt te voorschijn zal treden. In zijn antwoord verklaarde minis ter Luns er zeker van te zijn, dat de besprekingen in Rome zullen bijdra gen tot bereiken van het doel, dat de Europese gemeenschap voorstaat. Vanmorgen heeft minister Luns een gesprek gehad met premier Fanfani. Daarna gebruikte hij de lunch met president Segni. Vanavond geeft minister Luns een diner voor de Italiaanse regeringsleiders in een hotel in Rome. In de 16 landen van de Europese Radio-Unie zal volgende week maandagavond een directe Amerikaanse televisie-uitzending van een kwartier via de Telstar te zien zijn. Men brengt een deel van een persconferentie van president Kennedy en zang door het Tabernakelkoor van de Mormonen op de berg Rushmore in Zuid- Dakota. In deze berg zijn, 18 meter hoog, de hoofden van vier Amerikaanse presidenten uitgehouwen. Commentaar zal in diverse talen, ook in het Nederlands, telefo nisch naar Europa worden overgebracht. Dit eerste televisieprogramma uit de Verenigde Staten zal maandagavond via, Eurovise worden uitgezonden tussen 20.00 en 20.30 uur. Daarna, tussen 22.45 en 23.30 uur zal de Europese bijdrage worden uitgezonden naar de Verenigde Staten, Drie (leien Het Europese programma zal uit een korte inleiding en drie delen be staan. Het eerste deel toont de uit gestrektheid van het Eurovisienet en omvat beelden vanuit Gaellivare, ge legen boven de Poolcirkel in Noord- Zweden. de zuidkust van Sicilië, Wenen en het meest westelijke punt: Land's End in Groot-Brittannië. Het tweede deel zal beelden van Europa's kunstschatten tonen, na melijk in Parus, Londen en Belgrado en de Sixtijnse Kapel. De 61-jarige spion dr. Robert ik mijn pols dwars doorgesneden had. Het derde en laatste deel brengt de Amerikaanse kijkers naar de Cern te Genève, naar hoogovens te Duis burg, een opera te Rome, de Champs Elysees en een nieuwsagentschap te Parijs. Vanuit Engeland zullen hier aan waarschijnlijk nog beelden wor den toegevoegd. Telefoongesprekken Via de communicatiesatelliet zul len op 26 juli telefoongesprekken ge voerd worden tussen 23 steden in de Verenigde Staten en 23 steden in zestien Europese landen. Twee Neder landse gemeenten zullen aan dit project deelnemen. Dat zijn Nijmegen dat telefonisch contact zal krijgen met de hoofdstad van de staat New York Albany en Koudekerk aan den Rijn van waaruit een gesprek ge voerd wordt met de Californische ge meente Artesia. Zowel tussen Nijme gen en Albany als tussen Artesia en Koudekerk aan den Rijn bestaan langdurige vriendschapsbanden in het kader van het Amerikaanse „People to People-Program". De ge sprekken zullen elk vijf zes minu ten duren. Advertentie Wij importeerden kleur als teak, 150 cm. lang, 3 cm. breed, ruim 6 mm. dik. Voor zon- en windkeringen, onmisbaar voor alles wat groeit en bloeit. Komt zelf eens kijken en praten bij: H. JANSE, Haarlemmerstraat 129, Leiden, telefoon 30553 Soblen, die in de Verenigde Staten tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft gisteren voor het Hooggerechtshof in Londen ver klaard dat hij zichzelf doelbewust heeft verwond om in Engeland te kunnen blijven. Zoals bekend was Soblen naar Israël gevlucht, maar door dit land weer per vliegtuig naar de Verenigde Staten teruggestuurd. „Het was geen poging tot zelf moord. De wond die ik op mijn pols aanbracht lag in de lengte. Wanneer (Van onze kunstredactie) Gisteren is in het mooie oude gebouw van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, de voormalige Sint-Sebastiaans- doelen, voor de negende maal een zomercursus over Nederlandse kunstgeschiedenis geopend door drs. B. J. E. M. de Hoog, chef van de afdeling buitenlandse betrekkingen van het ministerie van O.K. en W. i i 1 De belangstelling voor deze cursus die open staat voor buitenlandse kunsthistorici, museumambtenaren en kunsthistorische studenten neemt steeds toe. Dit jaar zijn er 65 deelnemers uit 20 landen; de mees ten afkomstig uit de Ver. Staten en Groot-Brittannië, maar ook uit ver af gelegen landen als Japan, Austra lië, Jamaica, Brazilië en van achter het ijzeren gordijn uit Rusland, Bul garije. Polen Tsjecho-Slowakije. Gedurende drie weken zullen zij colleges volgen van een twintigtal ex- Concert te Katwijk Evenals twee jaren geleden zijn Feïke Asma en de koordirignt Marinus Egberts, met zijn zangvereniging Vox Jubilans uit Waddinxveen samen opgetreden in de Katwijkse Nieuwe Kerk. Het kinderkoor van toen was nu echter niet aanwezig. De zang heeft ditmaal een veel gunstiger indruk nagelaten dan destijds, alleen kan opgemerkt worden dat stijl en geest, en goeddeels ook programma, meer 1S62 dan 1962 raken! Hier werd heel ruim tegemoetgekomen aan degenen, voor wie nieuwe ontwikkelingen zijn als een gesloten boek. Vox Jubilans kan echt mooi en heel zuiver zingen en is tot gevoelig nuanceren in staat. Het reageert op merkelijk accuraat. Egberts heeft zijn zangapparaat dus degelijk geschoold; alles klonk ook moeiteloos. Elke ge wenste tussentint komt fijntjes in de kleur en de registergroepen sluiten nauwgezet. Bij stemuitzetting kon in een hoog forte wel eens enig verlies aan klankschoon optreden, maar de zuiverheid bleef erbij intact. Niet interessant Dit 60 tot 70 man sterke koor avon- turiert bepaalt niet. Het gaat voor zichtige wegen en verwijdert zich niet te ver van het koraal en het an derszins zeer vertrouwde. Het interes sante ontbreekt dan ook geheel en al. Wil men een écht oordeel over Vox Jubilans, dan zou men het eerst a cappella. in fuga of ingrijpend con trapunt moeten horen. Alles werd nu door Asma op het orgel begeleid en wel in een uitste kende verstandhouding met de diri gent, een enkele keer met een te luide climax door wat te veel ent housiasme van de organist. Deze zorgde soms voor een heel boeiende plastiek en een Gebed van Bortni- anski bijv. gaf hij een schilderend fond mee. Egberts heeft van zijn koralen (van welke drie in eigen bewerking) een te romantisch geaarde opvatting en zijn keuze van liederen buiten die koralen (genoemde Bortnianski; Rejoice van Rathbone, 's Heren Woord van hem zelf, Wie op God betrouwt van Flipse en Salvani fac van Glesen) sluit daarop aan. Vanzelfsprekend past een romanti serende verklanking in de geliefde declamerende fragmenten bij Flipse en de liedertafelrestanten bij Giesen. Waar wij echter met name bezwaar tegen maken, is het vertolken van Maistre Pierre in deze 19de eeuwse stijl, die zijn koralen componeerde in de eeuw van de Reformatie. Men denke ter vergelijking terug aan de stijlgetrouwheid bij het Haags Kna penkoor enkele weken geleden onder Marinus Borstlap. Vakkundige Asma Asma speelde solo Praeludium in e van Bach, Symfonie in F van Boyce en Toccata in a van Bonset, uiter aard In overeenstemming met zijn aanzienlijk vakkundig vermogen. De bassen waren in Bach wat zwaar en ritmisch niet geheel afgesteld op de bovenstemmen, het Allegro in Boyce klonk wat nerveus en in Bonset deed zich een moment van bezeten over drijving voor. Boyce is een jongere tijdgenoot van Handel. De Nederlander Bonset (1880 geboren) blijkt Iemand, die zich niet aan de fascinerende invloed van de Franse symfonische organisten heeft kunnen onttrekken; het gelaat van Vader Franck schemert levensgroot door het overigens lang niet onaan trekkelijke speelstuk heen. Met samenzang van 800, misschien 1000 aanwezigen eindigde deze mu ziekavond. V. perts over oude en moderne Neder landse kunst <ook architectuur) en excursies maken naar de belangrijk ste musea en bezienswaardigheden van ons land. Alles gebeurt op we tenschappelijke basis, voor recreatie is geen tijd uitgetrokken. Voor de minder kapitaalkrachtigen zijn beur zen beschikbaar gesteld. Doel van de cursus is in de eerste plaats kennis en begrip voor de Ne derlandse cultuur te verbreiden en in de tweede plaats internationale con tacten te scheppen, die op weten schappelijk gebied voor de uitwisse ling van gegevens van het grootste belang kunnen zijn. Het Is een goede gelegenheid hier functies van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, die voor het grote publiek meestal ver borgen blyven. Het Rijksbureau is in de eerste plaats een archief waar iedere belangstellende kan putten uit een documentatie over oude en mo derne kunst die 450.000 reprodukties van Nederlandse en ruim 250.000 van buitenlandse kunstwerken alsmede 500.000 beschrijvende fiches omvat. Behalve met het bijhouden van dit omvangrijke archief, houdt het bureau zich ook bezig met de publi catie van verschillende wetenschap pelijke studies en naslagwerken, zoals o.a. een bibliografie van alle boeken artikelen of catalogi die over Neder landse en Vlaamse kunst verschijnen, een index van Nederlandse kunst naar de onderwerpen en een opsom ming in drie dikke delen van alle kunstveilingen die van 1600 tot 1900 gehouden zijn. Afgezien van dit soort werken die voor specialisten van belang zijn. heb ben de medewerkers aan het Rijks bureau ook werken geschreven van meer algemeen belang, zoals de drie delen over de „Nederlandse schilder kunst" van directeur dr. H. Gerson, „Gerard Terborch" door S. H. Gud- iaugson en de „Winkler Prins van de Kunst" door W. R. Juynbol. Door de ze veelzijdige activiteit is het Rijks bureau voor Kunsthistorische Docu mentatie een Instituut van interna tionale reputatie geworden. zou ik doodgebloed zijn. Ook de wond in mijn buik betrof alleen de huid, de spieren kwamen er niet door", zo verklaarde Soblen. Het hof bespreekt de wettigheid van de detentie van Soblen in Enge land. In Londen werd Soblen na de landing van zyn vliegtuig naar het ziekenhuis overgebracht en daar na gevangen gezet. De raadsman van Soblen las een verklaring voor, waarin Soblen zegt naar Israël gevlucht te zijn omdat hij zich onschuldig acht en door de Amerikaanse rechtbank onrechtvaar dig behandeld zou zijn. Minister werd f de les gelezen J De Westaustralische minister 1 voor politiezaken, James Craig, a moest gisteravond een les van twee uur volgen die is ingesteld voor bedrijvers van kleine ver- keersovertredingen. Twee dagen f voor zijn verkiezing tot minister f werd hij aangehouden wegens te (I snel rijden. Het was zijn eerste overtreding in dertig jaar rijden. Driejarige na aanrijding overleden Gisteravond is op de Kruisweg on der de gemeente Woubrugge het driejarig zoontje van de familie Ca- simier uit Bodegraven door een per sonenauto aangereden en kort na aankomst in het Academisch Zieken huis te Leiden overleden. Mevrouw Casimier was met haar moeder en kinderen op de Kruisweg aan het wandelen. Plotseling rukte haar driejarig zoontje zich los en kwam terecht onder een juist passe- f rende Volkswagen, bestuurd door een l Lcidenaar. Deze deed nog alle moeite 1 de kleine te ontwijken, doch slaagde daarin niet. Het knaapje werd op advies van een arts naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden ge bracht, waar het aan de bekomen verwondingen bezweek. Fransman blijkt „pantoffelheld" (Van onze Parijse correspondent) De Fransman staat als echtgenoot en huisvader bijzonder hoog geno teerd. Van de vrijbuitende bon-vi- vant, die wij buitenlanders zo graag in elke Fransman zien, blijft, wan neer men hem enige tijd nauwlet tend in het oog houdt, niet zo heel veel meer over dan een „pantoffel held". Dit is wetenschappelijk aan getoond met een nieuw opinie-onder zoek, dat het Instituut voor Statistiek in samenwerking met de Sociale Ver zekering onlangs instelde. Wie nog even te wijzen op de andere waagt het. de officiële cijfers tegen te spreken? Niemand immers. Hier zijn ze dan. In zeven en ze ventig op de honderd gevallen laat de Franse huisvader het aan zijn we derhelft over het huishoudgeld aan voedingsmiddelen, stofzuigers, was machines en zelfs aan kleren uit te geven. Sterker nog: zes en zestig pro cent van alle gehuwde Franse man nen raadplegen hun echtgenotes wanneer een nieuwe auto aange schaft moet worden. Dertig procent van de mannen toont zich onafhan kelijker en vaart wat de aanschaf van een nieuwe auto betreft geheel op eigen kompas. Negenentwintig procent van alle Franse gezinnen blijft van deze delicate gewetenskwes ties en zorgen verschoond. De inhoud van hun beurzen staat de aanschaf van een auto niet toe. Met andere woorden: zij kwamen niet In aan merken voor de enquête VN „TOCH NUTTIG" Frans voor de niet-Fransen (Van onze Parijse correspondent) Zelfs generaal De Gaulle die aan internationale organisaties „een broertje-dood" heeft, zal moeten toe geven dat de Verenigde Naties toch niet helemaal nutteloos zijn. Zij heb ben in ieder geval hun aandeel gele verd aan de verdere verbreiding van het Frans als diplomatentaal. Bij de oprichting van de volkeren organisatie, toen de Franse papie ren niet al te hoog stonden genoteerd, was het Frans bijna geruisloos ver dwenen, omdat men op punt stond slechts het Engels en het Russisch als officiële voertalen te erkennen. Het Frans staat nu. na het Engels, als tweede op de lijst. Spaans en Russisch volgen, op de derde en vier de plaats. Het rapport van de culture le afdeling van 't ministerie van bui tenlandse Zaken, waaraan deze ge gevens zijn ontleend, vermeldt verder andere tekenen die wijzen op een verhoogde belangstelling voor het Frans in de wereld. In Brazilië is het de tweede verplichte taal op alle scholen. In Nederland, zo juicht de Quai d'Orsav, hebben 60.000 leerlin gen van het lager onderwijs „vrij willig het Frans als vak gekozen". Voor de ontwikkeling van de Afri kaanse landen bewijst de moedertaal van Charles de Gaulle eveneens haar waarde. Het Frans is een „trait d'union" tussen zeer vele Afrikanen en het wint nu zelfs terrein in lan- len van het zwarte werelddeel die vroeger tot het Britse imperium be hoorden. Ook Russische regering ontkent dreigement De Russische regering heeft for meel ontkend, dat Chroesjtsjow ge dreigd heeft Russische troepen naar Oostenrijk te sturen, als dit land lid mocht worden van de EEG. Reuters correspondent Peter John son, die het bericht over Chrnesjtsjows dreigement de wereld inzond, is op het Russische ministerie i Buitenlandse Zaken ontboden, waar hij een uitbrander kreeg om dat hy -een „onjuist bericht" had doorgezonden. Zamjatin, het hoofd van de voor lichtingsdienst van dit ministerie, waarschuwde Johnson ervoor, dat er .straffere maatregelen" genomen zouden worden als hij nogmaal „der gelijke onjuiste berichten" zou door bellen. Volgens Zamjatin was het be richt „provocerend en niet in pver- eei'stemming met de werkelijke stand van zaken geweest". Zoals bekend had Johnson Russi sche bronnen geciteerd voor zijn be richt. Hij had gemeld, dat Chroesjt sjow zijn dreigement had geuit tij dens het overleg tussen de Russische premier en kanselier Gorbach van Oostenrijk. Ook Gorbach heeft ont kend dat Chroesjtsjow gedreigd heeft mei het zenden van Russische troe pen. Uitzonderingstoestand in Frankrijk verlengd Door middel van de Franse Staats courant heeft president De Gaulle gisteren bekendgemaakt, dat de uit zonderingstoestand. die indertijd werd afgekondigd in verband met de be dreiging van de veiligheid door de O.A.S., tot eind mei 1963 is verlengd. Door deze verlenging zal het. de president ook in de toekomst verder mogelijk blijven staatsgevaarlijke ele menten zonder vorm van proces voor bepaalde tijd te interneren. De ver lenging van deze uitzonderingstoe stand heeft in politieke kringen wel enige verrassing gewekt, nu daags te voren de OAS -aanhangers juist uife de interneringskampen waren be vrijd. Een brief, die de Algerijnse dr, Perez aan verschillende andere OAS- leiders, onder wie ex-premier Geor ges Bidault, heeft geschreven en die dezer dagen door de politie werd on derschept, wordt door de regering wel aangegrepen om te bewijzen, dat het gevaar van een putsch nog altijd niet definitief is afgewend. In zijn brief verdedigt Perez zich tegen de beschuldiging, dat hij met een oorlogsbuit van maar liefst 450 miljoen oude franken ruim drie mil joen gulden) aan de haal zou zijn gegaan, om voorts aan te kondigen dat van zijn kant de revolutionaire strijd tegen de Franse regering van uit het buitenland zal worden voort gezet. De Hertog en Hertogin van Kent met hun zoontje, dat on- langs geboren is en de titel Graaf van St.-Andrews zal krijgen RAPPORT WITTEMAN Rotterdam-Utrecht zijn ontevreden De stichting Rotterdams Philhar- monisch Orkest protesteert tegen de in het derde rapport commissie-Wit- teman vervatte voorstellen gezien de achterstelling van het Rotterdams Philharmonisch Orkest ten opzichte van het Residentie-Orkest en andere orkesten. Zij acht de voorstellen, ook wat de salarissen betreft, onaan vaardbaar. Het bestuur heeft een protestschrij- ven aan de Staatssecretaris van O.K. en W. gezonden. Het bestuur van de Stichting „Het Utrechts Stedelijk Orkest" heeft tij dens een vergadering in Utrecht een telegram gezonden aan de staatsse cretaris van O. K. en W. waarin het zijn ontevredenheid betuigt over het derde rapport Witteman inzake het salarisschema voor de Nederlandse orkesten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3