Lagerhuis juicht Selwyn Lloyd toe, maar hoont Macmillan pAD:i s id n Hl 1 Kennedy besprak problemen met Russische ambassadeur Dobrinin AGENDA Politieke crisis is ernstig verscherpt Prinsessen gisteren op Curacao geland ,A Igemeen Dagblad9 biedt excuses aan h Labour dient motie in van wantrouwen Incident luchtvaartcorridor tussen Berlijn en Hamburg BRITS PLAN IN GENEVE Verwen Uzelf wrngmm AAN D.A.F. EN DEMKA MET EEN ENKEL WOORD Strauss moet weer getuigen "a ft LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 JULI 1962 (Van onze Londense correspondent) Niet premier Macmillan, maar de door hem op zo onelegante wijze aan de dijk gezette kanselier van de schatkist, Selwyn Lloyd is op het ogenblik de held van de dag! Toen Macmillan gisteren tijdens het vragenuurtje de Lagerhuis zaal betrad, viel er een ijzige stilte over de conservatieve banken, zulks in schrille tegenstelling met de hartelijke, ja, haast geest driftige ontvangst, welke een kwartier tevoren Selwyn Lloyd ten deel was gevallen, toen hij zich naar de plaats op de achterbanken begaf, waarheen, volgens de traditie, afgetreden kabinetsleden verhuizen. De conservatieven, ook waarschijn- zijne dreigde te verliezen, was dit lijkheid houdt, maar dat men op moet schieten met de afwerking van de vragenlijst. Doch dit was het ogen blik voor de liberale aanvoerder Gri- mond om Macmillan te honen. Hij feliciteerde de premier dat dit de eer ste maal was dat iemand van de con servatieve fractie hem steunde. De premier bleef kalm en glim lachte toen de socialisten hem op nieuw trachtten belachelijk te -ma- ken. Hij gebaarde op een goedmoe dige manier, maar hij kon zich in de herrie niet verstaanbaar maken. Men schaterlachte later -toen Mac millan sprekende over kernbomproe- ven, het woord aardbeving gebruikte, maar de premier nam geen notitie meer van zijn wilde tegenstanders. Ook Reginald Maudling, de nieuwe kanselier van de schatkist, werd koel door zijn partijgenoten ontvangen. Niemand juichte toen hij binnen kwam, iets wat gebruikelijk is wan neer iemand de topfunctie van kan selier in de schoot geworpen krijgt. lük zij die Lloyd niet bepaald vrien delijk gezind waren, kunnen de mee dogenloze manier waarop hjj door Macmillan, tegenover wie Lloyd ja renlang zo loyaal is geweest, werd behandeld moeilijk verkroppen. Men spreekt schande over het feit, dat Lloyd, die een sleutelpositie in nam en de laatste tijd zelfs als een mogelijke toekomstige premier werd beschouwd, geen andere functie werd aangeboden. Macmillan was alleen bereid Lloyd in de erfelijke adelstand te verhef fen om hem veilig in het Hogerhuis op te bergen, zonder veel kans ooit weer een nieuwe actieve politieke rol te spelen. Daarvoor bedankt Lloyd. Hij zit nu als gewoon fractielid, als de martelaar en het geweten van de conservatieve partij, in het Lagerhuis waarbij hij in reserve blijft om, wan neer de dingen, omdanks Macmillans krampachtige pogingen, helemaal mis mochten gaan, mogelijk in triomf in het regeringskasteel te wor den binnengehaald of, indien de To ries uiteindelijk het onderspit zouden delven, misschien als onbetwistbaar oppositieleider weer voor de dag te komen. Het algemene oordeel luidt dat, of schoon Lloyd niet bij machte was zjjn politiek de glans te geven, welke deze misschien verdiende, omdat hij nu eenmaal geen showman is, hij consequent de grondslag heeft gelegd voor een economisch herstel, zodat zjjn opvolger de vruchten zal plukken van Lloyds beleid. In wezen zijn de conservatieven, die herhaaldelijk Lloyds bloed hebben geëist, van hun eigen moed om zich van hem te ontdoen zo hevig geschrokken dat hun schuldgevoel zich thans in uitbundige lof ontlaadt Voor verliezers hebben de vaak har de, maar altijd sentimentele Britten in en buiten de sport nu eenmaal een zwakke plek. Ernstige knauw Een luid, langgerekt gejuich was gistermiddag Lloyds troostprijs. Het moreel van de conservatieve partij heeft door Macmillans „chirurgische ingreep", „moordenaarsdaad" of „zee roversoptreden" deze termen zijn in de pers gebruikt, meer tot vermaak van het publiek dan letterlijk bedoeld een ernstige knauw gekregen. De politieke crisis is ernstig ver scherpt door het feit dat er maar eventjes dertig ministers en staatsse cretarissen, ongeveer de helft van de hele regeringsploeg, in volle zee over boord zijn gezet. Het was een vernederend ogenblik, toen Macmillan, terwijl zijn partij genoten de lippen stijf op elkaar ge klemd hielden, binnenkwam en de oppositie in hoongelach en spottende kreten uitbarstte. „Aftreden!", „Gooi ze er allemaal uit!", „Daar is de beul" zo daverde het door de zaal. Er wa ren nog meer momenten, welke Mac millan in verlegenheid zouden kun nen brengen, maar in de lang niet malse Engelse politiek is men daar tegen bestand. Toen een der conservatieven Mac millan te hulp wilde komen en hem gelukwenste dat hij het hoofd had koelgehouden, terwijl ieder ander het OIIIIIIMIIIPIIIIIIIII^ opnieuw het sein voor lawaai op de oppositiebanken. Macmillan stond met een glimlach op om iets te ant woorden, maar de speaker (voorzit ter) sneed hem de pas af. Hij zei dat het Lagerhuis weliswaar van vro- Bittere dag Buiten het parlement uitte de voor zitter van de jong-conservatieven zijn misnoegen over de politieke ge beurtenissen van de laatste dagen. Hij waarschuwde dat de ongelooflijke vernedering voor Selwyn Lloyd op de partij zou terugslaan. Het was een bittere dag voor Macmillan, die tot dusver slechts door enkelen werd ge prezen voor zijn doortastend optre den. De eerste reactie van de publieke opinie is ongunstig. Een onmiddellijk na de eerste maatregelen gehouden peiling toonde aan dat de meerder heid der ondervraagden geenszins onder de indruk is van het nieuwe kabinet en van mening is dat dit niet zal zijn opgewassen tegen de proble men van deze tijd. In de algemene kritiek hoort men enerzijds het stemgeluid van dege nen, die economisch nog steeds in de knel zitten, anderzijds dat van hem die bedrukt zijn door de onzekerheid over Engelands naaste toekomst al of niet toetreding tot de EEG of die romantisch terug verlangen naar de vergane glorie van het Brit se Rijk. Het is een algemene aanpas singscrisis. Macmillan heeft gepro beerd zijn regering en partij aan vaardbaarder te maken voor hen, die al zolang blijk geven van een on beredeneerd onbehagen in de algeme ne maatschappelijke en internatio naal-politieke ontwikkeling. Op dit fatale moment, nu Engeland aan Europa's deur klopt, schijnt alles op losse schroeven te staan. „Izwestia" over kwestie-Berlijn President Kennedy heeft gis teravond een onderhoud gehad met de Russische ambassadeur, Dobrinin, en met hem gesproken over Berlijn, Laos en de ontwa pening. Dit was het eerste ge sprek in een serie. Dit periodieke overleg geschiedt op verzoek van de president. Er waren geen adviseurs of tolken aanwezig. Dobrinin spreekt namelijk vloeiend Engels. Amerikaanse ambtenaren waarschuwden, dat er geen speciale betekenis aan deze ongewone stap van de pre sident moet worden gehecht. Dobrinin heeft de president slechts eenmaal tevoren ontmoet sedert hij op 30 maart zijn ge loofsbrieven overhandigde. Zoals bekend heeft Dobrinin ver scheidene malen met minister van Buitenlandse Zaken Rusk over Ber lijn gesproken ter verduidelijking der wederzijdse standpunten. De besprekingen tussen de regering van de V.S. en die van de Sowjet- Unie over het probleem van het Duitse vredesverdrag en de normali sering van de toestand in West- Berlijn op basis van dit verdrag zijn in een kritieke fase gekomen, aldus 't Russische regeringsblad „Izwestia" Het blad zegt dat het verkeer zowel het burgerlijke als het goede renverkeer van en naar West- Berlijn volkomen verzekerd is op basis van de Russische voorstellen. Wat willen de Westelijke landen dan?, zo vraagt het blad zich af. Het antwoord luidt: handhaving van hun strijdkrachten in West-Berlijn en anders niet. De „Izwestia" wijst er dan op, dat vrijwel alle militaire bases geliqui deerd zijn. In Saoedi-Arabië, Marok ko, Algerije en Laos zijn ze opgehe ven. Hoe kan men dan hopen op handhaving van een NAVO-basis in het machtige kamp der socialistische landen? Er is maar één uitweg, namelijk een vredesverdrag en de normalisering van de toestand in West-Berlijn op basis van een der gelijk verdrag. In elk geval, aldus het blad, is aan de NAVO-basis, die West-Berlijn in feite is, geen lang leven meer beschoren. De basis zal slechts voortbestaan tot de onder tekening van het Duitse vredesver drag. De Amerikaanse militaire missie in Berlijn heeft gisteren bij de Russische autoriteiten geprotesteerd, omdat een Amerikaanse DC-3 in de noordelijke luchtcorridor naar Hamburg door een Russische straaljager is lastigge vallen. De Russische machine nader de het Amerikaanse vliegtuig tot op 100 a 150 meter en vloog enige tijd met het Amerikaanse toestel mee. Katangese of Indiase kogels in Leopoldstad? Wie hebben de schoten gelost, die gisteren in de Kantangese hoofdstad Eüsabethstad het leven hebben ge kost van drie Afrikaanse vrouwen en er negentien hebben gewond, toen tuinduizend vrouwen een wegversper- De Labour-opposilie poost de rose- ring ten val te brengen door mid (Van onze Londense correspondent) del van een motie van wantrouwen, waarin spoedige algemene verkie zingen worden geëist. Waarschijn lijk zal deze motie volgende week in debat komen. Op een gisteravond door 70 leden bijgewoonde bijeenkomst van dc financiële commissie der conserva tieve fractie werd Macmillan hevig onder vuur genomen. Gerald Na- barro, die evenals anderen Selwyn Lloyd te hulp snelde, zei dat Westminster er de afgelopen dagen als een slachthuis heeft uitgezien. Een andere conservatief verklaarde, dat Engeland financieel boven zijn stand leeft en sprak de hoop uit, dat de nieuwe kanselier de politiek van zijn voorganger zal voortzet ten. Ook werd nog opgemerkt dat Macmillan door het massale ont slag van ministers de indruk heeft gewekt, dat er van de regering he lemaal niets deugde. Aangezien hij zelf oorspronkelijk al deze ministers heeft benoemd rijzen er ernstige bedenkingen tegen Macmillans eigen beleid. De rege ring kondigde, mogelijk als eerste geste van een iets minderkarige financiële politiek, een verhoging met 2 tot 12 pet van de militaire pensioenen aan. Morgen zal Selwyn Lloyd, de afge treden kanselier, in zijn kiesdistrict voor het eerst over zijn ont slag spr°ken. Indien Lloyd Mac millan openlijk kritiseert, kan hij de premier in grote moeilijkheden brengen. Onmiddellijk na zijn ont slag heeft Lloyd echter verklaard, dat hij Macmillan zal blijven steu nen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinnillllllllllllllllllllllllll'lllllllllllllllll buiten de stad aanvielen? Volgens de Katangese regering werden de ko gels afgevuurd door Indiase soldaten van de V.N.die de wacht bij_ de versperring hadden betrokken, niaar volgens een verklaring van de V.N. hebben de Indiërs maar negen scho ten over de hoofden van de vrouwen heen gelost, terwijl ook Katangese politie en soldaten hebben geschoten. Waarnemers ter plaatse zijn onder de indruk gekomen van de zelfbeheer sing, waarmee de Indiërs aan de moeilijke toestand het hoofd boden. Omgeven door vijandige, gillende vrouwen bleven zij lange tijd het incident heeft drie uur geduurd glimlachend de vrouwen tot kalmte manen. Pas toen de zaak hun hele maal uit de hand dreigde te lopen, schoten zij over de hoofden heen. De V.N. heeft lijkschouwing van de slachtoffers gevraagd. Een verte genwoordiger van de V.N verklaarde dat een uur voordat geschoten werd al twee lichamen van vrouwen, die zogenaamd door V.N.-vuur waren om gekomen, aan journalisten waren ge toond De V.N. heeft reden te veron derstellen, dat de demonstratie van de vrouwen in elkaar is gezet door het regime van president Tsjombe om stemming tegen de V.N. te kwe ken. Piesident Tsjombe zei bij de V.N.- leider in Kongo, Robert Gardiner, een protest ingediend te hebben „te gen het beschieten van ongewapende vrouwen en kinderen die vreedzaam demonstreerden" Omstreeks het middaguur ver spreidden de vrouwen zich, nadat de Vevenigde Naties drie pantserwagens hadden laten aanrukken en met he likopters gingen patrouilleren. Tien sol. aten van de V.N. zijn gewond ge raakt, maar niet érnstig. an een sneciale verslaggeefster) Het was even een «ntroerend mo ment, gistermiddag op Surinames luchthaven Zanderij, toen de in- sessen Irene en Margriet afscheid namen van waarnemend gouverneur Currie. Heel lang schudde Irere de hand van haar sportieve 74-jarige gastheer, die de afgelopen twee weken net zomin als zijn 70-jarige vrouw trouwens niet een keer ver stek liet gaan. Margriets afscheid was al even hartelijk en warm. Het echtpaar luixie, zelf ouders van v«f kinderen, zal zeker vaak met een prettige herinnering kijken naar de portretten, die zij van de prinsessen kreeg. De zusjes iemen zelf ieder een foto-album mee ar huis, dat haar maandagavond tijdens het gala-diner werd aangeboden en waarin de leuk ste momenten van hun reis door Su riname (en 't is een heel dik album) zijn vastgelegd. Honderden verdrongen zich op het gloeiend hete vliegveld om een laat ste glimp van de zusjes op te vangen, voordat deze verdwenen in het lijn- toestel „Prinses Irene", dat hen via Brits Guyana en Trinidad 's avonds op Curagao afzette. Kleine indiaan tjes hingen de zusjes nog een hals doek om, die ze voor het inspecteren van de erewa ht met behulp van hun hofdame en secretaresse weer gauw losknoopten. En toer was het echt allemaal voorbij. Voor de laatste maal op Suri naamse bodem flitsten de fotografen, daaiden Polygoon en het tv-journaal. Daar gingen ze, de twee meisjes, die in twee weken een land, vele malen groter dan Nederland, ver overden. Was merkwaardig rustig op Zanderij, toen het vliegtuig uit het gezicht was verdwenen. Minister president Emanuels borg zijn zak doek op, waarmee hij tot het laatste moment gewuifd had. Irene en Margriet waren op weg naar de luchthaven „Dr. Albert Ples- man" op Curasao, waar haar een vorstelijke intocht wachtte. Er ston den na de eerste begroeting geen grote manifestaties op het program ma, maar de tocht van het vliegveld naar het gouvernementshuis in een verlicht en versierd Willemstad was een ware triomftocht. Engeland heeft gisteren op de ont wapeningsconferentie in Genève een uit elf punten bestaand plan inge diend voor „uitvoerige besprekingen" Een woordvoerder van de Britse de legatie zei dat de Engelse afgevaar digde, Godber, kritiek heeft geoefend op de maandag door de Sowjet-Unie ingediende voorstellen. Godber zei de in het Russische artikel genomen step ten aanzien van de conventio nele bewapening, het uitwisselen van militaire missies en het instellen van verbindingen tussen de staatshoofden en Oe Thant, te verwelkomen. Hij verwierp echter het Russische voor stel in het eerste stadium van ont wapening militaire oefeningen te verbieden. Dit zou een onrechtvaar digheid zijn waardoor de kleirfere landen extra hard zouden worden getroffen, aldus Godber. Het Sowjet- russische plan druist in tegen het principe dat tijdens de ontwapening geen van beide partijen een militair overwicht mag verkrijgen, zo zei hij. VOOK HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Hedendaagse letter kunde - VI, door Jacques den Haan. 19.00 V. d. kind, 19.10 Licht lnstrum. trio. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20 05 Metropole ork. 20.35 Kaf en koren, wekelijkse notities. 20.45 De bruiloft is alleen maar het begin, hoorspel. 22.00 Sranang Tori, Suri naams progr. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nws. 22 40 Met een knipoog naar de Muzen, muziek en gedichtjes. 23.00 Holland Festival 1962: Bariton en piano: Moderne liederen. 23.35 Volks- muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.10 Kinderkoor. 18.30 Het Spektrum, lezingen. 18.45 Jazzmuziek. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Muziek van het Leger des Heils. 19.30 Radio krant. 19.50 Walsmuz. 20.00 Luisteren naar de zon, klankschets. 20.15 Stock holm Festival: Stockholms Filharmo nisch ork. en solist: klass. muz. 21.50 Kanttekeningen. 22.00 Promenade ork. Advertentie AUSTRALISCH NIEUW-GUINEA Houd Uw lichaamshuid fris en jeugdig, I Voorkom onaangename transpiratie» geurtjes bij ontspanning en bij Uw werk. De gehele dag fris en fit De Australische gedelegeerde Dud ley McCarthy heeft gisteren in de be- heerschapsraad der V.N. de kritische opmerkingen van een VN-missie vol gens welke de politieke ontwikkeling in Australisch Nieuw-Guinea in een laag tempo vordert, van de hand ge wezen. Hij legde daarbij de nadruk op de moeilijkheden van het bij brengen aan de bevolking van „de kunst van het regeren". Hij zei voorts, dat Australië ernaar streeft een regeringsvorm te bewerkstelligen waarbij de vele verschillende stam men van Nieuw-Guinea in vriend schap kunnen samenwerken. McCarthy gaf geen duidelijke aan wijzing over het Australische stand punt inzake de voornaamste aanbe veling van de VN-missie die kort ge leden onder leiding van de Brit Sir Hugh Foot Australisch Nieuw-Gui nea bezocht, namelijk de instelling van een representatief parlement binnen twee jaar. Hij zei wel, dat de Australische regering de grootste aandacht zou besteden aan de kwes ties die in het rapport van de missie waren opgeworpen. Hij zei tot de raad. dat de bevolking van Nieuw- Guinea geen eenheid vormt, „of zelfs maar een samenstelling van ver scheidene vastgestelde groeperingen" McCarthy zei tenslotte, dat Austra lië zorgvuldig rekening had gehou den met de geest van het handvest der VN, de overheersende wensen van de bevolking zelf en het recht van deze mensen om de regeringsvorm te kiezen die het meest geschikt voor hun zou zijn. C. A.O.-bouwbeclri j f goedgekeurd Het College van Rijksbemiddelaars heeft de C.A.O. bouwbedrijf met terugwerkende kracht vanaf 1 maart 1962 goedgekeurd. Aan de gewijzigde prestatiebeloning heeft het College zijn goedkeuring niet kunnen hechten. Wél heeft het toegezegd, dat over deze aangelegen heid nog nader overleg zal worden gepleegd. Directie en hoofdredactie van het „Algemeen Dagblad" hebben vandaag in een bericht op de voorpagina van dit blad meege deeld, dat zij aan de directies van de D.A.F. en Demka hun verontschuldigingen hebben aangeboden voor de publikatie van een artikel over het gebruik van dubbele fakturen bij het zakelijk verkeer tussen deze bedrijven. Volgens de thans ten dienste staan de gegevens is ons gebleken, aldus dit bericht, dat deze publikatie moet hebben berust op een misverstand, dat buiten de schuld van betrokkenen moet zijn ontstaan in een gesprek, dat een onzer redacteuren over deze zaak heeft gehad met de Haagse officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris. De inhoud en de strekking van het artikel zijn volkomen onjuist, zo verklaren directie en hoofdredac tie van het „Algemeen Dagblad". Mede namens Demka heeft de directie van de D.A.F. de veront schuldigingen aanvaardt. Tevens werd een regeling getroffen ten aan zien van de financiële gevolgen van de publikatie van Tiet Algemeen Dagblad. Het is komen vast te staan, dat de stukken, die door een ex-werknemer van D.A.F. wederrechtelijk aan de heer Worms te koop waren aangebo den, geen dubbele fakturen waren. „De suggestie van mogelijke on regelmatigheden, waarvan in dat artikel sprake was, miste dan ook elke grondslag". Bovendien zijn deze stukken nooit aanleiding geweest tot het instellen van een opsporingsonderzoek tegen Demka en/of D.A.F., aldus blijkt uit een verklaring van het hoofd van het arrondissementsparket te Den Haag, een week na de publikatie, aldus het Algemeen Dagblad. Er zal tegen dit blad nu geen procedure aanhangig gemaakt worden. BINNENLAND Prinses Beatrix heeft gisteren in de Sint-Michiels-kathedraal te Brussel de huwelijksvoltrekking bijgewoond tussen Jhr. James Alexander Loudon en gravin Agnes d'Yve. De familie Loudon hoort tot de vriendenkring van het koninklijk gezin. Bij het kersen plukken in een boomgaard in Eist (Gld.) is gisteren de 74-Jarlge J. G. Hommerson van een ladder gevallen. De man is aan de opgelopen verwondingen bezweken. Morgenmiddag om lialf vijf zal Artls in de Koningszaal afscheid ne men van dr. C. J. Folmer, die onge veer 48 jaar als veterinair adviseur aan de hoofdstedelijke dierentuin verbon den is geweest De bijna 77-Jarige dr. Folmer heeft enige tijd geleden zijn praktijk in Artis overgedragen aan de dierenarts G. M. Smits. Gisterochtend is het anderhalf Jaar oude zoontje van de heer J. B. Staalduinen, uit De Lier, in een sloot langs het land van z(Jn vader verdron ken. Het jongetje was met zijn vader meegegaan en in een ogenblik, dat men niet op hem lette is het knaapje voorover in de sloot gevallen en ver dronken. BUITENLAND In de eerste vijf maanden van dit Jaar zijn ongeveer 1800 Oostduitsers naar West-Berlijn ontsnapt, zo is of ficieel in West-Berlijn bekendgemaakt. Voor het sluiten van de sectorgrens werd dit aan'al op één dag bereikt. Tunesië heeft een aanbod van president De Gaulle voor een bespre king over de betrekkingen tussen beide landen aanvaard, aldus heeft het Tu nesische ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. De minister van Defensie, Bahi Ladgham, zal daartoe een ontmoeting met de Franse presi dent hebben. De datum werd echter niet bekend gemaakt. De handel van het Midden-Oosten met de Sowjet-Unie en de andere Oost- europese landen vertoont een „voort durende daling", terwijl de handel met West-Europa en de Verenigde Staten „betrekkelijk stabiel" is, aldus wordt in een door de Verenigde Naties gepu bliceerd verslag opgemerkt. De uitvoer naar West-Europa en de VS is tussen 1957 en 1960 met ongeveer 54 procent van de totale uitvoer van het Midden- Oosten stabiel gebleven, maar de to tale invoer uit deze landen steeg van 60 pet tot meer dan 64 pet. De uitvoer naar de Sowjet-Unie en overig Oost- Europa daalde van 7 pet in 1957 tot 5.8 pet in 1960 en de invoer van 7.4 pet in 1957 tot 6.9 pet in 1960. In de buurt van Marseille zijn 1500 hectare bos in vlammen opge gaan. Het dorp Ceyreste is enige tijd bedreigd geweest. Maar brandweer, militairen en vrijwilligers wisten het vuur tijdig te bedwingen, na een ver beten strijd van 36 uur. Vierhonderd brandweerlieden blijven voorlopig op wacht in dit gebied. Verscheidene landhuizen en vakantiewoningen zijn verbrand. Een hevige storm in het midden van Joego-Slavië heeft zeven mensen gedood, acht huizen vernield, bomen geveld en de oogst vernield. In het noorden van dit land werden de oogst, bongerds en wijngaarden door hagel vernield. In twee plaatsen traden grondverschuivingen op, waardoor het spoorweg- en wegverkeer werd geblok keerd. De Westberlijnse politie heeft een 20-jarlge fotograaf uit West-Berlijn, Rolf-Jürgen P., gearresteerd wegens landverradcrlijke betrekkingen met Oost-Duitsland. Frankrijk is van plan een eigen raketlanceerbasis te bouwen bij Mont- de Marsan in zuidwest-Frankrijk. De basis moet in 1967 gereed zijn, wanneer Frankrijk het centrum in Colomb- Bechar in westelijk Algerije moet heb ben ontruimd. Een eenmotorlg Cubaans vlieg tuig van Russische makelij is gister morgen op het vliegveld van Miami geland. De zes inzittenden hebben asiel in de VS gevraagd. Uit een auto, die voor een res taurant te Lenham in Kent stond, zijn gisteren diamanten gestolen, waarvan de waarde wordt geschat op rond 300.000 gulden. Een vertegenwoordiger van een Juwelier in Birmingham had ze in een tas in de auto laten staan toen hij ging eten. De dieven hadden een ruit van de wagen stukgeslagen en de tas meegenomen. Een Dakota met negen inzit tenden ls tijdens het uitwerpen van voedsel in het gebied aan de noord oostelijke grens van India neergestort. Zeven lijken zijn geborgen, aldus de Kalinga-luchtvaartmaatschappij. STROOiBUS f. 1,35 NAVULZAKJE 85 ct. De „Fibag"-commissie, een Westduit- se parlementaire commissie die een onderzoek instelt naar de hande lingen van de Westduitse minister van Defensie, Franz-Josef Strauss, zal hem opnieuw oproepen om in september te getuigen, zo is gis teren in Bonn bekendgemaakt. Strauss heeft destijds ontkend dat hij misbruik zou hebben gemaakt van zijn positie, door een particuliere bouwmaatschappij, de „Fibag", te helpen bij het verkrijgen van een contract van 300 miljoen mark. De commissie is gisteren voor de eer ste maal weer bijeen gekomen na dat de Bondsdag op 28 juni bevel had gegeven het onderzoek te her openen. De parlementsleden waren ontevreden geweest over de werk wijze van de commissie. Minister Strauss heeft tijdens het weekeinde in het openbaar gezegd dat hij overweegt zijn functie prijs te geven en premier te worden van de regering van de deelstaat Beie ren. WOENSDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst. Volle Evang. Zending. 7.45 uur n.m. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur n.m. VRIJDAG Garenmarkt: K. en O.-excursie naar de Deltawerken. 8 uur v.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Zoeterwoudseweg 3Buitengewone aandeelhoudersverg. N.V. Leldsche Wol spinnerij. 11 uur v.m. ZATERDAG Doopsgezinde kerk: Adventkerk 10- 11 uur v.m., bijbelstudie: 11-12 uur, ds. C. Dlngemanse van Den Haag. Pieterskerk: K. en O. The Michigan Choral. 8 uur n.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-excursie naar tentoonstelling „Naar wijder horizon". 10 uur v.m. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkünde: Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd. 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid", (t/m 15 augustus). Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. Waaggebouw: „Lelden bekeken". Dag. 10 uur v.m.9 uur n.m (vrijdags 2-9 uur n.m.); (t./m 21 Juli). BIOSCOPEN Luxor: „Blue Hawaii". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Een. twee, drie". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen ben ik rijk". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Vanaf 16/7 alle werkd. 6.30 uur nm. „Dik Trom". Casino: „Zweedse meisjes in Parijs". 18 jr. Dag. 2.30, 7 en 9 15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „De naakte oorlog". 14 Jr. Re\: „Degens, dolken en doodsgevaar". 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Donderdagcyclus „Een meisje ln 1000 gevaren". Astra Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur en zat. 7 en 9.15 uur „Con flicten rond de Trapeze". 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 uur; ma. en wo. 8 uur „Twee Beste Vijanden". Dond. 8 uur ..Rebecca". 18 Jr. Zondagmid dag en woensdagmiddag 2 30 uur „Gene Autry in het Rijk der Ro bots". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek Herdlngh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. v. Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken. Bij geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op doktcrstelefoon 22222. radiokoor en zangsolisten. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Haags Liturgisch kamerkoor en Instrumentaal ens. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 V. d. Jeugd. NTS: 17.30- 17.40 Internationaal jeugdjourn. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht. 20.15 Het bezoek van H.K.H. Prinses Irene en H.K.H. Prinses Margriet aan de West. KRO: 20.30 .Tekenfilm. 20.55 Sportpraatje. 21.20 Atelier, amuse- mentsprogr. 21.50 Terugkeer, documen taire over de eerste vier, in Klein-Azié, gehouden concilies. VOOR DONDERDAG 19 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Ochtendvarla. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Oude klave- clmbelmuz. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Kamerork.: Moderne muz. 12.00 Licht ens. met zangsollsten. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Plano- spel: lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded, event, act. of gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Lichte gram. 14.00 Strijk- kwart.: Moderne muz. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Pianorecital: Klass. en moderne muz. 15.30 Extra vitaminen, 16 00 Voor oog en oor. cult, progr. 17.00 Gram. v. d. Jeugd. 17.10 V. d.Jeugd. 17.40 Gram. v. d. jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Eventueel act. 18.20 Promenade ork. en solist. 18 55 Gesproken brief. 19 00 Carrousel, gevar. progr. 19.55 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival 1962: Con- certgebouwork.: Klass. muziek. I. d. pauze: 21.00-21.25 Kurt Tucholsky, de man met de vijf namen, lezing. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 23.00 Sportact. 23.10 Discotarla, nieuwe gram. 23.55' 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor- gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Moderne muz. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. kind. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Geestelijke liederen. 10.15 Morgen- dienst. 10.45 Gewijde muz. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Geestelijke liederen. 12.00 Middagklok - noodklok. 12 04 Lichte gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.38 Lichte ork.muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. en zangsolisten: amusementsmuz. NCRV: 14.00 Metro- pole-ork.: lichte muz. 14.45 Balletmuz, 15.30 Licht ens. 16.00 Verkenningen ln de bijbel. 16 20 Pianorecital: moderne muz. 16.45 V. d. Jeugd. 17.10 Lichte 1 gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte ork. muz. KRO: 18.15 Sportagenda. 18.20Licht ens. 18.40 Negro-Splrltuals. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gewijde muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Kon. Millt. Kapel. 20 45 De Zeven sprong, vakantiewedstrijd. 21.10 Ham- mondorgelspel met ritmische begelei ding. 21.15 Gevelstenen en uithang borden. klankbeeld. 21.30 Holland Fes tival 1962: Kerkorgelconc.: klassieke en moderne muz. 22.00 Muz. voor miljoe nen: klass. gram. 22.30 Nws. en S.O.S.- ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Rep. Zomerconferentle C.H.U. 23.05 Cello en plano. 23.25 Boekbespr. 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20! Gesprek aan de schrijftafel, lezing. 20.30 Onder vuur, enkele studenten stellen vragen aan een politicus. 21.00 Arturo UI, toneelstuk. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.10 Ork.conc. 12.55| Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vra- gen. 13.40 Gram, met comm. 14.30 Lichte muz. 15.00 Hoorsp. 15.30 Cricket, 16.00 Pianorecital. 16.15 Kritieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East, reg. progr. 19.00 Pianospel. 19.30 Lichte ork.muz. 20.30 Gesprek over actuele problemen. 21.00 Cabaretliedjes. 21.30 Onbekend, 22.00 Nws. 22.30 Oude muz. 22.45 Pari. overz. 22.59 Weerber. 23.00 Nws 23 02 Voordr. 23.15-23.35 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Popul. gram. 12.31 Gevar. progr. v. d. arb. 13.30 Nws. 13.35 Cricket- uitsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Gevar. muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagb. 16.31 Uitsl. races en cricketuitslagen 16.45 Gram. v. d. Jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.31 Gram. 18.33 Sportoverzicht 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. 19.25 Sport 19.31 Pianorecital. 20 00 Gevar. muz 20.31 Samenzang. 21.00 Vragenbeantw 21.31 Lichte muz. 22.30 Nws., sport en act. 22.31 Jazzmuz. 23.31 Gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Kordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.15 Lichte gram. 13.00 Nws 13.25 Lichte gram. 14.00 Lichte ork.muz 16.00 Filmmuz. 16.45 Amus.muz. 17.35 Omroepork. en zangsollste: amus.muz 19.00 Nws. 19.15 Lichte gram. 21.05 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Pianorecital 24.00 Nws. 0.20 Dans- en amus.muz 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Fragmenten uit de opera Mignon. 14.05 Gram. 14.25 Klassieken van gisteren en heden 16.45 Zangrecital. 1'.15 Orgelconcert 19.00 Nws. 19.20 Gram. 20.00 Klass. en moderne ork.werken. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte gram) 12.30 Weerber. 12.35 Amus.muz 12 50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Moderne en klass. kamermuz. 14 00 Werther. opera 15 00 Kamermuz. 15.30 Lichte plano muz. 16.00 Beursber. 1606 Koorzang 16.20 Kamermuziek. 17.00 Nws. 1715 Lichte muz 17.50 Vioolrecital. 18 20 V. d. sold. 18.50 Ork. en piano's 19.00 Nws. 19.40 Italiaanse muz. 20.00 Ca- slnoconc. 21.15 Zangrecital. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. 484 ni.: 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz Ork.. koren en viool: kamermuz 15.03 Belgische muz. 16.08 Lichte muz 17.00 Nws. 17.30 Gram. 18.30 Gevar muz. 19.30 Nws. 22.00 Wereldnws 22 2( Gevar. progr. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 S Sm Amsterdam regen n 1 18 0 Den Helder zwaar bew w.stil 17 0 Ypenburg Vlisslngen zwaar bew licht bew nw w.stil 2 17 17 0 0. Eelde zwaar bew non 2 16 0 De Bilt zwaar bew no 2 18 6 Twente zwaar bew n 1 17 0 Eindhoven onbewolkt w.stil 18 0.5 Z.-Limburg mist nw 4 20 0 Helsinki onbewolkt w.stil 22 0. Stockholm regen z 1 22 Oslo zwaar bew n 4 19 1 Kopenhagen licht bew w.stil 12 0 Aberdeen geh bew ozo 3 21 0 Londen zwaar bew n 2 16 0 Brussel half bew w.stil 15 0 Luxemburg licht bew. no 1 18 0 Parijs zwaar bew ono 1 21 0 Bordeaux regen w.stil 23 Of Grenoble half bew. no 1 23 0 Nice zwaar bew n 2 26 0 Berlijn regen half bew n 2 22 21 Frankfort w.stil 21 0 München zwaar bew zw 2 18 22 Zürlch mist zzo 2 17 2 Genéve onbewolkt w.stil 20 2 Locarno onbewolkt ono 2 28 0 Wenen regen wnw 5 23 5 fnnsbruck regen w.stil 16 3 Belgrado zwaar bew w 2 17 Athene onbewolkt w 7 32 0 Rome licht bew no 2 28 0 Macclo zwaar bew no 1 24 0 Madrid zwaar bew w.stil 31 0 Mallorcit zwaar bew w.stil 30 0 Lissabon mist w.stil 28 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2