SOEBANDRIO'S KOMST GEEFT MEER HOOP „Roer moet om bij de loonvorming" Romeo mag niet meer optreden van Boltini flmtoua Weer Indonesische landing op Waigeo BEGINSTADIUM ACHTER DE RUG INeo-nazistische Yers brood nu om half tien HOOGTERECORD VAN X15: MEER DAN 94 KILOMETER Senaat schuift plan Kennedy op lange haan Sociaal Economische Raad meent: Regering wil LOONSTOP voor half jaar Weer moeilijkheden veroorzaakt GRAND GALA DES ARTISTES @«d teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 JULI 1962 No. 30706 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A E van Disnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Dr. Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, wordt morgenochtend in Washington verwacht. Zijn komst moet de Nederlandse onderhandelaars wel welkom zijn. Niet omdat Soebandrio een gemakkelijk man is in onder handelingen, maar omdat hij over ruimer volmachten zal beschik ken dan enig ander Indonesiër, die Soekarno kon afvaardigen. Uit wat Soekarno ine Djakarta heeft gezegd en tevens uit een VN- communiqué. dat gisteren is uitgege ven. kan men opmaken, dat het be- ginstatium inderdaad voorbij is. Dit communiqué maakt thans zo officiéél mogelijk bekend, wat dr. Van Roijen reeds in het geheim aan Malik heeft meegedeeld: Nederland aanvaardt het plan-Bunker in prin cipe. Het aanvaardt de volgorde der fasen, die in dat plan geschetst «or den. Alles echter onder de ene voor waarde, dat voldoende garanties wor den verstrekt voor het recht op zelf beschikking der Papoea's en voor hun andere belangen. Dr. Soebandrio wordt op zijn reis vergezeld door niet minder dan vijf assistenten. De belangrijksten daar van zijn luitenant-generaal Hidajal. waarnemend minister van Defensie, en Harsono. die vroeger persattaché in Washington was en thans woord voerder is van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta. Voldoening Officiéél komt Soebandrio om na te gaan of formele onderhandelingen met Nederland kunnen worden ge opend. Zijn overkomst heeft ook vol doening gewekt op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Soebandrio's aanwezigheid hier zal heel wat heen en weer getelegrafeer Vers brood zal voortaan op zater dag van 9 uur af en op de overige dagen van 9.30 af mogen worden vei kocht of afgeleverd. De wijziging van de arbeidswet 1919, die onder meer deze maatregel behelsde, is gisteren door de Eerste Kamer zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. onnodig maken en schept gelegen heid tot serieuze onderhandelingen. De Amerikanen beschouwen de In donesische minister van buitenlandse zaken in het algemeen als een man, die geestelijk tot het Westen be hoort en die ongaarne zyn land on der sterker communistische invloed zou zien komen. Dat de Russen nog steeds belang stelling voor Indonesië hebben, blijkt overigens wel uit de mededeling van Omar Jani, die zoals gemeld ver klaard heeft, dat Indonesië Mig 2I's heeft ontvangen. En het blijkt ook uit een bezoek, dat Mikojan aan Djakarta zal brengen ter gelegenheid van de opening van een stadion, dat met Russische hulp gebouwd werd. Verzet Reeds eerder is gemeld, dat Indo nesië erop aanstuurt, dat de termijn van overdracht van het beheer over Nieuw-Guinea zo kort magelijk zal zijn, korter in ieder geval dan twee jaar zoals Bunker voorgesteld heeft. De Indonesiërs moeten er echter op rekenen, dat zij, indien zij het plan- Bunker drastisch willen amenderen, op stevig verzet zullen stuiten, niet alleen bij dé Nederlanders doch waarschijnlijk ook bij Oe Thant, bij Bunker en bij andere Amerikaanse waarnemers. Daar Djakarta dit moet beseffen, wensen optimisten in het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken genoemd streven van Indonesië niet als al te ernstig op te- vatten. De komende dagen zullen uitwazen of deze optimisten gelijk hebben. Voorlopig kan men zich beter niet aan voorspellingen «'agen behalve aan deze, dat de onderhandelingen moeilijk zullen zijn. Daarom is het goed te weten, dat Nederland bij dit overleg door enige voortreffelijke di plomaten wordt vertegenwoordigd. Tot zover onze Amerikaanse corres pondent. Landingen Uit Nieuw-Guinea komt het be richt, dat in het begin van deze week een onbekend aantal infiltranten aan land is gezet op het eiland Waigeo, van de Radja-Ampat-groep, een eilandengroep nabij het uiterste wes ten van Nieuw-Guinea en grenzend aan Indonesisch grondgebied. In een officieel communiqué, dat vandaag te Hollandia is uitgegeven wordt medegedeeld, dat de infiltran ten werden vervoerd in enkele prau wen, voorzien van een buitenboord motor". Over het aantal Indonesiërs, die gekleed zouden zijn in groene uniformen en over wapens beschik ken. werden in het communiqué geen mededelingen verstrekt. De schattin gen lopen uiteen van 20 tot 60. Hun aanwezigheid werd gemeld door de plaatselijke bevolking, nadat reeds langs de militaire verbindingen een alarmsignaal was gegeven. Ne derlandse patrouilles hebben op het eiland echter slechts een verlaten bivak aangetroffen, waarin wat ach tergelaten munitie werd aangetrof fen. Over tegenacties is nog niets be- i kend. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren een „zeer gevaarlijke" neo- nazistische jeugdorganisatie van 900 zwarthemenden ontbonden welke op rassenbasis het „Groot- duitse Rijk" wilde herstellen. In een verklaring van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt de organisatie „Bund Vaterlan- discher Jugend" geheten de grootste en gevaarlijkste uiterst r?chtse jeugdbeweging in het land genoemd. De leden droegen zwarte hemden en broeken en hadden dolken in hun leren riemen. Hun streven is in strijd met de grondwet en de goede verstandhouding tussen de volke ren, aldus de verklaring. De Amerikaanse majoor Robert White heeft dinsdag met een X-15 een recordvlucht gemaakt. Hij bereikte met dit raketvlieg tuig een hoogte van bijna 94,5 km, dat is 19 km hoger dan het vorige record. Daar majoor White hoger kwam dan 80 km, is hij de eerste niet-astronaut die aanspraak kan maken op het .ruimtevaardersinsigne". Tot nu toe is dit insigne slechts verleend aan vier Amerikanen Alan Shephard, Virgil Grissom.John Glenn en Scott Carpenter die ook verder kwamen dan een hoogte van 80 km., maar dan in raketten zonder vleugels. Op het hoogste punt van zijn vlucht heeft White drie minuten lang in een staat van gewichtloos heid verkeerd. De Amerikaanse Senaat heeft met 52 tegen 48 stemmen een motie aan genomen om de door president Ken nedy voorgestelde nationale ziekte verzekering voor ouden van dagen voorlopig te laten rusten. Dit bete kent dat er van het ontwerp niets komt zolang het huidige congres er is. President Kennedy heeft zich per soonlijk erg ingespannen om het plan ingang te doen vinden. Voor de motie stemden 21 demo craten en 31 republikeinen en tegen 43 democraten en 5 republikeinen. President Kennedy noemde het verwerpen van zijn plan „een ern stige tegenslag" voor het volk. Iri januari, zei hij, zal het wetsontwerp weer bij het Congres worden inge diend. Twee weken geleden heeft het Huis van Afgevaardigden Kennedy's Land- bouwwet verworpen. Dr. George Fister, voorzitter van de artsenbond, zei dat de stemmings uitslag in het belang van het pu bliek is. Hij voelt niets voor wat hij noemde „een gesocialiseerde genees kunde". WEERBERICHT ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met zonnige perioden en iets hogere temperaturen overdag. Zwakke wind. (Opgemaakt te 10 uur). STRANDVERWACHTING Rustig en goed strandweer met een langzaam oplossende bewolking. Zwakke wind uit zuidelijke rich tingen. In de middag omstreeks 20 graden. Temperatuur zeewater 16 gr. Vooruitzichten: rustig strandweer met een langzame stijging van de temperatuur. Zon op: 4 42 uur; onder: 20.50 uur Maan op: 22.11 uur; onder: 6.58 u Hoogwater te Katwijk te 3.33 en 16.02 uur: laagwater te 11.45 uur Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een hevige bosbrand aan de Franse Rivièra heeft in de afge lopen dagen enige dorpen en kampeerterreinen bedreigd. De bewoners moesten des nachts vluchten en wachten op de weg op de verdere afloop. Tydens de vlucht omhoog bereikte het toestel een snelheid van ruim 6.000 km. per uur. De recordsnelheid van de X-15 is 7.900 km. per' uur. Precies tien minuten nadat het toe stel door het moedervliegtuig een B-52 bommenwerper was losgela ten, landde het. White verklaarde later dat hy een vreemd voorwerp, dat op een stuk pa pier leek en zo op het oog ongeveer zo groot was als zijn hand, langzaam rond had zien fladderen toen hij op tophoogte vloog. Zoals bekend heb ben ook de Amerikaanse astronaut John Glenn en zijn Russische collega Gherman Titov melding gemaakt van vreemde voorwerpen, toen zy door de ruimte vlogen. Sir Winston loopt weer zonder hulp Sir Winston Churchill heeft giste ren voor de eerste keer zonder hulp gelopen sinds hij zijn dij heeft ge broken. Voor vrijdag zal geen me disch bulletin worden uitgegeven, aangezien Sir Winston volgens de hem behandelende artsen goede vor deringen maakt. In Coronie in Suriname kre- boden. Prinses Irene geeft haat gen de Prinsessen Irene en Mar griet verse kokosnoten aange- zuster een hapje van het malse kokosvlees. De Sociaal Economische Raad heeft de regering geadviseerd over het loonbeleid voor de naaste toekomst. De Raad heeft gemeend zich niet tot de loon- maatstaven te moeten beperken zoals staatssecretaris Rool- vink had gevraagd maar ook al is het niet in details, te moe ten ingaan op het gehele loon beleid. Daarmede komt de Raad op het terrein van het vooront werp arbeidsvoorwaardenwet, waarover ook om advies is ge vraagd. De Raad vraagt de De regering wil volgend jaar een rust op het loonfront tot 1 juli 1963. Zij heeft cc vertegenwoordigers van het bedrüfsleven, verenigd in de Stichting van de Arbeid, vrydag j.l. in Scheveningen de wens te ken nen gegeven een ..loonstop" in te voeren voor de gehele eerste helft van het volgend jaar. De regering grondt haar overtuiging op de produktiviteitscijfers, die voor 1963 zyn begroot door het Centraal Planbureau. De produkti- viteitsstijging zal tussen de 3 en 4 pet liggen voor 1963. waarvan 1.7 pet ongeveer de helft dus in beslag wo' r't genomen voor verbe tering van de AOW-regeling en door de noodvoorziening voor de invaliditeitsuitkering. Omdat de halve ruimte van 1963 door deze voorzieningen wordt opgesou peerd, wil de regering ook een half jaar de lonen stabiel houden. Deze mededeling is door de vertegen woordig rs van de Stichting van de Arbeid met gemengde gevoelens ontvangen. Zij bestryden de cijfers van de regering niet, maar men vraagt zich vooral in werknemers kringen af waarom dit nu moet lei den tot een loonstop. De regering baseert haar zienswijze namelyk alleen op het criterium van de produktiviteitsruimte, maar het vandaag gepubliceerde SER- rapport bepleit juist het inschake len van andere motieven voor de bepaling van de loonshoogt\ betrokken ministers dan ook toestemming dat advies voor hands te laten rusten. De bredere opzet van het loon- advies heeft ook tot gevolg gehad, dat de voorbereiding langer geduurd heeft dan ge dacht was. De voornaamste punten uit het nu ui ebrachte advies dat wij elders uitgebreid weergeven laten wij hier volgen. De verantwoordelijkheid voor de loonvorming dient meer by het ge organiseerd bedrüfsleven te liggen, dat daartoe de nodige bewegings vrijheid moet krijgen. Uitgangspunt voor het bedrijfs leven moet het halfjaarlijkse eco nomische rapport van de I .R zijn, dat zijn licht zal laten schünen op de gehele sociaal-economische ont wikkeling. Werknemers en werkgevers moe ten voor het begin van de onder handelingen over de CAO's intern overleg plegen tot hoever zy kun nen gaan. De CAO's zullen ter goedkeuring moeten worden voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid. Komt de Stichting niet tot een conclusie, dan zal het College van Ryksbe- middelaars zyn oordeel moeten geven. Kan men na nader overleg nog niet tot overeenstemming ko men, dan kan het College een bin dende Iconregeling opleggen. Wanneer de regering meent, dat de loonontwikkeling een gevaar voor het algemeen economische be leid oplevert, kan zij een „loon- pauze" afkondingen. Als het nodig is moet zü *~og verder kunnen gaan met een „loonstop", waarbij de looptijd van alle CAO's van rechtswege met een zekere periode worden verlengd. Daar ook andere factoren dan produktiviteitsstijging de vorming van de lonen moeten bepalen, zal het mogelijk mo-tcn zijn bepaalde loonsverhogingen in de prijzen door te berekenen Dit systeen van loonvorming dient op korte termün verwezen- lijkt te worden. (Men zie ook elders) Advertentie De leeuw Romeo, die bij een circusvoorstelling in Zutphen de 34-jarige Franse dompteur Michel Lecrocq zo ernstig ver wondde, dat hij overleed, mag niet meer in circus Boltini op treden. Dit heeft Tony Boltini. de directeur van het circus, besloten, nadat Romeo opnieuw moeilijkheden had veroorzaakt. Dit gebeurde by de Amsterdamse première van het Circus Boltini. De compteur Bobby Althoff moest zelfs van zijn alarmpistool gebruik maken om de door Romeo onrustig gemaakte bronstige leeuwen tot be daren te brengen. Na twintig mi nuten angstige spanning werd het leeuwennummer afgelast. Tony Boltini gaf Althoff opdracht zich uit de kooi te verwyderen. Te groot ,Ik vind het risico te groot", zei een zenuwachtige Tony Boltini in de pauze. .Eergisteren ging in Bever wijk alles nog goed, maar nu zag ik meteen dat Romeo weer last zou gaan geven. Hij gaat uit de troep. Morgen laat ik een speciale kooi voor hem maken en dan doen we het maar verder zonder Romeo", klonk het resoluut uit de mond van de jonge circusdirecteur, die zei nog steeds diep onder de indruk te zyn van het gebeurde in Zut phen. De sensatie begon al by de aanvang van het nummer met de ne gen Berber-leeuwen. Luid grom mend en driftig springend kwamen ze de kooi binnen. Bobby Althoff, die gewend is eerst over de piste- rand te lopen om de leeuwen tot bedaren te brengen, slaagde er dit maal niet in rust in de kooi te brengen. Nadat enkele leeuwen op de postamenten hadden plaats ge nomen. waagde Althoff zich in de kooi. Hij had zich gewapend met een alarmpistool, een drietandvork, een zweep en een klapstoel, die hii voer zich uit hield. Sprong Opeens sprong de leeuw Romeo in zijn richting, waarna Althoff een paar schoten uit zyn alarmpistool loste. De dompteur trok zich daar na naar de opening van de kooi terug. Toen hy weer een paar pas sen vooruit had gemaakt, ontstond opeens een wanorde in de leeuwen- kooi. Alle leeuwen sprongen over elkaar heen. gingen stoeien en ren den heen en weer. Dit door het tweeduizend koppige pu bliek in angstige spanning gevolg de spel tussen dompteur en leeu wen, werd opeens door Tony Boltini verbroken. Hy greep de microfoon en beval: „Althoff eruit, Althoff eruit". Een deel van het publiek, dat het met dit besluit kennelijk eens was, ging luid applaudiseren. Althoff hoos Maar Althoff wilde niets van deze op dracht weten. Hy bleef in de kooi en trachtte opnieuw tevergeefs de leeuwen tot bedaren te brengen, waarna Boltini zyn order moest herhalen. De dompteur trok zich tenslotte uit de kooi terug en er werd bekendgemaakt, dat het nummer niet zou doorgaan. De moeilykheid was nu. hoe men de leeuwen uit de kooi kon krijgen, want ze zyn dat alleen gewend, wanneer de dompteur in de kooi aanwezig is. Toen iedereen op het vertrek van de roofdieren was voorbereid, namen enkele leeuwen ongevraagd plaats op de posta menten, hetgeen grote hilariteit veroorzaakte. Tony Boltini zei later, dat Romeo de dompteur waarschijnlyk als een bedreiging heeft gezien voor zyn vrouwtje, want de leeuwen zün in de bronsttyd, Althoff was de ge hele avond boos, omdat Boltini zijn nummer abrupt had beëindigd. „Maar ik kon echt niet anders", zei de directeur, „Wy hebben de laatste tyd te veel ongelukken ge had". MENSEN DIE HET GOED BEHJKEN ARISTONA Zaterdag 21 juli weergaloze manifestatie Jongetje dood na drinken van vergif (Van onze Venlose correspondent) ogenbl het 3-jarig zoontje van het tuindèrs- gezin Jacobs-Buskes aan de Ganzen- straat te Venlo, gedronken van een fles met paratheon. Nog voordat me dische hulp kon worden ingeroepen, overleed het jongetje aan de gevol gen Tuinder Jacobs bewaarde het vei gil altyd achter slot en grendel. Tcei hy de fles met vergif in de auto gereed zette om mee te nemen naar de akker en daarna nog even naar binnen ging om wat te halen, heeft het kind kans gezien om gauw wat uit de fles te drinken. Toen de heer Jar^.bs weer by de wagen kwam. lag de kleine op de grond te kronkelen van de pyn. Uit het Leidsch Dagblad van 21 Julij 1862: Te Boston is een godsdien- f stig genootschap opgerigt, dat t Lucifer aanbidt, met het doel om den duivel goddelijke eer te bewijzen opdat hij zich bekeere. i De medische faculteit in i Edinburg heeft besloten geen i diploma van doctores in de i medicijnen aan vrouwen te geven, ook al kunnen zij vol doend examen in de genees kunde afleggen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1