AUTOMOBILISTE MAAKT BROKKEN OP RIJKSWEG CONSUMENTENBOND betreurt publikatie sigarettenonderzoek Koninklijk goud voor M.Ponsteen Rijnsburg MODELWONINGA Chr. Nijverheidsschool .Boshuizen" Bevorderingen Gemeentelijke Bedrijfstechnische School Bezoek, onze Veertig jaar bij de N.Z.H. Mijn vrouw pakt alles zeventien maal in en uit. Zodoende waren mijn sigaren blijven liggen in Amsterdam, toen ik mijn koffers op een hotelkamer in Ook al aan de sigaar? Twee jaar cel voor jonkheer ANALIST(E) EN DOKTERSASSISTENTE CHEMISCHE SCHOOL Lincoln White: plaatselijke controle blijft noodzakelijk Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 juli 1962 Tweede blad no. 30705 t oor de Leidse kantonrechter Het onderzoek in de zaak tegen een 30-jarige automobiliste uit Velsen nam slechts weinig tijd in beslag. Hoewel verdachte verstek liet gaan gaf de kanton rechter, mr. W. de Koning er de voorkeur aan, direct openbaar vonnis te wijzen. Verdachte was ten laste gelegd, dat zij in mei j.l. zonder enige noodzaak op Rijksweg 4A onder Zoeterwou- de het verkeer in een niet denk beeldig groot gevaar had ge bracht. Angst- manoeuvre Uit het proces-verbaal bleek, dat zij destijds op genoemde weg enige voor haar rijdende auto's wilde gaan Inhalen en tijdens de inhaalmanoeu vre uit angst onvoldoende afstand te hebben bewaard het stuur plotse ling naar links had omgegooid. Dat deze totaal overbodige en uiterst ge vaarlijke wijze van autorijden met een snelheid van ongeveer 110 km/u niet zonder gevolgen kon blijven, bleek wel uit het feit, dat de auto enige malen over de kop ging en in de middenberm van de weg terecht kwam. Zowel verdachte als haar twee achterin zittende kinderen konden wonder boven wonder en me de dank zij de veiligheidsgordels zon der noemenswaardige letsels uit de bijna totaal vernielde auto worden bevrijd. Destijds had verdachte praktisch niets tot haar verdediging kunnen aanvoeren. De officier mr. C. Sluyk hield een kort maar zeer scherp gesteld requisitoir waarin hij verdachtes wijze van rijden hekelde en haar rangschikte onder de auto mobilisten, die weliswaar in het be zit zijn van een geldig rijbewijs, doch die eigenlijk niet op de weg thuis horen. Hij eiste dan ook naast een geldboete van f 50 subs 10 dagen de onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Daar de kantonrechter het met dit requisitoir volkomen eens was, vonniste hij verdachte bij ver stek conform de eis. Toch een bocht Een 40-jarig vertegenwoordiger liet eveneens verstek gaan en blijkbaar niet zonder reden. Uit het onderzoek kwam namelijk vast te staan, dat verdachte in de late avond van de lste april na het gebruik van een aantal „borrels" achter het stuur van zijn auto was gekropen en met hoge snelheid op weg naar huis was gegaan. Alles ging goed totdat hij probeer de met onverminderde snelheid een bocht in het Oosteinde te Warmond door te komen. De auto vloog uit de bocht en reed tegen een consumptie tent om vervolgens over de kop te slaan en op het rijwielpad terecht te komen. De aangerichte schade was niet gering en ook hier spraken zowel de getuigen als de magistraten hun verwondering uit over 't feit dat ver dachte een en ander had overleefd, zelfs geen ernstige letsels had opge lopen. Uit het proces-verbaal bleek, dat verdachte als enige verdediging had kunnen aanvoeren zich in de bocht te hebben vergist. Gezien het alcoholgebruik, dat zijns inziens een sterk verminderd waarnemingsvermogen tot gevolg had, achtte de officier geen enkel excuus aanwezig en eiste vanwege de ernst van het feit, niet minder dan f 150 boete subs een maand. De kantonrechter hekelde verdachtes gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel eveneens in hoger mate en von niste hem bij verstek conform de eis. Stopbord Een 23-jarige automobiliste uit Gouda bezorgde een Noordwijkse automobilist de schrik van zijn le ven toen zij met onverminderde snel heid het voorrangskruispunt Goo- wegLangelaan onder Noordwijk j opreed en onvenvacht voor hem de weg als het ware blokkeerde. Hoewel hij snel reageerde „boven op de rem ging staan" was een botsing onver mijdelijk en liepen beide auto's nog al wat materiële schade op. De automobiliste kreeg een her senschudding. de automobilist kwam met de schrik vrij. De automobiliste stond gisteren in de verdachtenbank en voerde tot haar verdediging aan, dat zij noch de naderende wegkrui- sing noch het ter plaatse staande stopbord tijdig had opgemerkt. Daar zij aan de duidelijke zichtbaarheid van het bord twijfelde liet de kan tonrechter haar middels de-door de politie gemaakte foto's zien dat een en ander aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Hoewel de getuigen duidelijke bewijzen leverden, vatte I verdachte een en ander nogal laco- niek op en liet duidelijk merken niet geheel en al van haar schuld over tuigd te zijn. „Het niet opmerken van een of ander verkeersbord kan ieder een overkomen. Natuurlijk kan er dan wel eens een botsing ontstaan". Op de vraag van de officier hoelang zij al een rijbewijs had, antwoordde verdachte niet zonder trots: „Al ruim één jaar". Het requisitoir was kort maar krachtig en hield in de eis van f 100 boete subs 1 maand. Ook tij dens haar „laatste woord" gaf ver dachte min of meer te kennen, dat zij de ernst van de door haar begane overtreding niet inzag. De kantonrechter deed dat wel en vonniste conform. Fout Een 63-jarige automobilist uit Den Haag kon maar niet begrijpen hoe het kwam, dat zijn auto op dc pro vinciale weg onder Katwijk was gaan slippen en vervolgens omkantelde toen hij wilde afremmen om niet met een tegenligger in botsing te komen. „Het lag vast en zeker aan het wegdek" aldus verdachte. Voor de ge tuigen was de zaak duidelijk: „Toen hij de file ging inhalen reed hij min stens 100 km/u en moest dus teen hij op de rem ging staan wel een flinke schuiver maken". Dat verdachte de file was gaan inhalen ondanks het feit, dat een tegenligger zeer dicht was genaderd, namen de magistraten hem bijzonder kwalijk. De bestuur der van de tegenligger zag verdachtes auto op zich af komen en kon niets anders doen dan zijn auto tot stil stand brengen en gelaten afwach ten of de onvermijdelijke botsing al of niet ernstig zou aankomen. Het werd een vry ernstige botsing en zijn auto liep een niet geringe schade op. Verdachtes auto kwam uiteindelijk in de wegberm terecht, waar hij en zijn echtgenote vrijwel ongedeerd uit het zwaar beschadigde voertuig kwamen. Gezien de getuigeverklarin- gen en het feit dat aan het wegdek, aldus het politieonderzoek, niets mankeerde, achtte de officier duide lijk bewezen, dat verdacht eeen grove verkeersfout had gemaakt en eiste f 75 boete subs 15 dagen. Verdachte hield vol, dat hij was geslipt ten gevolge van een fout aan het wegdek. In zijn vonniswijzing legde de kan tonrechter de nadruk op het feit, dat die slippartij slechts een bij komende rol ln de zaak speelde. „U begon aan een inhaalmanoeuvre ter wijl een tegenligger zeer dicht was genaderd. De weg was voor U dus niet vrij", aldus verduidelijkte hij zijn conclusie. Hij achtte dit feit dermate ernstig en onverantwoorde lijk, dat hij de eis nog te mild vond en vonniste met f 100 boete subs 20 dagen. Advertentie ZILVEREN JUBILEUM BIJ V. EN D. Onder grote belangstelling vierde de heer J. van Abswoude heden zijn 25-jarig jubileum bij Vroom Drees- mann Leiden N.V. Tal van personeelsleden uit alle af delingen van het warenhuis waren op de eerste etage van het bedrijf bij een om de jubilaris met zijn echtge note te verwelkomen. De bedrijfs leider. de heer C. Gribnau, sprak vele waarderende woorden tot de jubila ris, die gedurende een groot aantal jaren de personen-lift bediende en hierdoor bij zeer velen in Leiden en wijde omgeving een goede bekende geworden is. Namens het gehele per soneel bood de heer Gribnau twee comfortabele stoelen en een muzi kale deurschel aan. Collega Haarland formuleerde de goede wensen van chefs en collega's en overhandigde mevrouw Abswoude bloemen en 'n fraaie lamp. De huldi ging verplaatste zich hierna naar het dakterras, waar de heer C. A. A. Kerckhoff, directeur, de populariteit, welke de heer Abswoude onder de cliënten van het warenhuis verwierf, een waardemeter noemde voor de wijze waarop hij jarenlang zijn werk zaamheden verrichtte. De heer Kerckhoff speldde de jubi laris het zilveren draag insigne van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel op. en overhandigde de bronzen legpenning met vererend ge tuigschrift van deze maatschappij, alsmede het directiegeschenk onder couvert. Een gezellig samenzijn besloot de huldiging. Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Middenstandsexamens Geslaagd voor het middenstands examen: J. P. Admiraal, Katwijk a. Zee; H. Thles, Zevenhoven; L. A. van Alphen, Leiderdorp; G. A. J. Ammer- laan, Zoeterwoude; T. Baas, Nieuw- veen; G. L. Bakker, Voorschoten; M. C. Bakker. Voorschoten; T. v. Leeuwen-Barendrecht, Oegstgeest; J. A. H. Bedeker, Katwijk a Zee; G. de Beer, s-Gravenhage; J. W. A. v. Bek- kum. Leiden; H. M. v. Bemmelen, Voorschoten; H. v. Benten, Leiden; M. M. Bergers, Leiden; E. T. Berg man, Wassenaar; G. K. Beukers, Noordwijk, E. N. Bink, Leiden; J. J. Blokhuizen, Leiderdorp; G. Boekei, Sassenheim; J. Roesveld, Voorscho ten; G. P. Bogaards, Rijnsburg; H. J. v. Bohemen. Stompwijk; W. L. M. v. Bohemen, Leidschendam; P. A. Bontje. Nieuwe Wetering; H. Borger- ding, Leiden; P. Borst, Alphen a/d Rijn; R. C. Borst. Zoeterwoude; J. H. P. Boudewijns, Wassenaar: M. W. Brak, Leiden; C. Bergman. Benthui zen; H. v. Brugge, Zoeterwoude; E. A. G. de Bruyn. Bodegraven; J. J. v. d. Burgh Leiden; J. C. Butselaar, Noordwijk; M. Cammeraat, Zoeter- meer; M. J. Castelijn, Rijpwetering; D. J. Cederhout. Rijnsburg; G. Cle ments, Leiden; W. A. M. Colla, Lei den; A. A. Compier, Leiden; C. v. Dam, Alphen a'd Rijn; J. P. M. Halvermaan, Leiden; A. v. Delft. Rijnsburg; A. L. v. Deuren. Alphen a d Rijn; J. C. v. Deuren, Alphen a d Riin; L. A. v. Deuren. Alphen a d Rijn; M. C. v. Diggele, Alphen a/d Rijn; W. H. J. Droogh. Roelofarends- veen; J. Dunieux, Katwijk a/Zee; J. J. v. Duyn, Katwijk a/Zee; J. R. F. M. Duynstee, Voorschoten; W. N. Dijkshoorn, Zoetermeer; D. F. P, v. Eek, Katwijk; A. G. M. Egberts, Ter Aar; J. L. v. Egmond, Alphen a/d Rijn; M. H. Grimbergen. Rijnsburg; L. H v. Egmond. Rijnsburg; ,H. Era dus. Leiden: C. v. d. Eykel. Riins- burg: J P. v. d. Eykel. Leiden: H J. de Feiter. Voorschoten: T. J. Fu. Leiden; B. H J. de Geest. Lelden; J. H. v. d. Geest. Zoeterwoude; E. I. B. Gevers. Noordwijkerhout. n* Bevorderingen Primaire opleiding: bevorderd van le naar 2e klas: IA: Leiden: Evelijn van Baarlen, Joke Bakker, Ria Douwes, Pandora Hogeveen, Janny Houweling, Willy Huisman, Joke Meylink, Ingrid Mul der, Jos Nyboer, Tineke Verwey, Eli- ne Vos, Sonja v. d. Waals, Marion v. Weeren. Oegstgeest: Anneke Fran sen, Fietje den Haan, Teuneke Hoo- gerdijk, Thea Hoogervorst, Willy v. d. Luyt, Cora v. d. Mey, Peera v. d. Mey, Rozemarijn Munting .Virginia de Vet, Greetje Vletter. Zoeterwoude: Ingrid de Ruyter. 1 B: Leiden: Ria Bekooy. Elly v. d. Broek, Agnita v. Diggelen, Marijke Faas, Joke de Goey, Alida Huybers, Willy Jagers, Rosa v. d. Kaay, Willy Krab, Loes v. d. Laan. Carla Lolkes de Beer, Elly Maas, Rieki Neuteboom, Anneke Paats, Ria de Roode, Tinie van Rossum, Mary Sliggers, Thea Stikkelorum. Jannie Tegelaar, Mari anne Vis. Ellie Zijderveld. Voorscho ten: Hetty ter Mors. IC: Leiden: Hellie Barning, Hen- neke Biesbroek, Adrie Blikman. Wil ly de Boer, Sari Botermans, Corrie Cavé, Cobie Kleinman, Elly v. d. Le lie, Magda Minnaard, Tieneke Otto. Rietje Pet. Agniet Pommer, Greetje Reitsma, Ellv Stikkelorum. Ria Stok- kel, Rikie Vlaanderen, Loes v. Wei zen. 1D: Leiden: Anneke Amersfoort, Yvonne Bekooy, Ria v. d. Berg, Jan- neke Brugman, Ans v. Es, Ria v. d. Haven <v.w.>, Anneke v. Klaveren, Willy Klinkhamer. Willy Kijk in de Vegte, Ineke den Outer. Hetty Over- dijk. Marrv Piket. Ineke Riethoven. Hanna Schoonderwoerd. Ria Singer- ling, Janneke Sira. Greetje Smit, Ineke de Tombe. Carla Verhoeven. Wassenaar: Thea Pool (v.w.). Bevorderd naar de 2e klasse van de Gemeentelijke Bedrijfstechnische School in de Medusastraat: Hubert Albers, Aart Arnoldus, Petrus Baak, Karei Beekman, Johannes Blok, Gijsbestus Blote. Adrianus Bodijn, Wilhelmus Borsboom, Sam Brandt, Anthonius Colpa, Cornelis Cornet, Bart van Dam. Koos Distelvelt, John Doove, Johan Dreef, Freddy Dubbe- laar, Robert Eradus. Cornelis Eyk, Gerard van Eyk, Frederik Filarsky; Anthonius Frankhuizen. Roy Geer- lings, Johannes van Gils, Johannes Glasbergen, Jacobus van Grieken, Klaas Groenheyde, Adri dc Groot, Jozef Gussenhoven, Wilhelmus Haas- terecht; Jacobus van Heusden; Bart van der Heyden; Arnold Hillebrand, Henk Hintzer, Harry van der Hulst, Nico de Jong, Evert Jordens, Arie Kambier, Willem Karstens, Johannes Kettenis. Ferdinand Kotte; Johan nes Kramer, Cornelis de Kruis, Ed ward Kruit, Hendrik Kuyper. Adri Lanser, Jacobus Laterveer. Abraham la Lau, Jacobus van der Leek, Cor nelis van Leeuwen. Robertus van Leeuwen. Hans Lepelaar, Kommer van der Linden. Cornelis Lith, Jo hannes Lolkes de Beer, Bas Louw, William Lowies, Johannes van der Mey, Christiaan van Mil, Gijsbertus Monteba, Johannes Olivier, Willem Orth, Cornelis Ouwerkerk, Johannes du Pau. Wim Roggeveen, Gerrit Roos, Robert van Schie, Bernardus Schneider, Jan Schrijer, Dirk Schui- lenburg. Alexander Segaar, Willem Sip, Leendert de Snayer. Machiel Speel, Johannes Spiegelaar, Wim Springer, Roelof Steyn, Johannes van Tol, Kees Trouwee. Wilhelmus \an Veen. Dirk van der Velden, Hanco Vermeulen, Frans Versteege, Henk Volwater. Bert van der Voorn, Johannes Vreeburg. Jacob de Vries. Ernst Wagemaker, Joris Wagenaar, Johannes van der Walle. Kees Wee- nink, Hubertus van Went. Sjef Wes- selman. Mathijs de Wolff. Cornelis van der Zaal, Bertus van t Zand, Si mon Zevenbergen, Henk Zuidijk, Frank Zuyderduyn, Jozef Witteman. Bevorderd naar de 3e klasse zijn: Freddy Arends, Hendrik Arends, Franklin Baars. Dick Barnhoorn, John Belt. Paulus Bik. Pieter Blan: kenstijn. Cornelis Blom. Andre Boomsma. Leo Bosman. Egbert Broekhuizen, Sjaak de Bruyckere, Jan de la Beij. Johannes Eradus, Willem Fallaux. Ton Feiten. Fred Fielmieg, Splinter Cordeau. Henk Groenewegen, Wim de Hollander. Ja cobus van 't Hoofd. Ben Huisman, Johannes Jansen, Wim Jansen, Wal ter Jost. Arie van der Kaay, Fred van der Kaay. Johannes Kerkman, Dick Key, Wilhelmus Kienjet, Her- Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Ds. Poort was 11.000ste bij „Leiden Bekeken" Gisteravond heeft wethouder Jon- geleen op de tentoonstelling „Leiden Bekeken" de elfduizendste bezoeker verwelkomd. Het was de Leidse her vormde predikant ds. J. Poort, die met zijn twee zoons kwam kijken hoe het Leiden van de toekomst er uit zal zien. Wethouder Jongeleen bood hem geschenken aan, die door de Leidse industrie ter beschikking wa ren gesteld. Mevrouw A. Ketting—Tieleman alhier, mej. K. van Voorst te Lisse en mej. J. A. Karssen te Bodegra ven zijn benoemd tot leden van een examencommissie nuttige handwer ken L.O. man Koldenhof, Peter de Lange, Kees Laurier, Bart Lens. Flip Lentz, Cornelis Leupe, Fred Ligtvoet, Johan van der Lip, Eldert van Luiing, Ge orge van Luyn. Johannes van Leuyk, Jacobus Mark, Johannes Meyer, Willem Moenen. Johannes Nieuwen- huis. Eduard Oechies, Jurru Omtzigt. Willy Oostrom, Ben Oudshoorn, Koos Ouwehand, Wim Ouwehand, Paul Overdijk. Robert Paats. Paul Pen, Datfid Pikett, Fnfl FÜezier. Jacob Plug. Ben van der Pluym, Bob del Prado, Cornelis Prins, Bart Rem merswaal, Peter Reyken, Herman Roovers, Peter van Rijn, John Sa- hupala, Aad Schilperoort, Joop Schuilenburg, Piet Singerling. Hans Smit. Henk Smit. Joop Smit. Herman Stokkel, Hugo van Veen, Henk Veld- 1E: Leiden: Nellie v. Berkel, Suze v. d. Blom, Ineke Choufoer, Bep v. Haarlem iv.w.), Marian Kastner, Jo ke Klerk. Guus Klijn, Emmy v. Koo peren. Marian v. d. Leek. Stieneke Leugering, Ria Maaskant, Nelly Pas- ma, Ria Ruis. Maatje Schouls, Ma rian v. Sonsbeek, Berti Veerman, Corrie de Vink, Suse v. d. Vos, Lenie Zwart. Zoeterwoude: Carla Marks. IF: Leiden: Christel Binnendijk, Toni Boer, Corrie Broers, Jonnie Di- seraad, Lenie Dool, Marian Duive- steyn, Hetty Lens, Marry Middel koop, Netty Plezier. Roelina van Po- lanen, Elli Roseleur, Nelly Rosenberg, Gwenda Rijnsburger, Marion Tie- bosch. Dini v. d. Voort, Riekje Wak- ka. Els Wakka, Anke v. d. Weide, Ditte v. d. Weyden, Emmy van Zeyst. Oegstgeest: Lenie de Vries, Zoeterwoude: Lenl v. Huis. 1G: Leiden: Margriet Bos. Marijke Dubbeleman, Hanny v. d. Meer. Kat wijk-Rijn: Kitty Satumalay. Oude Wetering: Marry Buikema, Nelly Windhorst. Valkenburg: Leneke Zwaan. Voorschoten: Mieke ten Don kelaar, Marjan v. Egmond. Helen de Graaf. Ria den Hollander. Jopie Kleyburg. Netty v. d. Meer. Sonja Minke. Trudv Övermeer. Gerrie v. Osnabrugge, Joke v. Rumpt, Sjan- neke Schudelaro, Carla Stolk, Willy Zandbergen. 1H: Leiden: Anneke van Oosten. Trees Peterse. Hazerswoude: Greet van 't Oever. Hoogmade: Cobie van Rijn. Leiderdorp: Joke v. Hemert, Anneke de Jong. Nannie Leemans, Gerda v. Meeteren, Masje v. d. Mey (v.w.). Teuni Mioch, Annalies Oechies. Tini Oosterom. Rita Ras ser. Jannie Vollaard. Ineke Wernecke, Cobi Zaal. Lenie v. d. Zwan. Ria v. d. Zwart, Lelie v. d. Zwan. Ria v. d. Zwart. Warmond- Ria Heykoop. 2-jarige opleiding naaister: van klas 1 haar klas 2. Leiden: Wilma Boehmer. Anneke Boers. Beppie Col pa. Ria Haasbroek. Lenie Kok, Ellie van der Leek. Willy Ravensbergen Tjitske Regeer, Joke Scheffers. Lei derdorp: Tineke Overeinder. Oegst geest: Lia Roodnat. Voorschoten" Sianv van Kalkeren. 2-iarige opleiding assistente in de huishouding: van klas 1 naar klas 2. Leiden: Mettie van Egmond <v.w.), Cobi Karman. Jannie van Leeuwen, Martie Pieëte. Voorschoten: Loes Giezen. Noordwijk Binnen: Marjan v. d. Wetering. huizen, Johan de Vos, Henk Weber, Anton de Weyer, Jaap Willemstein, Tjerk de Wit. Cornelis van Wijck, Hendrik Zee. Johannes Zwetsloot. Niet bevorderd werden 13 leerlin gen. Den Haag Spui 56, .tel. 182340 Het was vandaag veertig jaar ge leden, dat de tegenwoordige hoofdop- zichter van de N.V. Noord- Zuid- Hollandse Vervoersmaatschappij, de 1 heer M. Ponsteen te Rünsburg, als ambachtsman II in dienst van dit bedrijf trad. Daarom werd deze ver- dienstlijke werker vanmorgen in de directie-kamer van het hoofdkantoor te Haarlem op hartelijke wijze ge huldigd. Aangezien Haarlems eerste burger verhinderd was deze plechtig heid bij te wonen, heeft de directeur var dit vervoersbedrijf, de heer N. Hortensius, hem de eremedaille in (Van onze Haagse correspondent) De consumentenbond betreurt de publikatie van het onderzoek, dat zij heeft laten verrichten naar het teer- en nicotinegehalte van sigaretten- In het juli/augustus nummer van de Consumentengids is een rechtzetting opgenomen op de allereerste pagina, waarbij de resultaten worden gepubli ceerd van het onderzoek, dat Lexington in drie verschillende laboratoria heeft laten verrichten. Gisteren werd op een (persconferentie door de directeur van de Consumentenbond, de heer D. Buitendijk een uitgebreide verklaring voorgelezen. Een persconferentie met op de tafels vaasjes met Lexington sigaretten. Nu de consumentenbond het kort geding tegen de importeur van de Lexington sigaretten heeft verloren, is. met deze publikatie in de Consu mentengids die door de rechter was geadviseerd dus een einde gekomen aan de in maart begonnen strijd tussen de bond en de sigaret- tenimporteur. Een strijd die. dat wordt door de sigaretteniinporteur toegegeven, het merk Lexington, dat tot dan toe het meest verkochte merk was, veel schade heeft berokkend. Een schadeclaim zal echter niet wor den ingediend. Verkeerd Het belangrijkste punt van de door de Consumentenbond gemaakte ver- onlschuldiging betreft wel. dat bij het door de bond ingestelde onder zoek was uitgegaan van verkeerde rookgewoonten. De resultaten van het door Lexington ingestelde onder zoek zijn tot stand gekomen, nadat men eerst een rapport over de rook gewoonten had doen vervaardigen. Gebleken was. dat het laboratorium van de Consumentenbond, een on derneming in Den Haag. was uitge gaan van rokers met de gewoonte sm-1 achter elkaar te trekken en een kleine peuk over te houden. Dat bleek geen Nederlandse gewoonte te zijn, aldus het Lexingtonrapport. Tijdens de behandeling van het kort geding, zo geeft dc Consumen tenbond toe, is veel twijfel gerezen over de juistheid van het gevoerde onderzoek, althans en dat zij uit drukkelijk gesteld twijfel aan de stelling „de gebruikte methode heeft reen invloed op de rangorde". Van allerlei kanten kwamen na melijk publikaties los, waaruit bleek, De Nederlandse Consumen tenbond heeft tijdens een giste ren in Den Haag gehouden pers conferentie toegegeven, dat het onderzoek naar het teergehalte van sigaretten niet geheel juist is geweest en dat een nieuw onder zoek zal worden ingesteld. De voorzitster, mevr .E. A. Schadee- Hartree stak bij de discussies een sigaretje op. J dat een op tweeërlei manieren ver- j richt onderzoek, geheel andere resul- i taten kan geven. Overigens kan daaruit worden afgeleid, dat ook de door Lexington gepubliceerde cijfers nog wel weer aan twijfel onderhevig kunnen zijn. Plannen voor een nieuw vergelij kend onderzoek worden door de Con sumentenbond nog wel overwogen. In het najaar wordt daarover een be slissing genomen. Maar nu is men ook weer gaan twijfelen aan de juistheid van de stelling, dat het teergehalte werkelijk schadelijk is ivoor de gezondheid. In ieder geval: bij een nieuw onderzoek wil men ook het Nederlands Normalisatie-Insti- tuut raadplegen, om in ieder geval te .komen tot een norm van waaruit het I onderzoek kan worden verricht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Karin, dr van P. Vorwald en A. Scheffer; Frank André. zn van B. J. Schiphorst en L. L. J. L. v. d. Velde; Bernardina Carolina Theresla, dr van J. C. Burgering en M. J. van Haaste ren; Relna Marlëtte. dr van J. Kooien en R. J. Jonker; Frans, zn van A. Beekhuls en C. Stlgter; Peter, zn van L. v. d. Zeeuw en E. J. M. Overdevest; Jacqueline Margaretha Maria, dr van N. Barning en C. E. M Hoogenboom; Andries. zn van A Mljnhardt en J. E. H. Mljnhardt: Ronald Abraham, zn van A. Fllppo en M. T. Roodakker; Jeanette Johanna Catharlna. dr van F. G. Jansen en J. C. Bakker; Yvonne Catharlna. dr van M. J, van Goozen en J. P. N. v. d. Ing; Wlno Antonlus Maria, zn van A, J. Goddijn en A. J. Wolvers; Peter, zn van J. Duljverman en H. van Tintelen; Ernst Hermanus, zn van H. Ravensbergen en A. W. Bo- land; Neeltje Alberdlna, dr van J. H. van Ingen en K. L. Grlekspoor; Petrus, zn van F Walraven en H. C. Haver kamp: Marlon Caroline, dr van L. J. Dooren en T. H. Schnltger; Jacoba, dr van M. van Duljn en A. Ouwehand; Wouter Bernard, zn van B. Renes en H. A. de Bruljn; Joost Anton, zn van H. A. Bleker Caarten en B. Haentjens; Maarten Johannes, zn van W. P. van Groeningen en S. E. M. Ober; Jeroen, zn van J. H. H. Bonarlus en L. J. v. d. Melde; Martlnus Nlcolaas Justus, zn van G. P. M. Out en E. J. Hooge- veen; Wllhelmlna. Bertlna Maria, dr van J. Need en A. A. Hendriks. GETROUWD R. Haverschmldt en J. P Re mme- link; O. T. J. Bik en A. B. M Topper. OVERLEDEN T. Brobbel. 43 Jr, man; C. W. C. E. Akkers, 11 Jr. dochter; J. Wlechert. 46 Jr. man; E. B. J. Slrks, 13 Jr. zoon; C. A. van der Luyt, 50 Jr, vrouw. goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de revers gespeld. Er zijn tijdens deze huldgings- bijeenkomst vele waarderende woor den gesproken. De heer Hortensius heeft de loopbaan van de heer Pon steen uitvoerig geschetst en gememo reerd, dat de jubilaris het door ijver en toewijding gebracht heeft tot de functie van hoofdopzichter. Hij dankte de jubilaris voor alles wat deze in het belang van het bedrijf heeft gedaan en wees erop, dat hij een echte „tram-man" was, die het wel betreurd heeft, dat de „elektri sche" heeft plaats moeten maken voor de bus. Hierna speldde hij hem het Koninklijke goud op de revers. Daar de directe chef van de heer Ponsteen niet aanwezig kon zijn, heeft de chef van de vervoersdienst, de heer Hetem, gewaagd van alles wat de jubilaris voor de NZH gedaan heeft. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigde hij hem de gouden medaille van deze maatschappij en als bewijs van er kentelijkheid van de directie bood hij een geschenk onder couvert aan. Met een gezellig samenzijn werd deze huldigingsplechtigheid besloten. In de loop van de dag bracht het be stuur van het jubileumfonds een be zoek aan de heer Ponsteen en van middag verschenen zeer velen op de receptie, die in hotel Brinkman te Haarlem werd gehouden. Rome binnenste buiten keerde. Zulke dingen zijn nooit bevor derlijk voor de vredige voort gang van een huwelijk. Mijn vrouw probeerde mij te troos ten door mee te delen, dat in Italië niemand op straat aigaren rookt. Mijn mismoedigheid viel een Amerikaanse hotelgast op. die mij. na informatie, een enor me Amerikaanse sigaar, in de mondhoek te roken, uit zijn borstzak presenteerde. Vervol gens trok ik met deze vriend de stad in, teneinde Neder landse sigaren op te sporen. Het bleek, dat die niet alleen te koop waren, maar ook als de beste in de wereld werden beschouwd: Mijn Amerikaanse vriend gaf grif toe. dat hij nu pas de ware sigaren roojete: vol smaak, vol aroma, pikant en toch zacht. .Wat er uit tabak te halen is, dat halen jullie er uit", zo zei hij: Ook be greep ik nu. waarom Italianen op straat geen sigaren roken. Zij zijn daar in dat land te duur voor. Wat zijn wij Ne derlanders dan toch gelukkig, dat de goede sigaren voor iedereen betaalbaar zijnl (Van onze Haagse correspondent) Twee Jaar gevangenisstraf metWL aftrek van het voorarrest een half jaar meer dan de officier van Justi tie twee weken geledeneiste heeft de Haagse rechtbank vanmorgen op gelegd aan een 56-jarige jonkheer uit Den Haag. die drie vrouwen heeft op gelicht voor een bedrag van 25 mil le. De Jonkheer had de vrouwen een moeder en twee dochters een mooi verhaal verteld. Hij. behorende tot een oud, uit Frankrijk stammend geslacht, had recht op oude bezittin gen in Frankrijk, die hij ko nverko- pen. „Voor de onderhandelingen heb ik me verzekerd van de medewerking van niemand minder dan president De Gaulle", zo vertelde hij, „Maar ik heb geld nodig om dat allemaal te kunnen bekostigen". Hjj kreeg het peld te leen van de vrouw, die hij al jaren daarvoor een uwelijksbelofte had gedaan. Hij reis de inderdaad naar Parijs. Met een andere vrouw. Aan de vrouw, van wie hij het geld had losgekregen, stuur de hij vanuit de lichtstad een tele gram; „Heb vanavond souper met De Gaulle". In zijn requisitoir sprak de offi cier van een laaghartig en meedogen loos misdrijf. Zijn eis was 1 jaar gevangenisstraf. Een straf, die door de rechtbank nog met zes maanden werd verzwaard. WASSENAAR Wandelmars WPSS De voor-inschrijving voor de WPSS-wandeltochten over 10. 15 of 25 km. die zaterdag door de Wasse- naarse Politie Sportvereniging in Wassenaar worden georganiseerd is nu gesloten. Er kan zaterdag echter nog aan de start worden ingeschre ven. Men kan starten 's morgens 10 uur en 's middags 2 uur op het Blauw Zwart-terrein aan de Dr. Mansvelt- kade. Advertentie Mondelinge dag- en avond opleidingen Spreekuur dagelijks (behalve zaterdag) 25 uur en maandag en woensdagavond 78 uur Zijlsingel - Oosterkerkstraat 11 Tel. 0(1710) 318 44 Vraag prospectus 44. Het ontdekken van kernproeven De resultaten die door de operatie „Vela" zijn verkregen, bewijzen niet dat het mogelijk is afstand te doen van controleposten en van een systeem van inspectie ter plaatse, om de juiste aard van verdachte ver schijnselen vast te stellen, zo heeft Lincoln White van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. „Het vraagstuk van het stopzet ten der kernproeven berust nog steeds op het sluiten van een ak koord waarbij wordt voorzien in de noodzakelijke controlemaatregelen". Lincoln White legde er de nadruk op dat onlangs gepubliceerde berich ten over het onderscheiden van on dergrondse kernexplosies en natuur lijke aardbevingen voorbarig waren. Hij voegde er aan toe dat de Ver enigde Staten de laatste technische bevindingen nog onderzoeken „en in de nabije toekomst de wijzigingen zal aanbrengen in hun huidige standpunt die mogeUJk lijken".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3